Науке и научне дисциплине > Српски средњи век

Серија „Немањићи - сјај и сенке”

(1/53) > >>

Nebo:
Са снимања смо прешли на гледање серије.

Верујем да сте сви синоћ гледали прву епизоду „Немањића“.

Неки моји утисци:

Све у свему – није лоше. Нарочито је добра сценографија и костими. Мало боду очи оне траке коју Немања и Ана носе на глави, као Индијанци. Не знам је ли то реално и има ли покрића у историјским изворима...
Немањина браћа изгледају као друмски разбојници. Можда је то и била поента, да њихови изглед покаже њихову нарав?
Манојло Комнин изгледа, најблаже речено, – смешно. Мето Јовановски, алиас „пријатељ Димчо“, јесте врстан глумац, али ово није била улога за њега. Манојла је требало да глуми неко строг, озбиљан, ликом хладан и суров.
Речник је требало прилагодити условима Србије 12. века, а не да се чују изрази попут: „имаш петљу“, „ухапшен си“, „бре“. Не иде, никако.
Коначно, да ли су Срби користили јастуке и имали стакло на прозорима у 12. веку !?

Иако сам био јако скептичан поводом Младена Нелевића у улози Стефана Немање, моје је мишљење да га је одглумио сасвим добро. Срчано, од понора до висина, у сваком тренутку јак у изразу. Добру је улогу одрадила и Дубравка Мијатовић, као Ана.

Nebo:
Захваљујем, уредниче  ;)

симо:

--- Цитат: Nebo  Јануар 01, 2018, 10:17:30 пре подне ---Неки моји утисци:

Све у свему – није лоше.

--- Крај цитата ---

Неки моји утисци:

Све у свему – лоше.

Можда сам очекивао више, али заиста ми је све некеко траљаво урађено. Оно што сам примјетио и код статиста у оним трејлерима, кад играју или поздрављају Немању, све ми личи на неки наш спот за етно музику-све чекам кад ће да искоче браћа Теофиловићи. Покрети су некако на граници стилске игре и фолклора.

И од сценарија сам очекивао више, са обзиром да га потписује Гордан Михић. Онај говор Немањин пред војском је толико прозаичан, да је на граници пародије.

У једну руку јесу се потрудили око костима, али браде и бркови, није се одмакло од Косовског боја 1989. Само чекаш кад ће да спадну.

Али генерално тако често бива са серијама и филмовима-није онако како се хоће, већ онако како испадне. Серију о Немањићима уопште не бих конципирао као историјски спектакл ( за који мислим да ми и даље немамо ни средстава ни знања), већ као драму. Требало је да драмски текст са доминантном глумом буде окосница, а не полупрофесионалан приказ Цариграда у 3D maxu.

Nebo:

--- Цитат: симо  Јануар 01, 2018, 11:41:56 пре подне ---Све у свему – лоше.
Можда сам очекивао више,

--- Крај цитата ---

Можда је, Симо, баш у томе ствар. У очекивањима.
Ја сам очекивао много лошије од оног што синоћ видех...
Ово моје "није лоше" је у домену старе народне - како смо се надали...


--- Цитат: симо  Јануар 01, 2018, 11:41:56 пре подне ---У једну руку јесу се потрудили око костима, али браде и бркови, није се одмакло од Косовског боја 1989. Само чекаш кад ће да спадну.

--- Крај цитата ---

Ово сам и ја помислио синоћ, гледајући серију...

Јовица Кртинић:

--- Цитат: симо  Јануар 01, 2018, 11:41:56 пре подне ---Неки моји утисци:

Све у свему – лоше.

Можда сам очекивао више, али заиста ми је све некеко траљаво урађено. Оно што сам примјетио и код статиста у оним трејлерима, кад играју или поздрављају Немању, све ми личи на неки наш спот за етно музику-све чекам кад ће да искоче браћа Теофиловићи. Покрети су некако на граници стилске игре и фолклора.

И од сценарија сам очекивао више, са обзиром да га потписује Гордан Михић. Онај говор Немањин пред војском је толико прозаичан, да је на граници пародије.

У једну руку јесу се потрудили око костима, али браде и бркови, није се одмакло од Косовског боја 1989. Само чекаш кад ће да спадну.

Али генерално тако често бива са серијама и филмовима-није онако како се хоће, већ онако како испадне. Серију о Немањићима уопште не бих конципирао као историјски спектакл ( за који мислим да ми и даље немамо ни средстава ни знања), већ као драму. Требало је да драмски текст са доминантном глумом буде окосница, а не полупрофесионалан приказ Цариграда у 3D maxu.

--- Крај цитата ---

Ако је судити према првој епизоди, онда се без околишања може закључити да је ова серија чист промашај.
Изузимајући костиме и (делом) сценографију, све друго је далеко испод оног што је овакав подухват требало да има. Избор Нелевића би имао смисла да је ово била серија о првом Србину на свету тј. прачовеку. У њему нема ништа продуховљено што је свакако требало да поседује неко ко тумачи лик оснивача династије и, практично, родоначелника Србије и њене цркве (не заборавите он је и Свети Симеон Мироточиви). Пошто је у овој првој епизоди посебно било наглашено присуство деце ту се поновила стара бољка, која прати српску кинематографију у последњих деценију-две. У правилу се за те улоге бирају деца пријатеља продукције или неких виђенијих фаца, без имало талента за глуму. Чисто сумњам да је урађен било какав кастинг како се то некад радило. Лично се сећам кад је рађена некад популарна дечија серија "Јеленко" покојни Обрад Глушчевић је обишао све школе у Лици док није нашао идеалних десетак клинаца. То се најмање очекивало и сад, да се нађу деца са подручја Рашке, а не ови кмезави клинци са Дедиња.
У серији нема никакве разраде ликова, дијалози су суви, без икакве дубине и смисла. Снимљени кадрови су на нивоу технологије од пре двадесетак година, без коришћења савремених средстава (нпр. дронова). Недостаје анимација (нпр. комбиновање са мапама). Статисти су очајни и извештачени (очигледно је да су сендвичи били танки), а покличи који изговарају (Уједињени, Уједињени...) су чиста спрдња.
Кажем, ако се се по јутру познаје дан, чисто сумњам да се ту ишта може поправити. И, сад је већ сасвим јасно да зебња у погледу избора генералног спонзора није била без оправдања. После ове серије сви треба да потрчимо у прву апотеку по Пробиотик форте (опростите ако овим кршим правилник форума гледе комерцијалних садржаја...).

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију