Порекло становништва > Како истраживати породично порекло

Грешке у годинама старости на попису 1863.

<< < (3/3)

Онај с ону главу:

--- Цитат: Platin  Новембар 29, 2019, 09:17:25 пре подне ---Нажалост, књиге су у кнежевини почеле да се воде тек 1837., што није тако дуг период.

--- Крај цитата ---

Као и у Великој Британији.

Препостављам да је то био неки међународни стандард. Наравно у Британији има и много старијих докумената сачуваних, а у Србији готово да их нема. Међутим обавезно вођење књига је и у Британији почело 1837.

Ево овде: https://www.freebmd.org.uk/ лепо пише "The recording of births, marriages and deaths was started in 1837 and is one of the most significant resources for genealogical research. The transcribing of the records is carried out by teams of dedicated volunteers and contains index information for the period 1837-1992, BUT WE HAVE NOT YET TRANSCRIBED THE WHOLE PERIOD."

Узгред, испред запете се не ставља тачка за редни број, јер је принцип да се увек избегава удвајање интерпункцијских знакова. Зато се не пише "[...] да се воде тек 1837., што није [...] " него "[...] да се воде тек 1837, што није [...]".

Iєшɑ Влɑчɑнин:
Gospodin Selaković je u pravu.

Izučavajući svoje poreklo i meni je upalo u oči, da su ljudi stariji od 60 godina, upisani u poreski popis iz 1863. god., znatnim delom stari 65, 70 ili 75 godina, tj. da su im dobrim delom upisivane okvirne i približne godine.

Evo, moja pretkinja Ješić Milina je u poreskom popisu iz 1863. god., upisana kao mati Milina, starosti od 70 godina. Njenoj deci i potomcima su mahom upisane istinske starosti.

Međutim, kako Vlakča nema matične knjige starije od 1870.-ih i 1880.-ih godina, ja sam naišao na druge greške.
U matičnim knjigama umrlih sam pronašao svoje pretke, Ješić Novaka (1833-1905) i Dimitrija (1838-1904), sinove Ješić Miline. Za Novaka u mat. knjigama piše, da je umro u 80. godini, a za Dimitrija, da je umro u 72. godini. Njihov otac beše Ješa Teodorov Smiljanić (rođen 1797. - umro 1850.-ih), koji je upisan u raznim tefterima. Vlakča ima haračke teftere iz 1829., 1831. i 1832. godine i ni u jednim se kao deca ne pominju Novak i Dimitrije, što će reći da njima nisu pogrešili godine u poreskom popisu i da su i u matičnim knjigama pogrešne starosti upisivali.

пек:
Има ли тих пописа на интернету?

Platin:
Нема их, а нема ни најаве тога.

Нешто од пописа 1863. јесте дигитализовано, може се прегледати на компјутерима у читаоници, али не могу да кажем колики је то део. Чини ми се да није велики део.
Постоје и неки други документи дигитализовани, али опет, то није тако велики опсег.

Тефтери нису уопште - сваки пут када неко затражи копију радиће снимке испочетка.

Навигација

[0] Индекс порука

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију