Траг - корисне књиге, сајтови > Архиви и архивска грађа

Савет - шта тражити у Архиву Србије?

<< < (2/7) > >>

brolek:
Подаци о додели земље солунским добровољцима се могу добити у Архиву Југославије, тако бар пише на њиховом сајту. Када уђете на сајт идите на опцију "често постављана питања" или на опцију "коришћење грађе" -"ми истражујемо за вас".

Златан:

--- Цитат: Platin  Април 16, 2018, 06:51:13 поподне ---Треба да се погледа у локалним архивима. Чуо сам да су људи наилазили на такве случајеве.

Земљишне књиге за време пре Другог светског рата би требало да су по архивима - тачно одговарајући период за поделу земље после Првог рата.

--- Крај цитата ---

Платин - где може да се нађе чибучки тефтер за 1823. годину? Да ли је и он архиви Србије?
Знам да је у том месту пописано у моје место (Шетоње), али нисам могао да дођем до документа.

Хвала

Селаковић:

--- Цитат: Златан  Април 20, 2018, 04:08:30 поподне ---Платин - где може да се нађе чибучки тефтер за 1823. годину? Да ли је и он архиви Србије?
Знам да је у том месту пописано у моје место (Шетоње), али нисам могао да дођем до документа.

Хвала

--- Крај цитата ---

Тефтери чибука, спахијског прихода, спискови пореских глава - све је то на микрофилмовима доступно у Архиву Србије.

Platin:
Не знам да ли је могуће доћи до тефтера за 1823. годину. Не постоје све врсте "папира" за сва места и поготово не за све године.

Могу за који дан да проверим пошто имају попис свих тефтера.

Да ли је баш та година битна?
Што се мене тиче, пробао бих помоћу црквених књига да се снађем. Надам се да постоје за ту област у том периоду.
Важно је да су те црквене књиге у локалном архиву (за тај старији период сигурно, мада то захтева путовање на лице места и барем пар дана рада) или у општини (за 20. век).

Видим да то данас припада Петровцу на Млави, тако да је надлежни архив у Пожаревцу.

Златан:
Када ми је урађен тај мини-рад и поменути детаљни подаци из 1863. године, поменуто је такође, да је за Шетоње објављен и тефтер чибука из 1823. године, али да пошто је мој аскурђел и родиначелник тада још био дете или младић, није поменут.

Сада по томе испада, да је неко од тамо поменутих сигурно мој курђун, али од њега не знамо ни име, ни презиме.
Ипак трудим се да дођем до документа, јер би ми било много важно да снимим сва та имена у тефтеру.

Имаш заиста могућност да провериш то?

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију