Аутор Тема: Y-DNK Nemanjića  (Прочитано 80594 пута)

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #20 послато: Фебруар 25, 2016, 07:46:55 поподне »
Сјутра се, према календару СПЦ (али и неких других православних цркава, пре свега руске) обележава празник у спомен на Светога Симеона Мироточивог, великог жупана Стефана Немање (+ 1200).
Морам да напишем своје мишљење, по којем је Стефан Немања неоправдано маргинализован, како у нашој друштвеној свести, тако и у Цркви. Оно што се често пренебрегава је да је Стефан Немања за нас Србе ОТАЦ НАЦИЈЕ. Иако средњевековни владар, имао је врло развијену племенску и државну свест, и можемо рећи да је утемељетиљ србске државе. Модерна Србија баштини своју државност на држави Немањића, а њу је створио управо Стефан Немања.
Не знам зашто у календару СПЦ празник посвећен Светоме Симеону није црвено слово. По мени, он то заслужује не само по временском приоритету, него и по значају који је имао за утемељење србске цркве и свом доприносу осамостаљењу наше цркве (и државе), а и по задужбинарским делима. У крајњем, последње године овоземаљског житељства провео је, по сопственом избору, као пуки монах, иако је могао да буде неограничени владар државе у успону.
У навечерје празника, свим православним Србима желим свако добро, милост и благодат Господњу и сваку молитвену помоћ нашег великог светитеља Симеона Мироточивог.
Особито, честитам славу свим житељима Манастира Студеница где почивају чудотворне Светитељеве мошти.
Даће Бог да једног дана сазнамо и Хаплотип светородне династије Немањић.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #21 послато: Фебруар 25, 2016, 08:48:30 поподне »
Даће Бог, на радост свих нас!
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #22 послато: Фебруар 25, 2016, 09:16:36 поподне »
Даће Бог, на радост свих нас!
Да ли бисмо могли да ступимо у контакт са неким од лабораторија у иностранству које су радиле древну ДНК у бројним истраживањима последњих пар година?

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #23 послато: Фебруар 26, 2016, 10:28:01 пре подне »
Да ли бисмо могли да ступимо у контакт са неким од лабораторија у иностранству које су радиле древну ДНК у бројним истраживањима последњих пар година?

Mogli bi smo se raspitati na stranim forumima koji su laboratoriji dobri. Ja sam našao sajt instituta Maks Plank u Lajpcigu. Oni su pre par godina sekvencionirali genom neandertalaca, pa bi verovatno mogli i neki znatno mlađi.

http://www.eva.mpg.de/genetics/advanced-dna-sequencing-techniques/overview.html

Postoji celi niz instituta Maks Plank koji se bave genetikom. Ovaj je iz Drezdena
https://www.mpi-cbg.de/home/

Ako je neko dobar u engleskom ili nemačkom mogli bi izneti problem i pitati koliko bi koštala analiza. Pa da onda skupljamo pare.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #24 послато: Фебруар 26, 2016, 11:01:43 пре подне »
Mogli bi smo se raspitati na stranim forumima koji su laboratoriji dobri. Ja sam našao sajt instituta Maks Plank u Lajpcigu. Oni su pre par godina sekvencionirali genom neandertalaca, pa bi verovatno mogli i neki znatno mlađi.

http://www.eva.mpg.de/genetics/advanced-dna-sequencing-techniques/overview.html

Postoji celi niz instituta Maks Plank koji se bave genetikom. Ovaj je iz Drezdena
https://www.mpi-cbg.de/home/

Ako je neko dobar u engleskom ili nemačkom mogli bi izneti problem i pitati koliko bi koštala analiza. Pa da onda skupljamo pare.
Подржавам идеју. Упоредо са тим требало би ступити у контакт са СПЦ и изнети предлог, јер без одобрења од цркве нема посла.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #25 послато: Фебруар 26, 2016, 01:22:02 поподне »
Ма, није толики проблем лабораторија, већ узорак  :)
Један од ретких случајева свете лозе Немањића који није канонизован је цар Душан. Наизглед, ништа лакше, његови посмртни остаци су у сред Београда, у цркви Светог Марка. Међутим, сигурно су повелике процедуре да се добије сагласност, како државе, тако и цркве за такав подухват.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #26 послато: Фебруар 26, 2016, 01:23:29 поподне »
За све остале, канонизоване, чије мошти су сачуване, СПЦ сигурно не би дала такву сагласност, и то је потпуно разумљиво.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #27 послато: Фебруар 26, 2016, 02:43:11 поподне »
Мислим да би Душанов узорак могао да се добије, али после незамисливих перипетија. Могуће је. За светитеље је вероватно немогуће. Постоје ли други директни мушки потомци, да им се зна гроб? Потомци Вукана Немањиног? Владислава и Радослава? Цар Душанов полубрат Симеон - Синиша и његово потомство?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #28 послато: Фебруар 26, 2016, 03:03:05 поподне »
Линије по Радославу и Синиши су се угасиле, барем по мушкој линији. Владислав је имао два сина, али не знам да ли има даљих потомака. Старији Стефан се упокојио на Светој Гори, као монах у Есфигмену.

Вукан би требало да има богатију лозу потомства. Нпр: Вукан - Димитрије (монах Давид) - Вратислав - Вратко ("Југ Богдан") - Никола Вратковић, сахрањен у Манастиру Светог Николе код Куршумлије. Можда има његових земних остатака?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #29 послато: Фебруар 26, 2016, 03:07:52 поподне »
Да, паде ми на памет "девет Југовића"  :), али мислим да је и наш светитељ Јован Урош, син Симеона Синише, пре монашења имао мушку децу...

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #30 послато: Фебруар 26, 2016, 03:13:53 поподне »
На овом линку наведено има понајвише мушких Немањића, ако сме да се качи неки други форум. Ту би се можда могло нешто наћи...

http://forum.imperiaonline.org/rs/index.php?topic=940.0

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #31 послато: Фебруар 26, 2016, 03:14:17 поподне »
Да, паде ми на памет "девет Југовића"  :), али мислим да је и наш светитељ Јован Урош, син Симеона Синише, пре монашења имао мушку децу...

Не знам за њих.
Него, видим сад по мрежи да је Вратко у ствари митски Милош Обилић.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #32 послато: Фебруар 26, 2016, 03:29:22 поподне »
Па Вратко је ваљда Југ Богдан  ??? ???

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #33 послато: Фебруар 26, 2016, 06:40:32 поподне »
Па Вратко је ваљда Југ Богдан  ??? ???

Омашка језичка. Мислио сам на Николу, Вратковог сина.
Овде видимо преплитање историјских и митских личности. По епици, Милош Обилић није Југ Богданов син, али је народна епика изгледа искористила стварне оца и сина за ове две митске личности.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #34 послато: Фебруар 26, 2016, 07:33:33 поподне »
Изгледа да је очуваност У-хромозома чиста лутрија, кад није било могуће одредити хаплогрупу кнеза Лазара уз помоћ узорка узетог из моштију које су у изузетно добром стању, а могуће је утврдити хаплогрупе људи чији су остаци провели и преко 10.000 година у земљи. Можда су иностране лабораторије у међувремену унаприједиле поступак.

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #35 послато: Фебруар 26, 2016, 09:21:07 поподне »
Изгледа да је очуваност У-хромозома чиста лутрија, кад није било могуће одредити хаплогрупу кнеза Лазара уз помоћ узорка узетог из моштију које су у изузетно добром стању, а могуће је утврдити хаплогрупе људи чији су остаци провели и преко 10.000 година у земљи. Можда су иностране лабораторије у међувремену унаприједиле поступак.

Чини се да је дошло до великих помака у методама екстракције ДНК из древних узорака. Не могу да се сјетим, али чини ми се да је се неки значајан технолошки напредак почео примјењивати у предходне годину и по, двије. То је у претходних 10ак мјесеци довело, као што сте могли примјетити, до поплаве нових резултата древне ДНК, а тек ће да их буде - само у овој години ће их бити више него за првих 10ак година заједно.

Вјерујем да само најопремљеније лабораторије на свијету (попут Макс Планк - коју је неко поменуо) тренутно располажу са могућностима за примјену нових технологија.

Ако је неко у контакту са тимом који је покушао извршити екстракцију ДНК из мошти Деспота Стефана Лазаревића (др.Стојковић чини ми се), можда они имају неке нове пројекте у плану?

Што се тиче Немањића, то би морала покренути нека озбиљна државан институција (попут Академије наука или неког министарства и сл), мада можда и ми можемо бити иницијатори идеје.


Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #36 послато: Фебруар 26, 2016, 09:58:26 поподне »
Подржавам идеју. Упоредо са тим требало би ступити у контакт са СПЦ и изнети предлог, јер без одобрења од цркве нема посла.
Моје је мишљење је да је могуће урадити то и "илегално" тј без знања цркве и државних институција када бисмо "подмазали" некога ко би нам омогућио да узмемо узорак неког од Немањића. Нису ни сви од лозе Немањића били канонизовани за свеце па би можда неко из СПЦ био кооперативан да нам омогући да узмемо узорак. Мислим да није толико недостижно колико се чини.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #37 послато: Фебруар 27, 2016, 09:06:58 поподне »
Моје је мишљење је да је могуће урадити то и "илегално" тј без знања цркве и државних институција када бисмо "подмазали" некога ко би нам омогућио да узмемо узорак неког од Немањића. Нису ни сви од лозе Немањића били канонизовани за свеце па би можда неко из СПЦ био кооперативан да нам омогући да узмемо узорак. Мислим да није толико недостижно колико се чини.
Мислим да би ипак требало тражити одобрење СПЦ, и да не би било отпора уколико би то учинила САНУ.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #38 послато: Фебруар 27, 2016, 10:31:45 поподне »
Моје је мишљење је да је могуће урадити то и "илегално" тј без знања цркве и државних институција када бисмо "подмазали" некога ко би нам омогућио да узмемо узорак неког од Немањића. Нису ни сви од лозе Немањића били канонизовани за свеце па би можда неко из СПЦ био кооперативан да нам омогући да узмемо узорак. Мислим да није толико недостижно колико се чини.

У Бугарској се налазе мошти краља Стефана Уроша II Милутина. Ако је ико вољан да прими паре, то су онда Бугари.  ;D ;D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1684
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #39 послато: Јул 13, 2016, 10:37:47 поподне »
Не знам за њих.
Него, видим сад по мрежи да је Вратко у ствари митски Милош Обилић.

Герасимов љетопис наводи да је Милош Обилић уствари Милош Алтомановић син Угрина Алтомановића, а Угрен је брат Николин. Иначе узима се да је овај љетопис је написао брат Вука Бранковића. У љетопису пише  ток битке на Косову кратка биографија Милоша Обилића итд...

Вриједи прочити
https://www.scribd.com/doc/290584521/Gerasimov-Letopis-pdf
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин