Аутор Тема: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције  (Прочитано 199199 пута)

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #500 послато: Децембар 23, 2017, 08:03:42 поподне »
Нема проблема јер нема овај хаплотип 12 већ 13, наиме примјетно је код осталих хг на овом узорку да имају смањене вриједности на DYS19 за један, V13 имају редом 12 што је немогуће на било којем узорку, R-BY611 имају 13 умјесто 14 итд.
 Чак и кад би имао 12 опет би то била необична повратна мутација, 12 је нетичино за било коју J1.

 Дакле овај MK85 вам је сигурно сродан.

 И занимљив куриозитет: у овом узорку из Македоније налази се рођак Влаховића J1-PF7263 као и рођак Шаренаца-Красојевића YP4278, а у оном узорку из Сјеверне Грчке такођер и једни и други имају рођака.

Onda je to definitivno to. Nisam ni sumnjao, jedino mi je bila čudna ta vrednost na DYS19. Ovaj haplotip je dosta sličan bugarskim haplotipovima iz istraživanja genetske raznolikosti kod 808 Bugara, pošto i oni imaju DYS393- 12, jedino je DYS458 kod jedinog dostupnog iz sofijske provincije 18 umesto 17. Blizak im je i Kulenski koji ima na DYS393 ima 13 i da nema DYs388 koji je 16 (kod Vlahovića 18) bio bi "pljunuti" Vlahović

http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0056779#s4

Priznajem da mi je interesantno to pojavljivanje PF7263 na prostoru današnje zapadne Bugarske i Makedonije, ali iskreno nisam siguran koliko smo bliski, mada smo sigurno bliži od druge grane ispod ZS4376, zs10589. Voleo bih da vidim nekog sa vrednošću 17 i 18 na DYS385b na FTDNa, baš radi vrednosti na DYS388

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #501 послато: Децембар 23, 2017, 08:34:28 поподне »
Inače, ako su svi dobro raspoloženi i spremni pomoći, meni bi dobrodošla pomoć oko jednog nedavnog rada o flamanskoj DNK:"Defining Y-SNP variations among the flemish population (Western Europe) by full genome sequencing"

http://www.fsigenetics.com/article/S1872-4973(17)30220-X/addons

Na forumu Anthrogenica neko je obradio taj rad i postavio SNP rezultate od kojih je jedan PF7264. Zbog čega mi je to zanimljivo? U jednom ranijem radu o flamanskoj genetici iz 2007 (Martens et al) pojavio se jedan haplotip vrlo blizak Vlahovićima, sa vrednošću 13/17 na DYS385ab (pod rednim brojem 4)

http://www.jogg.info/pages/32/mertens.htm

Taj haplotip je blizak haplotipu pod rednim brojem 2 u istraživanju albanskih haplotipova (jedina razlika je DYS389I/II gde je 13/30 umesto 12/29 kao na albanskom i kod ostalih Vlahovića). Postoje indicije da sličan haplotip postoji i u srpskoj populaciji.

https://static-content.springer.com/esm/art%3A10.1007%2Fs00414-010-0432-x/MediaObjects/414_2010_432_MOESM1_ESM.pdf

Ono što me zanima jeste da li je moguće doći do STR-ova ako su objavljeni uz ovaj rad. :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #502 послато: Децембар 24, 2017, 11:24:35 пре подне »
Inače, ako su svi dobro raspoloženi i spremni pomoći, meni bi dobrodošla pomoć oko jednog nedavnog rada o flamanskoj DNK:"Defining Y-SNP variations among the flemish population (Western Europe) by full genome sequencing"

http://www.fsigenetics.com/article/S1872-4973(17)30220-X/addons

Na forumu Anthrogenica neko je obradio taj rad i postavio SNP rezultate od kojih je jedan PF7264. Zbog čega mi je to zanimljivo? U jednom ranijem radu o flamanskoj genetici iz 2007 (Martens et al) pojavio se jedan haplotip vrlo blizak Vlahovićima, sa vrednošću 13/17 na DYS385ab (pod rednim brojem 4)

http://www.jogg.info/pages/32/mertens.htm

Taj haplotip je blizak haplotipu pod rednim brojem 2 u istraživanju albanskih haplotipova (jedina razlika je DYS389I/II gde je 13/30 umesto 12/29 kao na albanskom i kod ostalih Vlahovića). Postoje indicije da sličan haplotip postoji i u srpskoj populaciji.

https://static-content.springer.com/esm/art%3A10.1007%2Fs00414-010-0432-x/MediaObjects/414_2010_432_MOESM1_ESM.pdf

Ono što me zanima jeste da li je moguće doći do STR-ova ako su objavljeni uz ovaj rad. :)

Видех тај рад, али нисам био сигуран да ли је то само одрађено СНП тестирање на претходно тестираним (2007), или је нешто ново. Мислим да је ново, пошто већ на прву има неких разлика. Погледаћу сутра детаљно све, па јављам.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #503 послато: Децембар 24, 2017, 06:59:12 поподне »
Видех тај рад, али нисам био сигуран да ли је то само одрађено СНП тестирање на претходно тестираним (2007), или је нешто ново. Мислим да је ново, пошто већ на прву има неких разлика. Погледаћу сутра детаљно све, па јављам.

Hvala Nebojša  ;)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #504 послато: Децембар 25, 2017, 08:55:54 пре подне »
Сад сам погледао. То је друго истраживање, узорак 270, али нема Y-STR. Хаплогрупа J1 је заступљена са 1.1%, а један је сигурно J-PF7264. На том старијем истраживању већ имамо хаплотип који упућује на ову подграну.

Не знам која би то веза са Балканом могла бити, али поред овог J1c, видим да међу Фламанцима (студија из 2007.) постоји и један M205 који на 17 маркера има поклапање на северу Грчке (Kovatsi L. 2009.).


Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #505 послато: Децембар 25, 2017, 10:33:20 поподне »
Сад сам погледао. То је друго истраживање, узорак 270, али нема Y-STR. Хаплогрупа J1 је заступљена са 1.1%, а један је сигурно J-PF7264. На том старијем истраживању већ имамо хаплотип који упућује на ову подграну.

Не знам која би то веза са Балканом могла бити, али поред овог J1c, видим да међу Фламанцима (студија из 2007.) постоји и један M205 који на 17 маркера има поклапање на северу Грчке (Kovatsi L. 2009.).

Meni je taj haplotip postao interesantan nakon otvaranja teme o grbu na aši koja se čuva u Hilandaru a za koji se čini da ima neke veze sa Holandijom. Daleko od toga da pokušavam da povežem Vlahoviće sa njim, jednostavno mi je bila zanimljiva koincidencija. Padalo mi je na pamet da bi se moglo raditi o stradiotima koje su Habsburgovci unajmljivali za rat u Holandiji u 16 veku, mada naravno, moguća je i varijanta da se radi o nekom srpskom ili albanskom bauštelcu koji pomaže u podizanju nataliteta u Belgiji ;D

Ne znam da li je moguće povezati uzorak iz novog istraživanja sa nekim određenim mestom u Belgiji

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #506 послато: Децембар 25, 2017, 11:38:56 поподне »
Meni je taj haplotip postao interesantan nakon otvaranja teme o grbu na aši koja se čuva u Hilandaru a za koji se čini da ima neke veze sa Holandijom. Daleko od toga da pokušavam da povežem Vlahoviće sa njim, jednostavno mi je bila zanimljiva koincidencija. Padalo mi je na pamet da bi se moglo raditi o stradiotima koje su Habsburgovci unajmljivali za rat u Holandiji u 16 veku, mada naravno, moguća je i varijanta da se radi o nekom srpskom ili albanskom bauštelcu koji pomaže u podizanju nataliteta u Belgiji ;D

Ne znam da li je moguće povezati uzorak iz novog istraživanja sa nekim određenim mestom u Belgiji
Веза наших PF7263 са тим фламанским резултатом може да датира од много раније, и заиста се само на основу снп потврде из анонимне студије где се не зна ко је тестирани и колико је близак нашима по стр вредностима мало тога може закључити, али пада ми на памет податак да је у току Наполеонових ратова 1812. на подручје тадашње Аустријске Низоземске (Белгије) било упућено стотинак припадника Шајкашког батаљона из Титела као помоћ тамошњим понтоњерским јединицама.

Наравно, ова прича би могла да ''пије воду'' када би се открило да је на подручју Шајкашке присутна ова Y-ДНК хаплогрупа код тамошњих Срба и када би се знало ко је тестирани из анонимне студије, е ту би већ могло да се размишља у правцу играрија неког хабзбуршког војника српске националности по Низоземској. ;)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #507 послато: Децембар 26, 2017, 08:16:39 пре подне »
Веза наших PF7263 са тим фламанским резултатом може да датира од много раније, и заиста се само на основу снп потврде из анонимне студије где се не зна ко је тестирани и колико је близак нашима по стр вредностима мало тога може закључити, али пада ми на памет податак да је у току Наполеонових ратова 1812. на подручје тадашње Аустријске Низоземске (Белгије) било упућено стотинак припадника Шајкашког батаљона из Титела као помоћ тамошњим понтоњерским јединицама.

Наравно, ова прича би могла да ''пије воду'' када би се открило да је на подручју Шајкашке присутна ова Y-ДНК хаплогрупа код тамошњих Срба и када би се знало ко је тестирани из анонимне студије, е ту би већ могло да се размишља у правцу играрија неког хабзбуршког војника српске националности по Низоземској. ;)

Istina, čudni su putevi Gospodnji, moguće su različite varijante. Na osnovu jednog, i to relativno karakterističnog haplotipa teško je bilo šta zaključiti. Bilo bi odlično kad bi se njegov nosilac pojavio na FTDNA. Ovako, to je samo podatak bez mnogo osnova za povezivanje sa nekim drugim podatkom.
Nisam znao za ovakva putešestvija šajkaških graničara. Napoleonovi ratovi meni su inače dosta zanimljiv period, pre svega zbog učešća naših predaka u njima. O napoleonovim ratovima postoji puno podataka a malo se zna o učešću naših predaka.

Ван мреже Мила

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
  • Пробуђена гледам и неверујем
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #508 послато: Фебруар 08, 2018, 04:08:00 поподне »
Pozdrav svima!
   Konačno sam posle uhuhuh vremena sela i pročitala sve što ste ovde izneli. Iskreno ne snalazim se baš najbolje sa tim stručnim terminima ali naučiću valjda, sad ne radim pa imam vremena na pretek.
  Daklem ovako. Moj otac je jedan od testiranih, taj Borocki iz Vojvodine, Bačka Palanka. Ljiljan mi je mejlom poslao dosta podataka i malo razjasnio neke stvari ali mi je još mnogo toga nepoznato. Ovako. Za Borocke se ne zna odakle su došli u Bačku Palanku, bar mi ne znamo. Palanka se prvi put pominje 1593.g mislim i u njoj su živeli Ugari(?) i Srbi. Crkva je sagrađena 1815.g i tadašnji knez Borocki je dao zemlju na kojoj će se sagraditi. I dan danas u ataru postoji put koji se zove Lenija Borocki. Inače Borockih u Srbiji ima još u Trsteniku to su inače moj otac i brat. Ima ih u Novom Sadu ali verovatno nisu prijavljeni tamo već u Palanci. Ima nas u Vukovaru mog dede brat od strica je prodao zemlju u Palanci i odselio se u Vukovar. Slavimo Đurđevdan mada ne znam zašto je crkva u Palanci imenovana kao Crkva  Rođenja Jovana Krstitelja. Nisam još našla vremena da odem i proverim stare crkvene knjige ako toga uopšte ima i da tamo pronađem makar kada je prvi Borocki ubeležen na krštenju ili venčanju. Kad to budem proverila obavezno ću postaviti ovde jer mislim da je svaki podatak veoma bitanza razrešenje misterioznih kretanja naše halo grupe.
 
           Ne znam da li će ovo što sam napisala baciti neko drugačije svetlo ali na samo pominjanje Ugara na ovom području već mi je dalo gomilu tema za razmišljanje.

    Nisam razumela baš ovaj deo oko Dangubića i Čolića ali znam Dangubiće koji žive u Gajdobri i poreklom su iz HErcegovine deda im se doselio posle drugog svetskog rata.
 
     E sad bi bilo dosta!   
Мој отац је увек говорио да имамо плаву крв!

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #509 послато: Фебруар 08, 2018, 05:27:30 поподне »
Pozdrav svima!
   Konačno sam posle uhuhuh vremena sela i pročitala sve što ste ovde izneli. Iskreno ne snalazim se baš najbolje sa tim stručnim terminima ali naučiću valjda, sad ne radim pa imam vremena na pretek.
  Daklem ovako. Moj otac je jedan od testiranih, taj Borocki iz Vojvodine, Bačka Palanka. Ljiljan mi je mejlom poslao dosta podataka i malo razjasnio neke stvari ali mi je još mnogo toga nepoznato. Ovako. Za Borocke se ne zna odakle su došli u Bačku Palanku, bar mi ne znamo. Palanka se prvi put pominje 1593.g mislim i u njoj su živeli Ugari(?) i Srbi. Crkva je sagrađena 1815.g i tadašnji knez Borocki je dao zemlju na kojoj će se sagraditi. I dan danas u ataru postoji put koji se zove Lenija Borocki. Inače Borockih u Srbiji ima još u Trsteniku to su inače moj otac i brat. Ima ih u Novom Sadu ali verovatno nisu prijavljeni tamo već u Palanci. Ima nas u Vukovaru mog dede brat od strica je prodao zemlju u Palanci i odselio se u Vukovar. Slavimo Đurđevdan mada ne znam zašto je crkva u Palanci imenovana kao Crkva  Rođenja Jovana Krstitelja. Nisam još našla vremena da odem i proverim stare crkvene knjige ako toga uopšte ima i da tamo pronađem makar kada je prvi Borocki ubeležen na krštenju ili venčanju. Kad to budem proverila obavezno ću postaviti ovde jer mislim da je svaki podatak veoma bitanza razrešenje misterioznih kretanja naše halo grupe.
 
           Ne znam da li će ovo što sam napisala baciti neko drugačije svetlo ali na samo pominjanje Ugara na ovom području već mi je dalo gomilu tema za razmišljanje.

    Nisam razumela baš ovaj deo oko Dangubića i Čolića ali znam Dangubiće koji žive u Gajdobri i poreklom su iz HErcegovine deda im se doselio posle drugog svetskog rata.
 
     E sad bi bilo dosta!

Pozdrav Mila :)

Nisam baš upoznat sa migracijama na prostor današnje Vojvodine, no vaša porodica Borocki, deli jednu zanimljivu vrednost na markeru DYS385a sa nekim drugim porodicama a to je 14, dok ostali na tom mestu imaju vrednost 13. Tu vrednost, uz Borocke, imaju i Vukojević iz Ratkovog Dola u Slavoniji, Stanarčević iz Osmaka blizu Kalesije u BiH, Vojnović iz Ilminog Dvora, kao i March/Jaković za kojeg nemamo poreklo ali pretpostavljamo da je iz Bosne. Van našeg projekta nalazi se jedan Bošnjak, Halilović, koji ima blizak haplotip a poreklom je iz Kalesije. Po priči, njihovo poreklo je iz Užica, ali sumnjam u to, s obzirom na poreklo Stanarčevića koji je iz okoline Kalesije. U anonimnim studijama postoji identičan haplotip u DNK testiranju 100 muškaraca u BiH, i u nedavnom istraživanju stanovništva Srbije na prostoru južne Srbije (za njega pretpostavljam da je doseljenik na taj prostor a ne ostatak koji pokazuje kojim su putem prošli preci, no to je predmet rasprava na forumu)
Moja pretpostavka je da Borocki verovatno potiču sa prostora današnje SI Bosne, najverovatnije sa prostora oko Kalesije sa koga su u jednom trenutku prešli na austrijsku stranu. E sad, kad je to bilo, nemam pojma ;)

Dangubć iz Stričića je bio pominjan u vezi sa haplotipom Kočića, naime jedan Dangubić se svojevremeno "prizetio" u Kočiće i uneo "naš" haplotip među Kočiće.
Čolić je pominjan u vezi sa katunom Vlahovića iz Vlahovića, pošto postoji predaja da su Čolići poreklom od njih. On je bio i jedan od ključnih testiranih za povezivanje našeg haplotipa i vlaha Vlahovića.

Pozdrav i svako dobro

Ван мреже Мила

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
  • Пробуђена гледам и неверујем
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #510 послато: Фебруар 08, 2018, 07:16:32 поподне »
Izvinjavam se ne znam kako se kače prethodni razgovori ali moram nešto da dodam.
Večeras u biblioteci sasvim "slučajno" naletim na Zvornik Bačke Palanke i u njemu na učitelja Vasu Borockog spominjanog 1839- te godine kao jednog od prvih učitelja u palanačkoj školi i razbijem svoju iluziju da smo možda doseljeni u migracijama Austro-ugarske u nekoj varijanti ali očigledno da smo od mnogo ranije u Vojvodini. PRe Austro- ugarske je bila pod Mađarima i Turcima.  Pošto je hazarska nekropola pronađena na terenu čelarevske ciglane na nekih  desetak kilometara od Bačke Palanke svašta je moguće. Pronađeno je dosta artifekata različitih kultura a pošto je jedno od najstarijih pronađenih ovde lepo je prekopano i zatrpano. Pretpostavlja se da je bilo ogromno naselje na trgovačkom putu, što znači da su prolazili i dolazili sa raznih strana trgovci, radnici...
 Nisam istoričar, ne pamtim detalje ali moj mozak može da napravi priču za par sekundi sa jako malo podataka. Sad me je taj nedostatak kretanja J1 u Vojvodini zagolicao. 
Мој отац је увек говорио да имамо плаву крв!

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #511 послато: Фебруар 08, 2018, 09:53:03 поподне »
Da budem iskren, ja baš i verujem da je vaš predak stigao u Bačku Palanku nakon velikog rata, verovatno prvih godina 18 stoleća. Jedino mi je pitanje da li je odmah došao iz Bosne ili je prvo prešao u Slavoniju pa onda u južnu Bačku. Imam jedno uverenje da je naseljavanje Bačke Palanke bilo slično naseljavanju Novog Sada, kad su nakon smirivanja situacije počeli da dolaze trgovci iz Bosne i Hecegovine

https://www.kcns.org.rs/agora/novi-sad-od-osnivanja-do-pocetka-prvog-svetskog-rata/

Цитат
Васа Стајић је становништво ове вароши пoделио на четири слоја . Први слој су најранији досељеници. Други слој су Босанци и Херцеговци. Они су, можда, прелазили са тескарима из Сарајева, па су их овде звали Сарајлијама, иако за неке од њих знамо да су Херцеговци. Један од најпознатијих је мостарац Сава Вуковић „који је 1776. године постао гражданин новосадски“ и који је завештао велику суму за оснивање Новосадске гимназије. Трећи слој који је по Васи Стајићу, можда, и од највећег значаја за развој Новог Сада, су избеглице из Београда, тј. становништво српске савске и немачке дунавске вароши у Београду, који нису смели ни хтели сачекати повратк турске војске. Четрврти слој чине досељеници после 1748. године са свих страна.

Ne znam ko ili što bi bili teskari, pa ako neko zna neka pomogne

Pokušao sam da protumačim i poreklo vašeg prezimena. Ako sam dobro shvatio, Borocki bi bili neka slavenosrpska verzija prideva "borački"? Ne znam ni da li se iza toga krije neka zanimljiva priča :)

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #512 послато: Фебруар 09, 2018, 05:15:47 пре подне »
Izvinjavam se ne znam kako se kače prethodni razgovori ali moram nešto da dodam.
Večeras u biblioteci sasvim "slučajno" naletim na Zvornik Bačke Palanke i u njemu na učitelja Vasu Borockog spominjanog 1839- te godine kao jednog od prvih učitelja u palanačkoj školi i razbijem svoju iluziju da smo možda doseljeni u migracijama Austro-ugarske u nekoj varijanti ali očigledno da smo od mnogo ranije u Vojvodini. PRe Austro- ugarske je bila pod Mađarima i Turcima.  Pošto je hazarska nekropola pronađena na terenu čelarevske ciglane na nekih  desetak kilometara od Bačke Palanke svašta je moguće. Pronađeno je dosta artifekata različitih kultura a pošto je jedno od najstarijih pronađenih ovde lepo je prekopano i zatrpano. Pretpostavlja se da je bilo ogromno naselje na trgovačkom putu, što znači da su prolazili i dolazili sa raznih strana trgovci, radnici...
 Nisam istoričar, ne pamtim detalje ali moj mozak može da napravi priču za par sekundi sa jako malo podataka. Sad me je taj nedostatak kretanja J1 u Vojvodini zagolicao.

Pošto je hazarska nekropola pronađena na terenu čelarevske ciglane na nekih  desetak kilometara od Bačke Palanke svašta je moguće.

Поздрав Мила и Радонe
Пратим ову хаплогрупу из породичних разлога!



« Последња измена: Фебруар 09, 2018, 05:21:47 пре подне на Црвeњском путу »

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #513 послато: Фебруар 09, 2018, 05:30:48 пре подне »
Pošto je hazarska nekropola pronađena na terenu čelarevske ciglane na nekih  desetak kilometara od Bačke Palanke svašta je moguće.

Поздрав Мила и Радонe
Пратим ову хаплогрупу из породичних разлога!

Pozdrav Na Crvenjskom putu ;)

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #514 послато: Фебруар 09, 2018, 06:40:30 пре подне »
 
Pozdrav Na Crvenjskom putu ;)
:)

Као и увeк са мном 100 чудeса!
 Сомбор - Вуковар и околна мања мeста су била врло битна за фамилију Бороцки! А и за моју фамилију Бeлинe.

Обe су ушлe у српски национални корпус засигурно од 18 вeка, а можда и 17 вeка!Када и гдe нe знам за сада. Војводина или Далмација?

Имам информацију да јe мој прадeда по мајци (очeва линија) порeклом Србин из Далмацијe!Слава Свeти Тома!
« Последња измена: Фебруар 09, 2018, 06:45:53 пре подне на Црвeњском путу »

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #515 послато: Фебруар 09, 2018, 08:40:04 пре подне »
Не знам да ли се раније разговарало о овоме, али како тумачите разноврсност крсних слава код овог рода?

Док у матици (у Влаховићима) имамо славу Аранђеловдан, код исељеника имамо Ђурђевдан, Никољдан и Јовањдан (најчешће славе код Срба).

Нека правила су сљедећа:
Јовањдан (Јањатовићи) имају 13-20 на 385а-б, њихова матица је очигледно у Лици,
Никољдан (Шепе и Радонићи) имају модалну 13-19 на 385а-б, њихова матица је вјероватно у Лици,
Ђурђевдан (Бороцки, Вукојевић, Станарчевић, Војновић) имају 14 на 385а, с тим да Војновић има и 20 на 385б, њихова матица је, као што рече Радон, у СИ Босни, премда је предање Вукојевића да су у Славонију дошли из Лике,
Ђурђевдан (Синобади), имају модалну 13-19 на 385а-б, али се јасно издвајају са 27 на 481, њихова матица је Книнско поље, али постоји предање (неспорно је оно о поријеклу из Херцеговине) о доласку из Босне (Змијање?),
Ђурђевдан (Змијањци - Кочић/Дулић и Антонић), имају модалну 13-19 на 385а-б, али има и међусобних разлика, посебно на 389ii, који је онако спорији маркер, те не бих рекао да су ближе повезани, али вјероватно дио исте миграторне струје, или имали заједничког претка прије настанка њихових презимена,
Ђурђевдан (Радовић), има јединствену 11 на 391, али 13-20 на 385а-б, као и Јањетовићи, који опет славе другу славу. Рекао бих да је он "измутиран" на 391, а да је са 13-20 на 385а-б ипак ближе повезан са екипом којима је матица СИ Босна, који имају модалну 13-19, који славе исту славу, и који су му географски ближе (он је из Шапца).

Овдје видимо неколико различитих миграторних струја из Херцеговине:
према Далмацији: Синобади
према Змијању: Кочић/Дулић и Антонић,
према Лици (могуће претходно Далмација): слављеници Јовањдана и Никољдана, али могуће и Вукојевић, Ђурђевдан,
према СИ Босни, слављеници Ђурђевдана, 14 на 385а.

Ако сам некога испустио, немојте ми замјерити.

Још једно питање: шта је са Чолићем из табеле? Прилично сам сигуран да је био у табели.

Ван мреже Мила

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
  • Пробуђена гледам и неверујем
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #516 послато: Фебруар 09, 2018, 09:19:33 пре подне »
  Vrlo interesantna analiza. Meni je prvo upalo u oči da većina testiranih slavi Đurđevdan ?!?! Možda bi i to mogla da bude neka vrlo bitna smernica.
Мој отац је увек говорио да имамо плаву крв!

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #517 послато: Фебруар 09, 2018, 09:39:49 пре подне »
Моје мишљење је да би Ђурђевдан могла чак бити и оригинална слава, јер има највећу разноврсност код међусобно генетски удаљенијих подродова.

Сви гледамо која је слава у матици (Аранђеловдан), али можда се једноставно радило о групи међусобно повезаних породица с различитим славама још у Херцеговини, па се мушка линија одржала само код породица у Влаховићима које славе Аранђеловдан, а друге породице су имале исељенике који су имали бројно мушко потомство, али њихова мушка линија се угасила у матици.

Ван мреже Мила

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
  • Пробуђена гледам и неверујем
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #518 послато: Фебруар 09, 2018, 10:14:22 пре подне »
Široka tema rekla bih ovo bi trebalo malo bliže prostudirati. U narednih par dana neću imati vremena da se pozabavim ovim slavimo Sv. Trifuna al kad prođe "Ivkova slava" pročeprkaću po biblioteci i crkvenim knjigama da vidim šta tamo ima.
Мој отац је увек говорио да имамо плаву крв!

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #519 послато: Фебруар 09, 2018, 12:18:22 поподне »
Моје мишљење је да би Ђурђевдан могла чак бити и оригинална слава, јер има највећу разноврсност код међусобно генетски удаљенијих подродова.

Сви гледамо која је слава у матици (Аранђеловдан), али можда се једноставно радило о групи међусобно повезаних породица с различитим славама још у Херцеговини, па се мушка линија одржала само код породица у Влаховићима које славе Аранђеловдан, а друге породице су имале исељенике који су имали бројно мушко потомство, али њихова мушка линија се угасила у матици.

Razmišljao sam i ja o tome. Postoji jedna fluidnost u identitetu kod našeg haplotipa. Recimo Janjatović iz Vlaškog Sela kod Otočca se. čini mi se, spominje kao deo Usoraca, a Sinobadi kao deo katuna Ugaraka na granici Like i Bosne (zaboravio sam tačno gde; i ja bih trebao ponovo pročitati temu ;D). U tom slučaju mi je zanimljivo da nije očuvana uspomena na rod Vlahovića. Na Baniji imamo selo Vlahovići, pa me zanima da li će se tamo pojaviti ovaj haplotip. Uz to postoje i različite slave kod različitih rodova.
Jedno od pitanja koje postoji od početka, a, po meni, još nije pronađen odgovarajući odgovor, jeste da li su svi J1 PF7263 pre počektka migraciji bili u sastavu jednog katuna, u ovom slučaju Vlahovića, ili su još u tom periodu bili uklopljeni u neka druga plemena. Ni za jedan stav ne postoje čvršći argumenti. Ja lično sam bliži drugom rešenju, posebno s obzirom na procenjenu starost pojedinih grana, no opet sve je moguće. Ukoliko bi se uzelo da su već na početku bili razbacani po različitim drugim rodovima ne bi bilo ni čudo što imaju različite slave. Ukoliko bi bilo tačno da su na početku migracija svi bili deo jednog katuna onda su moguće slične okolnosti primanja druge slave kao i kod drugih rodova, srastanje uz one jače i prihvatanje njihove slave, "prizećivanje" itd. 
Što se tiče orginalne slave i to je pitanje. U starom kraju slave Svetog Aranđela Mihajla, dok se na spomeniku Radosava Vlahovića koji je sahranjen baš u Poplatu na lokaciji Nekuk, zaziva Sveti Jovan

https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=833.msg49495#msg49495  (str 168)

Za sad mislim da je najbolje raspetljavati porodične biografije što dalje u prošlost, a onda će se postepeno verovatno ukazivati i veze.