Аутор Тема: Хвала и збогом!  (Прочитано 9119 пута)

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Хвала и збогом!
« Одговор #20 послато: Август 10, 2019, 10:52:40 пре подне »
 Da nije možda napravljena kod Ananića na kompu neka povratna sprega pa svako konektovanje napravi problem.... pitajte glavnog za sajt, možda nije nikakav problem na samom sajtu...

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Хвала и збогом!
« Одговор #21 послато: Август 10, 2019, 12:18:44 поподне »
Хвала ти, Бранко, на одговору.

Ова књига која ти се налази на Гугл драјву, је пета верзија. Ја сам у међувремену био вредан и допунио је у шестој верзији са још 34 странице. У првој књизи о Ананићима на Банији, појављује се каплар Максим Ананић из 1754. године. Необично ми је драго да сам дошао до старијих имена Ананића и померио их на Банији за око 230 година уназад, тако да се по војним архивима бивше АУ појављују најчешће као граничари већ 1526. године. Дакле, извукао сам максимум, јер не постоји литература о нама. Све то повезујем са Штрбцима из Жумберка уз које смо се "шлепали", јер нисмо ни братство ни племе, а са Штрбцима нас повезује иста хапло група, вероватно и заједничко место порекла у Старој Херцеговини, као и иста Крсна слава Ђурђевдан. Истина, постоје и неки Штрбци који су доселили из Далмације и славе Никољдан.
Такође, унео сам пуно података о Ананићима који су још давно иселили, највише у САД.

Данас више нема Ананића на Банији, а место Папићи код Суње, где су вековима живели, данас је пусто. Не тако давно ми је један пријатељ пролазио кроз село Папићи и каже да се ни из једног димњака не види дим.

Шаљем ти мејлом шесту, коначну верзију књиге о Ананићима. Можда ће ти некада затребати. Било би штета да се загубе подаци о пореклу Ананића, јер се само понегде појединачно помињу нека имена.

Што се мене тиче, књигу сам одштампао и поделио је својој деци, унучадима и неким Ананићима.

Поздрав,
Војислав

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Хвала и збогом!
« Одговор #22 послато: Август 10, 2019, 01:27:04 поподне »
Добро, заменићу стару верзију новом, али на страницу Дигитална библиотека портала Порекло немој да рачунаш, бар не док се не среди сајт. Јер тамо линкови очигледно пуцају кроз пар дана након што се поставе.

Нова верзија књиге доступна је сада овде: Књига о Ананићима.



Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Хвала и збогом!
« Одговор #23 послато: Август 10, 2019, 03:53:17 поподне »
Хвала, Бранко!

Још нешто. Нека ме исправи неко од историчара ако можда грешим, аки мислим да је тадашња АУ на празне просторе Баније, ради заштите од упада Турака, најпре постављала Србе граничаре из Жумберка, а да су тек касније то подручје насељавали Срби преко Далмације, Гламоча, Змијања и Поткозарја. Ако је ова моја хипотеза тачна, било би то ново откриће.

Војислав