Аутор Тема: Демографски суноврат Срба  (Прочитано 41549 пута)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #120 послато: Април 26, 2021, 07:14:57 поподне »
Које околности🤔

Па мислим на то што се прошле године није ишло на море у Грчку. Није народ могао да лепо одмори и види сад...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #121 послато: Април 26, 2021, 07:17:58 поподне »
Када се прича о наталитету, генерално влада мишљење да је то уско корелисано са примитивношћу и заосталошћу, поготово код хришћанских Балканаца, мада и Муслимани у БиХ умеју слични да буду, поготово у дијаспори. Многи моји вршњаци на велики наталитет гледају као на нешто старомодно и примитивнно. Довољно је само да споменем двојицу ортака из Франкфурта, један Краљевчанин, други Бијелопољац, који искоментаришу мртви ладни да је боље да се мање рађамо, али квалитетно, јер ако се много рађамо рађаће се друштвени терер. И ово је нажалост јако распрострањено мишљење не само код Срба, већ и код млађих Хрвата.

То ти је страх од сиромаштва. Он ти је присутан код свих.
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #122 послато: Април 26, 2021, 07:24:04 поподне »
То ти је страх од сиромаштва. Он ти је присутан код свих.
Па види генерално има и тога, али и неко повезивање јаког наталитета са примитивизмом, неевропским тековинама и слично.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #123 послато: Април 26, 2021, 07:33:11 поподне »
Па мислим на то што се прошле године није ишло на море у Грчку. Није народ могао да лепо одмори и види сад...
Е да се није ишло у Црну Гору не би тако било...

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #124 послато: Април 26, 2021, 09:49:58 поподне »
Хистеричну ковидманијакалну пропаганду и перфидне, злонамерне и никаквим медицинским разлогом узроковане прескриптивне перфидне протоколе, који спречавају адекватно стандардно лечење људи оболелих од обољења срца и крвних судова као и различитих врста канцера, а што доводи до њиховог активног или инцидентног усмрћења.

Јеси ти живео на овој планети последњих 14 месеци или има нека станица у орбити где се борави дуже од тог периода?

Видим ови што редовно иду на International Space Station буду тамо по непуних 6 месеци, а чак и они имају интернет конекцију тамо. Тако да ме чуди да неко није свестан околности.
Обзиром на изјаве наших јавних личности, оних који врше државне функције и оних који су само популарни, могу да кажем да врло мало паметног може да се сретне. Стање је такво да је овај вирус сада само једна кривина на путу од стотину километара. Када прође неће се практично ни помињати, а врло таблоидизовано стање ће остати.
Стање је такво да имамо два супротстављена једноумља, у средствима јавног обавештавања (или замајавања, изабрати по жељи).

Поступајмо мирно и на основу чињеница, и тиме ћемо допринети и себи и свету.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #125 послато: Април 26, 2021, 09:52:23 поподне »
То ти је страх од сиромаштва. Он ти је присутан код свих.
Ако је материјално обезбеђивање главни аршин, онда не постоји логика по којој Немци и Срби имају скоро једнак дебели минус са природним прираштајем. Биће да је нешто друго у питању.

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #126 послато: Април 26, 2021, 11:08:04 поподне »
Ако је материјално обезбеђивање главни аршин, онда не постоји логика по којој Немци и Срби имају скоро једнак дебели минус са природним прираштајем. Биће да је нешто друго у питању.
То је културолошка више ствар. Данас се према модерним схватањима много деце сматра одликом примитивизма и заосталости код многих европских народа, па тако и Срба. Млађи нараштаји често слушају како се цигани или арапи јако множе и то одмах увезују за нешто примитивно и застарело, нема то у принципу много везе са финансијским положајем. Да  не спомоњем притом и одрођеност од традиције и обичаја.

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #127 послато: Април 28, 2021, 07:03:39 поподне »
Ако је за утеху цела Европа и европски народи се суочавају са истим проблемом, али свакако да нас наша мука највише боли.

Ван мреже Sneki

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 70
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #128 послато: Април 29, 2021, 02:12:51 поподне »
Велики број деце јесте карактеристика традиционалних друштава и народа. Сиромаштво није узрок високог наталитета, у тим друштвима и богата елита има велики број деце. Главни разлог је висока смртност и деце и младих. Често се дешавало да се у браку роди десеторо деце, полну зрелост доживи петоро, од тих петоро највише двоје/троје успе да остави потомство.

Потребно је неколико генерација да прође док се родитељи не навикну да 90% деце доживљава 25 годину. Тада наталитет значајно пада.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #129 послато: Април 29, 2021, 02:39:39 поподне »
Велики број деце јесте карактеристика традиционалних друштава и народа. Сиромаштво није узрок високог наталитета, у тим друштвима и богата елита има велики број деце. Главни разлог је висока смртност и деце и младих. Често се дешавало да се у браку роди десеторо деце, полну зрелост доживи петоро, од тих петоро највише двоје/троје успе да остави потомство.

Потребно је неколико генерација да прође док се родитељи не навикну да 90% деце доживљава 25 годину. Тада наталитет значајно пада.




То је било у прошлости. Код Срба и Албанаца на Косову је до 1945 породица била идентична по броју деце 4-5 који су касније формирали своје породице. Онда код Срба долази не само код оних који су отишли да живе у градове, до породица које имају двоје деце и врло ретко троје. Никада ми није било јасно зашто је прихваћено тај број двоје деце а не три који омогућава раст. Поготово у то време када људи нису били саможиви као данас.
Ја сам рођен и одрастао у граду и потичем из породице која је имала четворо деце. У мојој генерацији Албанаца (преко 60 година) у градовима су породице имале 4-5 деце а на селима и више. Ја никад у Приштини нисам срео ни једног Србина или Српкињу који су потицали из фамилије са више од три деце. Та генерација која је стварала породицу после 1945 је НАЈОДГОВОРНИЈА за демографски суноврат који се десио. Они су пресекли традицију (због чега не знам) и створили нову генерацију која је то само продужила и последице су ту.

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #130 послато: Април 29, 2021, 02:43:51 поподне »
Исправи ме ако грешим, али чини се да је тренд штиклица и мини сукњи и код Албанки постао уобичајан.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #131 послато: Април 29, 2021, 02:53:13 поподне »
Исправи ме ако грешим, али чини се да је тренд штиклица и мини сукњи и код Албанки постао уобичајан.


Давно је то постао тренд код Албанки. Још једино Срби верују да су Албанци конзервативан и патријахалан народ. Прошло је то одавно.

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #132 послато: Април 29, 2021, 02:57:45 поподне »
Зато и кажем, нажалост губи се и она патријархална част и дата реч која је била појам за највећи део Албанаца.

Ван мреже Sneki

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 70
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #133 послато: Април 29, 2021, 03:26:28 поподне »



То је било у прошлости. Код Срба и Албанаца на Косову је до 1945 породица била идентична по броју деце 4-5 који су касније формирали своје породице. Онда код Срба долази не само код оних који су отишли да живе у градове, до породица које имају двоје деце и врло ретко троје. Никада ми није било јасно зашто је прихваћено тај број двоје деце а не три који омогућава раст. Поготово у то време када људи нису били саможиви као данас.
Ја сам рођен и одрастао у граду и потичем из породице која је имала четворо деце. У мојој генерацији Албанаца (преко 60 година) у градовима су породице имале 4-5 деце а на селима и више. Ја никад у Приштини нисам срео ни једног Србина или Српкињу који су потицали из фамилије са више од три деце. Та генерација која је стварала породицу после 1945 је НАЈОДГОВОРНИЈА за демографски суноврат који се десио. Они су пресекли традицију (због чега не знам) и створили нову генерацију која је то само продужила и последице су ту.

Албанци су само каснили једну генерацију за Србима.

Ван мреже Sneki

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 70
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #134 послато: Април 29, 2021, 03:37:49 поподне »
Ако је материјално обезбеђивање главни аршин, онда не постоји логика по којој Немци и Срби имају скоро једнак дебели минус са природним прираштајем. Биће да је нешто друго у питању.

Што је друштво богатије одгајање деце је скупље, скупље је школовање, одећа, опортунитени трошак одгајања деце је већи.

У традиционалним друштвима деца су богатство, радна снага, пензија, док су данас деца само трошак, што више деце родиш пензија ти је мања, сваким наредним дететом погоршаваш свој стандард и перспективе већ рођене деце...






Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #135 послато: Април 29, 2021, 03:46:38 поподне »

Давно је то постао тренд код Албанки. Још једино Срби верују да су Албанци конзервативан и патријахалан народ. Прошло је то одавно.

Иако је и код Албанаца тренд "модернизације" узео маха, чини ми се да се традиција и даље код вас одржава знатно више него код других народа у окружењу. Релативно често боравим у Скопљу и заиста упадају у очи поједине албанске породице, релативно младе или сасвим младе, код којих се по одећи жена види какво уређење у породици влада.  Те жене носе мараме на главама па и преко лица, а обучене су у дуге једнобојне мантиле чак и у сред лета. Јасно ми је да је такво одевање између осталог и питање верских убеђења али мислим да је и вид својеврсне патријархалне "дисциплине".
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #136 послато: Април 29, 2021, 04:08:08 поподне »
Иако је и код Албанаца тренд "модернизације" узео маха, чини ми се да се традиција и даље код вас одржава знатно више него код других народа у окружењу. Релативно често боравим у Скопљу и заиста упадају у очи поједине албанске породице, релативно младе или сасвим младе, код којих се по одећи жена види какво уређење у породици влада.  Те жене носе мараме на главама па и преко лица, а обучене су у дуге једнобојне мантиле чак и у сред лета. Јасно ми је да је такво одевање између осталог и питање верских убеђења али мислим да је и вид својеврсне патријархалне "дисциплине".


Део Албанаца најокренутији исламу су из Македоније. То је питање њиховог доживљавања религије којој припадају али не мислим да је то јако бројно. Ту нема ништа безе са нашом традицијом и дисциплином коју потенцираш.


Традицијални односи унутар породици се потпуно идентични код Гега и код муслимана и код католика. Наше традиционално право нас је и сачувало од губљења наше специфичности у односу на Турке за разлику од Бошњака .

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #137 послато: Април 29, 2021, 04:19:29 поподне »
...
Ту нема ништа безе са нашом традицијом и дисциплином коју потенцираш.
...

Не потенцирам ништа, немој ме погрешно схватити. Једноставно сам такав утисак стекао, али могуће је да грешим.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #138 послато: Април 29, 2021, 04:23:22 поподне »
Албанци су само каснили једну генерацију за Србима.


Мислим да су Срби рођени од 1970 до 1980 који су доживели младост у ратно време (1991-1999) и доба транзиције а који сада имају преко четрдесет година највише платили јер је резултат или брак са једним дететом или гомила неуданих и неожењенин.


Код Албанца је то ретко да неко нема бар двоје деце a услови за живот су били подједнако тешки и за једне и за друге.

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #139 послато: Април 29, 2021, 04:41:27 поподне »
Разлика донедавно између Срба и Албанаца је била вера. Ислам је држао патријархалност и наталитет, сад су тенденције 21 века превагнуле и код вас.