Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2482428 пута)

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4460 послато: Септембар 12, 2017, 12:28:00 пре подне »
Васић, Никољдан, Брњац, Лозница

Припада хаплогрупи G2a, највероватније њеним подгранама P303>L497. Нема ближих поклапања на пројекту, поприлично јединствен и специфичан хаплотип.

У литератури за Васиће стоји:

–Алимпићи, Николићи, Мићићи, Максимовићи, Антонићи, Вујићи, Петровићи и Васићи у Мијаиловића Мали:

–Марковићи, Јанковићи, Исаиловићи, Павловићи (у обе мале), Симићи и Стевановићи – Сви славе Никољдан, не зна им се одакле су досељени*.

http://www.poreklo.rs/2014/04/06/poreklo-prezimena-selo-brnjac-loznica/

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4461 послато: Септембар 12, 2017, 03:06:23 поподне »
Цвијић је на маргини поред ове групе родова у коју спадају брњачки Васићи Никољштаци, написао напомену "старинци?"  :)

Иначе, у раду који је Лука цитирао (Видосава Николић Стојанчевић – Рађевина и Јадар у необјављеним рукописима Цвијићевих сарадника) каже се да су село основали досељеници из Херцеговине.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Прерад

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 121
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4462 послато: Септембар 13, 2017, 11:30:54 пре подне »
Поздрав,

одрадио сам Е1б-в13 панел и резултат је:
CTS5856 A+
S3003 C-
Z5017 G-
Z5018 T+
S2979 T+
Z16659 C+
FGC11457 C-
Y3183 C-
L241 Y+
Y19527 C-
A7065 G-
Z38770 A-
PH2180 T-
M35.2 C-

Како видим испод Л241 се је одрадило тестове на подгране A7065, Z38770, PH2180, мада са ИСОГГ странице произлази да су биле откривене још неке друге подагране, нпр. BY5650, BY5652, BY5670, BY5675 итд. Да ли има смисла урадити тест на неку од тих подграна или не? За ниједну од тих нисам нашао податак када су биле фромиране. У форумској табели се налази Карић, који је BY5650 и од којег се разликујем у 9/37 маркера. Док рецимо на ФТДНА могу наћи да се у 8/37 маркера разликујем од Фаррела, који је BY5675, а нпр. са 6 или 7/37 маркера разлике има још неколико појединаца који припадају другим подгранама Е1б-в13 и које нису Л241.

И још једно питанје на које се је можда већ одговорило раније. Како је са конвергенцом код подграна млађих од 4000 година. Нпр. Л241 се оцијенује на 4000 година и ако рецимо у тој подграну налетимо на блиско поклапанје (33-34/37 маркера), да ли је у том случају могућа конвергенца или је 4000 година прекратак период да би дошло до нје? Такво блиско поклапанје имам са Вукићем.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4463 послато: Септембар 13, 2017, 09:49:54 поподне »
Мијушковић, Св. Јован, Повија (Никшић), Црна Гора, хаплогрупа J2a-M92

Тестирани се савршено уклапа у род Пјешиваца, тако да је генетика и овај пут потврдила предање.

Шћепан Мијушковић


Политичар, Лазар Мијушковић






Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4464 послато: Септембар 14, 2017, 12:37:10 пре подне »
Да ли има смисла урадити тест на неку од тих подграна или не?

Има смисла да се ради тестирање на све SNPе који су испод L241 али је проблем што је то скупо. Јефтиније је ако радиш појединачне SNPе код YSEQ него код FTDNA али питање је који од поменутих су код YSEQ уопште доступни за тестирање. Можда ти у том смислу овај пост значи нешто: http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1058.msg55917#msg55917


И још једно питанје на које се је можда већ одговорило раније. Како је са конвергенцом код подграна млађих од 4000 година. Нпр. Л241 се оцијенује на 4000 година и ако рецимо у тој подграну налетимо на блиско поклапанје (33-34/37 маркера), да ли је у том случају могућа конвергенца или је 4000 година прекратак период да би дошло до нје? Такво блиско поклапанје имам са Вукићем.

Није ми најјасније твоје питање али могу да кажем да ако са неком особом имаш ближе поклапање STR вредности у односу на неког другог, онда је свакако већа вероватноћа да са том особом имаш скоријег заједничког претка. Па је тако заједнички предак тебе и Вукића можда живео пре 1500 година. При чему је то сасвим произвољан број, није заснован на неком прорачуну или сл.

Ван мреже Прерад

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 121
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4465 послато: Септембар 14, 2017, 08:54:20 пре подне »
Има смисла да се ради тестирање на све SNPе који су испод L241 али је проблем што је то скупо. Јефтиније је ако радиш појединачне SNPе код YSEQ него код FTDNA али питање је који од поменутих су код YSEQ уопште доступни за тестирање. Можда ти у том смислу овај пост значи нешто: http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1058.msg55917#msg55917


Није ми најјасније твоје питање али могу да кажем да ако са неком особом имаш ближе поклапање STR вредности у односу на неког другог, онда је свакако већа вероватноћа да са том особом имаш скоријег заједничког претка. Па је тако заједнички предак тебе и Вукића можда живео пре 1500 година. При чему је то сасвим произвољан број, није заснован на неком прорачуну или сл.

Бане, хвала ти на одговору.

Обратио сам се на Yseq да би можда укључили поменута СНП теста у Е1б-в13 панел, па сам довио одговор да се ради о приватним СНП-јевима а не о групним и због тога нису у панелу али дали су ми понуду да их одрадим за 20 еур (скоро у пола цијене). Сад незнам да ли да то прихватим?? Тих приватних снп-јева има за сад око 10. Да ли су то све будуће нове подгране одмах испод Л241, није ми јасно. Нити за њих нема податка за ТМРЦА. Ако се ради о подгранама са ТМРЦА само од пар стотина година, онда је врло мала могућност да ћу бити позитиван на било коју од њих.
У твом посту са линка видим да поминјеш снп пх4800. Ја сам први који сам био у панелу Е1б-в13 тестиран на пх2180 (негативан), који је сада проширен и на њега. Прегледао сам понуду yseq-a и немају пх4800, нити сам другдје наишао на информацију о његовом постојању (што не знали да не постоји, а можда је пх2180=пх4800?).
Бане, какав би био твој предлог, да ли да прихватим понуду за тест BY5650 (Карић) и BY5675 (Фаррел, са којим имам нешто ближе поклапање од првог) или не? Нешто удаљнији ми је Таћи, који је BY5617. Или је боље сачекати да се из тих привaтних снп-јева најприје формирају групни снп-јеви и онда обавити тест на који од нјих. А новац сад можда радије дати за проширење СТР маркера на 67 одн. Гамма yseq, што би ми можда помогло у каснијем одабиру правог СНП теста?


Што се тиче другог питанја, мислио сам на то ако имају двоје појединаца последњег заједничког претка баш почетника Л241 гране, онда би се због мутација у 4.000 година морао њихов СТР у 37 маркера разликовати нешто више него само у 3-4 маркера. Е сад да ли је могуће да се до данас (4.000 година касније) њихов резултат поново толико зближи због конвергенције, да се чини да је њихова сродност пуно ближа. Мислим да ли је у 4.000 година могућа таква појава или је за нју потребан ипак дужи период? На ФТДНА имам поклапање 33/37 са американцем који нема урађен снп тест за гране испод Е1б-в13 али има Y67. Ако узмемо претпоставку да је и он Л241, да ли је бчискост поклапања прије посљедица стварне блискости или је реч о конвергенцији. Слична ситуација је са Вукићем.
« Последња измена: Септембар 14, 2017, 08:58:18 пре подне Прерад »

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4466 послато: Септембар 14, 2017, 11:10:13 поподне »
Ћамиловићи, Св. Врачи, Вучитрн, Косово

Припада хаплогрупи I2-PH908. Има две разлике на упоредива 23 маркера са Јаргићем који је из Приштине и слави такође исту славу. И по предању су ова два рода повезана, тако да је генетика потврдила то предање.

О самим Ћамиловићима добио сам следеће податке:

Ћамиловићи су једна од најстаријих косовски грађанских родова који је кроз више од два века уживало посебан углед. Први пут се у Вучитрну помињу у 18. веку и представљају најстарије поименце наведене исељенике из Ковачице. Атанасије Урошевић их је забележио као стари трговачки род из Трепче, који је одсељен у Ковачицу а затим је из Ковачице прешао у Вучитрн.

Атанасије Урошевић је забележио да су Ћамиловићи, Јаргићи и Кекерези исти род и да свих заједно, у време његовог теренског испитивања има 15 кућа у Вучитрну, као и да се из Вучитрна у 19. веку иселилио 8 кућа Ћамиловића у Солун. Радослав Павловић пак, наводи да се 8 кућа иселило у Ђевђелију, што је остало упамћено у породичном предању једног од огранака Ћамиловића.

У нашој литератури се помињу Аксентије Ћамиловић, један од покровитеља изградње цркве Св. Илије у Вучитрну (1834), Јосиф и Алекса Ћамиловићи, оснивачи Вучитрнске кредитне банке (1922), који су стрељани у Краљеву од стране комуниста (1942) и Ђорђе Ћамиловић, потпоручник и учесник Топличког устанка 1917. године.
« Последња измена: Септембар 15, 2017, 01:12:12 поподне Лука »

Ван мреже Krstić_N

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
  • I2a1b3
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4467 послато: Септембар 16, 2017, 12:49:50 поподне »
Крстић, Београд, крсна слава Никољдан

Урадио сам тест у лабораторији ДНК у Београду, хаплогрупа И2а1б3, Динарик Север

Историју мушке линије је јако тешко испратити. Непосредно после Првог светског рата, два брата пореклом из северне Грчке, тачније околине Солуна, Јоргос и његов брат за сада непознатог имена, долазе у насеље Понор у близини Пирота. Јоргос (изворно презиме за сада непознато) мења име у Јордан и узима презиме Крстић и крсну славу Никољдан. Јоргос је имао два сина, Вукадина и Сретена, а није познато да ли је његов брат имао мушко потомство. Имена Вукадин и Сретен ми сугеришу да је Јоргос децу добио након пресељења у тадашњу Краљевину СХС. Вукадин је имао два сина, Станислава и Драгослава, а Сретен није имао мушко потмоство. Станислав је рођен у Понору, одакле се у младости сели у Београд и ту добија једног сина Срђана, а Драгослав нема мушко потомство. Ја, Крстић Новак, сам потомак Срђана, и имам једног млађег брата.

С обзиром на то да се линија може испратити у северну Грчку, као и на чињеницу да је ова хаплогрупа типичан словенски маркер, да ли је реална могућност да ова линија вуче порекло од првог налета Словена на Византију још у VI веку наше ере, који се настанио у северној Грчкој и асимиловао у Грке?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4468 послато: Септембар 16, 2017, 01:11:38 поподне »
Крстић, Београд, крсна слава Никољдан



С обзиром на то да се линија може испратити у северну Грчку, као и на чињеницу да је ова хаплогрупа типичан словенски маркер, да ли је реална могућност да ова линија вуче порекло од првог налета Словена на Византију још у VI веку наше ере, који се настанио у северној Грчкој и асимиловао у Грке?

По свему судећи, то је сценарио. Најбоље би било да видимо хаплотип и онда проверимо има ли днк рођака у Грчкој који би евентуално потврдили предање.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4469 послато: Септембар 16, 2017, 01:15:59 поподне »
Да ли су преци били званично Грци или Цинцари?

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4470 послато: Септембар 16, 2017, 01:16:15 поподне »
Mislim da mozemo staviti i naseg najboljeg kosarkasa Bogdana Bogdanovica pod I-CTS10228 (Y3120) "North".Bogdanovici-Пишче, преко Боричја (Боричког брда), Сељковац, Борковићи. Богдановићи као дио стабла Браниловића славе Сабор св. Јована Крститеља - Јовањдан (20./07. јануара).Uskoro dobijam rezultate sa YSEQ pa bi trebalo znati i kojoj grani pripada.:)


Ван мреже Krstić_N

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
  • I2a1b3
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4471 послато: Септембар 16, 2017, 01:31:54 поподне »
По свему судећи, то је сценарио. Најбоље би било да видимо хаплотип и онда проверимо има ли днк рођака у Грчкој који би евентуално потврдили предање.

Претпостављам да под хаплотип подразумевате резултате на локусима?
То би онда било ово: http://prntscr.com/glu1vq

Не зна се тачно да ли су били Грци или Цинцари, мада нагињем ка Грцима из простог разлога што је моја прабаба, жена Вукадина и мајка мог деде Станислава, говорила да је Јордан пореклом Грк. Она је нажалост умрла пре него што сам имао шансе да лично разговарам са њом о овоме, па сам сазнање о овоме добио од оца. Тренутно покушавам да смислим како да у факултетске обавезе углавим пут у Понор и Пирот да видимо да ли је уопште могуће некако пратити линију даље у Грчку, а ако не онда бар да сазнамо име Јордановог брата и презиме које су изворно донели из Грчке.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4472 послато: Септембар 16, 2017, 01:36:16 поподне »
Претпостављам да под хаплотип подразумевате резултате на локусима?
То би онда било ово: http://prntscr.com/glu1vq



Да. Овако на прву, на основу хаплотипа, рекло би се да нисте далеко од Мириловића CTS10228>Z17855>PH3414, који поуздано имају доста днк рођака у тим јужним крајевима Балкана.
http://dnk.poreklo.rs/tabela-pojedinacne-grupe/?grp-filter=I2%20DN


Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4473 послато: Септембар 16, 2017, 01:48:03 поподне »
Mislim da mozemo staviti i naseg najboljeg kosarkasa Bogdana Bogdanovica pod I-CTS10228 (Y3120) "North".Bogdanovici-Пишче, преко Боричја (Боричког брда), Сељковац, Борковићи. Богдановићи као дио стабла Браниловића славе Сабор св. Јована Крститеља - Јовањдан (20./07. јануара).Uskoro dobijam rezultate sa YSEQ pa bi trebalo znati i kojoj grani pripada.:)


Doduse imaju i uMagudama u blizini Bogdanovici N Hg.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4474 послато: Септембар 16, 2017, 01:49:26 поподне »
Да. Овако на прву, на основу хаплотипа, рекло би се да нисте далеко од Мириловића CTS10228>Z17855>PH3414, који поуздано имају доста днк рођака у тим јужним крајевима Балкана.
http://dnk.poreklo.rs/tabela-pojedinacne-grupe/?grp-filter=I2%20DN

Претпостављам да под хаплотип подразумевате резултате на локусима?
То би онда било ово: http://prntscr.com/glu1vq

Не зна се тачно да ли су били Грци или Цинцари, мада нагињем ка Грцима из простог разлога што је моја прабаба, жена Вукадина и мајка мог деде Станислава, говорила да је Јордан пореклом Грк. Она је нажалост умрла пре него што сам имао шансе да лично разговарам са њом о овоме, па сам сазнање о овоме добио од оца. Тренутно покушавам да смислим како да у факултетске обавезе углавим пут у Понор и Пирот да видимо да ли је уопште могуће некако пратити линију даље у Грчку, а ако не онда бар да сазнамо име Јордановог брата и презиме које су изворно донели из Грчке.


Крстићу, немате ништа против да уврстимо ваш хаплотип у Табелу Српског СНК пројекта?

Небојша, генерално за Мириловиће је карактеристична вредност 448 = 21, што Крстић не поседује. Хаплотип није нарочито специфичан, овако на први поглед.

Крстићу, било би одлично ако бисте некад урадили одређивање СНП гране којој припадате, цео панел (покрива тести на све познате гране) кошта око 90 евра ког фирме Yseq.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4475 послато: Септембар 16, 2017, 01:51:47 поподне »
Претпостављам да под хаплотип подразумевате резултате на локусима?
То би онда било ово: http://prntscr.com/glu1vq

Не зна се тачно да ли су били Грци или Цинцари, мада нагињем ка Грцима из простог разлога што је моја прабаба, жена Вукадина и мајка мог деде Станислава, говорила да је Јордан пореклом Грк. Она је нажалост умрла пре него што сам имао шансе да лично разговарам са њом о овоме, па сам сазнање о овоме добио од оца. Тренутно покушавам да смислим како да у факултетске обавезе углавим пут у Понор и Пирот да видимо да ли је уопште могуће некако пратити линију даље у Грчку, а ако не онда бар да сазнамо име Јордановог брата и презиме које су изворно донели из Грчке.

Сад сам проверио и на YHRD. Нема потпуних поклапања на простору континенталне Грчке. Блиски хаплотипови се јављају у Србији, Хрватској, Мађарској, Словачкој, Пољској, Русији, источној Немачкој и Аустрији (све очекивано).

Међутим, занимљиво да постоји идентичан хаплотип на Кипру. Којим ли је путевима Господњим тај завршио тамо, ко зна. Можда је баш у питању "грчка веза".

Ван мреже Krstić_N

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
  • I2a1b3
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4476 послато: Септембар 16, 2017, 02:02:24 поподне »

Крстићу, немате ништа против да уврстимо ваш хаплотип у Табелу Српског СНК пројекта?

Небојша, генерално за Мириловиће је карактеристична вредност 448 = 21, што Крстић не поседује. Хаплотип није нарочито специфичан, овако на први поглед.

Крстићу, било би одлично ако бисте некад урадили одређивање СНП гране којој припадате, цео панел (покрива тести на све познате гране) кошта око 90 евра ког фирме Yseq.

Немам ништа против, чак супротно, било би ми веома драго.
Имаћу у виду тај Yseq панел, мада вероватно не у скоријој будућности, али свакако хвала на препоруци.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4477 послато: Септембар 16, 2017, 05:35:30 поподне »

Но сикирики Крстићу, сви смо ми "сјеверњаци" прошли ово упоређивање са Мириловићима. Така процедура ;)
Evropa je jedna velika porodica.

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4478 послато: Септембар 16, 2017, 06:42:30 поподне »
Но сикирики Крстићу, сви смо ми "сјеверњаци" прошли ово упоређивање са Мириловићима. Така процедура ;)

Ајде мало појасни ово што си написао?

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4479 послато: Септембар 16, 2017, 06:45:30 поподне »
Крстић има хаплотип близак модалу, па се не може рећи коме је тачно близак. Кластер Мириловића није јер нити има комбинацију 14-14 на 385a/b нити има вредност 21 на 448.
« Последња измена: Септембар 16, 2017, 08:00:01 поподне Лука »