Аутор Тема: Фалсификати оправдавају циљ  (Прочитано 78550 пута)

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #180 послато: Новембар 26, 2016, 08:30:31 поподне »
Ево македонског прилога на задату тему: Basil Chulev, The invention of the "Slavic" fairytale Скопље 2014.

http://www.academia.edu/2572082/The_invention_of_the_Slavic_fairytale

У Македонији можете видети како то изгледа када "Деретићевци" додуше македонски дођу на власт

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #181 послато: Новембар 27, 2016, 07:03:13 пре подне »

На мрежи Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #182 послато: Новембар 27, 2016, 08:19:01 пре подне »
Ко су заправо Срби? Зашто им сметамо?

http://www.balkanspress.com/index.php/zanimljivosti/iza-kulisa/1182-ko-su-zapravo-srbi-prava-istina-o-razlogu-napada-novog-svetskog-poretka-na-srbe-kao-naciju#

Нема нам друге Војиславе, већ да ми окупљени око овог сајта напишемо једну УСАГЛАШЕНУ историју Срба и да је пошаљемо у Ватикан, Беч, Берлин и покажемо им ко смо и шта смо. Иначе, ако остане овако, сваки дан ћемо да се нервирамо и сјекирамо и као калимеро узвикујемо: То је неправда! Проблем нам је што и неки историчари заступају тезу да историја треба да буде факултативан предмет. То је проблем. Мангупи у нашим редовима ће нам доћи главе. И шта онда да ради црно чељаде. Ништа друго већ да на интернету тражи одговор на питање ко смо ми и шта смо. Још ако нађемо неког на западу који има сличан став као што је наш, игранки нема краја. А то што ми имамо кризу идентитета, наше институције није брига. То што већина људи не зна да наброји 5 предака о којима не зна ништа, али зато одлично зна шта је било прије 2.305 година, а неки и прије 7 хиљада година, то није проблем. Ватикан је крив што су у већини наши преци били неписмени и што ни своју породичну сагу нијесу запамтили. Ми треба да сједнемо и да одлучно заузмемо став (мада, што је један мој професор говорио, ставове треба заузимати у кревету), и одлучно им запријетимо да не може више тако. Ми треба да их натјерамо да обавезна литература у њиховим школама буде Милојевић, Лазић, Деретић и још по неко. То је та наша права историја. И шта ту има да се доказује, има да се вјерује јер ми смо најстарији народ и ваљда знамо шта је било прије старе Грчке. И ми имамо наше Платоне и Аристотеле, то што су мало млађи нема везе. Ако ми кажемо да су старији, и Ватикан ће то морати да призна. По некад не ти наши дивни преци подсјећају на ове данашње мигранте, само што су они успјели да се уселе на Балкан, а ови се и даље муче по разним камповима. Доста је било. Не могу они више овако са нама.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #183 послато: Новембар 27, 2016, 10:16:01 пре подне »
Ево шта вели Јоаникије Памучина о католичком свештенству у Херцеговини током османске владавине:

" Свештенство римокатоличко у Херцеговини навјешћује своме пуку женидбе у три пута, па послије пред пуком код мисе вјенчавају, а не на другом мјесту. Они имају одвазда мартикуларне протоколе, па пишу кршћаме,вјенчаеме и умируће. Ово се код нас нигдје у Турском царству нема, нити се настоји, да се заведе!"

Значи Ватикан је крив што смо ми на једвите једе и са пуно отпора код свештенства увели црквене протоколе од 1882. године.

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #184 послато: Новембар 27, 2016, 12:18:07 поподне »
Само се ти, Ранко, спрдај. Као што већ једном казах, увек си антипротиван, у свему нађеш прилику да држиш другима лекције. То ти је већ постало неко обележје. Рекох и то да ти више нећу одговарати након увреде коју си ми начинио, али сад морам. Нисам тражио никакво окупљање око наведеног сајта. Колико се да прочитати у овом тексту који сам поставио са наведеног сајта, а они га преузели од Телеграфа, нигде се не помиње ни Милојевић, ни Лазић, ни Деретић (од којег сам се оградио). Такође се не може избристи Винча и њена култура, о којој не говориш.

А мени је доста са тобом, као што кажеш да други не могу са нама. Не могу ја са тобом као научењаком. Ја са застарелим схватањима, а ти прогресиван у свему. Шта ћеш. Кад нас, ето, има и таквих. Не учествујем у даљој расправи у евентуалном твом одговору.

На мрежи Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #185 послато: Новембар 27, 2016, 12:33:11 поподне »
Само се ти, Ранко, спрдај. Као што већ једном казах, увек си антипротиван, у свему нађеш прилику да држиш другима лекције. То ти је већ постало неко обележје. Рекох и то да ти више нећу одговарати након увреде коју си ми начинио, али сад морам. Нисам тражио никакво окупљање око наведеног сајта. Колико се да прочитати у овом тексту који сам поставио са наведеног сајта, а они га преузели од Телеграфа, нигде се не помиње ни Милојевић, ни Лазић, ни Деретић (од којег сам се оградио). Такође се не може избристи Винча и њена култура, о којој не говориш.

А мени је доста са тобом, као што кажеш да други не могу са нама. Не могу ја са тобом као научењаком. Ја са застарелим схватањима, а ти прогресиван у свему. Шта ћеш. Кад нас, ето, има и таквих. Не учествујем у даљој расправи у евентуалном твом одговору.

Боже сачувај да се спрдам, баш сам пажљиво прочитао текст који си навео. Него се љутим на Ватикан како нас не разумије и неће да прихвате наше мишљење да смо зубља Европе. Баш су покварени. Зато и мислим да треба коначно написати ту историју како нама одговара а не како је било.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #186 послато: Новембар 30, 2016, 09:08:54 пре подне »
Деретићевци изгледа данас представљају нова открића: http://slobodnahercegovina.com/beograd-30-novembar-promocija-knjige-stara-hercegovina-zaboravljena-ostrogotija/
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #187 послато: Новембар 30, 2016, 09:50:14 пре подне »
Деретићевци изгледа данас представљају нова открића: http://slobodnahercegovina.com/beograd-30-novembar-promocija-knjige-stara-hercegovina-zaboravljena-ostrogotija/
Лијепо богме.
Сад су једни порфирогенити- учена и градска раја, а други деретићевци- необразовани и сељачине. Када се у последњем рату нисмо војнички подјелили на четнике и партизане, ајмо сада не/културно, много је ефикасније и болније.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #188 послато: Новембар 30, 2016, 10:01:29 пре подне »
Лијепо богме.
Сад су једни порфирогенити- учена и градска раја, а други деретићевци- необразовани и сељачине. Када се у последњем рату нисмо војнички подјелили на четнике и партизане, ајмо сада не/културно, много је ефикасније и болније.

Па добро, ваљда је логично да се људи поделе у ставовима и мишљењима око контроверзних теорија. Не знам зашто доживљаваш "Деретићевце" као необразоване и сељачине. Деретићевци су за мене људи који прихватају теорију Др Јована Деретића. Само то и ништа друго. То не имплицира никакве поделе на "четнике и партизане" тј. није никакав позив међусобне обрачуне. Али да, различитим мишљењем о овој теми се поделити морамо јер не можемо сви мислити исто.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #189 послато: Новембар 30, 2016, 03:18:28 поподне »
Врло је опасно да се Срби дијеле, чак и око баналних ствари.
УСАГЛАСИТЕ СТАВОВЕ!!!

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #190 послато: Новембар 30, 2016, 04:00:07 поподне »
Врло је опасно да се Срби дијеле, чак и око баналних ствари.
УСАГЛАСИТЕ СТАВОВЕ!!!

Не бих да испадне да паметујем, али мислим да је од поделе по неком питању много опасније једноумље. Само из аргументовано супростављених мишљења можемо доћи до неког квалитетног закључка. Делимо се ми овде по многим стварима. Има нас и креациониста и еволуциониста, глобалиста и антиглобалиста, "ћириличара" и "латиничара", верника и атеиста, звездаша и партизановаца... па што онда не би смо и на деретићевце и не-деретићевце. Докле год аргументовано и конструктивно дискутујемо, не видим да је то проблем. Ево, ја се јавно декларишем као "не-деретићевац" док ме квалитетни аргументи не увере у супротно.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #191 послато: Новембар 30, 2016, 05:29:54 поподне »
Не бих да испадне да паметујем, али мислим да је од поделе по неком питању много опасније једноумље. Само из аргументовано супростављених мишљења можемо доћи до неког квалитетног закључка. Делимо се ми овде по многим стварима. Има нас и креациониста и еволуциониста, глобалиста и антиглобалиста, "ћириличара" и "латиничара", верника и атеиста, звездаша и партизановаца... па што онда не би смо и на деретићевце и не-деретићевце. Докле год аргументовано и конструктивно дискутујемо, не видим да је то проблем. Ево, ја се јавно декларишем као "не-деретићевац" док ме квалитетни аргументи не увере у супротно.
Оног момента када сазнам свој хаплотип, а то ће Боже здравље бити ускоро, и када се сазна хаплотип Немањића и буде једнак моме са заједничким претком прије 1000 година, која година доле, горе...онда ћу одати признање Јовану Деретићу  и његовим сљедбеницима.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #192 послато: Децембар 01, 2016, 03:58:36 поподне »
У принципу, јано је да су Срби по доласку на Балкан населили прво те "планинске" крајеве.

Не знам шта ту има да се образлаже? Ако имаш друге изворе, изнеси их.


Дугујем ти одговор.

Ако су ти Срби заиста дошли из централне Европе, они су врло вероватно били изразити земљорадници. У најранијим српским повељама од 1200 године можемо да видимо да наши владари сматрају српско становништво оно које живи у Жупама  и то становништво најчешће има српска - словенска имена. Становништво у планинским крајевима је било доста са несрпска имена, несумљиво су то староседеоци ткз. Власи, а и они који су имали српска имена у планинским крајевима не значи да су то били Срби. У то време је могла трајати асимилација над староседеоцима.

Што се тиче топонимије на нашим просторима. У планинским крајевима има највише топонимије староседелачког порекла. У планинским крајевима има доста чудних имена: насеља, засеока, врхова, име планина, извора итд. На нижим надморским висинама има мање такве топонимије. Зашто је остало доста староседелачке топонимијске заоштавштине у планинске крајеве, зашто није посрбљена та топонимија?

Вратио би си на Жупу. Жупа је карактеристика и за северне Словене, поготово за Западне Словене. Ти Срби који су се доселили. некада су живели и били су део западних Словена. Кад су дошли на Балкан, они су морали донети своје карактеристике организацију и начин живота из старе постојбине. Није случајност што је начин живота ране и средњовековне Србије функционисао можда веома слично као код западних Словена.
Дакле ти Срби би требало да су дошли са територије западних Словена и код досељених Срба на Балкан и код Западних Словена имамо Жупе. Да је заиста тако потврђују најраније сачуване повеље наших владара. Некада су наши владари носили титуле Великих Жупана. Друго ти Срби долазе са простора који је погодан за земљорадњу и долазе на Балкан и оснивају државу и унутар државе оснивају Жупе, на основу ових чињеница које сам навео све указује да су ти Срби који су се доселили били земљорадници.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #193 послато: Децембар 01, 2016, 04:39:50 поподне »

Дугујем ти одговор.

Ако су ти Срби заиста дошли из централне Европе, они су врло вероватно били изразити земљорадници. У најранијим српским повељама од 1200 године можемо да видимо да наши владари сматрају српско становништво оно које живи у Жупама  и то становништво најчешће има српска - словенска имена. Становништво у планинским крајевима је било доста са несрпска имена, несумљиво су то староседеоци ткз. Власи, а и они који су имали српска имена у планинским крајевима не значи да су то били Срби. У то време је могла трајати асимилација над староседеоцима.

Што се тиче топонимије на нашим просторима. У планинским крајевима има највише топонимије староседелачког порекла. У планинским крајевима има доста чудних имена: насеља, засеока, врхова, име планина, извора итд. На нижим надморским висинама има мање такве топонимије. Зашто је остало доста староседелачке топонимијске заоштавштине у планинске крајеве, зашто није посрбљена та топонимија?

Вратио би си на Жупу. Жупа је карактеристика и за северне Словене, поготово за Западне Словене. Ти Срби који су се доселили. некада су живели и били су део западних Словена. Кад су дошли на Балкан, они су морали донети своје карактеристике организацију и начин живота из старе постојбине. Није случајност што је начин живота ране и средњовековне Србије функционисао можда веома слично као код западних Словена.
Дакле ти Срби би требало да су дошли са територије западних Словена и код досељених Срба на Балкан и код Западних Словена имамо Жупе. Да је заиста тако потврђују најраније сачуване повеље наших владара. Некада су наши владари носили титуле Великих Жупана. Друго ти Срби долазе са простора који је погодан за земљорадњу и долазе на Балкан и оснивају државу и унутар државе оснивају Жупе, на основу ових чињеница које сам навео све указује да су ти Срби који су се доселили били земљорадници.

Ако је судити по овим изворима које имамо данас, онда делује да су Срби населили управо те планинске крајеве. На основу тога у принципу једино и можемо да судимо. Као и сви народи и Срби су се временом проширили, заузели нове територије, па су самим тим вероватно променили и начин функционисања.

Исто тако, може бити да се део Словена/Срба, по доласку у те динарске области, морао прво привићи на "планински" живот?

Не може се порећи да се српско име рано помиње на тим западним странама, а да ли је и колико ишло на исток, можемо да наслутимо на основу извора.

Жупа је у то време територијална одредница. Било их је пуно баш у тим динарским областима (простор Херцеговине и данашње Црне Горе).

Не бих желео да се овакве теме претворе у секцију "жеље, честитке и поздрави", па да свако износи теорије како му одговара. Наравно, сваки Србин човек нормално жели да је права српска земља управо његов завичај, али треба бити реалан и руководити се изворима у комбинацији са генетским резултатима.

Поменућу и мог земљака Тимара, који заступа теорију да су Срби одувек на простору западне Босне и да се нису ниоткуда доселили. Ако сада овде помињемо да немају везе са динарским крајевима, како онда све то спојити у једно. Треба наћи неку средину, али ипак у складу са оним што нам извори нуде.





На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #194 послато: Децембар 01, 2016, 04:59:46 поподне »
Ако је судити по овим изворима које имамо данас, онда делује да су Срби населили управо те планинске крајеве. На основу тога у принципу једино и можемо да судимо. Као и сви народи и Срби су се временом проширили, заузели нове територије, па су самим тим вероватно променили и начин функционисања.

Исто тако, може бити да се део Словена/Срба, по доласку у те динарске области, морао прво привићи на "планински" живот?

Не може се порећи да се српско име рано помиње на тим западним странама, а да ли је и колико ишло на исток, можемо да наслутимо на основу извора.

Жупа је у то време територијална одредница. Било их је пуно баш у тим динарским областима (простор Херцеговине и данашње Црне Горе).

Не бих желео да се овакве теме претворе у секцију "жеље, честитке и поздрави", па да свако износи теорије како му одговара. Наравно, сваки Србин човек нормално жели да је права српска земља управо његов завичај, али треба бити реалан и руководити се изворима у комбинацији са генетским резултатима.

Поменућу и мог земљака Тимара, који заступа теорију да су Срби одувек на простору западне Босне и да се нису ниоткуда доселили. Ако сада овде помињемо да немају везе са динарским крајевима, како онда све то спојити у једно. Треба наћи неку средину, али ипак у складу са оним што нам извори нуде.

Caмa peч Жупa пpeдcтaвљa плoдну oблacт у пoднoжjу плaнинa. Упpaвo тe пpeдeлe cу нaceлили Cpби пpиликoм дoлacкa нa Бaлкaн, дoк je poмaнизoвaнo cтaнoвништвo нaceлилo пpимopcкe гpaдoвe, a poмaнизoвaнo cтoчapcкo cтaнoвништвo бpдcкe и плaнинcкe oблacти.Teк к2ниje Жупa пocтaje тepитopиjaлнa oдpeдницa. Збoг узajaмнoг утицaja, пoтpeбe зa paзмeну дoбapa, бpзo je дoшлo дo мeђуcoбнoг caжимaњa... O тoмe cу пиcaли и C. Ћиpкoвић и Б. Фepjaнчић и M. Блaгojeвић и T. Живкoвић...

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #195 послато: Децембар 01, 2016, 05:44:54 поподне »
Ако је судити по овим изворима које имамо данас, онда делује да су Срби населили управо те планинске крајеве. На основу тога у принципу једино и можемо да судимо. Као и сви народи и Срби су се временом проширили, заузели нове територије, па су самим тим вероватно променили и начин функционисања.

Исто тако, може бити да се део Словена/Срба, по доласку у те динарске области, морао прво привићи на "планински" живот?

Не може се порећи да се српско име рано помиње на тим западним странама, а да ли је и колико ишло на исток, можемо да наслутимо на основу извора.

Жупа је у то време територијална одредница. Било их је пуно баш у тим динарским областима (простор Херцеговине и данашње Црне Горе).

Не бих желео да се овакве теме претворе у секцију "жеље, честитке и поздрави", па да свако износи теорије како му одговара. Наравно, сваки Србин човек нормално жели да је права српска земља управо његов завичај, али треба бити реалан и руководити се изворима у комбинацији са генетским резултатима.

Поменућу и мог земљака Тимара, који заступа теорију да су Срби одувек на простору западне Босне и да се нису ниоткуда доселили. Ако сада овде помињемо да немају везе са динарским крајевима, како онда све то спојити у једно. Треба наћи неку средину, али ипак у складу са оним што нам извори нуде.
Морали су се навићи на планински живот, јер те жупе у подножју планина нису биле довољне за економску стабилност. Без стоке се не може, а стока се љети мора изгонити на планине. Жупних мјеста у динарским крајевима једноставно нема довољно да приме велики број становника који би се првенствено бавили  земљорадњом. Напомињем, пољопривредом се могло бавити и  у планинанма. Људи и данас на катунима по зеленгори производе кромпир и жито. Преци моје мајке су љети из некадашње жупе Зажабље изгонили стоку на катун Морине гдје би и сијали жито.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #196 послато: Децембар 01, 2016, 06:22:22 поподне »
Морали су се навићи на планински живот, јер те жупе у подножју планина нису биле довољне за економску стабилност. Без стоке се не може, а стока се љети мора изгонити на планине. Жупних мјеста у динарским крајевима једноставно нема довољно да приме велики број становника који би се првенствено бавили  земљорадњом. Напомињем, пољопривредом се могло бавити и  у планинанма. Људи и данас на катунима по зеленгори производе кромпир и жито. Преци моје мајке су љети из некадашње жупе Зажабље изгонили стоку на катун Морине гдје би и сијали жито.
Да се пољопривредном могло бавити у планинама као што ти кажеш, Црна Гора и Херцеговина би сада имале по 2-3 милиона становника :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #197 послато: Децембар 01, 2016, 07:35:15 поподне »
Caмa peч Жупa пpeдcтaвљa плoдну oблacт у пoднoжjу плaнинa. Упpaвo тe пpeдeлe cу нaceлили Cpби пpиликoм дoлacкa нa Бaлкaн, дoк je poмaнизoвaнo cтaнoвништвo нaceлилo пpимopcкe гpaдoвe, a poмaнизoвaнo cтoчapcкo cтaнoвништвo бpдcкe и плaнинcкe oблacти.Teк к2ниje Жупa пocтaje тepитopиjaлнa oдpeдницa. Збoг узajaмнoг утицaja, пoтpeбe зa paзмeну дoбapa, бpзo je дoшлo дo мeђуcoбнoг caжимaњa... O тoмe cу пиcaли и C. Ћиpкoвић и Б. Фepjaнчић и M. Блaгojeвић и T. Живкoвић...

На које области тачно мислиш и да ли то има потпору у изворима?


Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #198 послато: Децембар 01, 2016, 08:38:18 поподне »
Сви релевантни извори (нпр. Летопис попа Дукљанина) раног средњег века (и раниiи) поводом "долазка" Словена у Илирик су прошли кроз редакциiу фамознонг Iована Луциуса (Лучића, Ioannes Lucius). Његов удео у стварању ране (и садашње) повести Хрвата и Срба је непроцењив.

Бруна Кунтић-Маквић iе у "Како је Иван Лучић приказао долазак Словена у делу "De regno Dalmatiae et Croatie" дала сажет и конзистентан приказ Луциусова дела.

http://www.historiografija.hr/hz/1985/HZ_38_8_KUNTIC-MAKVIC.pdf
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #199 послато: Децембар 01, 2016, 09:15:40 поподне »
Да се пољопривредном могло бавити у планинама као што ти кажеш, Црна Гора и Херцеговина би сада имале по 2-3 милиона становника :)

Ево жита на Зеленгори

how to take a screenshot on a pc

А ево га и на Дурмитору

picture upload

И то рађа дупло више по дунуму, него у ријечним долинама. А ти и даље уживај у паушалним закључцима.