Аутор Тема: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности  (Прочитано 46895 пута)

Ван мреже Serbian Terminator

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #120 послато: Септембар 24, 2020, 03:03:14 поподне »
Поздрав људи. Почетком месеца наручио сам MH тест, пре неки дан ми је стигао прибор, урадио сам све по упуству, запаковао брис у коверту коју су ми они послали и однео у пошту. Међутим, благајница у пошти није била сигурна да ли ће брис проћи па је назвала царину. Цариници су после провере (назвали су жену из поште после неких десетак минута) рекли да брис сада не може да оде из земље јер се сматра за заразан материјал због Ковида. Занима ме да ли можда неко од вас зна да ли је ипак могуће послати брис током пандемије?

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #121 послато: Септембар 24, 2020, 03:23:53 поподне »
Поздрав људи. Почетком месеца наручио сам MH тест, пре неки дан ми је стигао прибор, урадио сам све по упуству, запаковао брис у коверту коју су ми они послали и однео у пошту. Међутим, благајница у пошти није била сигурна да ли ће брис проћи па је назвала царину. Цариници су после провере (назвали су жену из поште после неких десетак минута) рекли да брис сада не може да оде из земље јер се сматра за заразан материјал због Ковида. Занима ме да ли можда неко од вас зна да ли је ипак могуће послати брис током пандемије?

Не знам како тачно изгледа прибор који шаље MH, али ако није нека већа епрувета, може се послати, само не треба слати као узорак, већ као прибор за букални брис.



Ван мреже Serbian Terminator

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #122 послато: Септембар 24, 2020, 05:24:37 поподне »
Не знам како тачно изгледа прибор који шаље MH, али ако није нека већа епрувета, може се послати, само не треба слати као узорак, већ као прибор за букални брис.


То су заправо две мале бочице које изгледају овако



И сама коверта је врло мала



Једино што може бити проблем је чињеница да на другој страни коверте пише "Contains cheek swabs from a healthy human not known or suspected to have infectious substances." тако да мислим да не би прошао као прибор.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #123 послато: Септембар 24, 2020, 05:26:08 поподне »
Спакуј у нашу жуту коверту и само тачно адресирај.



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #124 послато: Септембар 25, 2020, 09:16:31 поподне »
Брате мили, све то у најобичнију коверту, одеш до неке мале поште у неком селу и шаљеш без проблема.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #125 послато: Септембар 25, 2020, 09:18:36 поподне »
Брате мили, све то у најобичнију коверту, одеш до неке мале поште у неком селу и шаљеш без проблема.

Зна Бакс, курјак стари. ;)



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #126 послато: Септембар 25, 2020, 11:17:01 поподне »
Зна Бакс, курјак стари. ;)

Није ни чудо што сваки просечан Србин у Америци постане у најмању руку неки директор. Научио народ да се сналази.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Вексиларијус

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
  • I-M223>A427 род А
MyHeritage
« Одговор #127 послато: Октобар 22, 2020, 01:41:20 пре подне »
« Последња измена: Октобар 22, 2020, 10:17:06 пре подне НиколаВук »

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #128 послато: Децембар 23, 2020, 07:27:34 поподне »
Управо је избачена нова верзија етничке припадности са регионима и групама. Веома занимљиво, али као и са осталима треба бити обазрив.
Лепа ствар је што су поставили уз сваку групу број резултата који су коришћени као референца.
« Последња измена: Децембар 23, 2020, 07:29:07 поподне НикПав »

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #129 послато: Децембар 24, 2020, 11:45:12 пре подне »
Ако је неко заинтересован да уради аутосомални тест за себе или неког члана уже или шире родбине, тренутно је на MyHeritage божићна акција, цена теста је спуштена са 79€ на 49€ уз бесплатну испоруку ако се наруче два комада.



MyHeritage је релативно "нови играч", са доста мањом базом тестираних, али:

1) Ово је најповољнија цена за аутосомални тест на тржишту
2) Користе најбољу ДНК лабораторију на свету, у Хјустону, исту ону коју користи и фирма Family Tree DNA (https://genebygene.com)
3) Резултати се могу бесплатно преузети (raw data download) и уплоадовати на GEDmatch или Family Tree DNA (autosomal tranfer)

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #130 послато: Децембар 24, 2020, 12:13:11 поподне »
Ако је неко заинтересован да уради аутосомални тест за себе или неког члана уже или шире родбине, тренутно је на MyHeritage божићна акција, цена теста је спуштена са 79€ на 49€ уз бесплатну испоруку ако се наруче два комада.

MyHeritage је релативно "нови играч", са доста мањом базом тестираних, али:

1) Ово је најповољнија цена за аутосомални тест на тржишту
2) Користе најбољу ДНК лабораторију на свету, у Хјустону, исту ону коју користи и фирма Family Tree DNA (https://genebygene.com)
3) Резултати се могу бесплатно преузети (raw data download) и уплоадовати на GEDmatch или Family Tree DNA (autosomal tranfer)
И Family Finder лабораторије FTDNA је на попусту (59 уместо 79 долара). Такође је RAW дату могуће бесплатно пребацити на MyHeritage и GEDmatch, али једино уз њега можете касније надограђивати тестове на FTDNA без поновног слања брисева (осим у случају губитка квалитета узорка), док код MH то није случај, јер бисте морали засебно наручити тест и прибор са FTDNA.

Предност MH је база која је много кориснија за наше људе због великог броја тестираних људи из наше европске дијаспоре (Немачка, Аустрија, Швајцарска, Скандинавија). Али као што рекох, све се то може добити уз FF, са могућношћу касније надоградње.
« Последња измена: Децембар 24, 2020, 12:20:20 поподне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #131 послато: Децембар 24, 2020, 12:28:25 поподне »
Управо је избачена нова верзија етничке припадности са регионима и групама. Веома занимљиво, али као и са осталима треба бити обазрив.
Лепа ствар је што су поставили уз сваку групу број резултата који су коришћени као референца.

Моја нова верзија




Формирали су нове генетске кластере на основу IBD.
Добио сам три кластера.

Ово је кластер Крајишких Срба



Ово је вероватно Херцеговина



Ово се чини као општи српски кластер


Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #132 послато: Децембар 24, 2020, 01:51:42 поподне »
И Family Finder лабораторије FTDNA је на попусту (59 уместо 79 долара). Такође је RAW дату могуће бесплатно пребацити на MyHeritage и GEDmatch, али једино уз њега можете касније надограђивати тестове на FTDNA без поновног слања брисева (осим у случају губитка квалитета узорка), док код MH то није случај, јер бисте морали засебно наручити тест и прибор са FTDNA.

Јасно, ко се први пут тестира па дугорочно размишља о надградњи теста, свакако је боље да иде одмах на FTDNA (с тим што код FTDNA треба урачунати još 10 USD за "shipping costs").

Међутим, након што се детаљно профилише хаплогрупа своје фамилије на основу неколико тестираних, нема посебног разлога даље радити Y тестирање по својој фамилији. Тада је рецимо интересантније да се истражи колика је подударност аутосомалне генетике (у центиМорганима и сл.) међу даљим Y сродницима са истим презименом, па је зато MyHeritage тренутно најповољнија опција, током ове акције.

Ја рецимо имам јако пуно мојих Обреновића са којима делим заједничког претка (потомци смо шест различитих синова родоначелника фамилије који је живео 1730-1816). Поручио сам 6 тестова па планирам да видим шта ће да покажу - колико је међу најскоријим изданцима ових шест грана остало заједничке генетике после 9-10 генерација, наравно ако се изузме Y хромозом :)

Другим речима, да видимо шта су мајке доносиле у мираз од генетике :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #133 послато: Децембар 24, 2020, 02:02:29 поподне »
Моја нова верзија




Формирали су нове генетске кластере на основу IBD.
Добио сам три кластера.

Ово је кластер Крајишких Срба


И код мене је овај кластер најдоминантнији у оквиру "Балкан" компоненте. Помињу се и иста презимена као најближа, па је то вероватно уопштено.

Интересантно је што су увели поклапања по историјским периодима. Аутоматски је намештено за период 1900-1950 год. Када се овај "крајишки" кластер помери у период 1950-2000, појави се више аутосомалних рођака у Србији и Војводини (што је и логично). Занимљиво када се помери време уназад (17, 18. век) појаве се аутосомална поклапања у западнословенским земљама и на југу Немачке, док их на Балкану готово и нема. Није ми ово превише логично.

Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #134 послато: Децембар 24, 2020, 02:05:50 поподне »
И код мене је овај кластер најдоминантнији у оквиру "Балкан" компоненте. Помињу се и иста презимена као најближа, па је то вероватно уопштено.

Интересантно је што су увели поклапања по историјским периодима. Аутоматски је намештено за период 1900-1950 год. Када се овај "крајишки" кластер помери у период 1950-2000, појави се више аутосомалних рођака у Србији и Војводини (што је и логично). Занимљиво када се помери време уназад (17, 18. век) појаве се аутосомална поклапања у западнословенским земљама и на југу Немачке, док их на Балкану готово и нема. Није ми ово превише логично.

Да, то су најчешћа презимена у оквиру тог целог кластера, а не лично најближа.
Које кластере си још добио?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #135 послато: Децембар 24, 2020, 02:16:45 поподне »
Да, то су најчешћа презимена у оквиру тог целог кластера, а не лично најближа.
Које кластере си још добио?




Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #136 послато: Децембар 24, 2020, 02:21:54 поподне »




Супер. :)

Овај кластер са Швајцарском и Немачком добио је један Србин из Тузле, са другог форума.

Наравно, ту се ради о нашим гастарбајтерима.  8)


 

Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #137 послато: Децембар 24, 2020, 02:29:50 поподне »
Муслимани и Хрвати имају неке своје кластере.
Тачно се види да није било мешања са њима у последњих неколико стотина година.


"Bosnia and Herzegovina"
Common surnames
Alic
Hadzic
Sabic
Avdic
Dzafic
Muminovic
Basic
Halilovic
Hodzic
Catic


"Croatia (Lika-Senj and Primorje-Gorski Kotar)"
Common surnames
Rukavina
Ivezić
Dosen
Filipovic
Odak
Prpic
Tomljanović
Šegota
Balen
Blazevic


"Bosnia and Herzegovina and Southwestern Croatia"
Common surnames
Majić
Roso
Tomas
Dragun
Raič
Stanić
Tulje
Šagolj
Škobalj
Kaleb

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #138 послато: Децембар 24, 2020, 02:31:58 поподне »


''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #139 послато: Децембар 24, 2020, 03:15:46 поподне »
mh1 by Nikola Pavlovic, on Flickr

mh2 by Nikola Pavlovic, on Flickr