Аутор Тема: Буњевачки кластер I2a Dinaric South  (Прочитано 14191 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« послато: Март 10, 2013, 10:16:47 поподне »
Зовем овај кластер условно буњевачким. Дефинисао га је Нордтведт још 2010. године, назвавши га хрватским јер је био карактеристичан за Далмацију, али и западну Херцеговину. Главни маркер препознавања била је ниска вриједност DYS 19=14.

Касније је и Веренић анализирао овај кластер и описао га као изузетно млад, и сматрао је да је проистекао из нешто већег српског кластера у Херцеговини, а да су одатле неки мигрирали у Далмацију.

Тај крупнији српски кластер из ког је проистекао овај "хрватски" кластер је у ствари састављен од оних припадника I2a Dinaric South који имају DYS 557=17. Мјесто поријекла по свој прилици источна Херцеговина.

Ево шта је Нордтведт том приликом написао:

"I2a2a Dinaric with the low 14 at DYS19 has been seen to have a geographic concentration from Croatia, although present in surrounding countries. It is part of the DYS448 = 19 division of I2a2a.

 I believe we have a couple more identifiers for this Croatia-centered population; 12 at DYS640 and 17 at DYS557. The former of these two STRs is the slower by a factor of 10."

Покушао сам да срачунам старост овог кластера као и начин на који се развијао. Искористићу га као модел и начин на који би могла да се уради анализа свих кластера.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #1 послато: Март 10, 2013, 10:27:22 поподне »
Урадио сам анализу на само 12 маркера, због тога што су сви познати припадници кластера анлаизирани на овај број маркера. Иако на малом броју маркера примјер може бити илустративан. На таблици доле видите у којим се вриједностима хаплотипови разликују и сасвим је јасно да је хаплотип Краљевића и Ерлића модални, тј. да је најмање мутирао у односу на оригинални.


То нам омогућава да направимо сљедеће стабло мутација.



Приказано је на гранама начин на који су мутирали поједини маркери. Ово сам више одрађивао мануелно, мада постоје и програми који то раде.

Сљедеће је било да покушам да израчунам вријеме до најстаријег заједничког претка. На стаблу пратим најдужу путању, а то је распон од Краљевића до Башагића који подразумјева 3 мутације на 12 маркера (задњу мутацију на 3891 и 3892 рачунам као једну јер су се у истом смјеру промијенила оба маркера).

Користио сам Нордведтову формулу за израчунавање уз коришћење посебних степена мутације за конкретне маркере који су мутирали, а то су маркери: 389-2 који је мутирао два пута и 439 који је мутирао једном. Из табеле посебних степена мутације за поједине маркере узео сам податак да је степен мутације за маркер 389-2 = 0,00242 и за маркер 439= 0,00477.

Нордведтова формула за израчунавање заједничког претка гласи:
 број генерација до заједничког претка = број мутација ( у нашем случају 3)/ број упоређених маркера (у нашем случају 12) x средња вриједност степена мутације за маркере који су мутирали ( у нашем случају 0,00242+0,00242+0,00477/3= 0,0032) x2

Када то све убацимо у формулу то изгледа овако: генерације= 3/ 12 x 0,0032 x 2
и кад срачунамо добијамо број генерација до заједничког претка између Башагића и Краљевића= 39
У зависности да ли једну генерацију рачунамо као 25 или 30 година, добијамо период до заједничког претка од 975 односно 1170 односно средњу вриједност од 1070 година.

Можемо закључити да је старост овог кластера отприлике 1000 година и да је вјероватно око 1000 године нове ере живио човјек од којег су сви ови појединци настали.

Ово је , по Нордтведту највјероватнија варијанта.

Веренић је додуше давао процјену на 600-800 година колико се сјећам.
« Последња измена: Март 10, 2013, 10:51:10 поподне Синиша Јерковић »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #2 послато: Март 10, 2013, 11:08:28 поподне »
Даћу и кратке информације за све горе поменуте породице:

Краљевићи-католички род у западној Херцеговини, из Мокрог крај Широког Бријега гдје се први пут помињу 1743.године. Дедијер тврди да су се у Мокро доселили прије 450 година из Имотског , да су се тамо звали Андрићи и да су славили Ђурђевдан. Краљевићи се помињу као једна од покатоличених фамилија западне Херцеговине

Ерлићи-католичка породица из Тиња крај Бенковца у сјеверној Далмацији. Дио сеобе Буњеваца из западне Херцеговине ка Далмацији, несумњиво генетски повезана са Краљевићима

Одобашићи-српска православна породица из Славонског Брода. Испрва сам мислио да су католици, јер католика Одобашића има у Босанском Броду, али ови из Славонског Брода су Срби. Срба Одобашића је било доста и у западној Србији

Мехичић- нисам сигуран да ли је овај тестирани Мехичић, мсулиман или католик

Цвитковић- буњевачко презиме из Бургенланда у Аустрији, на њемачком Csitkovis, генетски несумњиво повезани са Мехичићима

Јасак-католички род поријеклом из насеља Горица између Имотског и Груда

Башагић- позната муслиманска беговска породица из Невесиња. По предању поријеклом од Вукомановића. Вјероватно  властела Херцега Шћепана која је примила ислам, помиње се битка на Габели 1482. као могућ датум преласка на ислам, али могуће да се то десило и касније. Вукомановићи су позната херцеговачка племићка породица из Гацка, повезана са Владисавићима

« Последња измена: Март 11, 2013, 11:53:48 пре подне admin »

Маргита Војвотк. Бањанска

  • Гост
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #3 послато: Август 01, 2015, 09:16:24 поподне »

Башагић- позната муслиманска беговска породица из Невесиња. По предању поријеклом од Вукомановића. Вјероватно  властела Херцега Шћепана која је примила ислам, помиње се битка на Габели 1482. као могућ датум преласка на ислам, али могуће да се то десило и касније. Вукомановићи су позната херцеговачка племићка породица из Гацка, повезана са Владисавићима

Милош Ђ. Слијепчевић у књиги "Прилог историји Пиве" Београд 1976, на стр. 47 наводи, да " пивско предање казује да од породице Сукновића тј. Гаговића води порекло угледна беговска породица Башагића у Невесињу"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #4 послато: Август 01, 2015, 10:27:46 поподне »
Милош Ђ. Слијепчевић у књиги "Прилог историји Пиве" Београд 1976, на стр. 47 наводи, да " пивско предање казује да од породице Сукновића тј. Гаговића води порекло угледна беговска породица Башагића у Невесињу"

Ех, Бањанска ископао/ла си податак који сам поставио прије много времена, кад је одушевљење генетичком генеалогијом било велико и често је ометало правилно расуђивање. Мислим да сам овог Башагића који се тестирао касније провјеравао, ко је и одакле је и колико се сјећам, уопште не потиче од ових херцеговачких Башагића већ од Башагића из Цазинске Крајине.

Међутим, добро да си споменуо и невесињске Башагиће, јер сам недавно наишао на једну интересантну књигу. Ради се о књизи  H. Kamberović: BEGOVSKI ZEMLJIŠNI POSJEDI U BOSNI I HERCEGOVINI OD 1878. DO 1918.

http://www.academia.edu/3516146/Begovski_zemlji%C5%A1ni_posjedi_u_Bosni_i_Hercegovini_od_1878._do_1918._godine

Прегледно су излистане беговске земљопосједничке породице у Босни и Херцеговини са кратким родословом за сваку од њих.

Ево шта је Хуснија Камберовић написао за невесињске Башагиће:

"Bašagići su znamenita begovska porodica iz Nevesinja koja je
igrala važnu ulogu u povijesti Bosne od kraja 17. stoljeća pa sve do
kraja austrougarske vladavine u Bosni i Hercegovini. Njihov uspon
počinje sa Redžep-pašom, Derviš-begovim sinom i unukom Abdullah-
begovim, koji je nakon Bečkog rata imenovan beglerbegom i
muhafi zom u Nikšiću. Godine 1695. postao je hercegovački valija, a
poginuo je 1703. u Drobnjacima. S njim su tada poginuli i njegov brat
Musli-beg i sin Murteda-beg. Iza Redžep-paše ostao je malodoban
sin Derviš Mehmed-beg, čiji su sinovi Mustafa-paša i Osman-beg.
Mustafa-pašini potomci su Pašići iz Čajna kod Nevesinja, a Osman-
-begovi sinovi su Sulejman-paša (?-1719.), Imšir-paša (?-1815.), čiji su
potomci Imširpašići iz Vakufa, i Daut-beg (?-1829.). Sulejman-pašin
sin, Derviš Hasan-paša (?-1814.), istakao se u vrijeme pohoda na Beogradski
pašaluk, zbog čega je dobio titulu paše i dužnost nevesinjskog
muselima. U isto vrijeme njegov brat, Daut-beg, sa položaja cerničkog
muselima (Gacko) uzdigao se do položaja pivsko-nevesinjskog
muselima, koji je zadržao do smrti 1829. godine. Daut-begov sin je
Lutfullah-beg (Bašaga) (?-1851.), oženjen sa Alijom Selmanović, a
od njegovih sinova važnu ulogu su imali Osman-paša (?-1881.) i
Ibrahim-beg (1841.-1902.). Osman-paša je kao mladić stupio 1863. u
gardu sultana Abdul Aziza poznatu pod nazivom silahšori (strijelci), a
koju su činili bosanski i arnautski plemići. Nakon raspusta ove garde
vratio se u Bosnu 1874. i bio kajmekam u Bugojnu. Godine 1877.
imenovan je beglerbegom i mutesarifom u Sjenici. Teško je obolio,
zbog čega je otišao u Istanbul, gdje je i umro 1881. bez potomstva...."

Као што се види ни ријечи о дубљем поријеклу, што не значи да га није било.


Маргита Војвотк. Бањанска

  • Гост
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #5 послато: Август 01, 2015, 11:12:58 поподне »
Хвала вам г. Јерковићу на појашњењу порекла табеларног Башагића. Штета, имали би смо теоретски једног Руђића у овом кластеру.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #6 послато: Септембар 29, 2015, 12:39:56 поподне »
Урадио сам анализу на само 12 маркера, због тога што су сви познати припадници кластера анлаизирани на овај број маркера. Иако на малом броју маркера примјер може бити илустративан. На таблици доле видите у којим се вриједностима хаплотипови разликују и сасвим је јасно да је хаплотип Краљевића и Ерлића модални, тј. да је најмање мутирао у односу на оригинални.


То нам омогућава да направимо сљедеће стабло мутација.



Приказано је на гранама начин на који су мутирали поједини маркери. Ово сам више одрађивао мануелно, мада постоје и програми који то раде.

Сљедеће је било да покушам да израчунам вријеме до најстаријег заједничког претка. На стаблу пратим најдужу путању, а то је распон од Краљевића до Башагића који подразумјева 3 мутације на 12 маркера (задњу мутацију на 3891 и 3892 рачунам као једну јер су се у истом смјеру промијенила оба маркера).

Користио сам Нордведтову формулу за израчунавање уз коришћење посебних степена мутације за конкретне маркере који су мутирали, а то су маркери: 389-2 који је мутирао два пута и 439 који је мутирао једном. Из табеле посебних степена мутације за поједине маркере узео сам податак да је степен мутације за маркер 389-2 = 0,00242 и за маркер 439= 0,00477.

Нордведтова формула за израчунавање заједничког претка гласи:
 број генерација до заједничког претка = број мутација ( у нашем случају 3)/ број упоређених маркера (у нашем случају 12) x средња вриједност степена мутације за маркере који су мутирали ( у нашем случају 0,00242+0,00242+0,00477/3= 0,0032) x2

Када то све убацимо у формулу то изгледа овако: генерације= 3/ 12 x 0,0032 x 2
и кад срачунамо добијамо број генерација до заједничког претка између Башагића и Краљевића= 39
У зависности да ли једну генерацију рачунамо као 25 или 30 година, добијамо период до заједничког претка од 975 односно 1170 односно средњу вриједност од 1070 година.

Можемо закључити да је старост овог кластера отприлике 1000 година и да је вјероватно око 1000 године нове ере живио човјек од којег су сви ови појединци настали.

Ово је , по Нордтведту највјероватнија варијанта.

Веренић је додуше давао процјену на 600-800 година колико се сјећам.

Пошто сам и ја упао у поменути буњевачки кластер, да се укључим у дискусију, колико је могуће наравно. Гледао сам горњу табелу, и од поменутих Краљевића и Ерлића се разликујем на маркеру 439, они имају 13 ја имам 14, с тим што ја немам резултате за 2 маркера 426 и 388. Са Краљевићем имам прилилно поклапање, на 19 од 20 упоредивих маркера.
Питам се где бих се ја евентуално нашао на овом стаблу. Информација коју се нисам сетио да напишем у посту на теми Српски ДНК Дан је та да ми је тетка причала да постоји нека варијанта да смо пореклом из Далматинске Загоре...Тамо заиста има Полића, неке ја и знам, они су католици и још чакавци, што је скроз чудно.Нисам чуо да се ијекавци конвертују у чакавце.
мој резултат је
13   24   14   11   14   15   14   13   11   31   17   15   19   10   15   18   18   10   30   11   13   24   10 на 23 тестирана маркера.

Ван мреже Симеон Волос

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #7 послато: Јун 19, 2023, 03:16:21 поподне »
Да ли је забележен DS (PH908) код Буњеваца у Војводини,Барањи и Мађарској?Колико сам имао прилике да видим махом заступљен код буњевачких родова у Далмацији и Херцеговини.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #8 послато: Јун 19, 2023, 03:21:05 поподне »
Да ли је забележен DS (PH908) код Буњеваца у Војводини,Барањи и Мађарској?Колико сам имао прилике да видим махом заступљен код буњевачких родова у Далмацији и Херцеговини.
Јесте. Ја конкретно знам за једног Јурића, као и за Видаковића који је PH908/Y56203.

Ван мреже Симеон Волос

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #9 послато: Јун 19, 2023, 04:27:22 поподне »

Цитат
Bunjevci su autohtoni slovenski narod. Smatra se da vode poreklo od Dardana odnosno Dačana, koji su se pred najezdom Bugara doselili na prostore Panonije i Ilirije, sve do Jadranskog mora odnosno Dalmacije u VI veku.


 Видим ово тумачење на њиховој званичној страници па да видим да ли ДНК резултати иоле подржавају ову теорију,тј путању наведене сеобе...


Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #10 послато: Јун 19, 2023, 05:43:30 поподне »


 Видим ово тумачење на њиховој званичној страници па да видим да ли ДНК резултати иоле подржавају ову теорију,тј путању наведене сеобе...
Става сам да су Буњевци групација која поседује највеће проценте мушке словенске генетике, рачунам R1a i I2a. Кад би се одлучили за  какав подухват тестирања заиста мислим да би се моја процена обистинила, тренутно је само предпоставка, нажалост.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #11 послато: Јун 21, 2023, 03:39:08 поподне »
Става сам да су Буњевци групација која поседује највеће проценте мушке словенске генетике, рачунам R1a i I2a. Кад би се одлучили за  какав подухват тестирања заиста мислим да би се моја процена обистинила, тренутно је само предпоставка, нажалост.

Штета што још увек нема неког организованог тестирања бачких Буњеваца.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #12 послато: Јун 21, 2023, 04:22:09 поподне »
Штета што још увек нема неког организованог тестирања бачких Буњеваца.
Ђе год су та идентететска питања шкакљива тешко да ће бити подухвата генетичких или ако их и буде биће тајна, мада нада постоји да ће се и то једног дана десити. А можда се и десило😉

Ван мреже Симеон Волос

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #13 послато: Јун 21, 2023, 04:50:38 поподне »
Ђе год су та идентететска питања шкакљива тешко да ће бити подухвата генетичких или ако их и буде биће тајна, мада нада постоји да ће се и то једног дана десити. А можда се и десило😉

Било је пре неких 6-12 месеци навала неких анонимних резултата из Албаније.Неко је сумњао да највероватније у питању нека анонимна ДНК акција тестирања Цинцара.Било то тачно или не, верујем да ако буде неког организованог тестирања Буњеваца биће по сличном обрасцу,као што и сам кажеш.Па ако им буду резултати по вољи можда и јавно објаве.

Е сад ,шта би то њима било по вољи?
Неће да су Илири као већина "господе" из бивших нам република Југославије већ Дачани и Дарданци...А опет тврде да су Словени.И то аутохтонаши!Не знам ко им је писао дефиницију њиховог порекла али да је могао да буде контрадикторнији од овога,није...
« Последња измена: Јун 21, 2023, 04:53:16 поподне Симеон Волос »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #14 послато: Јун 21, 2023, 07:43:01 поподне »
Било је пре неких 6-12 месеци навала неких анонимних резултата из Албаније.Неко је сумњао да највероватније у питању нека анонимна ДНК акција тестирања Цинцара.Било то тачно или не, верујем да ако буде неког организованог тестирања Буњеваца биће по сличном обрасцу,као што и сам кажеш.Па ако им буду резултати по вољи можда и јавно објаве.

Е сад ,шта би то њима било по вољи?
Неће да су Илири као већина "господе" из бивших нам република Југославије већ Дачани и Дарданци...А опет тврде да су Словени.И то аутохтонаши!Не знам ко им је писао дефиницију њиховог порекла али да је могао да буде контрадикторнији од овога,није...
Нисам се бавио тим предањима буњевачким али се повремено информишем о резултатима генетичким а који би могли бити повезани са њима и то све индицира да је гро Буњеваца заиста словенске генетике. Мада скоро сам комунициро са једним Мађаром који је EV13 и који је опседнут својим,како каже, буњевачким коренима.

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 909
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #15 послато: Јун 21, 2023, 09:11:06 поподне »
Нисам се бавио тим предањима буњевачким али се повремено информишем о резултатима генетичким а који би могли бити повезани са њима и то све индицира да је гро Буњеваца заиста словенске генетике. Мада скоро сам комунициро са једним Мађаром који је EV13 и који је опседнут својим,како каже, буњевачким коренима.

Jedino po majci, a i to možda.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 909
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #16 послато: Јун 21, 2023, 09:13:43 поподне »
Било је пре неких 6-12 месеци навала неких анонимних резултата из Албаније.Неко је сумњао да највероватније у питању нека анонимна ДНК акција тестирања Цинцара.Било то тачно или не, верујем да ако буде неког организованог тестирања Буњеваца биће по сличном обрасцу,као што и сам кажеш.Па ако им буду резултати по вољи можда и јавно објаве.

Е сад ,шта би то њима било по вољи?
Неће да су Илири као већина "господе" из бивших нам република Југославије већ Дачани и Дарданци...А опет тврде да су Словени.И то аутохтонаши!Не знам ко им је писао дефиницију њиховог порекла али да је могао да буде контрадикторнији од овога,није...

Jesu li ta rezultati testiranja tih Cincara negde dostupna da se pogledaju? Ili su i tajna sem što su anonimna?
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Симеон Волос

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #17 послато: Јун 21, 2023, 09:41:25 поподне »
Не ради се ни о каквој анонимној студији или нешто слично.Чини ми се да се негде у исто  време  (у оквиру месец два) појавио одређен број нових резултата на Yfull махом из Албаније и неколико из Македоније а ништа није могло да се сазна о тестираним.На једном форуму су претпоставили да је то анонимни пројекат Цинцара.Не могу да се сетим детаља,само да ми је тако нешто деловало могуће.Можда на крају није ни имало везе са њима...Више поменух као неки образац који би могли да искористе и Буњевци.Ако већ нису...Није ми намера да усмерим на погрешан траг.
« Последња измена: Јун 21, 2023, 09:46:26 поподне Симеон Волос »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #18 послато: Јун 21, 2023, 09:50:35 поподне »
Jedino po majci, a i to možda.
Не треба ломити преко колена, кад се та хаплогрупа могла појавити међу мађарским краљевима и у једном мостарском роду зашто не оставити могућност да може бити дио и буњевачке популације.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #19 послато: Јун 21, 2023, 10:51:59 поподне »
Тестирало се последњих година више Буњеваца преко нашег пројекта, анимирао их је тестирани Јурић, пореклом из Суботице.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Jovo79

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 72
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #20 послато: Јун 22, 2023, 12:47:02 пре подне »
Става сам да су Буњевци групација која поседује највеће проценте мушке словенске генетике, рачунам R1a i I2a. Кад би се одлучили за  какав подухват тестирања заиста мислим да би се моја процена обистинила, тренутно је само предпоставка, нажалост.

2017. https://anthrogenica.com/showthread.php?12109-Bunjevci-Bunjevacs

Цитат
Results are collected from various public databases, personal matches and testing which result are still not published (I participated in it, so I have a knowledge about results). For Lika Bunjevac group, I took DNA results for the surnames based on Stjepan Pavičić book and for Bačka Bunjevac, surnames based on the book by Jovan Erdeljanović and other notorious Bunjevac's surnames in the region.

This are yDNA result for Bunjevacs in total (Lika, Dalmatia, Bačka):
50.0% - R1a (most of them Z280)
29.0% - I2a Dinaric (so far PH908 is only proven subclade)
10.6% - R1b (eastern and western branches)
2.6% - I1, E1b, G2a and J1

Most of them are Bunjevacs from Lika and Velebitsko Podgorje, so if we look at them:
51.6% - R1a (so far M458 not found but still plenty of room to find it)
25.9% - I2a Din
12.9% - R1b
3.2% - I1, G2a, J1

The amount of R1a + I2a Din indicates significant Slavic origin of Bunjevacs.

Негде на интернету мора да постоји нека табела из каснијег датума, имала је одвојене проценте за Буњевце из Бачке и Лике, чега се отприлике сећам:
 
I2 50%-20%
R1a 25%-55%
E1b скоро 20% и мање од 5%.

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=3724.msg183233#msg183233

Цитат
Bunjevci (ovdje neću navest mjesta jer su prezimena većinom rašireni po više njih):

I2a-Y3120
Rukavina, Devčić, Smolić, Miškulin, Starčević, Modrić, Smolčić, Šarić, Tomić
jedini dublje testirani su Rukavina, Miškulin i Tomić (svi PH908)

R1a M417 / CTS3402
Krmpotić, Krpan, Balen, Prpić, Pavelić, Tomljanović, Katalinić, Ivezić, Filipović, Knezević, Miletić

Presijek Bunjevci

R1a M417/CTS3402 55%
I2a-Y3120 45%

Буњевци су врло нејасна група која је успут покупила и асимилирала се у друге. Имају велики постотак R1a (Лички). Неки ће бити стари чакавски Хрвати, неки из западне а неки из источне Херцеговине (изворни икавци а други су постали икавци као изворни ијекавци). Вероватно су успут покупили неког од старих Влаха (Бачки), али код правих Буњеваца влашке и друге српске подгране (N2-P 189.2, I1-P109, J2b-M205) у правилу неби требало бити. Изгледа да би према постотку словенских хаплогрупа I2+R1a требало да буде око 75-100% због чега су сигурно рекордери. Највећи апсурд је шта неки од вероватно највећих Словена код нас желе да од њих направе највеће Власе.
« Последња измена: Јун 22, 2023, 09:06:19 пре подне НиколаВук »

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1389
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #21 послато: Јун 22, 2023, 01:32:39 пре подне »
Буњевци су врло нејасна група која је успут покупила и асимилирала се у друге. Имају велики постотак R1a (Лички). Неки ће бити стари чакавски Хрвати, неки из западне а неки из источне Херцеговине (изворни икавци а други су постали икавци као изворни ијекавци). Вероватно су успут покупили неког од старих Влаха (Бачки), али код правих Буњеваца влашке и друге српске подгране (N2-P 189.2, I1-P109, J2b-M205) у правилу неби требало бити. Изгледа да би према постотку словенских хаплогрупа I2+R1a требало да буде око 75-100% због чега су сигурно рекордери. Највећи апсурд је шта неки од вероватно највећих Словена код нас желе да од њих направе највеће Власе.

 Џаба сви ти рекорди. (Достигнути врло могуће уским грлима као и обично). Буњевци су очито изведени етимолошки од имена старјешине "Бун" које је ван сваке сумње источнороманског поријекла и засвједочено је код Влаха почев од влаха Жиче 1220.

https://www.yfull.com/tree/E-BY169463/

 Потомци тог Буна су врло могуће у E-BY170308 гдје је један буњевачки род.  ;)

 То сам потврђује образац за те херцеговачке влашке групе, кад се мало загребе испод доста ће и имати изворне влашке генетике. Старохерцеговачке групе доминантно и јесу источнијег поријекла већ сад генетски.
« Последња измена: Јун 22, 2023, 01:34:36 пре подне Zor »

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #22 послато: Јун 22, 2023, 08:46:55 пре подне »
Katolici iz Hercegovine i Dalmatinskog zaleđa imaju onu sliku od 60-70% ph908 i veoma malo svega ostalog, o tome je već dosta raspravljano.

U Lici i Gorskom Kotaru imamo osnivačke efekte nekoliko Ph908 rodova i jednog velikog R1a(Krmpotića).

Kod bačkih Bunjevaca, ako se ne varam, uopšte nije prisutan taj rod Krmpotića. Imaju bliske veze s ostalim Bunjevcima preko PH908. Ima ih i dosta porijeklom od Mađara, Čeha, itd.

Uglavnom, po y-dnk zbilja jesu sve tri grupe izrazito slovenske.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #23 послато: Јун 22, 2023, 09:00:56 пре подне »
Џаба сви ти рекорди. (Достигнути врло могуће уским грлима као и обично). Буњевци су очито изведени етимолошки од имена старјешине "Бун" које је ван сваке сумње источнороманског поријекла и засвједочено је код Влаха почев од влаха Жиче 1220.

https://www.yfull.com/tree/E-BY169463/

 Потомци тог Буна су врло могуће у E-BY170308 гдје је један буњевачки род.  ;)

 То сам потврђује образац за те херцеговачке влашке групе, кад се мало загребе испод доста ће и имати изворне влашке генетике. Старохерцеговачке групе доминантно и јесу источнијег поријекла већ сад генетски.

To više izgleda kao grana zadarskih Arbanasa, osim ako za ovog testiranog baš znamo da je Bunjevac.

Nije da nema pravih vlaških haplogrupa u zapadnoj Hercegovini, npr. E-FTC11923.

Ван мреже Симеон Волос

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #24 послато: Јун 22, 2023, 09:11:18 пре подне »
Видим и да их је "комшилук" погрдно називао Морлацима (црним Власима).Мада обзиром на данашњи изглед Буњеваца који су углавном светлије пути (нарочито они у Бачкој) као и удео словенских хаплогрупа код Буњеваца пре ће бити да је то због њихове ношње у којој доминира црна боја...Мада постоји и неко климаво тумачење да се то Морлак може превести и као северни Влах...

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #25 послато: Јун 22, 2023, 09:13:38 пре подне »
Ево имате и моје Војниће који су спустили недавно грану са Хуремовићем на око 400/500 година https://www.yfull.com/live/tree/I-A20333/ а ако им је предање тачно да су сви Војнићи, додуше са шпиц именом, једнородни то вам је онда пола Суботице а то ће битно да промени постотке. Зато и потенцирам на подухвату, ови издвојени резултати нам не дају праву слику.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #26 послато: Јун 22, 2023, 09:32:11 пре подне »
Џаба сви ти рекорди. (Достигнути врло могуће уским грлима као и обично). Буњевци су очито изведени етимолошки од имена старјешине "Бун" које је ван сваке сумње источнороманског поријекла и засвједочено је код Влаха почев од влаха Жиче 1220.

https://www.yfull.com/tree/E-BY169463/

 Потомци тог Буна су врло могуће у E-BY170308 гдје је један буњевачки род.  ;)

 То сам потврђује образац за те херцеговачке влашке групе, кад се мало загребе испод доста ће и имати изворне влашке генетике. Старохерцеговачке групе доминантно и јесу источнијег поријекла већ сад генетски.
Џаба ти кречиш роћко, буњевачки "hardcore" је словенски и влашког је статуса а не етникума. Етимологија никад није до краја доказана тако да је то незахвално коментарисати.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #27 послато: Јун 22, 2023, 09:48:54 пре подне »
Видим и да их је "комшилук" погрдно називао Морлацима (црним Власима).Мада обзиром на данашњи изглед Буњеваца који су углавном светлије пути (нарочито они у Бачкој) као и удео словенских хаплогрупа код Буњеваца пре ће бити да је то због њихове ношње у којој доминира црна боја...Мада постоји и неко климаво тумачење да се то Морлак може превести и као северни Влах...

Naziv Morlak je nejasnog porijekla. Sa dolaskom prvih vlaha u Travuniju, Dubrovčani počinju za njih paralelno koristiti nazive Vlachus i Morlaccus.

Po toj teoriji mor- bi bilo od grčkog mauros što je već malo vjerovatno, a nije jasno ni kako bi vlah postalo "lak".

Riječ bi mogla biti iz starog dalmatinskog jezika, koji je bio blizak zapadnoromanskim. Postoji grad Morlac u Francuskoj, u Italiji je Morlacco vrsta sira, a u Španiji morlaco vrsta goveda.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1389
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #28 послато: Јун 22, 2023, 11:03:59 пре подне »
To više izgleda kao grana zadarskih Arbanasa, osim ako za ovog testiranog baš znamo da je Bunjevac.

Nije da nema pravih vlaških haplogrupa u zapadnoj Hercegovini, npr. E-FTC11923.

 I do my homework. Ne bi ga spomenuo da nije pravi Bunjevac, nema veze sa zadarskim Arbanasima.

Џаба ти кречиш роћко, буњевачки "hardcore" је словенски и влашког је статуса а не етникума.

 Nema ba nikakih vlaśkih statusa bez vlaśke genetike, pa makar u tragovima. :D Puste źelje.

Етимологија никад није до краја доказана тако да је то незахвално коментарисати.

 Evo dobrim dijelom je na putu da bude dokazana genetskim vezama sa Albanijom, Grčkom (a i Bugarskom).

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 909
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #29 послато: Јун 22, 2023, 11:05:25 пре подне »
Иако се сир Морлако помиње први пут прилично касно с обзиром на чињеницу да је центар производње око Венеције не бих искључио могућност да је име добио баш по Морлацима. А што се имена тиче, моје мишљење (моје лично), је да су име добили по гљиви. Постоји врста смрчка који се назива Morchella conica, а који подсећа на капу од овчије вуне, односно шубару. Шубара је типична за сточарско становништво, широм Балкана. Латински корен речи Morchella је исти као за Црвени дуд, односно Morus. Morus - Morlacco. То је мени најлогичније.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #30 послато: Јун 22, 2023, 11:57:19 пре подне »
I do my homework. Ne bi ga spomenuo da nije pravi Bunjevac, nema veze sa zadarskim Arbanasima.

 Nema ba nikakih vlaśkih statusa bez vlaśke genetike, pa makar u tragovima. :D Puste źelje.

 Evo dobrim dijelom je na putu da bude dokazana genetskim vezama sa Albanijom, Grčkom (a i Bugarskom).
Морам да примјетим да су ти последње објаве типа,све су прилике,по свему судећи,има неки хаплотип, будућа истраживања, има ли какав род са потврђеном граном,снипом, па да видимо ђе смо? Ето видио си моју грану, па јесу ли и они Пољаци изнад Власи?

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1389
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #31 послато: Јун 22, 2023, 12:13:59 поподне »
Морам да примјетим да су ти последње објаве типа,све су прилике,по свему судећи,има неки хаплотип, будућа истраживања, има ли какав род са потврђеном граном,снипом, па да видимо ђе смо?

 Haman ne anlajiśem. Ja znam di sam. Na šta se referiraš? Pa evo u ovoj grani tu je Hrvat Bunjevac. Mislim da se pominju u tom kontekstu bar od 1695. u popisima, mjesto Donja Klada.

Ето видио си моју грану, па јесу ли и они Пољаци изнад Власи?

 Nisam gledao detalje, mislim da ima i tih par slučajeva da su tamošnji PH908 migranti sa Balkana, gdje je to očito po mutacijama.
« Последња измена: Јун 22, 2023, 12:19:52 поподне Zor »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #32 послато: Јун 22, 2023, 12:18:30 поподне »
Haman ne anlajiśem. Ja znam di sam. Na šta se referiraš? Pa evo u ovoj grani tu je Hrvat Bunjevac. Mislim da se pominju u tom kontekstu bar od 1695. u popisima, mjesto Donja Klada.

 Nisam gledao detalje, mislim da ima i tih par slučajeva da su tamošnji PH908 migranti sa Balkana, gdje je to očito po mitacijama.
На кога Хрвата мислиш?

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1389
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #33 послато: Јун 22, 2023, 12:21:00 поподне »
На кога Хрвата мислиш?

 Dragičević iz Klade, E-BY170308. Na FTDNA. Bunjevac. :D

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #34 послато: Јун 22, 2023, 12:24:03 поподне »
Dragičević iz Klade, E-BY170308. Na FTDNA. Bunjevac. :D
Извини,мислио сам да причаш о мојој грани. О Драгићевићима не знам ништа.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1389
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #35 послато: Јун 22, 2023, 01:27:57 поподне »
Извини,мислио сам да причаш о мојој грани. О Драгићевићима не знам ништа.

 Da, nisam govorio o bunjevačkoj PH908 već o genetici Bunjevaca šire.

 Vidim sad na FTDNA Dragičević je predviđen u grani po markerima, nije radio još BigY. Neki drugi Hrvat jeste. I on formira granu sa Kosanovićem.

Објављени су BIGY700 резултати за Косановића, Никољдан из Висућа/Удбина. Припада хаплогрупи E-V13>S7461>BY169463>BY170594. Мутацију BY170594, која је средњовјековне старости, Косановић дијели са једном буњевачком пoродицом из велебитског Подгорја и са тестираним из Албаније. Пошто су резултати тек објављени, постоји могућност да у наредним данима, у поређењу Косановићевих новела са овом двојицом, на FTDNA издвоје и неку млађу грану. Немам увид у новеле друге двојице па не знам да ли постоје дијељени новели. Занимљиво је да Косановић нема ближих маркерних поклапања на 67 и 111 маркера.

 Na YFull-u je neki Dante rezultat koji nije ista županija, dakle tri različita Hrvata, bar 2 Bunjevca tj. izgleda ipak da su isti rod. Na hrvatskom FTDNA projektu imaju 2 nosioca tog prezimena.

 Koliko sam vidio pominju se u popisima u bunjevačkim selima krajem 17. i početkom 18 v.

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #36 послато: Јул 20, 2023, 09:47:06 пре подне »
Ja mislim da naziv Morlak dolazi od zbornog naziva za Hercegovinu i Zetu, zemlje Pomorske. Nemanjići su u svojoj tituli imali da su vladari zemlje Srbske i Pomorske.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #37 послато: Јул 20, 2023, 12:56:54 поподне »
Ja mislim da naziv Morlak dolazi od zbornog naziva za Hercegovinu i Zetu, zemlje Pomorske. Nemanjići su u svojoj tituli imali da su vladari zemlje Srbske i Pomorske.

Из грчког Μαυροβλαχοι ("Мавровлахи"="Црни Власи") је прилагођавањем настало Морлаци. Верује се да су епитет "црни" добили због боје одеће коју су носили.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #38 послато: Јул 20, 2023, 02:14:47 поподне »
Из грчког Μαυροβλαχοι ("Мавровлахи"="Црни Власи") је прилагођавањем настало Морлаци. Верује се да су епитет "црни" добили због боје одеће коју су носили.
Znam za to objašnjenje ali niti su Grci živjeli u Dubrovniku i okolini da bi se taj naziv uspostavio. Mislim da je novac kovan od Balšića pomenuti kao morlački novac. Stanovnici morskog zaleđa ili zemlje Pomorske mi ima mnogo više smisla nego Grci, neko bilje i sl.

Ван мреже Симеон Волос

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #39 послато: Јул 28, 2023, 08:28:24 поподне »
Цитат
Сермезијанци су били вјероватно први словенско-ромејски микс настао у Панонији.

По мом неком суду преци прото-Албанаца су били у саставу ових Куверових Бугара и заједно са Сермезијанцима су дошли на централни Балкан. Оно што је Албанце одвајало и од Бугара и од Сермезијанаца био је њихов индоевропски, сасвим другачији језик.

Ту се отвара још једно питање, стварање термина Мауровлах, Моровлах или Морлак. Јанковић је то узгред поменуо, али мислим да би ту могло да се наслути и нешто више.

"У Љетопису је забележен етноним
Моровласи,
чију су земљу заузели „Vulgari“ (1950: 45): „Затим
освајајући заузму цијелу Македонију, потом читаву
покрајину Латина, који се у оно доба зваху Римљани,
а сада се зову Моровласи (Morovlachi), то јест
Црни
Латини
(Nigri Latini)“. По освајању Македоније, они су
живели уз границе краља Владина. О овим „Бугарима“
биће касније више речи. По Константину
Јиречеку,
који
је утемељио
савремена
схватања
о Моровласима,
Морлацима,
они су потомци
тзв. Романа
односно
романизованих домородаца,
и шта више,
у време
писања
Љето­пи­са
у 12. столећу,
још увек су били
„Романи“."

Међутим, један други податак би могао да повеже причу о Сермезијанцима и причу о Морлацима, а то је податак  од даљој судбини Сермезијанаца након досељавања у Македонију.

Као вођа Сермезијанаца, замјеник Куберов помиње се и Маурос, који је остао на византијској територији код Солуна и уздигао се у визнатијској хијерархији, па је добио и титулу "patrikios and archon of the Sermisianoi and the Bulgars"

Занимљиво је да су се у Македонији разишли интереси Сермезијанаца и Куберових Бугара. Бугари су жељели покрет, а Сермезијанци који су били хришћани су жељели да остану.

Ја се сад питам, а то је смјела хипотеза, да ли су у ствари Морлаци или Мауровласи заправо ништа друго него Маурови Власи, Сермезијанци.

Некидан сам прочитао,а сад не могу да нађем да су управо Куверови људи, у византијским изворима били названи Куверијанци, по тој аналогији би и Маврови Власи могли постати Мавровласи-Морлаци.

Иначе сам Маурос је био хришћанин и по свему судећи и сам Сермезијанац.

Волио бих да чујем и мишљење осталих, да ли би се Сермезијанци могли повезати са Власима у српским средњовјековним изворима, а самим тим и херцеговачким Власима?


Када се већ дотакосмо термина "Морлак"... Пронађох овај давнашњи пост од Синише Јерковића на теми Влаха.Да ли би ова теорија могла да се тиче Буњеваца?Да неко повеже генетске резулате,сеобе,историјске податке,итд...
« Последња измена: Јул 28, 2023, 08:30:05 поподне Симеон Волос »

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #40 послато: Август 07, 2023, 06:28:14 поподне »
Из грчког Μαυροβλαχοι ("Мавровлахи"="Црни Власи") је прилагођавањем настало Морлаци. Верује се да су епитет "црни" добили због боје одеће коју су носили.

Koliko sam uspio pronaći na Guglu, "Μαυροβλαχοι" (Crni Vlasi) je na grčkom označavalo stanovnike kneževine Vlaške ("Crna Vlaška i Bijela Vlaška", stari nazivi Vlašku i Moldaviju, nema veze sa odjećom), za razliku od Aromuna koji su bili samo Vlahoi. Trebalo bi proučiti koji je najstariji spomen ovog naziva u grčkim izvorima.

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #41 послато: Август 08, 2023, 08:46:43 пре подне »
Koliko sam uspio pronaći na Guglu, "Μαυροβλαχοι" (Crni Vlasi) je na grčkom označavalo stanovnike kneževine Vlaške ("Crna Vlaška i Bijela Vlaška", stari nazivi Vlašku i Moldaviju, nema veze sa odjećom), za razliku od Aromuna koji su bili samo Vlahoi. Trebalo bi proučiti koji je najstariji spomen ovog naziva u grčkim izvorima.

Масти су често служиле положајним оријентирима за турачке народе. Бијело је запад, црно је сјевер, црвено југ, плаво исток. Појам мавровлах у грчком очевидно је калка из бугарскога каравлах или црни влах = сјеверни влах.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Горштак

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 42
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #42 послато: Август 08, 2023, 05:39:31 поподне »
Каравласима су у Босни називани православни Роми.

Можда назив Морлак и нема везе са термином "Влах", као Торлак нпр.

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #43 послато: Август 08, 2023, 10:21:52 поподне »
Каравласима су у Босни називани православни Роми.

... цигани ковачи и дрводјељци који су дошли из Влашке и Молдавије и ходили по сточарским мјестом продавајући посуду и друге потребшћине;
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #44 послато: Август 10, 2023, 04:51:08 пре подне »
Из народне песме "Диоба Јакшића":
https://sr.wikisource.org/sr-el/%D0%94%D0%B8%D0%BE%D0%B1%D0%B0_%D0%88%D0%B0%D0%BA%D1%88%D0%B8%D1%9B%D0%B0
Цитат
Lijepo se braća pogodiše,
Očevinu svoju pod'jeliše:
Dmitar uze zemlju Karavlašku,
Karavlašku i Karabogdansku,
I sav Banat do vode Dunava;
Bogdan uze Srijem zemlju ravnu,
Srijem zemlju i ravno Posavlje,
I Srbiju do Užica grada;

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #45 послато: Септембар 23, 2023, 09:10:42 поподне »
Из народне песме "Диоба Јакшића":
https://sr.wikisource.org/sr-el/%D0%94%D0%B8%D0%BE%D0%B1%D0%B0_%D0%88%D0%B0%D0%BA%D1%88%D0%B8%D1%9B%D0%B0
Каквим се и којим поводом ова песма нашла на овој теми?  Баш би волио да знам позадину јер Ћосић није лик који се спрда баш, ово мора имати неку тежину.

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #46 послато: Септембар 26, 2023, 06:02:35 пре подне »
Каквим се и којим поводом ова песма нашла на овој теми?  Баш би волио да знам позадину јер Ћосић није лик који се спрда баш, ово мора имати неку тежину.
Није спрдња. Развила се дискусија о томе како је настао појам Морлаци и могућој вези са Каравласима и Каравлашком. Народне песме показују, између осталог, како је обичан народ, који није имао приступ књигама и атласима, већ само усменој предаји, видео свет око себе. Песма је на ијекавици, дакле не потиче из крајева близу Дунава, али правилно одређује положај Каравлашке. Нисам нашао неку у којој се помињу Морлаци, па је могуће да тај појам није постојао у народној свести.

Из "Книнске крајине":
Цитат
Један писац, Кристијан Енгел, тумачи поријекло Влаха овако: Власи су се доселили око 1019. године из предјела Охридског и Драчког у већем броју у Далмацију и понијели са собом своје старо име Власи, које се претворило у Моровласи, а ово у Морлаци и Влаји. Ове сеобе понављале су се, кад су угушени устанци под Дељаном и Бодином. Павле Витезовић забиљежио је при концу XVII в. једно предање Морлака који су били између Сења и Зрмање, по ком су предању њихови дједови доселили се тамо сврхом XII в. из бугарских крајева. Морлаци су тек догонили оно, чега они нијесу имали, наиме марву, а осим тога већ су били довољно очврснули, да могу истрајати у сиромаштву ових крајева.
https://sr.wikisource.org/wiki/%D0%9A%D0%BD%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%98%D0%B8%D0%BD%D0%B0
Између Сења и Зрмање је већином становништво буњевачког порекла.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #47 послато: Септембар 26, 2023, 08:36:25 пре подне »
... цигани ковачи и дрводјељци који су дошли из Влашке и Молдавије и ходили по сточарским мјестом продавајући посуду и друге потребшћине;
У нашем крају, у селу Криваја, спомиње се једна породица Петковић, уписани у црквеним књигама као ПРАВОСЛАВНИ КАРАВЛАСИ, која је одселила или угашена пред Први рат.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Буњевачки кластер I2a Dinaric South
« Одговор #48 послато: Септембар 26, 2023, 09:11:41 пре подне »
Није спрдња. Развила се дискусија о томе како је настао појам Морлаци и могућој вези са Каравласима и Каравлашком. Народне песме показују, између осталог, како је обичан народ, који није имао приступ књигама и атласима, већ само усменој предаји, видео свет око себе. Песма је на ијекавици, дакле не потиче из крајева близу Дунава, али правилно одређује положај Каравлашке. Нисам нашао неку у којој се помињу Морлаци, па је могуће да тај појам није постојао у народној свести.

Из "Книнске крајине":https://sr.wikisource.org/wiki/%D0%9A%D0%BD%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%98%D0%B8%D0%BD%D0%B0
Између Сења и Зрмање је већином становништво буњевачког порекла.
Значи то је у питању, помислих какви Јакшићи сад😊 Пратим ја колико могу буњевачке миграције поготово што је једна наша подграна дио тврдог језгра.тако да знам понешто о тим крајевима.