Аутор Тема: Сијерчићи I2a Dinaric South  (Прочитано 21786 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Сијерчићи I2a Dinaric South
« Одговор #40 послато: Мај 18, 2015, 11:48:42 пре подне »
Поштовани господине Милане, али важи и остале који се баве Јужним Динарицима, Александар Стефановић, односно аутор овог одговора, је за сада једини DS на сјевероистоку Републике Српске. Вјероватно их има још али људи из ових крајева, па чак и неки интелектуалци који имају довољно новца, сматрају да је овај пројека бесмислен. Нажалост тако стоје ствари! Први сам у роду Ђ, а испод мене су Пејовић, Каљевићи, мишић и остали.
Повод за моје јављање је констатација да су Франићи поријеклом из Попова поља. На мом панелу ФТДНА извјесни господин Mr. John Charles Franich, а мислим да је то Франић,  ми је на 37 маркера разлика 4. У првих 12 у старту разлика 2 (DYS 391 i 439) а онда још разлика на DYS447 и CDY. До сада сам схватио да у интерпретацији резултата треба бити опрезан, и да је прво озбиљније истраживање на 67 маркера плус одређени СНП-ови, али ето очајнички пиокушавам да нађем неку почетну тачку мог прапретка. Иначе моји резултати су блиски са одређеним особоама из Западне Херцеговине, али и из Русије и Чешке.
Молим за помоћ. Ко зна? Можда је у "Семберији" велика концентрација ДС-ова, мада ме можда "Аврамијештавци" демантују. Ипак су они сви "рођаци".

Александре,

будите стрпљиви. Временом ће се то све распетљати. За хаплогрупу којој и ви и ја и многи на форуму припадају, И2а Динарик Југ, карактеристично је да је имала нагли демографски раст у кратком временском периоду, тако да је на мањем броју маркера, па рекао бих чак и на 67, тешко дефинисати подгране. Једино што се може констатовати јесу групе изразито блиских појединаца, то је кад се имају потпуна поклапања.

Још увијек недостаје главни одјељујући СНП за Динарик Југ групу, а онда ниже и СНП-ови који би одредили специфичније гране. Тек кад будемо знали и те СНП-ове могли бисмо ићи у неку детаљнију анализу по маркерима.

Проблем је што је досад са наших простора само Невски одрадио БИг Ипсилон тест. Да имамо још бар два БИГ Ипсилона вјерујем да би се ти нови СНП-ови лако издвојили.

Тест БИГ Ипсилон је и даље прилично скуп, око 600 долара.

Међутим, не сумњам да ће се и то покренути кроз неко вријеме.

Што се тиче тога да сте старосједилац у Семберији, и то је условна категорија. У Семберији, претпостављам да практично нема старосједилаца из средњег вијека. Главнина Срба у Семберији је херцеговачког поријекла, а почелу су масовно долазити у 18. и 19. вијеку. У периоду прије тога био је још један слој српског становништва који је био такође херцеговачког поријекла и који је насељен у Семберију почетком 16. вијека, али који је расељен у ратовима крајем 17. вијека. Највећи дио њих се преселио у Срем и Славонију. Веома мали број од тих је остао у Семберији.

astefanovic

  • Гост
Одг: Сијерчићи I2a Dinaric South
« Одговор #41 послато: Мај 18, 2015, 01:48:40 поподне »
Хвала лијепо господине Јерковићу, веома лјубазно од Вас. Да Ваша последња констатација је потпуно тачна. Прва групу Влаха православне вјероисповијести, коју описује Адем Ханџић је скоро засигурно напустила просторе Сјеверне Босне након Београдског мира. Дакле у другој половини 18. вијека ја видим досељавање моје породице, која је поприлично велика. Традиција постоји да смо из Црне Горе, али то не могу да докажем, а Љиљан (Максимовић- Шепа) ми је прослиједио неке црногорске узорке, један ми је близак (стално гледам тај DYS391 који је код мене 10), али то су анонимни узорци и ту се ништа не може.
У нади да ће ДС-ови "ојачати" на сјевероистоку, поздрав из Бијељине.

П.С. Ово "Семберци" је нова кованица, до овог рата нико није себе називао овим именом. Уобичајеније је било "купусар"


mladjo

  • Гост
Одг: Сијерчићи I2a Dinaric South
« Одговор #42 послато: Мај 18, 2015, 01:51:49 поподне »
П.С. Ово "Семберци" је нова кованица, до овог рата нико није себе називао овим именом. Уобичајеније је било "купусар"

У мом крају, а нисмо баш тако далеко, и даље се употребљује појам "купусар" за житеље Семберије.  :)
« Последња измена: Мај 18, 2015, 01:53:34 поподне млађо »

astefanovic

  • Гост
Одг: Сијерчићи I2a Dinaric South
« Одговор #43 послато: Мај 18, 2015, 01:57:11 поподне »
Осовина Бијељина-Зворник=Подриње. Од моје куће до Дрине ваздушном линијом 4 километра! Поздрав за Млађу

Ван мреже милан

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 6
Одг: Сијерчићи I2a Dinaric South
« Одговор #44 послато: Јун 02, 2015, 02:43:17 поподне »
Милан Стојић I2a2 ili I2a1b, Лазаревштак. Од господина Џона франића се такође разликујем у 4 гена на 37.
Истражујући своје порекло на све могуће начине па и преко славе, дошао сам до следећих сазнања, која би могла бити од користи.
Постоје Батинићи у околини Пљевља и Лазаревштаци су. Као и Обренићи Гачевићи, Шарци, Картали, Џуверовићи, Стојићи, Безаревићи, Бијелићи, Грбићи, Грбовићи, Јеловци, Лучићи, Станимировићи, Стрвинићи, Ћирковићи, Џуловићи.

Разговарао сам са господином Кучинаром из Требиња и он ме је уверавао да има рођаке у Чваљини у Поповом Пољу и да су ти Батинићи славили Лазареву суботу али да су је променили.
Било би добро урадити им ДНК анализу, да би се коцкице сложиле.
Е сада како би било кад би било.
Пошто је Гачевић урадио, и он је I2a1b, када би Батинићи из Чваљине урадили и још неко из околине Пљеваља од рода Матаруга све би било лако. Не фали пуно полако. Мислим да би се многе карте отвориле.




Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Сијерчићи I2a Dinaric South
« Одговор #45 послато: Јун 02, 2015, 03:25:01 поподне »
Као и Обренићи Гачевићи, Шарци, Картали, Џуверовићи, Стојићи, Безаревићи, Бијелићи, Грбићи, Грбовићи, Јеловци, Лучићи, Станимировићи, Стрвинићи, Ћирковићи, Џуловићи.

Разговарао сам са господином Кучинаром из Требиња и он ме је уверавао да има рођаке у Чваљини у Поповом Пољу и да су ти Батинићи славили Лазареву суботу али да су је променили.


Истраживао сам мало Безаревиће/Безаре (Пљевља, Лазарев-дан) раније. Сва је прилика да су некако повезани са Шаренцима из Херцеговине. Колико се сећам, за њих је битна породица Бијелић из источне Херцеговине. Сасвим је вероватно да су R1a.

Судећи по предању Франића, Батинићи би могли бити И2а ДС. Генетика ће, надам се, дати одговор на ово питање.
« Последња измена: Јун 02, 2015, 03:28:27 поподне Небојша »

Ван мреже милан

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 6
Одг: Сијерчићи I2a Dinaric South
« Одговор #46 послато: Април 15, 2016, 11:04:02 пре подне »
Urađen je jedan Bezarević i on je R1a. Tako da je moguća veza sa jednim delom Šarenaca. Jedan drugi deo Šarenaca sa Boričke visoravni čija DNK je takođe urađena i biće verovatno objavljena je haplo tip I1.
Ali da se vratimo na Franiće.Sa njima sam na 37 gena različit za 4, haplogrupa I2a2, po Hjustonu. Verovatno da bi i Batinići sa Popovog polja trebali biti tu negde sa Franićima. Obzirom da je Gačević iz okoline Pljevalja ista haplo grupa, a tu ima i Batinića, sve malo upućuje na istu grupu porodica. Trebalo bi ih pratiti i vremenom slagati kockice.

Ван мреже СРБ.МНЕ

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 85
Одг: Сијерчићи I2a Dinaric South
« Одговор #47 послато: Јун 29, 2017, 01:49:53 пре подне »
Истраживао сам мало Безаревиће/Безаре (Пљевља, Лазарев-дан) раније. Сва је прилика да су некако повезани са Шаренцима из Херцеговине. Колико се сећам, за њих је битна породица Бијелић из источне Херцеговине. Сасвим је вероватно да су R1a.

Судећи по предању Франића, Батинићи би могли бити И2а ДС. Генетика ће, надам се, дати одговор на ово питање.
Шарци Картали и Обренићи су по причама старих лјуди од Бјелића

Ван мреже СРБ.МНЕ

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 85
Одг: Сијерчићи I2a Dinaric South
« Одговор #48 послато: Јун 29, 2017, 01:54:58 пре подне »
Милан Стојић I2a2 ili I2a1b, Лазаревштак. Од господина Џона франића се такође разликујем у 4 гена на 37.
Истражујући своје порекло на све могуће начине па и преко славе, дошао сам до следећих сазнања, која би могла бити од користи.
Постоје Батинићи у околини Пљевља и Лазаревштаци су. Као и Обренићи Гачевићи, Шарци, Картали, Џуверовићи, Стојићи, Безаревићи, Бијелићи, Грбићи, Грбовићи, Јеловци, Лучићи, Станимировићи, Стрвинићи, Ћирковићи, Џуловићи.

Разговарао сам са господином Кучинаром из Требиња и он ме је уверавао да има рођаке у Чваљини у Поповом Пољу и да су ти Батинићи славили Лазареву суботу али да су је променили.
Било би добро урадити им ДНК анализу, да би се коцкице сложиле.
Е сада како би било кад би било.
Пошто је Гачевић урадио, и он је I2a1b, када би Батинићи из Чваљине урадили и још неко из околине Пљеваља од рода Матаруга све би било лако. Не фали пуно полако. Мислим да би се многе карте отвориле.
Шарци.Картали и Обренићи су дошли из босне пре непуних  200 година потичу од Бјелића из Босне