Порекло становништва > Македонија

Струмички крај - села подно Беласице

<< < (2/3) > >>

нцп:

--- Цитат: на Црвeњском путу  Август 31, 2020, 09:23:39 поподне ---Струмица (мкд. Струмица, грч. Στρώμνιτσα, Стромница, тур. Ustrumca) је град у Северној Македонији, у југоисточном делу државе. Струмица је седиште истоимене општине Струмица.

Aestreus је римски назив за Струмицу.

Мали ниже од Струмице налази се место
Sirbin= Србин.

Јужна Србија са Струмицом је припала српској држави у 13. веку, а у црквеном погледу тај простор је под јурисдикцијом Пећке патријаршије, до 1767. године.

https://sr.m.wikipedia.org/sr-ec/%D0%A1%D1%82%D1%80%D1%83%D0%BC%D0%B8%D1%86%D0%B0

Струмица је називан "Хрељин град", по Рељи Крилатици. Ту је наиме владао самодржећи властелин цара Душана, Хреља. Византијски цар Кантакузен у својој историји, назива Хрељу господара Струмице и Петрича, - Србином.

Хреља Охмућевић

http://www.istorijskabiblioteka.com/art:hrelja-ohmucevic

Из Струмице је Зоран Заев премијер Северне Македоније.

https://sr.m.wikipedia.org/sr-ec/%D0%97%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%BD_%D0%97%D0%B0%D0%B5%D0%B2

--- Крај цитата ---

http://www.politika.rs/scc/clanak/467734/Bugarski-ministar-Zaev-je-Bugarin-Zaev-odgovara-Ja-sam-Makedonac


Ето, полемике.

А Заеви су повезани АС и са неким србским породицама можда преко неких женских линија што их не чини Србима данас. Али...

Алексеј:
Могао бих да се распитам о његовом пореклу по тој линији. Оно што знам је да његова фамилија дужи временски период важи за угледне Струмичанце и да је Зоран поштован у овом граду због свега што је учинио као градоначелник. Струмица је данас модеран град, далеко развијенији и лепши од свих других у Македонији. Да ли сте знали да Струмица има више цркава и манастира од Охрида? Обишао сам добар део њих. Још један куриозитет тиче се, од скора нове општине на самом југоистоку која се граничи са Струмицом - Ново Село. Према попису, у њој не живи ни један Албанац нити Циганин, што за Струмицу, која је додуше много већа, то није случај.

нцп:

--- Цитат: Алексеј  Новембар 29, 2020, 12:24:51 поподне ---Могао бих да се распитам о његовом пореклу по тој линији. Оно што знам је да његова фамилија дужи временски период важи за угледне Струмичанце и да је Зоран поштован у овом граду због свега што је учинио као градоначелник. Струмица је данас модеран град, далеко развијенији и лепши од свих других у Македонији. Да ли сте знали да Струмица има више цркава и манастира од Охрида? Обишао сам добар део њих. Још један куриозитет тиче се, од скора нове општине на самом југоистоку која се граничи са Струмицом - Ново Село. Према попису, у њој не живи ни један Албанац нити Циганин, што за Струмицу, која је додуше много већа, то није случај.

--- Крај цитата ---

Неких веза има неки тестирани Заев са неким Србима или неки Срби са њим (кад није у питању директно сродство по мушкој линији онда је врло тешко било шта рећи јер постоји могућност да су се у некој  генерације ћерке неког човека, са којим смо у сродству,  или ћерке неке жене, са којом смо у сродству, удале за момке из различитих породица, да се њихови потомци тестирају и деле и након 300 година неки заједнички сегмент).

Зато и кажем да на формирање нечијег националног идентитета утиче много чиниоца.

Али, опет кажем, ако није сродство по непрекинутој  мушкој линији онда то не значи да је нпр.дотични  Заев у сродству са родом тим и тим из Србије већ само са одређеним тестираним појединцем и неком његовом предачком линијом.

Исто тако може да се догоди да се у неком историјским тренутку синови неког човека раздвоје и да се један развија у оквиру једног национа, а други унутар неког другог и итд.

нцп:
А што се тиче Зорана Заева сину је дао име Душко.

Можда по неком свом или женином претку.

Ana.radosevic:
Cao, ovo je prvi odovor pa se nadam i da nije glup :-). Moja porodica je Kostadinov, a pradeda se zvao Eftim i njegova sestra Ana ili Aneta, koji su kao sirocici iz Strumice, poslati u okolinu Soluna. Aninu porodicu trenutno pokusavam da pronadjem jer i dalje zive u Solunu ali nakon gradjanskog rata, prestali smo da budemo u cestom kontaktu, dok je moj pradeda posle Velikog rata ostao u Valandovu, gde je deo porodice i dalje, ž
Naime, pronasla sam fotografiju svoje babe iz 1943 na cijoj pozadini bas je napisano da je mesto 3 javora, a u potpisu Ana Kostadinov ali nissam sigurna da li se odnosi na moju babu (Anika-Ana) ili na neku od druge dve zene.
Interesantno je da sam pronasla pisma izmedju babe i mog dede, koji je Srbin iz Crne Gore ali naseljen u Valandovu od ranog detinjstva, koji je do smrti govorio sa crnogorskim akcentom, napisane na "Bugardskom" gde se deda potpisuje cak sa bugarizovanim imenom i prezimenom (Vasil Raickof umesmo Vaso Raickovic).

Mama veruje da su tako napisane, jer je moralou periodu rata, kada su Bugari sve Crnogorce odveli u logore iz kojih je deda pisao mojoj babi. Sve Crnogorske porodice su ubrzo pomilovane, zbog kraljice  Jelene (cerke kralja Nikole).Sigurna sam jedino da nemam nikakve veze sa Bugarima, a ni Grcima jer su nas to naucili, kao i da je   "nas stari kral" Petar bio u poseti oko Valandova i kosturnice u Udovu, podignute vojnicima palim u borbi za oslobodjenje od Bugara.

U svakom slucaju u Manastiru, sagradjenom na mestu crkve  koju je podigao Car Dusan silni (mislim da postoji i dalje) u Valandovu, receno mi je da mogu pronaci krstenice i druge podatke. Evo fotografje i teksta: https://www.icloud.com/iclouddrive/0VciC-f5l1IdhwwxOfGw9qYfg#Anika
Pozdrav,
Ana

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију