Аутор Тема: Словенски идентитет код Срба  (Прочитано 28196 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #200 послато: Јул 03, 2019, 05:26:32 поподне »
Могао бих се с овим усагласити у општим цртама; тако се нешто о овоме и писало.
Мене занима у свему један напрегнути однос: идентитет који се усваја предањем у доба недовољне писмености, и идентитет који се усваја читањем, упознавањем с модерним идејама, у доба поодмакле писмености и условне образованости. То двоје ми је тешко разлучити. Изгледа као добар материјал за добру дебелу књижурину.
Наш идентитет је био формиран пре описмењавања народа, на усменој традицији...Не знам који период био могао бити зенит у смислу предака данашњих становника Балкана, који су некада били Срби (а данас део Бошњака, Црногорци, део Хрвата, део Македонаца)...када је почело однарођавање од српског корпуса, тј. када је српска свест била у зениту? (у проценстуалном смислу свих становника "западног Балкана")...У средњем веку смо били у процесу ширења, како се ширила српска држава, а у једном моменту је дошло до крајње тачке, па су се неки ободни делови српског корпуса почели однарођавати. Могуће да је управо писменост агитатора у том смеру имала утицај (католичке цркве, Аустрије, Турске). Ти писмени страни владари су на неким местима надјачали усмено предање
« Последња измена: Јул 03, 2019, 05:32:29 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Јосиф из Трбушнице

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 225
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #201 послато: Јул 04, 2019, 06:50:18 пре подне »
Свакако да је тако, колико се тиче националног идентитета. Он је код нас заснован на чврстим историјским темељима - немањићка држава са трајањем од три века (рачунајући и настављаче до Бранковића), сопствени стил православља и самостална црква; то је све остало и у писменој традицији и у усменом предању, тако да је опстало кроз векове до данас, при чему су елите увек вредно радиле на чувању и развијању те свести, нарочито у 18. веку.
Међутим, не знам колико се исти принцип може применити на словенство. У писменој традицији се на њему није превише инсистирало, колико знам, а да ли је постојало, и колико, у колективној свести - то ми ни до сада није јасно.

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #202 послато: Април 29, 2021, 07:27:41 поподне »
Срби се сматрају Словенима, ну нема спора. Са те тачке никад нису имали проблем као рецимо Хрвати и Бошњаци, мада и код њих се данас не бежи од словенства бар је то сигурно за Хрвате.

На мрежи сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1673
  • I-A1328
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #203 послато: Април 30, 2021, 10:12:20 пре подне »
Срби се сматрају Словенима, ну нема спора. Са те тачке никад нису имали проблем као рецимо Хрвати и Бошњаци, мада и код њих се данас не бежи од словенства бар је то сигурно за Хрвате.

Служимо се ријечју и схваћамо је овлаш. У прошлости је било тако, да си у мирна времена сједио са својим племеном у једној долини и ту ти се цио живот одиграва. Обрадујеш се када видиш којекаква пастира или путника, који ће ти описати што се "тамо далеко" налази и збива. Радовало се госту издалека и старо и младо.
Што су времена бурнија, то је више кретања, бјежања, прелажења граница, упознавања сусједних племена, склапања савеза ради заједничке одбране и како би било наугод свима. Понајвише у таква времена се јавља свијест о том ко су ти сусједи, па ако нађете да говорите истим или сличним језиком и увидите да имате исте обичаје, онда се и роди притча о истом поријеклу и заједничким митским предцима, што и намеће здрава мисао. Тако схваћаш, ови су једни рођаци или племеници, а други пак су туђини, другога језика и обичаја. То схваћање је вазда постојало, само није имало имена. То да се "своји" зову именом Словени није дио наше народне традиције, него је ствар коју су у Средњем Вијеку знали само људи од књиге, многопутници који су много видјели и са многими разговарали. И сам факт, да једни данас говоре Славени, други Словени, трећи Славјане, четврди Словјане је показатељ, да су настали из разних књижних традиција. И људи су толико тврдоглави, да не могу увидјети и признати, да употребљавају искварен облик тога назива и у знак почитовања својих праотаца прилагодити га сви исконому облику и свому изговору, тако да екавци кажу Словени, икавци Словини, а ијекавци Словијени. И овдје на бесједишту, само ја тврдоглаво не пишем по школској навици, него ми је важније, да буде смислено и поправљено по здраву разуму и новим сазнањима.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

На мрежи сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1673
  • I-A1328
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #204 послато: Јул 20, 2021, 04:49:29 поподне »
Примјер словјенске идентификације на тлу данашње источне и старе Херцеговине у народној епици
Иссјечак из пјесне о младом краљу Владимиру, којега је усужнио бугарски цар Самуил, који у оне дне ратоваше против Византије.
Лијепо се ту види, да се у ијекаском народном говору каже "словински" (каконо и Биоград) за оно што је у екавском словенски и Београд.

Још му вели Косара девојка (кћи Самуила):
"Дај реци ми мој сужњу невољни
"Од куда си од које ли земље
"Од кога ли рода и племена?
Говори јој дете Владимире:
"Ја сам сужан од Херцеговине
"Дворио сам краља словинскога
"У Требињу граду бијеломе
.
"Што ме питаш за род и за племе
"И то ћу ти поверити право,
"Ја сам, секо, рода господскога,
"У мене је благо небројено
"Моја би ме искупила мајка
"Ал' ме краљу не да на откупе
"Него иште русу главу моју.
....
Да је кому погледати било
Самуила краља Бугарскога
Како свога зета целиваше
Целиваше и благосиљаше:
"Оди с Богом, драго дете моје,
"На путу ти добра срећа била
"Пуно сам ти синко сагрешио
"И старицу мајку расцвилио
"Држећи те у тамници тамној
"Морећи те и жеђом и гладом
"Узми, синко, заручницу твоју
"Поведи је белу двору твому
"Поздрави ми словинску господу
"И старицу милу мајку твоју
"Коју 'но сам врло увредио
"Безакоње свако учинио".


Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #205 послато: Август 31, 2021, 01:15:34 поподне »
Срби се највише везују за словенство због Руса, у неку руку је то добро, а у неку није.

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #206 послато: Септембар 02, 2021, 11:56:39 пре подне »
Генерално је словенски идентитет код Срба начелно присутан, али када то упоредим са словенским идентитетом код Пољака, Руса, Словака и Чеха делује ми да се словенски идентитет најмање одржао код Јужних Словена или да му се ту најмање пажње посвећивало.

Добар параметар за то ту нпр. Св. Ћирило и Методије који се сматрају оцима словенске писмености. Ова два свеца су у Пољској, Чешкој и Словачкој баш, баш цењени и то је све дигнуто на ниво државног празника који се празнује уз заиста пригодан програм док се код нас њих двојица спомињу више успутно у некој лекцији историје или у веронауци.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #207 послато: Септембар 02, 2021, 12:05:51 поподне »
Добар параметар за то ту нпр. Св. Ћирило и Методије који се сматрају оцима словенске писмености. Ова два свеца су у Пољској, Чешкој и Словачкој баш, баш цењени и то је све дигнуто на ниво државног празника који се празнује уз заиста пригодан програм док се код нас њих двојица спомињу више успутно у некој лекцији историје или у веронауци.

Ово не важи за Бугаре и Македонце, који им ипак придају већи значај у односу на остале Јужне Словене, што је и разумљиво.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #208 послато: Септембар 02, 2021, 12:40:55 поподне »
Добар параметар за то ту нпр. Св. Ћирило и Методије који се сматрају оцима словенске писмености. Ова два свеца су у Пољској, Чешкој и Словачкој баш, баш цењени и то је све дигнуто на ниво државног празника који се празнује уз заиста пригодан програм док се код нас њих двојица спомињу више успутно у некој лекцији историје или у веронауци.

То је из разлога што их је прекрио култ Светог Саве, као равноапостолног србског просветитеља.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #209 послато: Септембар 02, 2021, 01:34:44 поподне »
Словенски идентитет Јужних Словена и интезитет истог је неодвојиво везан за скорија политичка дешавања и ратове.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #210 послато: Октобар 01, 2021, 02:35:46 поподне »
Osećam se pre svega Srbinom, a tek posle Slovenom, sa tim da je moje slovenstvo drugačije od Poljskog npr, samim tim osećam i dozu individualizma koja nije prepreka da se kao takav osećam i pronalazim u terminu Sloven ili Sloveni.

Ван мреже Васић.РС

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 69
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #211 послато: Октобар 01, 2021, 05:25:53 поподне »
Стројимиров печат, скоро откривен, јасно показује да су Срби писали својом азбуком, на Српском, не на Грчком, пре него што су Ћирило и Методије, кренули пут „описмењивања Словена“.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #212 послато: Октобар 01, 2021, 05:52:47 поподне »
Стројимиров печат, скоро откривен, јасно показује да су Срби писали својом азбуком, на Српском, не на Грчком, пре него што су Ћирило и Методије, кренули пут „описмењивања Словена“.

Е сад да чујемо који је извор за тврдњу да је натпис на Стројимировом печату исписан српском азбуком и на српском језику? То је минимум који заслужује оваква изјава.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #213 послато: Октобар 01, 2021, 06:13:08 поподне »
Стројимиров печат, скоро откривен, јасно показује да су Срби писали својом азбуком, на Српском, не на Грчком, пре него што су Ћирило и Методије, кренули пут „описмењивања Словена“.

Васићу, на интернету има много продавача магле. Зато добро провјери на више мјеста било коју информацију која се тиче наше историје, јер је ту највише измишљотина. Ово ти пишем као лијечени бивши продавач, али и купац магле.  :)

Натпис на печату кнеза Стројимира исписан је грчким језиком.

На сљедећем снимку имаш детаљније о овом печату:
https://www.rts.rs/page/magazine/sr/story/511/zanimljivosti/2165465/zlatni-pecat-srpskog-kneza-strojimira-.html

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #214 послато: Октобар 01, 2021, 06:15:21 поподне »
Dobro je da se iko oseća Srbinom a kamoli Slovenom.
Ne znam da je u nekom drugom narodu toliko rađeno na okretanju svesti, toliko često su se vrtele rečenice ,, vi niste ONI Srbi" ,,niste pravi Srbi ( šta god značilo)"  ,, Niste Sloveni, a ni Srbi, oni su bili plavi itd" i to je dolazilo od komunista ponajviše.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #215 послато: Октобар 01, 2021, 06:36:59 поподне »
Васићу, на интернету има много продавача магле. Зато добро провјери на више мјеста било коју информацију која се тиче наше историје, јер је ту највише измишљотина. Ово ти пишем као лијечени бивши продавач, али и купац магле.  :)
...

То је оно што почиње све више да ми смета овде на форуму, а што сам данас већ коментарисао на другој теми. Људи прочитају негде једну реченицу о нечему и онда самоуверено износе тврдње које везе са истином немају. Што су мање у теми, више себи дају слободе да о томе пишу. Онда долазе други људи на форум, читају такве небулозе, па они који не знају ништа о конкретној материји "попију" такву лаж и шире је даље, те тако и овај форум постаје извор будалаштина. Они други опет, који познају тему о којој је реч, зграну се изнетим тврдњама и сматрају дружину која се овде скупља некаквим опскурним ликовима који не знају где су шупљи.

Дајмо мало критичког мишљења и провере пре него што се нешто прихвати здраво за готово, поготово из извора који су непроверени. Ако имате дилему у вези нечега, питајте, не износите тврдње.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #216 послато: Октобар 01, 2021, 06:49:30 поподне »
То је оно што почиње све више да ми смета овде на форуму, а што сам данас већ коментарисао на другој теми. Људи прочитају негде једну реченицу о нечему и онда самоуверено износе тврдње које везе са истином немају. Што су мање у теми, више себи дају слободе да о томе пишу. Онда долазе други људи на форум, читају такве небулозе, па они који не знају ништа о конкретној материји "попију" такву лаж и шире је даље, те тако и овај форум постаје извор будалаштина. Они други опет, који познају тему о којој је реч, зграну се изнетим тврдњама и сматрају дружину која се овде скупља некаквим опскурним ликовима који не знају где су шупљи.

Дајмо мало критичког мишљења и провере пре него што се нешто прихвати здраво за готово, поготово из извора који су непроверени. Ако имате дилему у вези нечега, питајте, не износите тврдње.
Ја бих овде поновио део моје поруке са друге теме, јер је то ипак утопија што си написао (очекивати од свих једнак критеријум по питању поузданости сазнања или "сазнања")
".. јер на сваку информацију коју донесу, уколико није валидна, уследи одговор неког од уредника или чланова форума, и сам тај одговор даје нове информације и нама осталима (а до тих одговора не би ни дошло , да није било неког поста који је историјски непоуздан или нетачан... Део сазнања за форумаше је дошао као процес излагања нових информација, али добар део сазнања је дошао и као последица деманта, интеракције"
Али уколико неко инсистира на полуинформацијама и непровереним изворима, онда има разлога за ову реакцију ( а Васић није инсистирао на својим тврдњама ,а поред тога је и нов форумаш, на основу броја досадашњих порука, па може бити разумљиво и на основу тога, да је нов у овоме)
« Последња измена: Октобар 01, 2021, 06:57:30 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #217 послато: Октобар 01, 2021, 06:56:27 поподне »
Ја бих овде поновио део моје поруке са друге теме, јер је то ипак утопија што си написао (очекивати од свих једнак критеријум по питању поузданости сазнања или "сазнања")
".. јер на сваку информацију коју донесу, уколико није валидна, уследи одговор неког од уредника или чланова форума, и сам тај одговор даје нове информације и нама осталима (а до тих одговора не би ни дошло , да није било неког поста који је историјски непоуздан или нетачан... Део сазнања за форумаше је дошао као процес излагања нових информација, али добар део сазнања је дошао и као последица деманта, интеракције"
А и громогласна ћутња на поједине објаве говори  више од ријечи😇

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #218 послато: Октобар 01, 2021, 06:56:53 поподне »
Ја бих овде поновио део моје поруке са друге теме, јер је то ипак утопија што си написао (очекивати од свих једнак критеријум по питању поузданости сазнања или "сазнања")
".. јер на сваку информацију коју донесу, уколико није валидна, уследи одговор неког од уредника или чланова форума, и сам тај одговор даје нове информације и нама осталима (а до тих одговора не би ни дошло , да није било неког поста који је историјски непоуздан или нетачан... Део сазнања за форумаше је дошао као процес излагања нових информација, али добар део сазнања је дошао и као последица деманта, интеракције"

Ниси у праву. На већи део нетачних информација нико не одреагује, јер немају људи времена да живот троше на побијање небулоза. Па колико је овде само Шапоњић постова написао од којих је човеку могло само да позли, да не помињем неке друге који су још "живи". Шта је требало, да се задуже два уредника да иду за њим и исправљају га? Наравно да то нико неће радити. И онда последично, таква писанија преплаве форум јер нико њима неће да се бави, а аутори небулоза у пуном налету снаге...
« Последња измена: Октобар 01, 2021, 06:58:40 поподне Ojler »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #219 послато: Октобар 01, 2021, 06:58:22 поподне »
Ја бих овде поновио део моје поруке са друге теме, јер је то ипак утопија што си написао (очекивати од свих једнак критеријум по питању поузданости сазнања или "сазнања")
".. јер на сваку информацију коју донесу, уколико није валидна, уследи одговор неког од уредника или чланова форума, и сам тај одговор даје нове информације и нама осталима (а до тих одговора не би ни дошло , да није било неког поста који је историјски непоуздан или нетачан... Део сазнања за форумаше је дошао као процес излагања нових информација, али добар део сазнања је дошао и као последица деманта, интеракције"
Али уколико неко инсистира на полуинформацијама и непровереним изворима, онда има разлога за ову реакцију ( а Васић није инсистирао на својим тврдњама)
Ja se slažem sa ovim zapažanjem.
Lično gledam da se prvo obratim nekome na pp čije znanje cenim, pre nego što nešto napišem, e sada nije ničija obaveza da mi odgovara na moje nedoumice, deo svoga mišljenja iznesem po nekada na temama u konverzaciji. Kako drugačije saznati stvari :)