Аутор Тема: Задушнице  (Прочитано 4538 пута)

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Задушнице
« послато: Новембар 02, 2017, 05:19:22 поподне »
Приближавају нам се Митровске задушнице или како неки кажу Велике. Падају се увек у прву суботу месеца новембра. То је хришћански празник када се сећамо наших покојника. И ако хришћански празник, код нас Срба, а и осталих Словена, задржао је велики број предхришћанских обичаја и обреда. Ти обичаји се разликују од краја до краја. Оно што је заједничко свим српским крајевима је то да се на гробље износе жито, свеће и вино. Излазак на гробље обично прати и изношење хране али и разни други обичаји који варирају од краја, до краја. Негде су ти обичаји замрли услед урбанизације, савременог начина живота и деценија комунизма, док се негде задржавају у пуној форми. Очувани су пре свега на селима. Било би занимљиво да овде опишемо како се у ком крају обележава овај празник, који обичаји су замрли а који и данас постоје.
« Последња измена: Новембар 02, 2017, 05:22:03 поподне Дробњак »
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Задушнице
« Одговор #1 послато: Новембар 05, 2017, 12:25:00 поподне »
Знам да у Барањи, бар код мојих, нема неког нарочитог обичаја везаног за ове задушнице, одлази се на гробље и пале се свеће прецима и родбини. Јуче баш питах моје да ли је то увек тако било, кажу да откад они памте да је било. Исто је и на Требави у Босни, мада би се могло рећи да је тамо измешаних обичаја, јер неки нпр. носе храну на гробље. Код нас то није била пракса.



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Задушнице
« Одговор #2 послато: Новембар 05, 2017, 12:33:07 поподне »
Знам да у Барањи, бар код мојих, нема неког нарочитог обичаја везаног за ове задушнице, одлази се на гробље и пале се свеће прецима и родбини. Јуче баш питах моје да ли је то увек тако било, кажу да откад они памте да је било. Исто је и на Требави у Босни, мада би се могло рећи да је тамо измешаних обичаја, јер неки нпр. носе храну на гробље. Код нас то није била пракса.

Ни код мојих нема неких великих обичаја. Оде се на гробље, мало се уреде гробови, очисте се споменици, замени се цвеће и слично.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Задушнице
« Одговор #3 послато: Новембар 05, 2017, 08:35:56 поподне »
Али зато Источна Србија, Поморавље и добар део Шумадије обилију обичајима који се, додуше, разликују од села до села. Код мене у селу је обичај да се износи храна и поставља на гробним хумкама, кади се, сече се посебан обредни колач у облику крста и обавезно се носи воће. Друга храна није обавезна али воће јесте јер симболизује Рај. Постоји и обичај дељења, који полако замире, тј. деле се "понуде" свима који су изашли на гробље. Најчешће су то чарапе, марамице, нека воћка или слаткиш и нешто од хране. Па тако људи размењују понуде једни са другима. Они богатији деле и богатије понуде, па се ту нађу постељине, пешкири, кошуље, сервиси за кафу и сл. Код Влаха се дешавало да људи распродају имовину да би поделили што више и што квалитетније ствари а све то "да се види на ономе свету". Познавао сам човека који је негде на задушницама, у неком влашком селу добио коња.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Задушнице
« Одговор #4 послато: Новембар 06, 2017, 09:18:34 пре подне »
Друга храна није обавезна али воће јесте јер симболизује Рај.

Има и оно правило да се на задушнице на гроб никако не доносе слаткиши. Не знам шта је поента тога, али такво је правило.

На гроб се доноси колач (хљеб), жито и вино, претходно све освештано у цркви. Све мимо тога нема везе са хришћанским, већ са паганским обичајима.

Право да вам кажем, мени је мучно кад видим шта све доносе на гробље (конкретно - на Орловачу), и шта се све оставља на гробу, "за покојника", а врхунац су лименке кока-коле, шољице са кафом, чашице са ракијом и упаљена цигарета забодена у гробну земљу, са жаром на горе (да покојник запали једну)...

Групице цигана шпартају гробљем и чим виде леђа посетиоцима, навале да покупе ону храну што је остављена.

У суштини, сврха остављања хране на гробу и јесте та - да нека сиротиња то узме, ваља се, за покој душе.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Задушнице
« Одговор #5 послато: Новембар 06, 2017, 09:38:52 пре подне »
Ово са кафом и ракијом је у мом крају обавезно. И чаша воде. И то се сваки пут мења при доласку на гробље. На селу је такав обичај да се храна износи при сваком изласку на гробље не само за задушнице. Али то све зависи од краја до краја. У Левчу је нпр. обичај да се од смрти покојника до четрдесетог дана излази свако јутро на гробље и да се износи права гозба која се поставља на гробној хумци. Пошто се сва храна не може појести на гробљу онда се успут од гробља до куће храна даје пролазницима да би се разделила. И сутра опет тако. После четрдесетнице сваке суботе се излази на гробље до године и опет се износи храна.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Задушнице
« Одговор #6 послато: Новембар 06, 2017, 12:35:07 поподне »
и упаљена цигарета забодена у гробну земљу, са жаром на горе (да покојник запали једну)...

Ово стварно људи раде? Ја сам увек мислио да је то само симпатична сцена из филма Ране, кад Пинки и Шваба забоду упаљену цигарету у гроб Чика Курета.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Задушнице
« Одговор #7 послато: Новембар 06, 2017, 12:41:41 поподне »
Ово стварно људи раде? Ја сам увек мислио да је то само симпатична сцена из филма Ране, кад Пинки и Шваба забоду упаљену цигарету у гроб Чика Курета.

Раде, раде, још како...
Искрено, мени је цела та концепција гозбе на гробу невероватно неукусна и одвратна.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Задушнице
« Одговор #8 послато: Новембар 06, 2017, 01:03:49 поподне »
Ово са кафом и ракијом је у мом крају обавезно. И чаша воде. И то се сваки пут мења при доласку на гробље. На селу је такав обичај да се храна износи при сваком изласку на гробље не само за задушнице. Али то све зависи од краја до краја. У Левчу је нпр. обичај да се од смрти покојника до четрдесетог дана излази свако јутро на гробље и да се износи права гозба која се поставља на гробној хумци. Пошто се сва храна не може појести на гробљу онда се успут од гробља до куће храна даје пролазницима да би се разделила. И сутра опет тако. После четрдесетнице сваке суботе се излази на гробље до године и опет се износи храна.

У Барањи, знам да се храна симболично износи само на погреб (дан након сахране), и тада се обавља својеврстан ритуал погребења, ходајући три пута око гроба покојника. Тада се понесе на гробље котарица кифли и флашица ракције, и свако узме по мало, за душу покојника. Након тога, нема више ношења хране на гробље, осим што се за Васкрс носе шарена јаја, која се остављају по гробовима.

За такве обичаје као што је обавезно посећивање гроба четрдесет дана за редом, те да се још сваке суботе до године дана излази на гробље, чуо сам и то ми изгледа могуће само кад је гробље близу и кад ожалошћени имају времена. Осим неких изузетака, кад људима дете умре, нисам чуо да овде ико тако нешто практикује, иако је гробље у селу и свакоме лако приступачно.



Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Задушнице
« Одговор #9 послато: Новембар 06, 2017, 01:31:39 поподне »
За такве обичаје као што је обавезно посећивање гроба четрдесет дана за редом, те да се још сваке суботе до године дана излази на гробље, чуо сам и то ми изгледа могуће само кад је гробље близу и кад ожалошћени имају времена. Осим неких изузетака, кад људима дете умре, нисам чуо да овде ико тако нешто практикује, иако је гробље у селу и свакоме лако приступачно.
Веруј ми, у Левчу гробља баш и нису близу села. Нарочито у селима подно Гледићких планина и Јухора. Сличан је ситуација и са оне стране Гледића у Гружи. Обичаји су готово истоветни и исто тако су гробља неприступачна. Најчешће су на узвисини изнад села и тешко да било које возило може горе да изађе изузев трактора и то само када нема блата и воде. Али такав је обичај и то се нашироко практикује.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Задушнице
« Одговор #10 послато: Новембар 06, 2017, 01:46:02 поподне »
осим што се за Васкрс носе шарена јаја, која се остављају по гробовима.

На Велики Петак се фарбају јаја у знак сећања на Христово страдање, боравак у Аду и Васкрсење. Први понедељак после Васкршњег триода, дакле понедељак после Томине недеље, је тзв. побусани понедељак - дан сећања на покојне када се излази на гробље и доносе јаја која се фарбају то јутро или претходне вечери.

Знам да је у завичају моје мајке (Славонија) ово обичај којег се строго придржавају.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Задушнице
« Одговор #11 послато: Новембар 06, 2017, 06:10:42 поподне »
На Велики Петак се фарбају јаја у знак сећања на Христово страдање, боравак у Аду и Васкрсење. Први понедељак после Васкршњег триода, дакле понедељак после Томине недеље, је тзв. побусани понедељак - дан сећања на покојне када се излази на гробље и доносе јаја која се фарбају то јутро или претходне вечери.

Знам да је у завичају моје мајке (Славонија) ово обичај којег се строго придржавају.

Да, ја сам се баш слободно изразио, наравно, не носе се на сам дан Васкрса, већ како си лепо написао, на први понедељак после Томине недеље.



Ван мреже Теократија

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 27
    • Theocracy Now
Одг: Задушнице
« Одговор #12 послато: Април 17, 2018, 02:27:52 поподне »
То ти је култ мртвих, са пореклом још из Вавилона који се преноси, што кроз културу и обичаје што кроз неке одређене кругове људи и друштва. Углавном нема везе са Богом и у Светом Писму се забрањује.

Ван мреже Онај с ону главу

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 74
  • Е, па да!
Одг: Задушнице
« Одговор #13 послато: Децембар 02, 2019, 08:51:13 пре подне »
Много пре Вавилона, још од настанка људске заједнице која сахрањује мртве и има култ предака! Свуд широм света.

Кинески Побусани понедеоник, илити Ћинмин'

https://en.wikipedia.org/wiki/Qingming_Festival

Кинеске Каснојесење (alias: Митровске) задушнице / Dan mrtvih / All Hallow's Even

https://en.wikipedia.org/wiki/Double_Ninth_Festival

Кинеске Ранојесење (alias:  Михољске) задушнице

https://en.wikipedia.org/wiki/Ghost_Festival

Све у свему, све је свуд увек истовремено и исто и различито, у овом мултиверзуму који нам је запао.

То ти је култ мртвих, са пореклом још из Вавилона који се преноси, што кроз културу и обичаје што кроз неке одређене кругове људи и друштва. Углавном нема везе са Богом и у Светом Писму се забрањује.