Аутор Тема: Бошњачки ДНК пројекат  (Прочитано 205692 пута)

Ван мреже Rigel

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 327
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #40 послато: Јануар 17, 2017, 02:57:39 поподне »
Tek kada bude se znalo gde i na koliko markera se testirao onda se ovo može komentarisati.
Rezultati potvrdjuju opšte poznatu činjenicu da su današnji Bošnjaci u Sandžaku nastali od islamizovanih Srba i islamizovanih Albanca koji su vremenom spojeni u jedinstven narod.

Тестирања се врше у ДНК центру у Београду, како наводе на свом сајту. Вероватно на исти број маркера на које су тестирани и људи са Српског ДНК пројекта.

Цитат
Kako uraditi DNK analizu preko kancelarije RED?
Preko naše kancelarije u Novom Pazaru možete uraditi DNK istraživanje. To radimo u saradnji sa firmom DNK doo Beograd i preko nas bude puno jeftinije, jer posjedujemo popuste. DNK istraživanje kod njih košta 110€, dok preko nas košta 80€.

Potrebno je uraditi bris iz usta (uzorak pljuvačke).

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #41 послато: Јануар 17, 2017, 02:57:48 поподне »

Тачно. Треба обратити пажњу да сви они који носе једно презиме код поисламљених родова нијесу истог поријекла. Не чуди ме да имају исто презиме, а различите ХГ. Многи од њих то знају, али неће  никада то признати.

Ван мреже Rigel

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 327
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #42 послато: Јануар 17, 2017, 03:06:30 поподне »
Ето зашто касне херцеговачки резултати. Не могу у ДНК центру да постигну да обраде толико узорака.  ;D

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10045
  • I2a S17250 A1328
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #43 послато: Јануар 17, 2017, 03:12:40 поподне »
Растедор, Савинбор, Петњица - E1b

Растодер?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #44 послато: Јануар 17, 2017, 03:14:12 поподне »
Ето зашто касне херцеговачки резултати. Не могу у ДНК центру да постигну да обраде толико узорака.  ;D

ДНК центар је приватно предузеће, они су испитивали ове Санџаклије. А тестирање 203 Срба, 250 Херцеговаца, 100 Косоваца и Метохијаца ради једна државна лабораторија.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #45 послато: Јануар 17, 2017, 03:25:08 поподне »
Нисам рачунао, али чини ми се да је Е1б изнад 30%, а да је Динарик необично мало заступљен.

29,3% E-V13,
12,1% I2a- dinaric

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #46 послато: Јануар 17, 2017, 03:25:59 поподне »
Тачно. Треба обратити пажњу да сви они који носе једно презиме код поисламљених родова нијесу истог поријекла. Не чуди ме да имају исто презиме, а различите ХГ. Многи од њих то знају, али неће  никада то признати.

Kako ja znam dobro se zna ko je dovodak ili gde ima pribijeni radi krvi, samo što se o tome ne govori, ne znam ko bi ponosno iznosio kako njegov pradjed nije iz bratstva nego je dovodak ili pribijen uz bratstvo.

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #47 послато: Јануар 17, 2017, 03:28:23 поподне »
Kako ja znam dobro se zna ko je dovodak ili gde ima pribijeni radi krvi, samo što se o tome ne govori, ne znam ko bi ponosno iznosio kako njegov pradjed nije iz bratstva nego je dovodak ili pribijen uz bratstvo.
Па ако то сви знају, и ако то зна и тај чији је предак се прибио или је био доводак, онда чему сакривање?

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #48 послато: Јануар 17, 2017, 03:29:16 поподне »
Kako ja znam dobro se zna ko je dovodak ili gde ima pribijeni radi krvi, samo što se o tome ne govori, ne znam ko bi ponosno iznosio kako njegov pradjed nije iz bratstva nego je dovodak ili pribijen uz bratstvo.

Е па, сад ће цео свет знати.  :D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #49 послато: Јануар 17, 2017, 03:44:17 поподне »
Па ако то сви знају, и ако то зна и тај чији је предак се прибио или је био доводак, онда чему сакривање?

Ja mislim da je to radi toga što je dosta prošlo vremena a i da to ipak nije nešto ćime bi se neko ponosio, posebno ako si sam dovodak, ali ako pitaš starije osobe niko ne krije, za Rastodere sam slušao kako nijesu svi istorodni, ali je pitanje koji su pravi, za Škrijelje u Bihoru sam slušao da ih ima pribijeni kuća radi krvi i da bi mogli da se uzimaju.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #50 послато: Јануар 17, 2017, 04:13:25 поподне »
Pročitajte ovo pa ćete videti kako se tumače ti rezultati na primeru Agovića iz Rožaja.

http://bosnjaci.net/prilog.php?pid=60791

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #51 послато: Јануар 17, 2017, 04:17:10 поподне »
29,3% E-V13,
12,1% I2a- dinaric

Колики је узорак, нисам рачунао? Сигурно није велики, али је ово свакако добар проценат Динарика, с обзиром да знамо да је на простору Куча, као и на северу Албаније, веома слабо заступљен.

Растодер?

Да, погрешно написах.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #52 послато: Јануар 17, 2017, 04:48:58 поподне »
Pročitajte ovo pa ćete videti kako se tumače ti rezultati na primeru Agovića iz Rožaja.

http://bosnjaci.net/prilog.php?pid=60791

Поставио сам тај чланак на неком од предходних постова... У суштини, тумачење се своди на везивање са арапским и турским светом по сваку цену. Неозбиљно до крајњих граница.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #53 послато: Јануар 17, 2017, 05:57:33 поподне »
Исти случај као и код босанско-херцеговачких муслимана, нема или ретко ко је R1a. Не очекујем код рашких муслимана ко зна колико R1a. Ако су до сад нађени у ову групу тестираних р. муслимана: I2-M223, G, I1, разне варијанте J и друге хаплогрупе, требало би да је и неко испао R1a. Врло је вероватно да је већ неко испао као R1a, али тај неко неће да се објављује јавно његово презиме и место порекла. Хаплотипови Мелуновића и Секнића су преузети из Српског ДНК пројекта, то знамо.

Босанско-херцеговачки муслимани нису баш нешто нарочито активни у тестирању, али с времена на време појави се по неки хаплотип. Ја се питам како то да нема или веома ретко се појави неки БиХ муслимани са хп. R1a. На Српски ДНК пројекат имамо неког Агу из Приједора, који није оставио своје право презиме (можда се презива Агић) и други је Бешлагић из Цазина, мајку му је Српкиња, српски орјентисан и слави мајчину крсну славу. То су за сад јавни R1a хаплотипови БиХ муслимана са презиме и место порекла. Само двојица, зар није чудно? Анонимна генетска истраживања у Зеници и Тузли показују да је код њих R1a заступљен са 25% у Зеници и 23% у Тузли.

Има и неколико њих тестираних преко 23андме или family finder, који су R1a, али то су аутозомални тестови и они су лако доступни него ови са маркерима.

Очигледно је да муслимани који испадну као R1a, не објављују јавно хаплотипове. Живе у такву средину и склони су манипулацијама од стране њихових интелектуалаца, а пре свега Хоџама који им испирају мозгове петком по Џамијама широм Бејха када клањају džumu-namaz. Њихов идентитет се заснива на муслиманску веру и већина њих не желе да се идентификују са словенством.

Пошто је хаплогрупа R1a добро истражена у Европи и лаик који први пут истражује о R1a, не треба неко знање или ко зна колико времена да схвати ако је са нашег простора и сазна да је повезан са Пољацима, Русима и другим словенским народима, и кад погледа мапе, схвати одакле му је прапорекло.

Гледам шиптарски пројекат на ФТДНА, има их више од 50 тестираних појединаца, нема ниједан R1a, до недавно колико ме сећање служи била су двојица са хаплогрупом I2a, један је био из Приштине, а за другог не знам, сад видим да су повукли хаплотипове са њиховог фтдна пројекта. Има I1, I2c и још неке друге хп. Ништа чудно када су у питању Шиптари.

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #54 послато: Јануар 17, 2017, 05:59:46 поподне »
Pročitajte ovo pa ćete videti kako se tumače ti rezultati na primeru Agovića iz Rožaja.

http://bosnjaci.net/prilog.php?pid=60791
Оног момента када сам ушао у причу око тестирања и утврђивања пра-порекла био сам спреман на сваку могућу варијанту и спреман да прихватим сваки резултат који буде. То и јесте суштина ДНК истраживања, пре свега истина. Зато ми нису јасни овакви типови који пошто пошто желе да тумаче резултате онако какви би они волели да буду. Мислим да ту губи смисао и наука и предање.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3422
  • Васојевић
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #55 послато: Јануар 17, 2017, 06:22:37 поподне »
Растедор, Савинбор, Петњица - E1b
Већ је спомињано раније, али вреди поновити пошто имамо сада имамо резултат - по предању које Лутовац забележио Растодери су сродници Нурковића код Сеошнице и Феровића из Плава. Феровићи су огранак Шабовића који су по предању од Љухара из Куча. Тестирани Перковић је такође E1b, али то све не значи пуно док не видимо вредности по маркерима.
Latinica је раније споменуо пар детаља које не наводи Лутовац:
To što sam do sada čuo za ova bratstva je da se Rastoderi i Nurkovići iz Rožaja smatraju rođacima, Rastoderi smatraju da su Nurkovici od nekog Nurka Hrastodera, moguće je da je to istina, moguće je isto da se jedan dio Rastodera pripojio Nurkovićima, takodje po pričama među njima ima isto pridošlica koji ustvari nijesu Rastoderi vec neko drugo meni nepoznato bratstvo, kolko je to istina je jedno pitanje, a ko je pridošlica drugo.

Da Rastoderi smatraju Feroviće za rođake do sada nijesam cuo (osim to što piše kod Lutovca), al sam čini mi se pročitao da oni smatraju Medunjanine iz Plava za rođake.

Иначе, занимљиво је да Растодера није било у Савином Бору који је изразито планинско село у време када је Лутовац обишао Бихор. Тада су у селу живели Прентићи (12 кућа, пореклом из Куча) и Чоловићи (15 кућа, досељени из Годочеља).

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #56 послато: Јануар 17, 2017, 06:34:43 поподне »


Босанско-херцеговачки муслимани нису баш нешто нарочито активни у тестирању, али с времена на време појави се по неки хаплотип. Ја се питам како то да нема или веома ретко се појави неки БиХ муслимани са хп. R1a. На Српски ДНК пројекат имамо неког Агу из Приједора, који није оставио своје право презиме (можда се презива Агић) и други је Бешлагић из Цазина, мајку му је Српкиња, српски орјентисан и слави мајчину крсну славу. То су за сад јавни R1a хаплотипови БиХ муслимана са презиме и место порекла. Само двојица, зар није чудно? Анонимна генетска истраживања у Зеници и Тузли показују да је код њих R1a заступљен са 25% у Зеници и 23% у Тузли.

Има и неколико њих тестираних преко 23андме или family finder, који су R1a, али то су аутозомални тестови и они су лако доступни него ови са маркерима.

Очигледно је да муслимани који испадну као R1a, не објављују јавно хаплотипове. Живе у такву средину и склони су манипулацијама од стране њихових интелектуалаца, а пре свега Хоџама који им испирају мозгове петком по Џамијама широм Бејха када клањају džumu-namaz. Њихов идентитет се заснива на муслиманску веру и већина њих не желе да се идентификују са словенством.

Рекао бих да је овде главни проблем то што се слабо тестирају. Није ни тако лако сакрити резултат, уколико постоји на FTDNA, или на 23andMe. Једино ови са FTDNA могу да сакрију приватност, али би се пре или касније негде појавио тај рез.

На 23andMe мислим не постоји та опција и свакако би их видели други људи у поклапањима.

Код БиХ муслимана је најзаступљенија хаплогрупа I2a и она се често јавља и код тестираних у СДП и на 23andMe. Постоји и оно истраживање за муслимане са територије читаве БиХ, где је I2a опет око 45%, а R1a око 15%.

Овде сам сакупио резултате муслимана из БиХ:

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1471.0

Прилично се често јављају они са R1a на 23andMe. Тек су нешто слабији од ових I2a.

Такође, мислим да се код њих последњих година тренд променио, тј. да се више не "стиде" R1a и I2a, већ управо прижељкују те хаплогрупе како би се испотавило да су они "стари Бошњани" и имају право на БиХ више од Срба који ту "долазе касније". Уколико би били Турци који касније долазе из Азије, аутоматски би имали мање права на БиХ. :)

Са друге стране, код муслимана из Санџака је приметна жеља да се поистовете са правим Турцима.

У сваком случају ни једни ни други генетски немају везе са Турцима, или та веза постоји у минималним процентима.

Мени су посебно занимљива предања муслимана из Босанске Крајине. Велики број муслиманских породица из тог краја негује предање о пореклу из Анадолије, иако би се на основу досадашњих резултата рекло да управо међу њима има прилично R1a.

Ван мреже Radomir

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #57 послато: Јануар 17, 2017, 06:47:48 поподне »
На Фб групи Санџачки ДНК пројекат кажу да су, по маркерима, Растодерима најсличнији тестирани Клеут, Фунда и Шутило из Хрватске, затим Мулаомеровић из Бих и Аџић из Црне Горе. Такође пише да тест доводи у сумњу њихово предање да су из Куча.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #58 послато: Јануар 17, 2017, 06:51:10 поподне »
Meni se je javio na privatni email taj Zukorlić (koji je direktor te fondacije) sa molbom da pomognem u vezi Klimenata sa Pešter. Posle njegovog drugog pisma bilo mi je jasno da je u pitanju mlad momak koji stvari poznaje površno a misli da sve zna, te sam prestao svaku komunikaciju sa njim.
Agron Kelmendi nema vremena i ne želi da edukuje amatere koji su umislili da nešto znaju,

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #59 послато: Јануар 17, 2017, 07:01:45 поподне »
Meni se je javio na privatni email taj Zukorlić (koji je direktor te fondacije) sa molbom da pomognem u vezi Klimenata sa Pešter. Posle njegovog drugog pisma bilo mi je jasno da je u pitanju mlad momak koji stvari poznaje površno a misli da sve zna, te sam prestao svaku komunikaciju sa njim.
Agron Kelmendi nema vremena i ne želi da edukuje amatere koji su umislili da nešto znaju,
Inace se smatra velikim strucnjakom,evo sta kaze na  FB,na toj njihovoj stranici hahahah

Usame Zukorlić
Upoznat sam sa ovim tvrdnjama koje ste naveli. Saznao sam to od stručnjaka Srpskog DNK projekta. To što ste naveli zastupa jedna grana naučnika. Međutim, stručnjaci sa Igenea instituta imaju drugačije stavove. I2 haplogrupa je nađena prije 25 000 godian u Starčevićkoj kulturi na zapadnom Balkanu. Malo je Čudno smatrati da su oni tuda samo "prošli" i da nisu ostavili nikoga iza sebe. Gdje god su narodi prolazili, bar neki trag su ostavili iza sebe.

Drugo, i da je tačno to što ste naveli, opet su I2a na Balkanu najstariji narod u Evropi, nebitno jesul neko vrijeme boravili u Mađarskoj, dočekali Slavene (R1a) i vratili se na Balkan, gdje su im živjeli djedovi već 25 000 godina.