Аутор Тема: Порекло Стјепана Џимија Станића  (Прочитано 1469 пута)

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Порекло Стјепана Џимија Станића
« послато: Децембар 12, 2021, 03:13:14 поподне »
Ових дана набасах случајно на интервју некад популарног шансоњера (још је жив и певуши у својој 93. години) Стјепана Џимија Станића, у којем је навео да је у даљем сродству са црногорским сликаром Војом Станићем (такође још жив и активан у својој 98. години).
Стјепан Џими Станић је рођен у Дубровнику, а остаје да сазнамо како је и одакле његов отац доспео у овај град (по занимању је био трговац).

Стјепан Џими Станић прославио се антологијским извођењем чувене песме "Јутро ће промијенити све" на фестивалу у Опатији 1968. (после њега ову песму су изводили "Индекси" и Душан Прелевић Преле).
<a href="https://www.youtube.com/v/QsapFwcsf9I" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/QsapFwcsf9I</a>

« Последња измена: Децембар 12, 2021, 07:35:45 поподне Број 1 »

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Порекло Стјепана Џимија Станића
« Одговор #1 послато: Децембар 12, 2021, 04:11:58 поподне »
Станића у Црној Гори има у Стијени (Пипери), Сировцу и Барама (Шавник).
Дакле, могли би бити Пипери или Ускоци.


Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Порекло Стјепана Џимија Станића
« Одговор #2 послато: Децембар 12, 2021, 04:30:51 поподне »
Војо и Стјепан су највероватније од ових Станића из Сировца или Бара у општини Шавник. Они су Ускоци са предањем да су од Куча Дрекаловића. Мада, чудно је што се у књизи Сава Б. Микића "Сировац и Баре, ускочка села у Црној Гори" не помиње Војо Станић ни његов отац Томо...
Војо Станић је у једном интервјуу рекао да је одрастао у Шавнику ("ту први пут од својих дједова слуша о далеком и чудноватом граду Њу Јорку и богатој Америци").

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Порекло Стјепана Џимија Станића
« Одговор #3 послато: Децембар 12, 2021, 05:57:47 поподне »
Да ли је Стјепан повезао своје поријекло на основу истог презимена Станић? У залеђу Дубровника има Станића, па није немогуће да је од њих. Можда крије поријекло?

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Порекло Стјепана Џимија Станића
« Одговор #4 послато: Децембар 12, 2021, 06:15:07 поподне »
Да ли је Стјепан повезао своје поријекло на основу истог презимена Станић? У залеђу Дубровника има Станића, па није немогуће да је од њих. Можда крије поријекло?

Ево шта је рекао у овом интервјуу:

Odakle su Stanići?

- Moj tata je iz Dubrovnika. Došel je u Zagreb i tu se upoznal s mamom. Kak su se oni našli to mi ni jasno... To je misterij.

Mario Stanić je sjajan nogometaš, slavni slikar je Vojo Stanić iz Boke kotorske.


- Marija ne poznajem, a slikar Stanić mi je daljnji rođak.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Порекло Стјепана Џимија Станића
« Одговор #5 послато: Децембар 12, 2021, 06:29:03 поподне »
У књизи "Дробњак - породице у Дробњаку и њихово поријекло" (аутори Стојан Караџић, Вук Шибалић) наводи се да је Војо Станић из братства Станића из Сировца и Бара.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Порекло Стјепана Џимија Станића
« Одговор #6 послато: Децембар 12, 2021, 06:42:12 поподне »
Да, прочитао сам интервју.

Зато сам на његову констатацију "...Kak su se oni našli to mi ni jasno...", рекао: "У залеђу Дубровника има Станића, па није немогуће да је од њих". А на његову контатацију "...To je misterij.", сам питао: "Можда крије поријекло?".

На изјаву "...a slikar Stanić mi je daljnji rođak.", сам поставио питање: "Да ли је Стјепан повезао своје поријекло на основу истог презимена Станић?".

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Порекло Стјепана Џимија Станића
« Одговор #7 послато: Децембар 12, 2021, 06:47:19 поподне »
Да, прочитао сам интервју.

Зато сам на његову констатацију "...Kak su se oni našli to mi ni jasno...", рекао: "У залеђу Дубровника има Станића, па није немогуће да је од њих". А на његову контатацију "...To je misterij.", сам питао: "Можда крије поријекло?".

На изјаву "...a slikar Stanić mi je daljnji rođak.", сам поставио питање: "Да ли је Стјепан повезао своје поријекло на основу истог презимена Станић?".

Па онда би ваљда то урадио и са Мариом Станићем кога је новинар поменуо пре Воје. По томе се види да није у питању само повезивање на основу истог презимена.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Порекло Стјепана Џимија Станића
« Одговор #8 послато: Децембар 12, 2021, 06:50:13 поподне »
Да, прочитао сам интервју.

Зато сам на његову констатацију "...Kak su se oni našli to mi ni jasno...", рекао: "У залеђу Дубровника има Станића, па није немогуће да је од њих". А на његову контатацију "...To je misterij.", сам питао: "Можда крије поријекло?".

На изјаву "...a slikar Stanić mi je daljnji rođak.", сам поставио питање: "Да ли је Стјепан повезао своје поријекло на основу истог презимена Станић?".
Џими је рекао је да је мистериј како су се његови родитељи срели, а не у вези порекла.
Свакако је све могуће, па и то да је он рекао само онако да је даљи рођак са Војом Станићем. И даље није баш најсигурније да је Војо Станић из Сировца (иако то Караџић и Шибалић тврде) јер у раније поменутој књизи о Сировцу и Барама нигде нема помена Воје Станића, а дати су прилично разгранати родослови тамошњих Станића. Просто би било невероватно да аутору промакне да помене тако важног братственика.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Порекло Стјепана Џимија Станића
« Одговор #9 послато: Децембар 12, 2021, 06:55:17 поподне »
Док чекамо да искрсне неки чвршћи податак о вези Воје и Џимија, ево један весели хит старог загребачког шмекера:

<a href="https://www.youtube.com/v/CESLlkH65cg" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/CESLlkH65cg</a>

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Порекло Стјепана Џимија Станића
« Одговор #10 послато: Децембар 14, 2021, 07:54:11 поподне »
Gledao sam u nekom podcastu da priča razne stvari o tome kako su Srbi ,,zagadili" ,,kulturni" Zagreb itd..Možda misli na sebe.
Meni je ova njegova draga ;)

<a href="https://youtube.com/v/GNvH7OO82Lg" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://youtube.com/v/GNvH7OO82Lg</a>

« Последња измена: Децембар 14, 2021, 09:39:34 поподне НиколаВук »