Анкета

Да ли је неки ваш предак убио Турчина због кога је морао да се одсели?

Јесте
Није
Непознато

Аутор Тема: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу  (Прочитано 48323 пута)

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #120 послато: Октобар 25, 2017, 02:15:13 пре подне »
За хајдуке и ускоке бих отворио нову тему. О њиховим злоделима.

Evo jedne vijesti iz koje se vidi etnički sastav hajduka i njihova motivacija. :)  Hasan iz sela Potočani kod Dervente 1741. se žali tešanjskom kadiji da su ga opljačkali razbojnici.

"Jedne noći dok sam bio na spavanju, upali su lopovi.  Lopovi su bili poznati.  Ukrali su mi dva para volova i sedam komada košnica.  Spomenuti lopovi su Ibrahim Biljegović, Alija Parović, zimije Stojan, Jefto i Miloš iz sela Drijen i drugi Jefto iz Donjeg Detlaka.  Mene su napali nožem i ranili." 


Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #121 послато: Октобар 25, 2017, 02:16:35 пре подне »
Evo jedne vijesti iz koje se vidi etnički sastav hajduka i njihova motivacija. :)  Hasan iz sela Potočani kod Dervente 1741. se žali tešanjskom kadiji da su ga opljačkali razbojnici.

"Jedne noći dok sam bio na spavanju, upali su lopovi.  Lopovi su bili poznati.  Ukrali su mi dva para volova i sedam komada košnica.  Spomenuti lopovi su Ibrahim Biljegović, Alija Parović, zimije Stojan, Jefto i Miloš iz sela Drijen i drugi Jefto iz Donjeg Detlaka.  Mene su napali nožem i ranili." 



Какве везе то има са темом?

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #122 послато: Октобар 25, 2017, 02:19:12 пре подне »
Не буди смешан, Турци су били сурови окупатори и убиство Турчина од стране хајдука и ускока није ништа лоше.

Ускоци из Равних Котара су ослободили твој и мој завичај под Турака, а Стојан Јанковић који је један од наших највећих јунака икад је побио више Турака него било који наводни борац против Турака из редова народа ком припада наш пријатељ.

Мораћеш мало више да проучаваш историју, да би утврдио да ли је неко смешан.

Читај мало изворе о Кандијском рату, када су Млечани са Ускоцима кренули да освоје Дрниш 1648. године. Претходно је постигнут договор са становништвом Петрова поља да запале све у својим селима и побегну на млетачку територију. Када је народ са стоком кренуо према ускоцима, они су почели да их пљачкају. Толико су били занесени пљачком, да су се Турци консолидовали у Дрнишу и једва су га ускоци заузели, уз много жртава. Ово освајање је било краткотрајно, а народ настрадао. На крају су Турци дозволили становништву да се врати на своја имања како не би била празна земља. Опроштено им је све. Проучи мало какав је био положај православаца под Турцима, а какав касније под Млечанима и њиховим ускоцима, који су постали дерикоже.

Још си на нивоу основне школе и песама о хајдуцима и ускоцима. Пре свега пљачкаши, па онда све остало. Слично добровољцима из овог рата, који су кретали из затвора.


Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #123 послато: Октобар 25, 2017, 02:31:45 пре подне »
Мораћеш мало више да проучаваш историју, да би утврдио да ли је неко смешан.

Читај мало изворе о Кандијском рату, када су Млечани са Ускоцима кренули да освоје Дрниш 1648. године. Претходно је постигнут договор са становништвом Петрова поља да запале све у својим селима и побегну на млетачку територију. Када је народ са стоком кренуо према ускоцима, они су почели да их пљачкају. Толико су били занесени пљачком, да су се Турци консолидовали у Дрнишу и једва су га ускоци заузели, уз много жртава. Ово освајање је било краткотрајно, а народ настрадао. На крају су Турци дозволили становништву да се врати на своја имања како не би била празна земља. Опроштено им је све. Проучи мало какав је био положај православаца под Турцима, а какав касније под Млечанима и њиховим ускоцима, који су постали дерикоже.

Још си на нивоу основне школе и песама о хајдуцима и ускоцима. Пре свега пљачкаши, па онда све остало. Слично добровољцима из овог рата, који су кретали из затвора.

Појединачни случајеви безчашћа међу ускоцима не могу да умање или обришу њихову улогу и борби против Турака, да није било ускока Турци би узели и приморске градове у Далмацији, а делови Далмације који су били под Турцима би били пуно касније ослобођени од Турака него што јесу.

Да није било ускока турска власт у Далмацији не би била окончана 1688. односно 1718. године него би можда потрајала до 1878. године као у Босни.

Турци који су били окупатори Срба негде 150, негде 200, понајвише 400 а понегде и преко 500 година су ти добри, а они који су се борили против њих (са свим манама које су имали) су за тебе разбојници и пљачкаши, врло необично расзмишљање.

Интерпретација историје ала Наташа Кандић и Соња Бисерко ме не занима.  Јер према таквој историји Милош Обилић и Гаврило Принцип су терористи а не борци за слободу, Карађорђе је побуњеник и терориста које је убијао јадне и невине Турке а не борац за слободу и творац модерне српске државност итд.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #124 послато: Октобар 25, 2017, 02:32:57 пре подне »
Какве везе то има са темом?

Niti su hajduci bili kršćani, niti su žrtve bili muslimani.

Još malo iz 1741.

"Stanovnici sela Rakovac u nahiji Maglaj uputili su predstavku i naveli da su im ukrali: Mitru dvije kobile, Mustafi Čelebniću jednu kobilu, Šahbazu jednu kravu i Juri pet komada košnica. "

Čudna imena, Mitar i Jure, za Turke.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #125 послато: Октобар 25, 2017, 02:37:01 пре подне »
Niti su hajduci bili kršćani, niti su žrtve bili muslimani.

Još malo iz 1741.

"Stanovnici sela Rakovac u nahiji Maglaj uputili su predstavku i naveli da su im ukrali: Mitru dvije kobile, Mustafi Čelebniću jednu kobilu, Šahbazu jednu kravu i Juri pet komada košnica. "

Čudna imena, Mitar i Jure, za Turke.

Добро де више са тих неколико босанских нахија, нису Турци били у само пар нахија у Босни нити су Срби и остала раја живели само у Босни па да догађаји из пар босанских нахија из 18-ог и 19-ог века буду слика и прилика турске владавине Балканом и њиховог односа са рајом кроз 4-5 векова.
« Последња измена: Октобар 25, 2017, 02:38:43 пре подне Свевлад »

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #126 послато: Октобар 25, 2017, 02:37:41 пре подне »
Сјећам се анкете од пре коју годину гдје су устврдили да је чини ми се пријеко 96% предања о убиствима Турака тачно, да ли бејаху Новости или Политика нисам стоодсто сигуран. Стога мислим да би пригоднији назив анкете био: Како је ваш предак убио Турчина због чијег убиства је морао да се одсели?

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #127 послато: Октобар 25, 2017, 02:41:01 пре подне »
Сјећам се анкете од пре коју годину гдје су устврдили да је чини ми се пријеко 96% предања о убиствима Турака тачно, да ли бејаху Новости или Политика нисам стоодсто сигуран. Стога мислим да би пригоднији назив анкете био: Како је ваш предак убио Турчина због чијег убиства је морао да се одсели?

Хаха, значи нашли су доказе. Још само да видимо то документовано.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #128 послато: Октобар 25, 2017, 02:44:26 пре подне »
Добро де више са тих неколико босанских нахија, нису Турци били у само пар нахија у Босни нити су Срби и остала раја живели само у Босни па да догађаји из пар босанских нахија из 18-ог и 19-ог века буду слика и прилика турске владавине Балканом и њиховог односа са рајом кроз 4-5 векова.

Nema problema.  Stavi primjere iz drugih nahija i opovrgni što govorim.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #129 послато: Октобар 25, 2017, 02:46:01 пре подне »
Појединачни случајеви безчашћа међу ускоцима не могу да умање или обришу њихову улогу и борби против Турака, да није било ускока Турци би узели и приморске градове у Далмацији, а делови Далмације који су били под Турцима би били пуно касније ослобођени од Турака него што јесу.

Да није било ускока турска власт у Далмацији не би била окончана 1688. односно 1718. године него би можда потрајала до 1878. године као у Босни.

Турци који су били окупатори Срба негде 150, негде 200, понајвише 400 а понегде и преко 500 година су ти добри, а они који су се борили против њих (са свим манама које су имали) су за тебе разбојници и пљачкаши, врло необично расзмишљање.

Интерпретација историје ала Наташа Кандић и Соња Бисерко ме не занима.  Јер према таквој историји Милош Обилић и Гаврило Принцип су терористи а не борци за слободу, Карађорђе је побуњеник и терориста које је убијао јадне и невине Турке а не борац за слободу и творац модерне српске државност итд.

Поента свега је да си ти незрео. За тебе је све црно-бело. Турци су били лоши у свим сегментима и тачка! Без обзира што је православна црква у Далмацији имала сва права под Турцима, па кад су Млечани "ослободили" територију, која никад није ни била њихова, онда је католички бискуп постављао православне попове и говорио им шта да раде. Одрасти мало.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #130 послато: Октобар 25, 2017, 02:48:19 пре подне »
A evo kako je nepodnošljiv život pod Turcima bio Krajišnicima. 

39 Krajišnika(po prezimenima tipa Latinović, Oljača, Ćulibrk se vidi odakle su) sa svojim domaćinstvima, koji su doselili iz Krajine u okolicu Loznice 1838. traže dozvolu da se vrate u Bosnu jer im se ne sviđaju uvjeti koje im vlasti kneževine Srbije postavljaju.




Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #131 послато: Октобар 25, 2017, 02:51:40 пре подне »
Поента свега је да си ти незрео. За тебе је све црно-бело. Турци су били лоши у свим сегментима и тачка! Без обзира што је православна црква у Далмацији имала сва права под Турцима, па кад су Млечани "ослободили" територију, која никад није ни била њихова, онда је католички бискуп постављао православне попове и говорио им шта да раде. Одрасти мало.

Потпуно погрешно, не мислим да су Турци били апсолутно зло (као усташе или нацисти), а да су хајдуци и ускоци били безгрешни анђели.  Али ови други су ипак моји а први су били иноверни окупатори који су непозвани дошли из Анадолије и окупирали скоро читав Балкан и држали га под окупацијом вековима.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #132 послато: Октобар 25, 2017, 03:05:38 пре подне »
Хаха, значи нашли су доказе. Још само да видимо то документовано.

Не знам колико су поуздане те анкете, штелују се резултати к'о и за све остало, по мојој процјени проценат тачности предања о убиствима Турака не би требао ићи преко 85,7%. Предање мојих је 100% тачно, додуше они нијесу никога убили, ал' су осрамотили неког бега или агу, кад је доша једне зиме по 'арач свјезали га за даске, омастили сланином и пустили га низ Вележ. Зарадио неколико пријелома и уганућа, ал' је преживјео. Вратио се са четом на планину да их истражи, али они већ бејаху утекли у Дробњак. Ђаво им није дао мира, па то исто тамо ураде неком бегу или паши, само овај пут низ Сињајевину, ал' неким чудом и тај преживи. Одселе се тада поврх Златибора, срећом убрзо букну устанци те се ослободисмо Турака, иначе се бојим да би се поново селили.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #133 послато: Октобар 25, 2017, 03:11:22 пре подне »
Потпуно погрешно, не мислим да су Турци били апсолутно зло (као усташе или нацисти), а да су хајдуци и ускоци били безгрешни анђели.  Али ови други су ипак моји а први су били иноверни окупатори који су непозвани дошли из Анадолије и окупирали скоро читав Балкан и држали га под окупацијом вековима.

Међу тим што су држали Балкан под окупацијом вековима мало је било Анадолаца.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #134 послато: Октобар 25, 2017, 03:21:04 пре подне »
Међу тим што су држали Балкан под окупацијом вековима мало је било Анадолаца.

Наравно, огромна већина тих што су држали Балкан под вишевековном окупацојим су били домаће потурице.  Али Анадолци су првоботно освојили Балкан те је дошло до исламизације дела локалног становништва, а то исламизовано становништво је онда за рачун султана у Стамболу држало своје сународнике који нису примили Ислам у потлаченом положају.  Још увек осећамо последице османске окупације првенствено у политичком смислу, мислим на Босну и Косово, и у Рашкој области може бити свашта, да не говорим о турском политичком упливу на Балкану који се осећа задњих година а који има нео-османске тенденције. 

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #135 послато: Октобар 25, 2017, 03:21:36 пре подне »
Потпуно погрешно, не мислим да су Турци били апсолутно зло (као усташе или нацисти), а да су хајдуци и ускоци били безгрешни анђели.  Али ови други су ипак моји а први су били иноверни окупатори који су непозвани дошли из Анадолије и окупирали скоро читав Балкан и држали га под окупацијом вековима.

 Ја то не гледам на тај начин, посао сваког јесте да се избори за себе. Османлије су дошли и били су успјешни, и то је поредак ствари.
Ипак се мора рећи да су Османлије били флексибилни, као што је од почетка њихов оснивач Осман био па је ангажовао свакога да би његов мали Емират постао значајан. Значи прагматизам чисти. Као Римљани, Британци и многи други.. У том смислу османски систем јесте омогућавао немуслиманима да у њему некако функционишу, што нпр. није био случај са западним системом.
 Док је османска држава била у експанзији било је и пуно боље Србима, и осталима. Ја знам на примјеру мог рода, значи наш предак је био ктитор манастира Никољац прије 400 година у турско доба, а и прије њега смо били ктитори, за то вријеме је манастир постао центар преписивачке дјелатности.
 Наш род је био војнучки и дакле чак смо ишли у рат каткад за Османлије. И то је био случај и другдје. Војнуци су били и бројни крајишници, херцеговци..

 Наравно све је то окончано Кандијским и Бечким ратовима, нестаје војнука, тад долази до опадања османске моћи, и немогућности контроле над провинцијама, урушава се полако систем.
 У брдским/красовитим предјелима је пуно лакше дизати буне, у Полимљу и долинама других ријека дизати буне је нешто сасвим друго.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #136 послато: Октобар 25, 2017, 03:35:39 пре подне »
Ја то не гледам на тај начин, посао сваког јесте да се избори за себе. Османлије су дошли и били су успјешни, и то је поредак ствари.
Ипак се мора рећи да су Османлије били флексибилни, као што је од почетка њихов оснивач Осман био па је ангажовао свакога да би његов мали Емират постао значајан. Значи прагматизам чисти. Као Римљани, Британци и многи други.. У том смислу османски систем јесте омогућавао немуслиманима да у њему некако функционишу, што нпр. није био случај са западним системом.
 Док је османска држава била у експанзији било је и пуно боље Србима, и осталима. Ја знам на примјеру мог рода, значи наш предак је био ктитор манастира Никољац прије 400 година у турско доба, а и прије њега смо били ктитори, за то вријеме је манастир постао центар преписивачке дјелатности.
 Наш род је био војнучки и дакле чак смо ишли у рат каткад за Османлије. И то је био случај и другдје. Војнуци су били и бројни крајишници, херцеговци..

 Наравно све је то окончано Кандијским и Бечким ратовима, нестаје војнука, тад долази до опадања османске моћи, и немогућности контроле над провинцијама, урушава се полако систем.
 У брдским/красовитим предјелима је пуно лакше дизати буне, у Полимљу и долинама других ријека дизати буне је нешто сасвим друго.

Знам да је у Османском царству било и периода који су били релативни подношљиви за живот раје, али то је било у 15-ом и 16-ом веку, већ почетком 17-ог века положај раје се погоршава, а од краја 17-ог века кад су Османлије протеране из средње Европе положај раје постаје прилично тежак. 

Чак и да је Србима и другим хришћанским народима у Османском царству текао мед и млеко ипак Срби и други покорени народи нису имали своју државу, своје владаре и нису били у пуном смислу речи своји на своме.   Османлије нису дугорочно донеле добро ни онима који су примили Ислам, јер су на тај начин изгубили своје корене и постали подложни свакој врсти манипулација од стране разних центара моћи, истовремено су у сталном сукобу са некадашњом браћом, нпр. Бошњаци са Србима и Помаци са Бугарима. 
« Последња измена: Октобар 25, 2017, 03:43:17 пре подне Свевлад »

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #137 послато: Октобар 25, 2017, 04:48:03 пре подне »
Знам да је у Османском царству било и периода који су били релативни подношљиви за живот раје, али то је било у 15-ом и 16-ом веку, већ почетком 17-ог века положај раје се погоршава, а од краја 17-ог века кад су Османлије протеране из средње Европе положај раје постаје прилично тежак. 

Zašto onda i u XVIII i XIX stoljeću imamo masovno doseljavanje iz Dalmacije u Bosnu?  I katolika i pravoslavaca?  Ako je položaj bio baš tako težak?  Nakon kuge koja je u Bosni pomorila trećinu katoličkog(i vjerojatno i nekatoličkog) stanovništva, na svu tu praznu zemlju dolaze novi doseljenici.  Masa njih je iz Dalmacije.  Matične knjige župa od srednje Bosne do Posavine su pune doseljenika iz Dalmacije.  Zašto bi se katolici u tolikom broju doseljavali iz tad austrijske Dalmacije u osmansku Bosnu u kojoj je položaj raje tako težak?

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #138 послато: Октобар 25, 2017, 05:04:07 пре подне »
Problem je što se porede različite stvari.  Ako porediš osmansku Bosnu prije 300 godina s bilo kojim modernim društvom, naravno da je surova, svirepa, da je život težak, da nije lijep. 

No, trebamo gledati kakav je život bio u susjednim krajevima koji nisu bili Osmanlijama.  Često se priča o nabijanjima na kolac(još jedan mit) i raznim drugim navodnim kaznama kojih nema u šerijatu i koje nisu zabilježen u sudskim protokolima.  Josip Bösendorfer u jednom od svojih članaka donosi opis raznih prekršaja i kazni koje je izrekao sud u Osijeku oko 1750.  Napominjem da se ovdje ne radi o Vojnoj Krajini i vojnoj disciplini već u civilnoj županiji i civilnom sudu.

"Jovanka , Ciganka, osuđena je na smrt radi bigamije
Silvestar Vuković, kaluđer, uhvaćen pri krađi, bude obješen
Mihajlo Milanković iz Tenja, razbojnik, osuđen bi da mu se tijelo navuče na koleso i živ usijanim kliještima štipa, a onda objesi.
Pavao Magušić iz Valpova, 19 godina, katolik, ukrao je 3 for. u crkvi u Kemendu za hodočašća; osuđen je na kazan od 15 šiba na javnom trgu.
Petar Baktarica iz Sarvaša, pravoslavni, 37 godina, zloglasni je konjokradica. Osuđen bude na vješala."

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #139 послато: Октобар 25, 2017, 05:44:58 пре подне »
Zašto onda i u XVIII i XIX stoljeću imamo masovno doseljavanje iz Dalmacije u Bosnu?  I katolika i pravoslavaca?  Ako je položaj bio baš tako težak?  Nakon kuge koja je u Bosni pomorila trećinu katoličkog(i vjerojatno i nekatoličkog) stanovništva, na svu tu praznu zemlju dolaze novi doseljenici.  Masa njih je iz Dalmacije.  Matične knjige župa od srednje Bosne do Posavine su pune doseljenika iz Dalmacije.  Zašto bi se katolici u tolikom broju doseljavali iz tad austrijske Dalmacije u osmansku Bosnu u kojoj je položaj raje tako težak?

Зато што је Далмација област са мало плодне земље, и са мало воде (нпр. на Промини постоји само 1 стални извор), а оно шуме што је било су углавном посекли Млечани.  У 18-ом веку у Далмацији је било пуно ткз. "гладних година" кад су људи буквално умирали од глади.  Баш у 18-ом веку је било неколико већих сеоба православних Далматинаца у друге крајеве међу којима су осим суседних крајева као што су Лика и Босна још и Банат, Срем и чак Пољска, о сеоби православних Далматинаца у Банат и Пољску постоји и тема на овом форуму.  Католички Далматинци су се из истих разлога исељавали, боље и у Босну под турску власт него умирати од глади у Далмацији зар не?
« Последња измена: Октобар 25, 2017, 05:50:13 пре подне Свевлад »