Аутор Тема: Црквене књига из Новог Брда на Косову и Метохији  (Прочитано 1064 пута)

Ван мреже Страхиња Јовановић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Црквене књига из Новог Брда на Косову и Метохији
« послато: Мај 17, 2021, 10:36:25 поподне »
Поздрав свима!
Од скоро истражујем историју породице и занима ме да ли ико можда зна било шта о црквеним књигама са Новог Брда и тог дела Косова? Отац ми је из Извора близу села Бостане где је била најближа црква. Да ли ико зна да ли постоје негде копије тих књига у неком архиву? Да ли ико зна да ли су уопште очуване те књиге или бих морао да одем лично и да проверим? Хвала пуно сваком ко одговори.  :-\

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Црквене књига из Новог Брда на Косову и Метохији
« Одговор #1 послато: Мај 18, 2021, 12:05:19 пре подне »
Зна се да су књиге из архива на КиМ распоређене у околини, нпр. у Нишу, Крушевцу... где већ постоје архиви.

Друга ствар је за који период књиге постоје. Цркве јесу писале, али зависно од државне воље.
Јужнији српски крајеви су били под Турцима све до 1912. године... тако да не може богзна шта да се очекује чак и ако је све сачувано.

Свакако, најбоље је добити одговор тачно за ту парохију.

Ван мреже Страхиња Јовановић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Црквене књига из Новог Брда на Косову и Метохији
« Одговор #2 послато: Мај 18, 2021, 09:39:56 пре подне »
Зна се да су књиге из архива на КиМ распоређене у околини, нпр. у Нишу, Крушевцу... где већ постоје архиви.

Друга ствар је за који период књиге постоје. Цркве јесу писале, али зависно од државне воље.
Јужнији српски крајеви су били под Турцима све до 1912. године... тако да не може богзна шта да се очекује чак и ако је све сачувано.

Свакако, најбоље је добити одговор тачно за ту парохију.

То што сте рекли "књиге из архива" се односи и на црквене књиге? Знам да изводи из књиге рођених, умрлих и венчаних за тај део Косова и Метохије могу у Врању да се добију, али сам мислио да је то, како да кажем, "цивилно" а не из црквених књига и плус траже да знаш тачан датум смрти до дана да би ти дали извод, што наравно, ја не знам.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Црквене књига из Новог Брда на Косову и Метохији
« Одговор #3 послато: Мај 18, 2021, 09:55:10 пре подне »
То што сте рекли "књиге из архива" се односи и на црквене књиге? Знам да изводи из књиге рођених, умрлих и венчаних за тај део Косова и Метохије могу у Врању да се добију, али сам мислио да је то, како да кажем, "цивилно" а не из црквених књига и плус траже да знаш тачан датум смрти до дана да би ти дали извод, што наравно, ја не знам.

Тачно, само на црквене књиге мислим. Црква је била задужена да води матичне књиге до 1945. После тога имамо од државе вођен процес који траје до данас.

Што се тиче добијања података, матичне службе су умрежене, може у једној матичној служби да се добије податак из било које општине по Србији.
Моје искуство је да сам прво имао одобрење за прегледање црквених матичних књига које се налазе у општини (отприлике је све пре 1900 по архивима, а 1900 до 1945. је по општинама), па сам прегледао шта ме је занимало, али су ми и врло љубазно одговорили на (мноштво) питања - ишао сам са одштампаном сликом породичног стабла (на око 15 листова папира) и врло јасно питао.
Да ли ће у свим општинама да буду љубазни и колико... не знам.
Користи ако ми тачно знамо шта нам треба.

Не бих био изненађен ако за нека места на КиМ матичне књиге уопште постоје тек од 1919. или слично. Тај простор је био окупиран убрзо по ослобођењу од Турака, а опште је познато да су многе ствари одавде однете или просто уништене у том периоду.

Колико сам разумео, сам процес државног уношења података у базу иде у назад - када ураде неку годину, онда прелазе на претходну. Моје искуство је пре... мислим да је већ три године прошло... и већ тада су имали неке податке мало пре 1900. године (за Београд, не знам шта остали раде).

Зашто за неке ствари траже тачне датуме (ствар која се најлакше заборави), не знам. Можда је био случај са више људи истог имена и презимена па је морало по нечему да се разврста.
Могуће је да другачији приступ утиче на све. Ја нисам тражио ниједан званичан извод за било кога, само сам гледао црквене књиге и питао да ми матичари претраже базу података по неким питањима.
« Последња измена: Мај 18, 2021, 09:57:26 пре подне Platin »

Ван мреже Страхиња Јовановић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Црквене књига из Новог Брда на Косову и Метохији
« Одговор #4 послато: Мај 18, 2021, 12:17:18 поподне »
Што се тиче добијања података, матичне службе су умрежене, може у једној матичној служби да се добије податак из било које општине по Србији.
Моје искуство је да сам прво имао одобрење за прегледање црквених матичних књига које се налазе у општини (отприлике је све пре 1900 по архивима, а 1900 до 1945. је по општинама), па сам прегледао шта ме је занимало, али су ми и врло љубазно одговорили на (мноштво) питања - ишао сам са одштампаном сликом породичног стабла (на око 15 листова папира) и врло јасно питао.

Ја имам изузетан случај јер ми је прадеда умро 1959. године у 104. години живота. Цело село зна о томе, али су сви који су знали више о томе преминули па не могу засигурно да знам. Тако да сам хтео неки званичан документ да могу да потврдим ту информацију. По томе би био рођен око 1855. године. Пошто је умро баш "касно", мислио сам да се можда тај податак чува у матичној служби, али као што рекох, на сајту траже тачан датум смрти, што наравно нико од нас не зна. То сам хтео јер на умрлици обично пише и име родитеља, што би ми много значило, наравно. Уживо још нисам покушао мада је отац имао проблема чак и са вађењем мајчиних извода. Да ли бисте могли да ми кажете како сте добили одобрење за преглед црквених књига?

Ван мреже HandsomestOfThemAll

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 70
  • I2 > PH908 > Y84307
Одг: Црквене књига из Новог Брда на Косову и Метохији
« Одговор #5 послато: Мај 18, 2021, 12:56:16 поподне »
Тачно, само на црквене књиге мислим. Црква је била задужена да води матичне књиге до 1945. После тога имамо од државе вођен процес који траје до данас.

Што се тиче добијања података, матичне службе су умрежене, може у једној матичној служби да се добије податак из било које општине по Србији.
Моје искуство је да сам прво имао одобрење за прегледање црквених матичних књига које се налазе у општини (отприлике је све пре 1900 по архивима, а 1900 до 1945. је по општинама), па сам прегледао шта ме је занимало, али су ми и врло љубазно одговорили на (мноштво) питања - ишао сам са одштампаном сликом породичног стабла (на око 15 листова папира) и врло јасно питао.
Да ли ће у свим општинама да буду љубазни и колико... не знам.
Користи ако ми тачно знамо шта нам треба.

Не бих био изненађен ако за нека места на КиМ матичне књиге уопште постоје тек од 1919. или слично. Тај простор је био окупиран убрзо по ослобођењу од Турака, а опште је познато да су многе ствари одавде однете или просто уништене у том периоду.

Колико сам разумео, сам процес државног уношења података у базу иде у назад - када ураде неку годину, онда прелазе на претходну. Моје искуство је пре... мислим да је већ три године прошло... и већ тада су имали неке податке мало пре 1900. године (за Београд, не знам шта остали раде).

Зашто за неке ствари траже тачне датуме (ствар која се најлакше заборави), не знам. Можда је био случај са више људи истог имена и презимена па је морало по нечему да се разврста.
Могуће је да другачији приступ утиче на све. Ја нисам тражио ниједан званичан извод за било кога, само сам гледао црквене књиге и питао да ми матичари претраже базу података по неким питањима.

Може конкретније објашњење: одем у своју општину у Београду и тражим преглед црквених књига које су дигитализоване од 1900 до 1945, нпр матичну књигу умрлих за 1927. годину из Врбаса или Жагубице или Лесковца?

И матичарке које лакирају нокте и пију 17 кафа у радно време прегледају то за мене бесплатно по петнаест имена? А иначе ми наплаћују сваки извод по хиљаду динара и гледају да ме се ратосиљају да би опет лакирале нокте уз кафу?

Мени то звучи као сајенс фикшн. У којој општини се ово догађало? Да одемо сви тамо и истражујемо...

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Црквене књига из Новог Брда на Косову и Метохији
« Одговор #6 послато: Мај 18, 2021, 01:00:00 поподне »
Ја имам изузетан случај јер ми је прадеда умро 1959. године у 104. години живота. Цело село зна о томе, али су сви који су знали више о томе преминули па не могу засигурно да знам. Тако да сам хтео неки званичан документ да могу да потврдим ту информацију. По томе би био рођен око 1855. године. Пошто је умро баш "касно", мислио сам да се можда тај податак чува у матичној служби, али као што рекох, на сајту траже тачан датум смрти, што наравно нико од нас не зна. То сам хтео јер на умрлици обично пише и име родитеља, што би ми много значило, наравно. Уживо још нисам покушао мада је отац имао проблема чак и са вађењем мајчиних извода. Да ли бисте могли да ми кажете како сте добили одобрење за преглед црквених књига?

За прегледање црквених матичних књига по општинама се напише молба, наведе се шта се тражи и преда се матичној служби. После извесног времена стигне решење да се одобрава. Решење стигне и њима и Вама.
У Београду је нешто другачије јер постоји и градски матичар, па сам њему писао. Иначе, треба писати општинским, тамо где је потреба.

За само читање података из базее помоћу компјутера... Не знам да ли је потребно одобрење. Најбоље је позвати матичну службу телефоном па објаснити. Човек може да разуме и да се снађе - а да машина тражи тачне датуме... за то нисам изненађен.

Колико знам, матичне службе раде отприлике од 8 па до 2 поподне. Саветовао бих да се свакако оде лично. Они би заиста требало да помогну, барем да објасне око молбе за читање, а можда одмах добијете и тражени податак.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Црквене књига из Новог Брда на Косову и Метохији
« Одговор #7 послато: Мај 18, 2021, 01:18:16 поподне »
Може конкретније објашњење: одем у своју општину у Београду и тражим преглед црквених књига које су дигитализоване од 1900 до 1945, нпр матичну књигу умрлих за 1927. годину из Врбаса или Жагубице или Лесковца?

И матичарке које лакирају нокте и пију 17 кафа у радно време прегледају то за мене бесплатно по петнаест имена? А иначе ми наплаћују сваки извод по хиљаду динара и гледају да ме се ратосиљају да би опет лакирале нокте уз кафу?

Мени то звучи као сајенс фикшн. У којој општини се ово догађало? Да одемо сви тамо и истражујемо...
Одобрење за истраживање изгледа чини велику разлику. Ко само оде, неће добити ни податке ни објашњење. Али ако се баш тражи упутство, онда је боље.

Моје искуство је са општином Земун. Нисам о њима чуо похвале, али моје искуство је сасвим добро. Не знам да ли се у међувремену тамо нешто променило.

Напомињем да нисам тражио ниједан папир, извод... ништа слично. Мене су занимали сами подаци - и добио сам више од очекиваног.

У молби за читање књига нисам уопште помињао за који бих ја то тачно период хтео, а добио сам одобрење до 1970. године. Молба сасвим обична... Тада сам био до градског матичара, једном и никад више. Нисам ни њему лично предао, него његовој служби, у оном солитеру на углу Краљице Марије и Старине Новака. Не сећам се колико је времена било потребно. Није било дуго.

И само једна напомена, када се добије одобрење - могао сам да читам али после њиховог званичног радног времена. Почињао сам после 2, па онда до 3 и нешто. Они су тамо до пола 4.

Имам срећу да је добар део књига које сам истраживао у међувремену пребачен у Архив Београда, па још и дигитализован, односно јавно и бесплатно доступан на сајту архива.

Могуће је читати само књиге које постоје у конкретној општини... Па где шта постоји... Ја знам само за једну општину. За Београд заиста вреди прво погледати на сајту архива, колекција им је сада прилично добра.
Књиге које су млађе од 100 година нису још надлежне за архиве, а мање од 100 година од данас обично добро познајемо по фамилији.
« Последња измена: Мај 18, 2021, 01:24:44 поподне Platin »