Аутор Тема: Куће и окућнице наших предака  (Прочитано 35847 пута)

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #20 послато: Децембар 23, 2016, 08:56:59 поподне »
Кула Чупића у Доњој Буковици код Шавника. Зидали су је мој чукундеда Драгоје и његов брат Лазар 1895. године. Изнад врата постоји плоча на којој пишу њихова имена и година изградње, као и име мајстора. Имена мајстора се не сећам али знам да је презиме Ћетковић и да је био из Мораче. Прављена је на страни, доле су избе тј. штале за говеда и коње. На горњем боју је велико предсобље, четири собе и кужина, а у поткровљу две велике спаваће собе. Иза куће је била и велика колиба у којој је било шест кревета и огњиште, а срушена је крајем '80-их. Уз њу су биле још две мање колибе - мљекар и катава, срушене нешто раније. Извор је педесетак метара изнад куће у шуми, никада не пресушује и данас снабдева четири домаћинства. И ова кућа је сада "викендица" и деле је четири наследника, сви наследници Чупића по женској линији. Иначе кућа је прављена по угледу на стару кулу Чупића, која је стотинак метара ниже од ове и од ње се познају само зидине. Стара кула је уместо прозора имала пушкарнице и била је прављена почетком 18. века.





Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #21 послато: Децембар 24, 2016, 09:38:08 пре подне »
Дробњак!

Ову прву кућу ми би у јужној Херцеговини, мада код нас нема дрвених грађевина назвали чардак. Ово друго је већ луксузна кућа чаршијског типа.
Куле су код нас овакве.

how to print screen on pc


Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #22 послато: Децембар 24, 2016, 10:01:34 пре подне »
Дробњак!

Ову прву кућу ми би у јужној Херцеговини, мада код нас нема дрвених грађевина назвали чардак. Ово друго је већ луксузна кућа чаршијског типа.

Wolf Sagash, у Дробњаку, Језерима, Шаранцима и Затарју ову прву кућу би звали брвнара на ћелици и она је карактеристична за тај крај јер се развила од катунске појате, у доњем боју који је био од сувомеђе је боравила стока а у горњем је била колиба где су боравили чобани. Што се тиче друге куће, знам да куће тог типа у читавој Црној Гори зову куле. Али у праву си јесу сличне варошким кућама, нарочито по приморју.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #23 послато: Децембар 24, 2016, 10:36:39 пре подне »
Ево моје постојбине. Први с лијева стари Ликића чардак из 17. вијека. Други с лијева мој чардак из 19 вијека. У њему сам живио пуних десет година. Од 1995. до 2005. Биле су три просторије. Некад је била огнјиштара, једна соба и чардак. Чардак је код нас свака просторија која је изграђена изнад неке друге просторије. У случају мог чардака, он је изграђен над ћемерли избом, што значи да је изба засвођена каменом.

how to use print screen

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #24 послато: Децембар 24, 2016, 11:31:05 пре подне »
Ово није кућа мојих предака али вреди да се напише нешто о њој. Кућа се налази у селу Горњи Рачник код Јагодине и направљена је '80-их година 19. века. Изградила су је четворица браће Костић, потомци Коче капетана, тј. праунуци његове ћерке Иконије. Кућа је стављена под заштиту као споменик културе и једна од две најлепше сеоске куће из тог периода, у Србији. Ово је не типична моравска кућа, нешто већих димензија. Доњи спрат је зидан од камена а горњи од земље. У потпуности је очувана унутрашњост и већина првобитног намештаја. Такође, ћерамида, прозори, сва дрвенарија, па и већина стакала су оригинални. Иначе, она је власништво чувеног јагодинског сликара наивца Драгана Глигоријевића Глиге, који је потомак Костића по женској линији. Глигоријевић овде организује сликарске и песничке колоније, а у кући и око ње су снимане неке емисије школског програма и телевизијски филмови.



Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #25 послато: Децембар 24, 2016, 09:52:30 поподне »
Ову прву кућу ми би у јужној Херцеговини, мада код нас нема дрвених грађевина назвали чардак. Ово друго је већ луксузна кућа чаршијског типа.
Куле су код нас овакве.

Код нас (Горње Полимље) се кулом назива свака камена кућа. С обзиром да и нема баш много камена, нису тако честе. Од камена је зидан доњи бој, а горњи од дрвета. То су оне куће прављене уза страну ("на ћелици") са два боја. Обична приземна кућа "поземљуша" грађена је цела од дрвета (најчешће смрчовине), кога има у изобиљу.

Ја имам лепих слика старих кућа из завичаја, али немам времена да их нађем и постављам...  :-[

Ко је био на Калуђерским Барама на Тари и видео етно сеоце Радмиловац, е то је тај тип куће.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #26 послато: Децембар 24, 2016, 09:53:57 поподне »
Ко је био на Калуђерским Барама на Тари и видео етно сеоце Радмиловац, е то је тај тип куће.

Ево ово:

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #27 послато: Децембар 25, 2016, 12:20:21 пре подне »
Ево ово:



То су тзв. старовлашке куће. Јављају се у Старом Влаху, Рашкој, Полимљу, Подрињу, Копаонику... Има их и у Шумадији, и то је тамо старији тип куће, пре моравске.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #28 послато: Децембар 25, 2016, 08:59:18 пре подне »
Препоручио бих да посјетите https://sr-rs.facebook.com/staresrpskekuce.zdravkovic/ и уживате у многобројним фотографијама старих кућа код Срба.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #29 послато: Децембар 25, 2016, 04:58:10 поподне »
Занимљива тема Тимаре.

О старој кући мојих на Требави, распитивах се код оца који ју је упамтио, а која је расклопљена и продана ваљда 60-их година, кад су се моји пресеили у нову ближе путу. Стара кућа била је плетара, тј. грађена од дрвене грађе, која је била исплетена прућем, које је потом било замазано блатом и кречено у бело.

Имала је горњи део и магазу која је била испод.

Градио ју је мој прадеда Михаило (1877-1945) и његова прва жена, и то је била једина кућа у крају са великим прозорима, а то је тако заповедала управо она, јер се бавила такалачким занатом, и за то што је радила требало јој је доста светла у кући.

Била је покривена ћерпићем, и имала је мислим три просторије, кућу у којој је било огњиште и две собе.

Поред куће било је и осталих помоћних грађевина, типичних за сеоска домаћинства (штала, свињац, амбар ваљда...). Како немамо слику те куће, баш говорих оцу да узме и да ми нацрта скицу куће као и план тог имања, па кад једном то уради поставићу.

Кад немам ту своју, поставићу другу коју сам усликао пре 7-8 година, у неком суседном селу на Требави (искрено, не сећам се више коме?).



Сећам се да питах оца, је л' тако изгледала, он само рече да није.

Поред те, шаљем још једну, ова нам је суседска, и у ту кућу се удала млађа кћерка поменутог прадеде Михаила.



Та кућа је недавно сређена, тј. поправљена, па се горе може отићи и боравити.



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #30 послато: Децембар 25, 2016, 05:57:19 поподне »
Немам при себи неку слику барањске куће, али ево како она изгледа са снимака који се могу наћи на GoogleEarth-у.

Дакле, то је ова десно кућа, коју сам успео датираотинегде у средину XIX века, по чему би била најстарија кућа у суседству (има их још пар с краја XIX века у суседству). Не зна се тачно ко је градио, али могуће да је то био мој аскурђел Јован Товјанин (око 1798-1896), пошто по причи мојих чукундеда Јован (рођ. 1874) упамтио је још ту кућу као такву, што даје за претпоставити да је нису градили ни његови родитељи, већ вероватно деда и баба.

То је иначе и прва кућа коју су наши подигли себи у месту где су се доселили тридесетих година XIX века, јер су се прво у то место призетили, а тек потом у већем броју дошли и као род (највероватније група браће или првих рођака).



Ова кућа, као и свака стара кућа у селу и у улици, грађена је у швапском стилу, стилу који су донеле Швабе у XVIII веку, када су колонизовани на простор Подунавља. Карактеришу их нарочита дужина, и собе које се настављају једна на другу, па тако ова наша има укупно пет просторија из којих се улази из једне у другу, све у низу, од чега су две кухиње, кроз које се обе може ући у кућу с поља. Под истим кровом је још и комора са подрумом и пушницом. Некад је то било најчуванији део куће, и било је спојено са остатком просторија, касније је заздан тај улаз.

У продужетку је велика штала са једнако великим сеником, која спада међу старије објекте које моји не памте ко је градио, а наспрам куће је чардак подигнут 1927. године.

Остале грађевине су новијег датума, мада опет вероватно наследнице неких сличних старијих грађевина које су имале исту функцију, попут разних врста полуотворених објеката где се чувала механизаицја, објеката где су боравиле свиње и овце, кокошињци...



Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #31 послато: Децембар 28, 2016, 09:37:40 поподне »
Како се у вашем крају, тј. крају одакле потичете зове ова зграда? Чуо сам више назива. У мом крају, Поморавље, зову је кош. Знам да је у Срему котобања, а у Колубари чардак. Најчешћи назив је амбар.





Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

На мрежи Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #32 послато: Децембар 28, 2016, 10:14:47 поподне »
Код нас је то - котарка.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #33 послато: Децембар 28, 2016, 10:29:21 поподне »
Код нас је то - котарка.

А о ком крају је реч?
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

На мрежи Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #34 послато: Децембар 28, 2016, 10:45:55 поподне »
А о ком крају је реч?

Банат.
Средњи Банат, да будем прецизнији; ипак је Банат огромна регија.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #35 послато: Децембар 28, 2016, 10:51:36 поподне »
Како се у вашем крају, тј. крају одакле потичете зове ова зграда? Чуо сам више назива. У мом крају, Поморавље, зову је кош. Знам да је у Срему котобања, а у Колубари чардак. Најчешћи назив је амбар.

Ово се код нас звало колница са курузаном.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #36 послато: Децембар 28, 2016, 11:07:32 поподне »
У Поцерини је то - магаза.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #37 послато: Децембар 28, 2016, 11:08:39 поподне »
Код нас, доњи део ако је виши и испод може да се затвара ситна стока, овце и козе, онда се зове тумбас, а горњи део, где се складишти кукуруз, је кош. Настрешница ако је дужа, под њу се склањају кола или пољопривредне машине, и зове се шупа. За врућих летњих ноћи, стари су знали да изнесу кревет и спавају "под шупу".
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #38 послато: Децембар 28, 2016, 11:54:46 поподне »
Код мене у ваљевској Подгорини, као што дробњак рече, овај објекат зове се чардак. У њему је углавном кукуруз, а испод алат, кола, рало, санке.. Магаза је нешто друго.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #39 послато: Децембар 29, 2016, 12:00:29 пре подне »
Код мене у ваљевској Подгорини, као што дробњак рече, овај објекат зове се чардак. У њему је углавном кукуруз, а испод алат, кола, рало, санке.. Магаза је нешто друго.

У неким крајевима магазом зову подрум од камена, где се чува вино, брашно, сир, кајмак и сл. А негде је магаза остава иза радње, складиште или магацин.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.