Аутор Тема: Поделите нове 23андМе резултате!  (Прочитано 7985 пута)

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Поделите нове 23андМе резултате!
« Одговор #20 послато: Август 22, 2022, 06:24:50 поподне »
Нешто ту дефинитивно није скроз како ваља, зависи и како је и 23андме протумачила одређене гене вероватно, а може бити и да је до узорака које узимају као референтне.
Ми имамо и Албанце и Косоваре и Македонце као поклапања, али немамо те регионе. Тетка има Црну Гору.
Знам да су се и неки Арбереши жалили да су после последњег update изгубили Албанију а добили Грчку, рецимо.
Што се Пелопонеза тиче код нас можда и има неке логике, знајући распоред наше E-BY4573, али то делује исувише далеко да би остало у генима, ко зна.

Било је скромнијих миграција Влаха и нешто већих Арванита. Не знам да ли је било још неког уплива током Морејског краљевства, када га је држала Венеција или можда још раније током инвазије Нормана.

Ево и моје мапе поклапања за Грчку, Пелопонез је једно од жаришта. У питању су, наравно, мањи сегменти.




Па, мени - у сваком случају- на првом месту стоји Грчка (Пелопонез), па Црна Гора, па БиХ и итд

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 513
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Поделите нове 23андМе резултате!
« Одговор #21 послато: Август 22, 2022, 06:27:57 поподне »

Па, мени - у сваком случају- на првом месту стоји Грчка (Пелопонез), па Црна Гора, па БиХ и итд

Видећемо хоће ли се шта променити током следећег update, дуго није рађен. Сада су само одрадили освежавање процене ancestry composition.
Ви и ја имамо делом слично порекло, поприлично опскурно по неким линијама.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Поделите нове 23андМе резултате!
« Одговор #22 послато: Август 22, 2022, 07:50:44 поподне »
Нешто ту дефинитивно није скроз како ваља, зависи и како је и 23андме протумачила одређене гене вероватно, а може бити и да је до узорака које узимају као референтне.
Ми имамо и Албанце и Косоваре и Македонце као поклапања, али немамо те регионе. Тетка има Црну Гору.
Знам да су се и неки Арбереши жалили да су после последњег update изгубили Албанију а добили Грчку, рецимо.
Што се Пелопонеза тиче код нас можда и има неке логике, знајући распоред наше E-BY4573, али то делује исувише далеко да би остало у генима, ко зна.

Проверио сам и профил једне Црногорке из Црмнице. Она већ има јаку компоненту црногорску (Улцињ, итд). Али такође нема ни мрвицу Албаније/Косова. Биће да дефинитивно њихове резултате још увек нису ставили на мапу. Немогуће је практично да Срби имају аутосомална поклапања на Пелопонезу (и ова Црногорка их има), а да немају у тим крајевима. Или је тај југ Грчке могуће компензација за то што фали та централнобалканска аутосомална мешавина. Најбоље је писати овима са 23andMe поводом тога.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 513
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Поделите нове 23андМе резултате!
« Одговор #23 послато: Август 22, 2022, 08:15:22 поподне »
Ево рецимо како изгледа један (додуше мутан пошто је I-S17250) Албанац из Полога.

Пелопонез дефинитивно има неку фалинку, а о чему се тачно ради, ко зна.



И Македонац са Охрида



Простор КиМ  изгледа није уопште обрађен у референтним популацијама.
« Последња измена: Август 22, 2022, 08:23:16 поподне НикПав »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Поделите нове 23андМе резултате!
« Одговор #24 послато: Август 22, 2022, 08:23:28 поподне »
Ево рецимо како изгледа један (додуше мутан пошто је I-S17250) Албанац из Полога.

Пелопонез дефинитивно има неку фалинку, а о чему се тачно ради, ко зна.



И Македонац са Охрида



Аха, ова компонента ипак постоји, а не јавља се код Срба готово уопште. То већ мења ствари. Можда се може објаснити словенско-староседелачком везом са југозападним крајевима Балкана, Шоплуком, једног доброг дела Срба. Али опет су то превише оштре разлике. 

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 513
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Поделите нове 23андМе резултате!
« Одговор #25 послато: Август 22, 2022, 08:26:10 поподне »
Аха, ова компонента ипак постоји, а не јавља се код Срба готово уопште. То већ мења ствари. Можда се може објаснити словенско-староседелачком везом са југозападним крајевима Балкана, Шоплуком, једног доброг дела Срба. Али опет су то превише оштре разлике.

Могуће је да су само погрешно повезали неке днк сегменте са одређеним регијама.
Погледаћу баш и хаплогрупе ових Грка што имам са Пелопонеза.
Дуго нису освежавали регије, требало би ускоро и то да ураде.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Поделите нове 23андМе резултате!
« Одговор #26 послато: Август 22, 2022, 08:31:33 поподне »
Аха, ова компонента ипак постоји, а не јавља се код Срба готово уопште. То већ мења ствари. Можда се може објаснити словенско-староседелачком везом са југозападним крајевима Балкана, Шоплуком, једног доброг дела Срба. Али опет су то превише оштре разлике.

Која сад компонента? Не разумем баш!

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Поделите нове 23андМе резултате!
« Одговор #27 послато: Август 22, 2022, 08:33:22 поподне »
Могуће је да су само погрешно повезали неке днк сегменте са одређеним регијама.
Погледаћу баш и хаплогрупе ових Грка што имам са Пелопонеза.
Дуго нису освежавали регије, требало би ускоро и то да ураде.

Не, смешно је што ти још и напишу: у задњих 100-200 година имали сте претка "малтене" директно сишао са Пелопонеза.

Сад ми је задње поклапање неки полу Грк, полу Италијан.
« Последња измена: Август 22, 2022, 08:37:36 поподне нцп »

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Поделите нове 23андМе резултате!
« Одговор #28 послато: Август 22, 2022, 08:36:25 поподне »
Видећемо хоће ли се шта променити током следећег update, дуго није рађен. Сада су само одрадили освежавање процене ancestry composition.
Ви и ја имамо делом слично порекло, поприлично опскурно по неким линијама.

Слободно постави моју мапу - мислим да имаш приступ мом налогу. Ја нисам при таквим техничким могућностима сада.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 513
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Поделите нове 23андМе резултате!
« Одговор #29 послато: Август 22, 2022, 08:38:16 поподне »
Не, смешно је што ти још и напишу: у задњих 100-200 година имали сте претка "малтене" директно сишао са Пелопонеза.

Јесте, ко не зна помисли свашта, сретао сам се и са таквима.  :D

Слободно постави моју мапу - мислим да имаш приступ мом налогу. Ја нисам при таквим техничким могућностима сада.

Цркао ми је телефон пре два месеца, изгубио сам Ваше податке.

"Италијани" се исто често појављују као даља поклапања, а сви су из зона насељаваних са Балкана од XV века.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Поделите нове 23андМе резултате!
« Одговор #30 послато: Август 22, 2022, 08:40:28 поподне »
Могуће је да су само погрешно повезали неке днк сегменте са одређеним регијама.
Погледаћу баш и хаплогрупе ових Грка што имам са Пелопонеза.
Дуго нису освежавали регије, требало би ускоро и то да ураде.

Биће да су они на неки начин објединили јужнобалканску компоненту, због поприличне везе Албанаца и Грка (Арванити и сл). Тако да та поклапања Срба на Пелопонезу заправо треба тако и схватити.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Поделите нове 23андМе резултате!
« Одговор #31 послато: Август 22, 2022, 08:45:30 поподне »
Биће да су они на неки начин објединили јужнобалканску компоненту, због поприличне везе Албанаца и Грка (Арванити и сл). Тако да та поклапања Срба на Пелопонезу заправо треба тако и схватити.

Мислим да ово има смисла и ако гледамо днк рођаке по имену и презимену. Отприлике је уједначен број Албанаца и Грка који се јављају у листама поклапања Срба. Исправи ме ако грешим.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Поделите нове 23андМе резултате!
« Одговор #32 послато: Август 22, 2022, 08:53:47 поподне »
Каламатианос.

Иначе, ја мислим да су управо Власи (различите њихове групације ...од Цинцара, па надаље) уклапајући се више или мање у српски национални корпус кроз векове били носиоци те неке компоненте (Грчка).

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Поделите нове 23андМе резултате!
« Одговор #33 послато: Август 22, 2022, 09:20:27 поподне »
Мислим да ово има смисла и ако гледамо днк рођаке по имену и презимену. Отприлике је уједначен број Албанаца и Грка који се јављају у листама поклапања Срба. Исправи ме ако грешим.

Ово ипак није тачно. Знатно више аутосомалних ДНК рођака Срби са 23andMe имају на простору Албаније. Што је негде и логично, зато је било чудно да се тамо на мапи налази рупа, а на Пелопонезу некакво жариште. Али као што рекосмо, могуће да ти резултати на мапи представљају исту ствар.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 513
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Поделите нове 23андМе резултате!
« Одговор #34 послато: Август 22, 2022, 09:20:53 поподне »
Мислим да ово има смисла и ако гледамо днк рођаке по имену и презимену. Отприлике је уједначен број Албанаца и Грка који се јављају у листама поклапања Срба. Исправи ме ако грешим.

Нажалост, за разлику од MH и Аncestry, 23andme нема неки згодан алат да можеш да обележиш поклапања маркером и тако их разврсташ по националности.
Рекао бих да однос Грка и Албанаца међу поклапањима вероватно зависи од човека до човека, код мене и тетака ми се чини да има више Албанаца.
На Ancestry и MH их има убедљиво више.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Поделите нове 23андМе резултате!
« Одговор #35 послато: Септембар 23, 2022, 01:32:58 поподне »
Стигли су ми резултати са 23andMe. Касније ћу поставити пресеке и неке занимљивости.

Морам рећи да сам фасциниран прецизношћу неких информација (порекло/здравствени извештаји). Топло препоручујем тест свима које занима Y-DNA, mtDNA, аутосомална, процена здравствених предиспозиција, телесних карактеристика и сл.

Мислим да се подаци могу пребацити на Gedmatch и још неке калкулаторе.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Поделите нове 23андМе резултате!
« Одговор #36 послато: Септембар 23, 2022, 01:55:32 поподне »
Стигли су ми резултати са 23andMe. Касније ћу поставити пресеке и неке занимљивости.

Морам рећи да сам фасциниран прецизношћу неких информација (порекло/здравствени извештаји). Топло препоручујем тест свима које занима Y-DNA, mtDNA, аутосомална, процена здравствених предиспозиција, телесних карактеристика и сл.

Мислим да се подаци могу пребацити на Gedmatch и још неке калкулаторе.
Мени су тако одрадили здравствени картон на MyDNA да и дан данас мислим да ми слушају телефон или ме некако другачије шпијају. Предлог исхране им је тек посебна прича, а повреде које сам имао током каријере и због којих сам и рано престо да играм су такође генетички детерминисане. Једном речју, забезекнут.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 965
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Поделите нове 23андМе резултате!
« Одговор #37 послато: Септембар 23, 2022, 02:25:42 поподне »
А како сте добили те извештаје, ако се оде на сајт 23andMe, приликом поручивања из Србије стоји ово обавештење:

I understand that the 23andMe service available in my country currently provides access to ancestry and trait reports and uninterpreted raw genetic data only, and that I will not receive any reports about my health.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Поделите нове 23андМе резултате!
« Одговор #38 послато: Септембар 23, 2022, 02:32:35 поподне »
Мени су тако одрадили здравствени картон на MyDNA да и дан данас мислим да ми слушају телефон или ме некако другачије шпијају. Предлог исхране им је тек посебна прича, а повреде које сам имао током каријере и због којих сам и рано престо да играм су такође генетички детерминисане. Једном речју, забезекнут.

Отприлике тај осећај.

А како сте добили те извештаје, ако се оде на сајт 23andMe, приликом поручивања из Србије стоји ово обавештење:

I understand that the 23andMe service available in my country currently provides access to ancestry and trait reports and uninterpreted raw genetic data only, and that I will not receive any reports about my health.

Не постоји могућност поручивања из Србије. Мора се преко некога ко живи у иностранству, тј. земљама из којих је то могуће урадити, послати узорак.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Поделите нове 23андМе резултате!
« Одговор #39 послато: Септембар 23, 2022, 02:33:35 поподне »
А како сте добили те извештаје, ако се оде на сајт 23andMe, приликом поручивања из Србије стоји ово обавештење:

I understand that the 23andMe service available in my country currently provides access to ancestry and trait reports and uninterpreted raw genetic data only, and that I will not receive any reports about my health.
Само сам поделио моје резултате аутосомала са њима  и након неког времена почео добојати одгоборе. АС сам радио на ФТДНА.