Аутор Тема: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике  (Прочитано 33521 пута)

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #120 послато: Јануар 03, 2021, 10:51:32 поподне »
Мени најближе поклапање 114 цм дељени сегмент и опет не знам одакле ми иако сумњам због места боравка (по чукунбаби).

Мислим да је мапирање за сада најбоље што се АС тиче уколико немате блиска поклапања, барем можете добити представу о пореклу, на нивоу данашњих нација. А ако мало зачачкате неке давне миграције и ту можете разлучити ко су и шта су.
Искрено - пошто смо остварили значајни напредак што се тиче порекла по Y хромозому 2020 (веза је од пре 600-800 година) и пошто даљих помака није било и скоро да им се више и не надам, АС поклапања су ми бескрајно занимљива.

И сад још кад сам кренула са овим картама и разноразним бојама све се некако уклапа.

Највише ми сметају они са иницијалима или који ништа не напишу о себи.

Иначе ја имам једно поклапање од 70 цм (преко моје мајке).

Очева фамилија је у једном месту 200-250 година и мени и требају те неке старе везе тј. старије од тренутка њиховог насељавања тог места.

Доста се лепо назире Шоплук (Видин).

Али с друге стране и залеђе Дубровника.


Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 514
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #121 послато: Јануар 04, 2021, 04:34:17 пре подне »
Искрено - пошто смо остварили значајни напредак што се тиче порекла по Y хромозому 2020 (веза је од пре 600-800 година) и пошто даљих помака није било и скоро да им се више и не надам, АС поклапања су ми бескрајно занимљива.

И сад још кад сам кренула са овим картама и разноразним бојама све се некако уклапа.

Највише ми сметају они са иницијалима или који ништа не напишу о себи.

Иначе ја имам једно поклапање од 70 цм (преко моје мајке).

Очева фамилија је у једном месту 200-250 година и мени и требају те неке старе везе тј. старије од тренутка њиховог насељавања тог места.

Доста се лепо назире Шоплук (Видин).

Али с друге стране и залеђе Дубровника.

Тако и код мене, ко је засигурно 20805 тестиран је, више кандидата нема, па сам се окренуо АС.

Има много таквих који остављају или иницијале или немају стабло (поготово међу Албанцима којих имам поприлично).

Мени доста тога упућује на околину Книна, Гацког ка Плужинама и Маљесију са тенденцијом ширења ка Љешу и Шијку и Драчу (али не остављају податке) и један грозд око Гњилана ка Прешеву са припадницима оба народа која су доле живела и међу којима имам људе и са сегментима по 30 цм (ту су мајчини под лупом, деда је по предању са Скопске Црне Горе).

Остатак је врло стар и може се везати за миграције из XV века, па и раније.
« Последња измена: Јануар 04, 2021, 04:44:54 пре подне НикПав »

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #122 послато: Јануар 04, 2021, 07:59:04 пре подне »
Тако и код мене, ко је засигурно 20805 тестиран је, више кандидата нема, па сам се окренуо АС.

Има много таквих који остављају или иницијале или немају стабло (поготово међу Албанцима којих имам поприлично).

Мени доста тога упућује на околину Книна, Гацког ка Плужинама и Маљесију са тенденцијом ширења ка Љешу и Шијку и Драчу (али не остављају податке) и један грозд око Гњилана ка Прешеву са припадницима оба народа која су доле живела и међу којима имам људе и са сегментима по 30 цм (ту су мајчини под лупом, деда је по предању са Скопске Црне Горе).

Остатак је врло стар и може се везати за миграције из XV века, па и раније.

Хм

Можемо да се "испомогнемо" за неке од Албанаца.

Има их мој отац у оквиру различитих гроздова.

Лика (као јако стара веза) са многим АС поклапањима ме врло изненадила, Далмација још и више (посебно острва).

Неки Албанци (за похвалу) тестирају порекло и по оцу и по мајци. И напишу то. Што ја поштујем.

Чак сам почела да правим карту мтр порекла тестираних.


Теби саветујем (мада си ти очигледно много напреднији од мене) да тестираш своју мајку (ако си у могућности) или њену мајку (баку) или мајчину  сестру (тетку) или своју сестру. Ту ће се видети поклапања на Х хромозому (која се код тебе не виде)  и добићеш одговоре на многа питања. Примера ради: код мог оца свега њих  4 на Х хромозому од 900 АС поклапања, а код мене 100 од његових АС поклапања. Јасно ми је било да му је то "наслеђе од мајке". То су она залеђа Дубровника и Далмација.

Али тек ћу цртати карту : очеви - мајчини.




Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #123 послато: Јануар 04, 2021, 10:12:26 пре подне »
На MY Heritage дијелим неочекивано крупан сегмент од 41cМ са једним Американцем. Он је оставио детаљно стабло својих предка до почетка 20. вијека и ту нема наших људи, већ само Американци и то из држава гдје наши људи нису пуно ни исељавали (Сјеверна Каролина и Алабама). Видим да има још дијељних сегемената са појединцима са наших простора, тако да нема сумње да му је неко од скорашњих предака са Балкана. Сумњам да се ради о non-paternal event (кад напишем овако на енглеском некако ми блаже звучи  :) )

Мој прадеда јесте почетком 20. вијека боравио у Америци, е сад  да ли је навраћао до Алабаме и Сјеверне Каролине, не знам.  :)
« Последња измена: Јануар 04, 2021, 10:14:44 пре подне drajver »

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #124 послато: Јануар 04, 2021, 11:31:19 пре подне »
 Боље да си питао имали још неко у мечевима тог па би неки закључак извео...  :)

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #125 послато: Јануар 04, 2021, 01:00:21 поподне »
На MY Heritage дијелим неочекивано крупан сегмент од 41cМ са једним Американцем. Он је оставио детаљно стабло својих предка до почетка 20. вијека и ту нема наших људи, већ само Американци и то из држава гдје наши људи нису пуно ни исељавали (Сјеверна Каролина и Алабама). Видим да има још дијељних сегемената са појединцима са наших простора, тако да нема сумње да му је неко од скорашњих предака са Балкана. Сумњам да се ради о non-paternal event (кад напишем овако на енглеском некако ми блаже звучи  :) )

Мој прадеда јесте почетком 20. вијека боравио у Америци, е сад  да ли је навраћао до Алабаме и Сјеверне Каролине, не знам.  :)

Колико свеукупно делиш цМ са њим?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #126 послато: Јануар 04, 2021, 01:09:15 поподне »
Колико свеукупно делиш цМ са њим?

47,1 cM

Означен ми је као Трећи до Пети рођак. По њиховој таблици постоји могућност да имамо заједничког прадеду или прабабу, а распон се протеже до пет генерација уназад.

Примјетио сам да овај исти сегмент, али са мањим бројем cM дијелим са бар још двоје тестираних са наших подручја. Крајишка су презимена у питању. Послао сам му поруку, ваљда ће одговорити.

У родослову има звучна презимена Hendrix, Bryant.  :) Још ће испасти црнац.
« Последња измена: Јануар 04, 2021, 01:12:35 поподне drajver »

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #127 послато: Јануар 04, 2021, 01:28:19 поподне »
47,1 cM

Означен ми је као Трећи до Пети рођак. По њиховој таблици постоји могућност да имамо заједничког прадеду или прабабу, а распон се протеже до пет генерација уназад.

Примјетио сам да овај исти сегмент, али са мањим бројем cM дијелим са бар још двоје тестираних са наших подручја. Крајишка су презимена у питању. Послао сам му поруку, ваљда ће одговорити.

У родослову има звучна презимена Hendrix, Bryant.  :) Још ће испасти црнац.

Да ли се види колико тестирани човек оквирно има година?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #128 послато: Јануар 04, 2021, 01:43:30 поподне »
Да ли се види колико тестирани човек оквирно има година?

По овоме што видим на стаблу требао би бити негдје 1950-1960. годиште. Дао је имена баба и деда са обе стране који су рођени у првој деценији 20. вијека. И сви су Американци.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #129 послато: Јануар 04, 2021, 02:02:05 поподне »
По овоме што видим на стаблу требао би бити негдје 1950-1960. годиште. Дао је имена баба и деда са обе стране који су рођени у првој деценији 20. вијека. И сви су Американци.

Изгледа да сте онда и генерацијско поједнако удаљени од заједничког претка.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #130 послато: Јануар 04, 2021, 02:27:03 поподне »
Изгледа да сте онда и генерацијско поједнако удаљени од заједничког претка.

Не знам, волио бих да се човјек јави. Уколико има и најмању назнаку о балканским коријенима неког од својих предака био би то користан траг.

Иначе, на MYHeritage поред овог Американца имам само још два појединца са којима дијелим сегменте преко 40 cМ. Један је по оцу Србин, поријеклом из околине Приједора, а други је са обе стране српског поријекла из Босне и Херцеговине, рекао бих такође крајишког поријекла. Ова двојица су ми сасвим јасна, иако не знам преко кога смо директно повезани, а овај Американац ми је баш непознаница.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 965
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #131 послато: Јануар 04, 2021, 08:27:19 поподне »
Не знам, волио бих да се човјек јави. Уколико има и најмању назнаку о балканским коријенима неког од својих предака био би то користан траг.

Иначе, на MYHeritage поред овог Американца имам само још два појединца са којима дијелим сегменте преко 40 cМ. Један је по оцу Србин, поријеклом из околине Приједора, а други је са обе стране српског поријекла из Босне и Херцеговине, рекао бих такође крајишког поријекла. Ова двојица су ми сасвим јасна, иако не знам преко кога смо директно повезани, а овај Американац ми је баш непознаница.

На FTDNA ми је комплетиран Family Finder тест и најдужи сегмент који са неким делим је 22 центиморгана, али поклапања која имам су ми статистички разбацана по скоро свим хромозомима. Контактирао сам скоро све најближе генетске сроднике, понеки су већ одговорили али углавном ништа паметно нисам сазнао. Углавном не знају родослов даље од 3-4 генерације уназад, а до тог нивоа не препознајемо ни једног заједничког претка (презиме и сл.)

Међутим, када сам уплоадовао аутосомални фајл на MyHeritage, тамо су откривена много конкретнија поклапања - имам чак седам особа са којима делим сегмент дужи од 40 центиморгана (41.3, 41.9, 42.5, 42.5, 43.3, 43.4, 44.6 cM), а што је још интересантније, са свима се поклапам на хромозому 15:



Сродство са свима њима је процењено на "3rd - 5th cousin". Такође планирам да их све контактирам како бих проверио да ли можда знају за неког свог претка који потиче са Балкана (у питању су особе са страним презименима, углавном из Америке и Британије).

Иначе, послао сам у MyHeritage узорке за оца, мајку, тетку (очеву рођену сестру) и ујака (мајчиног рођеног брата), тако да ће по њиховим резултатима бити доста јасније који хромозом сам наследио од очеве фамилије а који од мајчине.
« Последња измена: Јануар 04, 2021, 08:30:36 поподне Драган Обреновић »

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 514
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #132 послато: Јануар 04, 2021, 08:27:39 поподне »
Хм

Можемо да се "испомогнемо" за неке од Албанаца.

Има их мој отац у оквиру различитих гроздова.

Лика (као јако стара веза) са многим АС поклапањима ме врло изненадила, Далмација још и више (посебно острва).

Неки Албанци (за похвалу) тестирају порекло и по оцу и по мајци. И напишу то. Што ја поштујем.

Чак сам почела да правим карту мтр порекла тестираних.


Теби саветујем (мада си ти очигледно много напреднији од мене) да тестираш своју мајку (ако си у могућности) или њену мајку (баку) или мајчину  сестру (тетку) или своју сестру. Ту ће се видети поклапања на Х хромозому (која се код тебе не виде)  и добићеш одговоре на многа питања. Примера ради: код мог оца свега њих  4 на Х хромозому од 900 АС поклапања, а код мене 100 од његових АС поклапања. Јасно ми је било да му је то "наслеђе од мајке". То су она залеђа Дубровника и Далмација.

Али тек ћу цртати карту : очеви - мајчини.

Ови са КиМ слабо пишу одакле су, а највише имам Гашија, Бериша и Краснића и Мухаџира са презименима по селима баш око мог (Реткоцер, Лапаштица, Стубла).

Рано сам остао без родитеља, али планирам да тестирам бабе и деде кад дођем у Србију, ваљда поживе до тада.

На MY Heritage дијелим неочекивано крупан сегмент од 41cМ са једним Американцем. Он је оставио детаљно стабло својих предка до почетка 20. вијека и ту нема наших људи, већ само Американци и то из држава гдје наши људи нису пуно ни исељавали (Сјеверна Каролина и Алабама). Видим да има још дијељних сегемената са појединцима са наших простора, тако да нема сумње да му је неко од скорашњих предака са Балкана. Сумњам да се ради о non-paternal event (кад напишем овако на енглеском некако ми блаже звучи  :) )

Мој прадеда јесте почетком 20. вијека боравио у Америци, е сад  да ли је навраћао до Алабаме и Сјеверне Каролине, не знам.  :)

Мени се чини да MyHeritage уме мало да побрљави на неким сегментима, тако да треба бити опрезан. Мени даје најближа поклапања са Шпанцем, Грком, Немцем и Квебечанком и то са свима на почетку 15. хромозома, одмах иза зоне где нема очитавања, од по 40+ цм и мислим да је у питању нека грешка. И само на том месту на почетку 15. хромозома имам чудне људе са дугачким дељеним сегментом, који нису ни међусобно повезани, нити имају у аутосомалним резултатима зоне као и ја.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #133 послато: Јануар 04, 2021, 08:33:19 поподне »
Да немате можда и мене, зовем се Никола Павловић?

 Ја (лично) имам двојицу Павловића који изгледа нису родбински повезани (дођу ми по мајци).

Један је I1 (Србија).

А други је R1a (Црна Гора).




Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #134 послато: Јануар 04, 2021, 08:36:37 поподне »
Ови са КиМ слабо пишу одакле су, а највише имам Гашија, Бериша и Краснића и Мухаџира са презименима по селима баш око мог (Реткоцер, Лапаштица, Стубла).

Рано сам остао без родитеља, али планирам да тестирам бабе и деде кад дођем у Србију, ваљда поживе до тада.

Мени се чини да MyHeritage уме мало да побрљави на неким сегментима, тако да треба бити опрезан. Мени даје најближа поклапања са Шпанцем, Грком, Немцем и Квебечанком и то са свима на почетку 15. хромозома, одмах иза зоне где нема очитавања, од по 40+ цм и мислим да је у питању нека грешка. И само на том месту на почетку 15. хромозома имам чудне људе са дугачким дељеним сегментом, који нису ни међусобно повезани, нити имају у аутосомалним резултатима зоне као и ја.



Хм.

Где (код кога) видех те Краснићије данас?

Навијам за твоје бабе и деде!  :)

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #135 послато: Јануар 04, 2021, 08:41:46 поподне »
Мени се чини да MyHeritage уме мало да побрљави на неким сегментима, тако да треба бити опрезан. Мени даје најближа поклапања са Шпанцем, Грком, Немцем и Квебечанком и то са свима на почетку 15. хромозома, одмах иза зоне где нема очитавања, од по 40+ цм и мислим да је у питању нека грешка. И само на том месту на почетку 15. хромозома имам чудне људе са дугачким дељеним сегментом, који нису ни међусобно повезани, нити имају у аутосомалним резултатима зоне као и ја.

У праву си, изгледа да се заиста ради о грешци јер је и моје поклапање са Американцем на истој позицији 15 хромозома. А колико видим исти је случај и код Драгана са његовим поклапањима. Мене је збунило што сам са Американцем дијелио још један мањи сегмент, а он је имао још неких поклапања са наших простора.

Сасвим је јасно да то поклапање на 15 хромозому треба занемарити.
« Последња измена: Јануар 04, 2021, 08:43:17 поподне drajver »

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #136 послато: Јануар 04, 2021, 08:42:03 поподне »
На FTDNA ми је комплетиран Family Finder тест и најдужи сегмент који са неким делим је 22 центиморгана, али поклапања која имам су ми статистички разбацана по скоро свим хромозомима. Контактирао сам скоро све најближе генетске сроднике, понеки су већ одговорили али углавном ништа паметно нисам сазнао. Углавном не знају родослов даље од 3-4 генерације уназад, а до тог нивоа не препознајемо ни једног заједничког претка (презиме и сл.)

Међутим, када сам уплоадовао аутосомални фајл на MyHeritage, тамо су откривена много конкретнија поклапања - имам чак седам особа са којима делим сегмент дужи од 40 центиморгана (41.3, 41.9, 42.5, 42.5, 43.3, 43.4, 44.6 cM), а што је још интересантније, са свима се поклапам на хромозому 15:



Сродство са свима њима је процењено на "3rd - 5th cousin". Такође планирам да их све контактирам како бих проверио да ли можда знају за неког свог претка који потиче са Балкана (у питању су особе са страним презименима, углавном из Америке и Британије).

Иначе, послао сам у MyHeritage узорке за оца, мајку, тетку (очеву рођену сестру) и ујака (мајчиног рођеног брата), тако да ће по њиховим резултатима бити доста јасније који хромозом сам наследио од очеве фамилије а који од мајчине.

Здраво живо рођаче!  :)Не делимо неки велики сегмент али ипак делимо неки. Дођеш ми по мајци (рекла бих)!

А данас на некој руској групи која се бави ГГ на ФБ неко је баш питао за поклапања на том 15 хромозому и као ту је један од њих нешто објашњавао "стручно" у чему је проблем са тим баш хромозомом, помињао нека наслеђа у оквиру мањих етничких заједница код којих се наслеђују ти неки исти сегменти (као код Јевреја) и да се ту нешто сусреће на том хромозому. Очигледно да нисам баш најбоље разумела.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 965
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #137 послато: Јануар 04, 2021, 08:43:48 поподне »
Мени се чини да MyHeritage уме мало да побрљави на неким сегментима, тако да треба бити опрезан. Мени даје најближа поклапања са Шпанцем, Грком, Немцем и Квебечанком и то са свима на почетку 15. хромозома, одмах иза зоне где нема очитавања, од по 40+ цм и мислим да је у питању нека грешка. И само на том месту на почетку 15. хромозома имам чудне људе са дугачким дељеним сегментом, који нису ни међусобно повезани, нити имају у аутосомалним резултатима зоне као и ја.

Хмм, ово је врло драгоцена информација, јер малопре сам баш написао како имам поклапања од 40+ cM управо на почетку хромозома 15. Дефинитивно онда делује да је у питању неки баг, контактираћу их да пријавим.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 514
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #138 послато: Јануар 04, 2021, 09:01:04 поподне »
Хмм, ово је врло драгоцена информација, јер малопре сам баш написао како имам поклапања од 40+ cM управо на почетку хромозома 15. Дефинитивно онда делује да је у питању неки баг, контактираћу их да пријавим.

Тако је, опрез са почетком 15. хромозома, мада ми се чини да MyHeritage може мало да учини ту.

Ево текста на енглеском о том хромозому и разлозима чудних поклапања: https://whoareyoumadeof.com/blog/dna-matches-on-chromosome-15/ Изгледа да није цео хромозом проблематичан, већ само његов део.

Хм.

Где (код кога) видех те Краснићије данас?

Навијам за твоје бабе и деде!  :)

Хвала!

Иначе, не би ме чудило да је део тих поклапања са КиМ резултат арнаућења.
« Последња измена: Јануар 04, 2021, 09:04:12 поподне НикПав »

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 514
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #139 послато: Јануар 05, 2021, 10:06:34 поподне »
Упозорио бих и на хромозом 16, где су исто могућа лажна поклапања са којекаквим странцима, а одликује га необично велики број заједничких поклапања (по 500,600 па и више), која сва имају поред и иконицу да делите сви исти сегмент.
Изгледа да MyHeritage алгоритам не препознаје добро те тзв "pileup" делове на појединим хромозомима.
« Последња измена: Јануар 05, 2021, 10:08:30 поподне НикПав »