Аутор Тема: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности  (Прочитано 46876 пута)

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #220 послато: Октобар 08, 2022, 03:12:18 поподне »
На 23andme је ашкенаска компонента издвојена као посебна, и то је урачуната међу европске супкомпоненте, па зато Ашкенази добијају углавном 100% European, иако одлично знамо да су они угрубо микс 60% левантинске и око 40% јужноевропске компоненте, уз блага одступања.
Исто тако полунегроидни народи источне Африке (Амхаре, Сомалци, Тигре) на 23andme добијају 99-100% Sub Saharan компоненте, иако је и слијепцу јасно да ти људи имају значајан западноевроазијски уплив.
Даље, сва западноевроазијске компоненте која нису европске урачунате су у MENA.

Тако да се не бих ослонио много на тај аутосомални калкулатор.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #221 послато: Октобар 08, 2022, 04:00:15 поподне »
На 23andme је ашкенаска компонента издвојена као посебна, и то је урачуната међу европске супкомпоненте, па зато Ашкенази добијају углавном 100% European, иако одлично знамо да су они угрубо микс 60% левантинске и око 40% јужноевропске компоненте, уз блага одступања.
Исто тако полунегроидни народи источне Африке (Амхаре, Сомалци, Тигре) на 23andme добијају 99-100% Sub Saharan компоненте, иако је и слијепцу јасно да ти људи имају значајан западноевроазијски уплив.
Даље, сва западноевроазијске компоненте која нису европске урачунате су у MENA.

Тако да се не бих ослонио много на тај аутосомални калкулатор.

За земље трећег света је донекле логично да не постоји прецизна аутосомална подела, будући да је калкулатор предвиђен за западно тржиште. Међутим, 23andMe се, судећи по поклапањима, показао доста тачним. Вероватно негде у равни са MyHeritage, а оба су нешто прецизнија од FTDNA. Када су аутосомалне мапе у питању, Балкан ту није лоше одрађен, будући да је велики број људи одавде тестиран, а резултати се константно ажурирају.

Замерка је што Босна није детаљније по регионима подељена, а има основа за то. Тренутно постоји подела на Федерацију БиХ и Републику Српску.

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: DNA - Процена етничке припадности
« Одговор #222 послато: Октобар 08, 2022, 06:00:08 поподне »
 Извињење мало ћу да скренем са теме. На MyHeritage стартовао сам са 0,6% и при том је мамин 0,3 према тестираној особи. Да чујем прогнозу какве су шансе да ово распетљам ?

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #223 послато: Октобар 09, 2022, 09:16:31 пре подне »
Код 23andMe остаје она мистерија, зашто су на Балкану Србима тамо ближи Бугари, Румуни и Грци, од Македонаца, Албанаца и често Црногораца (барем по оној мапи поклапања). Покушавали смо то да објаснимо малим узорком, што не пије воду, будући да су скоро све области лепо покривене. Друга ствар, да је можда на тај начин означена та "јужнобалканска" компонента, што опет нема превише логике, узевши у обзир поклапања.

Знам на што мислиш. Ови проценти, Балкан, Источна Европа, итд. су admixture анализа.

Ове административне јединице које добиваш су друго, то је IBD анализа, рачунају се потпуно одвојено. То није блискост, него подручја на којима имаш рођаке.

Оне се одређују упоређивањем с људима у њиховој бази који су купили тест, имају обије бабе и дједа из исте административне јединице, и пристали су да се њихови подаци користе за то.

Претпостављам да немају довољно тестираних у бази из Македоније, Црне Горе и Албаније, па IBD слабије функционише за те државе.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #224 послато: Октобар 10, 2022, 12:49:33 поподне »
На 23andme постоје неке регије које се понављају код већине тестираних с Балкана , нпр. Пелопонез и Задарска Жупанија. То су подручја с већом дијаспором у Америци, па у бази већ имају толико људи из ових регија, да се за сваког нађе понеки даљњи рођак.

MyHeritage је бољи по том питању.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #225 послато: Октобар 10, 2022, 01:12:43 поподне »
На 23andme постоје неке регије које се понављају код већине тестираних с Балкана , нпр. Пелопонез и Задарска Жупанија. То су подручја с већом дијаспором у Америци, па у бази већ имају толико људи из ових регија, да се за сваког нађе понеки даљњи рођак.

MyHeritage је бољи по том питању.

Могуће да је због тога. MH и 23andMe се труде да и на аутосомалној мапи прикажу поклапања из крајева где постоје најближи днк рођаци (зато Балкан неретко иде и преко 90%), док FTDNA ту даје неку аутосомалну процену пре свега. Чини се да је прва верзија Family Finder-а ту била нешто прецизнија.

Староседелачки утицај се приказује на следећи начин:

FTDNA: Greece and Balkan, Italian Peninsula

- Питање колико је словенског уплива у овој првој компонентни. Албанци добијају G&B углавном 100%. Код Срба се већ појављује Италија понекад.

MyHeritage: Balkan (који свакако подразумева и добар део словенског наслеђа) и Greek and South Italian, као израженија старобалканска компонента.

23andMe: практично све кроз Greek & Balkan, где свакако постоји и значајна словенска компонента. Можда се детаљније разике могу пронаћи у самим поклапањима.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #226 послато: Октобар 10, 2022, 04:04:53 поподне »
Могуће да је због тога. MH и 23andMe се труде да и на аутосомалној мапи прикажу поклапања из крајева где постоје најближи днк рођаци (зато Балкан неретко иде и преко 90%), док FTDNA ту даје неку аутосомалну процену пре свега. Чини се да је прва верзија Family Finder-а ту била нешто прецизнија.

Староседелачки утицај се приказује на следећи начин:

FTDNA: Greece and Balkan, Italian Peninsula

- Питање колико је словенског уплива у овој првој компонентни. Албанци добијају G&B углавном 100%. Код Срба се већ појављује Италија понекад.

MyHeritage: Balkan (који свакако подразумева и добар део словенског наслеђа) и Greek and South Italian, као израженија старобалканска компонента.

23andMe: практично све кроз Greek & Balkan, где свакако постоји и значајна словенска компонента. Можда се детаљније разике могу пронаћи у самим поклапањима.

Да, тако је отприлике.

Референтна популација за Greek & Balkan на FTDNA су Грци+Бугари, дакле ова компонента би могла садржавати негдје изнад 20% словенског уплива. зато Албанци добивају 100%, они су таман негдје толико Словени.

На MyHeritage-у 90%+ Балкана добивају само Срби, Црногорци и дио Хрвата и Бошњака. Други дио Хрвата и Бошњака добива и доста Источне Европе, а Бугари, Македонци, Грци имају и доста Италије и Грчке.
Ту поклапања не би требала имати утицаја, јер је то admixture анализа, него су вјероватно користили Србе као референтну популацију за Балканску компоненту.

23andme је заправо сличан MyHeritage-у. Хрвати и Бошњаци исто знају добити комбинацију Балкан+Источна Европа, а јужни Грци добивају Балкан+Италија+Анадолија. Само је овај "Балкан" код њих нешто шири према југу, добивају га и Албанци, Бугари, Македонци и сјеверни Грци.


Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #227 послато: Октобар 10, 2022, 04:21:34 поподне »
Ту се заправо види недостатак admixture алгоритма. Ови тестови су направљени с намјеном да Американцима мијешаног европског поријекла кажу гдје су им преци живјели прије око 500 година. А видимо да резултати у доста случајева одражавају неке утицаје од прије 1500 и више година. Мислим да 23andme за сада најбоље искориштава овај алгоритам.

Ван мреже Blazhinho

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #228 послато: Октобар 15, 2022, 01:23:09 пре подне »
Da se ukljucim i ja.

Prosle godine sam uradio test preko MyHeritage, pa od tad proucavam sve u vezi sa njim. Ukratko, otac je iz Sumadije, dakle poreklom iz Hercegovine, Crne Gore, Starog Vlaha i Raske, Rasine, Kosova i Metohije. Majka je u potpunosi poreklom iz Zapadne Bosne i Like. Evo nekih zapazanja:

Rezultati i genetske grupe: https://ibb.co/1LdKkJm

Karte sa mestima rodjenja predaka ljudi sa kojima imam poklapanja (za one za koje sam mogao da nadjem mesta) - MH je prakticno 90 % od toga, a tu su jos i ljudi sa FTDNA, GEDmatch i LivingDNA:

1. karta je sa drzavama u nekom sirem regionu, pa bi to trebalo da budu pouzdanija poklapanja: https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1gOWI37EzBiBGiQNM7qBAFCz4QW2xIkO3&ll=43.871998059227195%2C24.93272233443161&z=6

2. karta sa udaljenijim drzavama i svakako manje pouzdanim poklapanjima (ima ih mnogo manje, a i manje sam se bavio njima): https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1Yd7ZPlhxCebIwETFvQPPcC3ox3q0IXif&ll=55.10671567247434%2C16.274417490625012&z=6

Spisak poklapanja razvrstanih po nacionalnostima (neke grupe obuhvataju 2 ili 3 srodna naroda):

                                                  MH                  FTDNA
Ukupno                               4199 (100 %)     1370 (100 %)
Nepoznati                            991 (23,6 %)    672 (49,05 %)
Mesoviti                              308 (7,34 %)       92 (6,72 %)


Srbi                                      1097 (26,13 %)    236 (17,23 %)
Albanci                                268 (6,38 %)       22 (1,61 %)
Bosnjaci                               262 (6,24 %)       26 (1,9 %)
Britanci i Irci                        49 (1,17 %)        21 (1,53 %)
Bugari                                   57 (1,36 %)        25 (1,82 %)
Finci                                      54 (1,29 %)        10  (0,73 %)
Francuzi                                15 (0,36 %)        1 (0,07 %)
Grci                                       115 (2,74 %)       21 (1,53 %)
Hrvati                                   200 (4,76 %)       48 (3,5 %)
Italijani                                 32 (0,76 %)         8 (0,6 %)
Litvanci i Letonci                  6 (0,14 %)          2 (0.15 %)
Madjari                                 105 (2,5 %)         12 (0,75 %)
Nemci i Holandjani               28 (0,67 %)        8 (0,58 %)
Poljaci                                   122 (2,91 %)      31 (2,62 %)
Rumuni                                  112 (2,67 %)      8 (0,58 %)
Rusi, Ukrajinci i Belorusi      187 (4,45 %)      77 (5,62 %)
Slovenci                                  12 (0,29 %)          2 (0,15 %)
Turci                                       64 (1,52 %)          9 (0,66 %)
Cesi i Slovaci                          39 (0,93 %)        14 (1,02 %)
Spanci i Portugalci                  11 (0,26 %)         5 (0,36 %)
Svedjani, Norvezani i Danci   60 (1,43 %)         20 (1,46 %)

Na GEDmatchu jednostavno ima previse nebuloznih poklapanja (npr. iz nekog razloga imam Brazilce), a na LivingDNA ih imam vrlo malo (mislim 73 ukupno).

Ван мреже Blazhinho

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #229 послато: Октобар 15, 2022, 01:23:41 пре подне »
Nastavak:

Kategoriju nepoznati, nazalost, cini puno ljudi, i tu je vecina onih nelogicnih poklapanja, kao sto su npr. silni saroliki Amerikanci i Nemci. Ima i onih za koje nisam siguran koje su nacionalnosti, odnosno preko kog pretka imam poklapanje sa njima.

Mesoviti su oni koji imaju barem dve od ovih grupa na listi medju precima, i za koje ne znam preko koje od tih grupa - nacionalnosti imaju poklapanje sa mnom. Npr. ako je nekome otac Bosnjak, a majka Hrvatica, ne znam preko koga je poklapanje, pa ga ubacim u tu grupu.

Srba, naravno, ima najvise, iz svih drzava bivse Jugoslavije. U ovoj grupi su i stranci koji imaju nekog naseg pretka, jer je poklapanje sigurno preko njih (npr. Amerikanac ili Francuz koji imaju dedu/pradedu itd. koji je bio Srbin).

Albanci na MH su u neocekivano (barem za mene) velikom broju. Zato i imam ovu grupu "Albanci u Srbiji". Velika vecina njih je sa Kosova i Metohije, a znatno manje iz Crne Gore, Preseva, Makedonije i Albanije. Znam da medju precima imam i one grane koje su dosle sa KiM, ali mislim da je njih previse ovde, da nisu sva realna poklapanja. Na FTDNA ih procentualno ima daleko manje. Neki prosecan sastav Albanca kod mene je mozda 60-40 (Grcka i Balkan), pa verovatno imaju i nase genetike (43 ima Srbiju kao grupu).

Bosnjaka imam i iz BiH i Sandzaka (sto iz Srbije, sto Crne Gore), ali prvih ima vise, sto je i razumljivo u mom slucaju. U BiH ih prakticno imam svuda, dok je u Sandzaku najvece zariste Bihor, gde mozda podjednako imam i njih i nase.

Hrvati su problematicna grupa za identifikaciju. Jednostavno, ne moze se uvek znati ko je Srbin, ko Hrvat, tako da sam za ovoliko siguran da su oni. Majcina muska linija (a verovatno i neke ostale) je poreklom iz Like, pa je deo njih preko toga. Drugi deo je preko Hercegovine (za koju ne znam tacno koje grane predaka su odatle), ali imam Hrvata medju poklapanjima iz Zapadnog dela. Naravno, tu su i Dalmacija, koja je povezana sa Likom i Hercegovinom, dok je iz Slavonije vecina nasih (pogotovo Zapadne).

Grcka poklapanja su najvecim delom sa severa, sto je i razumljivo. Dakle, ceo sever (Egejska Makedonija) od Kostura i Lerina do Drame i Kavale. Kod nekih se i vidi da su naseg porekla (13 njih ima Srbiju kao genetsku grupu).

Italijana ima malo, i zanimljivo je da su mi podeljeni u dve grupe - severna i juzna polovina Italije. Za juznu je jasno da su neki preko Srba, Normana, mozda i preko nekih starijih naroda (slicnim Grcima) pre (ukoliko su pouzdana poklapanja). Za severnu zaista ne znam kako ih imam odatle.

Madjara imam slicno kao Rumuna i Grka. Kod njih je cudno sto niko nema Srbiju kao grupu, pa treba pretpostaviti da neki zaista jesu preko nasih iz vremena seoba, a neki jednostavno preko Slovena, kao i Poljaci i Rusi. Vidimo da su prilicno rasireni, a grupisani na jugu, zapadu i sirokom severu i centru drzave. Zanimljiva je ova linija koja obuhvata Zapadnu Slavoniju i zapadni deo Madjarske. To moze da bude seoba Petra Erdedija iz 16. veka (barem jednim delom), koji je svoje ljude prebacio dublje u Ugarsku, nakon najezde Turaka.

Rumuni su, izgleda, podeljeni u dve grupe. Najvece zariste je na severo-zapadu - u Banatu (ovo zariste se preliva u Madjarsku, verovatno preko Vojne Krajine), dok su ostali rasuti po sirokom centru drzave. Za prve je jasno kako ih imam (21 njih ima Srbiju kao grupu), dok za druge nisam siguran, i deo moze biti preko Slovena, slicno kao kod Madjara. Mali deo moze biti i preko Sasa, a imam i Sekelje iz samog centra drzave.

Bugari, ocekivano, su najvecim delom koncentrisani na zapadu. Cak 30, dakle vise od pola ih ima Srbiju kao grupu, pa je jasno da su naseg porekla. Od svih naroda, oni procentualno najvise imaju nasu grupu. Takodje, nemam nijednog pretka sa istoka Srbije, niti predanje o tome, a, kao sto se vidi, prakticno nijedno poklapanje odatle.

Turci su posebna grupa ljudi, jer je vise nego jasno da su svi oni nekog stranog porekla (sa Balkana). Njih 21 ima Srbiju kao grupu. Takodje, osim Srbije, CG i BiH, ima i onih sa poreklom iz Grcke i Bugarske.

Sto se tice svih ostalih, ali i ovih opisanih, gledao sam da budu cisti pripadnici te nacionalnosti. Npr. imam mnogo Nemaca koji imaju veliki deo slovenske genetike (od 20, pa do preko 50 %), i takve sam, jednostavno, stavljao u nepoznate. Od tih cistih, moze se reci da ima puno Istocnih i Zapadnih Slovena, koji nisu neuobicajena poklapanja, ali su svakako jako daleko, pa je i pitanje koliko su pouzdana. Ostalih ima znatno manje, npr. Finci su najcesce cisti, ali su mi svi na jednom segmentu istog hromozoma, dok je germanski deo Skandinavije mozda preko Normana, a oni cisti Nemci, neki Francuzi i Britanci mogu biti preko Sasa. Ali opet, sve je to pitanje. Kako i za regionalna, a pogotovo za ostala poklapanja, za veliki deo je upitno da li je u redu.

Gledajuci oblasti iz kojih imam poklapanja, zanimljive su Macva i severo-istocna Bosna. Za njih nemam bas nikakvo predanje da je neko dosao odatle, ali sudeci po broju poklapanja iz ovih podrucja, itekako je moguce. Moguca je linija iz kvadrata Brcko-Tuzla-Bijeljina-Zvornik, koja prelazi Drinu, ostaje neko vreme u Macvi, pa kasnije prelazi u Sumadiju. Za Hercegovinu takodje nemam predanje o poreklu predaka, ali je vise nego sigurno da je nekoliko grana predaka odatle. Pune su mi i Istocna i Zapadna, dok je crnogorski deo slab. Ostale oblasti su manje vise ocekivane, odnosno logicne. Tu je jos i cincarsko podrucije (oko tromedje Severne Makedonije, Albanije i Grcke), pa postoji mogucnost da imam malo i tog porekla.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #230 послато: Октобар 15, 2022, 08:47:39 пре подне »
Da se ukljucim i ja.

Prosle godine sam uradio test preko MyHeritage, pa od tad proucavam sve u vezi sa njim. Ukratko, otac je iz Sumadije, dakle poreklom iz Hercegovine, Crne Gore, Starog Vlaha i Raske, Rasine, Kosova i Metohije. Majka je u potpunosi poreklom iz Zapadne Bosne i Like. Evo nekih zapazanja:

Rezultati i genetske grupe: https://ibb.co/1LdKkJm

Karte sa mestima rodjenja predaka ljudi sa kojima imam poklapanja (za one za koje sam mogao da nadjem mesta) - MH je prakticno 90 % od toga, a tu su jos i ljudi sa FTDNA, GEDmatch i LivingDNA:

1. karta je sa drzavama u nekom sirem regionu, pa bi to trebalo da budu pouzdanija poklapanja: https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1gOWI37EzBiBGiQNM7qBAFCz4QW2xIkO3&ll=43.871998059227195%2C24.93272233443161&z=6

2. karta sa udaljenijim drzavama i svakako manje pouzdanim poklapanjima (ima ih mnogo manje, a i manje sam se bavio njima): https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1Yd7ZPlhxCebIwETFvQPPcC3ox3q0IXif&ll=55.10671567247434%2C16.274417490625012&z=6

Spisak poklapanja razvrstanih po nacionalnostima (neke grupe obuhvataju 2 ili 3 srodna naroda):

                                                  MH                  FTDNA
Ukupno                               4199 (100 %)     1370 (100 %)
Nepoznati                            991 (23,6 %)    672 (49,05 %)
Mesoviti                              308 (7,34 %)       92 (6,72 %)


Srbi                                      1097 (26,13 %)    236 (17,23 %)
Albanci                                268 (6,38 %)       22 (1,61 %)
Bosnjaci                               262 (6,24 %)       26 (1,9 %)
Britanci i Irci                        49 (1,17 %)        21 (1,53 %)
Bugari                                   57 (1,36 %)        25 (1,82 %)
Finci                                      54 (1,29 %)        10  (0,73 %)
Francuzi                                15 (0,36 %)        1 (0,07 %)
Grci                                       115 (2,74 %)       21 (1,53 %)
Hrvati                                   200 (4,76 %)       48 (3,5 %)
Italijani                                 32 (0,76 %)         8 (0,6 %)
Litvanci i Letonci                  6 (0,14 %)          2 (0.15 %)
Madjari                                 105 (2,5 %)         12 (0,75 %)
Nemci i Holandjani               28 (0,67 %)        8 (0,58 %)
Poljaci                                   122 (2,91 %)      31 (2,62 %)
Rumuni                                  112 (2,67 %)      8 (0,58 %)
Rusi, Ukrajinci i Belorusi      187 (4,45 %)      77 (5,62 %)
Slovenci                                  12 (0,29 %)          2 (0,15 %)
Turci                                       64 (1,52 %)          9 (0,66 %)
Cesi i Slovaci                          39 (0,93 %)        14 (1,02 %)
Spanci i Portugalci                  11 (0,26 %)         5 (0,36 %)
Svedjani, Norvezani i Danci   60 (1,43 %)         20 (1,46 %)

Na GEDmatchu jednostavno ima previse nebuloznih poklapanja (npr. iz nekog razloga imam Brazilce), a na LivingDNA ih imam vrlo malo (mislim 73 ukupno).

Баш занимљиво.

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 882
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #231 послато: Новембар 23, 2022, 02:15:39 поподне »
Evo mojih MyHeritage rezultata.

Srbija i Rumunija 57,2%
Grcka i juzna Italija 32,3%
Irska, Skotska i Vels 10,5%
Ostalo nista.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #232 послато: Новембар 24, 2022, 12:37:10 поподне »
Evo mojih MyHeritage rezultata.

Srbija i Rumunija 57,2%
Grcka i juzna Italija 32,3%
Irska, Skotska i Vels 10,5%
Ostalo nista.

Мислим да MyHeritage има највише смисла за тебе.

Према еурогенесу имаш резултате какви се често појављују и код Срба из свих крајева, а ту имаш само 57,2% "Балкана" , а Срби углавном добивају 90%+, што показује да ипак имаш јачи предсловенски елемент.

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 882
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #233 послато: Новембар 24, 2022, 01:09:02 поподне »
Da, 4 najbliza poklapanja su ljudi koje poznajem. Na myheritage.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #234 послато: Децембар 11, 2022, 11:14:10 поподне »
У покушају да замаже очи корисницима, пошто ништа нису унапредили око региона и процене етничке припадности, већ дуже време, Myheritage је лансирао нову опцију под именом AI time machine.
Поставите пар ваших фотографија и сервис креира ваше аватаре из разних историјских епоха (стара Грчка, Персија, Египат, средњи век, модерно доба). Можете видети како бисте изгледали као цар, краљ, витез или ратник. Глупкасто али забавно.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #235 послато: Децембар 11, 2022, 11:31:17 поподне »
У покушају да замаже очи корисницима, пошто ништа нису унапредили око региона и процене етничке припадности, већ дуже време, Myheritage је лансирао нову опцију под именом AI time machine.
Поставите пар ваших фотографија и сервис креира ваше аватаре из разних историјских епоха (стара Грчка, Персија, Египат, средњи век, модерно доба). Можете видети како бисте изгледали као цар, краљ, витез или ратник. Глупкасто али забавно.
Све форе и фазони мада има људи који воле и то. Мене занима рецимо то како међу мечевима имам људе с којим делим један сегмент и старост гране нам је 800 и више година,Војнић а немам Видовића с којим са на 400 година. Не треба их се држати ко светог писма.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #236 послато: Децембар 11, 2022, 11:44:58 поподне »
Мене занима рецимо то како међу мечевима имам људе с којим делим један сегмент и старост гране нам је 800 и више година,Војнић а немам Видовића с којим са на 400 година. Не треба их се држати ко светог писма.

Можда Видовић само није наследио те гене, па га нема.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #237 послато: Децембар 11, 2022, 11:53:28 поподне »
Можда Видовић само није наследио те гене, па га нема.
Немам никакав смислен одговор само ми је јако чудно, заиста.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #238 послато: Децембар 12, 2022, 12:01:18 пре подне »
Немам никакав смислен одговор само ми је јако чудно, заиста.

Закони наслеђивања су једноставно такви. Имам рецимо две рођене сестре за поклапања, веза је чак двострука, преко чукундеде по мушкој линији и наврдеде по баби по оцу, са једном делим 119цм са другом само 16цм. Једноставно, није наследила те гене.

Ми никад не можемо да знамо шта смо тачно наследили од тих даљих предака.
« Последња измена: Децембар 12, 2022, 12:03:28 пре подне НикПав »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #239 послато: Децембар 12, 2022, 12:06:56 пре подне »
Закони наслеђивања су једноставно такви. Имам рецимо две рођене сестре за поклапања, веза је чак двострука, преко чукундеде по мушкој линији и наврдеде по баби по оцу, са једном делим 119цм са другом само 16цм. Једноставно, није наследила те гене.

Ми никад не можемо да знамо шта смо тачно наследили од тих даљих предака.
Факат, то је још чудније од овог мог примера и то добрано чудније.