Науке и научне дисциплине > Историја

Занимљива историја

<< < (9/14) > >>

Христифор:
Ирска није нападнута у дср. Била и остала неутрална.

Malesevic:

--- Цитат: Христифор  Децембар 07, 2021, 01:00:01 поподне ---Ирска није нападнута у дср. Била и остала неутрална.

--- Крај цитата ---

А сад сам повезао тј. мало ми се вратило сећање. Хитлер је тражио од Де Валере да потпишу споразум, по којем би Ирска уступила Немачкој луке, а заузврат би добила гаранције да неће бити нападнута и да може остати по страни. Де Валери је било прихватљиво ово да се не меша у сукоб, али је одбио да дозволи приступ немачкој марини у ирске луке. Након тога је Луфтбвафе бомбардовао Даблин. Даблин је бомбардован у мају 1941 од стране Луфтвафеа. Ирска је задржала неутралност до краја рата али је ипак била наклоњена "Савезницима", што се огледало у поврењеном коришћењу њене територије од стране Британаца или у враћању британских пилота у Британију, док су немачке заробљавали тј. интернирали.


Христифор:
То је тачно,  с тим да је Даблин први пут бомбардован  2 јануара 1941. Прво бомбардовање Ирске је било  26 августа 1940 где су бомбардована мања места,  бомбардовање Даблина од 31 маја 1941 је однело 28 живота.   

Nebo:
Није много познато ни да су Ирци имали своју бригаду у Шпанском грађанском рату, на страни Франкових националиста. Овоме је, пре свега, допринела римокатоличка црква у Ирској, с обзиром да је Франсиско Франко сматран заштитником те цркве наспрам републиканских безбожних левичара. Са друге стране, било је Ираца који су се борили на страни Републиканаца у истом рату. Касније су они у Ирској добили статус хероја, док је учешће на страни Франковаца након Другог светског рата пало у заборав. Током Другом светског рата, расположење народа у Ирској није било на страни Британаца, што је и разумљиво с обзиром на успомене из не тако далеке прошлости о злочинима које је британска војска чинила 1919-1921. у Ирској. Чак је то ишло до подршке јавног мњења Немцима током ваздушне инвазије на Британију...

Malesevic:
Пре пар дана сам погледао документарац посвећен 100-годишњици ирске борбе за независност.

Како рече једна активна учесница, која је учестововала у Ирском грађанском рату на страни Де Валере и тврдог крила, њима је споразум са Британијом био неприхватљив већ из разлога што су у заклетви морали да се закуну британској круни. Такође, напомиње да су се борили са све ирске округе и за ирски језик, а да су споразумом изгубили 6 округа и практично истиснули ирски језик из употребе. То је наравно из њене перспективе тако. Пре неког времена сам читао у часопису "Идентитет" један чланак о стању ирског језика и његовом (не)кориштењу у Ирској тј. изумирању. Врло занимљиво али и суморно.

Иначе, вероватно такође мање позната чињеница је да је поред византијског и римског обреда у ранохришћанског периоду или боље речено током првих векова средњег века постојао и тзв. келтски (или ирскокелтски) обред, који је настао у оквиру чувених ирскошкотских монашких заједница на острву и био је присутан у одређеним срединама и ван острва попут нпр. севера Иберијског полуострва, Бретањи и Галији. Исти је касније потиснут из Рима услед усклађивања норми и обреда са обредом у Риму. У Ирској постоји или је раније постојала верска заједница која се назива "Келтска православна црква" и која настоји да одржи овај обред у животу. Седиште исте је у Француској: http://www.eoc-coc.org/accueil/actualites/2021/

Генерално је Ирска и као земља и као култура јако занимљива и има заиста једну импресивну историју.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију