Аутор Тема: Боја косе и очију  (Прочитано 38323 пута)

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Боја косе и очију
« послато: Фебруар 11, 2013, 03:06:15 поподне »
Из искуства знам да ће ова тема кад-тад доћи на дневни ред :)
Иако у суштини не играју велику улогу у генетичкој генеалогији, ова два појма се врло често спомињу у дискусијама о пореклу људи.

Ево једне новије карте која приказује распоред блондинизма у Европи.


Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #1 послато: Фебруар 11, 2013, 06:28:07 поподне »
Маст косе и очийу не мора увѣк бити повезана. Негдѣ читах да найвише плавооких има у Ирской а найвише плавокосих у Литванийи. Мислим да свѣтлих очийу има примѣтно више него ли свѣтле косе. Тако йе и у Србийи, на Балкану, али и у земљах у близини Европе, рецимо на Блиском Истоку.
Мене прѣ свега занима койе старо становништво бѣше изворно носилац ових особина. Хаплоскупина И, Р1а, Р1б? А можда и Н? Или сви зайедно? То не могах нигдѣ наћи.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #2 послато: Фебруар 11, 2013, 07:23:43 поподне »
Кор нам је убацио јадац - генетика свакако утиче на боју косе и очију, али то чине неки други гени, а не Y-хромозом. Дакле, боју косе и очију не можемо тесно везати са хаплогрупама. Можемо само рећи да су светла коса или очи чешћи у неким хаплогрупама него у другим, исто тако као што су чешћи у неким земљама него у другим, али се све то не може објаснити припадношћу некој одређеној хаплогрупи или животом у одређеној земљи.
Оно што би имало смисла је да се у разним анализама боја косе и очију разматрају у комбинацији са припадношћу хаплогрупи, и знајући за неке Корове раније дискусије, претпостављам да је он мислио управо на то.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #3 послато: Фебруар 11, 2013, 08:30:15 поподне »
Кор нам је убацио јадац - генетика свакако утиче на боју косе и очију, али то чине неки други гени, а не Y-хромозом. Дакле, боју косе и очију не можемо тесно везати са хаплогрупама. Можемо само рећи да су светла коса или очи чешћи у неким хаплогрупама него у другим, исто тако као што су чешћи у неким земљама него у другим, али се све то не може објаснити припадношћу некој одређеној хаплогрупи или животом у одређеној земљи.
Оно што би имало смисла је да се у разним анализама боја косе и очију разматрају у комбинацији са припадношћу хаплогрупи, и знајући за неке Корове раније дискусије, претпостављам да је он мислио управо на то.

Познато ми йе да маст косе и очийу нѣйе везана за Y хромозом, него за бесполне. Я мишљах на порѣкло свѣтле косе и очийу, од койега старога становништва потиче.
Чини ми се да међу Србима, грубо, има око 30% свѣтлих очийу (плаве, свѣтло зелене, сиве) и найвише 10% свѣтлийе косе код одраслих (плаве, свѣтло смеђе, риђе).
« Последња измена: Фебруар 11, 2013, 08:34:04 поподне Александар Невски »
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #4 послато: Фебруар 11, 2013, 08:47:25 поподне »
Као што сам већ рекао, ова тема ће кад-тад да се потегне на форуму па рекох, боље је да се на време оформи посебна грана за то како се на другим темама не би кварила дискусија.

На ово обично наседају новајлије у овој области.

Међутим, у овој области се долази до неочекиваних резултата и повећана концентрација светлокосих се јавља тамо где је не би очекивали (и обратно).  Тако рецимо међу албанцима који имају повећан проценат (по пореклу) афричке хаплогрупе E1b имамо већи проценат блондинизма од окружења. Прецизност оваквих карата не треба узимати здраво за готово али могу да укажу на неке трендове.
« Последња измена: Фебруар 11, 2013, 11:31:51 поподне Kor »

Đorđo

  • Гост
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #5 послато: Фебруар 11, 2013, 11:08:09 поподне »
Тако рецимо међу албанцима који имају повећан проценат (по пореклу) афричке хаплогрупе E1b имамо већи проценат блондинизма од окружења.
Ima dosta šiptara sa svetlom kosom, ljudi odavde bi se iznenadili

primer: Ilir Deda, politički analitičar
« Последња измена: Фебруар 11, 2013, 11:32:29 поподне Kor »

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #6 послато: Фебруар 12, 2013, 08:04:24 поподне »
Као што сам већ рекао, ова тема ће кад-тад да се потегне на форуму па рекох, боље је да се на време оформи посебна грана за то како се на другим темама не би кварила дискусија.

На ово обично наседају новајлије у овој области.

Међутим, у овој области се долази до неочекиваних резултата и повећана концентрација светлокосих се јавља тамо где је не би очекивали (и обратно).  Тако рецимо међу албанцима који имају повећан проценат (по пореклу) афричке хаплогрупе E1b имамо већи проценат блондинизма од окружења. Прецизност оваквих карата не треба узимати здраво за готово али могу да укажу на неке трендове.

И я некада давно прочитах нешто везано за Малисоре и их плаву косу, али се не сѣћам гдѣ. Но, моя искуства са Албанцима ми не говоре да йе у њих ишта више плаве косе него у Срба. У войсци их имаше са мном много, али се не сѣћам нешто плавих Арнауть. Уз то знам више Албанаца - Малисоръ из Црне Горе, али нико од њих не бѣше плав. Али, пар пута видѣх у Србийи по некога Шиптара плавушана - радника на градилишти.

Мислим да су йедино мѣродавна испитивања учестаности свѣтле косе и очийу. А од њих нађох само ово:

http://s1.zetaboards.com/anthroscape/topic/4659289/1/

http://s1.zetaboards.com/anthroscape/topic/4581457/1/

И нийедно не каже да тога има више у Албанаца него у Срба. Напротив.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #7 послато: Фебруар 12, 2013, 08:25:02 поподне »
Не ваља веровати изворима на Интернету. Ето, ја сам за горњу карту прочитао да је "резултат недавних истраживања" а онда приметих Конову карту која је заправо послужила за израду оне прве:

Рач је о 1939.


А ово је Кробер из 1948:



Ван мреже Bozidar Stevana Ostojic

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 54
  • E-V13, Orlovici-Bjelice, Sveti Georgije - Djurdjic
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #8 послато: Август 09, 2013, 05:17:12 поподне »
https://fcserver.nvnet.org/~ryans/FOV1-0004A022/FOV1-00050562/GenBluEyeColr-Eiberg.pdf

''Blue eye color in humans may be caused by a perfectly associated founder mutation in a regulatory element located within the HERC2 gene inhibiting OCA2 expression'' - Eiberg H, Troelsen J, Nielsen M, Mikkelsen A, Mengel-From J, Kjaer KW, Hansen L., Hum Genet. 2008;123:177-187. PubMed ID:18172690

Conclusion

In conclusion, we have identified a conserved regulatory element within intron 86 of the HERC2 gene that is perfectly associated with the brown/blue eye color in studied individuals from Denmark, Turkey and Jordan. This element had an inhibitory efect on the OCA2 promoter activity in cell cultures, and the blue and the brown alleles were shown to bind non-identical subsets of nuclear extracts. In total, all these data strongly support a model where the blue eye color in humans is caused by homozygosity of the rs12913832*G allele.

Dr Eiberg: In human beings, brown eyes are the default and blue occurs only when that default is turned off. Eiberg says when the first blue-eyed mutation occurred, the person who carried it would have had brown eyes. But as time proceeded, a man and a woman who each carried that one blue-eyed gene mutation mated and produced the world's first blue-eyed baby. Eiberg suspects that would have been a huge surprise to them. "If the child was the only one to have blue eye color and everyone else has brown, it could have been very interesting," he told...

***Inheritance of blue-eye color is determined by THE PRINCIPLE OF RECESSIVE. It is necessary that both parents - FATHER AND MOTHER - carry the appropriate mutation genes! It does not apply the cumulative principle or the principle of addition.

The researchers' hypothesis about the place of origin of mutations related to the Balkans, the Middle East and north-west coast of the Black Sea - in the Neolithic periods about 6.000 - 10.000 years ago.

Blue eyes are very common in countries near the mutation epicenter, which the researchers have pinpointed to be somewhere in the Balkans or near the Black Sea.

***The high frequency of blue-eyed individuals in the Scandinavia and Baltic areas indicates a positive selection for this phenotype (Cavalli-Sforza et al. 1994; Myant et al. 1997). Several theories has been suggested to explain the evolutionary selection for pigmentation traits which include UV expositor causing skin cancer, vitamin D deficiency and also sexual selection has been mentioned. Natural selection as suggested here makes it difficult to calculate the age of the mutation.

***Racist theories about the origin of the color of eyes, hair and skin often limited/prevents people from logically consistent and linked to the fact...

Λεωνίδας

Ван мреже Bozidar Stevana Ostojic

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 54
  • E-V13, Orlovici-Bjelice, Sveti Georgije - Djurdjic
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #9 послато: Август 09, 2013, 05:29:37 поподне »
БОЈА КОЖЕ
Keith C. Cheng, M.D., Ph.D.
Chief, Division of Experimental Pathology
Distinguished Professor of Pathology, Biochemistry & Molecular Biology, and Pharmacology
Co-Founding Co-Director of the Penn State IBIOS Bioinformatics and Genomics graduate program (with Cooduvalli Shashikant)
Director, Zebrafish Functional Genomics and Imaging Core
Curator, Zebrafish Atlas

Cheng KC, Canfield VA. The role of SLC24A5 in skin color. Invest Dermatol 16:836-838, 2006
http://www.pennstatehershey.org/c/document_library/get_file?uuid=44b329fd-9f95-4049-abf6-aee190f4b8ce&groupId=101483
http://www.stewartsynopsis.com/European%20Skin%20Turned%20Pale%20Only%20Recently.htm
http://galsatia.files.wordpress.com/2007/04/blanche_paleur.pdf
Λεωνίδας

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #10 послато: Децембар 16, 2013, 06:34:52 поподне »
Чак и у Русији је 1/2 људи са тамнијом косом и очима.

Не бих рекао. Знам много Русъ, а виђах их йош више, йер беях у Русийи. Обраћах пажњу на маст косе а нарочито очийу, али сѣћам се само йеднога са тамнима очима, од неколико десетина, сви остали бѣху плавооки. Наравно, я говорим о Русах, а не о припадницих других народностий из Русийе.
Што се косе тиче, не знам нийеднога Руса са црном косом, углавном су смеђи, свѣтлийе или тамнийе, мада има и плавокосих. А на улицах плавокосих има колико хоћеш, али су рецимо риђи врло рѣтки, мада видѣх двойе-тройе и таквих.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #11 послато: Децембар 16, 2013, 09:48:45 поподне »
Цитат
А на улицах плавокосих има колико хоћеш, али су рецимо риђи врло рѣтки, мада видѣх двойе-тройе и таквих.

Прочитах на Еупедији да је риђа коса последица мутације у оквиру R1b хаплогрупе.
Икавац

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #12 послато: Децембар 17, 2013, 10:13:14 пре подне »
Прочитах на Еупедији да је риђа коса последица мутације у оквиру R1b хаплогрупе.

То ми има логике, црвенокосих има највише баш тамо гдје Р1б достиже највише проценте.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #13 послато: Децембар 17, 2013, 10:18:48 пре подне »
За аутосомалну ДНК постоји база слична y searchu по имену Gedmatch. Тамо постоји један калкулатор који је заснован што на конкретним резултатима гена, што на досада анализираним особама, који на основу ваших аутосомалних резултата процјењује боју очију. Ја сам добио неку прилично свијетлу зелену боју. Ја имам зелено-смеђе очи, нису овако свијетло као на слици, али генерално боју су потрефили.

Овако то изгледа
http://ww2.gedmatch.com:8006/autosomal/eye_color_pred2.php?kit_num=fe9013&xsubmit=Predict+Color

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #14 послато: Јануар 27, 2014, 06:18:08 пре подне »
Откривен најстарији човек са плавим очима:

http://www.blic.rs/Slobodno-vreme/Vesti/437709/Otkriven-najstariji-covek-sa-plavim-ocima

Ван мреже Bozidar Stevana Ostojic

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 54
  • E-V13, Orlovici-Bjelice, Sveti Georgije - Djurdjic
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #15 послато: Јануар 27, 2014, 10:35:56 пре подне »
Иста тема на адреси

http://phys.org/news/2014-01-spanish-hunter-gatherer-blue-eyes-dark.html#nwlt

La Braña 1, name used to baptize a 7,000 years old individual from the Mesolithic Period, whose remains were recovered at La Braña-Arintero site in Valdelugueros (León, Spain) had blue eyes and dark skin. These details are the result of a study conducted by Carles Lalueza-Fox, researcher from the Spanish National Research Council (CSIC), in collaboration with the Centre for GeoGenetics (Denmark). La Braña 1 represents the first recovered genome of an European hunter-gatherer. The research is published in Nature.

La Braña 1, the name used to baptize a 7,000-year-old individual from the Mesolithic Period, had blue eyes and dark skin.


The skeleton of La Braña 1, as it was discovered in 2006.


Frontal view of the La Braña 1 skull

Λεωνίδας

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #16 послато: Јануар 27, 2014, 11:30:54 пре подне »
Најинтересантнија ствар за овај налаз је да је поменути припадао хаплогрупи C-V20 што је заиста шок, јер нико није очекивао присуство хаплогрупе C на европском тлу у тако давној историји. Иако је хаплогрупа C карактеристична за Далеки Исток и Аустралију, изгледа да је једна њена грана прилично давно дошла у Европу. Иначе и раније су припаднике ове гране хаплогрупе C налазили само у Европи.

Ван мреже Пеца

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 104
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #17 послато: Јануар 27, 2014, 12:52:19 поподне »
То ми има логике, црвенокосих има највише баш тамо гдје Р1б достиже највише проценте.

Ја имам жуто-зелене очи и риђ сам, а припадам И2а хаплогрупи. Мој отац је такође риђ, мада су његови родитељи били изразито тамнопути. Наводно да је очев прадјед по мајци био риђ.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #18 послато: Јануар 27, 2014, 08:46:19 поподне »
Ја имам жуто-зелене очи и риђ сам, а припадам И2а хаплогрупи. Мој отац је такође риђ, мада су његови родитељи били изразито тамнопути. Наводно да је очев прадјед по мајци био риђ.

Маст косе и очийу има са мушком лозом пойединца исто толико везе колико и са женском лозе његове уйне - никакве.
Ко не мисли тако, нека се само сѣти да жене немайу Ы хромозом али опет имайу маст косе  и очийу, као и мушкарци.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

robert w.

  • Гост
Одг: Боја косе и очију
« Одговор #19 послато: Јануар 29, 2014, 04:01:04 поподне »