Аутор Тема: Рикановићи, Јовањдан, Црњелово Доње, Бијељина  (Прочитано 597 пута)

Ван мреже Хелм1389

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Рикановићи, Јовањдан, Црњелово Доње, Бијељина
« послато: Август 01, 2022, 05:19:27 поподне »
Поздрав,
Ја сам из породице Рикановић ( Сјевероисточна Република Српска).
Некад давно је мом оцу причала једна Црногорка да смо ми родом из села Велика), од Петровића.
По другој верзији смо од Арсића после Арсе овића из Источне Херцеговине.
Има ли неко да зна нешто више о овоме?
Читао сам доста о селу Велика, нисам нашао Рикановиће, можда је презиме настало у току сеобе.
Славимо Јовањдан.


Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Рикановићи, Јовањдан, Црњелово Доње, Бијељина
« Одговор #1 послато: Август 01, 2022, 06:07:29 поподне »
Мидановић, Јовањдан, Доње Црњелово, Бијељина

Припада хаплогрупи N1a-P189.2. Уклапа се одлично у основни род P189.2, једина разлика у односу на све припаднике ове хаплогрупе на Пројекту је на маркеру DYS481, Мидановић ту има 25 док сви остали имају 24. Најближи су му Радовић, Јовановић и Шаљић, са свом тројицом се разликује на само горенаведеном маркеру DYS481 (1/23). Са Тушеком, Јокићем и Узелцем разликује се на 1 од 19 маркера, са Матићем на 1 од 18, са Делићем, Чучковићем и Шућуром на 2 од 19 а са Тадићем на 3 од 18. Пренећу део текста о пореклу Мидановића који је aleksandar I оставио на једној од претходних страница:

Цитат: aleksandar I  Новембар 18, 2016, 05:19:35 поподне
(Мидановић) живи у Бијељини а поријеклом је из Доњег Црњелова, села које има око 2500 становника. У Доњем Црњелову имају још три породице Мидановића и, с обзиром на карактеристично презиме, нема разлога да се сумња у заједничко поријекло.

Вриједни сарадник Портала Војо Ананић је већ обрадио ово село на следећој теми: http://www.poreklo.rs/2014/10/26/poreklo-prezimena-selo-crnjelovo-donje-bijeljina/

Цитирам: "Арсеновићи (Јовањдан) дошли су из Херцеговине. Тамо су се презивали Арсић. Од њих су:Арсеновићи, Јовановићи, Ивићи, Новаковићи, Мирићи, Стевановићи, Мидановићи, Манојловићи, Максимовићи, Глигићи и Рикановићи."

Ван мреже Кореташи

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 34
Одг: Рикановићи, Јовањдан, Црњелово Доње, Бијељина
« Одговор #2 послато: Септембар 16, 2022, 03:50:39 пре подне »
Поздрав,
Ја сам из породице Рикановић ( Сјевероисточна Република Српска).
Некад давно је мом оцу причала једна Црногорка да смо ми родом из села Велика), од Петровића.
По другој верзији смо од Арсића после Арсе овића из Источне Херцеговине.
Има ли неко да зна нешто више о овоме?
Читао сам доста о селу Велика, нисам нашао Рикановиће, можда је презиме настало у току сеобе.
Славимо Јовањдан.

Рикановиће имаш и у Кореташима код Лопара. Прилично бројна породица и славе такође Јовањдан.