Аутор Тема: Срби у аустроугарској војсци  (Прочитано 17109 пута)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #40 послато: Август 25, 2018, 09:22:58 поподне »
Сазнао сам детаљније податке о Стајићу кога сам спомињао - није из Опова већ из Сефкерина (у Опову му је ваљда заведена крштеница и остале ствари) а крсна слава му је била Никољдан.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #41 послато: Август 25, 2018, 09:25:40 поподне »
Сазнао сам детаљније податке о Стајићу кога сам спомињао - није из Опова већ из Сефкерина (у Опову му је ваљда заведена крштеница и остале ствари) а крсна слава му је била Никољдан.
Мислим да је то слава и код Стајића Доловаца,пише то.код Ердељановића у књизи Срби у Банату ал.ми.кије при руци. :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #42 послато: Август 25, 2018, 09:31:34 поподне »
Мислим да је то слава и код Стајића Доловаца,пише то.код Ердељановића у књизи Срби у Банату ал.ми.кије при руци. :)

У сваком случају, информације о даљем пореклу су да су дошли из јужне Србије, из врањског краја око 1760, жена која је то истраживала је успела да дође до имена од свог чукундеде, а мисли да је наврдеда тај који се преселио у Банат.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #43 послато: Август 28, 2018, 01:46:35 поподне »
У сваком случају, информације о даљем пореклу су да су дошли из јужне Србије, из врањског краја око 1760, жена која је то истраживала је успела да дође до имена од свог чукундеде, а мисли да је наврдеда тај који се преселио у Банат.

Занимљиво је ово што си написао јер по први пут за једну породицу која је дуго у Банату постоји траг до пређашњег места порекла.Када сам гледао матице Црепаје за 1790.годину(архивски радници уопште не знају да имају грађу за тај период па су они означили да књиге крштених почињу 1798,умрлих и венчаних 1820.године) јавља се доста презимена за које пише одакле су пореклом..јер је тада током Кочине Крајине доста породица ,углавном из Шумадије прешло у Банат.Тако имамо Војновиће/Војиновиће-данас Војнове/Војинове за које пише да су из Гроцке..то чак ни Ердељановић не наводи у својим записима.

Иначе теже мало да је у питању наврндеда..зависи наравно од тога када је та жена рођена,али би то пре био курђуп или сукурдов него наврндеда. :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #44 послато: Август 28, 2018, 02:04:05 поподне »
Иначе теже мало да је у питању наврндеда..зависи наравно од тога када је та жена рођена,али би то пре био курђуп или сукурдов него наврндеда. :)

Жена је 1950. годиште а отац ју је добио у позним годинама, с обзиром да је био младић када је почео Први светски рат. Можда је и неки старији од наврдеде, мада је она то подробно проучила у црквеним списима из Опова па с обзиром на све наведено, није искључено да је баш наврдеда у питању.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Јанбо

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #45 послато: Август 28, 2018, 02:10:34 поподне »
Мени су оба прадеда били у АУ војсци што ме мало нервира! Један је погинуо кажу код Чачка негде ваљда, а други је био само коњовођа неком лекару па не знам ни колико је акције видео, али ми је баба причала да је он научио да пише и чита тамо код тог типа, па је и њих децу кући научио. Ћирилица само. Баба је била 1914. годиште и латиницу није знала уопште.
Сећам се њених прича, да су после рата ти што су се вратили причали о злочинима по Србији шта су видели и радили чак и неки Срби заједно са Хрватима.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #46 послато: Август 28, 2018, 02:29:52 поподне »
Жена је 1950. годиште а отац ју је добио у позним годинама, с обзиром да је био младић када је почео Први светски рат. Можда је и неки старији од наврдеде, мада је она то подробно проучила у црквеним списима из Опова па с обзиром на све наведено, није искључено да је баш наврдеда у питању.  ;)

Е па добро онда,неуобичајено је помало али верујем. ;)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Гаџић Црнчевић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
  • I1>P109>FGC22045, ГАЏИЋИ, Рељино село/Гламоч
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #47 послато: Новембар 22, 2018, 08:49:40 поподне »
Моја два прадједа Јован (Мијо) и Стојан(Мијо)  Црнчевић из Рељина села/Гламоч ,су били војници АУ регименти.Оба су погинула (један се води као нестао, а други је подлегао ранама у болници у Боргу/сј.Италија).Интересантно је да су командири (од најнижег чина до највишег), били невјероватно одани ћесару.врло ријетко , готово да нема официра (односи се и на најниже) који је пребјегао или се предао русима или српској војсци.Са обичним војницима је баш супротно, ако је постојала могућност, велики број  је то искористио.Да ли су ови први имали неку плату (новац) или друге привилегије, немам појма , предпостављам- да.Такође је интересантно да из мог села из богатих кућа нико није мобилисан, док из сиромашних сви који су могли (ето понавља се).Сама структура јединица у АУ војсци је била таква да одговара територијалном принципу, због великог броја нација и језика.Нижи официри су били са територије са које је јединица регрутована, искључиво због комуникације говором.

Ван мреже Петар1

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 22
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #48 послато: Децембар 23, 2019, 12:12:43 поподне »
Поздрав добри људи.

Мој чукундеда је био аустроугарски војник, мобилисали су га јер смо живели у краљевини Далмацији (то је наша постојбина), ништа о њему нисам знао до имена, које ми је прабаба пренела, после трагајући нашао сам га на списку ратних губитака 1914-1918 год. , регрутован је 1915. године у 23. домобранску пјешадиску пуковнију и вероватно послат на Италијански фронт. По списку, уклоњен је са ратишта (9. јануара.1916. - дал тај датум могу узети као меритум нисам сигуран), да ли је рањен па пребачен у болницу или ја на бојишту погинуо то не знам, али ме занима..Иза себе је оставио двоје сирочића самих тек рођених по избијању рата, тако да од прадеде нисам ни могао да добијем неке информације јер ништа није знао сем да му отац није дошао кући. Трагам за њим већ 6-7 година, константно волео бих бар хумку да му нађем и да одем да запалим свећу. О његовој 23. домобранској има јако мало по архивама и по интернету, једва по која раченица (на моју велику жалост), да ли неко зна ишта о овој пуковнији, има ли икаквих слика од ове пуковније и да ли можете да ме саветујете како да потражим бар место где је сахрањен, рањен или отпремњен у неку болницу ( то би за мене било веома емотивно искуство). Наиме, он се звао Прокоп, рођен 1881. године. Можда нешто више о њему могу да сазнам у неким списима када је био на служењу редовног војног рока у аустроугарској, да ли постоје такви списи на интернету? Предпостављам да се са 20 година одлазило у војску, па са том предпоставком могу да предпоставим да је он негде 1901. год служио војску. Да ли може нека помоћ? Био бих свакоме веома захвалан, ако сте из околине Новог Сада и частио бих :))))

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #49 послато: Децембар 23, 2019, 04:10:35 поподне »
Поздрав добри људи.

Мој чукундеда је био аустроугарски војник, мобилисали су га јер смо живели у краљевини Далмацији (то је наша постојбина), ништа о њему нисам знао до имена, које ми је прабаба пренела, после трагајући нашао сам га на списку ратних губитака 1914-1918 год. , регрутован је 1915. године у 23. домобранску пјешадиску пуковнију и вероватно послат на Италијански фронт. По списку, уклоњен је са ратишта (9. јануара.1916. - дал тај датум могу узети као меритум нисам сигуран), да ли је рањен па пребачен у болницу или ја на бојишту погинуо то не знам, али ме занима..Иза себе је оставио двоје сирочића самих тек рођених по избијању рата, тако да од прадеде нисам ни могао да добијем неке информације јер ништа није знао сем да му отац није дошао кући. Трагам за њим већ 6-7 година, константно волео бих бар хумку да му нађем и да одем да запалим свећу. О његовој 23. домобранској има јако мало по архивама и по интернету, једва по која раченица (на моју велику жалост), да ли неко зна ишта о овој пуковнији, има ли икаквих слика од ове пуковније и да ли можете да ме саветујете како да потражим бар место где је сахрањен, рањен или отпремњен у неку болницу ( то би за мене било веома емотивно искуство). Наиме, он се звао Прокоп, рођен 1881. године. Можда нешто више о њему могу да сазнам у неким списима када је био на служењу редовног војног рока у аустроугарској, да ли постоје такви списи на интернету? Предпостављам да се са 20 година одлазило у војску, па са том предпоставком могу да предпоставим да је он негде 1901. год служио војску. Да ли може нека помоћ? Био бих свакоме веома захвалан, ако сте из околине Новог Сада и частио бих :))))


1. Како се презивао тај Прокопије?
2. Одакле податак да је уклоњен са ратишта тог одређеног датума? Ако је са списка губитака, онда би морао да пише и разлог - рањен, мртав, заробљен.

Ван мреже Петар1

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 22
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #50 послато: Децембар 23, 2019, 10:02:01 поподне »

1. Како се презивао тај Прокопије?
2. Одакле податак да је уклоњен са ратишта тог одређеног датума? Ако је са списка губитака, онда би морао да пише и разлог - рањен, мртав, заробљен.
Презивао се Добрић.  Почетник сам на форуму и не знам како да окачим слику листу на којој је он заведен. Углавном, овако је написано:

"Dobrić Prokop, Tragtierfuhrer, k. k. LIR. Nr. 23, Train, Dalmatien, Benkovac, Kozlovac, 1881; verw."

Koliko je meni poznato, podaci idu ovim redosledom : 1) Ime i prezime , 2) konjovodac, 3) pripadao 23. domobranskoj 4) Train (ne znam šta je) 5) Dalmacija, Opština Benkovac i selo Kožlovac - da li mu je to mesto stanovanja pri mobilizaciji ili mesto rođenja? (Pošto ja mislim da je rođen u selu Dobropoljci), ovo ostalo mu je godina rođenja i na kraju "verw." - ranjen, nestao.. ??

Листајући даље, има лист на којем пише датум 9. јануар. 1916. год под тим датумом је заведен као појединац који је тог дана уклоњен са фронта.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #51 послато: Децембар 24, 2019, 12:20:35 пре подне »
Рањен је и враћен кући. То је то.

Ван мреже Петар1

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 22
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #52 послато: Децембар 24, 2019, 12:28:02 пре подне »
Рањен је и враћен кући. То је то.
Како знаш да је рањен и враћен кући? Са сигурношћу знамо да је умро од последица рањавања али није сигурно да је умро код куће..Прадеда је тада имао мање од 2 год, а њефов рођени брат 3 год, мати им је умрла док је овај био на ратишту, живели су са очевом бабом, она је умрла 1920их и она је једина могла знати шта се десило, али је она ту тајну одела са собом у гроб.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #53 послато: Децембар 24, 2019, 12:54:27 пре подне »
У сваком случају, није погинуо у бици, него је рањен. Да је погинуо, писало би - tot.

Ван мреже Петар1

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 22
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #54 послато: Децембар 24, 2019, 12:56:41 пре подне »
У сваком случају, није погинуо у бици, него је рањен. Да је погинуо, писало би - tot.
Одлично. Да ли знаш куда су опремани рањеници са тог фронта? Нашао сам га на тим листама 10.јануара.1916. колико је то поуздан податак?

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #55 послато: Децембар 24, 2019, 01:05:45 пре подне »
Не знам те детаље. У оним дигитализованим новинама из Шибеника су писали кад се нека група рањеника враћала кући (сви под именом, презименом и другим подацима). Можда има и њега.

Ван мреже Петар1

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 22
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #56 послато: Децембар 24, 2019, 01:10:31 пре подне »
Не знам те детаље. У оним дигитализованим новинама из Шибеника су писали кад се нека група рањеника враћала кући (сви под именом, презименом и другим подацима). Можда има и њега.
Могу ли добити линк?

Ван мреже Петар1

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 22
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #57 послато: Децембар 24, 2019, 01:12:49 пре подне »
Проверићу да ли га има тамо..Али постоји могућност ако је био теже рањен онда је сигурно хоспитализиран у близи фронта, мислим да су војнике који су били слабијих повреда и рана а опет не способни за ратиште слали кућама.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #58 послато: Децембар 24, 2019, 01:21:11 пре подне »
Сасвим реална претпоставка да никад није ни дошао кући. И не верујем да је могуће ископати све што те занима. Нажалост.

Ван мреже Петар1

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 22
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #59 послато: Децембар 24, 2019, 01:23:10 пре подне »
Сасвим реална претпоставка да никад није ни дошао кући. И не верујем да је могуће ископати све што те занима. Нажалост.
Tачно ал опет волим да проверим кад сам већ у могућности.. Могу ли добити линк тих шибеничких новина које су обавештавале долазак рањеника кући?
Био бих ти веома захвалан на томе.