Аутор Тема: Добродошли на Форум Порекло  (Прочитано 94120 пута)

Ван мреже salapura

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #80 послато: Август 22, 2017, 11:20:08 пре подне »
Pozdrav!
Zeleo bih pomoc ovog foruma. Naime, tragam za poreklom prezimena Salapura, tacnije Novakovic. Prema nekim izvorima, Salapure su se pre prezivale Novakovic, tacnije prema nekim izvorima oni su iz Velikih Popina oko 1835. godine dosli u Cimese (Bjelaj, B. Petrovac). Slava nam je Arandjelovdan. Prema porodicnom predanju poslednji Novakovic bio je izvesni Trivun koji je posle promenio prezime u Salapura. Interesuje me taj period u Velikim Popinama, pre 1835. godine i eventulni razlozi selidbe u Cimese. Hvala!

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #81 послато: Август 22, 2017, 11:37:12 пре подне »
Pozdrav!
Zeleo bih pomoc ovog foruma. Naime, tragam za poreklom prezimena Salapura, tacnije Novakovic. Prema nekim izvorima, Salapure su se pre prezivale Novakovic, tacnije prema nekim izvorima oni su iz Velikih Popina oko 1835. godine dosli u Cimese (Bjelaj, B. Petrovac). Slava nam je Arandjelovdan. Prema porodicnom predanju poslednji Novakovic bio je izvesni Trivun koji je posle promenio prezime u Salapura. Interesuje me taj period u Velikim Popinama, pre 1835. godine i eventulni razlozi selidbe u Cimese. Hvala!

Имамо у днк пројекту Новаковиће из Попине. Хаплогрупа I2-CTS10228. У питању је род крајишких Аранђеловштака, или уже род Родића-Стојсављевића.

У околину Петровца Новаковићи-Салапуре долазе око 1835. године, дакле још пре окупације Босне. У Лици, тачније у Попини, су пописани још 1712. год., а ту су доселили са простора Северне Далмације. Иначе је овај род прилично раширен по Крајини, што Вам је вероватно познато.

У септембру се организује днк тестирање са попустом, поводом Српског днк дана (14. 09.), па не би било лоше да потврдите везу са Новаковићима из В. Попине.

Ван мреже salapura

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #82 послато: Август 23, 2017, 07:07:46 пре подне »
Hvala Vam na informacijama.  :)

Ван мреже Милица Доганџић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #83 послато: Септембар 01, 2017, 02:28:17 поподне »
Поздрав свима! Ја сам Милица Доганџић, из Београда сам, и морам да искажем своје задовољство што се на овом сајту негује ћирилица.  :) Ви сте једни од ретких који нису латинизовани. Учланила сам се да бих више сазнала о пореклу своје породице јер о томе врло мало знам.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #84 послато: Септембар 01, 2017, 03:19:41 поподне »
Поздрав свима! Ја сам Милица Доганџић, из Београда сам, и морам да искажем своје задовољство што се на овом сајту негује ћирилица.  :) Ви сте једни од ретких који нису латинизовани. Учланила сам се да бих више сазнала о пореклу своје породице јер о томе врло мало знам.

Добро дошла Милице на Порекло.

За почетак, најбоље је отворити посебну тему о свом презимену, па ће се тамо већ наћи ко ће приложити оно што зна.

Пожељно је написати до када најдаље знате своје претке, где су живели, и коју крсну славу славите.



Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #85 послато: Септембар 01, 2017, 03:54:57 поподне »
ДОГАН- (тур. dogan - соко)
-   Доган: презиме забележено почетком XX века у Буковцу и Удбини у Лици; савремено у Сарајеву. Идентично je ca муслиманским личним именем Доган (тур. dogan - соко) које се код нас први пут јавља у области Браничева у Србији 1467. године.
-   Доганац: у Новом Саду код Врања; у Големом Селу и Мијаковцима у Пољаници (Србија). Пореклом су „из вранњско" и о њима је Риста Николић прибележио 1905. године следећу причину: „Познати су као веома опаки људи. О њима се прича ово. Једном свратио к њима неки путник са мазгом, којој они исеку језик за то, што им, веле, појела брашно. Због тога, мисле, нико од њих не може бити газда: 'Само су за пијење и бијење.'; у Хрватској нефреквентно, само код Осијека, на острву Брачу и у Ријеци (седам становника 1948. године). В. Доган.
-   Доганић: само један становник у Ријеци 1948. године. В. Доган.
-   Доганчић: презиме забележено у Сумартину на Брачу 1761. године; од личног имена *Доганац или од истоименог апелатива.
-   Доганција: презиме забележено у Пожаревцу: „Старац Јања пре 60 година [испитивање насеља М. Миладиновић je вршио 1898. године] дошао из Карансебеша (у Ердељу) и био je Влах, али je 40 година био служитељ пожаревачке гимназије па се посрбио као и гвегово потомство"; у селу Солотуши у Соколској нахији, пореклом из Братоножића у Црној Гори. Идентично je ca апелативом доганција (<тур. doganc'i) у значењу со- колар. Уп. бугарска презимена Доганциев и Доганцииски.
-   Доганџијин: у селу Житиње у Горњој Морави. В. Доганција.
-   ДоганџиЈе. презиме у селу Лапрдинце код Врагва у Србији.
-   Доганџић: изумрла породица на острву Брачу око 1822. године, пореклом из Пучишћа (написано Доганчић); савремено презиме у Београду. В. Доганџија.
-   Догић: само један становник у Глини 1948. године. Једино могуће етимолошко објашњење овог презимена видим у скраћивању турске речи доган чији се завршетак схватио као словенски суфикс -ан (типа Мил-ан, Драг-ан и ел.) и на тако кргву основу придодат патронимијски суфикс -ић.
-   Договић: савремено презиме у Београду и Крушевцу. По свој прилици je од непотврђеног антропонима *Догоган). В. Догић.

Извор: Српски презименик, др В. Михајловић

Ван мреже Милица Доганџић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #86 послато: Септембар 01, 2017, 04:15:05 поподне »
Хвала Амикусе и Војиславе. Направићу посебну тему о свом презимену. Поздрав.  :)

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #87 послато: Септембар 01, 2017, 04:19:01 поподне »
ДОГАН- (тур. dogan - соко)


Дoгaнџиja- Coкoлap

Дoгaнџић- Coкoлapeвић

Moждa Mилицa знa дaљe пopeклo?

Ван мреже Поповски

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 65
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #88 послато: Септембар 30, 2017, 02:58:48 пре подне »
Поздрав свима.
Сајт/форум вам је одличан! Богат је...
Нов сам на форуму. ''Македонац''  ;D

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #89 послато: Септембар 30, 2017, 12:40:30 поподне »
Поздрав свима.
Сајт/форум вам је одличан! Богат је...
Нов сам на форуму. ''Македонац''  ;D

Добродошао Поповски! :)



Ван мреже Теократија

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 27
    • Theocracy Now
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #90 послато: Март 05, 2018, 10:50:43 поподне »
Поздрав свима. Надам се лепом дружењу и учењу корисних ствари којих има пуно овде.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #91 послато: Март 05, 2018, 10:59:15 поподне »
Поздрав свима. Надам се лепом дружењу и учењу корисних ствари којих има пуно овде.

Добродошао! ;)



Ван мреже Теократија

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 27
    • Theocracy Now
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #92 послато: Март 05, 2018, 11:38:39 поподне »
Добродошао! ;)

Хвала лепо. Отворио сам тамо тему за презиме Стојчић па ако неко има неке податке... Волео бих да видим.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #93 послато: Март 06, 2018, 12:02:35 поподне »
Овај форум је био много квалитетнији пре годину, годину и по дана. Некако се разводњио. Немам ништа против што сваког дана долазе нови чланови али многи од њих кваре атмосферу. Имали смо разне ситуације, већина вас који сте сваког дана активни се вероватно сећа тога. Долазили су људи да провоцирју, очигледно намерно. Јако је ружно када неко нов дође да после пар порука одмах провоцира и вређа старе чланове, који су ту пар година. Када сам се ја учланио на форум, био сам јако опрезан шта ћу да напишем и на који начин. Јер сам овде на форуму наишо на гомилу људи која се у ове ствари разуме много више од мене и много више зна. Хоћу рећи да форум својим растом губи на ономе по чему је био препознатљив, а то су пре свега уљудна комуникација, узајамано поштовање и труд да се све поткрепи научним чињеницама. Чини ми се да све више почиње да личи неке друге форуме, који нису ни упола квалитетни као овај.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Демића страна

  • Гост
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #94 послато: Март 06, 2018, 12:13:45 поподне »
Овај форум је био много квалитетнији пре годину, годину и по дана. Некако се разводњио. Немам ништа против што сваког дана долазе нови чланови али многи од њих кваре атмосферу. Имали смо разне ситуације, већина вас који сте сваког дана активни се вероватно сећа тога. Долазили су људи да провоцирју, очигледно намерно. Јако је ружно када неко нов дође да после пар порука одмах провоцира и вређа старе чланове, који су ту пар година. Када сам се ја учланио на форум, био сам јако опрезан шта ћу да напишем и на који начин. Јер сам овде на форуму наишо на гомилу људи која се у ове ствари разуме много више од мене и много више зна. Хоћу рећи да форум својим растом губи на ономе по чему је био препознатљив, а то су пре свега уљудна комуникација, узајамано поштовање и труд да се све поткрепи научним чињеницама. Чини ми се да све више почиње да личи неке друге форуме, који нису ни упола квалитетни као овај.

Потписујем све што је написано.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #95 послато: Март 06, 2018, 12:14:21 поподне »
Овај форум је био много квалитетнији пре годину, годину и по дана. Некако се разводњио. Немам ништа против што сваког дана долазе нови чланови али многи од њих кваре атмосферу. Имали смо разне ситуације, већина вас који сте сваког дана активни се вероватно сећа тога. Долазили су људи да провоцирју, очигледно намерно. Јако је ружно када неко нов дође да после пар порука одмах провоцира и вређа старе чланове, који су ту пар година. Када сам се ја учланио на форум, био сам јако опрезан шта ћу да напишем и на који начин. Јер сам овде на форуму наишо на гомилу људи која се у ове ствари разуме много више од мене и много више зна. Хоћу рећи да форум својим растом губи на ономе по чему је био препознатљив, а то су пре свега уљудна комуникација, узајамано поштовање и труд да се све поткрепи научним чињеницама. Чини ми се да све више почиње да личи неке друге форуме, који нису ни упола квалитетни као овај.

Mиcлим дa ce Фopум дpжи нa нивoу и дa je cвe пoд кoнтpoлoм. :)

Кaдa ce улaзи у нeку pacпpaву, мopa ce бapaтaти кaквим-тaквим apгумeнтимa. Нeкaд ce пpимeти и нaкoн двe peчeницe дa нeкo ниje у мaтepиjи.

Jelic

  • Гост
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #96 послато: Март 06, 2018, 02:00:49 поподне »
Овај форум је био много квалитетнији пре годину, годину и по дана. Некако се разводњио. Немам ништа против што сваког дана долазе нови чланови али многи од њих кваре атмосферу. Имали смо разне ситуације, већина вас који сте сваког дана активни се вероватно сећа тога. Долазили су људи да провоцирју, очигледно намерно. Јако је ружно када неко нов дође да после пар порука одмах провоцира и вређа старе чланове, који су ту пар година. Када сам се ја учланио на форум, био сам јако опрезан шта ћу да напишем и на који начин. Јер сам овде на форуму наишо на гомилу људи која се у ове ствари разуме много више од мене и много више зна. Хоћу рећи да форум својим растом губи на ономе по чему је био препознатљив, а то су пре свега уљудна комуникација, узајамано поштовање и труд да се све поткрепи научним чињеницама. Чини ми се да све више почиње да личи неке друге форуме, који нису ни упола квалитетни као овај.

У праву си, на жалост.

Саша

  • Гост
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #97 послато: Март 07, 2018, 02:01:52 поподне »
Ја сам однедавно почео да активније учествујем на овом форуму, а онда видјех ову дискусију, па пожелих да се представим и да поздравим све чланове Порекла и Српског ДНК пројекта као и све људе који се интересују и истражују сопствено поријекло.

Кога интересује, може да погледа и књигу о поријеклу моје породице (доступна са мог профила) на којој активно радим, има скоро пуних 13 година.

Поздрав и свако добро свима!
Саша Јакшић

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #98 послато: Март 07, 2018, 02:40:02 поподне »
Саша, молим те, ако хоћеш и ако можеш, да ми пошаљеш све што си до сада прикупио о Јакшићима.
Поздрав и хвала унапред!
Војислав

[email protected]

Саша

  • Гост
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #99 послато: Март 07, 2018, 04:09:08 поподне »
Војиславе, управо сам Вам прослиједио књигу о "Поријеклу Јакића са Гласинца", а исто тако на овој адреси стално објављујем најновију верзију, како књигу допуњујем са новим сазнањима и изворима: https://www.dropbox.com/s/xs8il7mq5bc0ygg/%D0%9F%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B5%D0%BA%D0%BB%D0%BE%20%D0%88%D0%B0%D0%BA%D1%88%D0%B8%D1%9B%D0%B0%20%D1%81%D0%B0%20%D0%93%D0%BB%D0%B0%D1%81%D0%B8%D0%BD%D1%86%D0%B0.pdf?dl=0

Хвала и поздрав!
Саша