Аутор Тема: Количина латинизама у српском језику  (Прочитано 2054 пута)

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Количина латинизама у српском језику
« послато: Април 01, 2017, 10:13:12 пре подне »
Може ли неко од поткованијих форумаша да каже колико ми количински имамо латинизама у српском језику. Мени се као лаику чини да их има врло мало... милслим да постоји велика несразмера у недостатку латинизама у српском и количини становништва за које се сматра да је пресловенског порекла

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Количина латинизама у српском језику
« Одговор #1 послато: Април 01, 2017, 12:54:47 поподне »
Може ли неко од поткованијих форумаша да каже колико ми количински имамо латинизама у српском језику. Мени се као лаику чини да их има врло мало... милслим да постоји велика несразмера у недостатку латинизама у српском и количини становништва за које се сматра да је пресловенског порекла

Архаични латинизми из мог крај

Клак-креч
Клашња-платно за самар
Комастри-ланац што виси изнад огњишта
Лукијерна-свјетиљка
Мргињ-граница између посједа
Подуминта-темељ
Пршут-не треба објашњење
Бисаге-бисаге
Цима-лиснати дио кромпира
Пјат-Тањир
Сакет-папирна кеса
Шешула-лопатица за брашно
Шкип-дрвени суд на коме се купи кајмак
Баул-сандук
Бронзин-лонац
Капута-вунена шпицаста капа
Котула-сукња
....

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8506
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Количина латинизама у српском језику
« Одговор #2 послато: Април 01, 2017, 03:03:36 поподне »
Може ли неко од поткованијих форумаша да каже колико ми количински имамо латинизама у српском језику. Мени се као лаику чини да их има врло мало... милслим да постоји велика несразмера у недостатку латинизама у српском и количини становништва за које се сматра да је пресловенског порекла

Постоји прегршт латинизама у стручном језику (који су унети током 19. и 20. века), али што се тиче латинизама који су у старосрпски ушли директно од староседелачког становништва, њих баш и нема много. Присетио сам се одмах три примера - олтар (од латинског altar), рака (од arca) и киљан (који се изводи од columnus); ови и други примери су у старосрпски ушли током раног средњег века, из неког вулгарнолатинског дијалекта који се говорио на простору бивше римске провинције Далмације. О томе мало опширније пише у књизи Павла Ивића "Српски народ и његов језик".
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Количина латинизама у српском језику
« Одговор #3 послато: Децембар 29, 2019, 09:50:34 поподне »
Да не отварам посебну тему, ево чланка под називом РОМАНСКИ УТИЦАЈИ НА СТАРОСРПСКУ СИНТАКСУ:

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.doiserbia.nb.rs/ft.aspx%3Fid%3D0350-185X1066357P&ved=2ahUKEwig_sKR2tvmAhUQilwKHRFbAXcQFjAAegQIARAB&usg=AOvVaw01dhju1jIRvnj0DGAhB8oX
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић