Аутор Тема: Порекло архијереја Српске православне цркве  (Прочитано 16171 пута)

симо

  • Гост
Одг: Порекло архијереја Српске православне цркве
« Одговор #40 послато: Април 19, 2017, 09:57:09 поподне »
За време у којем су живели и у оквиру могућности које су имали на располагању, ја овом владичанском кору, а пре свих - патриарху Герману, могу само да се поклоним.

Баш да бих се поклањао и не бих. Да могу да разумијем ситуацију, могу.

А прије свега због оних владика који су у посљератном раздобљу робијали и страдали управо због одупирања партијској контроли над Црквом, као што су митрополит Арсеније Брадваревић (жестоко се борио против Свештеничког удружења, робијао годинама, забрањен улазак у Црну Гору) или владика Бањалучки, потоњи Жички Василије Костић, кога је комунистичка бањалучка руља, састављена углавном од Срба, уз увреде, псовке, каменице одпратила до воза и протјерала у Србију, да би комунисти потом поставили свог владику умјесто њега.

Е сад ако хоћеш да кажем да треба да цијеним тог који је дошао послије по вољи комуниста (јер је сачувао црквену грађевину и литургију) или овог што је каменицама избијен, мислим да знаш одговор.

Сем тога, у поменутом раздобљу су ударени темељи екуменистичкој дјелатности, уласку у Свјетски савјет Цркава и остале глобалистичке групе, што је имало далекосежне духовне посљедице које се осјећају и данас.

Црква нису фреске, грађевине, црквени рукописи и одоре, већ је Црква живи организам, а тај живи организам није очуван у периоду о којем говориш. Да није било опозиције цијелој тој структури у лику аве Јустина Поповића, тешко да би се и та танка нит српског православља очувала до данас.

Не кажем да коријени посрнућа нису дубљи од тог периода и да су комунисти једини криви, али су доста допринијели да данас стање у Цркви буде овакво. Сем тога Црква никад није рашчистила са тим периодом. Ако је неко и директно сарађивао са комунистима, хришћански би било да призна и да се покаје, па ако је велик гријех починио да се одрекне и владичанског чина, али спаси душу. Или ја ствари сасвим погрешно разумијем...




Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло архијереја Српске православне цркве
« Одговор #41 послато: Април 19, 2017, 10:00:54 поподне »
Да не отварам нову тему, само једно кратко питање за форумаше:

Шта мислите о начину избора патријарха СПЦ (извлачење коверте из Јеванђеља)? Прочешљах на брзину правила других сестринских цркава, тамо где сам нашао правила реч је само о изборима, нема ове "Божје Руке".

Чуо сам више пута у животу критике на рачун овог начина избора у нашој цркви. А мени се, ето, то баш допада, има нечег побожног и у томе  :)

Ако је све регуларно, ја сам за, и делим твој став да се да се тиме коначни избор препушта "Руци Божијој", или боље речено Божијој вољи. Али то је неретко давало места и сумњи, поготово јер се о том ужем избору углавном спекулисало, а не јавно и отворено у јавност иступало.



симо

  • Гост
Одг: Порекло архијереја Српске православне цркве
« Одговор #42 послато: Април 19, 2017, 10:12:17 поподне »
Да не отварам нову тему, само једно кратко питање за форумаше:

Шта мислите о начину избора патријарха СПЦ (извлачење коверте из Јеванђеља)? Прочешљах на брзину правила других сестринских цркава, тамо где сам нашао правила реч је само о изборима, нема ове "Божје Руке".

Чуо сам више пута у животу критике на рачун овог начина избора у нашој цркви. А мени се, ето, то баш допада, има нечег побожног и у томе  :)

Такав начин избора свакако није по тренутно важећем Уставу СПЦ. Жријеб, ако то тумачимо као Божију руку, је предвиђен само ако два коначна кандидата од тројице изабраних, имају исти број гласова, након више кругова гласања.

Мени је логично, ако се већ донесе Устав, да се онда и поштује,а не да свако може да измишља своја правила.

Узгред, већина одредби Устава СПЦ у тренутној црквеној пракси се уопште не поштују. Рецимо онај дио о Црквеним општинама и начину учешћа обичних вјерника. Ти одбори дефинитивно не функционишу.

Никад нисам чуо од било ког вјерника, и од оних који активно иду у Цркву да је икад чуо за изборе у Црквене одборе, а камоли да су се на тим Црквеним одборима разматрале финансије парохија.

Умјесто саборног принципа дефинисаног у Уставу прави се једна клерикална организација, највише налик римокатоличкој цркви.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Порекло архијереја Српске православне цркве
« Одговор #43 послато: Април 19, 2017, 10:17:25 поподне »
Такав начин избора свакако није по тренутно важећем Уставу СПЦ. Жријеб, ако то тумачимо као Божију руку, је предвиђен само ако два коначна кандидата од тројице изабраних, имају исти број гласова, након више кругова гласања.

Мени је логично, ако се већ донесе Устав, да се онда и поштује,а не да свако може да измишља своја правила.

Узгред, већина одредби Устава СПЦ у тренутној црквеној пракси се уопште не поштују. Рецимо онај дио о Црквеним општинама и начину учешћа обичних вјерника. Ти одбори дефинитивно не функционишу.

Никад нисам чуо од било ког вјерника, и од оних који активно иду у Цркву да је икад чуо за изборе у Црквене одборе, а камоли да су се на тим Црквеним одборима разматрале финансије парохија.

Умјесто саборног принципа дефинисаног у Уставу прави се једна клерикална организација, највише налик римокатоличкој цркви.

Нисам знао да овај начин избора није у Уставу, хвала.

Такође, није ми била жеља да потпирујем расправу о очигледним многобројним другим проблемима и "нерегуларностима", формалним и суштинским, мада сам сам крив што сам поставио питање у теми о пореклу владика.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло архијереја Српске православне цркве
« Одговор #44 послато: Април 19, 2017, 10:30:06 поподне »
Одосте сада у црквено право. :)

Елем, потраживши мало међу старим папирима, нађох још осам посланица из периода од 1970-1981. године.

Највише разлика је у Божићној посланици из 1971. године, па ћу одатле извући оне епископе којих нема међу овима из Васкршње посланице 1980. године.

Илић Јован, епископ нишки, Дојкинци код Пирота
Стефановић Валеријан, епископ шумадијски, Велика Лешница, Лозница
Ђорђевић Макарије, епископ сремски, Коцељева
Костић Василије, епископ жички, Велики Јовановац код Пирота
Костић Висарион, епископ банатски, Темишвар
Томић Лонгин, епископ зворничко-тузлански, Фенлак, Арад
Муждека Методије, епископ тимочки, Хајтић, Глина



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло архијереја Српске православне цркве
« Одговор #45 послато: Април 20, 2017, 05:51:59 поподне »
Муждека Методије, епископ тимочки, Хајтић, Глина

Мада ми је ово презиме одмах запало за око, због своје необичности, тек синоћ стиже ми у сандуче информација о каквој се личности заправо ради. Да не препричавам, ево укратко и у оригиналу:

Сам Милан тј. Методије поријеклом је из Бузете код Глине, као и све друге банијске Муждеке.
Муждеке су једна од највећих свјештеничких лоза на Банији и дају свјештенике и црквена лица у континуитету од прве половине XVIII вијека. Велики углед у народу имао је и самоуки мајстор Васо Муждека, који је заслужан за обнову великог броја банијских цркава оштећених или уништениш углавном од партизана.

Био је кандидат за митрополита црногорско-приморског 1961. године, али није био политички подобан (истиче се да је још као студент био присталица Димитрија Љотића и комунистичке власти имале су проблема са њим док је био на челу Призренске богословије). Са комунистичке тачне гледишта, уз Јустина Поповића био је најомраженија и најмрачнија личност у српској цркви.

Ово последње ме је лично изненадило, пошто до сада никада раније нисам чуо за Методија Муждеку, а радило се изгледа о безмало опасном човеку по ондашњи режим. Стога се помало питам, зашто су га се комунисти бојали, а зашто бар ја за њега до сада нисам чуо? ;D :-[



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Порекло архијереја Српске православне цркве
« Одговор #46 послато: Април 20, 2017, 06:55:04 поподне »
Баш да бих се поклањао и не бих......

Ја се поклањам тадашњим владикама поредећи их с овима са најновије Васкршње посланице (љета Господњег 2017).

Видиш, Симо, како је све релативно. Рецимо, помињеш Светог оца Јустина Поповића. Тројица данашњих владика били су његова духовна чељад док су још били млади студенти богослови. Ти, верујем, знаш о коме се ради, познати су под шифром „три А“. Двојица од те тројице данас су жестоки гласноговорници екуменизма (а притом и прогонитељи оног трећег од „три А“). Онога против чега се њихов духовни отац жестоко борио. Овим наводом никако не намеравам да кажем ништа лоше о Светом оцу Јустину, Боже ми опрости, већ хоћу рећи да није толико битан „шињел“ из кога неко испадне, већ ко је и какав је тај појединац. То исто важи и за владике од комуниста постављене.

Осим њих, имамо и владику који је данас најватренији екумениста, не само на речима, него и на делу, а који је током комунистичког режима спасавао и крио књиге Светог владике Николаја Велимировића, да би оне остале данас сачуване за нова покољења. Сигурно знаш о коме пишем. Има га на списку из 1980, а има га и 37 година касније, тј. данас.

Знам да Црква нису грађевине, али богослужење јесте Црква, јер да није, онда – чему раскол 1054. године, ако је богослужење небитно, онда смо и ми и они из Рима исто. Символ вере је саставни део не само вероисповести, већ и богослужења.

Не кажем да су сви владике са списка из 1980. године за поклањање, али, у поређењу са већином данашњих, моје мишљење је да као целина - јесу.

Не замери, нека ми Бог опрости ако грешим (ако грешим, не радим то злурадо, већ у незнању), али мислим да су владике из комунистичког периода ипак имали неку позитивну (макар и конзерваторску) улогу у нашој Цркви.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Порекло архијереја Српске православне цркве
« Одговор #47 послато: Април 20, 2017, 06:57:25 поподне »
А, иначе, кад поменух "три А", остало је запамћено пророштво Светог оца Јустина да ће један од те тројице бити патриарх србски. До сад још нисмо имали патриарха са иницијалом А након времена Светог оца Јустина, али - никад није касно.
"Наша мука ваља за причешћа"

симо

  • Гост
Одг: Порекло архијереја Српске православне цркве
« Одговор #48 послато: Април 20, 2017, 10:13:22 поподне »
Ја се поклањам тадашњим владикама поредећи их с овима са најновије Васкршње посланице (љета Господњег 2017).

Видиш, Симо, како је све релативно. Рецимо, помињеш Светог оца Јустина Поповића. Тројица данашњих владика били су његова духовна чељад док су још били млади студенти богослови. Ти, верујем, знаш о коме се ради, познати су под шифром „три А“. Двојица од те тројице данас су жестоки гласноговорници екуменизма (а притом и прогонитељи оног трећег од „три А“). Онога против чега се њихов духовни отац жестоко борио. Овим наводом никако не намеравам да кажем ништа лоше о Светом оцу Јустину, Боже ми опрости, већ хоћу рећи да није толико битан „шињел“ из кога неко испадне, већ ко је и какав је тај појединац. То исто важи и за владике од комуниста постављене.

Осим њих, имамо и владику који је данас најватренији екумениста, не само на речима, него и на делу, а који је током комунистичког режима спасавао и крио књиге Светог владике Николаја Велимировића, да би оне остале данас сачуване за нова покољења. Сигурно знаш о коме пишем. Има га на списку из 1980, а има га и 37 година касније, тј. данас.

Знам да Црква нису грађевине, али богослужење јесте Црква, јер да није, онда – чему раскол 1054. године, ако је богослужење небитно, онда смо и ми и они из Рима исто. Символ вере је саставни део не само вероисповести, већ и богослужења.

Не кажем да су сви владике са списка из 1980. године за поклањање, али, у поређењу са већином данашњих, моје мишљење је да као целина - јесу.

Не замери, нека ми Бог опрости ако грешим (ако грешим, не радим то злурадо, већ у незнању), али мислим да су владике из комунистичког периода ипак имали неку позитивну (макар и конзерваторску) улогу у нашој Цркви.

Небо, слажем се да не треба генерализовати и да ствари треба посматрати од случаја до случаја.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло архијереја Српске православне цркве
« Одговор #49 послато: Април 29, 2018, 01:37:47 поподне »
Читајући недавно Дневник од Лазе Костића (Београд, 2000), на страни 17 помиње се 7. септембар (Митровдан), где Лаза започиње извештај речима: Прва слава мога покојнога пријатеља патријарха Георгија Бранковића, после Његове смрти.

Укратко, о Георгију (Ђорђу) Бранковићу знамо да је рођен 13. марта 1830. године, у бачком селу Кулпину. Отац му Тимотеј, био је месни парох, а мајка Јелисавета пореклом из угледне сомборске фамилије Бикаров. Када је имао три године, отац му је добио премештај у Сенту. Ту ће се оженити Јеленом Тешић, са којом ће имати две кћерке и једног сина.

Од то троје деце, надживела га је једино кћерка Милана, која је била удата за др Милана Максимовића, управитеља патријархових имања у Даљу, са којим је имала сина Лазу и кћерку Верицу. Није искључено да њихових потомака има и данас.



Ван мреже Crni Kralj

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 87
Одг: Порекло архијереја Српске православне цркве
« Одговор #50 послато: Април 30, 2018, 07:42:32 поподне »
Укратко, о Георгију (Ђорђу) Бранковићу знамо да је рођен 13. марта 1830. године, у бачком селу Кулпину. Отац му Тимотеј, био је месни парох, а мајка Јелисавета пореклом из угледне сомборске фамилије Бикаров.

Породица Бикаров је пореклом из старе Херцеговине, и за њих је парох сомборски Марко Павловић у домовнику рођених написао:"побегли због турског зулума."

У матичним књигама крштених се помињу од 1770-1938, у Сомбору.

http://www.vesti-online.com/Riznica/Vesti/69258/BIKAR
« Последња измена: Април 30, 2018, 08:20:27 поподне Amicus »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло архијереја Српске православне цркве
« Одговор #51 послато: Мај 04, 2018, 01:13:24 пре подне »
Да ли неко од историчара зна нешто више о смедеревском митрополиту Павлу, који је 1530. године покушао да се прогласи за патријарха, али је на интервенцију Охридске архиепископије у томе био спречен?



Дмитар И. Милошевић, Поглавари Српске православне цркве, Београд, 2002, стр. 24



Група аутора, Енциклопедија православља 3 (П-Ш), Београд, 2002, стр. 1478
« Последња измена: Мај 04, 2018, 01:25:49 пре подне Amicus »



Ван мреже Михаило

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 5
Одг: Порекло архијереја Српске православне цркве
« Одговор #52 послато: Фебруар 05, 2020, 01:32:55 поподне »
Владика Јоаникије је од Мићовића из Пригредине код Велимља. Мићовићи су од Мандића из Дробњака. Томићу је промакло да забележи ово предање, па их спомиње као досељенике непознатог порекла. На основу предања које је доста чврсто, требало би да су I1. Славе Аранђеловдан, а прислужују стару славу Ђурђевдан. Код Шибалића и Караџића погрешно пише да славе Ђурђевдан, а прислужују Аранђеловдан.
Поштовани,
молим вас пошаљите ми ваше претпоставке на основу којих мислите да су Мићовићи
И1.

Ван мреже Хреља

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 23
Одг: Порекло архијереја Српске православне цркве
« Одговор #53 послато: Фебруар 06, 2020, 08:36:59 поподне »
Да ли неко од историчара зна нешто више о смедеревском митрополиту Павлу, који је 1530. године покушао да се прогласи за патријарха, али је на интервенцију Охридске архиепископије у томе био спречен?

http://www.patrijarsija-puo.rs/e-prodavnica/knjige/istorija-crkve/knjiga-1052/

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло архијереја Српске православне цркве
« Одговор #54 послато: Фебруар 07, 2020, 10:24:18 пре подне »



Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Порекло архијереја Српске православне цркве
« Одговор #55 послато: Новембар 20, 2020, 04:50:49 поподне »
Јутрос се упокојио патријарх српски Иринеј  :(

Рођен 1930. у Видови код Чачка, као Мирослав Гавриловић, најстарије дете Здравка и Милијане. Здравко је био пољопривредник и хармоникаш, настрадао је кад Мирославу било 6 година. Стриц му је био припадник Богомољачког покрета владике Николаја.

Крсна слава Гавриловића је Лазарева субота, док девојачко презиме патријархове мајке нисам успео наћи.

Ван мреже пек

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Порекло архијереја Српске православне цркве
« Одговор #56 послато: Новембар 21, 2020, 10:25:52 пре подне »
Патријарх Димитрије Павловић рођен је 1846. у Пожаревцу.Браничевске владике Митрофан Рајић рођен 1876. у Будимпешти, Јован илић 1883. село Дојкинци Пирот,Венијамин Таушановић 1884. Пирот, Хризостом Војиновић 1911. Салаковац, Сава Андрић 1939. Душковци Пожега, Игњатије Мидић 1954. Кнез Село Ниш.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
"Наша мука ваља за причешћа"