Аутор Тема: Род Мучибабића - R1b-U152>Z193>PF4363  (Прочитано 6336 пута)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Род Мучибабића - R1b-U152>Z193>PF4363
« послато: Јул 29, 2021, 03:15:25 поподне »
Најзад сам одлучио да отворим ову тему, где ће бити прокоментарисан резултат Dante Labs WGS теста Мучибабића из Дубљевића код Гацка (слава Аранђеловдан). Резултат теста је био познат већ почетком маја, али због разних ствари нисам стизао да га званично објавим и прокоментаришем на форуму.  :) У сваком случају, од раније је било познато да је Мучибабић R1b-U152*, јер је такав резултат добијен након што су пристигли последњи резултати панела хаплогрупе R1b-U152 који је он поручио преко компаније YSEQ. Након комплетираног WGS 30x теста код Дантеа, постала је позната и дубља подграна испод U152, њен низ је следећи:

R1b-U152>PF6658(Z193)>BY3642>BY42688>PF4363

На терминалном нивоу PF4363 се налази укупно 22 снипа од којих је Мучибабић позитиван на 10, а негативан на 12, тако да он цепа ту подграну. Позитиван је на следеће мутације: PF4363, BY123068, BY128158, BY128572, BY138765, BY61293, BY61667, BY63652, BY73156, Y47140. Ова подграна је присутна само на стаблу FTDNA, те самим тим Мучибабићев резултат на Yfull тренутно стоји на нивоу U152 (из неког непознатог разлога га још увек нису сврстали испод ниже гране Z193, иако је на њу дефинитивно позитиван). На подграну PF4363 су до сада били позитивни само припадници неколико релативно блиско повезаних енглеских и америчких породица чија матица се вероватно може пронаћи у северном Јоркширу 16. века, одакле су се неки исељавали у Америку и били веома активни у Америчкој револуцији, углавном као војници. У питању су следеће породице:

Kipling, Barnard Castle, северни Јоркшир;
Stoddard, Burlingtown Township, Њу Џерзи;
Parker, најстарији предак Џејмс Паркер из округа Делавер, рођен 1716. године, иначе деда по мајци жене Абрахама Линколна.

О овим породицама се више података може пронаћи на следећим линковима:

https://www.findagrave.com/memorial/26772738/james-parker
https://kipling.one-name.net/the%20Kiplings%20of%20Barnard%20Castle.pdf
https://www.newspapers.com/clip/31984054/possible-parent-to-william-stoddard/

Веза овог енглеског рода са Мучибабићима потиче негде из периода антике, пре око 1800 година. Иначе, наведени тестирани Киплинзи су блиски рођаци чувеног енглеског књижевника Радјарда Киплинга, писца "Књиге о џунгли" као и низа песама:

http://kipling.one-name.net/DNA%20Project7.pdf

С обзиром да се узводне гране од PF4363 налазе у Швајцарској и Холандији, као и да је на Балкану присутан још један паралелни огранак којем припадају Мишковићи из Борача код Кнића, ова подграна вероватно има континентално, келтско/илирско порекло, па је преко Римљана могла да доспе до Британије. Томе у прилог иде и следећи навод о присуству војника са Балкана у Еборакуму, античкој претечи данашњег Јорка:

"Troops from all over the world

Archeologists have identified several Roman forts in and around West Yorkshire: Castleford, Adel, Slack, Ilkley, Leeds, Wetherby, Roall, Burghwallis, Newton Kyme. Others may yet be discovered. There is for instance the possibility that there may be one in the centre of Leeds. All the forts so far noted in West Yorkshire seem to have been manned by auxiliaries. These were not Roman citizens but recruits from distant parts of the Empire, who had be brought to Britain to fight for Romans. For instance, the Breuci, who garrisoned the fort at Slack came from the Balkans (we know this because they marked their unit on tiles they produced at Grimescar, near Huddersfield). Only after completing their military service would the soldiers become citizens of Empire.
"

Према вредностима маркера, грани PF4363 којој припада Мучибабић би требало да припада и један велики херцеговачки род чији резултат ће бити објављен у књизи о генетичком пореклу Херцеговаца, као и низ других родова са подручја БиХ, Србије и Хрватске. Изгледно је да ови родови са Мучибабићима деле још неке снипове који се тренутно на Yfull-у воде као Мучибабићеви новели, којих има укупно 38 одличног или прихватљивог квалитета и 3 осредњег или лошег квалитета. Додуше, овде треба имати у виду да већи број њих отпада на снипове између нивоа U152 и PF4363, с обзиром да Киплинзи и њима сродне породице резултате својих великих тестова нису проследили Yfull-у.

Захвалио бих се Драјверу на великој помоћи у сакупљању информација о WGS резултату тестираног Мучибабића.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Род Мучибабића - R1b-U152>Z193>PF4363
« Одговор #1 послато: Јул 29, 2021, 03:32:30 поподне »
Такође, још једна занимљива ствар коју сам већ коментарисао на теми "Балкан у загрљају Римљана" - Радјард Киплинг је 1911. године написао "Песму центуриона" у којој опева недоумице и осећања једног римског војника који је послат на службу у Британију, и након што му се служба завршила а он треба да буде упућен назад у домовину, он осећа да је Британија сада његова домовина.  :) Као да је Киплинг на неком подсвесном нивоу био свестан свог порекла.  ;)

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=675.msg160915#msg160915
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Род Мучибабића - R1b-U152>Z193>PF4363
« Одговор #2 послато: Јул 30, 2021, 10:23:43 пре подне »
Ова подграна је присутна само на стаблу FTDNA, те самим тим Мучибабићев резултат на Yfull тренутно стоји на нивоу U152 (из неког непознатог разлога га још увек нису сврстали испод ниже гране Z193, иако је на њу дефинитивно позитиван). .

Нису га сврстали под Z193, јер Мучибабић на овој позицији има и позитивних и негативних читања, па то онда не задовољава њихове стандарде. На FTDNA стаблу на истом нивоу са Z193 је и SNP PF6658, на њега је Мучибабић такође позитиван, али овог SNPa нема на YFull стаблу. Слична ствар је и са другим SNPовима испод Z193, којих такође нема на yfull стаблу. Осим тога нико од тестираних из гране PF4363 није прослеђивао своје резултате на yfull, тако да ни они нису знали за ово поклапање са Мучибабићем.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Род Мучибабића - R1b-U152>Z193>PF4363
« Одговор #3 послато: Јул 30, 2021, 10:56:34 пре подне »
Можда вреди погледати да ли има нешто интересантно и на ytree.net стаблу испод гране Z193. То је такође једно од доста развијених стабала (од њих је FTDNA лиценцирао идеју за Block Tree view) а тамо углавном и шаљу резултате тестирани из Америке и Западне Европе па је стабло доста разгранато баш за R1b хаплогрупе, пошто се каче резултати и BigY и WGS тестова.

http://www.ytree.net/DisplayTree.php?blockID=435

Резултат Мучибабића (BAM) може се бесплатно послати на YDNA Warehouse (https://ydna-warehouse.org/submit.php) и биће врло брзо анализиран и додат на YTREE стабло.
« Последња измена: Јул 30, 2021, 10:59:59 пре подне Драган Обреновић »

Ван мреже Филипчић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 107
  • R-U152>Y221452
Одг: Род Мучибабића - R1b-U152>Z193>PF4363
« Одговор #4 послато: Јул 30, 2021, 11:34:47 пре подне »
Можемо ли да ступимо у контакт преко FTDNA са Мучибабићевим сродницима и да их замолимо да поставе своје резултате на Yfull?

Вероватно сте приметили једног Мађара да је на Yfull (У152 ниво) као и Мучибабић означен са Z193*. Знате ли можда шта је проблем код њега?


http://www.ytree.net/DisplayTree.php?blockID=435
Резултат Мучибабића (BAM) може се бесплатно послати на YDNA Warehouse (https://ydna-warehouse.org/submit.php) и биће врло брзо анализиран и додат на YTREE стабло.
Ово ме подсети да мој резултат никада нису поставили на овом стаблу нити сам добио неко обавештење да су примили бам.  :)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Род Мучибабића - R1b-U152>Z193>PF4363
« Одговор #5 послато: Јул 30, 2021, 11:58:07 пре подне »
Можемо ли да ступимо у контакт преко FTDNA са Мучибабићевим сродницима и да их замолимо да поставе своје резултате на Yfull?

Вероватно сте приметили једног Мађара да је на Yfull (У152 ниво) као и Мучибабић означен са Z193*. Знате ли можда шта је проблем код њега?

Ово ме подсети да мој резултат никада нису поставили на овом стаблу нити сам добио неко обавештење да су примили бам.  :)

Мучибабић је означен само као U152, из разлога које је Драјвер поменуо.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Филипчић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 107
  • R-U152>Y221452
Одг: Род Мучибабића - R1b-U152>Z193>PF4363
« Одговор #6 послато: Јул 30, 2021, 12:02:30 поподне »
Мучибабић је означен само као U152, из разлога које је Драјвер поменуо.

Мислио сам на овај тултип:



Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Род Мучибабића - R1b-U152>Z193>PF4363
« Одговор #7 послато: Јул 30, 2021, 12:19:28 поподне »
Мислио сам на овај тултип:


Е па да, ту су написали Z193* али на главном стаблу не. Очигледно постоји некакав "проблем" са Z193, јер ни у панелу хаплогрупе U152 код YSEQ-a овај снип није био укључен, па је зато коначан резултат био U152*.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Род Мучибабића - R1b-U152>Z193>PF4363
« Одговор #8 послато: Јул 30, 2021, 12:34:30 поподне »
Можемо ли да ступимо у контакт преко FTDNA са Мучибабићевим сродницима и да их замолимо да поставе своје резултате на Yfull?

Својевремено сам о овоме обавијестио администратора Киплинг ФТДНА Пројекта, јер сам мислио да је он у контакту с осталима из PF4363 гране. Из његовог одговора сам закључио да он није више тако активан у генетичкој генеалогији. И сам овај пројекат је затвореног типа.

Ову би информацију требало објавити или на неком посјећенијем страном форуму или на некој групи везаној за U152.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Род Мучибабића - R1b-U152>Z193>PF4363
« Одговор #9 послато: Јул 30, 2021, 12:47:01 поподне »
Е па да, ту су написали Z193* али на главном стаблу не. Очигледно постоји некакав "проблем" са Z193, јер ни у панелу хаплогрупе U152 код YSEQ-a овај снип није био укључен, па је зато коначан резултат био U152*.

Да, Z193 се налази у хомологном региону хромозома и спада у ред слабије поузданих SNP, међутим то не значи да нема филогенетичку вјеродостојност. Једино по стандардима не улази у ред поузданих SNP-ова. Вјероватно из тог разлога није уврштен и у панел Yseqa.

Кад већ помињемо Z193, занимљиво је видјети и аутоматизовану heatmap Z193 са YFulla. Као да на нашем простору постоји омање жариште ове гране.


Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Род Мучибабића - R1b-U152>Z193>PF4363
« Одговор #10 послато: Јул 30, 2021, 03:09:20 поподне »
Треба рећи да је роду Мучибабића на нашим просторима од оних који су урадили дубински тест филогенетички најближи Мишковић из Борча, Кнић, али је та веза стара 4000 година.

Испод R1b-U152>Z193 Мишковић и Мучибабић дијеле још један ниво одређен SNP-ом BY3642. За разлику од FTDNA YFull овај SNP није уврстио на своје стабло иако се ова промјена налази у њиховој бази.


Ван мреже Филипчић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 107
  • R-U152>Y221452
Одг: Род Мучибабића - R1b-U152>Z193>PF4363
« Одговор #11 послато: Јул 30, 2021, 03:42:11 поподне »

Испод R1b-U152>Z193 Мишковић и Мучибабић дијеле још један ниво одређен SNP-ом BY3642. За разлику од FTDNA YFull овај SNP није уврстио на своје стабло иако се ова промјена налази у њиховој бази.


То су била моја очекивања када је Никола написао да је Мучибабићев резултат на Yfull-u. Тачније очекивао сам да мене, њега и HU4H (Ancient DNA из рада о династији Арпад https://www.nature.com/articles/s41431-020-0683-z) сврстају под BY3642, али изгледа да се то неће десити.



Ову би информацију требало објавити или на неком посјећенијем страном форуму или на некој групи везаној за U152.

Покушаћу да контактирам администратора U152 пројекта на FTDNA који је задужен за Z193, можда он може да нас упути даље до ових Јоркшираца.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Род Мучибабића - R1b-U152>Z193>PF4363
« Одговор #12 послато: Јул 30, 2021, 03:55:07 поподне »
То су била моја очекивања када је Никола написао да је Мучибабићев резултат на Yfull-u. Тачније очекивао сам да мене, њега и HU4H (Ancient DNA из рада о династији Арпад https://www.nature.com/articles/s41431-020-0683-z) сврстају под BY3642, али изгледа да се то неће десити.

Неће се десити, јер теби изгледа није очитана BY3642. На FTDNA су претпоставили да си BY3642+ зато што си BY3654+, a BY3654 се на њиховом стаблу налази испод BY3642. YFull није на стабло уврстио BY3642, а BY3654 није ни именована. BY3654 позитивни појединци на тој позицији заправо имају делецију. Мучибабаићу је са друге стране позитвно очитана BY3642.

У сваком случају BY3642 је посљедњи заједнички SNP који дијелите.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Род Мучибабића - R1b-U152>Z193>PF4363
« Одговор #13 послато: Јул 30, 2021, 04:17:10 поподне »
Још једна ствар везана за грану Мучибабића и Јоршираца- PF4363. Ова мутација је први пут издвојена још 2011. године у оквиру студије Low-Pass DNA Sequencing of 1200 Sardinians Reconstructs European Y-Chromosome Phylogeny, што значи да би и неко од Сардинијаца из те студије требао бити позитиван на ову мутацију. На YFull стаблу се на нивоу U152 заиста налазе три Сардинијца из ове студије, али не знам да ли је међу њима неки који носи и PF4363+. Рачунам да постоји неки да би га већ њега и Мучибабића издвојили у нову грану.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Род Мучибабића - R1b-U152>Z193>PF4363
« Одговор #14 послато: Јул 30, 2021, 04:36:44 поподне »
Неће се десити, јер теби изгледа није очитана BY3642. На FTDNA су претпоставили да си BY3642+ зато што си BY3654+, a BY3654 се на њиховом стаблу налази испод BY3642. YFull није на стабло уврстио BY3642, а BY3654 није ни именована. BY3654 позитивни појединци на тој позицији заправо имају делецију. Мучибабаићу је са друге стране позитвно очитана BY3642.

У сваком случају BY3642 је посљедњи заједнички SNP који дијелите.

Јел непоуздано очитана локација или је Филипчић потврђено негативан на BY3642? Ако је непоуздано очитана локација, има ли можда смисла да поручи додатну проверу само за тај SNP?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Род Мучибабића - R1b-U152>Z193>PF4363
« Одговор #15 послато: Јул 30, 2021, 04:45:55 поподне »
Јел непоуздано очитана локација или је Филипчић потврђено негативан на BY3642? Ако је непоуздано очитана локација, има ли можда смисла да поручи додатну проверу само за тај SNP?

Није му уопште покривена та позиција, Мучибабић је радио Dante Labs, има бољу покривеност па је њему очитана позитивно та позиција.

Што се додатне провјере тиче, видим да је овај SNP доступан за наручивање преко FTDNA. Не би било лоше да ми прије тога пошаље свој bam фајл, да сигурно видим да му та позиција није покривена (тако јављају и FTDNA и YFull).

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Род Мучибабића - R1b-U152>Z193>PF4363
« Одговор #16 послато: Август 03, 2021, 04:30:46 поподне »
Чланак о Мучибабићевом резултату на порталу "Порекла":

https://www.poreklo.rs/2021/08/03/rod-mucibabica-r1b-u152z193pf4363-rodjaci-radjarda-kiplinga/
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Род Мучибабића - R1b-U152>Z193>PF4363
« Одговор #17 послато: Август 04, 2021, 10:44:21 пре подне »
Већ сам прокоментарисао тај чланак на фесјбуку (што иначе не радим, али овај пут стварно нисам могао да се суздржим) али написаћу и овде: Морају ли ови чланци да се пишу овако сензационалистички? Ово је текст на нивоу Телеграфа и Информера.

Потпуно је уредно да се презентује добијени резултат. Ја као потпуни лаик за ова генетичка питања и истраживања сам  упућен на овакве текстове тј. објашњења да би разумео шта тај резултат уопште значи. И када онда ту прочитам да је род Мучибабића, који слави Аранђеловдан у рођачкој вези са родом Киплинга из северног Јоркшира, који су ту стигли највероватније преко римских легија, заиста ме заболи глава јер:

а) генетска веза не значи и рођачка веза.
б) Поменути род Киплинга и српских Мучобабића се разишао пре 1800 године, ако не и раније и самим тим не знам о каквим рођачким везама ту може да буде говоре јер се ради о две рода која долазе и која су се формирала не само у супротним народима, него и у потпутно супротним културама, географским целинама, релгијима, племенима, итд., тако да је роду Мучибабића "рођачки" ближи било који јужнословенски балкански род од наведених Киплинга.
в) Гура се вода на воденицу заговрника оне тезе о Србима староседеоцима Балкана.
г) Читав текст изгледа набацан с брда, с дола и изгледа једноставно потпуно неозбиљно.

Мислим да "Порекло" може далеко боље од оваквих текства и да заслужује далеко боље текстове. Имали сте пре пар дана текст о пореклу Грега Поповича и то је заиста урађено озбиљно, студиозно и тако изгледа и када се чита.

Овај резултат који сте овде добили је требао да послужи да се прикаже разгранатост дотичне генетске гране (Балкан, Швајцарска, Британија, САД) и да на основу те анализе могу да се прате миграцијска кретања евроспког становништва, што је само по себи занимљиво.
Успутно, понаособице могло је да се прикаже у ком делу света и у којој породици ова генетска грана је заступљена.

Уместо тога, овде већ у наслову се род Мучибабића рођака са Радјардом Киплингом, па се ту убацују Херцеговина и Арађеловдан, па као да је све то мало, онда се још додају Абрахам Линкон и Паркери из Делавера.

Уз поштовање према аутору текста, коме знања око генетике очигледно не мањка, али текст једноставно мора сериозније да се напише. Нека ово не схвати као некакву лошу критику, него као критику у позитивном смислу да нема потребе да од резултата прави сензационализам (Порекло није таблоид, нити живи од продаје дневних новина и клик-бајтова), већ да резултате обради сериозно и тако их и презентује. Бољи пример лепо написаног текста од већ наведеног текста о пореклу Грега Поповича не треба.

Поздрав.


Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Род Мучибабића - R1b-U152>Z193>PF4363
« Одговор #18 послато: Август 04, 2021, 11:16:17 пре подне »
Већ сам прокоментарисао тај чланак на фесјбуку (што иначе не радим, али овај пут стварно нисам могао да се суздржим) али написаћу и овде: Морају ли ови чланци да се пишу овако сензационалистички? Ово је текст на нивоу Телеграфа и Информера.

Потпуно је уредно да се презентује добијени резултат. Ја као потпуни лаик за ова генетичка питања и истраживања сам  упућен на овакве текстове тј. објашњења да би разумео шта тај резултат уопште значи. И када онда ту прочитам да је род Мучибабића, који слави Аранђеловдан у рођачкој вези са родом Киплинга из северног Јоркшира, који су ту стигли највероватније преко римских легија, заиста ме заболи глава јер:

а) генетска веза не значи и рођачка веза.
б) Поменути род Киплинга и српских Мучобабића се разишао пре 1800 године, ако не и раније и самим тим не знам о каквим рођачким везама ту може да буде говоре јер се ради о две рода која долазе и која су се формирала не само у супротним народима, него и у потпутно супротним културама, географским целинама, релгијима, племенима, итд., тако да је роду Мучибабића "рођачки" ближи било који јужнословенски балкански род од наведених Киплинга.
в) Гура се вода на воденицу заговрника оне тезе о Србима староседеоцима Балкана.
г) Читав текст изгледа набацан с брда, с дола и изгледа једноставно потпуно неозбиљно.

Мислим да "Порекло" може далеко боље од оваквих текства и да заслужује далеко боље текстове. Имали сте пре пар дана текст о пореклу Грега Поповича и то је заиста урађено озбиљно, студиозно и тако изгледа и када се чита.

Овај резултат који сте овде добили је требао да послужи да се прикаже разгранатост дотичне генетске гране (Балкан, Швајцарска, Британија, САД) и да на основу те анализе могу да се прате миграцијска кретања евроспког становништва, што је само по себи занимљиво.
Успутно, понаособице могло је да се прикаже у ком делу света и у којој породици ова генетска грана је заступљена.

Уместо тога, овде већ у наслову се род Мучибабића рођака са Радјардом Киплингом, па се ту убацују Херцеговина и Арађеловдан, па као да је све то мало, онда се још додају Абрахам Линкон и Паркери из Делавера.

Уз поштовање према аутору текста, коме знања око генетике очигледно не мањка, али текст једноставно мора сериозније да се напише. Нека ово не схвати као некакву лошу критику, него као критику у позитивном смислу да нема потребе да од резултата прави сензационализам (Порекло није таблоид, нити живи од продаје дневних новина и клик-бајтова), већ да резултате обради сериозно и тако их и презентује. Бољи пример лепо написаног текста од већ наведеног текста о пореклу Грега Поповича не треба.

Поздрав.

Господине Малешевићу,

чланак о пореклу Грега Поповича и чланак о WGS резултату Мучибабића су две потпуно различите ствари. Чланак о Поповичу је, може се слободно рећи, истраживачки, док чланак о WGS резултату Мучибабића има форму краће вести, односно новости из света генетичке генеалогије, и тако је и означен на порталу. Сличне форме су и чланци који су раније излазили на нашем порталу, нпр:

https://www.poreklo.rs/2021/06/08/utvrdjena-haplogrupa-divaca-kod-prijepolja/
https://www.poreklo.rs/2021/03/05/otkrivena-nova-podgrana-u-rodu-bukumira-rezultat-wgs-testa-lalovica-iz-jablana-kod-podgorice-r1b-z2705/
https://www.poreklo.rs/2021/03/13/izasao-rad-sa-genomskom-analizom-zrtava-praistorijskog-pokolja-na-prostoru-slavonije/

Нисам приметио да сте имали примедбе на ове чланке. Дакле, не може сваки чланак на порталу да буде истраживачки, нити се на то циља. Такође ми није јасно како се овим чланком "гура на воденицу заговорницима тезе о Србима староседеоцима Балкана"?! Да ли је игде написано да је заједнички предак Киплинга и Мучибабића био Србин или Словен? Ако јесте, волео бих да ми то означите, а ако не, најмање што би могли је да се извинете за ову паушалну увреду. Термин "рођачки" и "рођаци" је наведен у општем смислу, јер је сама форма чланка кратка вест, па сам сматрао да је довољно да, ако се наведе да та веза сеже до 1800 година пре садашњости, је људима довољно да схвате да није у питању блиско сродство по мушкој линији, а наслов "Мучибабићи, далеки (генетски) рођаци Радјарда Киплинга" би, иако прецизнији, био рогобатнији, па сам се одлучио за тренутни наслов. Такође не видим зашто је проблем навести везу и са Паркерима, јер они јесу припадници исте подгране и имају везу са Мучибабићима на истом нивоу као и Киплинзи. У чланку је такође наведено да су Мучибабићима ближи род од Киплинга, према вредностима STR маркера, низ родова са подручја Херцеговине, Босне, Србије и Хрватске, с том разликом што они нису потврђени припадници гране PF4363, односно нико од њих није радио SNP или велики тест, па самим тим нису могли да буду наведени као ближи генетски рођаци у односу на Киплинге јер њихова веза са Мучибабићима још увек није испрофилисана.

Дакле, мислим да је главни неспоразум у неразумевању форме чланка, која није иста као код чланка о Поповичу, нити претендује на тако нешто. Замолио бих вас да пре изношења паушалних оптужби и увреда обратите више пажње на форме чланака на порталу. Ваш предлог о изгледу овог чланка не би имао форму вести, већ би то малтене био чланак о хаплогрупи R1b или њеној подграни U152, а за такве чланке треба знатно више времена да се напишу. Такође, чланак се не може назвати сензационалистичким ако констатује просту, а занимљиву чињеницу о генетском сродству по мушкој линији старом 1800 година, и то са припадницима једног рода који је дао неколико мање или више светски познатих појединаца.
« Последња измена: Август 04, 2021, 11:21:24 пре подне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Род Мучибабића - R1b-U152>Z193>PF4363
« Одговор #19 послато: Август 05, 2021, 11:36:57 пре подне »
Поштовани НиколаВук,

Чланке који су раније постављени нисам видео, а чланак о Мучибабићима видео сам јер се нашао на насловној страни сајта. Захваљујем за чланке које сте поставили, који су у основи као и Ваш чланак занимљиви али итекако постоји одређена разлика. Узмимо нпр. чланак о Дивцима. Почев од наслова па све до краја тог кратког теста, аутор систематски у кратким цртама наводи добијене информације и то све у једној форми без успостављања било каквих "рођачких" линија ка роду ХY из неког удаљеног дела света. Претпостављам да је аутор то могао да уради на основу добијених генетских информација, али није јер за тим нема потребе и јер би се тиме чланку због непотребног сензационализма и успостављања у истину непостојећих рођачких веза одузела сериозност, коју он у овом актуелном формату свакако има.

И Ваши чланци у вези са новом подграном рода Букмира или по питању праисторијског покоља на простору Славоније (заиста занимљив чланак) такође немају ту врсту  сензационализма, који је у чланак о Мучибабићима непотребно унесен. Апослутно разумем да је циљ оваквих истраживања утврђивање генетских веза између српских (па и балканских) родова и то је потпуно у реду, пожељно и показали сте у тексту о Букмирима, како то изгледа. Зашто сте сада одједном у овом чланку о Мучибабићима убацили Киплинга, Паркере и Абрахама Линколна правећи некакве рођачке везе са Мучибабићима, мени је искрено мистерија јер не видим ни поенту, ни циљ стварања таквих "рођачких веза".

Цитат
Да ли је игде написано да је заједнички предак Киплинга и Мучибабића био Србин или Словен?

Није нигде директно написано, али у оваквој форми како је чланак написан, код многих ће да се роди таква помисао. На фејсбуку имате два коментара који иду у том правцу, a један који је све то прилично иронично прокоментарисао је у међувремену уклоњен. Када пишете чланак, сигурно Вам је јасно да га не пишете за себе јер Ви већ о тој теми знате доста и све Вам је јасно. Увек морате да се ставите у позицију читаоца тј. да ли је чланак за њега разумљив и какве закључке из истог може да изведе. Имајте у виду да су средства социјалних мрежа данас доступна свима, али да нисмо сви на истом интелектуалном нивоу и немамо исти ново знања из различитих области. Оно што је Вама у оваквим текстовима крајње логично и изгледа једноставно, мени (и великој већини претпостављам) су шпанска села и упућен сам на Ваша појашњења јер иначе немам шансе да разумем резултат и текст. У том контексту, итекако треба пазити шта и како се формулише и какве закључке просечан читалац изводи из таквих формулација.
На крају крајева, упоредите Ваш текст о Букмирима и овај о Мучибабићима, па ћете и сами видети да се они у формулацији прилично разликују. С друге стране, упоредите наслов Вашег последњег чланка са сензационалним клик-бајт-насловима српских таблоида и нећете моћи да превидите сличност.

Цитат
Замолио бих вас да пре изношења паушалних оптужби и увреда обратите више пажње на форме чланака на порталу.

Оптужбе нисам износио, а увреде тек не знам где сте могли у мом упису да пронађете. Написао сам на крају претходног уписа, да се ради о конструктивној (позитивној) критици јер сматрам да радите добар посао, али да преношење Ваших сазнања нама лаицима, мора да задржи озбиљност, а искључи сензацинализам, што сте у неким ранијим чланцима врло добро радили.

Пријатељски поздрав