Аутор Тема: Етничке карте света  (Прочитано 17880 пута)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Етничке карте света
« Одговор #20 послато: Фебруар 25, 2018, 02:59:36 поподне »
Да се вратим на тему :)
Етничка карта Русије


Једина је грешка ове карте што према овоме испада да су сви ови неруски (углавном сибирски) народи бројчано доминантнији у односу на Русе у својим матичним републикама, а то не одговара истини, чак и у тим аутономним областима су обично Руси већина у односу на народ по коме је та област прозвана (нпр. Ненеци или Евенки); мислим да је код Јакута или Сака (како сами себе зову) ситуација другачија и да они стварно јесу већина у својој области, али код готово свих осталих је случај обрнут. Нарочито то важи за ове народе са Руског Далеког Истока (Чукчи, Корјаци, Итељмени итд.) којих мислим да има само неколико хиљада када се сви рачунају заједно.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #21 послато: Фебруар 25, 2018, 03:44:10 поподне »
Једина је грешка ове карте што према овоме испада да су сви ови неруски (углавном сибирски) народи бројчано доминантнији у односу на Русе у својим матичним републикама, а то не одговара истини, чак и у тим аутономним областима су обично Руси већина у односу на народ по коме је та област прозвана (нпр. Ненеци или Евенки); мислим да је код Јакута или Сака (како сами себе зову) ситуација другачија и да они стварно јесу већина у својој области, али код готово свих осталих је случај обрнут. Нарочито то важи за ове народе са Руског Далеког Истока (Чукчи, Корјаци, Итељмени итд.) којих мислим да има само неколико хиљада када се сви рачунају заједно.
Да, мапа може да представи погрешну слику о броју становника с обзиром на величине области у Сибиру ( а у некима од њих је можда само пар хиљада становника на огромној површини)...

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Етничке карте света
« Одговор #22 послато: Фебруар 25, 2018, 04:21:52 поподне »
Да, мапа може да представи погрешну слику о броју становника с обзиром на величине области у Сибиру ( а у некима од њих је можда само пар хиљада становника на огромној површини)...

Не само да их је генерално мало, већ су у односу на Русе готово увек у мањини, чак и у тако забаченим и ређе насељеним областима каква је нпр. Чукотка или Камчатка, где број медведа превазилази број људи.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #23 послато: Април 01, 2018, 03:32:12 пре подне »

Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: Етничке карте света
« Одговор #24 послато: Април 25, 2018, 07:06:05 поподне »
Етно-религијска карта Либана  :D




Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: Етничке карте света
« Одговор #25 послато: Јун 13, 2018, 08:34:58 поподне »
Лепу карту сте направили.

За насеља збијеног типа јесу практичнији кружићи, али чини ми се да за планинска насеља разбијеног типа, нарочито она старовлашког типа, чији се засеоци распростиру километрима раштркани по сеоском атару, ипак бољи принцип катастарских граница.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Етничке карте света
« Одговор #26 послато: Август 19, 2018, 02:18:56 поподне »
« Последња измена: Август 19, 2018, 03:31:14 поподне НиколаВук »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #27 послато: Септембар 13, 2018, 10:41:17 поподне »
China's Main Languages & Dialects - and where they are spoken


Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #28 послато: Септембар 21, 2018, 10:06:42 поподне »
 Грци и Јермени 1900те и 2000те



Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #29 послато: Септембар 22, 2018, 12:06:58 пре подне »
Језичка (а претпостављам и етничка) карта Ирана...Занимљиво је да у Ирану живи чак 12 милиона Азера, док у матици Азербејџану 8 милиона (практично су преполовљени границом између Азербејџана и Ирана, док је већи број остао у границама Ирана)

« Последња измена: Септембар 22, 2018, 12:10:40 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #30 послато: Септембар 22, 2018, 12:26:11 пре подне »
На овој другој карти Ирана, види се да су Азери у Ирану Шиити, док су у Азербејџану Сунити...Могуће је да та верска подела утиче и на то да ирански Азери и немају претензије ка уједињењу, барем нисам чуо за такав неки покрет или тежњу Азербејџанаца са обе стране границе...А не ради се о малом броју, 12 милиона у Ирану...
The majority of Azeris are followers of Shia Islam. Azeris commemorate Shia holy days (ten first days of the holy month of Muharram) at least with the same intensity as other Iranians. In metropolitan cities with mixed ethnic composition, such as Tehran, Azeris are thought to be more intense in their expression of religious ritual than their Persian counterparts.
Изгледа да су Азери у Ирану већи Шиити од самих Персијанаца :)
https://en.wikipedia.org/wiki/Iranian_Azerbaijanis#Religion
« Последња измена: Септембар 22, 2018, 12:33:45 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #31 послато: Септембар 22, 2018, 01:14:20 пре подне »
Лингвистичка (етничка) мапа Чехословачке 1930те ( жутом бојом је означен украјински, али се ради о Русинима)

« Последња измена: Септембар 22, 2018, 01:15:52 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Етничке карте света
« Одговор #32 послато: Септембар 22, 2018, 02:11:20 пре подне »
На овој другој карти Ирана, види се да су Азери у Ирану Шиити, док су у Азербејџану Сунити

http://files.preslib.az/projects/remz/pdf_en/atr_din.pdf

"Approximately 95% of the population of Azerbaijan is Muslim.  The Muslim population is approximately 85% Shi'a and 15% Sunni; differences traditionally have not been defined sharply."

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #33 послато: Септембар 22, 2018, 02:15:15 пре подне »
http://files.preslib.az/projects/remz/pdf_en/atr_din.pdf

"Approximately 95% of the population of Azerbaijan is Muslim.  The Muslim population is approximately 85% Shi'a and 15% Sunni; differences traditionally have not been defined sharply."
Моја грешка...Значи , поред шиитских Азера у Ирану, већински су Шиити и у Азербејџану...

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Етничке карте света
« Одговор #34 послато: Септембар 22, 2018, 02:37:26 пре подне »
Моја грешка...Значи , поред шиитских Азера у Ирану, већински су Шиити и у Азербејџану...

Mislim da ih je to na neki način odijelilo od Turaka.  Činjenica da su bili pod safavidskim Iranom a ne pod Osmanlijama je prouzročila vjersku razliku, i samim tih nisu utopljeni u turski etnos krajem XIX i početkom XX stoljeća.  Nek' me forumski jezikoslovci isprave, ali mislim da se Turci iz istočne Anadolije i Azeri razumiju međusobno.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #35 послато: Септембар 22, 2018, 02:45:53 пре подне »
Mislim da ih je to na neki način odijelilo od Turaka.  Činjenica da su bili pod safavidskim Iranom a ne pod Osmanlijama je prouzročila vjersku razliku, i samim tih nisu utopljeni u turski etnos krajem XIX i početkom XX stoljeća.  Nek' me forumski jezikoslovci isprave, ali mislim da se Turci iz istočne Anadolije i Azeri razumiju međusobno.
Ја сам се, искрен да будем, водио лаички код Азера из Азербејџана и њихове повезаности са Турском, да су Сунити и изненадио сам се кад сам видео да су Азери у Ирану Шиити, а сад сам се тек изненадио кад сам видео да су у самом Азербејџану већински Шиити, а најближе везе чини ми се имају са Турском...У сваком случају , границе на Блиском истоку и централној Азији су далеко од тога да су прављене по етничком принципу
« Последња измена: Септембар 22, 2018, 02:50:47 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1673
  • I-A1328
Одг: Етничке карте света
« Одговор #36 послато: Септембар 22, 2018, 03:10:19 пре подне »
Ја сам се, искрен да будем, водио лаички код Азера из Азербејџана и њихове повезаности са Турском, да су Сунити и изненадио сам се кад сам видео да су Азери у Ирану Шиити, а сад сам се тек изненадио кад сам видео да су у самом Азербејџану већински Шиити, а најближе везе чини ми се имају са Турском...У сваком случају , границе на Блиском истоку и централној Азији су далеко од тога да су прављене по етничком принципу

Azerbejdžanci, pretežno Bakinci nijesu njeki veliki vjernici u Boga koliko u dolar. Postoji i u persijskih Azera volja za ujedinjenjem, no nije im ni na kraj razuma ni pokušati oglasiti to javno. Nije ti Persija Srbija.  Običaji su im inače prilično kavkazski i sovjetski s primjesom Persije i nekim osjećanjem onoga kakva je bila Turkiye predje Tata-Turka.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: Етничке карте света
« Одговор #37 послато: Септембар 22, 2018, 12:09:57 поподне »
"Карпатско-панонски басен" 1784. године. Мађарско издање.

Погледајте докле су допирала српска насеља на северозападу, до Лудбрега и Крижеваца. Бјеловар је био окружен српским селима.


Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #38 послато: Септембар 22, 2018, 05:27:38 поподне »
Етничка карта Турске. Од око 80 милиона становника, званична статистика каже да Турци чине 73%, Курди 12%, а остали 15%. (мада неки извори наводе чак и до 23% Курда)
https://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Turkey#Ethnic_groups_and_languages
« Последња измена: Септембар 22, 2018, 05:32:51 поподне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #39 послато: Септембар 22, 2018, 05:40:42 поподне »
Занимљиво је да има толико разних података, где су различити проценти наведени, на википедији пише 12%, на овој карти 14,5% Курда, негде пише 15%, а курдски извори наводе 23%... Један посто је 800 000 људи, што је огроман број, да би се различити подаци у тој мери наводили...Вероватно је сам попис упитан...
« Последња измена: Септембар 22, 2018, 05:47:13 поподне ДушанВучко »