Аутор Тема: Преглед хаплогрупа по славама  (Прочитано 8901 пута)

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Преглед хаплогрупа по славама
« Одговор #60 послато: Мај 20, 2020, 05:24:01 поподне »
Платине, једна сугестија. Мислим да би графикони били прегледнији ако би избор боја био исти за сваки приказ.
Дакле, да у сваком графикону Никољдан буде нпр. плаве, Ђурђевдан црвене боје, итд.
Потпуно се слажем, и мени је падало на памет, мада сам неодлучан како да одаберем боје.
У ствари, можда по годишњим добима, некакве четири основне боје са нијансама. Можда бих узео плаво за пролеће, зелено за лето, окер или слично за јесен, сивкасто за зиму.

Код хаплогрупа сам наишао на већ готово решење боја, и то је помогло. А и хаплогрупа је свакако мање него слава :)

Биће помало пипаво да код сваког графикона подешавам боје, али то није нешто нерешиво. Ионако сам најавио следећу верзију графикона, са поправљеним узорком. Могу и боје да буду сређене :)

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Преглед хаплогрупа по славама
« Одговор #61 послато: Мај 20, 2020, 05:52:12 поподне »
Платине, једна сугестија. Мислим да би графикони били прегледнији ако би избор боја био исти за сваки приказ.
Дакле, да у сваком графикону Никољдан буде нпр. плаве, Ђурђевдан црвене боје, итд.
Мени је асоцијација у бојама код чешћих слава, Никољдан зелено, Ђурђевдан плаво, Аранђеловдан жуто, Јовањдан црвено :) (наравно, ирационално лично виђење, али поред свих похвала Платину за труд и прегледност, добро је да се на неки начин "униформишу" боје код слава)
« Последња измена: Мај 20, 2020, 05:58:24 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Преглед хаплогрупа по славама
« Одговор #62 послато: Мај 20, 2020, 07:46:29 поподне »
Може да буде проблем ако се направи подела на 4 основне боје, па то буду годишња доба мање више, па ако се славе нагомилају и затреба ми много нијанси... За већину слава заиста не знам када су. Имамо их укупно преко 70. То је 15 до 20 нијанси по боји.

Свакако, могу да урадим пробу па да се договоримо :)

п.с. за плаво и жуто се већ уклапамо ;D (пролеће/јесен)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Преглед хаплогрупа по славама
« Одговор #63 послато: Мај 20, 2020, 07:50:26 поподне »
Мени за Ђурђевдан најпре пада на памет црвена боја, можда зато што је Ђурђевдан увек близу Васкрса, а црвена је боја васкршњих јаја... За Никољдан - плава. Можда ме подсећа на неку хладноћу, а Никољдан је у то доба године.

За остале славе немам неко посебно повезивање са бојама.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Преглед хаплогрупа по славама
« Одговор #64 послато: Мај 20, 2020, 07:52:36 поподне »
За већину слава заиста не знам када су.

Просто. Укуцаш црквени календар на гуглу  :)
А и ја сам на располагању ако затреба помоћ.
"Наша мука ваља за причешћа"