Аутор Тема: Карађорђевићи vs. Обреновићи и остале српске поделе  (Прочитано 5994 пута)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Карађорђевићи vs. Обреновићи и остале српске поделе
« послато: Октобар 26, 2016, 05:23:26 поподне »
Препоручујем читање наведеног текста једног економисте, као и 130 занимљивих коментара на исти:

Гаврило Принцип из обреновићевске перспективе:

http://trzisnoresenje.blogspot.rs/2014/07/gavrilo-princip-iz-obrenovicevske.html


Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Карађорђевићи vs. Обреновићи и остале српске поделе
« Одговор #1 послато: Октобар 26, 2016, 05:48:17 поподне »
Препоручујем читање наведеног текста једног економисте, као и 130 занимљивих коментара на исти:

Гаврило Принцип из обреновићевске перспективе:

http://trzisnoresenje.blogspot.rs/2014/07/gavrilo-princip-iz-obrenovicevske.html

Кад сам погледао на текст, помислих, кратак је, може се прочитати. Затим прочитах и видјех да је управо краткоћа проблем. То јест, једна тако велика тема тешко може да се угура у неколико редова.


У тексту заиста све дјелује логично, како и обично бива кад се ствари посматрају из само једног угла. У овом случају становника уже Србије. И питам се онда зашто је Велика Британија ратовала на Фолкландима, зашто није искушала модел "у се и у своје кљусе", који гарантује сигуран напредак.

Мислим да се текст не заснива на чињеницама. Кад читате имате утисак да би Србија била на миру да није "роварила" против Аустрије у Босни. Испада да је Србија заправо напала Аустроугарску, а не обрнуто. Аустроугарска је тражила повода, да није било Принципа, био би неко други. И не би мала Србија била са миром, како то неко романтично замишља, баш као што ни сада није са миром иако је само привид државе.

И да додам, нисам уопште љубитељ Карађорђевића, они су од почетка били ескпонент британске и атлантистичке политике на овим просторима. Укратко, Србија им је била задња рупа на свирали, што се и данас мање више види.
« Последња измена: Октобар 26, 2016, 05:51:18 поподне Синиша Јерковић »

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Карађорђевићи vs. Обреновићи и остале српске поделе
« Одговор #2 послато: Октобар 26, 2016, 06:00:55 поподне »
Кад сам погледао на текст, помислих, кратак је, може се прочитати. Затим прочитах и видјех да је управо краткоћа проблем. То јест, једна тако велика тема тешко може да се угура у неколико редова.


У тексту заиста све дјелује логично, како и обично бива кад се ствари посматрају из само једног угла. У овом случају становника уже Србије. И питам се онда зашто је Велика Британија ратовала на Фолкландима, зашто није искушала модел "у се и у своје кљусе", који гарантује сигуран напредак.

Мислим да се текст не заснива на чињеницама. Кад читате имате утисак да би Србија била на миру да није "роварила" против Аустрије у Босни. Испада да је Србија заправо напала Аустроугарску, а не обрнуто. Аустроугарска је тражила повода, да није било Принципа, био би неко други. И не би мала Србија била са миром, како то неко романтично замишља, баш као што ни сада није са миром иако је само привид државе.

И да додам, нисам уопште љубитељ Карађорђевића, они су од почетка били ескпонент британске и атлантистичке политике на овим просторима. Укратко, Србија им је била задња рупа на свирали, што се и данас мање више види.

Наравно, зато више од самог текста препоручујем и 130 коментара  :D у којима има и те како добрих контра-аргумената. Јасно је да је аутор економиста који не познаје баш историју и просто - лупета, мада и његове ставове треба анализирати и поразмислити о њима. 

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Карађорђевићи vs. Обреновићи и остале српске поделе
« Одговор #3 послато: Октобар 26, 2016, 06:07:08 поподне »
Мислим да се текст не заснива на чињеницама. Кад читате имате утисак да би Србија била на миру да није "роварила" против Аустрије у Босни. Испада да је Србија заправо напала Аустроугарску, а не обрнуто. Аустроугарска је тражила повода, да није било Принципа, био би неко други. И не би мала Србија била са миром, како то неко романтично замишља, баш као што ни сада није са миром иако је само привид државе.

И да додам, нисам уопште љубитељ Карађорђевића, они су од почетка били ескпонент британске и атлантистичке политике на овим просторима. Укратко, Србија им је била задња рупа на свирали, што се и данас мање више види.

Ово из првог цитираног пасуса све потписујем. Само, мислим да ово у другом (делимично) није тачно, јер су Карађорђевићи били руски људи. Енглези су одбијали сарадњу с новим краљем Петром дуго времена.
Кад је реч о поделама између Карађорђевићеваца и Обреновићеваца, морам рећи да ја и не припадам ниједном од та два клана, а опет и припадам обома. Мој је став да су први владари из обе династије били сјајни - Милош и Михаило од Обреновића, и кнез Александар и краљ Петар од Карађорђевића. Каснији Обреновићи, Милан и Александар били су размажена деришта, баш као и последњи владари од Карађорђевића - Александар и Петар II. Што ти рече тога да су Карађорђевићи били британски људи, рекао бих да је тачно, али само кад је реч о последњим владарима из ове династије. Петар I је више био про-руски (емоционално и духовно) и про-француски (у просветитељском смислу) човек. Петар I ми је један од најбољих владара у историји Србије, и због тога можда увек мало више нагињем ка Карађорђевићима, а сасвим је сигурно да искључиво због њега остајем монархиста.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Карађорђевићи vs. Обреновићи и остале српске поделе
« Одговор #4 послато: Октобар 26, 2016, 06:09:10 поподне »
Ово из првог цитираног пасуса све потписујем. Само, мислим да ово у другом (делимично) није тачно, јер су Карађорђевићи били руски људи. Енглези су одбијали сарадњу с новим краљем Петром дуго времена.
Кад је реч о поделама између Карађорђевићеваца и Обреновићеваца, морам рећи да ја и не припадам ниједном од та два клана, а опет и припадам обома. Мој је став да су први владари из обе династије били сјајни - Милош и Михаило од Обреновића, и кнез Александар и краљ Петар од Карађорђевића. Каснији Обреновићи, Милан и Александар били су размажена деришта, баш као и последњи владари од Карађорђевића - Александар и Петар II. Што ти рече тога да су Карађорђевићи били британски људи, рекао бих да је тачно, али само кад је реч о последњим владарима из ове династије. Петар I је више био про-руски (емоционално и духовно) и про-француски (у просветитељском смислу) човек. Петар I ми је један од најбољих владара у историји Србије, и због тога можда увек мало више нагињем ка Карађорђевићима, а сасвим је сигурно да искључиво због њега остајем монархиста.

 ???
Треба да стоји "Што се тиче тога".   :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Карађорђевићи vs. Обреновићи и остале српске поделе
« Одговор #5 послато: Октобар 26, 2016, 06:23:24 поподне »
Петар I ми је један од најбољих владара у историји Србије...

Потписујем.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Карађорђевићи vs. Обреновићи и остале српске поделе
« Одговор #6 послато: Октобар 26, 2016, 06:47:35 поподне »
Ово из првог цитираног пасуса све потписујем. Само, мислим да ово у другом (делимично) није тачно, јер су Карађорђевићи били руски људи. Енглези су одбијали сарадњу с новим краљем Петром дуго времена.
Кад је реч о поделама између Карађорђевићеваца и Обреновићеваца, морам рећи да ја и не припадам ниједном од та два клана, а опет и припадам обома. Мој је став да су први владари из обе династије били сјајни - Милош и Михаило од Обреновића, и кнез Александар и краљ Петар од Карађорђевића. Каснији Обреновићи, Милан и Александар били су размажена деришта, баш као и последњи владари од Карађорђевића - Александар и Петар II. Што ти рече тога да су Карађорђевићи били британски људи, рекао бих да је тачно, али само кад је реч о последњим владарима из ове династије. Петар I је више био про-руски (емоционално и духовно) и про-француски (у просветитељском смислу) човек. Петар I ми је један од најбољих владара у историји Србије, и због тога можда увек мало више нагињем ка Карађорђевићима, а сасвим је сигурно да искључиво због њега остајем монархиста.

Управо ово што си споменуо у "(у просветитељском смислу) човек" Зависи како ко гледа на то. Ја то збирно зовем атлантизам, могло би се и другачије назвати. Србија је на почетку 20. вијека била атлантистички тројански коњ на Балкану, не само она додуше. Не знам да ли је Србија могла да избјегну ту улогу, будући да јој је сва интелигенција мање више била атлантистичка (просвјетитељска). Карађорђевићи су дио те струје, укључујући и Петра I. Практично ни до данас се ту ништа није промијенило. Партијашење, бирократизам све су то болести које Србија вуче још од 19. вијека. Те болести нису изникле из српских села и вароши, увезене су са стране. У свим тим догађањима, и Обреновићи и Карађорђевићи,а и Србија са њима, су чешће били објект,а не субјект. Зато мислим да су и бесмислене расправе да ли је нешто могло боље и који су били бољи. Оно што се грбо роди вријеме не исправи.


Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Карађорђевићи vs. Обреновићи и остале српске поделе
« Одговор #7 послато: Октобар 26, 2016, 06:58:39 поподне »
....
И да додам, нисам уопште љубитељ Карађорђевића, они су од почетка били ескпонент британске и атлантистичке политике на овим просторима. Укратко, Србија им је била задња рупа на свирали, што се и данас мање више види.

да, управо тако виђе дочарава реалност тј., разотрива (псеудо) национал-романтичну шара-лажу.

Цитат
...Perhaps it should be useful some criticism also of the Serbian elite, without which the destiny of hundreds of thousands of Serbs would it be different and not so cruel.

Цитат
...eleven years before the war, and more important even than of the Pacelli-ghost-written concordat signed four days before the assassination in Sarajevo, the ruling family of Serbia who was for a policy of compromise and agreement with Austria, was wiped away by another one who was seeking war with Vienna.

Цитат
...Therefore it is clear all those manipulations of the Vatican just during and with the Obrenovic reign: from a side the Vatican was instigating nerves to Vienna which in its turn would have provoked Russia who believed that Vienna through the Vatican would have controlled the entire Balkans till Black Sea. From another side the Vatican and the Jesuits were demolishing the figure of the Obrenovic in the Orthodox world, making them to appear weak in front of Vienna believed to be "behind the Vatican", having in exchange only promises of a future enlargement in the Balkans in the fantasy of a leading role in the "Great Balkan Confederation" (which was also the cause of the Tito-Stalin Split):

http://vaticancrusadebalkans.blogspot.de/2013/07/may-overthrow-house-of-karaorevic-tool.html



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Карађорђевићи vs. Обреновићи и остале српске поделе
« Одговор #8 послато: Октобар 26, 2016, 09:13:33 поподне »
Каснији Обреновићи, Милан и Александар били су размажена деришта

Мораш да имаш у виду да је за време ових "размажених деришта" Србија постала независна држава, створила јаку економију, као и модерну војску и школован официрски кадар који је касније предводио србску војску у балканским и Првом светском рату.
Краљ Петар Први Карађорђевић је све ово добио на готово.
Ово се често занемарује, а акценат се ставља на бахату нарав и распусни приватни живот ове двојице Обреновића. Заслуге се заборављају. Што је последица индоктринације у раздобљу власти Карађорђевића. Као што су касније комунисти свашта приписивали и једној и другој династији.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Карађорђевићи vs. Обреновићи и остале српске поделе
« Одговор #9 послато: Октобар 26, 2016, 09:54:30 поподне »
Мораш да имаш у виду да је за време ових "размажених деришта" Србија постала независна држава, створила јаку економију, као и модерну војску и школован официрски кадар који је касније предводио србску војску у балканским и Првом светском рату.
Краљ Петар Први Карађорђевић је све ово добио на готово.
Ово се често занемарује, а акценат се ставља на бахату нарав и распусни приватни живот ове двојице Обреновића. Заслуге се заборављају. Што је последица индоктринације у раздобљу власти Карађорђевића. Као што су касније комунисти свашта приписивали и једној и другој династији.

Знам ја све то. Али, то је неки логичан след ствари. Устанак - Аутономија - Независност. Ко каже да се она не би десила и да је неко други био на власти? У ствари, то би се вероватно десило, а да је на власти био неко други сем Милана, вероватно и много раније (а нарочито да се Михаило задржао на власти). Колико га народ није волео најбоље говори то што му је исекао даске у пољском ВЦ-у како би упао право у... отпад.  :D
Кад је реч о војсци, она је била изузетно понижавана у време Александра. Плате им нису биле исплаћиване и по неколико месеци.
Сад испада да мрзим Обреновиће, али само хоћу да кажем како јесте.  :)

(Морао сам да почнем да стављам смајлије јер ми је указано да ми постови без њих делују агресивно)  ;)

П.С. Сви се сећамо оне приче како је министар финансија Лаза Пачу одбио да да кредит краљу Петру за мираз кад је удавао ћерку. Може ли ико да замисли да се нешто тако деси у време Обреновића?
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Карађорђевићи vs. Обреновићи и остале српске поделе
« Одговор #10 послато: Октобар 26, 2016, 11:48:19 поподне »
Управо ово што си споменуо у "(у просветитељском смислу) човек" Зависи како ко гледа на то. Ја то збирно зовем атлантизам, могло би се и другачије назвати. Србија је на почетку 20. вијека била атлантистички тројански коњ на Балкану, не само она додуше. Не знам да ли је Србија могла да избјегну ту улогу, будући да јој је сва интелигенција мање више била атлантистичка (просвјетитељска). Карађорђевићи су дио те струје, укључујући и Петра I. Практично ни до данас се ту ништа није промијенило. Партијашење, бирократизам све су то болести које Србија вуче још од 19. вијека. Те болести нису изникле из српских села и вароши, увезене су са стране. У свим тим догађањима, и Обреновићи и Карађорђевићи,а и Србија са њима, су чешће били објект,а не субјект. Зато мислим да су и бесмислене расправе да ли је нешто могло боље и који су били бољи. Оно што се грбо роди вријеме не исправи.

Морам да кажем да се са овим подебљаним делом не слажем. Ми јесмо увезли политичке установе са запада, али другог избора малтене нисмо ни имали. На памет ми је пао један текст Слободана Јовановића, објављен постхумно: "О страним утицајима". То је додатак његовом познатом раду "Један прилог за проучавање српског националног карактера", из кога се нарочито радо цитира део о такозваним "полуинтелектуалцима" и њиховом погубном утицају на наш друштвени живот.

Укратко, у том тексту се ради о следећем: Ми јесмо у XIX веку увезли политичке установе са запада, али однекуд смо морали, јер својих нисмо имали. Турци су разорили нашу средњовековну државу и у тренутку нашег ослобођења, од њих није било ни трага. Једино што смо имали биле су племенске и породичне организације. Нисмо могли да будемо толико неповерљиви према страним обрасцима, да због тога останемо при примитивним локалним и крвним заједницама, као да би оне једино одговарале нашим приликама. Противници страних утицаја нису противстављали тим обрасцима неке домаће установе и моделе, већ такође стране, само што нису долазиле са запада. Рецимо, када су уставобранитељи тражили да се пропишу писани закони који ће, у интересу безбедности појединаца, ограничити носиоце државне власти, супротставио им се Кнез Милош, који је и даље хтео да влада без законских ограничења, онако како је видео турске паше да владају. Цитирам:"Аустријски закони били су бесумње један стран образац, али ни турско пашовање, против кога је наш народ дизао буне, није било никакав национални идеал."

У вези са Синишиним мишљењем да су за наше проблеме криве "болести увезене са стране", може се, из истог Слободановог рада, цитирати следеће:"За друге владе Обреновића политички живот био је пун буна, завера и атентата. За то нам нису били криви страни обрасци: била нам је крива наша плаховита нарав, која нам није била наметнута са стране."

Кад сам већ цитирао оволико, још један цитат, за крај, лепо ће заокружити причу:
"Укратко, услед недостатка домаћих политичких традиција, борба између западњака и њихових противника претворила се у сукоб двеју идеологија, које су обе биле туђинског порекла. Једна страна борила се за либерализам и парламентарност, а друга за јаку државну власт и ауторитет владаоца. Ни једна ни друга страна није могла тврдити да једино она разуме домаће прилике. Тачно је било само то, да је од домаћих прилика зависило, која ће страна кад преовладати."

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Карађорђевићи vs. Обреновићи и остале српске поделе
« Одговор #11 послато: Октобар 27, 2016, 08:39:14 пре подне »
Морам да кажем да се са овим подебљаним делом не слажем. Ми јесмо увезли политичке установе са запада, али другог избора малтене нисмо ни имали. На памет ми је пао један текст Слободана Јовановића, објављен постхумно: "О страним утицајима". То је додатак његовом познатом раду "Један прилог за проучавање српског националног карактера", из кога се нарочито радо цитира део о такозваним "полуинтелектуалцима" и њиховом погубном утицају на наш друштвени живот.

Укратко, у том тексту се ради о следећем: Ми јесмо у XIX веку увезли политичке установе са запада, али однекуд смо морали, јер својих нисмо имали. Турци су разорили нашу средњовековну државу и у тренутку нашег ослобођења, од њих није било ни трага. Једино што смо имали биле су племенске и породичне организације. Нисмо могли да будемо толико неповерљиви према страним обрасцима, да због тога останемо при примитивним локалним и крвним заједницама, као да би оне једино одговарале нашим приликама. Противници страних утицаја нису противстављали тим обрасцима неке домаће установе и моделе, већ такође стране, само што нису долазиле са запада. Рецимо, када су уставобранитељи тражили да се пропишу писани закони који ће, у интересу безбедности појединаца, ограничити носиоце државне власти, супротставио им се Кнез Милош, који је и даље хтео да влада без законских ограничења, онако како је видео турске паше да владају. Цитирам:"Аустријски закони били су бесумње један стран образац, али ни турско пашовање, против кога је наш народ дизао буне, није било никакав национални идеал."

У вези са Синишиним мишљењем да су за наше проблеме криве "болести увезене са стране", може се, из истог Слободановог рада, цитирати следеће:"За друге владе Обреновића политички живот био је пун буна, завера и атентата. За то нам нису били криви страни обрасци: била нам је крива наша плаховита нарав, која нам није била наметнута са стране."

Кад сам већ цитирао оволико, још један цитат, за крај, лепо ће заокружити причу:
"Укратко, услед недостатка домаћих политичких традиција, борба између западњака и њихових противника претворила се у сукоб двеју идеологија, које су обе биле туђинског порекла. Једна страна борила се за либерализам и парламентарност, а друга за јаку државну власт и ауторитет владаоца. Ни једна ни друга страна није могла тврдити да једино она разуме домаће прилике. Тачно је било само то, да је од домаћих прилика зависило, која ће страна кад преовладати."

Тако је. Не мора да се гледа анахроно и емотивно обојено, и проглашава све што долази са Запада за зло, а све што долази из Русије (или са Истока) за највеће добро. Црно-бели поглед на ствари код Срба је узимао, узима и узимаће и даље свој данак. Увек су нам најкривљи други, а ретко кад се осврнемо на наше сопствене мане. Да нисмо дозволили нашим противницима да искористе наше мане, много бисмо боље прошли.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Карађорђевићи vs. Обреновићи и остале српске поделе
« Одговор #12 послато: Октобар 27, 2016, 10:35:22 пре подне »
Морам да кажем да се са овим подебљаним делом не слажем. Ми јесмо увезли политичке установе са запада, али другог избора малтене нисмо ни имали.

Као што поменух у ранијим порукама, све то зависи од тога како ко гледа на ствари и шта су чија увјерења. За неког је либерална демократија, па и монархија западноевропског типа- идеал, за неког је тек нужност, а за неког је поптуно неприхватљива. Али то излази ван оквира ове теме.

Из ове перспективе гледано, заиста изгледа да нисмо имали другог избора, али то што нисмо имали избора не значи да је такво рјешење било исправно. Проблем са Србима тог времена је био у томе што је то била нација подијељена у неколико држава, при томе цивилизацијски веома различитих, да не говоримо о политичким моделима сваке од њих и положаја Срба у истима. Управо зато мислим да је Србија требала бити модел српског друштва, јер је једина (да ли?) могла колико толико самостално да доноси одлуке о властитом уређењу. Било је ту простора да се профилишу постојеће институције у оквиру српског друштва и да се уграде у државно правни оквир, као што су:
- породичне задруге ( да је било памети могле су од сеоских постати мале предузетничке чак се и индустријализовати), исто тако могле су имати представничко тијело на нивоу села и срезова
- еснафска удружења у дотад турским варошима која су могла прерасти у оно што данас називамо привредним коморама са својим представницима
- војска и полиција са својим представницима
- црква
- владар као гарант поретка,а не као деспот или парламентарна марионета

Ово само наводим овако из главе. Да се размишљало у том правцу и да се тражио облик уређења који више одговара локалним приликама можда би се и дошло до рјешења. Овако је једноставно преузета само форма са запада. Не кажем да та форма на западу нема и суштину, тамо је она органски израсла из процеса њиховог друштва и ту су ствари мање више природне. Код нас је само накалемљена на српски организам и имамо мутанта.

Да ли је српско друштво половином 19. вијека заиста било спремно за парламентарну демократију каква му је увезена? Да ли је та демократија заиста представљала вољу тог истог народа? Да ли је то данас случај, 150 година касније?

Мислим да ћемо се сложити да су одговори негативни. Иако ту и тамо постоје романтичне приче о српском парламентаризму.

Комунистички период је ту био поштенији. Није симулирао демократију.

Укратко, друштвом неко треба да се бави. Наше елите како раније тако и сада нису стваралачке елите већ елита послушника. Они и данас чекају да им се негдје напише закон, па да га онда они само препишу. Сви знамо како се то  ради.

Проблем јесте заиста само до нас, ту се слажем са Никола Вуком, проблем је у нераду и поданичком менталитету из чега проистиче и све остало.

Да се вратим  на саму тему. Нити Карађорђевићи нити Обреновићи нису Србији донијели никакав нови стваралачки импулс. У мањој или већој мјери били су инструмент јачих сила, а неријетко су њихови лични интереси имали превагу над националним. Владајућа идеологија Србије из времена обе династије је био просвјетитељски рационализам, из чега су црпили и облик државног уређења (једно иде са другим). Србија и остале мале балканске монархије су заправо биле експеримент отјелотворења тих нових идеја у политичкој стварности. Тај експеримент је требао у коначници , у Првом Свјетском рату, да доведе до пропасти четири Царства што се и десило, како би након тога нови поредак био успостављен, а мали народи добили право на самопредјељење (Вилсонова декларација). Процес и даље траје...



Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Карађорђевићи vs. Обреновићи и остале српске поделе
« Одговор #13 послато: Октобар 27, 2016, 11:13:15 пре подне »

Молитвена интерпретација нашег прослављеног глумца Пере Божовића по тексту Светог Владике Николаја
https://www.youtube.com/v/uRAK7I9eTXE



Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Карађорђевићи vs. Обреновићи и остале српске поделе
« Одговор #14 послато: Октобар 27, 2016, 11:13:36 пре подне »
Мислим да у првој половини XIX-тог века не може да се говори о елити. Једноставно, хтели смо да више не будемо под Турцима и успели смо да их отерамо. Шта даље? Тридесетих година почело се размишљати да се формирају судови. Мислим да је јасно да без тога нема говора о цивилизованом друштву, без обзира на то које друштвено уређење или политички систем је на делу. И донет је закон (пишем из главе; ако је битно, конкретне податке могу да дам вечерас) по коме је било, мислим, четрнаест судова. Око три четвртине свих судија, а било их је мање од двадесет, било је потпуно неписмено, да није знало ни да се потпише. Уградња постојећих друштвених институција у државно правни оквир је огроман задатак, тежак и компликован, кога не да није имао ко да се подухвати, већ је та опција била толико нереална, да мислим да нико о томе није озбиљно ни размишљао.

У интервјуу покојног Милутина Гарашанина, који сам приредио за портал, он лепо каже да су Турци прекинули нит нашег историјског развоја. Морали смо да почнемо из почетка, а нисмо имали с ким. Није ни чудо што су резултати не-баш-идеални, али мислим да не треба за то кривити људе тог времена.

Што се тиче релације Обреновићи-Карађорђевићи, тиме се не бавим. Ово што пишем може да се сврста у други део наслова теме.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Карађорђевићи vs. Обреновићи и остале српске поделе
« Одговор #15 послато: Октобар 27, 2016, 11:23:08 пре подне »
Не треба дозвољавати политичке теме на овом форуму, јер сви знамо у шта ће се овај форум претворити кад кренемо са четници-партизани и слично... Dixi et salvavi animam meam

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Карађорђевићи vs. Обреновићи и остале српске поделе
« Одговор #16 послато: Октобар 27, 2016, 12:23:17 поподне »
Парламентаризам и модерни капитализам на западу, колико сам ја упућен у то, настао је из колонизма. Када су кренула истраживања нових земаља садашњи западни свет се састојао од пуно малих и сиромашних држава, за разлику од истока где су постојала велика и богата царства. Иначе традиционално најјача држава кроз целу познату историју људске врсте је била Кина (осим у 20 веку).
Источна царства нису била заинтеросована за колонизацију нових територија, док западни краљеви нису имали новца за тако нешто. Решење је пронађено у отварању нових (приватних) фирми које би се бавиле истраживањен и освајањам територија, богатој елити на западу су понуђене деонице и део профита у замену за њихов новац, пошто државе нису имале свој. Тако су настале колоније у Индији, Индокини Америци итд. које су биле у власништву тих приватних предузећа и под контролом њихових војски. Касније, мислим да је то било током деветнасетог века, западне колонијалне силе доносе законе о национализацији ових компанија, мирно решење које одговара свим странама је нађено у формирању парламената у коме би компаније дале своје представнике, а који би заступали њихове интересе, тз. лобисте. До данашњег дана ништа битно није промењено. Западне парламенте чине лобисти који заступају интересе елита у тим земљама.
Овакав демократски парламентарни систем што ми имамо на западу постојао није никада. Ми нисмо успели изродити класу која би водила земљу.
Одређена класа се зачела у првој половини ХХ века, та класа је подржавала Карађорђевиће, наком успоставе комунистичког режима бива разбијена.
Лично сматрам да су обе династије, Обреновића и Карађорђевића, биле про српске и у складу са тадашњим српским интересима. То се не може рећи за ниједну власт после 1945. године.
Сарадња и добри односи са великим силама су били неопходни, како би иначе била остварена и призната независност Србије од Турака.

Карађорђевићи су из неког разлога били ближи и обичном народу и школованој елити. Већина Срба из Србије је пре 1945. подржавала Карађорђевиће. Ко год је разговарао са савременицима из тог доба зна о чему пишем. По доласку Совјета комунисти су ојачали и преузели власт. По изласку совјетске војске, припадници војске Краљевине Југославије су добили наређење из Лондона да предају оружје да не би дошло до грађанског рата и ситуације да Србин пуца на Србина. Иако су сами припадници војске КЈ тврдили да су проблем са комунистима могли решити за неколико недеља, одлука је била да се иде на изборе. Остало се све зна како се завршило.



Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Карађорђевићи vs. Обреновићи и остале српске поделе
« Одговор #17 послато: Октобар 27, 2016, 01:00:06 поподне »
Парламентаризам и модерни капитализам на западу, колико сам ја упућен у то, настао је из колонизма.

...

Мислим да се не може рећи да је парламентаризам настао из, како ти кажеш, колонизма. Парламент, као начин да се обузда владалачка самовоља, постоји још доста раније, у овој или оној форми. Друга је ствар што парламент данас нема улогу која му је првобитно била намењена. Док је владалац владао сам или уз помоћ кабинета министара које је он сам постављао, парламент је могао да служи као нека противтежа. Сада, када се и министри у влади и посланици у парламенту бирају из редова истих људи, све то је, чини ми се, изгубило свој оригинални смисао.

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Карађорђевићи vs. Обреновићи и остале српске поделе
« Одговор #18 послато: Октобар 27, 2016, 01:34:21 поподне »
Мислим да се не може рећи да је парламентаризам настао из, како ти кажеш, колонизма. Парламент, као начин да се обузда владалачка самовоља, постоји још доста раније, у овој или оној форми. Друга је ствар што парламент данас нема улогу која му је првобитно била намењена. Док је владалац владао сам или уз помоћ кабинета министара које је он сам постављао, парламент је могао да служи као нека противтежа. Сада, када се и министри у влади и посланици у парламенту бирају из редова истих људи, све то је, чини ми се, изгубило свој оригинални смисао.

То си у праву. Можда сам требао написати њихова западна верзија парламентаризма од 19. века, модерни парламентаризам и сл.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Карађорђевићи vs. Обреновићи и остале српске поделе
« Одговор #19 послато: Новембар 28, 2016, 08:42:42 поподне »