Аутор Тема: Хрвати  (Прочитано 100411 пута)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Хрвати
« Одговор #80 послато: Децембар 03, 2017, 03:52:49 поподне »
Ко су бодули, а ко фетиви?

Фетиви су староседелачко урбано становништво далматинских градова чији преци су живели тамо вековима (вероватно делом потомци далматинских Романа).

Бодули су становници далматински острва, али их има доста у Сплиту, Задру и Шибенику.

Приморци су сеоско становништво са обале али не са острва него са копна.

Влаји су Хрвати из Далматинске Загоре, Марко Перковић Томпсон је Влај.
« Последња измена: Децембар 03, 2017, 03:58:26 поподне Свевлад »

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Хрвати
« Одговор #81 послато: Децембар 03, 2017, 06:34:42 поподне »
Да тај агресивни елемент из Загоре и западне Херцеговине преко сто година не ради то што ради, српско-хрватски односи би данас били на јако високом нивоу. И кад су исељавани у урбане средине, исељавани су у већим групама, тако да се нису никад успјели културолошки асимиловати, већ би се дешавало управо супротно, они би свој начин размишљања наметали другима.
Зато су данас у заблуди ови Срби и Хрвати што мисле како су данашњи "Далматинци" обрукали своје антифашистичке и антиусташке дједове. Логично је да данашњи "Далматинци" обожавају Павелића и усташки режим, када су то углавном Влаји и Херцеговци.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Хрвати
« Одговор #82 послато: Децембар 03, 2017, 06:57:58 поподне »
Као мали сам једном питао родитеље зашто неки стари људи у Сплиту причају онако чудно, неразумљиво. Толико смо ми остали постали већина, да је изгледало да су стари Сплићани неки странци који су ту дошли, а не обрнуто. Баш нису имали среће...

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Хрвати
« Одговор #83 послато: Децембар 03, 2017, 06:59:36 поподне »
Да тај агресивни елемент из Загоре и западне Херцеговине преко сто година не ради то што ради, српско-хрватски односи би данас били на јако високом нивоу. И кад су исељавани у урбане средине, исељавани су у већим групама, тако да се нису никад успјели културолошки асимиловати, већ би се дешавало управо супротно, они би свој начин размишљања наметали другима.
Зато су данас у заблуди ови Срби и Хрвати што мисле како су данашњи "Далматинци" обрукали своје антифашистичке и антиусташке дједове. Логично је да данашњи "Далматинци" обожавају Павелића и усташки режим, када су то углавном Влаји и Херцеговци.

Влаји и Шкутори (западни Херцеговци) су преплавили далматинске приморске градове а поготово Сплит после Другог светског рата. Они су у приморје донели свој начин живота, размишљања, своју културу, обичаје итд. а успели су своје погледе према Србима да наметну и староседеоцима.  Причао ми је деда да су нпр. Шибенчани некад били питоми људи и да су чак ценили Србе.  Моји преци као многи Срби из Книнске Крајине су трговали са Шибенчанима, продавали су им млечне производе и дрва а куповали со и рибу, могуће је да је у неким временима била и робна размена.  Чак и у новије време Шибенчани су били блажи према Србима него Сплићани и Задрани зато што је мање Влаја и Шкутора дошло у Шибеник него у Сплит и Задар.   


Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Хрвати
« Одговор #84 послато: Децембар 03, 2017, 07:05:37 поподне »
Заборавих рећи да су сви ти стари људи из Сплита (Вели Варош) који су чудно причали, били махом у партизанима, што мушкарци, што жене.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Хрвати
« Одговор #85 послато: Децембар 03, 2017, 07:24:00 поподне »
Заборавих рећи да су сви ти стари људи из Сплита (Вели Варош) који су чудно причали, били махом у партизанима, што мушкарци, што жене.

Влаји и Шкутори су донели штокавицу у приморје.

У приморском делу Далмације се некад причала чакавица са јако пуно италијанизама, и тај говор или језик је неразумљив за данашње становнике Сплита, већи део ове песме данашњи Сплићани не разумеју.  :)

<a href="https://www.youtube.com/v/p0q-7nrQ3X8" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/p0q-7nrQ3X8</a>





Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Хрвати
« Одговор #86 послато: Децембар 03, 2017, 07:37:48 поподне »
Било би занимљиво тестирати аутохтону чакавску популацију Далмације. Уплива из залеђа је сигурно било и прије, али не у толиком проценту као задњих 100-200 година. Тако да би далматински старинци могли имати висок проценат И2а Сјевера и Р1а. Мислим да сам овдје читао да је на неком од јужнијих острва Р1а била изузетно висока.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Хрвати
« Одговор #87 послато: Децембар 03, 2017, 07:53:20 поподне »
Било би занимљиво тестирати аутохтону чакавску популацију Далмације. Уплива из залеђа је сигурно било и прије, али не у толиком проценту као задњих 100-200 година. Тако да би далматински старинци могли имати висок проценат И2а Сјевера и Р1а. Мислим да сам овдје читао да је на неком од јужнијих острва Р1а била изузетно висока.

R1a доминира на Крку и још неким острвима северног Јадрана односно Хрватског Приморја, али и на неким далматинским острвима има солидан проценат R1a, чини ми се да је R1a на Брачу преко 20%.

Хрвати своја генетска истраживања углавном базирају на западним Херцеговцима и Влајима, на тај начин добијају висок проценат Динарик југа и то им даје основу да Динарик југ прогласе "хрватским" или "бијелохрватским" маркером који је на Балкан дошао са Хрватима из "Бијеле Хрватске" у стољећу седмом.


 
« Последња измена: Децембар 03, 2017, 07:55:53 поподне Свевлад »

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Хрвати
« Одговор #88 послато: Децембар 03, 2017, 08:18:12 поподне »
R1a доминира на Крку и још неким острвима северног Јадрана односно Хрватског Приморја, али и на неким далматинским острвима има солидан проценат R1a, чини ми се да је R1a на Брачу преко 20%.

Хрвати своја генетска истраживања углавном базирају на западним Херцеговцима и Влајима, на тај начин добијају висок проценат Динарик југа и то им даје основу да Динарик југ прогласе "хрватским" или "бијелохрватским" маркером који је на Балкан дошао са Хрватима из "Бијеле Хрватске" у стољећу седмом.

То често занемарују кад наше сународнике проглашавају посрбљеним Хрватима. Они имају заиста висок проценат И2а Југа, али углавном у Далмацији и БИХ. И ни у БИХ међу Хрватима проценат није 70% као на оном Приморчевом планском тестирању, већ нешто изнад 40%, што видимо и на основу резултата који су нам на овом форуму доступни, на основу педесетак тестираних. Међутим, проблем је што су у БИХ и Хрвати и Бошњаци доживјели дрифт (први у западној Херцеговини, други у средњој Босни), слично косовским Албанцима. Док је код прекодринских Срба процес ишао у супротном смјеру, били су разасути по пространој територији, а и мијешали су се са Србима досељених из других крајева.
Небојша је коментарисао био онај пројекат тестирања 1100 Хрвата, испало је да је у самој Хрватској И2а Југ отприлике подједнако заступљен као И2а Сјевер, оба око 19%. Док је рецимо у Србији према оним мојим статистикама јужни динарик око три пута јачи од сјеверног.

Е сад опет видимо недосљедност њихових шовиниста. Код њихових сународника им је небитно јеси ли јужни или сјеверни динарик, али зато смо ми састављени од два различита народа, а пошто сјеверног динарика има у Румунији, то значи да су наши припадници тог огранка заправо Власи.  ;D
« Последња измена: Децембар 03, 2017, 08:21:09 поподне Одисеј »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Хрвати
« Одговор #89 послато: Децембар 03, 2017, 08:20:33 поподне »
R1a доминира на Крку и још неким острвима северног Јадрана односно Хрватског Приморја, али и на неким далматинским острвима има солидан проценат R1a, чини ми се да је R1a на Брачу преко 20%.

Хрвати своја генетска истраживања углавном базирају на западним Херцеговцима и Влајима, на тај начин добијају висок проценат Динарик југа и то им даје основу да Динарик југ прогласе "хрватским" или "бијелохрватским" маркером који је на Балкан дошао са Хрватима из "Бијеле Хрватске" у стољећу седмом.
Они улазе свакако у замку фокусирајући се на њихове штокавске динарце са својим теоријама о њима ("староседелачка илирска" и "белохрватска досељеничка" ), а у други план стављају чакавце и кајкавце...
« Последња измена: Децембар 03, 2017, 08:24:02 поподне ДушанВучко »

симо

  • Гост
Одг: Хрвати
« Одговор #90 послато: Децембар 03, 2017, 09:49:53 поподне »
Колико сам успио видјети из оних неколико истраживања за Хрватску (поготово задње истраживање по острвима), међу чакавским Хрватима, а који и јесу најдиректнији насљедници раносредњовјековних Хрвата, хаплогрупа I2-CTS10228 (укључујући и југ и сјевер) је прилично ниска. Доминирају R1a гране, од којих свакако у највећој мјери R1a-Z280>Y2613>Y2608. Међу чакавцима су присутне још и R1a-Y2902>Y3219, R1a-M458>L260, а могу да се нађу још и R1a-Z92>Y4459 и R1a-P278.2.

Чакавци генерално нису били екстремни у односу према Србима. У неким чакавским срединама постојао у вријеме Другог Свјетског рата и четнички покрет. Познато је да су чакавски Истра, Кварнер, приморје и Горски Котар и у посљедњем рату били подручја Хрватске са најмање изражене србофобије.

Раносредњовјековни Хрвати су на силу постали католици. Као што су папе често чиниле, оне народе који им се нису милом покоравали, покоравали су војном силом њихових сусједа или страних освајача. Раносредњовјековна Хрватска је класичан примјер увођења папства и римокатоличанства на силу, уз помоћ Мађара, убиствима и прогоном православног племства, свештенства и народа. Нешто слично ономе што су Нормани урадили у Енглеској у истом периоду.

Треба додати да су у овом периоду Срби послушна дјеца римске цркве.
« Последња измена: Децембар 03, 2017, 09:58:53 поподне симо »

Ван мреже Гмитар

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 114
  • R1a>YP343>YP371>YP971>Y57718+
Одг: Хрвати
« Одговор #91 послато: Децембар 03, 2017, 10:17:24 поподне »
Колико сам успио видјети из оних неколико истраживања за Хрватску (поготово задње истраживање по острвима), међу чакавским Хрватима, а који и јесу најдиректнији насљедници раносредњовјековних Хрвата, хаплогрупа I2-CTS10228 (укључујући и југ и сјевер) је прилично ниска. Доминирају R1a гране, од којих свакако у највећој мјери R1a-Z280>Y2613>Y2608. Међу чакавцима су присутне још и R1a-Y2902>Y3219, R1a-M458>L260, а могу да се нађу још и R1a-Z92>Y4459 и R1a-P278.2.

Чакавци генерално нису били екстремни у односу према Србима. У неким чакавским срединама постојао у вријеме Другог Свјетског рата и четнички покрет. Познато је да су чакавски Истра, Кварнер, приморје и Горски Котар и у посљедњем рату били подручја Хрватске са најмање изражене србофобије.

Раносредњовјековни Хрвати су на силу постали католици. Као што су папе често чиниле, оне народе који им се нису милом покоравали, покоравали су војном силом њихових сусједа или страних освајача. Раносредњовјековна Хрватска је класичан примјер увођења папства и римокатоличанства на силу, уз помоћ Мађара, убиствима и прогоном православног племства, свештенства и народа. Нешто слично ономе што су Нормани урадили у Енглеској у истом периоду.

Треба додати да су у овом периоду Срби послушна дјеца римске цркве.

Који су радови у питању, ако није проблем да наведете?

симо

  • Гост
Одг: Хрвати
« Одговор #92 послато: Децембар 03, 2017, 10:33:37 поподне »
Који су радови у питању, ако није проблем да наведете?

Ради се о сљедећим радовима:

Y chromosomal heritage of Croatian population and its island isolates 2003
Croatian national reference Y-STR haplotype database 2012
Genetic heritage of Croatians in the Southeastern European gene pool—Y chromosome analysis of the Croatian continental and Island population 2016

Овоме треба додати још и ФТДНА Пројекте.
« Последња измена: Децембар 03, 2017, 10:35:15 поподне симо »

Ван мреже Гмитар

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 114
  • R1a>YP343>YP371>YP971>Y57718+
Одг: Хрвати
« Одговор #93 послато: Децембар 03, 2017, 11:09:05 поподне »
Ради се о сљедећим радовима:

Y chromosomal heritage of Croatian population and its island isolates 2003
Croatian national reference Y-STR haplotype database 2012
Genetic heritage of Croatians in the Southeastern European gene pool—Y chromosome analysis of the Croatian continental and Island population 2016

Овоме треба додати још и ФТДНА Пројекте.

Веома сам захвалан :)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Хрвати
« Одговор #94 послато: Децембар 03, 2017, 11:55:56 поподне »
То често занемарују кад наше сународнике проглашавају посрбљеним Хрватима. Они имају заиста висок проценат И2а Југа, али углавном у Далмацији и БИХ. И ни у БИХ међу Хрватима проценат није 70% као на оном Приморчевом планском тестирању, већ нешто изнад 40%, што видимо и на основу резултата који су нам на овом форуму доступни, на основу педесетак тестираних. Међутим, проблем је што су у БИХ и Хрвати и Бошњаци доживјели дрифт (први у западној Херцеговини, други у средњој Босни), слично косовским Албанцима. Док је код прекодринских Срба процес ишао у супротном смјеру, били су разасути по пространој територији, а и мијешали су се са Србима досељених из других крајева.
Небојша је коментарисао био онај пројекат тестирања 1100 Хрвата, испало је да је у самој Хрватској И2а Југ отприлике подједнако заступљен као И2а Сјевер, оба око 19%. Док је рецимо у Србији према оним мојим статистикама јужни динарик око три пута јачи од сјеверног.

Е сад опет видимо недосљедност њихових шовиниста. Код њихових сународника им је небитно јеси ли јужни или сјеверни динарик, али зато смо ми састављени од два различита народа, а пошто сјеверног динарика има у Румунији, то значи да су наши припадници тог огранка заправо Власи.  ;D

Истраживање према којем је испало да хрвати из БиХ има 71% Динарика је радио њихов генетичар Дамир Марјановић.  Узорак је био само 80 и већина тестираних је била из западне Херцеговине.  То је да употребим англизам "cherry-picking", зато што је истраживање рађено пре десетак година а у то време се мислило да је Динарик "илирска" пад чак и "предилирска" хаплогрупа, па им је било у интересу да надувају што већи проценат Динарика из политичких разлога како би испало да су Хрвати из БиХ најстарији и аутохтони те да као такви имају највећа права на Босну. 
Дамир Марјановић, Драган Приморац и други њихови стручњаци су еуфорично говорили да је Динарик преживео ледено доба у Динарским планинама и да је присутан на Балкану 25 000 година у континуитету.  Касније кад је та прича пала у воду онда су смислили причу да је Динарик југ "подријетлом из Бијеле Хрватске" чак за Динарик југ често користе назив "бијелохрватски маркер или мутација."  Неки Хрвати својатају и Динарик север, али кроатизација југа им је ипак приоритет.

Видео сам да неки Хрвати говоре да је Динарик север "влашка" хаплогрупа зато што је има доста међу крајишким Србима а они су наводно "влашког подријетла." 
Динарик југ је тренутно јачи међу крајишким Србима, север је био мало јачи али на мањем узорку, очекујем кад буде још тестираних да ће проценат југа још порасти.
« Последња измена: Децембар 03, 2017, 11:58:38 поподне Свевлад »

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Хрвати
« Одговор #95 послато: Децембар 04, 2017, 12:09:39 пре подне »
Чакавце можемо да нађемо и по Београду и да их тестирамо. Углавном се данас декларишу као Срби, па је то сасвим легитимно.

На Вису су 1920-их масовно прелазили на православље и придружили се четницима у изгнанству. Зна се једино за Анту Пинчетића који је постао православни поп и умро у Србији. И данас је жив Јован Пинчетић - професор Техничког факултета у Бору. Имам списак Вишана који су прешли на православље, мада не знам шта је било на крају с њима. Неки су се вратили на римокатоличанство, али сигурно данас има и православаца.

Корчула је такође била просрпска. Гомила њих су били добровољци на страни Србије у Првом светском рату. Чувена је племићка породица Арнери, која се раније презивала Пирузовић, а на крају су додали ић и постали Арнерић. Били су начелници на Корчули између два рата, а у Другом рату сарадници четника. Од њих је Неда Арнерић, чији брат такође живи у Београду. Имају и Фарчићи са Корчуле у Београду. Песник Анте Фарчић је био најпознатији по преласку на православље 1920-их и радио је као професор по Србији. Његова ћерка је била најпознатија балерина из Београда 1930-их.

Има једна занимљива ствар. Када су Вишани прелазили на православље провлачила се стално прича да су они некад били православци. Најстарији међу њима је пореклом био Грк презимена Елдан. Један део града Виса се зове Смедерево или Смидерево, и у београдским новинама из тог времена се писало да су неки Смедеревци 1528. побегли пред Турцима на Вис. Мени лично та прича не пије воду, али ето, да споменем и то.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Хрвати
« Одговор #96 послато: Децембар 04, 2017, 12:27:21 пре подне »
Зрно, има ли неких сличних информација и о породици ПЕРУЧИЋ (католици, декларишу се као Хрвати), живе на Корчули?
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Хрвати
« Одговор #97 послато: Децембар 04, 2017, 12:50:22 пре подне »
Зрно, има ли неких сличних информација и о породици ПЕРУЧИЋ (католици, декларишу се као Хрвати), живе на Корчули?

Био је Андрија Перучић, општински секретар у Корчули у Краљевини Југославији, а имао је и још неке функције. Вероватно је био просрпски орјентисан, али нема података да је имао везе са православљем.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Хрвати
« Одговор #98 послато: Децембар 15, 2017, 08:09:58 пре подне »
На хрватском форуму на теми о Буњевцима кажу да су Буњевци претежно R1a, а видео да то тврде и неки Хрвати на неким страним форумима. 

Ја сам мислио да су претежно I2-PH908 ("буњевачки кластер"), зна ли неко јесу ли Буњевци претежно R1a или I2-PH908?

Мени je логичније да су већински I2-PH908 због херцеговачког порекла.
« Последња измена: Децембар 15, 2017, 08:11:41 пре подне Свевлад »

симо

  • Гост
Одг: Хрвати
« Одговор #99 послато: Децембар 15, 2017, 08:59:09 пре подне »
На хрватском форуму на теми о Буњевцима кажу да су Буњевци претежно R1a, а видео да то тврде и неки Хрвати на неким страним форумима. 

Ја сам мислио да су претежно I2-PH908 ("буњевачки кластер"), зна ли неко јесу ли Буњевци претежно R1a или I2-PH908?

Мени je логичније да су већински I2-PH908 због херцеговачког порекла.

Буњевачка популација је изразито I2-PH908. Вјероватно је то популација са највишим процентом хаплогрупе I2-PH908 уопште. Кад кажем Буњевци, ту подразумјевам не уско само бачке Буњевце, већ сву католичку популацију новоштокаваца икаваца.

Што се тиче бачких Буњеваца, ту је током боравка на подручју Бачке у њихову популацију ушло и неких иностраних елемената о чему најбоље говоре презимена: Малагурски, Нимчевића,а скоро смо имали тестираног и једног Буњевца који је украјинског поријекла. Тако да је могуће да је R1a нешто виши код Буњеваца у Бачкој него у општој буњевачкој популацији.
« Последња измена: Децембар 15, 2017, 09:06:36 пре подне симо »