Аутор Тема: Предавање Генетичка генеалогија као грађанска наука (11. јун 2022. године у 18h)  (Прочитано 2218 пута)

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4186
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Мени термин "учешће грађана у науци" или мождa "учешће ентузијаста у науци"делује јасно, иако је рогобатно. Од краћих термина "грађанска наука" ми  је најмање лоше решење (то што у тренутној ситуацији асоцира на неке политичке опције бих ипак занемарио, јер се надам да ће "грађанска наука" а са њом и наше Друштво, бити дуготрајна појава :) ). Остале идеје, "аматерска наука", "лаичка наука", "пучка наука" ипак имају конотацију нестручности.
Мислим да нам у дефинисању ове науке једино Невски може помоћи.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Остале идеје, "аматерска наука", "лаичка наука", "пучка наука" ипак имају конотацију нестручности.
Мени се ово чини као добро, "јавна наука"

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Који се термини користе за Цвијићеве теренске истраживаче који су радили и доприносили пројекту Српског етнолошког зборника? Рекло би се да је то класичан пример citizen science-a на који се данас ослања Порекло као нова генерација научника-хобиста
« Последња измена: Јун 12, 2022, 02:06:01 поподне Vlax »

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4186
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Који се термини користе за Цвијићеве теренске истраживаче који су радили и доприносили пројекту Српског етнолошког зборника? Рекло би се да је то класичан пример citizen science-a
Један од оних који уважавају допринос "citizen science" истраживача је академик Александар Лома, који је главни уредник "Ономатолошких прилога" и у којима редовно објављује теренска истраживања ентузијаста. Исто тако, познато ми је да је у академским круговима веома поштован рад др Горана Комара, који је по професији лекар, а који је досад објавио низ публикација и чланака у којима се бавио старим записима и натписима, а нарочито оним исклесаним у камену.
Суштина је управо у томе да рад оних који се могу подвести под "citizen science" буде уважен и прихваћен од стране званичне науке и то је она граница која ове истраживаче дели од оних који се могу подвести под "псеудо" префикс.

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333

Суштина је управо у томе да рад оних који се могу подвести под "citizen science" буде уважен и прихваћен од стране званичне науке и то је она граница која ове истраживаче дели од оних који се могу подвести под "псеудо" префикс.

Суштина је јасна, али сам термин "грађанска наука" мене као обичног грађанина који раније није чуо за термин citizen science није асоцирао на оно на шта заправо се односи. Прво помислих да је нека грешка у преводу и да се мисли на друштвену науку.
Можда је у српској научној заједници термин грађанске науке већ одомаћен и препознатљив, али у широј јавности још није. Зато мислим да треба пазити уколико се рад Друштва и Српски ДНК пројекат жели презентовати као "citizen science", да одговарајући превод термина не буде погрешно схваћен или подложан злоупотребама, као што је то био случај с појмом "аматер".

Нпр. израз community science је сасвим разумљив у САД и УК, где локалне заједнице узимају активно учешће у многим сферама живота, од судства, полиције, образовања, па на даље. Ми то не можемо превести као општинска наука, нити комунална наука, јер прво асоцира на локалну самоуправу, а друго на питања градске чистоће. Израз заједница је исто доста непрецизан.
Волонтирање се код нас доживљава као добровољан, бесплатан рад, па ни израз научник-волонтер може бити погрешно схваћен.

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Мени је после овога још јасније да треба пар видео уредака на Јутјуб каналу Порекла у којима би се широј маси објаснила генетичка генеалогија,  хаплогрупе и резултати Срба.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4186
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Мени је после овога још јасније да треба пар видео уредака на Јутјуб каналу Порекла у којима би се широј маси објаснила генетичка генеалогија,  хаплогрупе и резултати Срба.
Радимо на томе да наш Јутуб канал коначно заживи, најкасније од јесени. У току је набавка неопходне опреме. Наредне недеље стиже први део, а у наредних месец дана ћемо комплетирати и остатак. Привремени студио се такође спрема, а радимо и на томе да Задужбина Порекло коначно дође до свог простора, где би био и стални студио. Ових дана су интензивирани прилози за Задужбину "Порекло" како бисмо дошли до износа од 50.000 евра (недостаје још нешто више од 10.000 евра). Процењено је да је то довољан износ како бисмо се упустили у куповину пословног простора у којем би, између осталог, био и студио Јутуб канала Порекло. Па, ко може, нека се придружи приложницима: https://zaduzbina.poreklo.rs/donacije.html

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одличне вести и да се не хвалим један сам од донатора, овај пројекат заиста вреди да заживи. У своме дому могућности за квалитетан рад се драстично подижу.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4186
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
У русском се аматер калкује као любитель, јер се првобитно односило на занимање по љубави ( данас хобби), тако да смо у том смисли наукољубци, али у данашњем смислу ријечи аматер је онај који се нечим бави без академске позадине. То би се у народу рекло самоук, када се односи на ремесла или занате. Но будући да се радови овдје заснивају на академској литератури и академским методама, руку на срце, не можемо рећи, да је Поријекло ванакадемско друштво и вјерујем, да ће оно полагахно прерасти у званичну академију родословља и истраживања поријекла.
Хвала на овом лепом осврту. Да, и ја се надам да ћемо једног дана прерасти у нешто што ће имати тежину и пуно уважавање и нешто што ће бити прихваћено као званично и у науци утемељено. Ми сасвим сигурно идемо корак по корак ка томе. Ова наша генерација удара темеље (и осуђена је и да прима разне ударце и омаловажавања), а сигуран сам да ће неки нови клинци на овој нашој баштини изградити чврсту и уважену грађевину, којој онда неће бити потребе да се измишљају имена.

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Да се надовежем на ову расправу о грађанској или аматерској науци.
https://www.cpn.edu.rs/javnipoziv-gni-2023/
Цитат
ЈАВНИ ПОЗИВ ЗА ПРОЈЕКТЕ ГРАЂАНСКИХ НАУЧНИХ ИСТРАЖИВАЊА

Центар за промоцију науке под окриљем Министарства науке, технолошког развоја и иновација расписује 2023. године Јавни позив за финансирање пројеката грађанских научних истраживања (ГНИ).

Подносилац пријаве и носилац пројекта може бити истраживач који је запослен у научноистраживачкој организацији регистрованој на подручју Републике Србије.

Носилац пројекта је у обавези да у реализацију пројекта активно укључи бар једног актера као што је: локална самоуправа, организације цивилног друштва, научна друштва, представници индустрије и привреде, установе свих образовних нивоа (школе и факултете), научне центре, научне музеје, библиотеке и сл.

Обавезно је укључење грађана у реализацији пројекта.

Циљеви позива су:

Снажније повезивање истраживача и грађана у циљу изналажења одговора на друштвене изазове и остварења заједничких циљева;
Препознавање улоге грађана у научним истраживањима и подстицање њиховог активног укључивања у истраживачке процесе;
Инспирисање иновативних приступа и идеја у научноистраживачком раду;
Истицање друштвеног утицаја грађанских научних истраживања и њихов допринос постизању Циљева одрживог развоја.

Молимо вас да прочитате Упутство за попуњавање пријава и друге информације и припремите пријаве за предлоге пројеката у складу са тим.

Пријаве пројеката на овај јавни позив подносе се искључиво у електронској форми, најкасније до 1. новембра 2023. године до 12 часова, попуњавањем пројектне пријаве преко портала Центра за промоцију науке.

Накнадно послате пријаве или пријаве достављене на било коју другу адресу или на други начин осим оног који је наведен у Упутству за подносиоце пријава и Правилнику Јавног позива за реализацију пројеката грађанских научних истраживања неће се разматрати.

Након подношења предлога, подносиоци пријава ће добити потврду о подношењу предлога, и надаље неће моћи да га уређују или преузимају отпремљене документе ради даљег уређивања или ажурирања.

Сви заинтересовани подносиоци пријаве своја питања могу да пошаљу на мејл на [email protected]

На мрежи Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Да се надовежем на ову расправу о грађанској или аматерској науци.
https://www.cpn.edu.rs/javnipoziv-gni-2023/

Хвала Зоране, погледаћемо услове и проценити да ли има смисла да Друштво поднесе пријаву за неки пројекат.