Аутор Тема: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон  (Прочитано 56827 пута)

Ван мреже stevanovicd

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 42
Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« послато: Април 16, 2014, 02:14:32 поподне »
Постована господо,

Хтео бих да опишем проблеме са којима сам се сусрео при слању узорака у FTDNA-Хјустон:

- Кад поручите материјал за тестирање ,чекате око две недеље да вам буде испоручен
-Материјал са узорцима путује до Хјустона око две недеље
-Резултат се чека око два месеца од момента кад је регистрован у FTDNA

   Све ово би било Ок да нисам имао проблема на пријему пошиљке у пошти.
Кад покажете службенику у пошти шта шаљете он тражи мишљење цариника а цариник каже да  овакав тип пошиљке може послати само правно лице !! :o
С обзиром да је моја радозналост много јача од њихове бирократије успео сам да пошаљем два узорка од пријатеља и очекујем резултате половином маја.
   Пре три дана уз велике напоре успео сам да пошаљем узорак на 67 маркера , за себе,  заиста уз дугачко убеђивање . Мислим да ми је највише у томе помогла моја пилотска униформа  ;).
   Мислим да следећи пут сигурно неће прихватити моју или било чију пошиљку ове врсте зато молим Синишу , Млађу ...да се изнађе начина како да заобиђемо овакве непријатности.

Позз
Драган

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #1 послато: Април 16, 2014, 02:30:57 поподне »
Постована господо,

Хтео бих да опишем проблеме са којима сам се сусрео при слању узорака у FTDNA-Хјустон:

- Кад поручите материјал за тестирање ,чекате око две недеље да вам буде испоручен
-Материјал са узорцима путује до Хјустона око две недеље
-Резултат се чека око два месеца од момента кад је регистрован у FTDNA

   Све ово би било Ок да нисам имао проблема на пријему пошиљке у пошти.
Кад покажете службенику у пошти шта шаљете он тражи мишљење цариника а цариник каже да  овакав тип пошиљке може послати само правно лице !! :o
С обзиром да је моја радозналост много јача од њихове бирократије успео сам да пошаљем два узорка од пријатеља и очекујем резултате половином маја.
   Пре три дана уз велике напоре успео сам да пошаљем узорак на 67 маркера , за себе,  заиста уз дугачко убеђивање . Мислим да ми је највише у томе помогла моја пилотска униформа  ;).
   Мислим да следећи пут сигурно неће прихватити моју или било чију пошиљку ове врсте зато молим Синишу , Млађу ...да се изнађе начина како да заобиђемо овакве непријатности.

Позз
Драган

Драгане,

многи су имали проблема приликом слања пошиљки, али тешко да ми ту шта можемо учинити.
Вјероватно законом уопште није у србији обрађено слање оваквих пошиљки и онда се све сведе на произвољна тумачења службеника.
Најбоље би било приликом слања не спомињати днк, већ рећи да се шаље прибор за нешто.
Ја сам имао среће кад сам слао, само зато, сигуран сам, што службеница у пошти кад сам јој рекао да шаљем днк није ни знала шта је днк, можда је мислила да је то нека врста ексера или сл, а није хтјела даље да се распитује.

Мислим да се тако малим лукавством може послати.

Али опет све зависи од случаја до случаја.

Ван мреже rajo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 148
  • E-BY14160
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #2 послато: Април 16, 2014, 04:27:59 поподне »
Moja iskustva su da sve mnogo lakse prodje u manjim mestima.
Ja sam do sada organizovao slanje 8 uzoraka.
Iz Novog Pazara, Kragujevca, Panceva, Kosovske Mitrovice... otislo je bez problema.
U Beogradu sam prvi put probao iz jedne manje poste, upravnica podste mi je preko bureka rekla da ne smeju da prime, morao sam da idem na carinsku postu.
Tako da iz Beograda idem pravo na carinsku postu, da ne gubim vreme, Tamo je do sada uvek bilo da prvo idem kod carinika. Prvi put kazu moze, stavi u veci koverat. Drugi i treci put isto tako. Poslednji put prvo kazu "samo pravno lice", onda nakon manjeg objasnjenja "stavi u kutiju".
Mislim da je najjednostavnije ipak reci (to planiram za ubuduce) da je u pitanju uzorak pljuvacke za nekakve zdravstvene analize. Ne pominjati DNK, jer onda oni odmah pomisle na test ocinstva, zato se i hvataju za  "pravno lice". Takodje planiram da narednih puta sa sobom nosim odstampan rodoslov i da ih udavim sa porodicnom istorijom :-)

Ван мреже stevanovicd

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 42
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #3 послато: Април 16, 2014, 08:08:57 поподне »
Мислим да ћемо се и даље довијати на овај или онај начин. Добро је што смо поделили наша искуства :D
Синиша имам лепу вест за вас, једног од ваших ``рођака`` Шаренца сам тестирао и очекујем резултате средином маја.

Позз
Драган

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1136
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #4 послато: Април 16, 2014, 09:07:37 поподне »
Я нѣсам имао невоља са слањем узорака. Найбоље йе одабрати мању пошту, они обично не питайу шта йе. Ако досађуйу са причом како се то не може слати, найбоље йе онда отићи до друге мање поште.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #5 послато: Април 17, 2014, 10:15:35 пре подне »
Мислим да ћемо се и даље довијати на овај или онај начин. Добро је што смо поделили наша искуства :D
Синиша имам лепу вест за вас, једног од ваших ``рођака`` Шаренца сам тестирао и очекујем резултате средином маја.

Позз
Драган

Драгане, да, лијепа вијест. Коначно ће се и видјети да ли смо заиста "рођаци". Резултат Шаренаца биће интересантан и због везе са великим бројем херцеговачких породица које славе Лазареву суботу: Бабићи, Зимоњићи, Давидовићи, Жерајићи и др.

Ван мреже rajo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 148
  • E-BY14160
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #6 послато: Септембар 11, 2014, 09:52:19 поподне »
Я нѣсам имао невоља са слањем узорака. Найбоље йе одабрати мању пошту, они обично не питайу шта йе. Ако досађуйу са причом како се то не може слати, найбоље йе онда отићи до друге мање поште.

Најсвежије искуство из мање поште у Београду.
- Шта је ово?
- Брис грла
- То мора преко царине
- >:(

И онда девојка вади из ормара формулар царинске декларације, на шта ми се лице развукло у осмех. Наиме, на лицу места се попуњава царинска декларација, опис "Брис уста за потребе утврђивања хаплогрупе (родослов)", комада 2. Поштарина око 270 динара, и крај.
Да ли су то променили процедуре не знам, за мене најбитније је да нема, изгледа, више замлаћивања у царинској пошти. ;D
И да, праћење пошиљке каже да је у року од два дана пошиљка прошла царину и на путу је за Хјустон

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #7 послато: Октобар 16, 2014, 08:12:57 поподне »
Ја сам данас послао прибор за узимање букалног бриса из једне веће београдске поште без икаквих проблема. Бочице су биле у прозирној фолији, како се по прописаним правилима, требају вратити у Хјустон. Нисам морао да попуњавам ни царинску декларацију.



Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #8 послато: Октобар 16, 2014, 11:12:36 поподне »
Ја сам данас послао прибор за узимање букалног бриса из једне веће београдске поште без икаквих проблема. Бочице су биле у прозирној фолији, како се по прописаним правилима, требају вратити у Хјустон. Нисам морао да попуњавам ни царинску декларацију.

Одлично Amicus. Чекамо резултате сад. Колико се сећам, Дугиће смо повезали са Дробњацима, или евентуално Малешевцима. Слава је Ђурђевдан.

У сваком случају типујем на I2a, или I1. Не би било лоше да организујемо кладионицу Порекло.рс, када су рез. генетског тестирања у питању. :)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #9 послато: Октобар 17, 2014, 02:54:18 поподне »
Одлично Amicus. Чекамо резултате сад. Колико се сећам, Дугиће смо повезали са Дробњацима, или евентуално Малешевцима. Слава је Ђурђевдан.

У сваком случају типујем на I2a, или I1. Не би било лоше да организујемо кладионицу Порекло.рс, када су рез. генетског тестирања у питању. :)

Моји Дугићи су Ђурђевштаци, али бивши Игњатијевштаци. Конкретних доказа да су Малешевци нема, али доста посредних указује да јесу, па због тога дајем благу предност Малешевцима. Ако би се то потврдило, имали бисмо већ неколико људи са теоријом о Малешевцима, а чији се резултати подударају.

Да, не би било лоше организовати неко предвиђалиште, где би се могле изнети претпоставке о чекајућим резултатима, засноване на претходном истраживању у оквиру класичне генеалогије. То да нам убије време док чекамо. ;)



Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #10 послато: Октобар 17, 2014, 03:30:38 поподне »
Моји Дугићи су Ђурђевштаци, али бивши Игњатијевштаци. Конкретних доказа да су Малешевци нема, али доста посредних указује да јесу, па због тога дајем благу предност Малешевцима. Ако би се то потврдило, имали бисмо већ неколико људи са теоријом о Малешевцима, а чији се резултати подударају.

Да, не би било лоше организовати неко предвиђалиште, где би се могле изнети претпоставке о чекајућим резултатима, засноване на претходном истраживању у оквиру класичне генеалогије. То да нам убије време док чекамо. ;)

Ћустићи из Осиње код Модриче су тестирани као I2a Din S, а славе св. Игњатија. Тако да се ја кладим на I2a Din S. Колики је улог?  :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #11 послато: Октобар 17, 2014, 03:50:08 поподне »
Ћустићи из Осиње код Модриче су тестирани као I2a Din S, а славе св. Игњатија. Тако да се ја кладим на I2a Din S. Колики је улог?  :)

Квота на I2a је за сада 1,05. Неће се пуно зарадити, осим ако се не појави јака конкуренција. :)

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #12 послато: Октобар 17, 2014, 04:54:04 поподне »
Нека буде R1a! :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #13 послато: Октобар 17, 2014, 05:08:37 поподне »
Ево ја ћу да кажем I1. Да оставимо и Дробњаке у игри. Не треба заборавити помен презимена Дугић у овом племену 1877. године. А и слава је "дробњачка", можда су је из неког разлога вратили.

Мале су шансе, али што би рекао Del Boy: "He Who Dares, Wins!" :)

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #14 послато: Октобар 17, 2014, 05:19:49 поподне »
Нека буде R1a! :)

Петре, на коју мислиш? М458 или Z280? Можда мало изнеђења са Z92?  ;D
Икавац

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #15 послато: Октобар 17, 2014, 06:07:55 поподне »
Петре, на коју мислиш? М458 или Z280? Можда мало изнеђења са Z92?  ;D
Било која, само анти-I2a. ;)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #16 послато: Октобар 17, 2014, 06:44:42 поподне »
Ћустићи из Осиње код Модриче су тестирани као I2a Din S, а славе св. Игњатија. Тако да се ја кладим на I2a Din S. Колики је улог? :)

Има их још двојица тестираних, један наш (такође Игњатијевштак) и један Американац, који би се могли прикључити Ћустићу. Обојица су тестирани у FTDNA на 37 маркера. Имам ту негде записане и њихове резултате.



Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #17 послато: Октобар 17, 2014, 06:52:45 поподне »
Из околине Осиње је српски глумац Слободан Ћустић. Сва је прилика I2a:



Треба убацити те нове резултате у днк пројекат.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #18 послато: Октобар 17, 2014, 07:51:23 поподне »
Американац је Clauder, а ово су његови резултати:

13 24 15 11 14-15 11 13 13 13 11 30 18 8-10 11 11 25 15 19 31 12-14-15-15 10 10 21-21 15 12 17 18 34-35 11 10 11 8 15-15 7 11 10 8 12 9 12 22-23 16 10 12 12 12 7 10 31 21 14 14 10 13 11 11 12 9

Не знам да ли сам ја погрешио или се он у међувремену додатно тестирао, углавном уместо на 37 имамо га тестираног на 67 маркера.

Што се тиче овог нашег човека, нисам успео да сазнам како се презива, знам само да су његови некада славили Игњатијевдан, и да је пореклом из једног места са Требаве (и да се његово породично предање о даљој прошлости више-мање подудара са мојим). Ово су његови резултати:

13 24 15 11 14-15 11 13 13 13 11 30 18 8-10 11 11 25 15 19 31 12-14-15-15 11 10 21-21 15 12 17 19 35-37 11 10



Аксић

  • Гост
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #19 послато: Октобар 20, 2014, 04:52:07 пре подне »
Моји Дугићи су Ђурђевштаци, али бивши Игњатијевштаци. Конкретних доказа да су Малешевци нема, али доста посредних указује да јесу, па због тога дајем благу предност Малешевцима. Ако би се то потврдило, имали бисмо већ неколико људи са теоријом о Малешевцима, а чији се резултати подударају.

Да, не би било лоше организовати неко предвиђалиште, где би се могле изнети претпоставке о чекајућим резултатима, засноване на претходном истраживању у оквиру класичне генеалогије. То да нам убије време док чекамо. ;)

Добро ће да се начекаш ако си баксуз као што сам ја! Ја немам више стрпљења за чекање. Ове седмице биће осма недеља од како су они примили мој узорак у лабараторији и још увек нема никаквог одговора са њиховог сајта. Ја сам прошле недеље замолио пријатеља из Америке да их позове он је то учинио и пријатељу су рекли да су моји маркери од 1 до 12 готови, а да им треба још 7 до 14 дана да ураде остале маркере од 13 до 25. Онда сам одлучио да им пошаљем имејл на: [email protected] пријатељ ми је рекао напиши им следеће: Hi, I would like to know when my dna 25 marker test will be completed? Ostavio sam podatke ime, prezime, adresu kit brojа i u roku od 48 sati dobio sam njihov odgovor:

Aiting Results button, Have a great day, Morgan T. Support Supervisor Data Assurance.  Одговорио ми је да још чекају на резултате и као свако добро ми је пожелео.

Ја се надам да ћу наредних дана добити прве резултате на 12 маркера, ове седмице истиче и задња осма недеља од како су мој узорак примили у лабараторији или ће ми у једно стићи исход на 25 маркера. Не буде ли ми ништа стигло ове седмице, не остаје ми ништа више, него да им извршим притисак и да их затрпам порукама и да замолим пријатеља да их још једном позове и да их пита због чега одугловаче.

Да сам радио надограђивање имао би разумевања и не би се бунио, чекао би шест месеци па и више ако би требало. Мене иритира и страшно нервира њихова неправда, неком стижу резултати на 12 маркера у року од три недеља до месец дана од како приме узорак у лабораторији, или неком су резултати на 37 маркера готови за свега месец ипо, а ја чекам на пишњивих 25 маркера два месеца и још увек нема одоговора ни за првих 12 маркера.   

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #20 послато: Октобар 20, 2014, 07:31:03 пре подне »
Добро ће да се начекаш ако си баксуз као што сам ја! Ја немам више стрпљења за чекање. Ове седмице биће осма недеља од како су они примили мој узорак у лабараторији и још увек нема никаквог одговора са њиховог сајта. Ја сам прошле недеље замолио пријатеља из Америке да их позове он је то учинио и пријатељу су рекли да су моји маркери од 1 до 12 готови, а да им треба још 7 до 14 дана да ураде остале маркере од 13 до 25. Онда сам одлучио да им пошаљем имејл на: [email protected] пријатељ ми је рекао напиши им следеће: Hi, I would like to know when my dna 25 marker test will be completed? Ostavio sam podatke ime, prezime, adresu kit brojа i u roku od 48 sati dobio sam njihov odgovor:

Aiting Results button, Have a great day, Morgan T. Support Supervisor Data Assurance.  Одговорио ми је да још чекају на резултате и као свако добро ми је пожелео.

Ја се надам да ћу наредних дана добити прве резултате на 12 маркера, ове седмице истиче и задња осма недеља од како су мој узорак примили у лабараторији или ће ми у једно стићи исход на 25 маркера. Не буде ли ми ништа стигло ове седмице, не остаје ми ништа више, него да им извршим притисак и да их затрпам порукама и да замолим пријатеља да их још једном позове и да их пита због чега одугловаче.

Да сам радио надограђивање имао би разумевања и не би се бунио, чекао би шест месеци па и више ако би требало. Мене иритира и страшно нервира њихова неправда, неком стижу резултати на 12 маркера у року од три недеља до месец дана од како приме узорак у лабораторији, или неком су резултати на 37 маркера готови за свега месец ипо, а ја чекам на пишњивих 25 маркера два месеца и још увек нема одоговора ни за првих 12 маркера.

Јеси ли провјерио свој налог на њиховом сајту? Тамо знају да ставе резултате, а да те и не обавијесте. Бар би на 12 маркера требало да су већ готови.

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #21 послато: Октобар 20, 2014, 08:26:38 пре подне »
За мене је наручено проширење тестирања са 12 на 67 маркера 28.8.2014. године.
Још увијек нисам добио ништа (па ни 25 маркера), док је нпр. Новаковић, који је истог дана кад и ја наручио проширење тестирања са 37 на 111 маркера, резултате добио још у првој недељи октобра.

Аксић

  • Гост
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #22 послато: Октобар 20, 2014, 09:59:50 пре подне »
Јеси ли провјерио свој налог на њиховом сајту? Тамо знају да ставе резултате, а да те и не обавијесте. Бар би на 12 маркера требало да су већ готови.

Сваког дана по неколико пута проверавам мој налог, али бадава иста прича.

Аксић

  • Гост
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #23 послато: Октобар 20, 2014, 10:41:54 пре подне »
За мене је наручено проширење тестирања са 12 на 67 маркера 28.8.2014. године.
Још увијек нисам добио ништа (па ни 25 маркера), док је нпр. Новаковић, који је истог дана кад и ја наручио проширење тестирања са 37 на 111 маркера, резултате добио још у првој недељи октобра.

Написао сам у претходном коментару да се ради о додатном надограђивању не би се бунио. Ја мислим да су они неозбиљна лабараторија, и да као професионалци требају и морају да раде брже. Неко ће можда имати оправдање за њих да имају пуно посла, шта мене интересује или било кога другог што они имају пуно посла, они су за то плаћени и требају боље да се организују и да брже раде.   
« Последња измена: Октобар 20, 2014, 10:44:06 пре подне Аксић »

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #24 послато: Октобар 23, 2014, 01:53:44 пре подне »
Писао сам људима из FTDNA у вези мојих резултата (чекам проширење са 12 на 67 маркера од 28.8.2014. године).
Вечерас је стигао одговор:
"Hello,
Thank you for your email. Y-DNA tests are currently delayed due to lab volume. If your sample passes quality control, we expect results to be available in about 2-3 weeks. We sincerely apologize for the delay and thank you for your patience as we work diligently to yield accurate results."

Ван мреже rajo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 148
  • E-BY14160
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #25 послато: Октобар 23, 2014, 12:35:31 поподне »
Имају очигледно пуне руке посла око BigY...Боље да ћутимо да не схвате да им се не исплати да уопште раде те "ситније" тестове  :D Шта ћемо онда?  :(

Аксић

  • Гост
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #26 послато: Октобар 23, 2014, 01:31:38 поподне »
Имају очигледно пуне руке посла око BigY...Боље да ћутимо да не схвате да им се не исплати да уопште раде те "ситније" тестове  :D Шта ћемо онда?  :(

Они нису једина лабораторија на свету.

Ван мреже rajo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 148
  • E-BY14160
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #27 послато: Октобар 23, 2014, 03:16:47 поподне »
Пошто администрирам узорке од десетак људи који стоје код њих, од којих је барем двоје већ покојно, за мене нема алтернативе.

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #28 послато: Октобар 30, 2014, 11:39:32 пре подне »
"Results for your Y-DNA testing have been delayed. We have updated your predicted completion date, and action by you is not usually required. Note that predicted dates are an estimate and subject to lab volume and quality control. There are several possible reasons for the delay. The first is elevated lab demand for this test. The second is that one or more panels did not produce clear results and is being rerun. Less commonly, your sample failed. In this case, if we have an unused vial in storage, we have begun extracting DNA from it. If we need a new sample and do not have one in storage, we will mail another DNA kit to your address on file."

Од јутрос ми ово стоји крај предвиђеног времена за добијање резултата.
Прије ми је стајало 1-2 недеље, од јутрос стоји 2-4.
У питању је проширење са 12 на 67 маркера. Прошле недеље су ми стигли сви панели осим панела 26-37.

Да ли је ко имао сличну ситуацију?

Ван мреже rajo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 148
  • E-BY14160
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #29 послато: Октобар 30, 2014, 12:27:07 поподне »
Чини ми се да сам једном приликом имао сличну ситуацију. Ништа посебно, пробили су рок, нема бриге.
Мени је последње испитивање закаснило (12 маркера) тачно четири недеље (стигло данас, а предвиђено 2.10.)

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #30 послато: Новембар 03, 2014, 11:38:29 поподне »
"Results for your Y-DNA testing have been delayed. We have updated your predicted completion date, and action by you is not usually required. Note that predicted dates are an estimate and subject to lab volume and quality control. There are several possible reasons for the delay. The first is elevated lab demand for this test. The second is that one or more panels did not produce clear results and is being rerun. Less commonly, your sample failed. In this case, if we have an unused vial in storage, we have begun extracting DNA from it. If we need a new sample and do not have one in storage, we will mail another DNA kit to your address on file."

Од јутрос ми ово стоји крај предвиђеног времена за добијање резултата.
Прије ми је стајало 1-2 недеље, од јутрос стоји 2-4.
У питању је проширење са 12 на 67 маркера. Прошле недеље су ми стигли сви панели осим панела 26-37.

Да ли је ко имао сличну ситуацију?

Imao sa malo lošeg iskustva sa njima, i čuo sam od drugih takođe da se događa da rezultati kasne.
Mislim da nijesam čovjek velikih prohtjeva, ali jedan put mi je rezultat zakasnijo više od dva mjeseca i mislim da to nije u redu.

Trenutno sam u kontaktu sa njima zbog nekakvog problema sa funkcijom ”Y-DNA matches”, postoji jedna očigledna greška koju mi već mjesec dana "istražuju". Prije par dana dobio sam mail, žena mi piše da još nijesu stigli da srede.. “it has been extremely busy around here these days”.
Језик је од меса и свашта меље.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #31 послато: Новембар 07, 2014, 07:36:21 поподне »
Данас сам послао још један узорак у ФТДНА. Овај пут ме нису питали ни шта шаљем. Надам се да ће стићи уредно.



Аксић

  • Гост
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #32 послато: Новембар 17, 2014, 09:14:25 поподне »
Мени још увек нису стигли исходи за првих 12 маркера и ова седмица биће дванаеста од како су примили мој узорак у лабораторији. У осмој недељи односно 24. октобра стигли су ми исходи за 13 до 25 маркера. Много се чека, мислим да то није уреду. Сутра ћу највероватније да им пишем, али унапред знам који ће им бити одговор, као и прошли пут кад сам им писао, али вреди да покушам можда и нешто помогне.   
« Последња измена: Новембар 17, 2014, 09:19:35 поподне Аксић »

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #33 послато: Новембар 17, 2014, 09:35:43 поподне »
У сличној сам ситуацији, осим што се код мене ради о подизању са 12 на 67 маркера.
Овако стоје ствари:
- наручено проширење: 28.8.2014. године
- лабораторија примила узорак: 4.9.2014. године
- први резултати (фали још само један панел): 24.10.2014. године

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #34 послато: Новембар 25, 2014, 01:59:58 поподне »
До понедељка су предвиђали да ће ми посљедњи панел стићи за 1-2 недеље, а сада су то подигли на 2-4.
Стварно претјерују, развлаче тај један панел од 24.10.2014. године.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #35 послато: Новембар 25, 2014, 05:33:09 поподне »
До понедељка су предвиђали да ће ми посљедњи панел стићи за 1-2 недеље, а сада су то подигли на 2-4.
Стварно претјерују, развлаче тај један панел од 24.10.2014. године.

Стигли су ти данас резултати (Dinaric Alps DNA Project):

https://www.familytreedna.com/public/dinaric_alps_dna/default.aspx?section=yresults

mladjo

  • Гост
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #36 послато: Новембар 25, 2014, 10:51:16 поподне »
« Последња измена: Новембар 25, 2014, 10:55:31 поподне млађо »

Аксић

  • Гост
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #37 послато: Децембар 02, 2014, 03:52:07 пре подне »
...
« Последња измена: Фебруар 02, 2015, 07:07:16 пре подне Аксић »

mladjo

  • Гост
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #38 послато: Децембар 02, 2014, 01:25:21 поподне »
Хоћу да тестирам брата од ујака, он је малолетан и има седамнаест година. Питао сам брата он каже да није проблем хоће да уради ДНК анализу, пошто је малолетан рекао сам му да пита мајку за сагласност, његова мајка нема ништа против и рекла му је да може да се тестира. Е, сад ако се наручи кит на братово име, кит ће стићи на кућну адресу без проблема, али сам сигуран да ће да буде проблема када треба да га врати и пошаље у Хујстон, зато што је малолетан. Неодлучан сам и не знам шта да радим? Да ли да наручим кит на братово име или на име његове мајке?

Кит може да пошаље било ко (мајка, стриц, рођак, итд)...не видим проблем.

Аксић

  • Гост
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #39 послато: Децембар 02, 2014, 02:52:44 поподне »
Кит може да пошаље било ко (мајка, стриц, рођак, итд)...не видим проблем.

Е одлично онда!

Аксић

  • Гост
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #40 послато: Децембар 02, 2014, 06:06:50 поподне »
Може ли неко да ми ово преведе:

Results for your Y-DNA testing have been delayed. We have updated your predicted completion date, and action by you is not usually required. Note that predicted dates are an estimate and subject to lab volume and quality control. There are several possible reasons for the delay. The frist is elevated lab demand for this test. The second is that one or more panels did not produce clear results and is being rerun.

Less commonly, your sample failed. In this case, if we have an unused vial in storage, we have begun extracting DNA from it. If we need a new sample and do not have one in storage, we will mail another DNA kit to your address on file.

Ван мреже rajo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 148
  • E-BY14160
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #41 послато: Децембар 02, 2014, 08:15:39 поподне »
Не секирај се ништа, пренатрпани су послом, па то твоје касни. Већ ми се то једном десило, а и тренутно ми је један узорак у истом овом стању. Значи, мораш да се стрпиш.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #42 послато: Децембар 29, 2014, 03:56:18 поподне »
Слична порука се сад налази и на страници за моје резултате. Требали су ових дана да буду готови, али све је пролонгирано за наредних месец дана.



Аксић

  • Гост
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #43 послато: Фебруар 02, 2015, 09:08:05 пре подне »
Мој узорак је стигао у ФТДНА лабораторији 03.09.2014  и стигао ми је исход за панел два,  24.10.2014 - значи за 7 недеља и два дана (за 51 дан) и очекивао сам да ће ми стићи панел један најкасније до средином децембра, међутим од тога није било ништа још увек чекам на панел један. Ја сам у међувремену 01.12.2014 наручио панел три. За панел један веровали или не четири пута заредом су давали нове рокове као биће готов панел један за 1 до 2 недеље па повечају на 6 до 8 недеља, па то истекне онда опет повечају, а за панел три два пут су мењали рокове, сад као стоји да ће панел један и касније наручени панел три бити готови у периоду 02/11/2015 - 02/25/2015.

Од како су добили мој узорак до дана данашњег има укупно 21 недеља и 5 дана (данас је 153 дан) то су укупно пет пуних месеци веома дуг период, разочарао сам се нисам ни сањао  да ће ово да ме снађе. За њих немам више стрпљења и живаца, они су неозбиљни и лажови. После свега сумњам да ће и овај нови рок који су ми дали да ће га испоштовати, ако ми не буде стигао резултат за панел један до 25. фебруара ј. им све. И касније наручени панел три је већ требао бити готов прошло је два месеца, односно осам недеља. 
« Последња измена: Фебруар 02, 2015, 09:10:28 пре подне Аксић »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #44 послато: Фебруар 02, 2015, 01:52:00 поподне »
Мој узорак је стигао у ФТДНА лабораторији 03.09.2014  и стигао ми је исход за панел два,  24.10.2014 - значи за 7 недеља и два дана (за 51 дан) и очекивао сам да ће ми стићи панел један најкасније до средином децембра, међутим од тога није било ништа још увек чекам на панел један. Ја сам у међувремену 01.12.2014 наручио панел три. За панел један веровали или не четири пута заредом су давали нове рокове као биће готов панел један за 1 до 2 недеље па повечају на 6 до 8 недеља, па то истекне онда опет повечају, а за панел три два пут су мењали рокове, сад као стоји да ће панел један и касније наручени панел три бити готови у периоду 02/11/2015 - 02/25/2015.

Од како су добили мој узорак до дана данашњег има укупно 21 недеља и 5 дана (данас је 153 дан) то су укупно пет пуних месеци веома дуг период, разочарао сам се нисам ни сањао  да ће ово да ме снађе. За њих немам више стрпљења и живаца, они су неозбиљни и лажови. После свега сумњам да ће и овај нови рок који су ми дали да ће га испоштовати, ако ми не буде стигао резултат за панел један до 25. фебруара ј. им све. И касније наручени панел три је већ требао бити готов прошло је два месеца, односно осам недеља.

И ја бих рекао да су стварно претјерали. Искрено говорећи, нисам имао оваквих проблема са њима. Углавном су ми резултати стизали и прије назначеног рока.

Имам информацију да посебно воле да одуговлаче код припадника хаплогрупе R1a, a ни J2b M205 им нису драги... :)

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #45 послато: Фебруар 04, 2015, 12:10:31 поподне »
Ja sam pokrenuo priču 06/11/2014. (uplatio i uputio zahtev), oni mi poslali bočice, ja im poslao uzorak DNK 12/12/2014., u labaratoriju stigao uzorak 18/12/2014., procenjeno da će rezultat biti gotov 15/01/2015 - 29/01/2015, i još uvek ništa. Nema nikakvog obaveštenja, mada sam ja čuo od jednog poznanika da su imali problem sa dobavljačem neke laboratorijske opreme pa zbog toga kasne svima, ali voleo bih da mi daju bar neku informaciju za koliko se ta procena kada će biti gotovo dalje prolongira. Hteo sam da ih pitam ali nikako da provalim na koju mejl adresu da im se obratim. Na sajtu myFTDNA nigde ne vidim njihovu adresu, samo sam uspeo da nađem tel. ali ne bih baš da ih zovem, koliko sam dobar sa engleskim dok bih im objasnio stigao bi mi račun veći nego što sam dao za test. Evo sad će ovih dana biti ravno tri meseca od kad sam poslao zahtev za testiranje. Stvarno nisam očekivao da će se to toliko odugovlačiti.

Аксић

  • Гост
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #46 послато: Фебруар 04, 2015, 01:08:41 поподне »
Ja sam pokrenuo priču 06/11/2014. (uplatio i uputio zahtev), oni mi poslali bočice, ja im poslao uzorak DNK 12/12/2014., u labaratoriju stigao uzorak 18/12/2014., procenjeno da će rezultat biti gotov 15/01/2015 - 29/01/2015, i još uvek ništa. Nema nikakvog obaveštenja, mada sam ja čuo od jednog poznanika da su imali problem sa dobavljačem neke laboratorijske opreme pa zbog toga kasne svima, ali voleo bih da mi daju bar neku informaciju za koliko se ta procena kada će biti gotovo dalje prolongira. Hteo sam da ih pitam ali nikako da provalim na koju mejl adresu da im se obratim. Na sajtu myFTDNA nigde ne vidim njihovu adresu, samo sam uspeo da nađem tel. ali ne bih baš da ih zovem, koliko sam dobar sa engleskim dok bih im objasnio stigao bi mi račun veći nego što sam dao za test. Evo sad će ovih dana biti ravno tri meseca od kad sam poslao zahtev za testiranje. Stvarno nisam očekivao da će se to toliko odugovlačiti.

Колико си маркера наручио?  Њихова мејл адреса је: [email protected]

Ма каква опрема то је само изговор. Они су јако позната лабораторија у свету, код њих се тестирају људи широм света и они имају велике приходе, може да купе хиљаду и хиљаду опрема а не једну.

Па ваљда су ти дали нови рок, уђи на свој налог и провери, не верујем да ти још увек стоји "15/01/2015 - 29/01/2015. или?

 

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #47 послато: Фебруар 04, 2015, 03:18:41 поподне »
Naručio sam 12 markera, potajno se nadam da će se desiti da urade možda na 25 jer sam čuo da se dešava da na 12 ne mogu da odrede haplogrupu pa onda ,,na račun kuće'' urade na veći br. markera. Ma zezam se, da mi bar urade na ovih 12, uvenuh više čekajući. Promene datuma nema, i dalje stoji 01/15/2015 - 01/29/2015. Ako se do petka ništa ne desi moraću da im pišem.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #48 послато: Фебруар 04, 2015, 07:24:38 поподне »
Naručio sam 12 markera, potajno se nadam da će se desiti da urade možda na 25 jer sam čuo da se dešava da na 12 ne mogu da odrede haplogrupu pa onda ,,na račun kuće'' urade na veći br. markera. Ma zezam se, da mi bar urade na ovih 12, uvenuh više čekajući. Promene datuma nema, i dalje stoji 01/15/2015 - 01/29/2015. Ako se do petka ništa ne desi moraću da im pišem.

Боље им пиши одмах, јер можеш да се позовеш да је предвиђени рок прошао, па макар да ти кажу који је следећи.



Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #49 послато: Фебруар 06, 2015, 08:26:21 пре подне »
Јуче сам им писао и поставио питање шта се дешава са мојим резултатима теста, а данас добих ово, али не и одговор:

Dear Valued Customer,
 
Since 2012 Family Tree DNA has teamed up with MyHeritage to integrate our DNA tests to their international customer base of 80 millions users.  This represents an additional step by Family Tree DNA in expanding into new markets for the benefit of our more than 8,100 Surname and Geographic Projects.
 
Family Tree DNA is again partnering with MyHeritage to offer a limited-time price reduction on MyHeritage's specialized historical records collection, SuperSearch.  You will save over 50% when you sign up for a new MyHeritage subscription or renew your existing MyHeritage subscription.
 
SuperSearch is the perfect companion to DNA for boosting your family history research.  SuperSearch includes:
 
 • More than 6 billion historical records
 • 1.5 billion exclusive family tree profiles
 • Birth, marriage, death, and cencus records
 • World's largest collection of historical newspapers
 • Millions of tombstone photos
 • Hundreds of exclusive online databases
 • Millions more records added each month
 
Automated Record Matching
 
With this unique offer, you will also enjoy full access to MyHeritage’s Record Matching Technology at no additional cost.  This extremely powerful feature automatically matches historical records to names in your MyHeritage family tree.
 
Plus All Family Tree Tools
 
This offer comes with a PremiumPlus account on MyHeritage which provides these benefits:
 • Premium Family Tree Builder genealogy software for Windows and Mac
 • Unlimited capacity for your family tree and photos
 • Free Smart Matches – matches between your tree and all other trees on MyHeritage, to discover new relatives
 
All of these features, which include everything MyHeritage has to offer, are now available to Family Tree DNA customers and friends for unlimited one year access at the exclusive special price of $99.95.  This represents a savings of more than 50% over the regular price. 
 

This offer is only available until February 9, 2015.  This is outstanding value at 1/3 of the price of Ancestry.com’s competing service.  Together, Family Tree DNA and MyHeritage represent the most advanced combination of genealogical research tools available in the market.
 


Аксић

  • Гост
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #50 послато: Фебруар 06, 2015, 09:42:25 пре подне »
vojinena,

Одговор ће да добијеш можда данас, можда за четири, можда за десет дана нема ту правила. Када сам им ја писао први пут, одговор сам добио после седам дана, писао сам им још једном то је било средином децембра и одговорили су ми после другог дана. Надам се да нећу морати да им пишем по трећи пут и да ће да ми стигну резултати до 25 фебруара. Ако опет промене рокове на оба панела полудећу, ако се то деси биће пети нови рок за панел један и трећи рок за панел три. У случају да се то деси писаћу им све и свашта, биће ту увреде и псовке свакако, јер доста сам више био стрпљив.   

« Последња измена: Фебруар 06, 2015, 09:43:59 пре подне Аксић »

mladjo

  • Гост
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #51 послато: Фебруар 06, 2015, 11:50:24 пре подне »
vojinena,

Одговор ће да добијеш можда данас, можда за четири, можда за десет дана нема ту правила. Када сам им ја писао први пут, одговор сам добио после седам дана, писао сам им још једном то је било средином децембра и одговорили су ми после другог дана. Надам се да нећу морати да им пишем по трећи пут и да ће да ми стигну резултати до 25 фебруара. Ако опет промене рокове на оба панела полудећу, ако се то деси биће пети нови рок за панел један и трећи рок за панел три. У случају да се то деси писаћу им све и свашта, биће ту увреде и псовке свакако, јер доста сам више био стрпљив.   

Шарко,
без обзира колико каснили резултати теста, не мислим да су рјешење псовке и увриједе на рачун ФТДНА, јер поменутим поступком можеш произвести контра ефекат (њима се можда не жури)...боље се наоружати додатним стрпљењем.
« Последња измена: Фебруар 06, 2015, 11:53:59 пре подне млађо »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #52 послато: Фебруар 06, 2015, 01:28:22 поподне »
Тај сам мејл vojinena јутрос добио и ја. У питању је циркуларно писмо и нема везе са твојим упитом. Одговор ћеш вероватно добити током дана или у наредних неколико дана.



Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #53 послато: Фебруар 06, 2015, 07:43:50 поподне »
Управо тако, данас поподне добих одговор:

Hello,

We apologize for the delay in reporting your results on your Y-DNA Test.

In the last few months a supplier of an important component of our Y-DNA tests ceased production of that component, somewhat unexpectedly. In order to complete our Y-DNA tests we had to upgrade to the next generation of sequencers to most efficiently process the test. In effect this caused an unexpected R and D project within the lab.

Our lab has been very meticulous in the development of this new procedure because the reliability of your results is paramount, however Research & Development takes time. The Lab has completed and successfully tested each step of the process to reach the level of confidence necessary to begin reporting results, however we do have a respectable backlog that will take several weeks of overtime to clear up. We will be much faster in the future with this test.

We have resumed production and have placed your test in a high priority status. Unfortunately, we have to work through the backlog that is a consequence of the change required.

Thank you for your understanding and patience.


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #54 послато: Фебруар 20, 2015, 10:20:35 поподне »
Мени су данас померили очекивани рок за нових месец и по дана.



Аксић

  • Гост
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #55 послато: Фебруар 20, 2015, 10:58:25 поподне »
Мени су данас померили очекивани рок за нових месец и по дана.

 :( Сада радиш надограђивање са 37 на 67/111 маркера или? Ти си Тодоровић ако се не варам и припадник си хаплогрупе И1 и теби нису могли да утврде подграну на 37 маркера као и мени. И мојим пријатељима су померили рокове, једном су требали први резултати да стигну до 19. фебруара, међутим одложили су за две недеље, а остала два панела касниће сигурно још месец дана а можда и више, а другом су повечали и померили рок исто за две недеље тј. за крајем марта.

Ја сам се много нервирао што ми је каснио резултат, сада знам због чега је толико дуго каснио, зато што нису могли да ми утврде подграну на 37 макркера.
« Последња измена: Фебруар 20, 2015, 11:00:39 поподне Аксић »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #56 послато: Фебруар 20, 2015, 11:16:15 поподне »
:( Сада радиш надограђивање са 37 на 67/111 маркера или? Ти си Тодоровић ако се не варам и припадник си хаплогрупе И1 и теби нису могли да утврде подграну на 37 маркера као и мени. И мојим пријатељима су померили рокове, једном су требали први резултати да стигну до 19. фебруара, међутим одложили су за две недеље, а остала два панела касниће сигурно још месец дана а можда и више, а другом су повечали и померили рок исто за две недеље тј. за крајем марта.

Ја сам се много нервирао што ми је каснио резултат, сада знам због чега је толико дуго каснио, зато што нису могли да ми утврде подграну на 37 макркера.

Не знам како нису могли да ти утврде, кад ти прилично добро упадаш у М458. Чак си близак са неким породицама попут двојице тестираних Дуњића из Александровца.

Што се Тодоровића тиче, чини ми се да је само мало измутирани хаплотип који упада у И1 П109 род Дробњака.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #57 послато: Фебруар 21, 2015, 12:37:33 пре подне »
Ово је посебан тест, наручен око месец дана после Тодоровића, тестирање на 25 маркера.

Везано за Тодоровиће, то ћу гледати да тестирам неки од снп-ова у будућности, не би ли њихова слика била нешто јаснија.



Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #58 послато: Фебруар 21, 2015, 11:02:21 поподне »
Што се Тодоровића тиче, чини ми се да је само мало измутирани хаплотип који упада у И1 П109 род Дробњака.
Zanimljivo. To je onaj što je pod rodom L?
Језик је од меса и свашта меље.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #59 послато: Јул 02, 2015, 12:02:29 поподне »
Наручио сам један тест 14. априла , нису ми послали лозинку за налог, после када је пакет послат за Америку, требало му је два месеца да стигне. Нисам још чуо за случај да пакет путује толико

mladjo

  • Гост
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #60 послато: Јул 02, 2015, 12:09:55 поподне »
Наручио сам један тест 14. априла , нису ми послали лозинку за налог, после када је пакет послат за Америку, требало му је два месеца да стигне. Нисам још чуо за случај да пакет путује толико

Имали смо пар случајева гдје су пошиљке путовале више од три мјесеца... ;D

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #61 послато: Август 13, 2015, 07:42:11 поподне »
Убија ме у појам што мора оволико да се чека на резултате  >:( сваки пут лудим

Аксић

  • Гост
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #62 послато: Август 13, 2015, 07:49:26 поподне »
Убија ме у појам што мора оволико да се чека на резултате  >:( сваки пут лудим

Колико већ дуго чекаш?

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #63 послато: Фебруар 07, 2017, 08:30:41 поподне »
Има ли ико искуства са слањем узорака из Сомбора за Хјустон?

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1944
  • G2a-FT221531
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #64 послато: Фебруар 27, 2017, 12:07:14 поподне »
За Новосађане, мала пошта на тргу Марије Трандафил у близини Матице Српске, 2 пут послат узорак, први пут у Београд, сада у Хјустон, све препоруке. Не спомињите службеницима днк, већ само реците да шаљете прибор са епруветом без икаквих узорака, неће вам правити проблем :)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #65 послато: Фебруар 27, 2017, 01:34:16 поподне »
За Новосађане, мала пошта на тргу Марије Трандафил у близини Матице Српске, 2 пут послат узорак, први пут у Београд, сада у Хјустон, све препоруке. Не спомињите службеницима днк, већ само реците да шаљете прибор са епруветом без икаквих узорака, неће вам правити проблем :)

Дакле, схватио си поенту! ;)



Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1944
  • G2a-FT221531
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #66 послато: Март 17, 2017, 06:50:42 поподне »
Путовао од Хјустона до Новог' Сада 14 дана, од НС до Хјустона 18 дана.
Сада се чека резултат   :)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4195
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #67 послато: Децембар 23, 2017, 10:51:19 поподне »
Наручих два ff теста пре месец дана, на различите адресе. Један прибор је стигао пре недељу дана, а другог још нема. Каква су ваша искуства? Да ли ови из FTDNA шаљу прибор поново ако претходно наручени није стигао у разумном року?

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #68 послато: Децембар 24, 2017, 12:01:18 пре подне »
Наручих два ff теста пре месец дана, на различите адресе. Један прибор је стигао пре недељу дана, а другог још нема. Каква су ваша искуства? Да ли ови из FTDNA шаљу прибор поново ако претходно наручени није стигао у разумном року?

Да, ФТДНА шаље нови прибор бесплатно, ако први пут не стигне у разумном року.

Ван мреже Вучина

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 94
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #69 послато: Децембар 24, 2017, 12:10:25 пре подне »
Наручих два ff теста пре месец дана, на различите адресе. Један прибор је стигао пре недељу дана, а другог још нема. Каква су ваша искуства? Да ли ови из FTDNA шаљу прибор поново ако претходно наручени није стигао у разумном року?
Имао сам слично искуство, други је стигао након два мјесеца.

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #70 послато: Децембар 24, 2017, 01:12:42 поподне »
Ја наручих прибор ради аутосомалног теста 24.11., још није стигао, тражио сам им да ми пошаљу "tracking number" за праћење пошиљке и послали су ми... Пошиљка из неког разлога стоји у Франкфурту још од 09.12....


Jelic

  • Гост
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #71 послато: Децембар 24, 2017, 01:16:35 поподне »
Ја сам изгледа имао доста среће, прибор ми је стигао за неке две недеље из Хјустона на кућну адресу и исто толико је требало и да стигне назад у Хјустон.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #72 послато: Децембар 24, 2017, 02:36:51 поподне »
Из личног искуства могу рећи да путује 14 дана. Када сам слао назад, послао сам обичном поштом без могућности on-line праћења (такође је путовало 14 дана без било каквих проблема).

Jelic

  • Гост
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #73 послато: Децембар 24, 2017, 02:40:57 поподне »
Из личног искуства могу рећи да путује 14 дана. Када сам слао назад, послао сам обичном поштом без могућности on-line праћења (такође је путовало 14 дана без било каквих проблема).

Да, исто је и код мене било.

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #74 послато: Децембар 26, 2017, 01:27:16 пре подне »
Има ли ико искуства са слањем узорака из Сомбора за Хјустон?
Poručih 111 još 10 decembra i evo još nije stiglo

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #75 послато: Април 25, 2018, 06:31:34 поподне »
Наручио сам и ја  маркер 561 баш пре неки дан ,а уз то и Family finder DNA ,тако да ми остаје да чекам ..надам се да неће бити неких претераних кашњења или било каквих проблема те врсте.
Чека се и по месец дана кад се наручи један маркер...ја од првог априла још чекам...са пошиљком овде и тамо, плус око 10 дана до две недеље (испада око месец и по од наручивања, мада вероватно ураде некад и брже...)

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1359
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #76 послато: Април 25, 2018, 06:36:47 поподне »
Чека се и по месец дана кад се наручи један маркер...ја од првог априла још чекам...са пошиљком овде и тамо, плус око 10 дана до две недеље (испада око месец и по од наручивања, мада вероватно ураде некад и брже...)

Пошто је један маркер а већ имам резлутат којој хаплогрупи припадам за то могу да се стрпим,ал ме занима за ФТДНА да ли су ту бржи(верујем да нису обзиром да се из Хјустона шаље а Јусек из Немачке)?Значи за очекивати је да се све сврши за 2-2 ипо месеца отприлике? :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #77 послато: Април 25, 2018, 06:48:11 поподне »
Пошто је један маркер а већ имам резлутат којој хаплогрупи припадам за то могу да се стрпим,ал ме занима за ФТДНА да ли су ту бржи(верујем да нису обзиром да се из Хјустона шаље а Јусек из Немачке)?Значи за очекивати је да се све сврши за 2-2 ипо месеца отприлике? :)
Не знам за Хјустон...за Немачку је вероватно око месец и по (рачунајући у то и пријем и слање пошиљке)...Милош зна боље, али разна су искуства...некима се одради и за десетак дана по пријему узорка, изгледа да нема правила)
« Последња измена: Април 25, 2018, 06:51:46 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #78 послато: Април 25, 2018, 09:21:58 поподне »
Jasam dobio rezultate za manje od mjesec dana , od dana kadasu primili... mislim na FTDNA

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1359
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #79 послато: Мај 15, 2018, 02:29:04 поподне »
Људи помагајте.Када сам баш мислио да фтдна пошаљем као обично писмо и здраво нађох у доњем углу ово
For international.customers-our kits qualify as parcels ,not letters.Please ensure appropriate postage for parcel is applied or yours samples delivery will be delayed.No cash acceepted.
Колико сам схватио мора као пакет а не као писмо.да де пошаље,међутим неће да приме као.пакет јер је лакши од 2 кг +зезају што је генетски материјал,стварно не знам шта да радим.Чујем да је раније могло да се пошаље као обично писмо,да урадим и сада тако.или?
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5302
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #80 послато: Мај 15, 2018, 02:37:12 поподне »
Људи помагајте.Када сам баш мислио да фтдна пошаљем као обично писмо и здраво нађох у доњем углу ово
For international.customers-our kits qualify as parcels ,not letters.Please ensure appropriate postage for parcel is applied or yours samples delivery will be delayed.No cash acceepted.
Колико сам схватио мора као пакет а не као писмо.да де пошаље,међутим неће да приме као.пакет јер је лакши од 2 кг +зезају што је генетски материјал,стварно не знам шта да радим.Чујем да је раније могло да се пошаље као обично писмо,да урадим и сада тако.или?

Пошаљи као препоручену пошиљку, то је довољно. Не мора то бити пакет.
Што се тиче генетског материјала, нико те не тера да то помињеш. Буди креативан па смисли начин да опишеш пошиљку без коришћења придева изведених из речи "ДНК", "генетика", "лабораторија", "медицина" и слично. Може се, само се мало потруди. Ја сам материјал који сам слао у Yseq описао као "четкице за узорковање".
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1359
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #81 послато: Мај 15, 2018, 02:46:38 поподне »
Пошаљи као препоручену пошиљку, то је довољно. Не мора то бити пакет.
Што се тиче генетског материјала, нико те не тера да то помињеш. Буди креативан па смисли начин да опишеш пошиљку без коришћења придева изведених из речи "ДНК", "генетика", "лабораторија", "медицина" и слично. Може се, само се мало потруди. Ја сам материјал који сам слао у Yseq описао као "четкице за узорковање".
Е то ме је занимало..никад нисам знао да лажем али ћу се потрудити. :D Хвала пуно у сваком случају.
« Последња измена: Мај 15, 2018, 02:50:06 поподне Делија »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5302
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #82 послато: Мај 15, 2018, 03:02:24 поподне »
Е то ме је занимало..никад нисам знао да лажем али ћу се потрудити. :D Хвала пуно у сваком случају.

Па није то лагање, само увијена истина. У томе и јесте штос, да не слажеш а да ствар прође. На пример, "четкице за узорковање" су заиста биле то - четкице за узимање ДНК узорка. Сад што нисам баш у опису детаљисао и што су четкице биле употребљене, то је друга прича  ;D
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1359
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #83 послато: Мај 15, 2018, 03:10:01 поподне »
Па није то лагање, само увијена истина. У томе и јесте штос, да не слажеш а да ствар прође. На пример, "четкице за узорковање" су заиста биле то - четкице за узимање ДНК узорка. Сад што нисам баш у опису детаљисао и што су четкице биле употребљене, то је друга прича  ;D
Мудро нема шта  ;D..успео бих да пошаљем без иједног питања да се нисам око начина слања спетљао,после кад сам видео да од тога нема ништа кад ме је питао шта шаљем у Хјустон рекао сам четкице обичне..подпитање следи јер је млађи радник био..свакако у том тренутку не бих могао да пошаљем јер нисам знао у ком формату треба да се шаље.Уз све то немм ни претерано.искиства са слањем нито пакета нити писама,ал.ето таман је дошло као ново искуство. :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #84 послато: Мај 15, 2018, 03:18:56 поподне »
Кад су мене питали шта је унутра, рекао сам само - "четкице". Никаква ми даље питања нису постављали, иако су вероватно знали о чему се ради. Морао је да се попуни неки формулар за царину и да се плати само мало више него обично.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5302
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #85 послато: Мај 15, 2018, 04:19:14 поподне »
Кад су мене питали шта је унутра, рекао сам само - "четкице". Никаква ми даље питања нису постављали, иако су вероватно знали о чему се ради. Морао је да се попуни неки формулар за царину и да се плати само мало више него обично.

Код нас "са села" тестирање још није узело маха, тако да у пошти немају појма о чему се ради. Што је мање место мања је шанса да пуно запиткују, а и можеш им у том случају испричати шта хоћеш.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1359
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #86 послато: Мај 15, 2018, 04:45:00 поподне »
Нема види се по поштанским радницима да су ово граничарски крајеви. :D Успео сам да пошаљем и без да сам измишљао топлу воду-само уз унакрсно испитивање презнојао сам се 55 пута..попунио сам царински лист,што неко написа вероватно већ и знају са чиме имају посла на царини тако да је велики део проблем већ.прошао.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1359
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #87 послато: Мај 15, 2018, 04:50:42 поподне »
Прича ми је на крају била баш глупа нер се није завршило на штапићима за узорковање,али сам рекао да служи за брисање финее прашине из аудио-уређаја-даље ме ништа нису питали,само су ми дали царински лист.Ту сам после написао на енглеском да бе садржај 1 пластична кеса,папир идве пластичне бочице.

Не знам,или су у Панчеву мало ригорознији(у 2 поште сам био)или сам им нешто сумњив. ;D
« Последња измена: Мај 15, 2018, 04:52:48 поподне Делија »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #88 послато: Мај 15, 2018, 05:04:02 поподне »
Кад сам слао из свог "села" пошиљка ми је враћена са царине. Затим, у пошти на Савском венцу брату нису дозволили да пошаље...
https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=40.0
Тако да сам ишао у Угриновачку сваки пут када бих слао узорак (три пута), иако је од мог села до Угриновачке 150км.
Прво бих отишао на царину, два пута је прошло без икаквих проблема или питања иако сам рекао о чему се ради (ДНК ради испитивања порекла, узорак, итд.)...
Последњи пут су се мало снебивали и нећкали (нека нова екипа је изгледа), али пошто сам им рекао да сам слао више пута без икаквих проблема и био веома одлучан да пошаљем, рекоше ми да тако урадим и овај пут...
На оном листу што сам попуњавао приликом слања написао сам шта је садржај (ДНК) и није било никаквих проблема. Узорак је стигао у Хјустон.
Не желим никоме да сугеришем да ради попут мене, нека иде лакшим путем ако може, чисто да поделим своје искуство.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1359
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #89 послато: Мај 15, 2018, 05:16:06 поподне »
Кад сам слао из свог "села" пошиљка ми је враћена са царине. Затим, у пошти на Савском венцу брату нису дозволили да пошаље...
https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=40.0
Тако да сам ишао у Угриновачку сваки пут када бих слао узорак (три пута), иако је од мог села до Угриновачке 150км.
Прво бих отишао на царину, два пута је прошло без икаквих проблема или питања иако сам рекао о чему се ради (ДНК ради испитивања порекла, узорак, итд.)...
Последњи пут су се мало снебивали и нећкали (нека нова екипа је изгледа), али пошто сам им рекао да сам слао више пута без икаквих проблема и био веома одлучан да пошаљем, рекоше ми да тако урадим и овај пут...
На оном листу што сам попуњавао приликом слања написао сам шта је садржај (ДНК) и није било никаквих проблема. Узорак је стигао у Хјустон.
Не желим никоме да сугеришем да ради попут мене, нека иде лакшим путем ако може, чисто да поделим своје искуство.
Дебело си се ти намучио,виом.и остали..ретко.ко.је глатко прошао.Једино сад да не буде да је то политичко решење уз навођење садржаја али не и његове употребе(нисам навео да је за ДНК тестирање) погрешно и да ми због тога не врате узорак са царине.Ово је борба ,уз стрепњу до последње секунде изгледа..
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #90 послато: Мај 15, 2018, 05:29:40 поподне »
Па биће све у реду, на крају крајева мислим да су сви успели у својој намери.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1359
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #91 послато: Мај 15, 2018, 06:10:04 поподне »
Па биће све у реду, на крају крајева мислим да су сви успели у својој намери.
То сванко,кад тад ће проћи до Хјустона узорак,али гледам да,то буде уз што мање цимање,што се тиче енергије,живаца итд.  :D
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #92 послато: Мај 15, 2018, 07:35:09 поподне »
Odeš na aerodrom i zamoliš nekog na letu za Njujork da ponese i pošalje tako i tako plaćena ti je poštarina za Ameriku.  :)  Nema nerviranja.....

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #93 послато: Мај 15, 2018, 07:44:42 поподне »
Odeš na aerodrom i zamoliš nekog na letu za Njujork da ponese i pošalje tako i tako plaćena ti je poštarina za Ameriku.  :)  Nema nerviranja.....

Хаха... па да експлодира. ;D



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5302
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #94 послато: Мај 15, 2018, 07:54:49 поподне »
Хаха... па да експлодира. ;D

Ја бих исто тако поступио кад бих слао антракс...  ;D
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #95 послато: Мај 15, 2018, 08:14:23 поподне »
Ја бих исто тако поступио кад бих слао антракс...  ;D

Nemaju svi praksu zavjere u glavi  :o :o :o :o

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5302
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #96 послато: Мај 15, 2018, 08:29:55 поподне »
Nemaju svi praksu zavjere u glavi  :o :o :o :o

Па зар би ти прихватио пакетић са бочицом непознатог садржја од потпуног странца на аеродрому да понесеш за Америку :o :o :o  :o :o?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #97 послато: Мај 15, 2018, 08:43:39 поподне »
Па зар би ти прихватио пакетић са бочицом непознатог садржја од потпуног странца на аеродрому да понесеш за Америку :o :o :o  :o :o?



 ;D ;D ;D



Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #98 послато: Мај 15, 2018, 10:04:03 поподне »
Čestosam na Surčinu nije to nikakav problem...

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1359
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #99 послато: Мај 26, 2018, 12:59:48 поподне »
Послат ми је мејл да је узорак успешно стигао у Хјустон,послао сам.га у прошли понедељак ,значи за мало.мање од две недеље је стигао.Међутим када ј реч о неком року предвиђеном за завршетак тестирања ту не могу да се сбађем,не знам.где тачно на сајту ФТДНА могу то да пратим?
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #100 послато: Мај 26, 2018, 01:33:27 поподне »
Послат ми је мејл да је узорак успешно стигао у Хјустон,послао сам.га у прошли понедељак ,значи за мало.мање од две недеље је стигао.Међутим када ј реч о неком року предвиђеном за завршетак тестирања ту не могу да се сбађем,не знам.где тачно на сајту ФТДНА могу то да пратим?

Након што ти је узорак стављен у 'batch', најбоље ти је пратити овде:
http://forums.familytreedna.com/showthread.php?p=451953

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #101 послато: Мај 26, 2018, 01:46:11 поподне »
Послат ми је мејл да је узорак успешно стигао у Хјустон,послао сам.га у прошли понедељак ,значи за мало.мање од две недеље је стигао.Међутим када ј реч о неком року предвиђеном за завршетак тестирања ту не могу да се сбађем,не знам.где тачно на сајту ФТДНА могу то да пратим?

На свом налогу са леве стране испод личних података пише Order History, па ту кликни на Complete Order History.
Мислим да постоји одређени дан у недељи када убацују узорак у процес тестирања, среда или четвртак не сећам се тачно...

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1359
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #102 послато: Мај 26, 2018, 02:05:43 поподне »
Након што ти је узорак стављен у 'batch', најбоље ти је пратити овде:
http://forums.familytreedna.com/showthread.php?p=451953
На свом налогу са леве стране испод личних података пише Order History, па ту кликни на Complete Order History.
Мислим да постоји одређени дан у недељи када убацују узорак у процес тестирања, среда или четвртак не сећам се тачно...

Хвала људи ,претпостављам да ћу чекати још.десетак дана до резултата,што је скроз коректно.Пре је стигло у Вјустон него YSEQ ,мада сам у Берлин послао.као.обично писмо.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #103 послато: Мај 30, 2018, 05:30:25 поподне »
Послат ми је мејл да је узорак успешно стигао у Хјустон,послао сам.га у прошли понедељак ,значи за мало.мање од две недеље је стигао.Међутим када ј реч о неком року предвиђеном за завршетак тестирања ту не могу да се сбађем,не знам.где тачно на сајту ФТДНА могу то да пратим?

Драго ми је да си успео послати без проблема. :)

Види да ли имаш тамо негде на профилу Историју наруџбе (Order History)?

Тамо би требало стајати кад да очекујеш резултате. ;)



Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1359
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #104 послато: Мај 30, 2018, 05:38:44 поподне »
Драго ми је да си успео послати без проблема. :)

Види да ли имаш тамо негде на профилу Историју наруџбе (Order History)?

Тамо би требало стајати кад да очекујеш резултате. ;)
А тек мени..иако сам то представио као четкице за узорковање фине прашине која запада у акустичке уређаје ;D..тешка импровизација а све због зезнутих и знатижељних Панчеваца ;D..каже између 18.06 и 06.07.ће стићи резултати..ја све нешто рачунам да че то трајати исто колико је и путовало-12-13 данна.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #105 послато: Мај 30, 2018, 05:42:40 поподне »
А тек мени..иако сам то представио као четкице за узорковање фине прашине која запада у акустичке уређаје ;D..тешка импровизација а све због зезнутих и знатижељних Панчеваца ;D..каже између 18.06 и 06.07.ће стићи резултати..ја све нешто рачунам да че то трајати исто колико је и путовало-12-13 данна.

Добро су те пустили, ако си им то рекао. ;D

Биће вероватно како је написано, ако не буде ванредних одлагања. ;)



Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1359
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #106 послато: Мај 30, 2018, 05:45:54 поподне »
Добро су те пустили, ако си им то рекао. ;D

Биће вероватно како је написано, ако не буде ванредних одлагања. ;)
Даље ме ништа нису питали.. ;D само ми дали царински лист а пре тога какве четкице па какво узорковање..добро сам проценио шта да им кажем ;) Још сам залепио коверту па уз поприличну самоувереност у то што говорим(а што је глупост најобичнија) успех да пошаљем. ;D
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #107 послато: Мај 31, 2018, 11:17:31 пре подне »
Мене, ради поређења, занима дали сте узорак послали као пакет или као писмо?
Ја живим у Швајцарској, тако да при слању ми је радница на шалтеру измерила дебљину коверте и пошто је иста мања од 2.5цм, рекла је да може ићи као писмо.

А када нешто иде као писмо, никада те не питају шта шаљеш.
Тако да таквих перипетија код слања узорка нема.

Али постоји ли иста таква шанса код нас у Србији?

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1359
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #108 послато: Мај 31, 2018, 12:21:17 поподне »
Мене, ради поређења, занима дали сте узорак послали као пакет или као писмо?
Ја живим у Швајцарској, тако да при слању ми је радница на шалтеру измерила дебљину коверте и пошто је иста мања од 2.5цм, рекла је да може ићи као писмо.

А када нешто иде као писмо, никада те не питају шта шаљеш.
Тако да таквих перипетија код слања узорка нема.

Али постоји ли иста таква шанса код нас у Србији?
За јусек сам слао као писмо и нико ме ништа није питао док за ФТДНА сам.видео да су амери нагласили да се узорак не шаље као писмо..хтео сам као палет да га пошаљем ал тежина мора да буде 2кг па сам на крају послао као препоручено писмо и ту су почели проблеми око.слања.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #109 послато: Мај 31, 2018, 01:59:03 поподне »
Да, да прочитао сам на упутству да се треба слати као пакет.
Међутим, мени ова радница тамо рече да нема потребе тамо-овамо, тако да сам га и ја исто послао као препоручено писмо. Стигло је јуче, само што је још није пребачено у лабараторију.

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #110 послато: Децембар 27, 2018, 10:02:09 поподне »
Платила сам 26.11. аутосомални тест. На мом профилу ФТДНА пише да су послали 27.11., али ми прибор још увек није стигао. Питала сам и у пошти да ли ми је нешто стигло (у случају да ми поштар није оставио обавештење о приспећу пошиљке), кажу да ништа скоро није долазило. Читала сам да многи добијају прибор у року од 2 недеље, у мом случају то је тачно месец дана. Да ли се неком дешавало да оволико чека и да ли имате предлог шта да радим? Ја очекујем да прибор стигне поштом (не ДХЛ-ом), да ли сам у праву?

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #111 послато: Децембар 27, 2018, 10:05:57 поподне »
Мени је стигло DHL-ом, док је мом пријатељу стигло обичном поштом.

Какогод, предлажем ти да се улогујеш на страницу и доле одеш у опцију "help". Дај свој Kit No. и питај их за статус тј за број пошиљке који ћеш моћи да пратиш.

Може да се пита и уживо као "chat", може се послати и емејл.

У случају да се из неког разлога вратило, нема проблема. Чим се јавиш понову пошаљу (обичном поштом) бесплатно.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #112 послато: Децембар 27, 2018, 10:08:22 поподне »
Платила сам 26.11. аутосомални тест. На мом профилу ФТДНА пише да су послали 27.11., али ми прибор још увек није стигао. Питала сам и у пошти да ли ми је нешто стигло (у случају да ми поштар није оставио обавештење о приспећу пошиљке), кажу да ништа скоро није долазило. Читала сам да многи добијају прибор у року од 2 недеље, у мом случају то је тачно месец дана. Да ли се неком дешавало да оволико чека и да ли имате предлог шта да радим? Ја очекујем да прибор стигне поштом (не ДХЛ-ом), да ли сам у праву?
Ја се тестирам преко YSEQ, имао сам сличну ситуацију. Другима је стизало у року од 2 недеље, а мени је стигао после 5 недеља. То је врло вјероватно због празника.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #113 послато: Децембар 27, 2018, 10:30:19 поподне »
Какогод, предлажем ти да се улогујеш на страницу и доле одеш у опцију "help". Дај свој Kit No. и питај их за статус тј за број пошиљке који ћеш моћи да пратиш.

Може да се пита и уживо као "chat", може се послати и емејл.

У случају да се из неког разлога вратило, нема проблема. Чим се јавиш понову пошаљу (обичном поштом) бесплатно.

Хвала, Златане. Изгледа да је све за сада "нормално", јер у опцији помоћ стоји:

Kits shipped within the United States take up to 2 weeks to arrive. Kits shipped internationally require up to 4 weeks to arrive. If you have not received your sample kit within the given time frame, you can contact support for a replacement.

Тражићу им број пошиљке за праћење ако не стигне за пар дана.

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #114 послато: Децембар 27, 2018, 10:32:11 поподне »
Ја се тестирам преко YSEQ, имао сам сличну ситуацију. Другима је стизало у року од 2 недеље, а мени је стигао после 5 недеља. То је врло вјероватно због празника.

Хвала, Radul, сигурно је и то у питању, а мени је важно да нисам изолован случај.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4195
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #115 послато: Децембар 27, 2018, 11:56:44 поподне »
Платила сам 26.11. аутосомални тест. На мом профилу ФТДНА пише да су послали 27.11., али ми прибор још увек није стигао. Питала сам и у пошти да ли ми је нешто стигло (у случају да ми поштар није оставио обавештење о приспећу пошиљке), кажу да ништа скоро није долазило. Читала сам да многи добијају прибор у року од 2 недеље, у мом случају то је тачно месец дана. Да ли се неком дешавало да оволико чека и да ли имате предлог шта да радим? Ја очекујем да прибор стигне поштом (не ДХЛ-ом), да ли сам у праву?
Прошле године сам имао сличан проблем. Више од месец дана је путовала пошиљка. Према објашњењу из ФТДНА била је неколико недеља заглављена на поштанском терминалу у Франкфурту.

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #116 послато: Децембар 29, 2018, 09:08:40 поподне »
Платила сам 26.11. аутосомални тест. На мом профилу ФТДНА пише да су послали 27.11., али ми прибор још увек није стигао. Питала сам и у пошти да ли ми је нешто стигло (у случају да ми поштар није оставио обавештење о приспећу пошиљке), кажу да ништа скоро није долазило. Читала сам да многи добијају прибор у року од 2 недеље, у мом случају то је тачно месец дана. Да ли се неком дешавало да оволико чека и да ли имате предлог шта да радим? Ја очекујем да прибор стигне поштом (не ДХЛ-ом), да ли сам у праву?
Прошле године сам имао сличан проблем. Више од месец дана је путовала пошиљка. Према објашњењу из ФТДНА била је неколико недеља заглављена на поштанском терминалу у Франкфурту.

Коначно је стигло, поштар је некако убацио пакет у сандуче  :)

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 984
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #117 послато: Децембар 29, 2018, 10:13:46 поподне »
Мени је сасвим добро за око 2 недеље стигло, па сада чекам повратни пријем. Укупно месец дана је прошло... чекам да јаве пријем.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #118 послато: Јануар 22, 2019, 03:42:28 поподне »
Да поделим искуство везано за Y-111.
Наручио сам 31.12.2018. Резултат је стигао 22.01.2019. (узорак је од раније био код њих).

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #119 послато: Јануар 22, 2019, 05:06:09 поподне »
Да поделим искуство везано за Y-111.
Наручио сам 31.12.2018. Резултат је стигао 22.01.2019. (узорак је од раније био код њих).

То је солидно.
Мени је такође надоградња с Y67 на Y111 трајала 18 дана.
Док је СНП тест на Z19851 трајао читавих 45 дана.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1359
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #120 послато: Јануар 26, 2019, 12:14:32 пре подне »
Да ли постоји нека пошта у Београду где не праве проблем око слања узорака јер су већ навикли и схватили о чему се ради због досадашњих искустава са Пореклашима? :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #121 послато: Јануар 26, 2019, 12:41:23 пре подне »
Да ли постоји нека пошта у Београду где не праве проблем око слања узорака јер су већ навикли и схватили о чему се ради због досадашњих искустава са Пореклашима? :)

Мени у новоотвореној пошти у насељу Паунов брег (Бањица) нису правили никакав проблем. Рекла сам најнормалније да хоћу да пошаљем препоручено у иностранство, жена је извадила царински лист и још неки мали зелени и објаснила ми како да попуним. При томе је обучавала колегиницу шта да ради у "оваквом случају". Питала ми је шта ми је то, а ја сам, наравно, рекла да су четкице за узорковање, али сам јој скренула пажњу да на листу треба навести садржај, са чиме се сложила и рекла ми је, скоро извињавајући се, да треба на енглеском, па сам уписала: 1 plastic bag, paper, 2 plastic bottles. Хвала свима на саветима :).

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #122 послато: Јануар 26, 2019, 09:01:15 пре подне »
Мени је Новом Београду (Козара) радница рекла да убацим у сандуче како би избегао царину и платио сам јој маркицу 100 и нешто динара. Али, треба налетети на праву жену  ;D

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5302
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #123 послато: Јануар 26, 2019, 10:48:34 пре подне »
Битна је разлика и у томе какав је узорак који се шаље. Када се шаљу само штапићи са брисом то заиста може да прође неприметно и у обичном писму, јер је малих димензија. Но када се шаље пљувачка у бочици са конзервансом, то већ није могуће послати у писму, па се не може проћи без царинске пријаве. Али изгледа да су се и на царини навикли на нас јер већ дуго нисам чуо да су некоме одбили пошиљку.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #124 послато: Јануар 26, 2019, 11:39:29 пре подне »
Не би требало ико да прави проблеме, јер је легално, само треба испоштовати процедуру. Ја сам последњи пут послао из локалне поште и написао да је садржај узорак бриса/ДНК и осим што нису имали оне жуте заштитне коверте све је било у реду.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #125 послато: Јануар 26, 2019, 11:54:33 пре подне »
Битна је разлика и у томе какав је узорак који се шаље. Када се шаљу само штапићи са брисом то заиста може да прође неприметно и у обичном писму, јер је малих димензија. Но када се шаље пљувачка у бочици са конзервансом, то већ није могуће послати у писму, па се не може проћи без царинске пријаве. Али изгледа да су се и на царини навикли на нас јер већ дуго нисам чуо да су некоме одбили пошиљку.

Ја сам управо бочице послао у писму. Убацио у сандуче, без царине.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 984
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #126 послато: Јануар 26, 2019, 05:34:55 поподне »
22. и 23. су јавили да су примили узорке мојих родитеља и 23. су узети на обраду. Сада... чекам  :)

Да ли постоји нека пошта у Београду где не праве проблем око слања узорака јер су већ навикли и схватили о чему се ради због досадашњих искустава са Пореклашима? :)
Одбили су ме на мојој пошти, на 50 метара од мене...

Отишао сам у пошту-царину... https://www.planplus.rs/posta-beograd-146/71134
Ја реко... шаљем днк узорак
Тексас?
Јесте :)
Нема проблема.

Излепише коверте, наплатише шта треба и то је то. У суштини, ако се каже да је днк узорак, неће да буде отваран - што је најбитније. То би требало да ради свуда.
Проблем је што запослени по поштама по граду не знају да ли ће она наведена пошта на крају Земуна да врши царињење, отварање итд. Лично сам био уверен да неће.

Мени у новоотвореној пошти у насељу Паунов брег (Бањица) нису правили никакав проблем. Рекла сам најнормалније да хоћу да пошаљем препоручено у иностранство, жена је извадила царински лист и још неки мали зелени и објаснила ми како да попуним. При томе је обучавала колегиницу шта да ради у "оваквом случају". Питала ми је шта ми је то, а ја сам, наравно, рекла да су четкице за узорковање, али сам јој скренула пажњу да на листу треба навести садржај, са чиме се сложила и рекла ми је, скоро извињавајући се, да треба на енглеском, па сам уписала: 1 plastic bag, paper, 2 plastic bottles. Хвала свима на саветима :).
Практично исту процедуру сам и ја прошао. Обележавање, лепљење једно 4 етикете на пакет плус маркица.
Платио сам 534 динара пошто сам слао 2 пакета. Значи, 267 по узорку.
На оних по 50 долара ово остало је сића (још увек хвалим "црни петак" попуст  ;D )
« Последња измена: Јануар 26, 2019, 05:43:17 поподне Platin »

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1359
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #127 послато: Јануар 27, 2019, 08:11:48 поподне »
Са малим закашњењем захваљујем се на одговору Мариголд, Зрну, Ојлеру, Сремцу и Платину ! :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Mihajlo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 121
  • R1b Y37280 Y84624
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #128 послато: Јануар 31, 2020, 09:47:34 пре подне »
Неки моји рођаци који живе у Шумадији су недавно наручили тест код ФДНА. Примили су узорке, али локалне поште у Тополи и у Аранђеловцу праве проблеме око слања узорка.

Препоручио сам рођацима да шаљу из Поште у Угриновачкој Улици у Београду. Један мој рођак је имао телефонски разговор са поштанским центром у Угриновачкој и они су му објаснили да теоретски постоји могућност слања али да неће моћи "док не прође ово са коронавирусом".

Да ли мислите да заиста треба сачекати да "ово прође", да функционер није добро разумео о чему се ради, и/или да треба тамо на лицу места у Угриновачкој разговарати са радницима да пристану на слање ?

Хвала најлепше на саветима.

Ван мреже Сова

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
  • I2-PH908>FT16449>Y151633> FT34788
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #129 послато: Јануар 31, 2020, 10:10:06 пре подне »
Ја сам пре неки дан послао узорак у Хјустон без икаквих проблема из поште у Новом Саду. Радница ме чак није ни питала шта је унутра тако да нисам морао ни царински лист да попуњавам.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #130 послато: Јануар 31, 2020, 10:28:00 пре подне »
Ја сам пре неки дан послао узорак у Хјустон без икаквих проблема из поште у Новом Саду. Радница ме чак није ни питала шта је унутра тако да нисам морао ни царински лист да попуњавам.

По обичају, све највише зависи од особе с друге стране шалтера и њеног расположења у том тренутку.

Ја сам пре неки дан слао за Берлин она два слим штапића и нису ме пустили без попуњавања царинске декларације (с којом цена поштарине скаче с неких 70 на 300 динара).

Можда две недеље раније, истој тој особи, предао сам узорак за Хјустон, који сам послао као обично писмо (без царинске декларације, и цену слања обичног писма, нешто око 100 динара).



Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #131 послато: Јануар 31, 2020, 10:28:50 пре подне »
Ја сам пре неки дан послао узорак у Хјустон без икаквих проблема из поште у Новом Саду. Радница ме чак није ни питала шта је унутра тако да нисам морао ни царински лист да попуњавам.
Исти случај у пошти у Петровцу на Млави. Без икаквих питања.  Од случаја до случаја варира.



Ван мреже Mihajlo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 121
  • R1b Y37280 Y84624
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #132 послато: Јануар 31, 2020, 12:36:32 поподне »
Хвала најлепше свима.

Разумем да не постоје фиксна правила (чак у истој Пошти) и да кандидат мора да буде упоран и спреман да проба разне шалтере у различитим моментима јер "од случаја до случаја варира" и "све највише зависи од особе с друге стране шалтера и њеног расположења у том тренутку".

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #133 послато: Фебруар 26, 2020, 02:26:53 поподне »
Послао узорак, с Божјом помоћу  :D

Овај на пошти ми је тражио да попуним декларацију, рекао да на енглеском напишем шта је у пошиљци.
Ја написао buccal swab kit (ваљда се то тако каже). Поштар се направио да зна о чему се ради и прихватио.
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #134 послато: Фебруар 26, 2020, 11:22:28 поподне »
Послао узорак, с Божјом помоћу  :D

Ја написао buccal swab kit...

Ја сам био написао "DNA test", путовао је 40 дана, али је ипак стигао у Хјустон.
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #135 послато: Новембар 02, 2020, 08:49:24 пре подне »
Извињавам се унапред ако моје питање не спада у ову тему. У петак ми је стигао поштом кит за узимање узорка од FTDNA па сад размишљам каква је процедура за слање уназад.



Ако ме службеник у пошти пита шта је садржај пакета, нисам сигуран да ће прихватити пошиљку ако кажем шта је унутра (обзиром на глобалну пандемију COVID-19).

Да ли је неко у скорије време слао узорак назад у Хјустон и шта препоручујете да кажем у пошти ако питају шта је унутра?


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #136 послато: Новембар 02, 2020, 09:23:43 пре подне »
Извињавам се унапред ако моје питање не спада у ову тему. У петак ми је стигао поштом кит за узимање узорка од FTDNA па сад размишљам каква је процедура за слање уназад.



Ако ме службеник у пошти пита шта је садржај пакета, нисам сигуран да ће прихватити пошиљку ако кажем шта је унутра (обзиром на глобалну пандемију COVID-19).

Да ли је неко у скорије време слао узорак назад у Хјустон и шта препоручујете да кажем у пошти ако питају шта је унутра?

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=588.msg130855#msg130855



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5302
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #137 послато: Новембар 02, 2020, 09:26:33 пре подне »
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=588.msg130855#msg130855

Предлажем да се овај Драганов "герилски упад" ( :) ) пребаци на ту другу тему, да се не пресеца дискусија која је у току.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #138 послато: Новембар 02, 2020, 09:42:11 пре подне »
Предлажем да се овај Драганов "герилски упад" ( :) ) пребаци на ту другу тему, да се не пресеца дискусија која је у току.

Ево да му пожелимо и добродошлицу у одред. ;D



Ван мреже ivanc79

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 200
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #139 послато: Новембар 02, 2020, 11:32:46 пре подне »
Kad sam hteo da pošaljem svoj uzorak pre par meseci, radnica u pošti mi je rekla da će pošiljka sigurno biti otvarana u našoj carini i da bi najbolje bilo da ih pozovem. Tako i uradim.  Radnik carine mi objasni da po Zakonu civilno lice ne može slati takav materijal u inostranstvo jer postoje Firme koje su licencirane za to i uputi me na Špeditera. Špedicija ponovi kako je to jako komplikovan proces i udarim u zid. Na kraju se setim Firme za matične ćelije u kojoj radi drugarica, koja ima dozvolu od Države da šalje krvne produkte i telesne tečnosti. Izašli su mi u susret i poslali moj uzorak u Hjuston. Išlo je preko DHLa, bilo je skuplje ali i brže bego inače.
Ukratko, ako ne možete drugačije, da bi sprečili da vam otvaraju i potencijalno kontaminiraju uzorak, potražite firmunkoja će poslati uzorak u vaše ime.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #140 послато: Новембар 02, 2020, 11:58:38 пре подне »
На овој теми смо много пута дискутовали о томе како послати узорак, а да се особа на шалтеру не уплаши да шаљете опасни биолошки материјал. :)



Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #141 послато: Новембар 03, 2020, 09:18:10 пре подне »
Послао сам управо брисеве у Хјустон, а процедура је изгледала отприлике овако:

- Добар дан, изволите?
- Добар дан, желим да пошаљем овај ковертић у Америку...
- (Опипава рукама садржај) А шта шаљете, ово није писмо?
- Па не, то су неки малецки пластични узорци које сам добио из Америке па их шаљем назад.
- Аха... Знате, ако није документ/писмоносна пошиљка, морате да попуните царинску декларацију а постоји могућност и да вам то отварају на царини. Јел хоћете?
- Није проблем, шта се мора - право је задовољство...

Службеница ми је онда дала да попуним у два примерика неки зелена формулар + онај класичан формулар.

На зеленим формуларима сам уписао да је садржај "Swab sample", комада два, тип пошиљке "враћена роба", вредност нула, откупнина нула.

Службеница је све то погледала, примила, наплатила поштарину 425 дин. и то је било то.

Остаје сада да видим да ли ће наша царина евентуално правити проблем. Надам се да неће отварати, одбити пошиљку и сл. Но, све ће бити јасно за пар недеља...

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #142 послато: Новембар 03, 2020, 09:33:45 пре подне »
Претпостављам да си слао препоручено? Гледам колико ти је наплаћено. Ја сам увек слао као обично. Пар пута сам попуњавао царинску декларацију, али већином нисам ни то. Цена слања је била испод 200 динара.



Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5153
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #143 послато: Новембар 03, 2020, 09:34:41 пре подне »
Послао сам управо брисеве у Хјустон, а процедура је изгледала отприлике овако:

- Добар дан, изволите?
- Добар дан, желим да пошаљем овај ковертић у Америку...
- (Опипава рукама садржај) А шта шаљете, ово није писмо?
- Па не, то су неки малецки пластични узорци које сам добио из Америке па их шаљем назад.
- Аха... Знате, ако није документ/писмоносна пошиљка, морате да попуните царинску декларацију а постоји могућност и да вам то отварају на царини. Јел хоћете?
- Није проблем, шта се мора - право је задовољство...

Службеница ми је онда дала да попуним у два примерика неки зелена формулар + онај класичан формулар.

На зеленим формуларима сам уписао да је садржај "Swab sample", комада два, тип пошиљке "враћена роба", вредност нула, откупнина нула.

Службеница је све то погледала, примила, наплатила поштарину 425 дин. и то је било то.

Остаје сада да видим да ли ће наша царина евентуално правити проблем. Надам се да неће отварати, одбити пошиљку и сл. Но, све ће бити јасно за пар недеља...

Мислим да је код тих слања кључно да се не помиње днк и билошки материјал. Ја сам увијек попуњавао папире за царину и увијек сма писао да шаљем два пластична штапића. Откуд на царини или пошти могу знати да ли је на њима днк.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #144 послато: Новембар 03, 2020, 10:03:42 пре подне »
Ево, мени неће да приме "ни под разно".
Човека који хоће да пошаље тај узорак у САД су слали у Главни поштански центар у Земуну (Угриновачка), и ни тамо нису хтели да му приме.
Ја преузех, као, имам више искуства, а и радим у фирми која се бави поштанским саобраћајем, али узалуд...
Но, покушаваћу поново. Можда налетим на неку службеницу која ће пошиљку примити, као ова Драганова...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #145 послато: Новембар 03, 2020, 10:04:42 пре подне »
Добио сам и одговор да се сада не могу слати никакви узорци због короне...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #146 послато: Новембар 03, 2020, 10:13:41 пре подне »
Претпостављам да си слао препоручено? Гледам колико ти је наплаћено. Ја сам увек слао као обично. Пар пута сам попуњавао царинску декларацију, али већином нисам ни то. Цена слања је била испод 200 динара.

Мени су два пута исто наплатили нешто преко 400 ове године, нешто пре фрке с короном. Можда је поскупело :)
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #147 послато: Новембар 03, 2020, 10:51:16 пре подне »
Претпостављам да си слао препоручено? Гледам колико ти је наплаћено. Ја сам увек слао као обично. Пар пута сам попуњавао царинску декларацију, али већином нисам ни то. Цена слања је била испод 200 динара.

Нисам наглашавао ништа у том смислу ("препоручено"). Можда је до тежине, јер сам оригинални коверат ставио у још додатни тапацирани коверат, а пошиљке се при слању мере па се (и) по тежини одређује цена.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 966
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #148 послато: Новембар 03, 2020, 11:14:28 пре подне »

U poslednjih nekoliko dana sam u Yseq poslao nekoliko uzoraka običnom poštom i niko mi nije pravio problem.
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 984
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #149 послато: Новембар 03, 2020, 11:15:36 пре подне »
Ево, мени неће да приме "ни под разно".
Човека који хоће да пошаље тај узорак у САД су слали у Главни поштански центар у Земуну (Угриновачка), и ни тамо нису хтели да му приме.
Ја преузех, као, имам више искуства, а и радим у фирми која се бави поштанским саобраћајем, али узалуд...
Но, покушаваћу поново. Можда налетим на неку службеницу која ће пошиљку примити, као ова Драганова...

Добио сам и одговор да се сада не могу слати никакви узорци због короне...

Први пут чујем да та пошта на крају Земуна неће да прими узорке - али ако кажу да је само овај гњавеж проблем... нема других проблема.

Пар пута сам ишао у ту пошту, без икаквих проблема је било. Најскорије сам тамо био у децембру 2019.

Када овај гњавеж прође, свакоме ко је у Београду, а шаље материјале којима се ми бавимо, нека иде само у ову пошту, ако је икако могуће.
Они су писмени, знају шта раде, јасно су рекли да днк узорке неће отварати. Мале локалне поште не знају да ли ће та земунска пошта-царина да отвара, па умеју да одбијају. Да ли њима вреди пренети обавештење да слободно раде... не знам.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #150 послато: Новембар 04, 2020, 01:03:29 поподне »
U poslednjih nekoliko dana sam u Yseq poslao nekoliko uzoraka običnom poštom i niko mi nije pravio problem.

Увек је лакше са YSEQ него са FTDNA, јер YSEQ четкице могу да прођу као обично пљоснато писмо. Мени то никад нису проверавали. Слао сам увек обичном поштом и увек је стизало на време. Са FTDNA пошиљком је увек компликованије, јер садржи бочице, а у њима је течност. Ту углавном не може без попуњавања царинских формулара. Ова ситуација са COVID-19 додатно компликује ствар. :-\

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 984
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #151 послато: Новембар 04, 2020, 01:40:02 поподне »
Увек је лакше са YSEQ него са FTDNA, јер YSEQ четкице могу да прођу као обично пљоснато писмо. Мени то никад нису проверавали. Слао сам увек обичном поштом и увек је стизало на време. Са FTDNA пошиљком је увек компликованије, јер садржи бочице, а у њима је течност. Ту углавном не може без попуњавања царинских формулара. Ова ситуација са COVID-19 додатно компликује ствар. :-\
Број формулара није битан, док год пошиљке иду.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #152 послато: Децембар 04, 2020, 06:35:33 поподне »
Да ли је неко ове године, након избијања пандемије COVID-19, слао узорак у FTDNA (Хјустон) и ако јесте, колико је пошиљка путовала?

Послао сам 3. новембра свој узорак за Big Y-700 тест, али на FTDNA и даље стоји статус да није примљен, тако да већ почињем да сумњам да је пакет изгубљен (или уништен на царини због декларисаног садржаја и сл.)

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #153 послато: Децембар 04, 2020, 06:41:42 поподне »
Да ли је неко ове године, након избијања пандемије COVID-19, слао узорак у FTDNA (Хјустон) и ако јесте, колико је пошиљка путовала?

Послао сам 3. новембра свој узорак за Big Y-700 тест, али на FTDNA и даље стоји статус да није примљен, тако да већ почињем да сумњам да је пакет изгубљен (или уништен на царини због декларисаног садржаја и сл.)
Imate li tracking number? Čikarić je slao i procesuiran je, biće to u redu, strpljen spašen...
« Последња измена: Децембар 04, 2020, 06:47:45 поподне Bojan »

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #154 послато: Децембар 04, 2020, 08:01:55 поподне »
Немам, на жалост... Нисам слао као препоручену пошиљку.

ОК, онда ћу сачекати још рецимо 2 недеље, па ако ни до тада не стигне, може да се захтева заменски комплет:

https://learn.familytreedna.com/testing-process/replacement-dna-test-kits/

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #155 послато: Децембар 04, 2020, 08:08:58 поподне »
Да ли је неко ове године, након избијања пандемије COVID-19, слао узорак у FTDNA (Хјустон) и ако јесте, колико је пошиљка путовала?

Послао сам 3. новембра свој узорак за Big Y-700 тест, али на FTDNA и даље стоји статус да није примљен, тако да већ почињем да сумњам да је пакет изгубљен (или уништен на царини због декларисаног садржаја и сл.)

Вероватно је у питању неки застој. Ја сам слао пар пута другим члановима, као обично писмо, али не знам колико је на крају узорак путовао. Неки од њих су на форуму, можда се сећају колико је требало времена да стигне у Хјустон?



Ван мреже Spajic1

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 50
  • R1a-M458>L1029>YP417>FTA3886
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #156 послато: Децембар 07, 2020, 03:28:10 поподне »
Добар дан,
имам један проблем па ако има неко савет.
Наручио сам BIGY  и добио кит пре пар дана.
Јутрос сам узео узорак и хтео да га пошаљем преко DHL.
Али они нису хтели да приме јер наводно је то забрањено слати због закона у Србији.
Је ли ко скоро ово слао и преко ког оператора?
Шта да радим?
Не могу да лажем јер у DHL су тражили да отворим пошиљку.
Поздрав

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #157 послато: Децембар 07, 2020, 04:27:32 поподне »
Добар дан,
имам један проблем па ако има неко савет.
Наручио сам BIGY  и добио кит пре пар дана.
Јутрос сам узео узорак и хтео да га пошаљем преко DHL.
Али они нису хтели да приме јер наводно је то забрањено слати због закона у Србији.
Је ли ко скоро ово слао и преко ког оператора?
Шта да радим?
Не могу да лажем јер у DHL су тражили да отворим пошиљку.
Поздрав
Мора да си рекао магичну ријеч ДНК, па су помислили ко зна шта. Кажеш оригинала кутија од FTDNA коју им враћаш назад. Елем увијек можеш послати обичном поштом препоручено са авионском картом.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #158 послато: Децембар 14, 2020, 08:52:13 поподне »
Немам, на жалост... Нисам слао као препоручену пошиљку.

ОК, онда ћу сачекати још рецимо 2 недеље, па ако ни до тада не стигне, може да се захтева заменски комплет:

https://learn.familytreedna.com/testing-process/replacement-dna-test-kits/

Е па коначно је стигао, и то данас. Управо сам проверио, регистровано је приспеће:


Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 984
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #159 послато: Децембар 14, 2020, 11:24:53 поподне »
Одлично. Дајмо им 2 дана да почну процедуру... Првих 111 маркера се добије брзо, ако се добро сећам, за само 2-3 недеље. То је већ сасвим довољно да се пропусти кроз невген.
Остатак се чека још 5-6 недеља.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #160 послато: Децембар 16, 2020, 09:11:50 поподне »
Одлично. Дајмо им 2 дана да почну процедуру... Првих 111 маркера се добије брзо, ако се добро сећам, за само 2-3 недеље. То је већ сасвим довољно да се пропусти кроз невген.
Остатак се чека још 5-6 недеља.

Неће ипак бити тако скоро, ово је њихова процена:




Ван мреже Gary.b

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 124
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #161 послато: Децембар 16, 2020, 09:58:21 поподне »
I wonder how long it would take Dusan Barac to go though to Houston, Texas
Y DNA I-Y50461  Big 700
mtDNA H2a2b1a*

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 984
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #162 послато: Децембар 17, 2020, 09:47:38 пре подне »
Неће ипак бити тако скоро, ово је њихова процена:



Не могу да тврдим, нисам записао, можда још неки траг постоји, нпр. датум уноса маркера до 111 у табелу.

Оно што имам јесте да је наручено (примљена уплата, узорак је већ био тамо) 8. новембра, а да је целокупан резултат стигао до 3. фебруара.
Не сећам се тачно када је стигло првих 111 маркера али ми се чини да је то био мањи део времена.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #163 послато: Децембар 17, 2020, 10:25:05 пре подне »
Табела са проценама датума када ће бити доступни резултати по панелима тестова је подугачка, па нисам хтео да је качим овде целу. А додатно, у њој фигурирају само три различита опсега датума:

01/04/2021 - 01/18/2021 (најбрже стижу резултати аутосомални тест - Family Finder)

01/25/2021 - 02/08/2021 (mtFull и сви панели STR маркера: 1-12, 13-25, 26-37, 38-47, 48-60, 61-67, 68-75, 76-85, 86-93, 94-102, 103-111)

03/08/2021 - 03/22/2021 (Big Y-700)

Мени је највећа бојазан била да ли ће узорак стићи због природе садржаја и целе ове епидемиолошке ситуације, а сад када је потврђено да је стигао у Хјустон - опуштено, нема журбе.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5302
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #164 послато: Децембар 17, 2020, 10:51:20 пре подне »
...
Мени је највећа бојазан била да ли ће узорак стићи због природе садржаја и целе ове епидемиолошке ситуације, а сад када је потврђено да је стигао у Хјустон - опуштено, нема журбе.

Тако је. Да је Данте у питању, бојазан би постојала до последњег дана на шта ће ствар да изађе. Овако, потребно је само стрпљење.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5153
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #165 послато: Децембар 17, 2020, 07:38:00 поподне »
Табела са проценама датума када ће бити доступни резултати по панелима тестова је подугачка, па нисам хтео да је качим овде целу. А додатно, у њој фигурирају само три различита опсега датума:

01/04/2021 - 01/18/2021 (најбрже стижу резултати аутосомални тест - Family Finder)

01/25/2021 - 02/08/2021 (mtFull и сви панели STR маркера: 1-12, 13-25, 26-37, 38-47, 48-60, 61-67, 68-75, 76-85, 86-93, 94-102, 103-111)

03/08/2021 - 03/22/2021 (Big Y-700)

Мени је највећа бојазан била да ли ће узорак стићи због природе садржаја и целе ове епидемиолошке ситуације, а сад када је потврђено да је стигао у Хјустон - опуштено, нема журбе.

Не треба се пуно поуздавати у ове њихове процјене. Брзо они то промијене и напишу да ће резултати каснити. Али исто тако неријетко се дешавало да стигну прије рока. Обично са маркерним тестовима не буде застоја, док са Big Y-700 је чиста срећа, како кога заломи. Могуће да ово зависи и од квалитета узорка тј. да ли се раде поновни тестови.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #166 послато: Јул 22, 2021, 03:52:31 поподне »
У српским поштама званично више не смеју да шаљу пошиљке обичном поштом. Тако да сада свака пошиљка мора да иде као препоручена пошиљка и уз царинску декларацију. Осим тога, као физичко лице можете слати само другом физичком лицу, док слање пошиљке на адресу правног лица може само друго правно лице. Према томе, као и у случају проблема са слањем пошиљки у ДантеЛабс, требаће нам неко име у ФТДНА на које ћемо моћи слати узорке.



Ван мреже sajdl

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 2
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #167 послато: Новембар 20, 2021, 04:31:53 поподне »
Данас сам из поште у Угриновачкој без проблема послао узорак у Тексас (My Heritage). Прва службеница није знала да ли се то сме и како. Њена колегиница је одмах знала о чему се ради и обрадила пошиљку. Само сам попунио образац за препоручену пошиљку и потписао нека два обрасца за царињење (она их је попунила штампачем): зелени и мали бели који се лепи на коверту. За садржај је уписала cheek swab. Укупно сам платио 512 динара. Каже да на царини знају о чему се ради и да не отварају. Сад само остаје да се види да ли ће пошиљка стићи и када.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #168 послато: Новембар 20, 2021, 05:55:05 поподне »
Данас сам из поште у Угриновачкој без проблема послао узорак у Тексас (My Heritage). Прва службеница није знала да ли се то сме и како. Њена колегиница је одмах знала о чему се ради и обрадила пошиљку. Само сам попунио образац за препоручену пошиљку и потписао нека два обрасца за царињење (она их је попунила штампачем): зелени и мали бели који се лепи на коверту. За садржај је уписала cheek swab. Укупно сам платио 512 динара. Каже да на царини знају о чему се ради и да не отварају. Сад само остаје да се види да ли ће пошиљка стићи и када.

Да, то је процедура - узорак се шаље као "мали пакет", пошиљалац попуњава "потврду о пријему пошиљке" (жућкасти, стандардни образац за препоручену пошиљку), а радник у пошти штампа још два обрасца - зелени и бели, који се само потпишу. Цена је ту негде око 500 динара, зависи од величине/тежине коверта. Могу евентуално да питају шта да напишу као енглески назив садржаја и која је вредност пошиљке? Ја потпуно отворено кажем "DNA sample" или "swab sample", не измишљам неке глупости, а вредност декларишем као 1 евро.

Мали савет - сачувајте потврду о пријему пошиљке на којој се види одштампан пријемни број на врху (то је онај број који изгледа отприлике овако: RR274697142RS).

Ако следећи пут неко у пошти буде правио проблем, самоуверено им реците како сте већ неколико пута слали идентичну пошиљку и покажите као доказ управо ту потврду о пријему пошиљке са истом адресом примаоца и одштампаним пријемним бројем.


Ван мреже sajdl

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 2
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #169 послато: Новембар 22, 2021, 10:56:20 поподне »
Да, то је процедура - узорак се шаље као "мали пакет", пошиљалац попуњава "потврду о пријему пошиљке" (жућкасти, стандардни образац за препоручену пошиљку), а радник у пошти штампа још два обрасца - зелени и бели, који се само потпишу. Цена је ту негде око 500 динара, зависи од величине/тежине коверта. Могу евентуално да питају шта да напишу као енглески назив садржаја и која је вредност пошиљке? Ја потпуно отворено кажем "DNA sample" или "swab sample", не измишљам неке глупости, а вредност декларишем као 1 евро.

Мали савет - сачувајте потврду о пријему пошиљке на којој се види одштампан пријемни број на врху (то је онај број који изгледа отприлике овако: RR274697142RS).

Да, да, морала је да стави вредност па сам ставио 1 долар јер иде у Америку.

Хоћу, хвала на савету.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #170 послато: Новембар 25, 2021, 10:10:20 поподне »
Добио сам имејл од FTDNA (поручио сам пре неколико дана два Big Y-700 теста):

Цитат
Hello Dragan,

I'm contacting you from FamilyTreeDNA!

I'm contacting you because kits IN109882 & IN109883 were returned by the post office. At the moment, we are unable to ship to Serbia via DHL, USPS, and FedEx.

We can try and ship to another address outside of Serbia.

Is there an address outside Serbia we can ship packages to?

Best regards,

Carla H
Information Specialist
FamilyTreeDNA

Замолио сам за појашњење, шта је тачно проблем са слањем у Србију и да ли мисле је тај проблем привремен (пребукираност поште и сл.), јер сам до сада поручио преко 10 прибора од њих и сви су уредно стигли, а и сви узорци су такође стигли назад у Хјустон без икаквих проблема.

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #171 послато: Новембар 26, 2021, 10:18:18 пре подне »
Добио сам имејл од FTDNA (поручио сам пре неколико дана два Big Y-700 теста):

Замолио сам за појашњење, шта је тачно проблем са слањем у Србију и да ли мисле је тај проблем привремен (пребукираност поште и сл.), јер сам до сада поручио преко 10 прибора од њих и сви су уредно стигли, а и сви узорци су такође стигли назад у Хјустон без икаквих проблема.

Мислим да смо наручили у исто време (кад је радио онај купон) мени су послали преко USPS 16, новембра и дали ми tracking number, последњи статус пошиљке је:

November 24, 2021, 5:22 pm
Arrived Shipping Partner Facility, USPS Awaiting Item
ITASCA, IL 60143
Shipping Partner:  GlobalPost
Your item arrived at a shipping partner facility at 5:22 pm on November 24, 2021 in ITASCA, IL 60143. This does not indicate receipt by the USPS or the actual mailing date.
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже Tracer

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #172 послато: Октобар 14, 2022, 07:50:16 поподне »
Да се надовежем на ову поруку:

Поповић из Прашчијака код Бихаћа (Никољдан), раније тестиран на 37 маркера код FTDNA је поручио Dante WGS.

Ја сам поменути. Управо сам неуспешно покушао да преко две различите поште у Београду пошаљем прибор за WGS назад у Италију. У првој, баш тамо где сам 2018. и 2019. успешно слао приборе за FTDNA и МyHeritage, категорички су ме одбили са тврдњом да они знају како је недавно царина одбила да прими баш један такав ДНК узорак (како да не) и чак ме је жена питала да ли сам ја тај који недавно то слао   ::) После сам отишао до Главне поште. Тамо су, руку на срце, били љубазнији и саопштили ми да треба да одем до царинске поште у Угриновачкој и тамо да добијем одобрење.

Занима ме да ли неко баш недавно имао искуства са слањем пошиљки одатле. Тек у понедељак након посла бих био у могућности да одем тамо и није ми близу, а могу претпоставити да су и тамо службенице изузетно нељубазне и неучтиве. Шта тачно треба да кажем како ме опет не би одбили?

Или би можда било боље да ставим кутију у неку велику коверту, натрпам је папирима и слажем да шаљем документе у иностранство?

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #173 послато: Октобар 14, 2022, 09:03:12 поподне »
Да се надовежем на ову поруку:

Ја сам поменути. Управо сам неуспешно покушао да преко две различите поште у Београду пошаљем прибор за WGS назад у Италију. У првој, баш тамо где сам 2018. и 2019. успешно слао приборе за FTDNA и МyHeritage, категорички су ме одбили са тврдњом да они знају како је недавно царина одбила да прими баш један такав ДНК узорак (како да не) и чак ме је жена питала да ли сам ја тај који недавно то слао   ::) После сам отишао до Главне поште. Тамо су, руку на срце, били љубазнији и саопштили ми да треба да одем до царинске поште у Угриновачкој и тамо да добијем одобрење.

Занима ме да ли неко баш недавно имао искуства са слањем пошиљки одатле. Тек у понедељак након посла бих био у могућности да одем тамо и није ми близу, а могу претпоставити да су и тамо службенице изузетно нељубазне и неучтиве. Шта тачно треба да кажем како ме опет не би одбили?

Или би можда било боље да ставим кутију у неку велику коверту, натрпам је папирима и слажем да шаљем документе у иностранство?

Пробај из ове поште:

https://goo.gl/maps/eh5XwoR8HtpD4dBx6

Ван мреже Tracer

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #174 послато: Октобар 14, 2022, 09:19:06 поподне »
Пробај из ове поште:

https://goo.gl/maps/eh5XwoR8HtpD4dBx6

Није далеко од мог радног места. Пробаћу у понедељак. Ако ни то упали, послаћу преко коверте као "документа".

Ван мреже Tracer

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #175 послато: Октобар 18, 2022, 01:33:19 поподне »
Пробао сам јуче и у тој пошти у улици Војислава Илића. Морам рећи да сам ми је ту најмање фалило да одобре слање. Службеница је одмах препознала о чему се ради, двоумила се да ли да прихвати пошиљку, али се нажалости ипак определила за супротну опцију и попут осталих упутила ме је да одем у царинску пошту.

Потом сам отишао код мојих пријатеља из детињства чији отац већ преко тридесет година ради као поштар. Дао сам му кутију са узорком, коверту са папирима, као и листић са адресом на коју пошиљка треба да буде упућена. Али ето, жена на шалтеру коју он дуже време познаје је баш данас решила да "ревносно" обавља свој посао, те је затражила од њега да отвори коверту и прегледа садржај, па је тако и та опција пропала.

Једино што ми је онда преостало јесте да одем у Угриновачку и замолим запослене тамо да приме пошиљку. За оне неупућене, тамо постоје два улаза - царинска пошта и пошта за физичка лица. У овом другом рекли су ми да они ни под разно то не смеју да приме и да се обратим царини. Радница у царинској је рекла да је то реду, да могу слободно да пошаљем и упутила ме је да се вратим код колегиница преко пута. Оне ме опет нељубазно одбијају, уз образложење да је то могло раније да се шаље, али ето од ове године су променили прописе и потпуно је забрањено. Вратих се ја онда у царинску, објасним жени да ме шалтеруше и даље шаљу назад, након чега се у разговор укључио један њен колега и потврдио да моја пошиљка никако не може да буде прихваћена и додатно објаснио да ДНК узорке могу искључиво да шаљу наше лабораторије другим лабораторијама у иностранство тј. правна лица другим правним лицима, а нипошто физичка.

Ето мене сад код куће. Потрошио сам узалудно неколико сати свог живота само зато што је у овој држави све наопачке и на сваком кораку институције и запослени у њима гледају да те омаловажавају, унизе и психички унаказе док не изгубиш потпуно вољу за животом. Тренутно ми је преостало само да контактирам Dante Labs и тражим од њих рефундацију. Барем да сачувам тих 200 евра, ако ништа друго.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #176 послато: Октобар 18, 2022, 01:40:34 поподне »
Пробао сам јуче и у тој пошти у улици Војислава Илића. Морам рећи да сам ми је ту најмање фалило да одобре слање. Службеница је одмах препознала о чему се ради, двоумила се да ли да прихвати пошиљку, али се нажалости ипак определила за супротну опцију и попут осталих упутила ме је да одем у царинску пошту.

Потом сам отишао код мојих пријатеља из детињства чији отац већ преко тридесет година ради као поштар. Дао сам му кутију са узорком, коверту са папирима, као и листић са адресом на коју пошиљка треба да буде упућена. Али ето, жена на шалтеру коју он дуже време познаје је баш данас решила да "ревносно" обавља свој посао, те је затражила од њега да отвори коверту и прегледа садржај, па је тако и та опција пропала.

Једино што ми је онда преостало јесте да одем у Угриновачку и замолим запослене тамо да приме пошиљку. За оне неупућене, тамо постоје два улаза - царинска пошта и пошта за физичка лица. У овом другом рекли су ми да они ни под разно то не смеју да приме и да се обратим царини. Радница у царинској је рекла да је то реду, да могу слободно да пошаљем и упутила ме је да се вратим код колегиница преко пута. Оне ме опет нељубазно одбијају, уз образложење да је то могло раније да се шаље, али ето од ове године су променили прописе и потпуно је забрањено. Вратих се ја онда у царинску, објасним жени да ме шалтеруше и даље шаљу назад, након чега се у разговор укључио један њен колега и потврдио да моја пошиљка никако не може да буде прихваћена и додатно објаснио да ДНК узорке могу искључиво да шаљу наше лабораторије другим лабораторијама у иностранство тј. правна лица другим правним лицима, а нипошто физичка.

Ето мене сад код куће. Потрошио сам узалудно неколико сати свог живота само зато што је у овој држави све наопачке и на сваком кораку институције и запослени у њима гледају да те омаловажавају, унизе и психички унаказе док не изгубиш потпуно вољу за животом. Тренутно ми је преостало само да контактирам Dante Labs и тражим од њих рефундацију. Барем да сачувам тих 200 евра, ако ништа друго.

Нажалост, наишли сте на "тврде орахе", којих је све више. Међутим, постоји и даље могућност да се прибор пошаље, али опет све зависи од запослених који примају пошиљке. Нпр. пре само 2 недеље је један од наших пореклаша успешно послао Дантеов прибор и он се сада налази у поштанској процедури у Милану.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Tracer

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #177 послато: Октобар 18, 2022, 01:47:57 поподне »
Нажалост, наишли сте на "тврде орахе", којих је све више. Међутим, постоји и даље могућност да се прибор пошаље, али опет све зависи од запослених који примају пошиљке. Нпр. пре само 2 недеље је један од наших пореклаша успешно послао Дантеов прибор и он се сада налази у поштанској процедури у Милану.

Баш штета што је тако. Као што сам написао пре пар дана, 2018. и 2019. сам без проблема слао узорке и то у Америку. Једини коментар који сам тада добио јесте да царина може да заплени пошиљку и да шаљем на сопствену одговорност.

Због чега је дошло до промене? Испада да је сада лакше да човек Звицеру пошаље пакет кокаина у Колумбију него да пошаље обичан узорак крви или пљувачке у Италију. Не само да пошта одбија да одобри слање, него и буквално све курирске службе које послују код нас.

Да ли је тако и другим државама у Европи или је то још један локални феномен?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #178 послато: Октобар 18, 2022, 01:50:46 поподне »
Баш штета што је тако. Као што сам написао пре пар дана, 2018. и 2019. сам без проблема слао узорке и то у Америку. Једини коментар који сам тада добио јесте да царина може да заплени пошиљку и да шаљем на сопствену одговорност.

Због чега је дошло до промене? Испада да је сада лакше да човек Звицеру пошаље пакет кокаина у Колумбију него да пошаље обичан узорак крви или пљувачке у Италију. Не само да пошта одбија да одобри слање, него и буквално све курирске службе које послују код нас.

Да ли је тако и другим државама у Европи или је то још један локални феномен?

Из неког разлога су од почетка короне, а нарочито од ове године, доста строжији у том погледу. Чини ми се да је "локални феномен". Ни нама није јасно шта је тачно посреди. Може се чак послати назад и са DHL-ом, али и ту зависи од самог курира. 90-95% ће рећи чувену мантру да "то не може слати физичко лице", али има и оних који прихвате и пошаљу пакет без икаквих проблема, који онда дође у лабораторију у року од 2-3 дана. Међутим, тих "добрих душа" је све мање.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #179 послато: Октобар 18, 2022, 02:07:43 поподне »
А ми Срби смо теоретичари завере и кад чују у пошти за слање генетског материјала и слично, одма их хвата паника, нико неће да преузме одговорност. Тако функционишу вероватно све ове мало тврђе земље (Источна Европа, Балкан).

Лично никада нисам имао проблема, обавим све то у локалној пошти. Буде мало натезања и свађања са службеницима, али кад виде да си довољно тврдоглав и упоран, попусте углавном. Треба имати и среће, свакако.

Дакле, не одустај тако лако! ;)

Ван мреже Tracer

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #180 послато: Октобар 18, 2022, 03:10:53 поподне »
А ми Срби смо теоретичари завере и кад чују у пошти за слање генетског материјала и слично, одма их хвата паника, нико неће да преузме одговорност. Тако функционишу вероватно све ове мало тврђе земље (Источна Европа, Балкан).

Лично никада нисам имао проблема, обавим све то у локалној пошти. Буде мало натезања и свађања са службеницима, али кад виде да си довољно тврдоглав и упоран, попусте углавном. Треба имати и среће, свакако.

Дакле, не одустај тако лако! ;)

Они се сви правдају тиме да не смеју да шаљу јер царина може да направи проблем и да би, уколико се то деси, кривица пала на њих. Звучи поштено, али није. Ето ја сам добио "зелено светло" од представника царине. Њима је наравно савим у реду да се таква пошиљка шаље у иностранство и након обављеног разговора са запосленима тамо ти се онда вратиш у пошту и објасниш да си добио одборење од царине. Сва логика на овом свету налаже да је ту проблем решен. Али уместо да уредно потом приме пошиљку они почну још више да хистеришу, вичу и као папагаји понављају како је немогуће то прихватити и опет се вратиш кући празних руку. А занимљиво је и то да и пошта и све те буђаве курирске службе широм отворених руку прихватају пошиљке кад оне улазе у земљу. Дакле, странци могу нама да шаљу, али ми њима не можемо. Потпуно лудило мозга чији су једини узроци примитивизам и похлепа.
« Последња измена: Октобар 18, 2022, 03:12:58 поподне Tracer »

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #181 послато: Октобар 18, 2022, 09:51:17 поподне »
Они се сви правдају тиме да не смеју да шаљу јер царина може да направи проблем и да би, уколико се то деси, кривица пала на њих. Звучи поштено, али није. Ето ја сам добио "зелено светло" од представника царине. Њима је наравно савим у реду да се таква пошиљка шаље у иностранство и након обављеног разговора са запосленима тамо ти се онда вратиш у пошту и објасниш да си добио одборење од царине. Сва логика на овом свету налаже да је ту проблем решен. Али уместо да уредно потом приме пошиљку они почну још више да хистеришу, вичу и као папагаји понављају како је немогуће то прихватити и опет се вратиш кући празних руку. А занимљиво је и то да и пошта и све те буђаве курирске службе широм отворених руку прихватају пошиљке кад оне улазе у земљу. Дакле, странци могу нама да шаљу, али ми њима не можемо. Потпуно лудило мозга чији су једини узроци примитивизам и похлепа.
Отиђи на аеродром и пошаљи UPS. Стигне за 5 радних дана...

Ван мреже Blazhinho

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #182 послато: Октобар 18, 2022, 09:59:53 поподне »
Цитат
Отиђи на аеродром и пошаљи UPS. Стигне за 5 радних дана...

Kako to funkcionise? Da li prave probleme kad vide sta se salje, koliko kosta, i ostalo?

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #183 послато: Октобар 18, 2022, 11:01:23 поподне »
Мени је прошло као писмо 2700 дин. Други кандидат платио као пакет 10500.   Оба прошла без перипетија и екстра брзо... али очито нема правила...
Да не би лутао то ти је после пумпе на аеродрому скренеш десно (ако долазиш од ауто пута) и прођеш кроз капију...

Ван мреже Tracer

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #184 послато: Октобар 18, 2022, 11:24:47 поподне »
Отиђи на аеродром и пошаљи UPS. Стигне за 5 радних дана...

Што се мене тиче, у реду је и та варијанта. Није ми проблем ни да доплатим још новца само да се ова агонија заврши.

Када си тачно слао тај узорак? Питање је заправо јако важно јер су по свему судећи баш ове године гадно пооштрили прописе.

Такође ме занима да ли бих могао да од њиховог контакт центра добијем потврду да то може да се шаље. Не бих сад да се цимам све до Сурчина само да попијем још једну "шамарчину".

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #185 послато: Октобар 19, 2022, 04:52:27 пре подне »
Баш штета што је тако. Као што сам написао пре пар дана, 2018. и 2019. сам без проблема слао узорке и то у Америку. Једини коментар који сам тада добио јесте да царина може да заплени пошиљку и да шаљем на сопствену одговорност.

Због чега је дошло до промене? Испада да је сада лакше да човек Звицеру пошаље пакет кокаина у Колумбију него да пошаље обичан узорак крви или пљувачке у Италију. Не само да пошта одбија да одобри слање, него и буквално све курирске службе које послују код нас.

Да ли је тако и другим државама у Европи или је то још један локални феномен?
Па то раде за наше добро, чувају нас од кријумчара бубрега.

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 896
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #186 послато: Октобар 19, 2022, 06:50:05 пре подне »
Не спомињи днк тест и букални брис.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #187 послато: Октобар 19, 2022, 08:17:04 пре подне »
Не спомињи днк тест и букални брис.

Не помаже то, јер ће свакако отворити пакет да виде шта се у њему налази.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #188 послато: Октобар 19, 2022, 10:04:03 поподне »
Што се мене тиче, у реду је и та варијанта. Није ми проблем ни да доплатим још новца само да се ова агонија заврши.

Када си тачно слао тај узорак? Питање је заправо јако важно јер су по свему судећи баш ове године гадно пооштрили прописе.

Такође ме занима да ли бих могао да од њиховог контакт центра добијем потврду да то може да се шаље. Не бих сад да се цимам све до Сурчина само да попијем још једну "шамарчину".
Ја у јануару, друг у јуну...

Ван мреже Tracer

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #189 послато: Октобар 20, 2022, 10:28:01 пре подне »
Позвао сам управо УПС. Рекли су ми да бих могао пошиљку да пошаљем искључиво као правно лице.

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #190 послато: Октобар 20, 2022, 06:45:45 поподне »
Позвао сам управо УПС. Рекли су ми да бих могао пошиљку да пошаљем искључиво као правно лице.
Значи зачепили и то... Ништа него пошаљи до неке сусједне државе да ти пошалљу....

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #191 послато: Октобар 10, 2023, 08:35:20 пре подне »
Ево и нових проблема, поручио сам недавно кит из FTDNA и чудим се већ неко време што га нема. Сада добих мејл од FTDNA:



Адреса је сигурно добра. Једино објашњење које ми пада на памет је да је наша пошта почела да одбија чак и пријем и испоруку пробора за ДНК тестирање из иностранства.

Ван мреже ivanc79

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 200
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #192 послато: Октобар 10, 2023, 11:02:19 пре подне »
Свратите до неке фирме које шаљу узорке крви у иностранства за медицинске анализе (Biosave, Premium genetics...). Оне имају могућност слања крви и крвних продуката у иностранство и замолите за услугу пријема сетова и слања узорака. Ја сам тако послао свој узорак. Коштало ме је мало више али нисам имао другог избора.

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 896
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #193 послато: Октобар 10, 2023, 11:41:49 пре подне »
Овде је проблем што комплет за тестирање уопште није стигао у Србију како сам разумео, вратили га наши.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #194 послато: Октобар 10, 2023, 12:28:04 поподне »
Свратите до неке фирме које шаљу узорке крви у иностранства за медицинске анализе (Biosave, Premium genetics...). Оне имају могућност слања крви и крвних продуката у иностранство и замолите за услугу пријема сетова и слања узорака. Ја сам тако послао свој узорак. Коштало ме је мало више али нисам имао другог избора.

Иване, да ли имате да препоручите неку особу за контакт у фирмама Biosave или Premium Genetics? Врло радо бисмо испред Друштва продискутовали са њима да ли постоји интерес за неку дугорочнију сарадњу.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #195 послато: Октобар 10, 2023, 12:33:17 поподне »
Овде је проблем што комплет за тестирање уопште није стигао у Србију како сам разумео, вратили га наши.

Управо тако, наша пошта је одбила да ми испоручи чак обичан прибор за узимање узорка, односно вратила је пакет пошиљаоцу. До сада су проблеми обично били везани за слање узорка назад у лабораторију, а ово је већ преседан да одбијају чак и прибор (кит).

Углавном, замолио сам FTDNA да поново пошаљу кит на адресу рођаке моје супруге, која живи у Немачкој, па ће ми донети крајем месеца пошто долази у Србију.

Ван мреже dons

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 77
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #196 послато: Октобар 10, 2023, 02:12:06 поподне »
u Bosnu odes i posaljes ne bi trebalo biti problema, slao sam vise puta

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5302
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #197 послато: Октобар 10, 2023, 03:02:37 поподне »
Има по један човек у царини и пошти који прати ову тему и онда запушава рупе које успемо да направимо...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 896
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #198 послато: Октобар 10, 2023, 03:09:13 поподне »
Није искључено, само не видим повод.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже ivanc79

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 200
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #199 послато: Октобар 10, 2023, 04:25:19 поподне »
Иване, да ли имате да препоручите неку особу за контакт у фирмама Biosave или Premium Genetics? Врло радо бисмо испред Друштва продискутовали са њима да ли постоји интерес за неку дугорочнију сарадњу.
Контактирао сам једног запосленог у Вiosave. Послаће ми контакт неког од надређених који ћу онда проследити Друштву ради даљег договора.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #200 послато: Октобар 10, 2023, 04:51:10 поподне »
Контактирао сам једног запосленог у Вiosave. Послаће ми контакт неког од надређених који ћу онда проследити Друштву ради даљег договора.

Одлично, хвала унапред.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #201 послато: Октобар 10, 2023, 07:14:04 поподне »
Није искључено, само не видим повод.

Мувачина и намештање послова ортацима и буразерима, начин рада који је у овој земљи постао свакодневица, нажалост. Ето, ако нас неко са царине прати, да зна да нијесмо мутави.  ;)
« Последња измена: Октобар 10, 2023, 07:17:15 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.