Аутор Тема: MILIKIĆI,PETRIĆI,TUBIĆI - POREKLO?  (Прочитано 869 пута)

Ван мреже StefanTuba

  • Гост
  • *
  • Поруке: 13
MILIKIĆI,PETRIĆI,TUBIĆI - POREKLO?
« послато: Август 27, 2023, 02:43:17 поподне »
Da li neko zna nesto vise o poreklu ovih porodica

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2339
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: MILIKIĆI,PETRIĆI,TUBIĆI - POREKLO?
« Одговор #1 послато: Август 27, 2023, 02:56:09 поподне »
Морате навести одакле су и питати за сваког посебно. Сви Миликићи на овом свету сасвим сигурно нису од једног претка, него најмање 5-6, пошто је презиме настајало у разним крајевима и од различитих Милика родоначелника. Исто је и са Петрићима. За Тубиће постоји могућност да су сви повезани.

Ван мреже StefanTuba

  • Гост
  • *
  • Поруке: 13
Одг: MILIKIĆI,PETRIĆI,TUBIĆI - POREKLO?
« Одговор #2 послато: Август 27, 2023, 03:18:43 поподне »
Iz Sjenice. Svi slavimo SV. SAVU.
Po nekom predanju imala su tri brata MILIKA,PETAR,TUBA
Znamo da nam je poreklo negde iz CRNE GORE,po nekim pričama najverovatnije iz Drobnjaka...

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: MILIKIĆI,PETRIĆI,TUBIĆI - POREKLO?
« Одговор #3 послато: Август 27, 2023, 05:20:06 поподне »
Da li neko zna nesto vise o poreklu ovih porodica
. Стефане Туба, раније си постављао питање о Тубићима. То смо расправљали... Упућен си на књигу Славољуба Васојевића, итд. Сад си дописао Милекићи, Петрићи. Чему понављање?

Ван мреже Iєшɑ Влɑчɑнин

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 175
  • Припɑдник сɑȋтɑ: 6. XII 2018.−
    • Kotraža sajt
Одг: MILIKIĆI,PETRIĆI,TUBIĆI - POREKLO?
« Одговор #4 послато: Август 28, 2023, 04:39:25 поподне »
Iz Sjenice. Svi slavimo SV. SAVU.
Po nekom predanju imala su tri brata MILIKA,PETAR,TUBA
Znamo da nam je poreklo negde iz CRNE GORE,po nekim pričama najverovatnije iz Drobnjaka...

Znam za to da je ime Milika mahom ime žena, što će reći da je prezime Milikić po svoj prilici vrlo verovatno matronimsko.
Prezime Petrić je mahom, takođe matronimsko prezime, tj. nastalo po pretkinji, osobi ženskog pola.

Moram priznati, kada se izučavaju matronimska prezimena i krnja patronimska prezimena naročito (Tipa Perić, Mikić, Jović, Radić itd.) znaju zadavati dosta muke. Zna se desiti, usled manjka izvora i predanja, da ljudi misle da je njihovo prezime krnje patronimsko (bez sufiksa -ov / -ev u sebi), a da je zapravo matronimsko ili obrnuto.
Новɑковић / Iєшић – „Iєшɑ“.

Iєшић Н. Симонов (1795.−1853.) и Милєнин (1801.−1864.) потомɑк.
Ни Новɑковић Iовɑнов (1770.−1816.) нити Toшић Iєшoв (1797.−1855.).

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
Одг: MILIKIĆI,PETRIĆI,TUBIĆI - POREKLO?
« Одговор #5 послато: Август 28, 2023, 05:18:19 поподне »
Znam za to da je ime Milika mahom ime žena, što će reći da je prezime Milikić po svoj prilici vrlo verovatno matronimsko.
Prezime Petrić je mahom, takođe matronimsko prezime, tj. nastalo po pretkinji, osobi ženskog pola.

Moram priznati, kada se izučavaju matronimska prezimena i krnja patronimska prezimena naročito (Tipa Perić, Mikić, Jović, Radić itd.) znaju zadavati dosta muke. Zna se desiti, usled manjka izvora i predanja, da ljudi misle da je njihovo prezime krnje patronimsko (bez sufiksa -ov / -ev u sebi), a da je zapravo matronimsko ili obrnuto.

Косе ми на глави, није занужду тако! Није необично, да се и мужкиње одмјела зову Милика, Радика, Гаврика; Најзад и владика је мужкиња.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Iєшɑ Влɑчɑнин

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 175
  • Припɑдник сɑȋтɑ: 6. XII 2018.−
    • Kotraža sajt
Одг: MILIKIĆI,PETRIĆI,TUBIĆI - POREKLO?
« Одговор #6 послато: Август 28, 2023, 05:40:44 поподне »
Косе ми на глави, није занужду тако! Није необично, да се и мужкиње одмјела зову Милика, Радика, Гаврика; Најзад и владика је мужкиња.

Ono jest, al kad nema u prezimenu ono -ov / -ev (primera radi: Radić i Radović nije isto, ovo drugo prezime je aksiom sam za sebe da je otac te loze bio muškarac),
nekad zna biti teško dokazati izvorom (ako ne postoji) pol osnivača loze.
Новɑковић / Iєшић – „Iєшɑ“.

Iєшић Н. Симонов (1795.−1853.) и Милєнин (1801.−1864.) потомɑк.
Ни Новɑковић Iовɑнов (1770.−1816.) нити Toшић Iєшoв (1797.−1855.).

Ван мреже StefanTuba

  • Гост
  • *
  • Поруке: 13
Одг: MILIKIĆI,PETRIĆI,TUBIĆI - POREKLO?
« Одговор #7 послато: Август 28, 2023, 06:30:08 поподне »
. Стефане Туба, раније си постављао питање о Тубићима. То смо расправљали... Упућен си на књигу Славољуба Васојевића, итд. Сад си дописао Милекићи, Петрићи. Чему понављање?


ZATO STO SAM PRE NEKI DAN DOBIOO RODOSLOV MOJIH TUBICA I TEK TAD SAZNAO DA SMO IZ ISTE GRANE KAO MILIKICI I PETRICI TJ ROD. JEL PROBLEM TEMA?
A KNJIGU IMAM. UZ DUZNO POSTOVANJE SLAVOLJUBA GENERALNO NISTA NIJE BLIZE NAPISANO NE SAMO O MOM PREZIMENU NEGO O SVIM OSTALIM U SELU..

Ван мреже StefanTuba

  • Гост
  • *
  • Поруке: 13
Одг: MILIKIĆI,PETRIĆI,TUBIĆI - POREKLO?
« Одговор #8 послато: Август 28, 2023, 06:35:09 поподне »
. Стефане Туба, раније си постављао питање о Тубићима. То смо расправљали... Упућен си на књигу Славољуба Васојевића, итд. Сад си дописао Милекићи, Петрићи. Чему понављање?


A sa druge strane otvorio sam temu jer zapravo ni ovi drugi (Milikici, Petrici) nemaju vise nekih informacija o poreklu neki misle da su iz Vasojevica, neki misle da je neko drugo pleme...

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2523
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: MILIKIĆI,PETRIĆI,TUBIĆI - POREKLO?
« Одговор #9 послато: Август 28, 2023, 06:47:38 поподне »
Миликићи припадају хаплогрупи I1, док Тубићи припадају хаплогрупи E-V13, тако да у генетичком смислу не могу припадати истом роду. Петриће са славом Савиндан још увек немамо тестиране.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: MILIKIĆI,PETRIĆI,TUBIĆI - POREKLO?
« Одговор #10 послато: Август 28, 2023, 06:51:03 поподне »

A sa druge strane otvorio sam temu jer zapravo ni ovi drugi (Milikici, Petrici) nemaju vise nekih informacija o poreklu neki misle da su iz Vasojevica, neki misle da je neko drugo pleme...
Најбоље ви вам било да нађете Петриће и Миликиће и да их тестирате. Кад утврдите евентуално сродство удружите се и исфинансирате један WGS или сличан тест и онда ће вам бити ствари јасније.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: MILIKIĆI,PETRIĆI,TUBIĆI - POREKLO?
« Одговор #11 послато: Август 28, 2023, 08:42:58 поподне »
Znam za to da je ime Milika mahom ime žena, što će reći da je prezime Milikić po svoj prilici vrlo verovatno matronimsko.
Prezime Petrić je mahom, takođe matronimsko prezime, tj. nastalo po pretkinji, osobi ženskog pola.

Moram priznati, kada se izučavaju matronimska prezimena i krnja patronimska prezimena naročito (Tipa Perić, Mikić, Jović, Radić itd.) znaju zadavati dosta muke. Zna se desiti, usled manjka izvora i predanja, da ljudi misle da je njihovo prezime krnje patronimsko (bez sufiksa -ov / -ev u sebi), a da je zapravo matronimsko ili obrnuto.

    У Црној Гори Милика је мушко име.  Није често,  а присутно је и данас. Отуда и презиме Миликић. Чује се и Милекић.