Аутор Тема: Стијеповићи-Рисан-Хералдика  (Прочитано 5343 пута)

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Стијеповићи-Рисан-Хералдика
« послато: Мај 08, 2019, 08:39:37 поподне »
Поштовани чланови групе,шта ми можете рећи више о грбу ове породице.
Стијеповићи су у Рисну у континуитету више од 400 година.

Друге двије верзије овога грба се спомињу у грбовнику код вон Росенфелда 1873.године

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Стијеповићи-Рисан-Хералдика
« Одговор #1 послато: Мај 08, 2019, 08:43:27 поподне »
Поштовани чланови групе,шта ми можете рећи више о грбу ове породице.
Стијеповићи су у Рисну у континуитету више од 400 година.

Одакле је овај грб?



Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Стијеповићи-Рисан-Хералдика
« Одговор #2 послато: Мај 08, 2019, 08:48:47 поподне »
 Из приватне колекције породице Рашковић у Риму.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Стијеповићи-Рисан-Хералдика
« Одговор #3 послато: Мај 08, 2019, 09:43:20 поподне »
Из приватне колекције породице Рашковић у Риму.

Хвала.

То су значи ова два грба (овде се боље виде симболи на њима):



Рука са мачем или сабољом је карактеристичан симбол на племићким грбовима, како у приморским крајевима, тако и по унутрашњости. С тим да је овде она представљена у колориту типичном за подручје Приморја и Херцеговине.

Три златне људске главе или попрсја на плавом би могли би бити алузија на грб Далмације.

Могло би се нешто чак извући и од симбола на греди, односно превезу, али за сада бих то прескочио.

У сваком случају, лепо је видети сачувану ликовну представу грба, која по свему припада приморској хералдици 18. века.



Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Стијеповићи-Рисан-Хералдика
« Одговор #4 послато: Мај 11, 2019, 07:59:00 поподне »
Хвала на одговору. Имао бих још питања ?

1. Зашто ниси искоментарисао симболе на превезу ? Да не будеш претенциозан или ти недостаје нека информација коју можда знам.
2. Што се тиче три главе ја знам за предање о три брата : Стијепа,Вида и Милету од којих су Стијеповићи и Видовићи у Рисну а Милетићи у Леденицама па неки људи повезују с тим, мада предање не мора бити тачно уопште.
3. Не постоји шанса да је грб старији од 18. вијека?.. Ако ми можеш објаснити пошто сам аматер у хералдици.
4. Да ли постоји неки сличан грб са сличним концептом из других грбовника ?

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Стијеповићи-Рисан-Хералдика
« Одговор #5 послато: Мај 11, 2019, 10:34:21 поподне »
Кад си рекао 18. вијек сигурно си мислио да је типично млетачког карактера какав су Млеци додијељивали. Обзиром да је Рисан од 1684. године под Млетачком републиком непосредно после тога је додијељен. Моје питање је да ли је могуће да је додијељен на основу признања евентуалног старијег племства или неког старијег грба пошто сам чуо да је било таквих случајева.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Стијеповићи-Рисан-Хералдика
« Одговор #6 послато: Мај 11, 2019, 11:13:03 поподне »
Хвала на одговору. Имао бих још питања ?

1. Зашто ниси искоментарисао симболе на превезу ? Да не будеш претенциозан или ти недостаје нека информација коју можда знам.
2. Што се тиче три главе ја знам за предање о три брата : Стијепа,Вида и Милету од којих су Стијеповићи и Видовићи у Рисну а Милетићи у Леденицама па неки људи повезују с тим, мада предање не мора бити тачно уопште.
3. Не постоји шанса да је грб старији од 18. вијека?.. Ако ми можеш објаснити пошто сам аматер у хералдици.
4. Да ли постоји неки сличан грб са сличним концептом из других грбовника ?

1. На првом примеру подсетили су ме на грб краља Твртка, на ону црвену верзију, па сам помислио да би то могла бити нека алузија на Босну, из које у ови по предању дошли, како стоји и код Розенфелда. Други пример ми је заличио на Шимкраковиће, па како су и они наводно Хрстића, а тиме и даље од Котроманића, помислио сам да је то алузија на Босну. Међутим, највероватније да није.
2. То може бити тако, а и не мора. Оно што је индикативно, јесте да тај део грба и симболима и тинктурама заиста подсећа на грб Далмације. Можда је ту укључено и једно и друго.
3. Грб је можда постојао раније, али уколико посматрамо само овај његов пример, облик штита, кацига и плашт су идентични онима у Николајевићевом грбовнику, а његов настанак Срђан Рудић смешта у период између 1746-1856. године, тако да је мало вероватно да је и овај настао раније.
4. Ово није нарочито оригиналан грб, и онда се може наћи још неких сличних примера, а највећи део тога сакупљен је у Розенфелдовом Грбовнику Краљевине Далмације.

Кад си рекао 18. вијек сигурно си мислио да је типично млетачког карактера какав су Млеци додијељивали. Обзиром да је Рисан од 1684. године под Млетачком републиком непосредно после тога је додијељен. Моје питање је да ли је могуће да је додијељен на основу признања евентуалног старијег племства или неког старијег грба пошто сам чуо да је било таквих случајева.

То је могуће, и тога је било, мада се често на то старије племство гледало са сумњом, али уколико су постојали добри разлози, то племство је признавано.



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Стијеповићи-Рисан-Хералдика
« Одговор #7 послато: Мај 11, 2019, 11:24:08 поподне »
2. Што се тиче три главе ја знам за предање о три брата : Стијепа,Вида и Милету од којих су Стијеповићи и Видовићи у Рисну а Милетићи у Леденицама па неки људи повезују с тим, мада предање не мора бити тачно уопште.

Погледах код Накићеновића ("Бока") податке о овим родовима. Иако са Накићеновићевим подацима треба бити опрезан, ипак наведени подаци о поменутим родовима су толико различити да се тешко могу уклопити у могућност заједничког порекла ова три рода:

Стијеповићи у Рисну су ту досељени 1692. из Бањана, слава Аранђеловдан,
Видовићи у Рисну, са Грахова 1694, слава Јовањдан,
Милетићи у Леденицама, досељени са Чева 1650, слава Света Петка,
Видовићи у Леденицама, са Грахова 1720, слава Јовањдан.

Из овога би се могло закључити једино да су Видовићи у Рисну и Леденицама истог порекла, све остало је упитно...
« Последња измена: Мај 11, 2019, 11:25:57 поподне Nebo »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Стијеповићи-Рисан-Хералдика
« Одговор #8 послато: Мај 11, 2019, 11:29:07 поподне »
Sto se tice Save Nakicenovica za Stijepovice je pogrijesio. Vukasin Stijepovic iz Risna se spominje jos 1608, 1613 i 1624. godine.Braca Sladoje i Stijepo Stijepovic iz Risna 1654. godine

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Стијеповићи-Рисан-Хералдика
« Одговор #9 послато: Мај 11, 2019, 11:34:43 поподне »
A sto se tice Vidovica i Miletica pogrijesio je slavu posto im je krsna slava Arandjelovdan, sto je zajednicka veza predanja.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Стијеповићи-Рисан-Хералдика
« Одговор #10 послато: Мај 11, 2019, 11:42:35 поподне »
Ако кажеш тако, у реду. Претпостављам да си "са терена" па знаш све те родове.

Рекох да са Накићеновићевим подацима треба бити опрезан, јер је не на мало места изнео погрешне податке (не улазим у разлоге, вероватно лош рад на терену, слаба комуникација са родовима о којима је писао, неваљани информатори...).

Заинтригирало ме да видим шта је написао о ова три рода која си поменуо, па су ме збунили толики опречни подаци, на основу којих се не би могло закључити да та три рода имају икакве везе...

Зато, још један случај из којег се може извући закључак да ни стручну литературу не треба узимати "као Свето Писмо".
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Стијеповићи-Рисан-Хералдика
« Одговор #11 послато: Мај 13, 2019, 09:11:20 поподне »
Добро си претпоставио, са терена сам. Као што си навео сваки од тих разлога је вјероватно узрок грешака. Нпр. конкретно за Рисан су му били сарадници само два човјека од којих је дискутабилно да ли је један уопште из Рисна. Али опет поред свега тога рад Саве Накићеновића се треба сматрати дјелимично успјешним јер није било лако направити сличан рад у том временском периоду.

Хтио сам питати Амикуса на ликовној представи грба шта значи скраћеница поред презимена Steffin чини ми се да пише?
Шта је био услов пријема неког рода у племство Млетачке републике. Мени се чини да је и Рисан у суштини био организаван као и Пераст у 12 казада али немам доказ за то. То се да закључити пошто се углавном из круга истих родова бирале суђе, општински начелници....


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Стијеповићи-Рисан-Хералдика
« Одговор #12 послато: Мај 13, 2019, 09:50:50 поподне »
Хтио сам питати Амикуса на ликовној представи грба шта значи скраћеница поред презимена Steffin чини ми се да пише?
Шта је био услов пријема неког рода у племство Млетачке републике. Мени се чини да је и Рисан у суштини био организаван као и Пераст у 12 казада али немам доказ за то. То се да закључити пошто се углавном из круга истих родова бирале суђе, општински начелници....

Тај део се не види јасно, а могуће је да пише неко лично име (нпр. Стефан), или да пише stem(m)a (грб).

Најчешће су то заслуге у рату, а понекад је признавано и старо племство, ако је то било од интереса за Млетачку.



Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Стијеповићи-Рисан-Хералдика
« Одговор #13 послато: Мај 19, 2019, 09:02:46 поподне »
Нађох и ову варијанту на сајту armorial.org. Какав је сајт ?


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Стијеповићи-Рисан-Хералдика
« Одговор #14 послато: Мај 19, 2019, 10:08:34 поподне »
Нађох и ову варијанту на сајту armorial.org. Какав је сајт ?


То је из Рајтстаповог Grand Armorial-а. У прва два тома су дати блазони, а понегде и кратки прилог о пореклу породице, и оба су доступна онланј. Преостала три чине табеле са грбовима, њих више од 80.000, али нису доступни на мрежи (бар раније нису били), али их имам при руци. Наравно, овај приказ на слици је накнадно бојен, у оригиналу сви грбови су приказани техником Петра-Санкте.



Ван мреже Kotoranin

  • Одбор за хералдику
  • Гост
  • ******
  • Поруке: 10
Одг: Стијеповићи-Рисан-Хералдика
« Одговор #15 послато: Мај 21, 2019, 09:55:35 поподне »
О Стијеповићима погледајте у књизи "Рисан и старе рисанске породице", Лазар Ј. Дробњаковић, МЈМ Штампа, Београд, 2003., 2. део, страна 312. до 316. Дробњаковић цитира Накићеновића али помиње и да се 1619. године помиње неки Вујо Стијепов из Рисна као важан учесник на скупу српских главара у Кучима који је сазвао пећки патријарх Јован ради свеопштег устанка против турака. На претходном, сличном скупу у манастиру Морача 1608. године помиње се Вујо Ришњанин. Претпоставља се да се ради о истој особи. Племство и титулу највероватније је добио неименовани начелник општине ("sopraitendente") који је у XVIII веку водио активну коресподенцију са ванредним млетачким провидуром Диедом жалећи се на требињске турке.
 

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Стијеповићи-Рисан-Хералдика
« Одговор #16 послато: Мај 22, 2019, 02:45:04 поподне »
Ево једно од писама Владике Саве што је писао софраитеденту Стијепу Стијеповићу. Има их око 5. А има чак и једно што је писао владика Василије.

Могуће да је млетачка дала племство и прије Стијепа Стијеповића због учешћа у Кандијском и Морејском рату. Па управо код Лазара Дробњаковића можеш прочитати да су Сладоје и Стјепан Стијеповић из Рисна имали значајну обавјештајну улогу код одбране Пераста од Турака 15.маја 1654. године. Ту информацију су јавили своме брату Петру Стијеповићу од којег је тамошња грана Стијеповића.

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Стијеповићи-Рисан-Хералдика
« Одговор #17 послато: Јул 11, 2019, 09:32:30 пре подне »
То је из Рајтстаповог Grand Armorial-а. У прва два тома су дати блазони, а понегде и кратки прилог о пореклу породице, и оба су доступна онланј. Преостала три чине табеле са грбовима, њих више од 80.000, али нису доступни на мрежи (бар раније нису били), али их имам при руци. Наравно, овај приказ на слици је накнадно бојен, у оригиналу сви грбови су приказани техником Петра-Санкте.

Aмикусе, је ли проблем да ми сликаш грб из те књиге које посједујеш и да га поставиш овдје и напишеш која је страница ?

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Стијеповићи-Рисан-Хералдика
« Одговор #18 послато: Јул 11, 2019, 09:30:38 поподне »
Aмикусе, је ли проблем да ми сликаш грб из те књиге које посједујеш и да га поставиш овдје и напишеш која је страница ?

Није, али тренутно ми те књиге нису при руци, сликаћу следеће недеље. ;)



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Стијеповићи-Рисан-Хералдика
« Одговор #19 послато: Август 11, 2019, 01:14:36 поподне »
Aмикусе, је ли проблем да ми сликаш грб из те књиге које посједујеш и да га поставиш овдје и напишеш која је страница ?

Извини што си чекао оволико.

Код Рајтстапа (том V, таб. CCCLIII) су наведене две верзије грба Стијеповића.



На основу њиховог садржаја, јасно је да се ради о истој породици.