Аутор Тема: Културна дешавања која не смете пропустити  (Прочитано 37109 пута)

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Културна дешавања која не смете пропустити
« Одговор #100 послато: Јануар 23, 2021, 06:17:14 поподне »
Hvala  :)

Ван мреже crni

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 362
Одг: Културна дешавања која не смете пропустити
« Одговор #101 послато: Јануар 25, 2021, 01:07:18 поподне »
До краја фебруара о. г. у Музеју Југославије може се погледати гостујућа изложба "Алан Форд трчи почасни круг" ("један од најпосећенијих словеначких културних догађаја у 2019.") и том приликом "за тренутак претворите у Броја Један и седнете у његова колица, која је послао директно из Њујорка за нашу изложбу".

http://www.politika.rs/scc/clanak/471463/Uz-Alana-Forda-se-lakse-dise

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Културна дешавања која не смете пропустити
« Одговор #102 послато: Фебруар 21, 2021, 06:39:28 поподне »
заиста је штета што ни на Јутјубу, а пре свега у РТС архиви непостоји аудио-визуелни запис најбоље емисије Културно-образовног програма РТС-а свих времена - "Петком у 22"
« Последња измена: Фебруар 21, 2021, 06:42:50 поподне Сол »
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Културна дешавања која не смете пропустити
« Одговор #103 послато: Април 03, 2021, 07:45:27 пре подне »
https://www.sanu.ac.rs/jedinice/galerija-nauke-i-tehnike-sanu/izlozbe/
Цитат
Изложба „Други светски рат у минијатури – 80 година од Априлског рата“  биће одржана у априлу месецу поводом 80 година од догађаја којим је у Србији започео Други светски рат.

На изложби ће бити приказано више од 100 макета борбених средстава из овог периода – авиони, бродови, возила, диораме и вињете. Поред макета, биће изложени и панои на којима ће се налазити цртежи и фотографије, мапе борбених дејстава, исечци из штампе и текстови.

Како су бурна историјска дешавања учинила да је број музејских експоната борбене технике из тог времена веома ограничен, макета је одабрана као погодан медиј да посетиоицма изложбе пружи тродимензионални приказ и увид у поменута техничка достигнућа.

Изложба је намењена широкој публици, а један од њених циљева је и упознавање посетилаца са макетарством у Србији.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Културна дешавања која не смете пропустити
« Одговор #104 послато: Април 03, 2021, 11:03:47 пре подне »
Сјајна идеја за изложбу.

Сигуран сам да ће посећеност бити максимална.




Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Културна дешавања која не смете пропустити
« Одговор #106 послато: Септембар 12, 2021, 08:28:32 поподне »
https://www.sanu.ac.rs/dogadjanja-u-tekucem-mesecu/
Цитат
Циклус предавања
О МИТОЛОШКОЈ ПРОШЛОСТИ СРБА: ИСТИНА И ЗАБЛУДЕ
СЛОВЕНСКИ ПАНТЕОН: ФАКТА И НЕПОЗНАНИЦЕ
Дописни члан САНУ Љубинко Раденковић
Четвртак, 16. септембар, 12 сати
Свечана сала САНУ
*
ЕТНИЧКА И КУЛТУРНА ПРОШЛОСТ СРБА У СВЕТЛУ ЈЕЗИКА
Академик Александар Лома
Четвртак, 30. септембар, 12 сати
Свечана сала САНУ

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Културна дешавања која не смете пропустити
« Одговор #107 послато: Октобар 02, 2021, 07:32:20 пре подне »
https://www.danubeogradu.rs/2021/09/30-medjunarodni-festival-etnoloskog-filma/

http://www.etnofilm.org/index.php/rs/
http://www.etnofilm.org/files/SATNICA_RASKLOP.pdf
Цитат
30. Међународни фестивал етнолошког филма ће се одржати од 4. до 8. октобра 2021. године у Етнографском музеју у Београду и Југословенској кинотеци. 30 филмова са разних страна света ће се такмичити за Гран при "Драгослав Антонијевић" и друге награде, шест студентских филмова за награду Најбољи студентски филм, а биће приказан још 21 филм у оквиру нетакмичарског и специјалних програма.

Улаз на све пројекције је бесплатан.

Још само данас и сутра.
https://www.facebook.com/events/987801288432201/
Цитат
Dobrodošli na otvaranje izložbe pod nazivom " Po propasti Carstva srpskog " autora Đorđa Aranđelovića u petak 24. septembra u 19 časova. Izložba traje do 3. oktobra.
-----------------------------------------
O izložbi:
 
Niz ilustracija sa istorijskom tematikom prikazuju najznačajnije ličnosti srpskog srednjeg veka od uspostavljanja Srpskog carstva u XIV veku, sve do i nakon propasti elemenata srpske državnosti krajemXV i u prvoj polovini XVI veka. Svaka ilustracija prikazuje po jednu istorijsku ličnost i značajan događaj koji se vezuje za nju i njeno vreme, sa posebnim osvrtom na njihovu kulturnu, državničku i vojnudimenziju.
   Ideja vodilja u stvaralačkom procesu bila je da se, na osnovu materijalnih i pisanih istorijskih izvora, na faktografski utemeljen način prikažu ambijenti, arhitektura, događaji i ličnosti značajne za srpski pozni srednji vek, u cilju afirmisanja ovog perioda i njegovog oživljavanja kroz jedan savremeni vizuelni medij. Stvaralačkom procesu prethodila je temeljna analiza srednjovekovne sakralne i profane arhitekture, slikarstva (slikarstvo romejsko-pravoslavne i evropsko-katoličke provenijencije, fresko slikarstvo, minijatura), skulpture (spomenici i nadgrobne ploče) i materijalnih izvora u vidu sačuvanih odevnih predmeta, novca, oklopa i oružja, kako bi predmetne istorijske ličnosti, njihove vladarske insignije, odore i oprema, kao i izgled ostalih likova koji čine svaku  kompoziciju, bili prikazani na adekvatan način.
   Izložbu čine ilustracije u tehnici digitalni print. Radovi su formata A2 (594h420cm), u kombinaciji monohromnog i crteža u boji. Nastali su tokom 2020. i 2021. godine. Kao prilog uz svaku ilustraciju pojavljuje se i tekstualno obrazloženjekoje služi da prikaže istorijski kontekst relevantan za konkretnu ličnost i događaj, kako bi se posmatranjem celokupnog niza ilustracija na adekvatan način sagledao ovaj period i bolje razumeo sled događaja.U okviru propratnog teksta navedeni su i najznačajniji izvori materijalnog i pisanog tipa, koji su poslužili za formiranje svake kompozicije.

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Културна дешавања која не смете пропустити
« Одговор #108 послато: Октобар 03, 2021, 03:14:36 пре подне »
http://www.kolarac.rs/predavanja/razgovor-o-knjizi-borisa-milosavljevica-beogradski-rodoslovi-mala-sala-4-10-u-19-30/
Цитат
Др Борис Милосављевић објавио je нову књигу под насловом Београдски родослови  у издању Балканолошког института Српске академије наука и уметности. У књизи су приказани бројни значајни родослови који у појединим случајевима обухватају период од времена Бечког рата (1683 – 1699) до данашњих дана. Назив „београдски родослови“ одабран је због тога што је Београд био престоница српске државе од времена Карађорђеве Србије (једно време главни град био је и Крагујевац). Без обзира на то што су одређене породице, почевши од владарских, имале посебне везе са неким крајем Србије и Балкана или су из службених разлога боравиле у различитим местима током XIX века, елита тадашњег друштва се све више везивала за Београд, као престоницу и средиште државе. Монографија је плод вишедеценијског истраживачког рада и представља поуздан ослонац и допринос бољем разумевању друштвеног и политичког живота Кнежевине и Краљевине Србије, као и Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца и Југославије. Др Борис Милосављевић је за књигу Београдски родослови добио Награду града Београда
Деспот Стефан Лазаревић за друштвене и хуманистичке науке за 2020. годину.


http://seecult.org/content/caricin-grad-justinijana-prima-bg
Цитат
CARIČIN GRAD - JUSTINIJANA PRIMA (30 km od Leskovca, 8 km od Lebana) - izložba o francusko-srpskoj saradnji na iskopavanju (23.9.-10.10.2021.)
http://www.institutfrancais.rs/caricin-grad/

Цитат
U okviru francusko-srpske naučne saradnje u oblasti arheologije i u čast obeležavanja 70 godina Francuskog instituta u Srbiji, Institut za arheologiju u Beogradu, Univerzitet u Strazburu, uz podršku Francuskog instituta u Srbiji, organizuju izložbu „Caričin grad: reprezentativni primer francusko-srpske naučne saradnje u oblasti arheologije“. Izložba je dvojezična (srpsko-francuska), a biće praćena i video sadržajima.

Ovaj francusko-srpski istraživački projekat na lokalitetu Caričin grad počeo je 1978. godine i predstavlja najstariji međunarodni naučnoistraživački projekat u oblasti arheologije u Srbiji. Ta plodna saradnja doprinela je boljem poznavanju jednog od najvažnijih vizantijskih lokaliteta u regionu Centralnog Balkana, koji se danas sa velikom sigurnošću može identifikovati kao legendarni grad Justiniana Prima. Grad je podigao car Justinijan (527-565) sa željom da ovekoveči mesto svog rođenja i izgradnjom tog novog duhovnog i administrativnog centra ojača unutrašnjost balkanskih provincija. Nova metropola bila je namenjena sedištima arhiepiskopije i prefekture Ilirika…

https://www.danubeogradu.rs/2021/09/izlozbe-u-beogradu-oktobar-2021/
Цитат
Istorijski muzej Srbije (Trg Nikole Pašića 11)

Do 7. oktobra 2021.
• Izložba „Povratak generala – 145 godina od dolaska ruskih dobrovoljaca u Srbiju“
Autor: Aleksej Timofejev

Početak Srpsko-turskog rata, 1876. Skidanje turske zastave sa beogradske tvrđave i polazak srpskih trupa u rat. Crtež: A. Baldiner, gravura I. Matjušina

Radno vreme: utorak-nedelja, 12.00-20.00 (ulaz je besplatan).


http://www.tanjug.rs/full-view.aspx?izb=685265
Цитат
Otvorena izložba "Povratak generala" u Istorijskom muzeju u Beogradu
"Na ovoj ozložbi izloženi su brojni artefakti iz vremena kada je sa svojim dobrovoljcima general Černjajev došao u pomoć srpskom narodu. To je sve iz našeg glavnog istorijskog muzeja i cilj je predstavljanje izuzetnog značaja tih fondova", istakla je zamenica ministra kulture Rusije Olga Sergejevna Jarilova.
« Последња измена: Октобар 03, 2021, 03:16:51 пре подне CosicZ »

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Културна дешавања која не смете пропустити
« Одговор #109 послато: Октобар 03, 2021, 06:16:28 поподне »
http://www.kolarac.rs/predavanja/razgovor-o-knjizi-borisa-milosavljevica-beogradski-rodoslovi-mala-sala-4-10-u-19-30/

Пронађох на нету пар страница из ове књиге:






Делује занимљиво. Ако је неко већ имао прилику да прелиста ову књигу, или може да види Садржај, молио бих да се јави, може и на ПП.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Културна дешавања која не смете пропустити
« Одговор #110 послато: Октобар 03, 2021, 06:27:49 поподне »
Добили смо ову књигу пре неки дан и веома је занимљива.

Поставићу сутра садржај.

Књига је настала уз припрему изложбе о Стојану Новаковићу која је 2017/2018. одржана у Галерији САНУ.



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс



Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Културна дешавања која не смете пропустити
« Одговор #113 послато: Октобар 04, 2021, 11:29:48 пре подне »
Хвала, Амикусе!

Нема на чему, Селаковићу. ;)



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Културна дешавања која не смете пропустити
« Одговор #114 послато: Октобар 10, 2021, 06:20:27 поподне »
Ко воли гусле:

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Културна дешавања која не смете пропустити
« Одговор #115 послато: Октобар 13, 2021, 03:16:11 поподне »

https://www.sanu.ac.rs/wp-content/uploads/2021/09/Opisi-predavanja-i-biografije-predavaca-1.pdf
Цитат
Многе занима да ли су Словени имали неку писменост и пре Ћирила и Методија. Осим
званичног, научно заснованог мишљења, о том питању постоје различите теорије. Једна
од њих, у знацима на неким предметима носилаца „винчанске културе“, види графеме.
Постоје и присталице теорије да је „винчанска култура“ пра-српска, па ти знаци
представљају древно српско писмо. Проф др Вања Станишић, у свом предавању
Винчански знаци у типологији писма (14. октобар 2021), одговориће на многе
неодомице везане за развој писма и у оквиру тога и место „винчанских знакова“ у
њему
https://www.sanu.ac.rs/predavanje-akademika-prof-dr-vanje-stanisica-vincanski-znaci-u-tipologiji-pisma/
Цитат
Питање загонетних знакова винчанске културе одавно је добило своје задовољавајуће тумачење у оквиру графизма неолитског раздобља. Постоји, међутим, спорна жеља неких аутора да се ти знаци прогласе за неолитску писменост на простору балканског Подунавља. По својој произвољности и некритичности то спада у псеудонауку па је неважно из којих средина, научних или псеудонаучних кругова, долазе таква схватања.

Знаке на керамици неолитске винчанске културе њени први проучаваоци били су склони да сматрају неком врстом писма. Када је било утврђено да је реч о древној неолитској култури која се датира у период између 5300. и 4300. године пре н.е., а не о позној туђинској колонији, како се првобитно веровало, схватање да су винчански знаци могли имати функцију писма изгубило је научну основу. Зашто? Зато што се у основи свих до сада познатих аутохтоних писмености света налази цртеж (пиктографија), чега у винчанској култури нема. Винчански знаци се од самог почетка јављају у простим и апстрактним облицима који исувише личе на писмо линеарног типа да би у 6. миленијуму пре н.е. могли то да буду. Питање статуса и карактера тих знакова у тесној је вези с разумевањем карактера саме винчанске културе, коју поборници неолитске писмености називају цивилизацијом. Зато је у овом раду посебна пажња посвећена бољем разумевању карактера и функције апстрактних геометријских знакова у праисторији.

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Културна дешавања која не смете пропустити
« Одговор #116 послато: Октобар 13, 2021, 11:41:56 поподне »
Ћосићу, знаш ли да ли ће негде после бити да се погледа то предавање?
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Културна дешавања која не смете пропустити
« Одговор #117 послато: Октобар 14, 2021, 02:53:59 пре подне »
Нажалост, не. Директан пренос је на https://www.sanu.ac.rs/direktan-prenos/ .
Видео снимци неких ранијих предавања могу да се нађу на разним местима по интернету, а текстови преко http://dais.sanu.ac.rs/ .

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Културна дешавања која не смете пропустити
« Одговор #118 послато: Октобар 18, 2021, 09:32:39 поподне »
https://www.sanu.ac.rs/
https://www.sanu.ac.rs/dogadjanja-u-tekucem-mesecu/

https://www.sanu.ac.rs/wp-content/uploads/2021/09/Opisi-predavanja-i-biografije-predavaca-1.pdf
Цитат
У славистици постоји широко прихваћена теорија о „карпатској“ пра-постојбини
Словена. Међутим, угледни слависти исказивали су и претпоставке да је она била на
Дунаву. Појединци иду и даље, па Словене, које поистовећују са Србима, виде и у
неким народима на Балкану, које су Римљани покорили и асимиловали. Др Драгана
Николић, у свом предавању Етничка слика Балкана на прагу првог миленијума нове
ере (21. октобар 2021), показаће распоред старобалканских племена и шта се о њима
зна у време ширења римске империје на Балкан.
https://www.sanu.ac.rs/predavanje-etnicka-slika-balkana-na-pragu-prvog-milenijuma-nove-ere/
Цитат
У оквиру циклуса предавања под називом  „О митолошкој прошлости Срба: истина и заблуде”, у четвртак, 21. октобра, у 12 сати, у Свечаној сали САНУ, др Драгана Николић, виши научни сарадник на Балканолошком институту САНУ, одржаће предавање под називом „Етничка слика Балкана на прагу првог миленијума нове ере”.

Боље познавање античке прошлости Балкана и народа који су га насељавали на прагу првог миленијума нове ере на основу релевантних извора једини је начин да се потисну неосноване теорије о повезаности савремених балканских народа са племенима која су настањивала ове просторе у предримско доба, попут Трибала, Илира, Дарданаца, и других.

У излагању ће бити речи о распореду и пореклу палеобалканских племена уочи римског освајања, о томе како је текла интеграција ових народа у правне и институционалне оквире Римског царства, као и о исходима процеса романизације. Све што знамо о овим народима потиче из грчких и римских извора, јер сами нису оставили речите трагове иза себе. Малобројни подаци античких писаца везани за предримско доба, углавном се тичу ратних догађаја — сукоба са грчким, македонским и римским светом, док су мирна времена, како каже Фанула Папазоглу, протицала “нечујно и безбојно”. Ретки пасуси, код свега неколико античких писаца, као што су Страбон, Велеј Патеркул, Плиније Старији, Птолемеј, Апијан, доносе нам драгоцене податке о племенима у времену римских освајања. Многе лакуне у нашем знању допуњују римски епиграфски споменици на грчком и (претежно) латинском језику. Управо ћемо се задржати на значајним подацима које нам пружа истраживање домородачке антропонимије, која је сачувана у римским натписима. Натписи потичу из времена када је процес романизације домородачког становништва одмакао, и представљају у исто време споменике и домородачког и римског идентитета.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Културна дешавања која не смете пропустити
« Одговор #119 послато: Октобар 21, 2021, 02:20:00 поподне »
Снимак предавања од 14.10.2021.
Винчански знаци у топологији писма (недостаје првих 12 минута)
https://drive.google.com/file/d/1ZVi5Pm3oQ1tiMbzJN_biVaniLWzYF7CE/view?usp=sharing

Снимак предавања од 21.10.2021.
Етничка слика Балкана на праву првог миленијума Нове ере
https://drive.google.com/file/d/1taLV10WH77huq5LGTuraNGLfhHHhOA7i/view?usp=sharing

Снимци су само звучни.