Науке и научне дисциплине > Историја

Краљевина Југославија- политичке игре

<< < (7/7)

Одисеј:

--- Цитат: НиколаВук  Децембар 09, 2018, 11:48:40 поподне ---Додао бих нешто што је било карактеристично за Балкан, а што није постојало у Немачкој - судар цивилизација. Упркос томе што су били регионално, језички и верски подељени, ипак су сви Немци били припадници једне западно-средњоевропске цивилизације, док на Балкану то није био случај. Друга ствар, у првим годинама Краљевине СХС се управо и ишло на идеју југословенства, троједног народа и слично, али се то није одржало; није тачно да се инсистирало на српству. Управо због такве политике и каснијег наставка у оквиру комунистичке Југославије, где се српство још више гушило науштрб југословенства (осим када су у питању несрпски народи којима је уствари подгреван или стваран сопствени национализам) смо и дошли до садашњег тренутка, када је некима скандал ако се јавно истакне српска застава или пева национална химна. Управо тај покушај сједињавања у југословенство, коме су само Срби искрено и наивно приступили, нас је скупо коштао.

--- Крај цитата ---

Слажем се. Још нешто бих додао....Срби уопште нису ушли у Југославију неупућени и несвјесни да је због припадности различитим цивилизацијским круговима коегзистенција Срба и Хрвата у истом државном оквиру немогућа и да представља буре барута бачено на ломачу. Искуство из тек окончаног Првог свјетског рата је сваком нормалном човјеку било поука. Па у том су рату Срби и Хрвати пуцали једни на друге и били на супротним странама. Зашто ми често понављамо како смо "ослободили" Хрвате од "аустроугарске окупације", кад су они у аустроугарским униформама ратовали против нас? Не знам ја јесу ли они према Аустроугарској гајили позитивна или негативна осјећања, али је кристално јасно да им је чак и таква Аустроугарска била срцу дража од некаквог панславистичког пројекта који би обухватио нас и њих.
Наша национална елита је све то одлично знала.

Nebo:

--- Цитат: Nebo  Фебруар 22, 2017, 08:15:57 поподне ---Вероватно овој причи није место на овој теми (мада...), али сам пожелео да са другима поделим ову београдску причу из периода између светских ратова. Двобој између Милоша Црњанског и Тадије Сондермајера. Пречанског Србина који је, силом прилика, у Првом светском рату био АУ војник, и Пољака чија је породица Србији у оба светска рата дала све што се могло дати:

http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74.html:543450-Kako-je-Crnjanski-promasio-Sondermajera



--- Крај цитата ---

У вечерашњем "ОКО Магазину" (1К РТС 18:30) био је одличан прилог управо о овом двобоју који се одиграо пре 95 година, тачније 26. септембра 1926. године код Манастира Месић у Банату.

Навигација

[0] Индекс порука

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију