Аутор Тема: Подешавање ћирилице на PC & MAC  (Прочитано 23945 пута)

mladjo

  • Гост
Подешавање ћирилице на PC & MAC
« послато: Фебруар 14, 2013, 11:15:31 пре подне »

Windows 7, desktop.


Start / Control Panel


Region and Language


Change keyboards...


Add...


Add Input Language: Serbian Cyrillic / Latin


Ok


Apply / ok

« Последња измена: Септембар 14, 2013, 02:19:03 поподне млађо »

mladjo

  • Гост
Одг: Подешавање ћирилице на PC & MAC
« Одговор #1 послато: Фебруар 14, 2013, 03:04:32 поподне »

MAC desktop


System Preferences


Input Sources


Serbian / Serbian - Latin

« Последња измена: Фебруар 15, 2013, 02:31:10 поподне млађо »

На мрежи Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Подешавање ћирилице на PC & MAC
« Одговор #2 послато: Фебруар 15, 2013, 10:59:49 пре подне »
Млађо, хвала много на овом упутству. Дакле, за оне који имају проблема приликом регистрације на форум, дефинитивно је једини разлог тај што одговор на тражено питање мора бити писан ћирилицом и малим словима (београд). А ко нема или не зна како да инсталира ћирилицу Млађо је сад пластично објаснио :)

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Подешавање ћирилице на PC & MAC
« Одговор #3 послато: Фебруар 15, 2013, 11:36:23 пре подне »
И прѣдлажем да се не дозвољава да се овдѣ пише латинским писмом, осим на подразговаралишту на енглеском йезику. Нека се зна ред, само на нашем писму, а не на страном.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

mladjo

  • Гост
Одг: Подешавање ћирилице на PC & MAC
« Одговор #4 послато: Фебруар 15, 2013, 12:00:57 поподне »
И прѣдлажем да се не дозвољава да се овдѣ пише латинским писмом, осим на подразговаралишту на енглеском йезику. Нека се зна ред, само на нашем писму, а не на страном.



 ;D и ја бих предложио да се такође пише Вуковим правописом, без убацивања бизарних карактера којих нема у српском писму  ;D.
Срећа па Администратор овог форума никоме не ускраћује ништа...веома толерантна особа  ;D.
« Последња измена: Фебруар 15, 2013, 12:09:48 поподне млађо »

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Подешавање ћирилице на PC & MAC
« Одговор #5 послато: Фебруар 15, 2013, 12:34:29 поподне »


 ;D и ја бих предложио да се такође пише Вуковим правописом, без убацивања бизарних карактера којих нема у српском писму  ;D.
Срећа па Администратор овог форума никоме не ускраћује ништа...веома толерантна особа  ;D.

 ;D
Знам да се шалиш, Млађо!  ;)
Прво не знам шта значе рѣчи "бизарних карактера". Шта год значиле, я не пишем нийедним словом койе нѣйе ћирилично слово мойих прѣдакъ.
Слово "Ј" нѣйе ћирилично него латинично, те я њиме не пишем. Ако ми Аустрия буде платила добро, можда ћу пристати писати њиме!  :) До тада, пишем само словом "Й" мойих прѣдакъ.
А слово Ѣ пишем йер се не желим опрѣдѣљивати између екавице и ийекавице. Овако нико не зна како я говорим, йер пишем неопрѣдѣљено!
Више о том у мойем чланку
http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=141.msg676#new

Правописа Беча и особе са турским прѣзименом се не желим држати у потпуности:
- йер йе лош и по многих рѣшењих штетан по мой йезик, народ и земљу.
- йер йе наметнут под притиском Аустрийе, нам добро не мисливше. Како тада тако ни сада.

Захваљуйем се управитељемъ овога разговаралишта на трпѣљивости према мени, и подсѣћам да йе право на различитост йедно од основних људских прав.

Прихвата ли се мой прѣдлог за употрѣбу само ћирилице овдѣ?
« Последња измена: Фебруар 15, 2013, 12:36:47 поподне Александар Невски »
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

mladjo

  • Гост
Одг: Подешавање ћирилице на PC & MAC
« Одговор #6 послато: Фебруар 15, 2013, 01:00:07 поподне »
;D
Знам да се шалиш, Млађо!  ;)
Прво не знам шта значе рѣчи "бизарних карактера". Шта год значиле, я не пишем нийедним словом койе нѣйе ћирилично слово мойих прѣдакъ.
Слово "Ј" нѣйе ћирилично него латинично, те я њиме не пишем. Ако ми Аустрия буде платила добро, можда ћу пристати писати њиме!  :) До тада, пишем само словом "Й" мойих прѣдакъ.
А слово Ѣ пишем йер се не желим опрѣдѣљивати између екавице и ийекавице. Овако нико не зна како я говорим, йер пишем неопрѣдѣљено!
Више о том у мойем чланку
http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=141.msg676#new

Правописа Беча и особе са турским прѣзименом се не желим држати у потпуности:
- йер йе лош и по многих рѣшењих штетан по мой йезик, народ и земљу.
- йер йе наметнут под притиском Аустрийе, нам добро не мисливше. Како тада тако ни сада.

Захваљуйем се управитељемъ овога разговаралишта на трпѣљивости према мени, и подсѣћам да йе право на различитост йедно од основних људских прав.

Прихвата ли се мой прѣдлог за употрѣбу само ћирилице овдѣ?




Познати су ми добро твоји ставови  ;D.
Када кажем ”бизарне” мислим на неколико чудних слова којим ти пишеш...наравно то уз мало тренинга не представља проблем у читању.
У нечему се ипак слажемо, мислим да правопис српског језика треба бити јединствен, макар у писању без разликовања на екавицу и јекавицу или икавицу.
За све остало, као што ти је познато, се не слажем.  ;D
Мораћемо ову дискусију наставити на теми ”Српски језик и писмо”.  ::)
« Последња измена: Фебруар 15, 2013, 01:02:15 поподне млађо »

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Подешавање ћирилице на PC & MAC
« Одговор #7 послато: Август 16, 2013, 06:03:20 поподне »
Примѣтих да пойединци, углавном нови чланови разговаралишта, долазе овдѣ и прљайу ни прѣдмете разговора енглеском или хрватском латиницом. Пошто се ми не трѣбамо бавити описмењавањем таквих особа изигравайућих Енглезе, нити обяшњавањем им койе йе наше писмо а койе нѣйе, прѣдлажем овакво рѣшење оваквога хаоса и нереда: их писания на хрватском или енглеском писму прѣводити на наше писмо. Уколико руководитељи овога разговаралишта немайу врѣмена за тако нешто, я се врло радо приявљуйем за трѣбљење писма Анта Павелића.
Шта велите?
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

На мрежи Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Подешавање ћирилице на PC & MAC
« Одговор #8 послато: Август 16, 2013, 06:47:13 поподне »
Поштовани Невски, поштујемо твој став по питању писма, али мислимо да нема потребе за овим. Срећни смо што највећи број форумаша користи ћирилицу, а не желимо се мешати у избор оних који користе латиницу (ову верзију коју ти великодушно приписујеш Павелићу је ипак створио Србин Ђуро Даничић) или ту енглеску "ошишану" латиницу.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Подешавање ћирилице на PC & MAC
« Одговор #9 послато: Август 16, 2013, 07:57:04 поподне »
Поштовани Невски, поштујемо твој став по питању писма, али мислимо да нема потребе за овим. Срећни смо што највећи број форумаша користи ћирилицу, а не желимо се мешати у избор оних који користе латиницу (ову верзију коју ти великодушно приписујеш Павелићу је ипак створио Србин Ђуро Даничић) или ту енглеску "ошишану" латиницу.

Надам се да онда нећете имати ништа против ако я латиничаремъ будем одговарао глагољицом, хебрейским или грчким писмом. А све у циљу повећавања "богатства" нашега йезика.
Што се тиче хрватске латинице, Ђуро Даничић йе йедино измислио слово D са цртицом (за потрѣбе гласа Ђ у свойих земљака Хрвата). И ништа више.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

На мрежи Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Подешавање ћирилице на PC & MAC
« Одговор #10 послато: Август 16, 2013, 10:59:47 поподне »
Поштовани Невски, и нама је као и вама на срцу наш језик и наше ћирилично писмо (уосталом, све на форуму, што је до нас, је на ћирилици). Више пута смо позивали учеснике на овом форуму као и на порталу да користе ћирилицу. То и овом приликом чинимо. А никоме, па ни вама, нећемо да се мешамо у избор. Ово је слободан форум, са преовлађујућим бројем позитивно настројених учесника, којима је превасходни циљ да дођу до информација или презентују оно до чега су дошли и тако помогну другима. Изузетно ценимо ваш допринос у дискусијама на овом форуму. Свако добро.

Đorđo

  • Гост
Одг: Подешавање ћирилице на PC & MAC
« Одговор #11 послато: Август 19, 2013, 01:55:49 поподне »
Ja nemam internet na kompjuteru pa moram da pišem sa telefona, zato pišem na latinici. Na nekim forumima postoji opcija da kad se piše post na latinici, pritiskom na opciju sa strane može da se "prevede" na ćirilicu. Ne znam da li je to moguće ubaciti i na ovaj forum, meni bi koristilo

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Подешавање ћирилице на PC & MAC
« Одговор #12 послато: Септембар 30, 2015, 08:15:53 поподне »
Замолио бих наше чланове као и вјерне посјетиоце да у својим јављањима и коментарима ПИШУ ЋИРИЛИЦОМ. Тако смо почели, па зашто то да запостављамо.
Свако добро вам желим.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Подешавање ћирилице на PC & MAC
« Одговор #13 послато: Септембар 30, 2015, 09:27:50 поподне »
Замолио бих наше чланове као и вјерне посјетиоце да у својим јављањима и коментарима ПИШУ ЋИРИЛИЦОМ. Тако смо почели, па зашто то да запостављамо.
Свако добро вам желим.

Тимаре, савѣтуйем ти не читати уопште писания на туђих писмах. Тако я поступам.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Подешавање ћирилице на PC & MAC
« Одговор #14 послато: Октобар 01, 2015, 01:16:21 пре подне »
Ја сам се већ неколико пута извинио због кориштења латинице. Најчешће пишем на телефону па не могу користити ћирилицу. Тастатуре које је имају а скидају се додатно су непрецизне.

Ван мреже Вучина

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 94
Одг: Подешавање ћирилице на PC & MAC
« Одговор #15 послато: Октобар 01, 2015, 11:58:48 пре подне »
Ја сам се већ неколико пута извинио због кориштења латинице. Најчешће пишем на телефону па не могу користити ћирилицу. Тастатуре које је имају а скидају се додатно су непрецизне.

Пробај Славдроид. Ја је користим већ пола године и одлична је, брзо сам се навикао.

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Подешавање ћирилице на PC & MAC
« Одговор #16 послато: Октобар 01, 2015, 07:19:38 поподне »
Захваљујем Вучина. Испробаћу је сигурно.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Подешавање ћирилице на PC & MAC
« Одговор #17 послато: Октобар 02, 2015, 08:42:38 поподне »
Ако се хоће , све се може  ;) .
Кока кола ћирилицом исписана http://www.frontal.rs/?option=btg_slika_dana_view&slika_dana_id=1158#.Vg7MY30pqDE.
Зашто да не, кад може на руском, кинеском, арапском, зашто не и на срБском-срПском.
 
ПИШИ ЋИРИЛИЦОМ И КУПУЈ ДОМАЋЕ

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Подешавање ћирилице на PC & MAC
« Одговор #18 послато: Октобар 02, 2015, 08:59:01 поподне »
ПИШИ ЋИРИЛИЦОМ И КУПУЈ ДОМАЋЕ :) :) :) :) :) :) :) :)
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Подешавање ћирилице на PC & MAC
« Одговор #19 послато: Октобар 07, 2015, 11:07:05 поподне »


Јесте нешто приметли?
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ