Аутор Тема: Етнички идентитет муслимана у БиХ  (Прочитано 7842 пута)

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Етнички идентитет муслимана у БиХ
« Одговор #60 послато: Децембар 27, 2021, 05:04:43 поподне »
Маслеше у Дрљајићима (Хамзићи) су по причама дошли из Кокорине код Жуља (Невесиња). Други аутор сматра да су од остатка ранијег муслиманског становништва из Мостарског блата. Има и она да сами становници Дрљајића не знају ништа о свом поријеклу.
Маслеше су се бавили искључиво сточарством, и наводно поредећи их са околином припадају потурченим хришћанима, "балијама" или "траварима"(зависно од аутора). Изгонили су стоку у Лукомир на Бјелашници.

Ван мреже Hodidjed

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 58
Одг: Етнички идентитет муслимана у БиХ
« Одговор #61 послато: Децембар 27, 2021, 05:16:37 поподне »
Поменуте породице нису једине са подручја Лукомира. 1971. године живјело је 317 особа. То што пише на босанској и хрватској википедији, јасно тако и додаје да су то већинске породице те оне које су остале до дана данашњег, а не да искључиво само они потичу.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Етнички идентитет муслимана у БиХ
« Одговор #62 послато: Децембар 27, 2021, 05:35:59 поподне »
Поменуте породице нису једине са подручја Лукомира. 1971. године живјело је 317 особа. То што пише на босанској и хрватској википедији, јасно тако и додаје да су то већинске породице те оне које су остале до дана данашњег, а не да искључиво само они потичу.

Према попису 1991. године у Лукомиру је било 156 житеља. Свих 156 припадало је двема муслиманским породицама: 130 становника породици Чомор, а 26 породици Маслеша. За период пре 1991. године не знам.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Етнички идентитет муслимана у БиХ
« Одговор #63 послато: Децембар 27, 2021, 05:55:39 поподне »

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Етнички идентитет муслимана у БиХ
« Одговор #64 послато: Децембар 27, 2021, 05:56:59 поподне »
https://postimg.cc/0MXcsrss

Ово сам поставио због описа поменутог Чомора како је изгледа 1922. године. По том опису ми делује као чист Динарац 😃

Ван мреже Hodidjed

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 58
Одг: Етнички идентитет муслимана у БиХ
« Одговор #65 послато: Децембар 27, 2021, 06:24:31 поподне »
Ово сам поставио због описа поменутог Чомора како је изгледа 1922. године. По том опису ми делује као чист Динарац 😃

Чомори су претежно средњег до ниског раста док Маслеше варирају. Ово говорим као познавалац доста људи са тим презименима у Сарајеву. Гледајући висину, не бих рекао да су Динарци. Оно што могу рећи за Чоморе је да имају једну необичну антрополошку карактеристику (макар већина које познајем), изразито свијетла пут и лице а исто тако изразито тамна длака. Додуше, широка је лепеза те породице данас. Све то мање више варира антрополошки. Маслеша у Сарајеву има знатно мање него Чомора данас.

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Етнички идентитет муслимана у БиХ
« Одговор #66 послато: Децембар 27, 2021, 10:17:27 поподне »
Тај фенотип је веома чест,  не знам како изгледају  жене из те породице. Чест је случај да су тамнији родитељи, а деца посебно женска буду светла.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Етнички идентитет муслимана у БиХ
« Одговор #67 послато: Децембар 27, 2021, 11:18:12 поподне »
 Једна Чомор коју сам срео је изгледала више као пољакиња или рускиња/балтик. Плаве очи, тен свијетао, коса плава али нисам сигуран је ли природна. Али црте лоца изразито "словенске".

 То варира јако наравно.

 Не знам колико су стара та села попут Лукомира. Не превише вјероватно. На планинама попут Бјелашнице, Височице, Трескавице, Зеленгоре постоје некрополе мрамора/стећака које су највјероватније везане за влашке групе из Херцеговине које су ту љетовале. У дефтеру 1477. једна група Бурмаза је изгледа и била на Бјелашници. Власи Храбрени на Височици, и могуће Бјелашници (топоним Туховија може значити обоје).
« Последња измена: Децембар 27, 2021, 11:25:24 поподне Zor »

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Етнички идентитет муслимана у БиХ
« Одговор #68 послато: Децембар 27, 2021, 11:40:37 поподне »
 Источнобосански дијелакат је генерално везан за муслиманску популацију тако да то јесте једна засебна лингвистичка категорија унутар штокавског језика.



 Овај дијалекат се одвојио од оног који доминира код Срба још у средњем вијеку. Срби из Крајине су лингвистички ближи Србима из западне Србије него овом дијалекту. (посљедица миграција из Старе Херцеговине). А границе између језика и дијалекта су флуидне, а посебно гдје постоје друге посебно културолошке разлике (типа вјерске) онда и дијалекти постају језици. Наравно овдје не спада Цазинска Крајина као ни Херцеговина, по овој мапи ни источна Босна (иако се тако зове).

Ван мреже Hodidjed

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 58
Одг: Етнички идентитет муслимана у БиХ
« Одговор #69 послато: Децембар 27, 2021, 11:54:30 поподне »
Источнобосански дијелакат је генерално везан за муслиманску популацију тако да то јесте једна засебна лингвистичка категорија унутар штокавског језика.



 Овај дијалекат се одвојио од оног који доминира код Срба још у средњем вијеку. Срби из Крајине су лингвистички ближи Србима из западне Србије него овом дијалекту. (посљедица миграција из Старе Херцеговине). А границе између језика и дијалекта су флуидне, а посебно гдје постоје друге посебно културолошке разлике (типа вјерске) онда и дијалекти постају језици. Наравно овдје не спада Цазинска Крајина као ни Херцеговина, по овој мапи ни источна Босна (иако се тако зове).

По чему мислиш да је источно босански дијалект везан искључиво за Бошњаке? Мислим да и Срби који данас тамо живе не причају другачије него Сарајлије нпр.

Ван мреже Hodidjed

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 58
Одг: Етнички идентитет муслимана у БиХ
« Одговор #70 послато: Децембар 28, 2021, 12:01:42 пре подне »
Односно у преводу: Којим дијалектом се говори на Романији према овој мапи?

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Етнички идентитет муслимана у БиХ
« Одговор #71 послато: Децембар 28, 2021, 12:18:13 пре подне »
Говори се источнохерцеговачким.

Ван мреже Hodidjed

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 58
Одг: Етнички идентитет муслимана у БиХ
« Одговор #72 послато: Децембар 28, 2021, 12:23:49 пре подне »
Говори се источнохерцеговачким.

A koliko se onda govor u Sarajevu moze smatrati istocnobosanskim, danas? Jer se pretezno pod istocnobosanskim dijalektom misli na stari sarajevski dijalekt? Odnosno koliko u lingvistickom smislu je danasnji sarajevski urazlikovan od istocnohercegovackog?

Ne znam da li je u istoj mjeri kao npr. Tuzlanski.
« Последња измена: Децембар 28, 2021, 12:25:59 пре подне Hodidjed »

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Етнички идентитет муслимана у БиХ
« Одговор #73 послато: Децембар 28, 2021, 12:38:15 пре подне »
Пошто се доселило доста Бошњака из Фоче, Рогатице,  Вишеграда, Зворника и других места  данас сигурно преовлаадава источохерцеговачки дијалекат. Срби из Сарајева су увек њиме и говорили, ја лично осим оног мешања Ћ и Ч у говору нисам уочио неке веће разлике  између два народа ни пре рата.

Ван мреже Hodidjed

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 58
Одг: Етнички идентитет муслимана у БиХ
« Одговор #74 послато: Децембар 28, 2021, 12:42:15 пре подне »
Пошто се доселило доста Бошњака из Фоче, Рогатице,  Вишеграда, Зворника и других места  данас сигурно преовлаадава источохерцеговачки дијалекат. Срби из Сарајева су увек њиме и говорили, ја лично осим оног мешања Ћ и Ч у говору нисам уочио неке веће разлике  између два народа ни пре рата.

Na to sam i aludirao. Ali mislim da je nerazlikovanje Č i Ć upravo osobina i jedna od razlika istocnobosanskog u odnosu na istocnohercegovacki dijalekt. Neka me neko ispravi ako nisam upravu. Mislim da se to jasno razlikuje kod istocnohercegovackog.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Етнички идентитет муслимана у БиХ
« Одговор #75 послато: Децембар 28, 2021, 12:43:06 пре подне »
По чему мислиш да је источно босански дијалект везан искључиво за Бошњаке? Мислим да и Срби који данас тамо живе не причају другачије него Сарајлије нпр.

 Рекао сам "генерално" јер има доста Хрвата који говоре тим дијалектом. Но тај дијалекат је чини се неки насљедник босанског средњевјековног говора.

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Етнички идентитет муслимана у БиХ
« Одговор #76 послато: Децембар 28, 2021, 12:47:58 пре подне »
То неразликовање Ћ и Ч зависи и код самих сарајевских Бошњака, више је заступљено по махалама, али да генерално је одлика источнобосанског дијалекта којим се прича и код Хрвата Средње Босне.  Данас је то све измешано у Сарајеву, има и зетско-рашког дијалекта из Санџака.

Ван мреже Hodidjed

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 58
Одг: Етнички идентитет муслимана у БиХ
« Одговор #77 послато: Децембар 28, 2021, 12:52:00 пре подне »
То неразликовање Ћ и Ч зависи и код самих сарајевских Бошњака, више је заступљено по махалама, али да генерално је одлика источнобосанског дијалекта којим се прича и код Хрвата Средње Босне.  Данас је то све измешано у Сарајеву, има и зетско-рашког дијалекта из Санџака.

Da, zato sto po mahalama i jeste vecinski starinsko stanovnistvo. A po urbanim dijelovima dosta manje. Ne mislim ds je zetsko-raski u sarajevu od velikog znacaja, u odnosu na isroxnohercegovacki naprimjer. Zetsko-raski vec podobro odskace od sarajevskog "majnstrima".

Tj. Sandzacki govor je lako prepoznatljiv, i sigurno ces biti pitan odakle si  :)

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Етнички идентитет муслимана у БиХ
« Одговор #78 послато: Децембар 28, 2021, 12:56:58 пре подне »
Брзо се  са зетско-рашког пређе  на домицијелни сленг.  Ја сам имао другара у војсци са Бистрика, причао је као славуј, могао да предаје као професор, то је све ствар говора у породици и  саме личне одлуке.

Ван мреже Hodidjed

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 58
Одг: Етнички идентитет муслимана у БиХ
« Одговор #79 послато: Децембар 28, 2021, 01:11:40 пре подне »
Брзо се  са зетско-рашког пређе  на домицијелни сленг.  Ја сам имао другара у војсци са Бистрика, причао је као славуј, могао да предаје као професор, то је све ствар говора у породици и  саме личне одлуке.

Па не велим да није тако, само да је тешко рећи да ће зетско-рашки преовладати код сарајлија, већ да ће управо источнобосански, евентуално источнохерцеговачки (ако живи у Вогошћи или Илиџи) преовладати.