Аутор Тема: Демографски суноврат Срба  (Прочитано 15509 пута)

Ван мреже Тимар

• Члан Друштва
  • Познавалац
  • Поруке: 625
Демографски суноврат Срба
« послато: Новембар 20, 2014, 07:03:38 поподне »
Поново бих желио да се покрене озбиљна дискусија о демографском суноврату Срба и потрага за спасење. Све ово што ми на Пор(ј)еклу чинимо да се из заборава спаси истина о нашим корјенима губи сваку корист ако тај дар немамо коме да поклонима.

Зато, позивам све младе људе да се упознају са овом несрећом која нас је задесила, и  да они покушају наћи спас против  српске куге чија епидемија уништава овај народ. Кажем млади, јер они који су то требали, нису, признали су пораз, који је скупо плаћен.

http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Srbi-nestaju-kao-Hazari.sr.html
http://www.belakuga.narod.ru/
http://www.srbizasrbe.net/index.php?option=com_content&task=view&id=1425&Itemid=45
http://mojahercegovina.com/realnost-srbi-nestaju-kao-narod/
http://www.radiosarajevo.ba/novost/137041
http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/125/Dru%C5%A1tvo/1431674/Za%C5%A1to+Srbi+nestaju%3F.html

Ван мреже vojinenad

• Етнолог
  • Поруке: 2211
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #1 послато: Новембар 20, 2014, 11:17:06 поподне »
Поново бих желио да се покрене озбиљна дискусија о демографском суноврату Срба и потрага за спасење. Све ово што ми на Пор(ј)еклу чинимо да се из заборава спаси истина о нашим корјенима губи сваку корист ако тај дар немамо коме да поклонима.

Зато, позивам све младе људе да се упознају са овом несрећом која нас је задесила, и  да они покушају наћи спас против  српске куге чија епидемија уништава овај народ. Кажем млади, јер они који су то требали, нису, признали су пораз, који је скупо плаћен.

http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Srbi-nestaju-kao-Hazari.sr.html
http://www.belakuga.narod.ru/
http://www.srbizasrbe.net/index.php?option=com_content&task=view&id=1425&Itemid=45
http://mojahercegovina.com/realnost-srbi-nestaju-kao-narod/
http://www.radiosarajevo.ba/novost/137041
http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/125/Dru%C5%A1tvo/1431674/Za%C5%A1to+Srbi+nestaju%3F.html
Ja sam svoju dužnost prema otadžbini obavio tako što sam stvorio troje, sina i dve ćerke, ali gotovo polovina moje braće i sestara od stričeva i tetaka niti su se ženili, niti imaju poroda. Oni koji  su zasnovali porodicu imaju uglavnom po dvoje ili čak samo jedno dete. Đed je imao 14-oro dece, 9 sinova i 5 ćerki, od njih je u sledećoj generaciji rođeno 10-oro unučadi, a u danas najmlađoj generaciji je samo 11-oro praunučadi. Da je sreće trebalo bi da je broj praunuka barem tri puta veći od broja dece koje je đed izrodio.

Ван мреже Тимар

• Члан Друштва
  • Познавалац

Đorđo

• Гост
« Одговор #4 послато: Новембар 22, 2014, 06:11:22 поподне »
Gledao sam nedavno detaljnu tabelu sa statistikom koliko dece imaju parovi u našoj zemlji i jasno je kao dan da nikada više nećemo biti u plusu, tu mislim i na svu Evropoidiju ne samo na našu zemlju. Idućih 500 godina sigurno, teoretski nemoguće.

Ван мреже Sergio

• Памтиша
  • Поруке: 1811
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
« Одговор #5 послато: Децембар 08, 2016, 01:08:57 поподне »
Баш сам недавно гледао званичне демографске податке за северну покрајину. У Војводини се дешава једна интересантна ситуација. Наиме, процентуални удео Срба у покрајини расте од пописа до пописа али укупан број Срба се смањује у задњим деценијама. То се дешава зато што остале етниче групе бројчано брже опадају од српске етничке групе (која такође опада али релативно спорије).

Ван мреже Latinica

• Помоћник
  • Поруке: 122
« Одговор #6 послато: Децембар 08, 2016, 02:33:11 поподне »
Problem je kako se me čini najveći u tome što je narod postao sebičan, prvo ja pa svi drugi, kad se ima djece nikako nemožes da budeš na prvo mjesto, ipak je lakše držat pašče no dijete, a i muškarci takodje ne žele puno djece, ipak u kola mogu da stanu samo dvoje/troje :D.

Onda se i postavlja pitanje zašto želite da vratite Kosovo kada vam i ovo zemlje što imate dodje previše.

Ван мреже vojinenad

• Етнолог
« Одговор #7 послато: Децембар 08, 2016, 03:01:19 поподне »
Problem je kako se me čini najveći u tome što je narod postao sebičan, prvo ja pa svi drugi, kad se ima djece nikako nemožes da budeš na prvo mjesto, ipak je lakše držat pašče no dijete, a i muškarci takodje ne žele puno djece, ipak u kola mogu da stanu samo dvoje/troje :D.

Onda se i postavlja pitanje zašto želite da vratite Kosovo kada vam i ovo zemlje što imate dodje previše.
Па има нас који нисмо себични, и који не можемо да заборавимо светиње и гробове предака.

Ван мреже Amicus

• Уредник
  • Бели орао
  • Поруке: 8962
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
« Одговор #8 послато: Децембар 08, 2016, 03:03:09 поподне »

Такав се утисак стиче, али мислим да он нема везе са стварношћу, јер такве сорте људи су свакако у мањини. Него, кад смо већ код ове теме, неки дан чујем да су почели да дају подстицаје и за друго дете. ::)

Код нас је основни проблем што су села уништена, њиве пусте, штале празне, тамо немате више шта да радите, а градови нису места за подизање многочланих породица. А на страну још и чињеница да су код нас и ти градови препуни људи без посла, па и оно градско двоје деце, дође превише и скупо, ако су људи незапослени и крпе крај с крајем.

Радна места за многе такве су просто збрисана са лица земље, након бомбардовања и демократских промена, а ова политика Бабе Симане свакако неће подићи нешто теже од кашике.

И не чуди онда што држава покушава да набере још ког становника, субвенционишћући друго дете, али то је све хватање за сламку.

Нас у демографском смислу могла би да спасе само нека нова аграрна реформа, тотални заокрет у политици, стављање националног питања изнад свих питања. Али тренутно нема ни појма да се о томе говори, а камоли да има неког ко би то урадио

Како рече народни песник:

Не може се царство задобити,
на душеку све дуван пушећи
.

Ван мреже Wolf Sagash

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • Поруке: 1336
« Одговор #9 послато: Децембар 08, 2016, 03:25:12 поподне »
Памтим добро своју прабабу Пецељушу, очеву бабу по мајци. Рођена је 1877. године а умрла 1983. Ја сам имао 8 година када је умрла. Недавно смо ја и једна родица рачунали њено потомство и остали запрепаштени чињеницом да нисмо могли избројати њене потомке, јер има рођака са којима смо изгубили контакт. Баба је подигла седмеро дјеце, двоје их је умрло у дјечијем узрасту. Од то седмеро дјеце имала је 40 унучади. Нико није имао мање од троје, једна кћер имала је десеторо а друга деветоро дјеце. Од то 40 унука баба је имала 125 праунука. Чукун унуке нисмо успјели набројити, али свакако их нема више од 100. Не могу бити сигуран колико је имала потомака у тренутку смрти. Један син је већ био умро али и неколико унучади. Моја претпоставка је да је у тренутку смрти имала 137 потомака или пар мање.
Замислите ту жену која је била свјесна себе и околине до последњих тренутака живота, којим је богатством располагала и како је била задовољна кад је пребројавала своје потомство и размишљала шта остаје иза ње.

Ван мреже Иван Вукићевић

• Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • Поруке: 2525
  • Васојевић
« Одговор #10 послато: Децембар 08, 2016, 06:17:00 поподне »
Такав се утисак стиче, али мислим да он нема везе са стварношћу, јер такве сорте људи су свакако у мањини. Него, кад смо већ код ове теме, неки дан чујем да су почели да дају подстицаје и за друго дете. ::)
Можда на селу, али у градовима сигурно нису у мањини. Потрошачки систем вредности је врло укорењен у урбаним срединама што је и логично јер је у њима утицај медија и маркетинга много већи него на селу.
Мере које је држава до сада предузимала за повећање наталитета су потпуно занемарљиве. О томе какав је однос државе према наталитету најбоље говори Вучићева изјава да "жене у Србији рађају децу како би од државе узеле новац".

Ван мреже rugovac

• Истраживач
  • Поруке: 972
« Одговор #11 послато: Децембар 08, 2016, 08:23:58 поподне »
Никада ни није било јасно зашто су Срби и Црногорци (у мањој мери) од 1945 почели да имају већином по двоје деце.
До 1945 фамилије и код Албанца и Срба биле су отприлике исте (родитељи и четворо/петоро деце). 
Још ми је чудније данашње позивање некога да нема услова да не може да има бар двоје деце.

Код Албанаца исто долази до падања наталитета али јединци су реткост. Генерација од 1960 - 1975 годишта има најчешће 4 деце, а генерације млађе од 40 година 3.

Ван мреже Селаковић

• Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • Поруке: 2140
  • I2>Z17855>FT173833
« Одговор #12 послато: Децембар 08, 2016, 08:32:07 поподне »
Никада ни није било јасно зашто су Срби и Црногорци (у мањој мери) од 1945 почели да имају већином по двоје деце.
До 1945 фамилије и код Албанца и Срба биле су отприлике исте (родитељи и четворо/петоро деце). 
Још ми је чудније данашње позивање некога да нема услова да не може да има бар двоје деце.

Код Албанаца исто долази до падања наталитета али јединци су реткост. Генерација од 1960 - 1975 годишта има најчешће 4 деце, а генерације млађе од 40 година 3.

Тако је, од 1945. се нагло променило. Све моје бабе и деде су рођене 1920-их и 30-их и у свакој од те четири породице је било најмање четири, највише седморо деце. После 1945 све другачије, по једно-двоје, врло ретко троје, макар у мојој најширој фамилији.

Ван мреже ...

• Познавалац
  • Поруке: 540
« Одговор #13 послато: Децембар 08, 2016, 08:48:33 поподне »
Тако је, од 1945. се нагло променило. Све моје бабе и деде су рођене 1920-их и 30-их и у свакој од те четири породице је било најмање четири, највише седморо деце. После 1945 све другачије, по једно-двоје, врло ретко троје, макар у мојој најширој фамилији.

По очевој страни: деда је из породице са петоро деце, баба из породице са десеторо деце.
За бабиног оца кажу да је много желео мушке потомке, али се рађала све женска деца. Он није хтео одустати док не добије сина, на крају је имао два сина, по реду 9. и 10. Нисам га упознао пошто је страдао у 2. светском рату. Убијен је од стране четника, ни крив ни дужан.

По мајчиној страни: деда је из породице са седморо деце, баба из породице са четворо деце.

После 1945. сви су имали у просеку двоје деце.

Ван мреже rugovac

• Истраживач
« Одговор #14 послато: Децембар 08, 2016, 08:52:43 поподне »
Он није хтео одустати док не добије сина, на крају је имао два сина, по реду 9. и 10.

Што би рекао мој кум Срђан, ти нису лако одустајали да немају сина.

Ван мреже ...

• Познавалац
  • Поруке: 540
« Одговор #15 послато: Децембар 08, 2016, 08:55:40 поподне »
Што би рекао мој кум Срђан, ти нису лако одустајали да немају сина.

Управо тако  ;)

Ван мреже Селаковић

• Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • I2>Z17855>FT173833
« Одговор #16 послато: Децембар 08, 2016, 09:00:01 поподне »

Да додам, ови после 1945. што су имали по једно-двоје деце, су и даље живели на селу, дакле ово смањење нема везе у случају моје најшире фамилије са неким пресељењем у град.

Не знам шта је узрок... Свакако није рат, јер је после 1918. исто завршен велики рат и окупација, па су људи и даље имали по четворо и више деце.
Мора имати везе са комунизмом и неким ширим околностима. Са новонасталим сеоским задругама, са забраном коза из 1948. (која знам да је нпр моје Селаковиће доста погодила), са гладним годинама (баба ми је причала да је 1950-та била нарочито страшна), са "еманципацијом" сељанки, које су ишле на течајеве, описмењавале се...??? Одузимање земље од стране комуниста свакако није било неки фактор, одузимано је онима који су имали преко 10 хектара, што барем у мојој најширој фамилији није имао нико. 

Ван мреже Дробњак

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • Поруке: 1193
  • I1 P109
« Одговор #17 послато: Децембар 08, 2016, 09:13:59 поподне »
Поред свега наведеног, мислим да велики утицај имају обичаји који варирају од краја до краја. Нпр. у Поморављу и Ресави, породице са више деце нису биле честе ни у периоду између два рата. Обично је то било двоје, понекад троје деце, а јединци нису били реткост. Ова појава је пре свега везана за обичај да се не дели земља. Мој деда по мајци, који је рођен '30-их, био је четврто и најмлађе дете у породици и каже да је у њиховом комшилуку није било ни једне породице са толико деце. Обичај не дељења имања је најкарактеристичнији за Влахе источне Србије, тако да су код њих јединци били најчешћи.

Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Селаковић

• Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • I2>Z17855>FT173833
« Одговор #18 послато: Децембар 08, 2016, 09:17:36 поподне »
Поред свега наведеног, мислим да велики утицај имају обичаји који варирају од краја до краја. Нпр. у Поморављу и Ресави, породице са више деце нису биле честе ни у периоду између два рата. Обично је то било двоје, понекад троје деце, а јединци нису били реткост. Ова појава је пре свега везана за обичај да се не дели земља. Мој деда по мајци, који је рођен '30-их, био је четврто и најмлађе дете у породици и каже да је у њиховом комшилуку није било ни једне породице са толико деце. Обичај не дељења имања је најкарактеристичнији за Влахе источне Србије, тако да су код њих јединци били најчешћи.

Да, да, ово ми је познато за Влахе и делове југа и истока Србије, али мислио сам да је то исто обичај настао после 1945, хвала.

Ван мреже Дробњак

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • I1 P109
« Одговор #19 послато: Децембар 08, 2016, 09:42:15 поподне »
Да, да, ово ми је познато за Влахе и делове југа и истока Србије, али мислио сам да је то исто обичај настао после 1945, хвала.

Овај обичај је код Влаха заправо почео да нестаје у другој половини 20. века. Мислим да је био чешћи код богатих него код сиромашних. У 19. веку се чак ишло у ту крајност да су родитељи венчавали своју децу са децом своје рођене браће и сестара да би се ујединила имања.
роба диже изнад фараона.

Ван мреже rugovac

• Истраживач
« Одговор #20 послато: Децембар 08, 2016, 09:49:02 поподне »

Tačno tako. Sebičluk. Našalost to počinje i kod Albanaca da postaje normalno, a i servira se da je zaostalo imati puno dece. Ja imam dvoje i žao mi je što bar nisam imao 4 ko moji roditelji.
Mislim da zaista svako ko ima dvoje može da ima bar troje dece.

Ван мреже Wolf Sagash

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • Поруке: 1336
« Одговор #21 послато: Децембар 09, 2016, 09:02:53 пре подне »
Тај пад у наталитету се последњих сто година најлакше вид кроз смањење првих рођака, односно браће и сестара од стричева, ујака и тетака.

Мој дјед по оцу није имао првих рођака по очевој старни, јер је његов отац а мој прадјед једини имао дјецу од своје браће и сестара. Био је најстарији, али сва његова браћа и сестре умрли су у великој епидемији дифтерије 1896. Чак шестеро. Међутим по мајчиној страни имао је 19 првих рођака и родица. Док је дјед са мајчине стране имао чак 77 првих рођака.

Мој отац је имао 49 првих рођака. 36 са мајчине стране и 14 са очеве. Код мајчине фамилије било је великог страдања у Дргом свјетском рату, али и она је имала 9 првих рођака са очеве стране и 9 са мајчине.

Ја имам укупно 10 првих рођака и родица.

Овако се најбоље могу видјети размјере демографског суноврата.

Ван мреже Amicus

• Уредник
  • Бели орао
  • Поруке: 8962
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
« Одговор #22 послато: Децембар 09, 2016, 07:45:22 поподне »
Не знам шта је узрок... Свакако није рат, јер је после 1918. исто завршен велики рат и окупација, па су људи и даље имали по четворо и више деце.

Мора имати везе са комунизмом и неким ширим околностима. Са новонасталим сеоским задругама, са забраном коза из 1948. (која знам да је нпр моје Селаковиће доста погодила), са гладним годинама (баба ми је причала да је 1950-та била нарочито страшна), са "еманципацијом" сељанки, које су ишле на течајеве, описмењавале се...??? Одузимање земље од стране комуниста свакако није било неки фактор, одузимано је онима који су имали преко 10 хектара, што барем у мојој најширој фамилији није имао нико.

Мој дјед (1920) је имао двојицу синова, а није планирао ни толико, отац је причао да је дједу велики број деце асоцирао на заосталост, зашто, вероватно што је у неком његовом окружењу било неких таквих примера, и то га могуће одбијало од таквих помисли.

Поменуте козе, такође, сматрао је заосталошћу. Под старе дане су били купили козу, и дјед то никако није прихватио, а то је по мени остатак неких комунистичких предубеђења, мада он сам није био из те приче, али је очигледно покупио неке такве стереотипе у својој младости, управо у време кад је била хајка на козе.

Ван мреже Nenad M

• Члан Друштва
  • Писар
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
« Одговор #23 послато: Децембар 09, 2016, 11:02:51 поподне »
Ја мислим да пад наталитета има везе са миграцијом село град, једним делом, а другим делом узрок би био што је максималан посед после другог рата (не знам тачно кад) био одређен на 10 хектара. Тиме су земљорадници демотивисани да имају више деце, јер ако имаш 3-4 сина, шта да поделе?

Ван мреже Бакс

• Памтиша
  • Поруке: 1608
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
« Одговор #24 послато: Децембар 09, 2016, 11:45:40 поподне »
Ја мислим да пад наталитета има везе са миграцијом село град, једним делом, а другим делом узрок би био што је максималан посед после другог рата (не знам тачно кад) био одређен на 10 хектара. Тиме су земљорадници демотивисани да имају више деце, јер ако имаш 3-4 сина, шта да поделе?

А и сем тога, данас је друго време. Некад (па и до пре 2-3 генерације) је било довољно да ти деца имају шта да обуку да не прехладе, и да имају шта да једу.

Данас мораш сваком свом детету да купиш мобилни, компјутер, плаћаш интернет, плаћаш кредит за телефон, плаћаш школу, плаћаш факултет, плаћаш становање док студирају, купујеш одеће и одеће, купујеш патике, ципеле, итд.     Није лако данас засновати породицу.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Nenad M

• Члан Друштва
  • Писар
« Одговор #25 послато: Децембар 10, 2016, 12:34:49 пре подне »
А и сем тога, данас је друго време. Некад (па и до пре 2-3 генерације) је било довољно да ти деца имају шта да обуку да не прехладе, и да имају шта да једу.

Данас мораш сваком свом детету да купиш мобилни, компјутер, плаћаш интернет, плаћаш кредит за телефон, плаћаш школу, плаћаш факултет, плаћаш становање док студирају, купујеш одеће и одеће, купујеш патике, ципеле, итд.     Није лако данас засновати породицу.

Имам брата из фамилије '61 годиште, живи у селу (Борач у Гружи), који има занимљиву причу. Каже, кад је он био мали, од струје су имали само једну сијалицу, у кући је био земљани под, а памти да су га једном пробудили у два сата ноћу да воде крмачу у Горњи Милановац (пешке, наравно) да је продају. Сад његови синови имају интернет у кући, о неком буђењу ради ноћног пешачења до пијаце нема ни говора а, каже, и крмача би цркла до Милановца. :)

Ван мреже Тимар

• Члан Друштва
  • Познавалац
« Одговор #26 послато: Децембар 10, 2016, 09:27:28 пре подне »
За демографски суноврат Срба једини кривац је власт, нико други. Да она има очи и памети, макар преписати од другога, неби нас задесила ова куга. Под појам власт не мислим само на политику, подједнако се односи и на нашу цркву и науку. Али, пошто је то обавеза према следећим генерацијама, изгледа да њих није за то била брига. И тако више од 100. година траје наш суноврат.
И сада се сва кривица баца на обичног човјека >:(. Па гдје се он пита? Нигдје. Чак ни у Земљи Снова, с/з од нас .
« Последња измена: Децембар 10, 2016, 09:29:49 пре подне Тимар »

Ван мреже vojinenad

• Етнолог
« Одговор #27 послато: Децембар 10, 2016, 11:31:46 пре подне »
Наш суноврат почиње још од Николе Пашића, па преко Ацине фикс идеје о југословенству, Јошка и енглески биро су само заиграли у одлучујућем тренутку кад је Србима требало сломити кичму, а ово данас је само последица свега претходно наведеног.

Ван мреже Ранко Бубања

• Члан Друштва
  • Познавалац
  • Поруке: 425
« Одговор #28 послато: Децембар 10, 2016, 01:21:32 поподне »
Тема је заиста комплексна и мени се чини да све зависи од појединца. Ето ја имам четворо дјеце и баш нам је лијепо. Увијек се нешто дешава, а свако има своју нафаку, па се надам да ће се и моја дјеца снаћи. Мој отац је имао троје. Обожавам велике породице. Ту ме је подржала наравно и супруга. Зато бих охрабрио све људе који заснивају породицу да се не плаше. Још нико није умро од глади, а из великих породица ће бар једно бити успјешно и повући и остале. То ми даје мотив и да им направим родослов. Гдје има за двоје остане и за треће и четврто. Зато само напријед.

Ван мреже vojinenad

• Етнолог
« Одговор #29 послато: Децембар 10, 2016, 02:18:46 поподне »
Слажем се са Ранком, ја сам тренутно на бројци три, две ћерке и син. Понекад није баш све идеално, буде и повуци-потегни за неке ствари, али што говораше наши стари "прегаоцу Бог помаже". Уз слогу у породици и мало среће при избору брачног партнера све је лакше и све се може. Нема неког луксуза, не обилазимо европске дестинације и не правимо селфије испод Ајфеловог торња или на мостовима Венеције, али се некако скрпи за Бечиће, Асправалту или Добре Воде, понекад и за викенд на Златибору или Дивчибарама, а задовољство које човек осети када му је пуна кућа деце не може се мерити нисачим.

Ван мреже Тимар

• Члан Друштва
  • Познавалац
« Одговор #30 послато: Децембар 10, 2016, 02:34:37 поподне »
Наш суноврат почиње још од Николе Пашића, па преко Ацине фикс идеје о југословенству, Јошка и енглески биро су само заиграли у одлучујућем тренутку кад је Србима требало сломити кичму, а ово данас је само последица свега претходно наведеног.
Нажалост, велика већина Срба још је у бунилу Николе Пашића, југословенства, Јошка и дјечији прича о рају гдје сунце залази.
Тема је заиста комплексна и мени се чини да све зависи од појединца. Ето ја имам четворо дјеце и баш нам је лијепо. Увијек се нешто дешава, а свако има своју нафаку, па се надам да ће се и моја дјеца снаћи. Мој отац је имао троје. Обожавам велике породице. Ту ме је подржала наравно и супруга. Зато бих охрабрио све људе који заснивају породицу да се не плаше. Још нико није умро од глади, а из великих породица ће бар једно бити успјешно и повући и остале. То ми даје мотив и да им направим родослов. Гдје има за двоје остане и за треће и четврто. Зато само напријед.
У прави си Ранко. Честитам.
И ја сам близу тебе. И дјеца моја иду стопама родитеља својих. Имам неколико млађих познаника који имају троје, четверо и петеро дјеце. Махом су образовани парови. Али то су само изузетце, и они су немоћни да барем ублаже суноврат наш. 

Ван мреже Sergio

• Памтиша
« Одговор #31 послато: Јул 03, 2017, 04:41:19 поподне »
Ево управо јавише на вестима да је 2016. године у Србији рођено најмање деце у последњих 100 година.

Ван мреже Бакс

• Памтиша
  • Поруке: 1608
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
« Одговор #32 послато: Јул 03, 2017, 04:47:37 поподне »
Ево управо јавише на вестима да је 2016. године у Србији рођено најмање деце у последњих 100 година.

Што би рекао наш премијер-председник: "По први пут у историји модерне Србије!"
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Иван Вукићевић

• Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • Поруке: 2525
  • Васојевић
« Одговор #33 послато: Јул 03, 2017, 08:29:11 поподне »
Што би рекао наш премијер-председник: "По први пут у историји модерне Србије!"

Има он и бољу изјаву: "Просто ми је непријатно колико нам добро иде!"

Ван мреже Душан

• Писар
  • Поруке: 222
  • I2a1b-PH908
« Одговор #34 послато: Фебруар 16, 2018, 05:27:19 поподне »
Као што неко каже, тема је врло комплексна. Више је фактора који утичу на пад наталитета и као последицу тога, доводе до негативног природног прираштаја.

Ми јесмо сиромашно друштво, са слабом економијом, високом стопом незапослености и неизвесном будућности.

Узмимо један супротан пример. Шта рећи за једну високо развијену Финску, која спада међу најразвијеније европске државе, и која је узор по многим параметрима, од социјалне сигурности својих становника па до заштите животне средине?

И ова земља је 2016. исто забележила најмањи број рођених и то још од велике глади 1868.

Стопа фертилитета самог домородачког становништва, кад се не узме у обзир имигрантска популација, износи свега око 1.38, а то је чак за нијансу мање од стопе фертилитета српског становништва.

Дакле, није економски фактор једини. Сви европски народи доживљавају демографски суноврат.

Ван мреже Александар Невски

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • Поруке: 1086
  • Борац за педерско-некрофилско-људождерска права.
« Одговор #35 послато: Фебруар 16, 2018, 06:46:43 поподне »
Као што неко каже, тема је врло комплексна. Више је фактора који утичу на пад наталитета и као последицу тога, доводе до негативног природног прираштаја.

Ми јесмо сиромашно друштво, са слабом економијом, високом стопом незапослености и неизвесном будућности.

Узмимо један супротан пример. Шта рећи за једну високо развијену Финску, која спада међу најразвијеније европске државе, и која је узор по многим параметрима, од социјалне сигурности својих становника па до заштите животне средине?

И ова земља је 2016. исто забележила најмањи број рођених и то још од велике глади 1868.

Стопа фертилитета самог домородачког становништва, кад се не узме у обзир имигрантска популација, износи свега око 1.38, а то је чак за нијансу мање од стопе фертилитета српског становништва.

Дакле, није економски фактор једини. Сви европски народи доживљавају демографски суноврат.

Европа заговара и подстиче мужеложство и остале видове настраности и изопачености, омаловажава (благо речено) хришћанство, а послѣ се чуди што нема дѣце. Како се сѣйе, тако се и жање.
На жалост, истим путем и ми идемо.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Милан Петровић

• Истраживач
  • Поруке: 870
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
« Одговор #36 послато: Новембар 19, 2018, 07:52:17 поподне »
Било би интересантно за видети како су различите хаплогрупе распоређене по наталитету. И по друштвеним статусима.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Златан

• Уредник СДНКП
  • Познавалац
  • Поруке: 550
  • Y: E-V13>А18833>А9739
« Одговор #37 послато: Новембар 21, 2018, 08:34:29 пре подне »

На жалост ово је тужна истина. У нашем (српском) селу такође постоји бојазан од дељења. Данас нпр када се сетим својих школских другова може јасно пратити паралела: ако је прва кћер, прави се још једно дете. Ако је први син, да би му остало више, често би остајао и јединац. Нису нам потребни никакви спољни непријатељи, ми ћемо сами себи доћи главе.

Није тако увек било. Био сам код парохијског свештеника да ми отвори црквене књиге прошлог маја док сам истраживао своје породично порекло. У месту где је уписано "које је дете по реду", редовно бих виђао бројеве 4,5 и 6. У неком случајевима чак 7 и 8. Ради се о половини 19. века. Већ имеђу два рата наталитет је веома опао, а после 60-тих година 20. века кренуо ка амбису.

Сада је још горе, јер је крај жестоко погођен миграцијом у иностранство и веће градове.
« Последња измена: Новембар 21, 2018, 08:38:48 пре подне Златан »

Ван мреже Павловић

• Члан Друштва
  • Шегрт
  • Поруке: 79
« Одговор #38 послато: Децембар 17, 2019, 06:28:23 пре подне »
Ja sam imao jednostavan recept, ali nece niko da slusa. Cim postujem na nekom forumu postajem nevidljiv...

Ovo je inace doprinos Fridriha Nicea:
"Cak se i medju novinarima proculo, da 40% od svih zena koje su u Njemackoj i Austriji zavrsile fakultet nemaju djece i u poslednjoj generaciji ostale su bez djece. One koje su promovisane u drustvenim naukama ostaju do 68% bez potomstva, pomocne radnice u poljoprivredi do 6%." 2007

"Ko osjeca i misli mnogo odudarajuci, taj propada, on ne moze da se razmnozava. Prema tome, mogla bi postojati neka granica za stepen individualnosti. U vremena, kad je osjecaju neugodnom, kao u nasem (i kao u svoj dosadasnjoj moralnoj istoriji covjecanstva), slabo se nasledjuje nagon za to. U vremena kad je (individualnost) osjecaju sa zadovoljstvom, lako sama sa sobom pretjera i stvara krajnju izolaciju (i sprecava kroz to opstu plodnost covjecanstva). Sto slicnije, utoliko vise raste plodnost, svako srece jednu odgovarajucu zensku: dakle prenaseljenost usled morala. Sto manje slicnosti utoliko —"
Nietzsche, 1880

"Kad žena ima sklonost ka uèenosti, obièno s njenom polnošæu nešto nije u redu. Veæ sama neplodnost raspolaže izvesnom merom muškog ukusa; jer muškarac je, s dopuštenjem, "neplodna životinja"."

"Savrsena zena se bavi literaturom kao sto pocinja neki mali grijeh: radi eksperimenta, u prolazu, osvrcuci se, da vidi da li iko primjecuje i da neko primijeti ..."

"Ova slika je èarobno lepa!" Literarna žena, nezadovoljna, nadražena, jalova u srcu i utrobi, osluškujuæi stalno, s bolnom radoznalošæu, imperativ koji šapuæe iz dubine njene organizacije "aut liberi aut libri": [ili deca ili knjige] literarna žena, dovoljno obrazovana da bi razumela glas prirode, èak i kad govori latinski, a s druge strane ohola i dovoljno guska da bi u tajnosti još i francuski sa sobom govorila "je me verrai, je me lirai, je m'extasirai et je dirai: Possible, que j'aie eu tant d'espirit?"...

"Savrsena zena.— Savrsena zena je visi tipcovjeka od savrsenog muskarca, i takodje nesto mnogo rjedje. Prirodna nauka o zivotinjama nudi sredstvo, da se ova teza ucini vjerovatnom."

Ван мреже Sergio

• Памтиша
« Одговор #39 послато: Март 30, 2021, 12:00:22 поподне »
Извор: Вечерње Новости

Ван мреже Sergio

• Памтиша
« Одговор #40 послато: Март 30, 2021, 12:02:25 поподне »

Ван мреже Platin

• Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • Поруке: 803
« Одговор #41 послато: Март 30, 2021, 02:13:45 поподне »
Треба то раздвојити на народе унутар земаља... Још би се свашта занимљиво могло закључити...

Аустрија у великом плусу - долазећег народа...

Ван мреже Дробњак

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • I1 P109
« Одговор #42 послато: Март 30, 2021, 08:45:44 поподне »
У Бугарској нпр. половину ђака првака чине ђаци бугарске националности, другу половину чине ђаци других националности, пре свега Роми и Турци.
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Мића

• Члан Друштва
  • Писар
  • Поруке: 356
  • R1b-PF7562
« Одговор #43 послато: Март 30, 2021, 10:02:28 поподне »
У Бугарској нпр. половину ђака првака чине ђаци бугарске националности, другу половину чине ђаци других националности, пре свега Роми и Турци.
Дајте неки извор :) Прилично невероватна тврдња. Ако је тачна, Бугари ће пре нас под једну шљиву ;)
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Nebo

• Члан Друштва
  • Бели орао
  • Поруке: 9322
  • I2a S17250 A1328
« Одговор #44 послато: Март 30, 2021, 10:04:59 поподне »
Аустрија у великом плусу - долазећег народа...

Да, то сигурно нису Аустријанци...
А Балкан се полако празни...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Radul

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • Поруке: 1344
  • J-Y230579 Башино Село, Цетиње > Кривошије
« Одговор #45 послато: Март 30, 2021, 10:22:37 поподне »
Извор: Вечерње Новости

Ова цифра је преувеличана, нас у БиХ нема ни 900.000, а за 20-30 година исток Српске биће празан...
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Дробњак

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • I1 P109
« Одговор #46 послато: Март 30, 2021, 10:30:16 поподне »
Дајте неки извор :) Прилично невероватна тврдња. Ако је тачна, Бугари ће пре нас под једну шљиву ;)
Последњи попис становништва Бугарске 2011. године.  Такође, по резулатима пописа Бугари чине 85.5 % укупног становништва док деце бугарске националности старости до 9 година има 62 %.
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Platin

• Одбор за архивистику
  • Истраживач
« Одговор #47 послато: Март 30, 2021, 10:56:23 поподне »
Мислим да је таблоидно развучено на "цела Бугарска", али званична статистика каже да већ данас половина основаца у Бечу код куће говори неки други језик.

Последњи попис становништва Бугарске 2011. године.  Такође, по резулатима пописа Бугари чине 85.5 % укупног становништва док деце бугарске националности старости до 9 година има 62 %.
Ово је већ сасвим јасно и тачно - потврђено.

Ван мреже Platin

• Одбор за архивистику
  • Истраживач
« Одговор #48 послато: Март 30, 2021, 10:58:50 поподне »
Ова цифра је преувеличана, нас у БиХ нема ни 900.000, а за 20-30 година исток Српске биће празан...
Можда је пре питање - ко ће последњи отићи на Немачку?

Ван мреже Грк

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • Поруке: 962
« Одговор #49 послато: Март 30, 2021, 11:04:48 поподне »
Како нема? Према попису 2013. било нас је нешто више од 1 000 000.

Нас и Руса 300 000 000, а ђе су још Кинези?

Ван мреже ДушанВучко

• Члан Друштва
  • Бели орао
  • Поруке: 5805
  • I2-Y52621>Y189944>Y250780, род Никшића-Гојаковића
« Одговор #50 послато: Март 30, 2021, 11:53:10 поподне »
То је при оваквом дисбалансу у односима укупне и најмлађе популације, за неких 50 година однос 60:40 између Бугара и муслимана (Турака), ако су те бројке тачне (мада постоје и Бугари-муслимани, али су под окриљем варшавског пакта, када свет и није могао на то да реагује, протерали много Турака)
« Последња измена: Март 31, 2021, 12:03:17 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

• Члан Друштва
  • Бели орао
« Одговор #51 послато: Март 31, 2021, 12:05:57 пре подне »
 Нисмо ту једини, то је у целој Европи...Вероватно су Бугари ту у највећем проблему, јер имају становништво које живи ту вековима и које их стиже неприметно (а сада је сваки кутак "под лупом", па не могу више да депортују Турке, као за време варшавског пакта)...А што се тиче нас, нама је највећа претња по том питању , прешла такође у минус :)
« Последња измена: Март 31, 2021, 12:15:34 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

• Члан Друштва
  • Бели орао
« Одговор #52 послато: Март 31, 2021, 12:17:45 пре подне »
Поента је да не бих фатализовао ову тему (у смислу суноврата), ништа овде није што није ни другде
« Последња измена: Март 31, 2021, 12:20:48 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

• Члан Друштва
  • Бели орао
« Одговор #53 послато: Март 31, 2021, 12:53:38 пре подне »
Пре бих поставио питање , шта то утиче на плус и минус у демографији, и обрадити када и зашто се кроз историју становништво кретало у плус, а када и зашто у минус. А сви смо ми деца свог времена...Оно што је сигурно, је да је на Косову највећи прираштај Срба (ако би гледали АП Косово, у српским срединама је највећи прираштај, можда први пут, парадоксално, после свих ових догађаја, Срби имају већи прираштај на Косову него Албанци, тј. да је конкретно на Косову, управо у српским срединама највећи прираштај)
Да се не фатализује, колико је Срба било на територијама где се покренуо први српски устанак и то против кога? Некако мислим да је и поред константног пада, нека реална претња прошла у колективном смислу...више западне земље имају тај проблем (односа у становништву)
« Последња измена: Март 31, 2021, 01:06:21 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

• Члан Друштва
  • Бели орао
« Одговор #54 послато: Март 31, 2021, 01:16:04 пре подне »
Пре бих поставио питање , шта то утиче на плус и минус у демографији, и обрадити када и зашто се кроз историју становништво кретало у плус, а када и зашто у минус. А сви смо ми деца свог времена...Оно што је сигурно, је да је на Косову највећи прираштај Срба (ако би гледали АП Косово, у српским срединама је највећи прираштај, можда први пут, парадоксално, после свих ових догађаја, Срби имају већи прираштај на Косову него Албанци, тј. да је конкретно на Косову, управо у српским срединама највећи прираштај)
Да се не фатализује, колико је Срба било на територијама где се покренуо први српски устанак и то против кога? Некако мислим да је и поред константног пада, нека реална претња прошла у колективном смислу...више западне земље имају тај проблем (односа у становништву)
Када сам са Гилетом био у Митровици и кад смо се видели са Милошем, седећи у кафићу, нисам видео толико младих људи и деце нигде у Србији као тамо (у односу на укупно становништво које сам тамо видео)...То се одокативно види, тамо је младост у већини, утисак је победа живота
« Последња измена: Март 31, 2021, 01:18:50 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Милош

• Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • Поруке: 4996
  • Y134591 Тарски Никшићи
« Одговор #55 послато: Март 31, 2021, 07:22:51 пре подне »

Баш сам синоћ видео сличну статистику. Ако је тачна, Бугари су у великом проблему. Почињем да схватам испаде њихове  политичке елите...

Ван мреже НиколаВук

• Уредник
  • Бели орао
  • Поруке: 6542
  • I2-PH908>Y52621>Y189944, род Никшића
« Одговор #56 послато: Март 31, 2021, 11:38:55 пре подне »
Када сам са Гилетом био у Митровици и кад смо се видели са Милошем, седећи у кафићу, нисам видео толико младих људи и деце нигде у Србији као тамо (у односу на укупно становништво које сам тамо видео)...То се одокативно види, тамо је младост у већини, утисак је победа живота

Сличан утисак сам стекао видевши мноштво албанских основаца и средњошколаца на Каљаји у Призрену, и поред тога што је познато да се у великом броју исељавају са КиМ, опет су направили одређени "вишак" у годинама када су Срби били у демографском минусу (из кога се нису "извукли", напротив). С друге стране, у Битољу нпр. на улицама недостаје читав један узраст, конкретно студенти и млади људи који су завршили основну и средњу школу. Речено нам је да их је већина отишла за Скопље или у иностранство.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже wiola

• Шегрт
  • Поруке: 57
« Одговор #57 послато: Март 31, 2021, 11:41:29 пре подне »

Ово још испаде оптимистично предвиђање, ако је Србија 1989, са територијом за коју данас имамо раположиве податке, имала 7.830.000, са 24% мање то је 5.950.800, ми данас имамо око 6.850.000 становника, а ако се узме у обзир да годишње само на основу природног прираштаја губимо 40.000 (2020 је било екстремних -53.261) и да ће такав тренд бити настављен, Србија ће веч 2040 само на основу природног прираштаја стићи до броја 5.950.800.

А где су миграције.
Плашим се да 2050 неће Србија имати ни 5.000.000

Званична процена са подацима закључно за 2019 је да ће 2041 бити 6.522.206, не знам који су модел користили, али то делује као бајка.

Ван мреже wiola

• Шегрт
« Одговор #58 послато: Март 31, 2021, 11:54:54 пре подне »

Званична процена са подацима закључно за 2019 је да ће 2041 бити 6.522.206, не знам који су модел користили, али то делује као бајка.

1) Варијанта ниског фертилитета са миграцијама; Пројекције становништва Републике Србије за период 2011‒2041. године базирају се на подацима Пописа 2011. и претпоставкама о будућем кретању миграција, фертилитета и морталитета.

Ван мреже Rigel

• Члан Друштва
  • Писар
  • Поруке: 308
« Одговор #59 послато: Март 31, 2021, 12:10:51 поподне »

Ово је званичан податак са сајта Националног статистичког института Бугарске.

Ван мреже Александар Невски

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • Поруке: 1086
  • Борац за педерско-некрофилско-људождерска права.
« Одговор #60 послато: Март 31, 2021, 03:05:32 поподне »
Демографски суноврат йе сасвим очекивана поява, обзиром на званичан свѣтоназор владайући у нашем друштву. ЛГНЗБТПИСМ+, хедонизам, нападни феминизам, стални напади на породицу на явних гласилах, гдѣ се о породици говори само када се повезуйе с насиљем (чувено "насиље у породици"). Шта се може очекивати од земље гдѣ йе мужеложник важнийи од хирурга, а властник сплава од здравствена радника.

Феминистички екстремизам, као главно оружйе борбе против породице и опстанка нашега народа, хара овом земљом. Пола владе морайу бити жене (и то какве!), трећина скупштине, итд. Али, у ямах наших рудников жен не мора бити, рудник неће бити затворен ако стотинами метаръ испод тла у смени нема жен. Жен не мора бити на скелах гдѣ се малтеришу зидови вишеспратниц, нити на смећарских возилах. То йе само за мушкарце. Ми у нашой земљи имамо много пристойних жен, добрих домаћиц, и добрих майки. А међу њими има и високообразованих. Рецимо, на београдском свеучилишти имамо жену високога прѣдавача (и то на математичко-техничких науках) с чак петоро дѣце, али за такве у влади и на явних гласилах мѣст нема. Њено име мало коме шта значи, мало ко зна за њу. Док сви знамо за Станийу, Сорайу, Тияну Айфон, и сличне... Наши феминисти явно поручуйу мушкоме роду, "Ако ви трѣбайу дѣца, рађайте их сами".
Феминисти ни свакодневно и йезик силуйу: мало, мало, па некоя нова рѣч: "фотографкиња, судкиња, архитеткиња, инжењеркиња, и сличне наказности. Наравно, криминалкињ, лоповкињ и курвкињ нема. Курве су сада званично "старлете", и служе женской дѣци узором.

Данас жена простим окретањем далекозвука шаље мужа у затвор. Навѣшћу само примѣр из мойе родбине, из Подгорице. Млад човѣк послѣ работе попийе мало с друштвом и вративши се дома, онако припит, оде у кревет спавати. Његова (невѣнчана и незапослена) жена, у купатилу пуни ведро воде, и на очи свекрве га носи у спаваћу собу. Свекрва све то гледа и не схвата што ће йой. Жена цѣло ведро воде просипа мужу на главу, како би га расанила и натѣрала обављати кућне послове. Муж скочи и удари йу (не смѣм ни помислити шта бих я учинио да сам био на његовом мѣсту). Жена наравно не буде лѣна него истога трена окрене полицийу и прияви породично насиље. Убрзо затим се появљуйу пандури и одводе га. Истога дана он добия мѣсец дана затвора и одмах бива упућен на издржавање казне. И, то не бѣше ни први ни послѣдњи затвор койи му она бѣше приредила. Она каснийе, поред мужа, пошаљияше и свекрву и дѣвера у затвор.
Случай овакве жене нѣйе усамљен. Знам више сличних, гдѣ жене дивљайу, истѣруйу свойе хирове, срачунато чекайући да мушкарац само подигне глас, а када се то догоди, онда одмах зову полицийу. Када им досади трпѣти мужевљеву непослушност, онда се лѣпо разведу, с йедним дѣтетом (ако га имайу) врате у род, оцу и майци, гдѣ живе слободно, мѣњайући мушкарце-покровитеље ако желе на недѣљной основи.
То су наше "европске врѣдности".
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже HandsomestOfThemAll

• Шегрт
  • Поруке: 70
  • I2 > PH908 > Y84307
« Одговор #61 послато: Март 31, 2021, 06:16:28 поподне »
Шта се може очекивати од земље гдѣ йе мужеложник важнийи од хирурга, а властник сплава од здравствена радника.

Дакле, по гдину Аци господа "мужеложници" нису никад истовремено и господа "хирурзи" (sic!претпостављам да гдин Аца мисли на господу телосецитеље) у Србији? Хммм...

У Италијској је местаство ("ситуација") инакво ("другојаче"). Тамо се ова два скупа понекад преклопе. Ама, а то само уз гредњу напомињемо, свукуд се метати треба упитни знак на крај реченице која почиње са "Шта се може...".

https://www.out.com/news/2020/12/18/homophobic-father-hires-hitman-break-fingers-gay-surgeon-son

Ван мреже Sneki

• Шегрт
  • Поруке: 60
« Одговор #62 послато: Март 31, 2021, 08:07:27 поподне »

Занимљиво читати расправе о демографији, јер ту људи покажу своје право лице.

Увек пишу о себи и својим фрустрацијама. Приметила сам да се ту опусте и одговарају на питање: "Који је твој највећи проблем у животу?" И ту постоје две јако велике групе мушкараца.

Прва група су људи који говоре да је наталитет низак зато што су плате мале. Да свима њима неко удвостручи плате опет 95% њих не би родило дете већ би купили скупља кола и мобилни, узели би јачи нет или отишли на егзотичније летовање (кад прође епидемија :) )

Друга група су женомрсци, њих има мање, срећом, али су јако гласни. Њихов главни проблем је што су васпитани да су жене нижа бића и што сад те безобразнице очекују да их третирају као људе.

Сад се појавила и трећа група која тврди да је наталитет низак због загађења, али њих има врло мало, бар за сада.

Мени је језиво колика је мржња према женама свеприсутна, Срби су ту за нијансу и мањи мрзитељи у односу на западњаке.

Најнормалније им је да у озбиљним научним часописима објављују како је кинеска политика једног детета главни кривац за мањак жена. (као да исти проблем немају Индија, Јерменија и још неки)
Или како је школовање девојчица главни начин борбе са пренасељеношћу и да су високообразоване жене главни кривци за демографску катастрофу развијених земаља. (у српским селима су необразоване, патријархалне и у појам убијене жене деценијама биле примораване на непрекидне абортусе ако им је случајно прво дете мушко)

Што се политике тиче, квоте су неопходне.

Ви сте мушкарци па не знате како је женама када разговарају са мушкарцима.

Укратко мушкарци не чују шта жена говори, у женама виде само публику, они чим виде женско одмах почну некакве говоранције, где жена не може доћи до речи. При томе си ти високообразована и пет пута паметнија, док је он једва завршио трогодишњу, или није ни уписивао, али ето сматра да ти једва чекаш да чујеш шта он мисли о темама о којима благе везе нема. Када покушаш да промениш тему и да са таквима разговараш о ономе што знаш да знају и да су упућени затварају се у себе и неће да воде озбиљне разговоре, осећају се угрожено. Док се та култура не промени жене морају путем квота да улазе у политику.

Жена има 50% сасвим је нормално да их толико има и у Скупштини и у Влади.

Ван мреже Nenad M

• Члан Друштва
  • Писар
« Одговор #63 послато: Март 31, 2021, 09:22:28 поподне »

Увек пишу о себи и својим фрустрацијама. Приметила сам да се ту опусте и одговарају на питање: "Који је твој највећи проблем у животу?" И ту постоје две јако велике групе мушкараца.

Прва група су људи који говоре да је наталитет низак зато што су плате мале. Да свима њима неко удвостручи плате опет 95% њих не би родило дете већ би купили скупља кола и мобилни, узели би јачи нет или отишли на егзотичније летовање (кад прође епидемија :) )
...

Ова прва група је мени криминално смешна већ одавно; као, ако би био стандард као Немачкој, наталитет би био као у Пакистану. Логико...

А остатак поста је феноменалан и толико очигледно тачан.
Да, познат ми је и онај "аргумент" како су високообразоване жене проблем јер рађају мало деце. Жена са факултетском дипломом у Србији има толико да, све и кад би по седморо (или шта ја знам колико) деце рађале, то се не би одразило на  прираштај становништва.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока

На мрежи Bojan

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • Поруке: 1207
  • ПХ908>А20333>FT14649
« Одговор #64 послато: Март 31, 2021, 09:27:08 поподне »

Друга група су женомрсци, њих има мање, срећом, али су јако гласни. Њихов главни проблем је што су васпитани да су жене нижа бића и што сад те безобразнице очекују да их третирају као људе.

Сад се појавила и трећа група која тврди да је наталитет низак због загађења, али њих има врло мало, бар за сада.

Мени је језиво колика је мржња према женама свеприсутна, Срби су ту за нијансу и мањи мрзитељи у односу на западњаке.

Најнормалније им је да у озбиљним научним часописима објављују како је кинеска политика једног детета главни кривац за мањак жена. (као да исти проблем немају Индија, Јерменија и још неки)
Или како је школовање девојчица главни начин борбе са пренасељеношћу и да су високообразоване жене главни кривци за демографску катастрофу развијених земаља. (у српским селима су необразоване, патријархалне и у појам убијене жене деценијама биле примораване на непрекидне абортусе ако им је случајно прво дете мушко)

Укратко мушкарци не чују шта жена говори, у женама виде само публику, они чим виде женско одмах почну некакве говоранције, где жена не може доћи до речи. При томе си ти високообразована и пет пута паметнија, док је он једва завршио трогодишњу, или није ни уписивао, али ето сматра да ти једва чекаш да чујеш шта он мисли о темама о којима благе везе нема. Када покушаш да промениш тему и да са таквима разговараш о ономе што знаш да знају и да су упућени затварају се у себе и неће да воде озбиљне разговоре, осећају се угрожено. Док се та култура не промени жене морају путем квота да улазе у политику.

Правда за скупштину са све владом скупа са Маргарет Тачер на челу, ако није превише перверзно😘

Ван мреже wiola

• Шегрт
« Одговор #65 послато: Март 31, 2021, 09:38:37 поподне »

Жена са факултетском дипломом у Србији има толико да, све и кад би по седморо (или шта ја знам колико) деце рађале, то се не би одразило на  прираштај становништва.

Према званичним подацима од укупно 1.174.700 високо образованих, 646.300 су жене, дакле 55%.

На мрежи Bojan

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • ПХ908>А20333>FT14649
« Одговор #66 послато: Март 31, 2021, 09:42:37 поподне »
Према званичним подацима од укупно 1.174.700 високо образованих, 646.300 су жене, дакле 55%.
Професорска посла...

Ван мреже Nenad M

• Члан Друштва
  • Писар
« Одговор #67 послато: Март 31, 2021, 09:57:25 поподне »
Поента је у следећем: од оних жена које су у, ајде да кажем, двадесетим и тридесетим годинама живота, колики проценат има факултетску диплому? Нека је и двадесет посто, не могу оне да поправе просек у битној мери, дакле не могу оне да буду носиоци популационе политике, или како се већ то зове.

Мало сам изненађен што је ово појашњење било потребно.

Ван мреже нцп

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • Поруке: 1364
« Одговор #68 послато: Март 31, 2021, 10:09:48 поподне »
Демографски суноврат йе сасвим очекивана поява, обзиром на званичан свѣтоназор владайући у нашем друштву. ЛГНЗБТПИСМ+, хедонизам, нападни феминизам, стални напади на породицу на явних гласилах, гдѣ се о породици говори само када се повезуйе с насиљем (чувено "насиље у породици"). Шта се може очекивати од земље гдѣ йе мужеложник важнийи од хирурга, а властник сплава од здравствена радника.

Феминистички екстремизам, као главно оружйе борбе против породице и опстанка нашега народа, хара овом земљом. Пола владе морайу бити жене (и то какве!), трећина скупштине, итд. Али, у ямах наших рудников жен не мора бити, рудник неће бити затворен ако стотинами метаръ испод тла у смени нема жен. Жен не мора бити на скелах гдѣ се малтеришу зидови вишеспратниц, нити на смећарских возилах. То йе само за мушкарце. Ми у нашой земљи имамо много пристойних жен, добрих домаћиц, и добрих майки. А међу њими има и високообразованих. Рецимо, на београдском свеучилишти имамо жену високога прѣдавача (и то на математичко-техничких науках) с чак петоро дѣце, али за такве у влади и на явних гласилах мѣст нема. Њено име мало коме шта значи, мало ко зна за њу. Док сви знамо за Станийу, Сорайу, Тияну Айфон, и сличне... Наши феминисти явно поручуйу мушкоме роду, "Ако ви трѣбайу дѣца, рађайте их сами".
Феминисти ни свакодневно и йезик силуйу: мало, мало, па некоя нова рѣч: "фотографкиња, судкиња, архитеткиња, инжењеркиња, и сличне наказности. Наравно, криминалкињ, лоповкињ и курвкињ нема. Курве су сада званично "старлете", и служе женской дѣци узором.

Данас жена простим окретањем далекозвука шаље мужа у затвор. Навѣшћу само примѣр из мойе родбине, из Подгорице. Млад човѣк послѣ работе попийе мало с друштвом и вративши се дома, онако припит, оде у кревет спавати. Његова (невѣнчана и незапослена) жена, у купатилу пуни ведро воде, и на очи свекрве га носи у спаваћу собу. Свекрва све то гледа и не схвата што ће йой. Жена цѣло ведро воде просипа мужу на главу, како би га расанила и натѣрала обављати кућне послове. Муж скочи и удари йу (не смѣм ни помислити шта бих я учинио да сам био на његовом мѣсту). Жена наравно не буде лѣна него истога трена окрене полицийу и прияви породично насиље. Убрзо затим се появљуйу пандури и одводе га. Истога дана он добия мѣсец дана затвора и одмах бива упућен на издржавање казне. И, то не бѣше ни први ни послѣдњи затвор койи му она бѣше приредила. Она каснийе, поред мужа, пошаљияше и свекрву и дѣвера у затвор.
Случай овакве жене нѣйе усамљен. Знам више сличних, гдѣ жене дивљайу, истѣруйу свойе хирове, срачунато чекайући да мушкарац само подигне глас, а када се то догоди, онда одмах зову полицийу. Када им досади трпѣти мужевљеву непослушност, онда се лѣпо разведу, с йедним дѣтетом (ако га имайу) врате у род, оцу и майци, гдѣ живе слободно, мѣњайући мушкарце-покровитеље ако желе на недѣљной основи.
То су наше "европске врѣдности".

Па стварно нема смисла од тзв. "снајке" што вашем рођаку није дозволила да мало дремне после толиког рада.

А није нешто пуно ни попио.
Само мало. Са друштвом.
И само је мало ударио.
Она одма' зове полицију!

Рођак ожењен (како тако), а  к'о момак би да живи.
Уз све подршку мајке и брата, шире родбине и братства.

А " снајка " очи да има а да не види, уши да има а да не чује, душу да има а да "дише"!

Па где то има?

У Јемену?

На мрежи Bojan

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • ПХ908>А20333>FT14649
« Одговор #69 послато: Март 31, 2021, 10:28:40 поподне »
Па стварно нема смисла од тзв. "снајке" што вашем рођаку није дозволила да мало дремне после толиког рада.

А није нешто пуно ни попио.
Само мало. Са друштвом.
И само је мало ударио.
Она одма' зове полицију!

Рођак ожењен (како тако), а  к'о момак би да живи.
Уз све подршку мајке и брата, шире родбине и братства.

А " снајка " очи да има а да не види, уши да има а да не чује, душу да има а да "дише"!

Па где то има?

У Јемену?
Добро људи, ја увек ударим на спрдњу и то ми је дефендинг механизм, али ајде сад стварно. Да ли мислите да у искривљеном друштву статистика игра било какву улогу осим пропагандну?

На мрежи Bojan

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • ПХ908>А20333>FT14649
« Одговор #70 послато: Март 31, 2021, 10:30:51 поподне »
Добро људи, ја увек ударим на спрдњу и то ми је дефендинг механизм, али ајде сад стварно. Да ли мислите да у искривљеном друштву статистика игра било какву улогу осим пропагандну?
И још да додам, сеиримо ту над судбином Бугара ко да ће нам то уминути болове...јадно и кукавно...

Ван мреже Nenad M

• Члан Друштва
  • Писар
« Одговор #71 послато: Март 31, 2021, 10:32:41 поподне »
Сећам се Вибовог афоризма, још из оних дана: "Статистика наша дика, што пожелиш то наслика".

На мрежи Bojan

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • ПХ908>А20333>FT14649
« Одговор #72 послато: Март 31, 2021, 10:38:44 поподне »
Сећам се Вибовог афоризма, још из оних дана: "Статистика наша дика, што пожелиш то наслика".

Управо то...на жалост

Ван мреже Дробњак

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • I1 P109
« Одговор #73 послато: Март 31, 2021, 10:48:55 поподне »
Уопште није реално очекивати да један брачни пар који живи са 50-55000 РСД месечно има троје, па чак ни двоје деце. Није више 19. век па ће деца до 10 година да иду боса и да се играју са мотком и каменом. Дете мора да једе, да се лечи, да се обуче, да оде на екскурзију, да оде на рођендан и однесе поклон, некада и да оде на море. Друго са дететом мора да се ради, да се прича, а не само да се обуче да се пошаље у школу и да му се да мобилни у руке. Чување детета је један процес изградње човека. Друго је било некада када су у домаћинству живели баба и деда, родитељи и деца и када су сви као заједница били стално заједно. Данас су родитељи на послу по 8, 9 или 10 сати. Околности су се промениле.
Друго, није ни преко потребно да седимо једни другима на глави. Људи се нису показали као нека много корисна бића за ову планету. Што нас је мање данас, мање ћемо је уништити и остаће нешто за генерације које долазе за 50, 70 или 100 година.  Србији није баш потребно да има 10 или 12 милиона становника од којих ће половина седети у Београду, Новом Саду или Нишу. Србија је потребно да што мање младих људи одлази из земље. За генерацију која сада има између 30 и 40 година је већ касно јер можда је и једна трећина већ отишла.
роба диже изнад фараона.

Ван мреже wiola

• Шегрт
« Одговор #74 послато: Март 31, 2021, 10:57:01 поподне »

Мало сам изненађен што је ово појашњење било потребно.

Па ето, нисте били прецизни, односно Ваша изјава не стоји.
У доби од 20-40 година има 846.130 жена. (процена крај 2019.), где верујем да је од нјих бар 150.000 високо образованих.

Што је ипак, сложићете се релевантан број.

Ван мреже Драган Обреновић

• Члан Друштва
  • Писар
  • Поруке: 281
  • R1b-U152>Z36>... FTA27217>FTA42008
« Одговор #75 послато: Март 31, 2021, 10:58:43 поподне »

Поштована Снеки, пажљиво сам више пута прочитао и оригиналну Вуксанову поруку и овај ваш "трактат о мушким фрустрацијама" и истини за вољу ништа од оног што сте навели нисам успео да препознам у ономе што је написао Вуксан ("Александар Невски"). Можда заправо треба да се преиспитате да ли ви вучете неке фрустрације којих нисте свесни? :)

Што се тиче учешћа жена у политици, бизнису и свим другим сферама живота, наравно да је нормално да жене равноправно учествују у свим сферама живота. Ја имам две ћерке и свакако да им желим да буду успешне и остварене жене, али наравно и срећне супруге и мајке. Међутим, проблем је што се у модерном друштву намеће концепт једнакости исхода, уместо једнакости шанси.

Другим речима, намеће се идеја да је потребно попунити неки зацртани проценат позиција у влади, парламенту и сл. женама, припадницима националних мањина, хомосексуалцима и сл. без обзира да ли они мериторно заслужују да буду на тим позицијама.

Ван мреже Nenad M

• Члан Друштва
  • Писар
« Одговор #76 послато: Март 31, 2021, 11:16:14 поподне »
Па ето, нисте били прецизни, односно Ваша изјава не стоји.
У доби од 20-40 година има 846.130 жена. (процена крај 2019.), где верујем да је од нјих бар 150.000 високо образованих.

Што је ипак, сложићете се релевантан број.

Извињавам се ако нисам био прецизан.

Мислим да тих 150000, што је мање од 20% (ако је та процена приближно тачна), није релевантно из разлога које сам раније поменуо. Не може 17% популације младих жена да игра знатнију, па чак ни приближну, улогу у броју новорођене деце од 83%. Иначе, да не би случајно било неспоразума, нисам ни хтео да кажем да су мушкарци високообразовани у већем проценту него жене.
Такође, то што овде говорим о рађању деце као да о томе треба да брину само жене, то је зато што се надовезујем на један од примера из поста на који сам прво одговорио. Sneki је аутор.

Ван мреже wiola

• Шегрт
« Одговор #77 послато: Март 31, 2021, 11:40:00 поподне »
Извињавам се ако нисам био прецизан.

Мислим да тих 150000, што је мање од 20% (ако је та процена приближно тачна), није релевантно из разлога које сам раније поменуо. Не може 17% популације младих жена да игра знатнију, па чак ни приближну, улогу у броју новорођене деце од 83%. Иначе, да не би случајно било неспоразума, нисам ни хтео да кажем да су мушкарци високообразовани у већем проценту него жене.
Такође, то што овде говорим о рађању деце као да о томе треба да брину само жене, то је зато што се надовезујем на један од примера из поста на који сам прво одговорио. Sneki је аутор.

Ту се не слажемо, стање је толико тешко и озбиљно да и тај број може да игра значајну улогу, какав је тренд, ако у 2021. догурамо до 60.000 новорођених, биће добро.

Слажем се да је проблем комплексан и да је одговорност на нивоу породице, а не само на жени или мушкарцу.
А у ширем смислу одговорност је на нивоу друштва и очигледном транзицијом/кризом вредности која нас је захватила.

Ван мреже Nenad M

• Члан Друштва
  • Писар
« Одговор #78 послато: Март 31, 2021, 11:50:51 поподне »

Ту се не слажемо, стање је толико тешко и озбиљно да и тај број може да игра значајну улогу, какав је тренд, ако у 2021. догурамо до 60.000 новорођених, биће добро.

Слажем се да је проблем комплексан и да је одговорност на нивоу породице, а не само на жени или мушкарцу.
А у ширем смислу одговорност је на нивоу друштва и очигледном транзицијом/кризом вредности која нас је захватила.

Да, све то стоји. Ја сам посматрао ствар чисто математички. Ако се у оних 83 посто породица (где су мајке које немају факултетско образовање) роди, примера ради, по једно дете, онда у осталих 17 посто мора да се роди буквално по седморо, да би се изашло на просту репродукцију. У обрнутом случају, ако се у 17 посто породица роди по једно дете, онда је у оних 83 посто довољан просек од 2.21 за просту репродукцију. А чињеница је да, што се ствар гледа шире, то лошије изгледа.

Ван мреже ДушанВучко

• Члан Друштва
  • Бели орао
« Одговор #79 послато: Април 01, 2021, 12:20:20 пре подне »

Oвде се види поларитет у коментару "ми вс оне"...
А за ово обележено, па што није нашла себи равног? Па ко јој крив што јој било до забаве са ниже образованим од себе, па мора после или да истрпи или да се разиђе...процена...свако улази у однос са свешћу, а ако ниси имала свест, па џаба ти то образовање ако ниси схватила да је мушкарац који је нижи по образовању, "алфа мужјак" по својој природи
« Последња измена: Април 01, 2021, 12:30:02 пре подне ДушанВучко »

• Шегрт
  • I2 > PH908 > Y84307
« Одговор #80 послато: Април 01, 2021, 12:47:46 пре подне »
Ja ovo ništa ne razumem. Sneki eksplicitno priča o politici, a DušanVučko vrlo decidno to obrće na vezu dvoje ljudi i razilaženje.

Kako se razilaziš od političara koji te teroriše na javnoj sceni smatrajući da ima prava na to svojim polom ili svojim tobožnjim statusom "alfa mužjaka"? Kako, pobogu, nalaziš sebi jednakog u "alfa čovečjoj ribici" Aleksandru Martinoviću sve i da si žensko a posebno ako si muško?

Oвде се види поларитет у коментару "ми вс оне"...
А за ово обележено
При томе си ти високообразована и пет пута паметнија, док је он једва завршио трогодишњу, или није ни уписивао, али ето сматра да ти једва чекаш да чујеш шта он мисли о темама о којима благе везе нема.
, па што није нашла себи равног? Па ко јој крив што јој било до забаве са ниже образованим од себе, па мора после или да истрпи или да се разиђе...процена...свако улази у однос са свешћу, а ако ниси имала свест, па џаба ти то образовање ако ниси схватила да је мушкарац који је нижи по образовању, "алфа мужјак" по својој природи

Ван мреже ДушанВучко

• Члан Друштва
  • Бели орао
« Одговор #81 послато: Април 01, 2021, 01:00:59 пре подне »
Ja ovo ništa ne razumem. Sneki eksplicitno priča o politici, a DušanVučko vrlo decidno to obrće na vezu dvoje ljudi i razilaženje.

Kako se razilaziš od političara koji te teroriše na javnoj sceni smatrajući da ima prava na to svojim polom ili svojim tobožnjim statusom "alfa mužjaka"? Kako, pobogu, nalaziš sebi jednakog u "alfa čovečjoj ribici" Aleksandru Martinoviću sve i da si žensko a posebno ako si muško?
, па што није нашла себи равног? Па ко јој крив што јој било до забаве са ниже образованим од себе, па мора после или да истрпи или да се разиђе...процена...свако улази у однос са свешћу, а ако ниси имала свест, па џаба ти то образовање ако ниси схватила да је мушкарац који је нижи по образовању, "алфа мужјак" по својој природи
Снеки је навела конкретан пример односа између двоје људи...просто да кажем, па о чему су причали пре самог сазнања "јадне" жене, која је напрасно открила да њен партнер не може интелектуално да је прати?  ;D (макар је добро за демогафију :) ) А после нек се жали и нек прича како је она образована, а он трећи степен напр...Ово је део њеног  поста на који сам реаговао:
"Укратко мушкарци не чују шта жена говори, у женама виде само публику, они чим виде женско одмах почну некакве говоранције, где жена не може доћи до речи. При томе си ти високообразована и пет пута паметнија, док је он једва завршио трогодишњу, или није ни уписивао, али ето сматра да ти једва чекаш да чујеш шта он мисли о темама о којима благе везе нема. Када покушаш да промениш тему и да са таквима разговараш о ономе што знаш да знају и да су упућени затварају се у себе и неће да воде озбиљне разговоре, осећају се угрожено. Док се та култура не промени жене морају путем квота да улазе у политику."
Брутално генерализовање и одбацивање било какве одговорности за свој избор (тј стављање у позицију жртве свог избора...апсолутно није проблем ни да жена буде образованија, али не може да криви мушкарца што је то касно открила)
« Последња измена: Април 01, 2021, 01:11:25 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

• Члан Друштва
  • Бели орао
« Одговор #82 послато: Април 01, 2021, 01:24:29 пре подне »
Снеки је навела конкретан пример односа између двоје људи...просто да кажем, па о чему су причали пре самог сазнања "јадне" жене, која је напрасно открила да њен партнер не може интелектуално да је прати?  ;D (макар је добро за демогафију :) ) А после нек се жали и нек прича како је она образована, а он трећи степен напр...Ово је део њеног  поста на који сам реаговао:
"Укратко мушкарци не чују шта жена говори, у женама виде само публику, они чим виде женско одмах почну некакве говоранције, где жена не може доћи до речи. При томе си ти високообразована и пет пута паметнија, док је он једва завршио трогодишњу, или није ни уписивао, али ето сматра да ти једва чекаш да чујеш шта он мисли о темама о којима благе везе нема. Када покушаш да промениш тему и да са таквима разговараш о ономе што знаш да знају и да су упућени затварају се у себе и неће да воде озбиљне разговоре, осећају се угрожено. Док се та култура не промени жене морају путем квота да улазе у политику."
Брутално генерализовање и одбацивање било какве одговорности за свој избор (тј стављање у позицију жртве свог избора...апсолутно није проблем ни да жена буде образованија, али не може да криви мушкарца што је то касно открила)
А ако није мислила на везу или брак са овим околностима (иако постоје ове ситуације), него само на познанство, онда нек промени друштво, што седи упорно за истим столом и среће се са људима који јој не одговарају (јер фрустрацију не може да изазове један такав сусрет, него константни сусрети)...свакако је у питању генерализовање као оправдање за избор друштва (јер оно у шта се не упушташ, не може да те фрустрира, просто одбациш)
« Последња измена: Април 01, 2021, 01:31:47 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Мардарије Корнећанин

• Уредник СДНКП
  • Шегрт
  • Поруке: 65
« Одговор #83 послато: Април 01, 2021, 08:18:48 пре подне »
Цитат
Поента је у следећем: од оних жена које су у, ајде да кажем, двадесетим и тридесетим годинама живота, колики проценат има факултетску диплому? Нека је и двадесет посто, не могу оне да поправе просек у битној мери, дакле не могу оне да буду носиоци популационе политике, или како се већ то зове.

Код питања која се односе на чињенице,најбоље је проверити шта кажу чињенице:

На сајту РЗС постоји страница која се односи на високо образовање:

https://www.stat.gov.rs/sr-latn/oblasti/obrazovanje/visoko-obrazovanje/

U školskoj 2019/20. godini, na svim visokoškolskim ustanovama i na svim nivoima studija u Republici Srbiji upisano je 241 968 studenata. Od ukupnog broja upisanih, 104 058 studenata (43%) muškog je pola, a 137 910 (57%) ženskog pola.

Ако имамо у виду да је број мушкараца у тој животној доби нешто већи од броја жена, можемо закључити да је број студенткиња упола већи од броја студената - 60 према 40.

Када с друге стране погледамо податак о броју дипломираних студената, који варира, али се креће близу 40 хиљада годишње,
видећемо да се и до краја студија задржава исти однос од 60 према 40.

Будући да је тих 40 хиљада свршених дипломаца реално нешто мање од две трећине од укупног броја становника тог узраста (око 70 хиљада), закључак је да студије завршава око 50 одсто мушкараца тог узраста, и око 70 одсто жена. Конкретно, те 2019. године дипломирало је 25 хиљада од укупно не више од 35 хиљада жена истог узраста у Р. Србији.

Две трећине није незнатан број у односу на целину.

Ван мреже Nenad M

• Члан Друштва
  • Писар
« Одговор #84 послато: Април 01, 2021, 09:58:39 пре подне »
Код питања која се односе на чињенице,најбоље је проверити шта кажу чињенице:

На сајту РЗС постоји страница која се односи на високо образовање:

https://www.stat.gov.rs/sr-latn/oblasti/obrazovanje/visoko-obrazovanje/

U školskoj 2019/20. godini, na svim visokoškolskim ustanovama i na svim nivoima studija u Republici Srbiji upisano je 241 968 studenata. Od ukupnog broja upisanih, 104 058 studenata (43%) muškog je pola, a 137 910 (57%) ženskog pola.

Ако имамо у виду да је број мушкараца у тој животној доби нешто већи од броја жена, можемо закључити да је број студенткиња упола већи од броја студената - 60 према 40.

Када с друге стране погледамо податак о броју дипломираних студената, који варира, али се креће близу 40 хиљада годишње,
видећемо да се и до краја студија задржава исти однос од 60 према 40.

Будући да је тих 40 хиљада свршених дипломаца реално нешто мање од две трећине од укупног броја становника тог узраста (око 70 хиљада), закључак је да студије завршава око 50 одсто мушкараца тог узраста, и око 70 одсто жена. Конкретно, те 2019. године дипломирало је 25 хиљада од укупно не више од 35 хиљада жена истог узраста у Р. Србији.

Две трећине није незнатан број у односу на целину.

Ако знамо да у Србији око 10 посто становништва има високо образовање (подаци из задњег пописа http://media.popis2011.stat.rs/2012/publikacije/Obrazovne%20karakteristike.pdf), онда се то баш нимало не уклапа једно с другим. Студенти који дипломирају у истој школској години припадају различитим генерацијама и можда зато тај податак не одражава право стање ствари. А опет, види се да је по попису из 2002 било 6,52% становништва са високим образовањем, па је тај проценат скочио на 10,59% по попису из 2011. Ако је такав тренд настављен, ништа није немогуће. Само, такви факултети, такав квалитет учења, критеријум оцењивања и "начини полагања" какве имамо сада, даје ми слободу да кажем да 80% тих студената не би могло да стигне ни до друге године студија какве су биле, рецимо, осамдесетих година, да не причам о ранијим генерацијама. Зато мислим да и ту одредницу "високо образовање" треба узети с резервом, како у смислу стицања знања, тако и у смислу ширења погледа на свет, бар кад је реч о онима који су завршили факултете, нарочито приватне, у Србији у последњих двадесетак година. Скоро сам видео чланак који каже како "студенти играју коло уз песму Неће Гара да прими вакцину" и приложен је и видео. Нисам имао ни најмању жељу да тај видео погледам, ко зна о чему се ту у ствари ради, али се сећам времена када није било правило да су баш сви студенти баш тотални џибери.

Но, то није најважније у целој причи. Ја мислим да би било погрешно да сва ова расправа води ка закључку да наталитет у Србији опада (делом) зато што девојке студирају и завршавају факултете. Да, наталитет опада, да, све више младих студира, али "Correlation does not imply causation", што би рекли неки. Наталитет је почео да опада јако давно. Људи на селу су некад могли да имају највише десет хектара земље. Како да имају више деце, кад она немају шта да наследе? То је водило до "планирања породице" на начин који је поменула Sneki.

И тако даље. Ја сам се у ову расправу укључио првенствено јер сам хтео да подржим Sneki у ставу да идеја како високо образовање жена води ка паду наталитета представља предрасуду, у ствари, пре глупост и примитивизам. Могу само да кажем да, ако неко заиста мисли како жене не би требало да студирају, него их треба везати за шпорет и да рађају децу, онда он, што се мене тиче, може да се ухвати у коло са оним студентима.

На мрежи Bojan

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • ПХ908>А20333>FT14649
« Одговор #85 послато: Април 01, 2021, 10:32:19 пре подне »
Све сам прочито што написасте ноћас и свега има и тачног и нетачног, неђе бих се сложио неђе не бих, и све је то у реду. Мислим да је основни проблем суноврата ипак хедонизам. Неће људи да се жртвују,треба око ђеце радити,не спавати,бринути итд. Људи су постали јако себични и то је то,родитељство је давање себе у сваком смислу...

Ван мреже НиколаВук

• Уредник
  • Бели орао
« Одговор #86 послато: Април 01, 2021, 10:42:56 пре подне »
Све сам прочито што написасте ноћас и свега има и тачног и нетачног, неђе бих се сложио неђе не бих, и све је то у реду. Мислим да је основни проблем суноврата ипак хедонизам. Неће људи да се жртвују,треба око ђеце радити,не спавати,бринути итд. Људи су постали јако себични и то је то,родитељство је давање себе у сваком смислу...

Хедонизам, односно модерни стил живота. Нпр. гледао сам емисију о Чеченима и Рамзану Кадирову. Иако је он, захваљујући новцу од продаје нафте највећим делом, успео да потпуно обнови порушени Грозни и начини га у правом смислу модерним градом, ипак он и даље не дозвољава да дође до неког већег развитка економије и намерно задржава Чечене на селима, како не би дошло до распада њиховог досадашњег породичног, племенског, уопште друштвеног устројства, управо до онога што се десило Албанцима на Космету, нарочито од 1999. наовамо. Такво устројство на нивоу 19. века је оно што Чечене одржава у статусу врсних ратника и што им омогућава већу стопу наталитета.
« Последња измена: Април 01, 2021, 10:45:01 пре подне НиколаВук »

На мрежи Bojan

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • ПХ908>А20333>FT14649
« Одговор #87 послато: Април 01, 2021, 10:50:26 пре подне »
Хедонизам, односно модерни стил живота. Нпр. гледао сам емисију о Чеченима и Рамзану Кадирову. Иако је он, захваљујући новцу од продаје нафте највећим делом, успео да потпуно обнови порушени Грозни и начини га у правом смислу модерним градом, ипак он и даље не дозвољава да дође до неког већег развитка економије и намерно задржава Чечене на селима, како не би дошло до распада њиховог досадашњег породичног, племенског, уопште друштвеног устројства, управо до онога што се десило Албанцима на Космету, нарочито од 1999. наовамо. Такво устројство на нивоу 19. века је оно што Чечене одржава у статусу врсних ратника и што им омогућава већу стопу наталитета.
Како их задржава на селу,присилно, декретима или их стимулише неким повољностима да остану?

Ван мреже НиколаВук

• Уредник
  • Бели орао
« Одговор #88 послато: Април 01, 2021, 10:53:35 пре подне »
Како их задржава на селу,присилно, декретима или их стимулише неким повољностима да остану?

Колико сам разумео, мислим да им не ствара повољније околности за прелазак у град, мада ме не би чудило да има и одређеног ефекта присиле, с обзиром да је он тамо буквално "мали цар" и влада, што би се рекло, "гвозденом песницом".  :)

На мрежи Bojan

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • ПХ908>А20333>FT14649
« Одговор #89 послато: Април 01, 2021, 11:27:13 пре подне »
Колико сам разумео, мислим да им не ствара повољније околности за прелазак у град, мада ме не би чудило да има и одређеног ефекта присиле, с обзиром да је он тамо буквално "мали цар" и влада, што би се рекло, "гвозденом песницом".  :)
У мало срећнијим друштвима се тај останак стимулише смањењем пореза, што руралније подручје то и порези мањи. Понекад и до тоталног укидања пореза, зависи од важности територије итд. И наравно се стимулише новчано рађање деце, не кроз директно давање него кроз умањење пореза, школство је заиста бесплатно, здравство такође, ово су неки детаљи који би могли утицати на неку промену....Занимљиво би било извући неку статистику за онај период у БГ кад су породиље биле стимулисане новчано, незнам сад тачно о детаљима али знам да је град давао за свако новорођенче нешто, да ли је дошло до пораста новорођених...То би мого бити неки показатељ...

Ван мреже НиколаВук

• Уредник
  • Бели орао
« Одговор #90 послато: Април 01, 2021, 11:35:23 пре подне »
У мало срећнијим друштвима се тај останак стимулише смањењем пореза, што руралније подручје то и порези мањи. Понекад и до тоталног укидања пореза, зависи од важности територије итд. И наравно се стимулише новчано рађање деце, не кроз директно давање него кроз умањење пореза, школство је заиста бесплатно, здравство такође, ово су неки детаљи који би могли утицати на неку промену....Занимљиво би било извући неку статистику за онај период у БГ кад су породиље биле стимулисане новчано, незнам сад тачно о детаљима али знам да је град давао за свако новорођенче нешто, да ли је дошло до пораста новорођених...То би мого бити неки показатељ...

Новац свакако подстиче наталитет, али мислим да није само то у питању, већ и слободан приступ том, како смо га назвали, "хедонистичком", модерном стилу живота, који делује обрнуто пропорционално у односу на наталитет.  :)

Ван мреже Atlantische

• Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • Поруке: 1651
  • G2a-FT221531
« Одговор #91 послато: Април 01, 2021, 12:30:44 поподне »
Цитат: Nenad M
Скоро сам видео чланак који каже како "студенти играју коло уз песму Неће Гара да прими вакцину" и приложен је и видео. Нисам имао ни најмању жељу да тај видео погледам, ко зна о чему се ту у ствари ради, али се сећам времена када није било правило да су баш сви студенти баш тотални џибери.
Једно вече летос на новосадском кеју сам лично видео да младеж која је у том тренутку слушала "Пар година за нас" ЕКВ-а прича како је корона лажни вирус и да су интелектуално супериорнији од већине која верује у њу. Заиста ће нам рокери и романијски бећарци доћи главе.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Nenad M

• Члан Друштва
  • Писар
« Одговор #92 послато: Април 01, 2021, 02:05:13 поподне »
Једно вече летос на новосадском кеју сам лично видео да младеж која је у том тренутку слушала "Пар година за нас" ЕКВ-а прича како је корона лажни вирус и да су интелектуално супериорнији од већине која верује у њу. Заиста ће нам рокери и романијски бећарци доћи главе.
Да, не зна се ко је већи кретен у ова два случаја.

Ван мреже rugovac

• Истраживач
« Одговор #93 послато: Април 01, 2021, 02:50:30 поподне »
Новац свакако подстиче наталитет, али мислим да није само то у питању, већ и слободан приступ том, како смо га назвали, "хедонистичком", модерном стилу живота, који делује обрнуто пропорционално у односу на наталитет.  :)

Деца се праве кад је време а не кад имаш пара.

Ван мреже rugovac

• Истраживач
« Одговор #94 послато: Април 01, 2021, 03:25:52 поподне »

Никога не треба потцењивати а ни прецењивати тако ни Чечене.
Што је стигло нас стићиће и њих. 

И код њих је дошло до делења на мало веома богатих и пуно сиромашних.

А конкретно Кадиров је показатељ колико је Путин паметнији од осталих политичара.
Он је одабрао решење најгоре по Чечене а најбоље за Русију.

Ван мреже marigold

• Члан Друштва
  • Писар
  • Поруке: 357
  • mtDNA: H1-f5a*
« Одговор #95 послато: Април 01, 2021, 05:01:36 поподне »

У том смислу говори и Зоран Миливојевић, психотерапеут (14:55-23:04). Мада није све до новца.
https://youtu.be/hGexu0y2AOY?t=896

Ван мреже ДушанВучко

• Члан Друштва
  • Бели орао
« Одговор #96 послато: Април 02, 2021, 01:17:03 пре подне »

Биолошки, време је и са 16, па и пре...Сећам се у Братислави када сам видео један пар са дететом, нису били старији од мене,е, а ја сам имао 17...Отац ми је причао да кад се оженио са 27, да се то сматрало да је међу старијима, а ја имам 42 и још увек ништа :) Ја бих се повео ипак кованицом, да је увек време, док то биологија дозвољава (а свако има своје време)...ево , мој и Гилетов колега, у касним педесетим добио дете...па и то је време... (мушкарци су ту ипак у предности у односу на жене, дуже куца биолошки сат)
« Последња измена: Април 02, 2021, 01:27:06 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже rugovac

• Истраживач
« Одговор #97 послато: Април 02, 2021, 01:21:52 поподне »
Биолошки, време је и са 16, па и пре...Сећам се у Братислави када сам видео један пар са дететом, нису били старији од мене,е, а ја сам имао 17...Отац ми је причао да кад се оженио са 27, да се то сматрало да је међу старијима, а ја имам 42 и још увек ништа :) Ја бих се повео ипак кованицом, да је увек време, док то биологија дозвољава (а свако има своје време)...ево , мој и Гилетов колега, у касним педесетим добио дете...па и то је време... (мушкарци су ту ипак у предности у односу на жене, дуже куца биолошки сат)

Што се тиче времена кад ће ко добити прво дете то је његово лично питање али као што си написао код мушкараца је то мањи проблем. Код жена је то друга прича.

Међутим треба мислити и шта можеш и колико дуго можеш пружити том детету кад га направиш са 45 година (ако ти је то прво).

Главни проблем младих људи је у томе да су убеђени од стране других да су они сами себи једини битни, да могу да живе како они хоће, да им нико ништа не треба да прича а кат се пробуде са 40 година ни фамилије, ни стана ни куће а једино пуно слика са путовања и убеђености да су живели пун живот. А време оде. Пуно је таквих у Европи а ни ми Албанци ту нисмо ништа бољи од осталих а самим тим и Срба и осталих са Балкана.

Ван мреже ДушанВучко

• Члан Друштва
  • Бели орао
« Одговор #98 послато: Април 02, 2021, 01:28:48 поподне »

Што се тиче времена кад ће ко добити прво дете то је његово лично питање али као што си написао код мушкараца је то мањи проблем. Код жена је то друга прича.

Међутим треба мислити и шта можеш и колико дуго можеш пружити том детету кад га направиш са 45 година (ако ти је то прво).

Главни проблем младих људи је у томе да су убеђени од стране других да су они сами себи једини битни, да могу да живе како они хоће, да им нико ништа не треба да прича а кат се пробуде са 40 година ни фамилије, ни стана ни куће а једино пуно слика са путовања и убеђености да су живели пун живот. А време оде. Пуно је таквих у Европи а ни ми Албанци ту нисмо ништа бољи од осталих а самим тим и Срба и осталих са Балкана.
Има тих случајева, где бирају путовања, провод, па тек онда породица, међутим, има случајева где се то касније заснивање породице, не планира, него се просто "развуче", не као плод свесне одлуке...Нпр. у мом случају уопште није у питању хедонизам, на летовању нисам био неколико година...Разних ситуација има и наравно под пуном свешћу да је боље раније него касније, али таква "тура" је код мене :) Ко зна и зашто је то добро, можда ћу бити бољи отац са 50 , него да сам био са 23. Доста је то индивидуално, али свакако је лоше свесно то одлагати због "неких других приоритета"
« Последња измена: Април 02, 2021, 01:32:25 поподне ДушанВучко »

На мрежи Đorđo

• Члан Друштва
  • Познавалац
  • Поруке: 756
  • shí shì qiú shì
« Одговор #99 послато: Април 02, 2021, 02:12:52 поподне »
Немојте замерити, али ко нема бар троје деце нема право да јадикује над бројчаним смањивањем српског народа (односи се и на мене, да не буде забуне).

Ван мреже rugovac

• Истраживач
« Одговор #100 послато: Април 02, 2021, 02:21:41 поподне »
Немојте замерити, али ко нема бар троје деце нема право да јадикује над бројчаним смањивањем српског народа (односи се и на мене, да не буде забуне).

Taчно. Имао сам прилике да упознам доктора Мирољуба Јевтића. То је професор који се бави исламом и пуно смо причали и поента целог разговора је да он указује како муслимани добијају свет наталитетом. На моје питање колико има деце он ми је одговорио једно. Значи ни двоје нема и пуна су му уста приче. Од приче нема ништа.

Ван мреже Ojler

• Одбор за хералдику
  • Аскурђел
  • Поруке: 3923
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
« Одговор #101 послато: Април 02, 2021, 02:47:37 поподне »
...
Од приче нема ништа.

Тако је. Мора да се ради...  ;D
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже нцп

• Члан Друштва
  • Истраживач
« Одговор #102 послато: Април 02, 2021, 03:21:38 поподне »
У данашње време када је сваком све на слободу и вољу зачудно је то да многи људи не остваре чак и неку обичну везу, а камоли брак у коме би изродили децу.

А, има међу њима јако добрих и финих људи.

Онда видиш неке "сподобе" (од алкохоличара, нерадника, оваквих и онаквих) ожене се и по више пута и имају децу из сваке везе.

Па, се запита човек о чему је ту реч.

Ако прескочимо "судбину" као кривца за све, преостају неки други разлози или кривци:
1. "дефанзивност" пре свега мушког света (Сваког мушкарца мора да краси "борбеност" на сваком плану, па и на плану мушко- женских односа без одустајања у случају неких неуспелих покушаја. Значи нема одустајања! Посматрајмо како је то у природи. Примећујем да има све више мушкараца који уместо да се удварају женама свађају се са њима. ??? Какво је то узалудно губљење енергије.)

2. Одсуство тих неких друштвених догађања где би се људи упознавали и зближавали (у старо време су то биле мобе, прела, вашари, разне светковине, касније радне акције, фолклор, секције и итд.)

3. Тврдим да би кроз историју многи остали неудати и неожењени и без потомства да није било "проводаџисања" за шта се ја, код толике дефанзивности и пасивности омладине и оних нешто старијих, свесрдно залажем. Ја сам  и за то да се "деци" постави улитаматум: до 30 (до 35) је твоје да изабереш себи "прилику", после тога ти ја доводим изабраника/ изабраницу, у противном следи "разбаштињење".
Па, да видите чуда: ако неће милом, онда ће силом!

4.Па људи су се и у ратовимс заљубљивали, у концентрационим логорима, у старачким домовима...
Свугде нас вреба прилика. Само треба отворити очи. И изаћи из своје чауре успаваног лепотана/ успаване лепотице!

« Последња измена: Април 02, 2021, 03:26:38 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже Ojler

• Одбор за хералдику
  • Аскурђел
« Одговор #103 послато: Април 02, 2021, 03:44:53 поподне »
У данашње време када је сваком све на слободу и вољу зачудно је то да многи људи не остваре чак и неку обичну везу, а камоли брак у коме би изродили децу.

А, има међу њима јако добрих и финих људи.

Онда видиш неке "сподобе" (од алкохоличара, нерадника, оваквих и онаквих) ожене се и по више пута и имају децу из сваке везе.

Па, се запита човек о чему је ту реч.
...

Реч је о томе да је наступа доба идиократије  :).

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже нцп

• Члан Друштва
  • Истраживач
« Одговор #104 послато: Април 02, 2021, 04:11:06 поподне »
Реч је о томе да је наступа доба идиократије  :).

https://www.alo.rs/razbibriga/zanimljivosti/covekov-nerodeni-blizanac-oteo-mu-je-sina-zahvaljujuci-genetskom-kimerizmu/401773/vest

Ево, пишу новине!?
Малтене, испада да је нерођени брат близанац направио дете тј. пренео свој генетски материјал.

У сваком случају све је остало у "фамилији" .

Ван мреже rugovac

• Истраживач
« Одговор #105 послато: Април 02, 2021, 04:19:04 поподне »
Најопаснија подвала која се потура је да је прави брак онај у коме се нема деце јер љубав не треба да се дели. Докле иде то.

Ако ништа друго потомство је победа над смрти која све чека. Онај који нема потомство остаје заборављен пре или касније. А сећање је јаче и од смрти.

Ван мреже Nenad M

• Члан Друштва
  • Писар
« Одговор #106 послато: Април 02, 2021, 04:32:46 поподне »

Ако ништа друго потомство је победа над смрти која све чека. Онај који нема потомство остаје заборављен пре или касније. А сећање је јаче и од смрти.

Тако је. Не може свако да буде Тесла или Ајнштајн, па да га цео свет памти.

Ван мреже wiola

• Шегрт
« Одговор #107 послато: Април 21, 2021, 09:28:17 поподне »
ЈАВНИ УВИД У НАЦРТ ПРОСТОРНОГ ПЛАНА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ ОД 2021. ДО 2035. ГОДИНЕ И ИЗВЕШТАЈ О СТРАТЕШКОЈ ПРОЦЕНИ УТИЦАЈА ПРОСТОРНОГ ПЛАНА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ ОД 2021. ДО 2035. ГОДИНЕ НА ЖИВОТНУ СРЕДИНУ :
https://www.mgsi.gov.rs/lat/dokumenti/javni-uvid-u-nacrt-prostornog-plana-republike-srbije-od-2021-do-2035-godine-i-izvestaj-o
на стр. 208 је Табела 27. Прогноза укупног броја становника у регионима и областима Србије, према очекиваном сценарију, 2020-2035, где је број становника без Косова 5.627.516‬

Ван мреже Драган Обреновић

• Члан Друштва
  • Писар
  • Поруке: 281
  • R1b-U152>Z36>... FTA27217>FTA42008
« Одговор #108 послато: Април 21, 2021, 10:03:11 поподне »
ЈАВНИ УВИД У НАЦРТ ПРОСТОРНОГ ПЛАНА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ ОД 2021. ДО 2035. ГОДИНЕ И ИЗВЕШТАЈ О СТРАТЕШКОЈ ПРОЦЕНИ УТИЦАЈА ПРОСТОРНОГ ПЛАНА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ ОД 2021. ДО 2035. ГОДИНЕ НА ЖИВОТНУ СРЕДИНУ :
https://www.mgsi.gov.rs/lat/dokumenti/javni-uvid-u-nacrt-prostornog-plana-republike-srbije-od-2021-do-2035-godine-i-izvestaj-o
на стр. 208 је Табела 27. Прогноза укупног броја становника у регионима и областима Србије, према очекиваном сценарију, 2020-2035, где је број становника без Косова 5.627.516‬

2.5.2.1.2.2. Сценарио очекивана будућност
Прогноза укупне популације – Већ до 2030. године, тј. до тренутка када би Србија требало да се прикључи ЕУ, укупан број становника према овом сценарију био би око 6 милиона. Смањење би се наставило и након 2030. године, мада нешто споријим темпом услед транзиције од нето емиграције ка нето имиграцији и благог пораста стопа рађања, што би за резултат у 2035. имало за 17,8% мањи број становника у Србији него што је данас (Табела 27). У Београдском региону би смањење укупне популације између 2018. и 2035. било минимално (3,2%), у региону Војводине нешто мање од републичког просека (16%), док би регион Шумадије и Западне Србије изгубио готово четвртину популације (24,2%), а регион Јужне и Источне Србије нешто више од четвртине (28,5%). Најдраматичнији губитак становништва до 2035. предвиђен је у зонама изразитог исељавања, при чему би се области традиционалне емиграције, као што су Браничевска и Борска, смањиле готово за половину. С друге стране, осим у Београдској области, смањења мања од републичког просека, прогнозирана су само за области чија су средишта највећи урбани центри – Јужнобачка (6,2%), Нишавска (14,7%), Севернобачка (14,6%) и Шумадијска (17,2%). Смањење око републичког просека предвиђено је још само за Рашку (18,5%), Моравичку (18,6%), и Сремску област (18,6%).

Ван мреже Platin

• Одбор за архивистику
  • Истраживач
« Одговор #109 послато: Април 22, 2021, 03:51:29 поподне »
По претходним подацима, разлика 2002. према 2011. је моја општина Стари Град најгора у Београду, изгубила је 14% становника. Врачар је изгубио 10%.
Било је, наравно, и општина које су се повећале.

На истоку Србије постоје још гори резултати. Ако се добро сећам, најгоре је било -35%.

Ван мреже Platin

• Одбор за архивистику
  • Истраживач
« Одговор #110 послато: Април 22, 2021, 04:09:21 поподне »
Погледао сам не брзину цео тај документ тражећи само мапе. Фантастичан документ! Путеви, пруге, аеродроми, струја, шуме, водотокови...
Не знам коме је пало на памет да направи документ, али ја нисам видео бољи (макар по мапама, 350 страна текста свакако нећу читати).

• Шегрт
  • I2 > PH908 > Y84307
« Одговор #111 послато: Април 22, 2021, 10:20:35 поподне »
Тако је. Не може свако да буде Тесла или Ајнштајн, па да га цео свет памти.

Kakve veze ima Einstein s nerađanjem dece? Za Teslu OK, čovek jeste bio i aseksualan i previše vezan za istraživanja da mi mogao nekom da se posveti kao otac. Da je s nekim i rađao decu na silu, ta deca bi patila.

Ali Albert Einstein je imao najmanje dvojicu sinova u braku, a verovatno i stariju kćer Liserl pre samog čina venčanja, sve s Milevom Marić-Einstein.

Mlađi sin jeste bio genijalan i lud, i držan u ludnici prisilno, ali stariji sin, koji je bio pametan (profesor univerziteta) imao je decu. Ako Liserl nije umrla kao dete (postoje različite verzije), ona je onda udata u Vojvodini i i sama je imala dece.

Ван мреже Полић

• Члан Друштва
  • Познавалац
  • Поруке: 551
  • I2-Y56203
« Одговор #112 послато: Април 22, 2021, 11:30:10 поподне »

Taчно. Имао сам прилике да упознам доктора Мирољуба Јевтића. То је професор који се бави исламом и пуно смо причали и поента целог разговора је да он указује како муслимани добијају свет наталитетом. На моје питање колико има деце он ми је одговорио једно. Значи ни двоје нема и пуна су му уста приче. Од приче нема ништа.
Баш неки дан наиђох на један видео у ком проф. Јевтић објашњава узроке демографског пада код Срба. Али то не важи само за Србе већ и за већи део Европе. Он сам за себе и каже да није пример на који се треба угледати кад је демографија у питању. Можда не директно, али се то свакако може закључити из његове приче.
<a href="https://www.youtube.com/v/HWw0u8iU4oU" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/HWw0u8iU4oU</a>

На мрежи Đorđo

• Члан Друштва
  • Познавалац
  • shí shì qiú shì
« Одговор #113 послато: Април 26, 2021, 12:20:19 поподне »
У марту месецу смо имали 5349 живорођених и 12952 умрлих , скоро два и по пута више људи је умрло него што се родило.

https://publikacije.stat.gov.rs/G2021/Pdf/G20211104.pdf

Ван мреже wiola

• Шегрт
« Одговор #114 послато: Април 26, 2021, 01:03:16 поподне »
У марту месецу смо имали 5349 живорођених и 12952 умрлих , скоро два и по пута више људи је умрло него што се родило.

https://publikacije.stat.gov.rs/G2021/Pdf/G20211104.pdf

Од почетка године, за ова три месеца, по основу рођених/умрлих имамо 19201 мање становника.

Ван мреже Азот

• Члан Друштва
  • Писар
  • Поруке: 393
« Одговор #115 послато: Април 26, 2021, 06:06:46 поподне »
Број деце која су рођена  ове године је већи у односу на март 2020. Смртност је повећана.  :(

Ван мреже Ojler

• Одбор за хералдику
  • Аскурђел
« Одговор #116 послато: Април 26, 2021, 06:08:53 поподне »
Број деце која су рођена  ове године је већи у односу на март 2020. Смртност је повећана.  :(

Имајући у виду околности, било је и за очекивати пораст стопе смртности.
Kамене рабъ и госодинъ

На мрежи Bojan

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • ПХ908>А20333>FT14649
« Одговор #117 послато: Април 26, 2021, 06:16:24 поподне »
Имајући у виду околности, било је и за очекивати пораст стопе смртности.
Које околности🤔

• Шегрт
  • I2 > PH908 > Y84307
« Одговор #118 послато: Април 26, 2021, 06:54:21 поподне »
Које околности🤔

Хистеричну ковидманијакалну пропаганду и перфидне, злонамерне и никаквим медицинским разлогом узроковане прескриптивне перфидне протоколе, који спречавају адекватно стандардно лечење људи оболелих од обољења срца и крвних судова као и различитих врста канцера, а што доводи до њиховог активног или инцидентног усмрћења.

Јеси ти живео на овој планети последњих 14 месеци или има нека станица у орбити где се борави дуже од тог периода?

Видим ови што редовно иду на International Space Station буду тамо по непуних 6 месеци, а чак и они имају интернет конекцију тамо. Тако да ме чуди да неко није свестан околности.

Ван мреже Grg

• Помоћник
  • Поруке: 108
« Одговор #119 послато: Април 26, 2021, 07:02:00 поподне »
Када се прича о наталитету, генерално влада мишљење да је то уско корелисано са примитивношћу и заосталошћу, поготово код хришћанских Балканаца, мада и Муслимани у БиХ умеју слични да буду, поготово у дијаспори. Многи моји вршњаци на велики наталитет гледају као на нешто старомодно и примитивнно. Довољно је само да споменем двојицу ортака из Франкфурта, један Краљевчанин, други Бијелопољац, који искоментаришу мртви ладни да је боље да се мање рађамо, али квалитетно, јер ако се много рађамо рађаће се друштвени терер. И ово је нажалост јако распрострањено мишљење не само код Срба, већ и код млађих Хрвата.

Ван мреже Ojler

• Одбор за хералдику
  • Аскурђел
« Одговор #120 послато: Април 26, 2021, 07:14:57 поподне »
Које околности🤔

Па мислим на то што се прошле године није ишло на море у Грчку. Није народ могао да лепо одмори и види сад...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Мића

• Члан Друштва
  • Писар
  • Поруке: 356
  • R1b-PF7562
« Одговор #121 послато: Април 26, 2021, 07:17:58 поподне »
Када се прича о наталитету, генерално влада мишљење да је то уско корелисано са примитивношћу и заосталошћу, поготово код хришћанских Балканаца, мада и Муслимани у БиХ умеју слични да буду, поготово у дијаспори. Многи моји вршњаци на велики наталитет гледају као на нешто старомодно и примитивнно. Довољно је само да споменем двојицу ортака из Франкфурта, један Краљевчанин, други Бијелопољац, који искоментаришу мртви ладни да је боље да се мање рађамо, али квалитетно, јер ако се много рађамо рађаће се друштвени терер. И ово је нажалост јако распрострањено мишљење не само код Срба, већ и код млађих Хрвата.

То ти је страх од сиромаштва. Он ти је присутан код свих.
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Grg

• Помоћник
« Одговор #122 послато: Април 26, 2021, 07:24:04 поподне »
Па види генерално има и тога, али и неко повезивање јаког наталитета са примитивизмом, неевропским тековинама и слично.

На мрежи Bojan

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • ПХ908>А20333>FT14649
« Одговор #123 послато: Април 26, 2021, 07:33:11 поподне »
Па мислим на то што се прошле године није ишло на море у Грчку. Није народ могао да лепо одмори и види сад...
Е да се није ишло у Црну Гору не би тако било...

Ван мреже Platin

• Одбор за архивистику
  • Истраживач
« Одговор #124 послато: Април 26, 2021, 09:49:58 поподне »
Хистеричну ковидманијакалну пропаганду и перфидне, злонамерне и никаквим медицинским разлогом узроковане прескриптивне перфидне протоколе, који спречавају адекватно стандардно лечење људи оболелих од обољења срца и крвних судова као и различитих врста канцера, а што доводи до њиховог активног или инцидентног усмрћења.

Јеси ти живео на овој планети последњих 14 месеци или има нека станица у орбити где се борави дуже од тог периода?

Видим ови што редовно иду на International Space Station буду тамо по непуних 6 месеци, а чак и они имају интернет конекцију тамо. Тако да ме чуди да неко није свестан околности.
Обзиром на изјаве наших јавних личности, оних који врше државне функције и оних који су само популарни, могу да кажем да врло мало паметног може да се сретне. Стање је такво да је овај вирус сада само једна кривина на путу од стотину километара. Када прође неће се практично ни помињати, а врло таблоидизовано стање ће остати.
Стање је такво да имамо два супротстављена једноумља, у средствима јавног обавештавања (или замајавања, изабрати по жељи).

Поступајмо мирно и на основу чињеница, и тиме ћемо допринети и себи и свету.

Ван мреже Platin

• Одбор за архивистику
  • Истраживач
« Одговор #125 послато: Април 26, 2021, 09:52:23 поподне »
Ако је материјално обезбеђивање главни аршин, онда не постоји логика по којој Немци и Срби имају скоро једнак дебели минус са природним прираштајем. Биће да је нешто друго у питању.

Ван мреже Grg

• Помоћник
« Одговор #126 послато: Април 26, 2021, 11:08:04 поподне »
Ако је материјално обезбеђивање главни аршин, онда не постоји логика по којој Немци и Срби имају скоро једнак дебели минус са природним прираштајем. Биће да је нешто друго у питању.
То је културолошка више ствар. Данас се према модерним схватањима много деце сматра одликом примитивизма и заосталости код многих европских народа, па тако и Срба. Млађи нараштаји често слушају како се цигани или арапи јако множе и то одмах увезују за нешто примитивно и застарело, нема то у принципу много везе са финансијским положајем. Да  не спомоњем притом и одрођеност од традиције и обичаја.

Ван мреже Христифор

• Шегрт
  • Поруке: 68
« Одговор #127 послато: Април 28, 2021, 07:03:39 поподне »
Ако је за утеху цела Европа и европски народи се суочавају са истим проблемом, али свакако да нас наша мука највише боли.

Ван мреже Sneki

• Шегрт
« Одговор #128 послато: Април 29, 2021, 02:12:51 поподне »
Велики број деце јесте карактеристика традиционалних друштава и народа. Сиромаштво није узрок високог наталитета, у тим друштвима и богата елита има велики број деце. Главни разлог је висока смртност и деце и младих. Често се дешавало да се у браку роди десеторо деце, полну зрелост доживи петоро, од тих петоро највише двоје/троје успе да остави потомство.

Потребно је неколико генерација да прође док се родитељи не навикну да 90% деце доживљава 25 годину. Тада наталитет значајно пада.

Ван мреже rugovac

• Истраживач
« Одговор #129 послато: Април 29, 2021, 02:39:39 поподне »
Велики број деце јесте карактеристика традиционалних друштава и народа. Сиромаштво није узрок високог наталитета, у тим друштвима и богата елита има велики број деце. Главни разлог је висока смртност и деце и младих. Често се дешавало да се у браку роди десеторо деце, полну зрелост доживи петоро, од тих петоро највише двоје/троје успе да остави потомство.

Потребно је неколико генерација да прође док се родитељи не навикну да 90% деце доживљава 25 годину. Тада наталитет значајно пада.

То је било у прошлости. Код Срба и Албанаца на Косову је до 1945 породица била идентична по броју деце 4-5 који су касније формирали своје породице. Онда код Срба долази не само код оних који су отишли да живе у градове, до породица које имају двоје деце и врло ретко троје. Никада ми није било јасно зашто је прихваћено тај број двоје деце а не три који омогућава раст. Поготово у то време када људи нису били саможиви као данас.
Ја сам рођен и одрастао у граду и потичем из породице која је имала четворо деце. У мојој генерацији Албанаца (преко 60 година) у градовима су породице имале 4-5 деце а на селима и више. Ја никад у Приштини нисам срео ни једног Србина или Српкињу који су потицали из фамилије са више од три деце. Та генерација која је стварала породицу после 1945 је НАЈОДГОВОРНИЈА за демографски суноврат који се десио. Они су пресекли традицију (због чега не знам) и створили нову генерацију која је то само продужила и последице су ту.

Ван мреже Христифор

• Шегрт
« Одговор #130 послато: Април 29, 2021, 02:43:51 поподне »
Исправи ме ако грешим, али чини се да је тренд штиклица и мини сукњи и код Албанки постао уобичајан.

Ван мреже rugovac

• Истраживач
« Одговор #131 послато: Април 29, 2021, 02:53:13 поподне »
Исправи ме ако грешим, али чини се да је тренд штиклица и мини сукњи и код Албанки постао уобичајан.

Давно је то постао тренд код Албанки. Још једино Срби верују да су Албанци конзервативан и патријахалан народ. Прошло је то одавно.

Ван мреже Христифор

• Шегрт
« Одговор #132 послато: Април 29, 2021, 02:57:45 поподне »
Зато и кажем, нажалост губи се и она патријархална част и дата реч која је била појам за највећи део Албанаца.

Ван мреже Sneki

• Шегрт
« Одговор #133 послато: Април 29, 2021, 03:26:28 поподне »

То је било у прошлости. Код Срба и Албанаца на Косову је до 1945 породица била идентична по броју деце 4-5 који су касније формирали своје породице. Онда код Срба долази не само код оних који су отишли да живе у градове, до породица које имају двоје деце и врло ретко троје. Никада ми није било јасно зашто је прихваћено тај број двоје деце а не три који омогућава раст. Поготово у то време када људи нису били саможиви као данас.
Ја сам рођен и одрастао у граду и потичем из породице која је имала четворо деце. У мојој генерацији Албанаца (преко 60 година) у градовима су породице имале 4-5 деце а на селима и више. Ја никад у Приштини нисам срео ни једног Србина или Српкињу који су потицали из фамилије са више од три деце. Та генерација која је стварала породицу после 1945 је НАЈОДГОВОРНИЈА за демографски суноврат који се десио. Они су пресекли традицију (због чега не знам) и створили нову генерацију која је то само продужила и последице су ту.

Албанци су само каснили једну генерацију за Србима.

Ван мреже Sneki

• Шегрт
« Одговор #134 послато: Април 29, 2021, 03:37:49 поподне »

Што је друштво богатије одгајање деце је скупље, скупље је школовање, одећа, опортунитени трошак одгајања деце је већи.

У традиционалним друштвима деца су богатство, радна снага, пензија, док су данас деца само трошак, што више деце родиш пензија ти је мања, сваким наредним дететом погоршаваш свој стандард и перспективе већ рођене деце...

Ван мреже Ojler

• Одбор за хералдику
  • Аскурђел
« Одговор #135 послато: Април 29, 2021, 03:46:38 поподне »

Давно је то постао тренд код Албанки. Још једино Срби верују да су Албанци конзервативан и патријахалан народ. Прошло је то одавно.

Иако је и код Албанаца тренд "модернизације" узео маха, чини ми се да се традиција и даље код вас одржава знатно више него код других народа у окружењу. Релативно често боравим у Скопљу и заиста упадају у очи поједине албанске породице, релативно младе или сасвим младе, код којих се по одећи жена види какво уређење у породици влада.  Те жене носе мараме на главама па и преко лица, а обучене су у дуге једнобојне мантиле чак и у сред лета. Јасно ми је да је такво одевање између осталог и питање верских убеђења али мислим да је и вид својеврсне патријархалне "дисциплине".
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже rugovac

• Истраживач
« Одговор #136 послато: Април 29, 2021, 04:08:08 поподне »
Иако је и код Албанаца тренд "модернизације" узео маха, чини ми се да се традиција и даље код вас одржава знатно више него код других народа у окружењу. Релативно често боравим у Скопљу и заиста упадају у очи поједине албанске породице, релативно младе или сасвим младе, код којих се по одећи жена види какво уређење у породици влада.  Те жене носе мараме на главама па и преко лица, а обучене су у дуге једнобојне мантиле чак и у сред лета. Јасно ми је да је такво одевање између осталог и питање верских убеђења али мислим да је и вид својеврсне патријархалне "дисциплине".

Део Албанаца најокренутији исламу су из Македоније. То је питање њиховог доживљавања религије којој припадају али не мислим да је то јако бројно. Ту нема ништа безе са нашом традицијом и дисциплином коју потенцираш.

Традицијални односи унутар породици се потпуно идентични код Гега и код муслимана и код католика. Наше традиционално право нас је и сачувало од губљења наше специфичности у односу на Турке за разлику од Бошњака .

Ван мреже Ojler

• Одбор за хералдику
  • Аскурђел
« Одговор #137 послато: Април 29, 2021, 04:19:29 поподне »
...
Ту нема ништа безе са нашом традицијом и дисциплином коју потенцираш.
...

Не потенцирам ништа, немој ме погрешно схватити. Једноставно сам такав утисак стекао, али могуће је да грешим.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже rugovac

• Истраживач
« Одговор #138 послато: Април 29, 2021, 04:23:22 поподне »
Албанци су само каснили једну генерацију за Србима.

Мислим да су Срби рођени од 1970 до 1980 који су доживели младост у ратно време (1991-1999) и доба транзиције а који сада имају преко четрдесет година највише платили јер је резултат или брак са једним дететом или гомила неуданих и неожењенин.

Код Албанца је то ретко да неко нема бар двоје деце a услови за живот су били подједнако тешки и за једне и за друге.

Ван мреже Христифор

• Шегрт
« Одговор #139 послато: Април 29, 2021, 04:41:27 поподне »
Разлика донедавно између Срба и Албанаца је била вера. Ислам је држао патријархалност и наталитет, сад су тенденције 21 века превагнуле и код вас.

Ван мреже Душан

• Писар
  • Поруке: 222
  • I2a1b-PH908
« Одговор #140 послато: Април 29, 2021, 05:28:18 поподне »

Број рођених у нашој јужној покрајини Косову и Метохији:
2013: 29,327
2014: 25,929
2015: 24,594
2016: 23,416
2017: 23,402
2018: 22,761
2019: 21,798
2020: 18,186

Стопа фертилитета на Косову и Метохији
2013: 2.02
2014: 1.81
2015: 1.74
2016: 1.66
2017: 1.65
2018: 1.60
2019: 1.55

Број рођених у Албанији
2014:   35,760
2015:   32,715
2016:   31,733
2017:   30,869
2018:   28,934
2019:   28,561
2020:   28,075

и стопа фертилитета у Албанији
2014:   1.74
2015:1.59
2016:   1.54
2017:   1.48
2018:   1.37
2019:   1.36

Ван мреже сɣнце

• Истраживач
  • Поруке: 1147
  • I-S17250>Y4882>A1328
« Одговор #141 послато: Април 30, 2021, 04:12:43 поподне »
<a href="https://www.youtube.com/v/ef1Dqow5cxg" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/ef1Dqow5cxg</a>
Иако мислимо да управљамо нашими речми, тачно је, да речи, попут татарскога лука, дејствују обратно и на највиши ум и моћно мрсе и изврћу мисао; зато је у свих споровех и беседех необходно поступати математички - најпрво установити пределе (дефиниције) наших речи и израза, да би други знали, како их разумемо.

Ван мреже wiola

• Шегрт
« Одговор #142 послато: Мај 01, 2021, 02:26:42 поподне »
Душане, заиста леп приказ информација за Албанију и КиМ.

За БиХ је :
Рођени:
2018 28.555
2019 27.209

Умрли:
2018 36.305
2019 37.184

На мрежи Đorđo

• Члан Друштва
  • Познавалац
  • shí shì qiú shì
« Одговор #143 послато: Мај 28, 2021, 10:00:37 поподне »
Од почетка године, за ова три месеца, по основу рођених/умрлих имамо 19201 мање становника.
у последњих 6 месеци изгубили смо 45 000 становника, веровали или не
« Последња измена: Мај 28, 2021, 10:03:08 поподне Đorđo »

На мрежи Bojan

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • ПХ908>А20333>FT14649
« Одговор #144 послато: Мај 28, 2021, 10:07:47 поподне »
у последњих 6 месеци изгубили смо 45 000 становника, веровали или не
Пијачним речником речено:"Навали народе још мало па готово"

Ван мреже Starovlah

• Помоћник
  • Поруке: 161
« Одговор #145 послато: Мај 30, 2021, 10:26:27 пре подне »
Та генерација која је стварала породицу после 1945 је НАЈОДГОВОРНИЈА за демографски суноврат који се десио. Они су пресекли традицију (због чега не знам) и створили нову генерацију која је то само продужила и последице су ту.
Потпуно се слажем са овом констатацијом. Рекао бих да је много разлога утицало на ово али бих издвојио један као (можда) кључни. Наиме, након завршетка Другог св. рата дошло је, без претходног еволуцијског напретка, до промјене друштвеног система зашта човјек (Балканац) није био спреман. Носиоци поменутог (новог) система, због животног неискуства, (не говорим о научном образовању) традицију су прогласили застарелом и главном кочницом "општег напретка" што је била цивилизацијска грешка. Традиционална породица је уништена а менторство оца у односу на сина је потпуна изгубљено (многи очеви нијесу смјели ни говорити :D) Као последицу тога имали смо недостатак добре традиције у следећој генерацији а на  даље је било само горе...
Можда ће ме неко и осудити али рећи ћу да је "крив" и егоизам у који, колективно, све више тонемо. Садашњи очеви преокупирани су добрим аутомобилима, брзом "ловом" и двоструким животом а мајке фитнес и тржним центрима, добром изгледу у 50-тим, чежњом да им неко говори како "супер изгледају" и сталном констатацијом ...гдје сам ту ја" или ..."имам ја и себе..."
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже rugovac

• Истраживач
« Одговор #146 послато: Мај 30, 2021, 03:40:35 поподне »
http://plavaeguciasot.com/shqiptaret-emigrojne-me-se-shumti-ne-regjion/

Овде је дата статистистика о броју људи који су се по први пут легално пријавили свој боравак у периоду од 2010 до 2019 са Балкана у ЕУ + Швајцарска + Норвешка и Исланд.

Са Косова је 246 хиљада људи а из Србије 351 хиљда. Са Косова је то најмање 15 процената популације а са Србије 5 процената. Значи ситуација на Косову је много гора и ја мислим да ће нови попис бити шок за све, поготово за нас Албанце.

Ван мреже Platin

• Одбор за архивистику
  • Истраживач
« Одговор #147 послато: Мај 30, 2021, 04:24:02 поподне »
http://plavaeguciasot.com/shqiptaret-emigrojne-me-se-shumti-ne-regjion/

Овде је дата статистистика о броју људи који су се по први пут легално пријавили свој боравак у периоду од 2010 до 2019 са Балкана у ЕУ + Швајцарска + Норвешка и Исланд.

Са Косова је 246 хиљада људи а из Србије 351 хиљда. Са Косова је то најмање 15 процената популације а са Србије 5 процената. Значи ситуација на Косову је много гора и ја мислим да ће нови попис бити шок за све, поготово за нас Албанце.

Тачно то је проблем - недостатак људи.

Боље рећи, проблем је оно што их је натерало да оду.