Траг - корисне књиге, сајтови > Архиви и архивска грађа

Тема везана за турске дефтере

<< < (23/32) > >>

Пеца:

--- Цитат: Грк  Јануар 25, 2021, 01:22:42 поподне ---Оно што сам ја сазнао је да Латосов попис из 1850. године није обухватио Херцеговину, односно да је пописано само Дувно 1864. и Ливно у склопу Травника.

--- Крај цитата ---

Грк био си у праву, ево га цитат из предговора Дефтера Височке и Зеничке нахије из 1850 године:
"Popisni defteri stanovništva u Osmanskom arhivu vode se pod šifrom NFS - Nufus defterleri. Kada se radi o Bosni i Hercegovini, digitalno su dostupni
defteri za sve sandžake Bosanskog pašaluka, osim većeg dijela Hercegovačkog sandžaka, koji, ili nisu sačuvani, ili iz nekih razloga nisu još digitalizirani. "

Симеон Волос:
Не знам да ли је негдје на форуму већ поменуто али на интернету можете пронаћи публиковано издање “Два дефтера Црне Горе из времена Скендер-бега Црнојевића (Бранислав Ђурђев,Ламија Хаџиосмановић)
У питању су црногорски харачки дефтер из 1521 и царски дефтер за Црну Гору и Грбаљ из 1523.
Ево и линкова гдје се може бесплатно скинути у ПДФ формату
http://popivoda.net/Popivoda/Resursi/defter%201521.pdf

https://www.google.com/amp/s/pdfslide.net/amp/documents/dva-deftera-crne-gore-iz-vremena-skender-bega-crnojevica-1521-i-1523.html

David Stoevski:
U Državnom Arhivu u Skoplju ima dosta prevedenih deftera kako što su Skopski Sandzak, Ohridski Sandzak, Kjustendilski Sandzak a mozda i nešto više jer nisam uspeo da sve zapamtim. Ja sam več bio tamo i uspešno sam pristupio Popisu o Kjustendilskom Sandzaku XVI vek. Ako nekome treba neka usluga moze slobodno da me kontaktuje. Inace ja takodze trazim popis o Kjustendzilskom Sandzaku ali posle XVI veka i eventualno Preševske kaze koje nazalost ne mogu ni ja da nadzem

Милан Петровић:
Има ли неко дефтере босанског санџака из 1532.,1566. и 1604.?
Конкретно ме занима Бјелај и околина.

drajver:

--- Цитат: Милан Петровић  Март 20, 2022, 10:17:24 поподне ---Има ли неко дефтере босанског санџака из 1532.,1566. и 1604.?
Конкретно ме занима Бјелај и околина.

--- Крај цитата ---

Бјелај није спадао под босански санџак, већ под клишки. Бјелаја нема у турским пописима 1530. године, јер још није био освојен. Има га у попису Клишког санџака 1550. године, али у саставу нахије Унац, док турски попис Клишког санџака 1604. године није објављен.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију