Науке и научне дисциплине > Језикословље

Надимци

(1/4) > >>

ДушанВучко:
Пре неку годину, када је грчки тенисер Циципас почињао професионалну каријеру и кренуо да добија велике противнике, ваљда изиритиран његовим "њањавим" изгледом и препотенцијом коју је показао, написао сам у коментару на сајту Б92, намерно "Ципирипи", уместо његовог презимена. Сад му је тај надимак остао код наше популације која прати тенис (има и још један који се мање користи - "Цицибан")...Што је доказ како се надимци лако "примају" , а мени је драго што сам творац тог надимка :) Па ми је пало на ум покретање ове теме, када сам и малопре гледао вести са АО и видео неколико коментара са "Ципирипијем", а пре свега за оне надимке који немају везе са именом или презименом...напр. крагујевачки глумац Љубомир Убавкић - Пендула

Nebo:
Ту су Црногорци шампиони, у давању надимака који немају везе ни са именом ни са презименом.
Некад су изведени од неке особине тог човека, а неки ни са тим немају никакве везе, већ настају спонтано и остају за цели живот. За неке носиоце таквих надимака током времена људи и забораве њихово право име.

На прву лопту ми падају неки моји братственици. Тако:

Радоје (име) - Жељко (надимак, родитељи су жељно ишчекивали мушко дете, а крштено име је добио по ђеду; мислим да мало ко данас и зна његово право име),
Радивоје - Мина (нико нема појма зашто тај надимак),
Милосав - Бађо,
Радован - Бањо,
Мирослав - Муса,
Алекса - Лујо,
Радослав - Лашо,
Рајко - Лала, итд.

Мом оцу име је Милосав, фамилија га је звала Мираш и Миро, а већи део живота су га звали Паја (због сличности са Пајом Вуисићем), тако да је већина људи мислила да му је право име - Павле.

Мени су најупечатљивији неки надимци које чух код Црногораца попут - Мигуд, Шеро (са меким Ш), Шаго (исто). Чест надимак у мом братству је Зеко, даје се зеленооким дечацима. Колико знам и књаз Данило је био зван Зеко из истог разлога. Једну нашу одиву именом Стојана, звали су Зелена, такође због боје очију.

Nebo:
Док би очекивани надимак од имена Светозар био Света или Свето, знам двојицу људи овог имена из мог завичаја. Једном је надимак Ћево, а другом Швеле (са меким Ш). Надимци су у овом случају изведени од личног имена  :)

ДушанВучко:

--- Цитат: Nebo  Јануар 23, 2020, 03:46:16 поподне ---Док би очекивани надимак од имена Светозар био Света или Свето, знам двојицу људи овог имена из мог завичаја. Једном је надимак Ћево, а другом Швеле (са меким Ш). Надимци су у овом случају изведени од личног имена  :)

--- Крај цитата ---
У мом окружењу има нелогичних надимака из детињства, напр. комшију Марка Ненадовића смо од малена звали "Накић", а другар који.се зове Александар Пејовић има надимак Миша. Тек после пар година дружења сам сазнао његово право име. Затим, Милош Ерић, звани Кика (дуго "и", нема везе да киком у смислу косе)

Nebo:
На Сјеверу ЦГ, кика значи стриц (од миља). Као чича у Србији. У твом крају (околина Крагујевца), чуо сам и верзију - кико.

Обично тако деца зову очевог старијег брата.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију