Аутор Тема: Порекло Недељковића (Неделкуа)  (Прочитано 7140 пута)

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #40 послато: Децембар 14, 2020, 01:47:29 поподне »
Jeste ovo je bio odgovor na vase pitanje. Nisam znao da ce sad umesaju i neki sa strane, bez ikakvih konkretnih pitanja vec nesto da kazu samo. Ne znam ne ucestvujem na forumima, ali ko je god moderator trebalo bi da trudi da se diskusija drzi teme a ne da se sad krece od Kulina Bana. Kao sto ja necu da ulazim u vase uverenje o haplogrupi i poreklu, jer to nije tema diskusije. Inace ne bih ni dosao na forum da nisam guglao moj kod za FTDNA i da mi se ovo nije prvo pojavilo.
A hvala na informacijama za Big700, kopirao sam vam mail sa projekta I2 na FTDNA, gde sam razumeo da ne moze nista da se otkrije konkretno i da ne treba da radim dalje nista.
Samo mi reci ovo, kako si ti shvatio iz mejla da ne binista znacilo da uradis big y? Pet puta ga procitah i to ti niko nije rekao...Oni su ti rekli da 37 markera nije dovoljno za bilo kakvu ozbiljniju konstataciju.Uz to ti je haplotip modalan...

Ван мреже Maximus.Thrax

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 29
  • Pe aici nu se trece
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #41 послато: Децембар 14, 2020, 01:50:56 поподне »
Да, свакако, можеш да причаш само са Неродимцем и Милошем, а најбоље би било да остале не коментаришеш, ако их већ не читаш и не интересују те. И без псовки, па макар и са звјездицама и на енглеском, јер псовање није дозвољно на форуму. Осим пар антисрпских опаски, досад си био сасвим пристојан. Настави тако.

Da samo sto je psovka tj. uvrede  izlaganje nekog lica poruzi ili vredjanje dostojanstva. Dok je F***s**t zargonska rec i ima znacenje izmedju ostalih koliko je nesto besmisleno, neozbiljno itd i nije usmerena prema nikome direktno. Jedino sto se sastoji iz vulgarnih reci te zato moze da zazvuci kao psovka.

На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #42 послато: Децембар 14, 2020, 01:56:07 поподне »
Jeste ovo je bio odgovor na vase pitanje. Nisam znao da ce sad umesaju i neki sa strane, bez ikakvih konkretnih pitanja vec nesto da kazu samo. Ne znam ne ucestvujem na forumima, ali ko je god moderator trebalo bi da trudi da se diskusija drzi teme a ne da se sad krece od Kulina Bana. Kao sto ja necu da ulazim u vase uverenje o haplogrupi i poreklu, jer to nije tema diskusije. Inace ne bih ni dosao na forum da nisam guglao moj kod za FTDNA i da mi se ovo nije prvo pojavilo.
A hvala na informacijama za Big700, kopirao sam vam mail sa projekta I2 na FTDNA, gde sam razumeo da ne moze nista da se otkrije konkretno i da ne treba da radim dalje nista.

У мејлу, који вам је највероватније послао Зденко, нигде се не каже да не бисте открили нешто више. Напротив, на основу 37 маркера, који су модални, као што сам и ја у оној првој поруци написао, не може се ништа конкретно рећи, осим да припадате PH908. Рећи да BigY не би ништа конкретно открили, очито нисте много у материји, па тако схватам и остало око писања везано за мушку линију. Дакле BigY је "extra level" генетичке генеалогије. Једино ако не желите ви сами да наставите тестирање, због неких других убеђења.

Ван мреже Maximus.Thrax

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 29
  • Pe aici nu se trece
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #43 послато: Децембар 14, 2020, 01:58:32 поподне »
Samo mi reci ovo, kako si ti shvatio iz mejla da ne binista znacilo da uradis big y? Pet puta ga procitah i to ti niko nije rekao...Oni su ti rekli da 37 markera nije dovoljno za bilo kakvu ozbiljniju konstataciju.Uz to ti je haplotip modalan...

Jeste u pravu si Big Y 700 analyzes over 200k SNPs and up to 700 short tandem repeats (STRs).

Da recekao mi da nemam nijedan SNP analiziran, ali da STR nisu dovoljni da predvide. A i vidim da svi testovi do BigY700 analiziraju samo STR.

Moja greska nisam dovoljno pazljivo procitao, mislio je na druge 67 i 111 testove

Ван мреже Maximus.Thrax

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 29
  • Pe aici nu se trece
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #44 послато: Децембар 14, 2020, 02:01:11 поподне »
У мејлу, који вам је највероватније послао Зденко, нигде се не каже да не бисте открили нешто више. Напротив, на основу 37 маркера, који су модални, као што сам и ја у оној првој поруци написао, не може се ништа конкретно рећи, осим да припадате PH908. Рећи да BigY не би ништа конкретно открили, очито нисте много у материји, па тако схватам и остало око писања везано за мушку линију. Дакле BigY је "extra level" генетичке генеалогије. Једино ако не желите ви сами да наставите тестирање, због неких других убеђења.

Aha, tacno upravo sam to shvatio kad sam detaljno pogledao mail. Vec sam odgovorio detaljno dole. Slazem sa sa vama, ali bi onda trebalo bolje da objasne u mailu, ili nije dozvoljeno da promovisu testove mozda. Ne nisam biolog, iz oblasti drust i humanistickih nauka sam, tako da me procedure ne interesuju nego krajnji rezultati.

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #45 послато: Децембар 14, 2020, 02:12:02 поподне »
Онда је најбоље за вас као што рекоше предходни учесници надоградња на БИГ700 и то ће решити проблем око ближих подграна, а тренутно су наручена још неколико напредних тестовакод Данте за које се зна да су ПХ908 а који су били до сад у статусу као што си ти сада, тј. знамо да смо ПХ908 али не знамо даље па ћемо овим тестирањем и ми као и ако ви сада надоградите на БИГ700 вероватно или отворити нове подргане или нас сврстају у већ постојеће а не би ме чудило и да ми међусобно формирамо нову грану. Тако да што рече Милош само БИГ700 пошто вам је брис већ тамо надоградња и чекамо резултате а касније и дискусија по добијеним резултатима. Мало пре сам читао књигу о Призрену и у теми о Цинцарима из Призрена нисам наишао на Недељковића па ако можда знате неки породичан назив, или ако знате како су звали ту фамилију или неки њихов надимак напишите можда можемо да нађемо нешто о том Стефану Недељковићу. Ја ћу се потрудити колико је у мојој моћи да покушам у литератури да пронађем неки траг Даби могли даље да пратимо ваше корене.

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #46 послато: Децембар 14, 2020, 02:13:01 поподне »
Jeste u pravu si Big Y 700 analyzes over 200k SNPs and up to 700 short tandem repeats (STRs).

Da recekao mi da nemam nijedan SNP analiziran, ali da STR nisu dovoljni da predvide. A i vidim da svi testovi do BigY700 analiziraju samo STR.

Moja greska nisam dovoljno pazljivo procitao, mislio je na druge 67 i 111 testove
Ako si u mogucnosti, jati predlazem da to odradis a u medjuvremenu dok cekas rezultate da malo proucis kako funkcionisu stvare oko Y hromozoma i sve sto ide uz to. U ogromno vecinskom procentu ovi ljudi ovde se bave ocinskom linijom i svi ce ti pomoci...

Ван мреже Maximus.Thrax

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 29
  • Pe aici nu se trece
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #47 послато: Децембар 14, 2020, 02:26:45 поподне »
Онда је најбоље за вас као што рекоше предходни учесници надоградња на БИГ700 и то ће решити проблем око ближих подграна, а тренутно су наручена још неколико напредних тестовакод Данте за које се зна да су ПХ908 а који су били до сад у статусу као што си ти сада, тј. знамо да смо ПХ908 али не знамо даље па ћемо овим тестирањем и ми као и ако ви сада надоградите на БИГ700 вероватно или отворити нове подргане или нас сврстају у већ постојеће а не би ме чудило и да ми међусобно формирамо нову грану. Тако да што рече Милош само БИГ700 пошто вам је брис већ тамо надоградња и чекамо резултате а касније и дискусија по добијеним резултатима. Мало пре сам читао књигу о Призрену и у теми о Цинцарима из Призрена нисам наишао на Недељковића па ако можда знате неки породичан назив, или ако знате како су звали ту фамилију или неки њихов надимак напишите можда можемо да нађемо нешто о том Стефану Недељковићу. Ја ћу се потрудити колико је у мојој моћи да покушам у литератури да пронађем неки траг Даби могли даље да пратимо ваше корене.

Da slazem se, sa ovim sto ste rekli. Rekao sam vam gore po majcinom odnosno zeninom prezimenu Leac tj. Ljakic posle 1912. Pa je onda patronim to jest ovde je matronim bio na SH Ljak.

Ван мреже Maximus.Thrax

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 29
  • Pe aici nu se trece
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #48 послато: Децембар 14, 2020, 02:28:32 поподне »
Ako si u mogucnosti, jati predlazem da to odradis a u medjuvremenu dok cekas rezultate da malo proucis kako funkcionisu stvare oko Y hromozoma i sve sto ide uz to. U ogromno vecinskom procentu ovi ljudi ovde se bave ocinskom linijom i svi ce ti pomoci...

Pa kao sto gore pomenuh registrovao se ovde jer sam se nasao na netu. Muska linija mi nije bitna uopste, posto je presecena, interesuje me vise zenska, ali tu ne mogu mnogo jer sam mogao sam majcin mtDNA da dobijem

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #49 послато: Децембар 14, 2020, 02:34:59 поподне »

Кажете (тврдите) да су све ваше женске (mater linea) линије румунске. ???

То што су неке ваше преткиње у ближој прошлости (нпр. последњих 200 година / 18-20 век)  говориле неким од влашких језика и осећале се Влахињама не значи да претходно (16-18 век или 14-16 век или 12-14 век) нису говориле неким од словенских језика и сматрале себе за Србкиње или Бугарке.
 ::)
Често је било то нарочито код женских линија прелажење из једног у други национални корпус (жене су и отимане).

Исто ово важи и за моје женске линије (има ту и Бугарки, Арбанашкиња, Влахиња, Румунки, Мађарица).

Шта повезује вас и мене? Обома су нам очеви I2 PH908 (мој је урадио BIG Y). Без сумње делимо словенску компоненту коју сте ви определили на безначајних (за вас) 12,5  %.

Ако ћемо "наздравити" по старини, наздравићемо баш тој  I2 хаплогрупи! Зашто? Зато што је најстарија у Европи.
 :D
Тако да сте ви лично са вашом очинском линијом (pater linea) и његовом непрекинутом очинском линијом  и вашим женским линијама (mater linea) које сте све прогласили без изузетка румунским у генетском смислу - на крову света (мало се шалим са вама)! Ако вам је, наравно, важно да будете на крову света.

Опет вас питам - да ли сте баш сигурни да су ваше женске линије (и то све) одувек биле (од постанка света) румунске?

Тврдите да се ваш деда осећао као Цинцарин. Ја вам то верујем. Мени је то потпуно у реду. Нико не дира у то.


Питање националног идентитета је веома сложено.
Tačno tako Crvenjska!
Genetika i nacija i religija nemaju nikakve veze.Postoji svest o propadanju nekom narodu i to niko nikome ne može oduzeti.
Mislim da je primer za ovo jedna skulptura ispred muzeja u Prijepolju. Majka Ružica Pejović zagrljena sa svoja dva sina. Jedan Srbin, a drugi Bošnjak.
Ne razumem da mnogo njih ne shvata ili još bolje ne želi da razume da je krv starija od nacije i religije... :)
« Последња измена: Децембар 15, 2020, 12:48:04 поподне Amicus »

Ван мреже Maximus.Thrax

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 29
  • Pe aici nu se trece
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #50 послато: Децембар 14, 2020, 02:41:41 поподне »
Dobro da ne ulazim u ovu diskusiju (posto se slazem sa vasim postom). Ko ima prilike nek pogleda koncept "imagined communities" i knjiga istog naziva Ben Anderson je autor ali od kad je on pisao to se umnozilo proucavanje. Poenta, ja da kod plemena mozemo da govorimo o bioloskom srodstvu, da kod nacija ne postoji biolosko srodstvo izmedju njenih clanova, vec da neki drugi elementi kultura, religija, istorija, itd tj socijalni konstrukti obelezavaju pripadnost.

Nego nisam o tome hteo, nego samo da vas pitam posto je onaj autosomalni rezultat na FTDNA bezvredan, a na Genom Linku mi daje kontradiktorne rezultate, koji preporucujete

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #51 послато: Децембар 14, 2020, 02:44:05 поподне »
Љакића није било у Призрену и околини али ЉАМИЋ јесте и у Призрену и у Средачкој жупи. Било би добро да нам напишете ако знате које су славе славили и ако може њихова имена име деде, бабе и за оне које вас занимају.

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #52 послато: Децембар 14, 2020, 02:45:19 поподне »
Pa kao sto gore pomenuh registrovao se ovde jer sam se nasao na netu. Muska linija mi nije bitna uopste, posto je presecena, interesuje me vise zenska, ali tu ne mogu mnogo jer sam mogao sam majcin mtDNA da dobijem
Posto vam je vasa muska linija"presecena" onda vi vasu energiju kanalisite spram vasih interesovanja...Zdravo da ste...

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5294
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #53 послато: Децембар 14, 2020, 02:47:38 поподне »
Љакића није било у Призрену и околини али ЉАМИЋ јесте и у Призрену и у Средачкој жупи. Било би добро да нам напишете ако знате које су славе славили и ако може њихова имена име деде, бабе и за оне које вас занимају.

Па ако су Аромуни, нису славили славе.
И обрнуто...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Maximus.Thrax

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 29
  • Pe aici nu se trece
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #54 послато: Децембар 14, 2020, 02:50:02 поподне »
Љакића није било у Призрену и околини али ЉАМИЋ јесте и у Призрену и у Средачкој жупи. Било би добро да нам напишете ако знате које су славе славили и ако може њихова имена име деде, бабе и за оне које вас занимају.
Pa nije bilo jer je prezime nastalo rekao sam vam kako. Nisu slavili slavu jer su bili pod grckom episkopom (mislim jedini u to vreme) verovatno su imali imendan ali to nije bitno jer se menjalo od osobe do osobe u zavisnosti od krstenog imena. Pa moj otac se nije bavio time, dok su bili zivi izvori od kojih je moglo da se dobiju usmene informacije, a sto se tice crkvenih knjiga rekao sam vam da ne postoje. Cak ni za rodjene posle 1945. jer su spaljene (ovo je za Maticnu kancelariju Prizren, ne znam za sela).

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #55 послато: Децембар 14, 2020, 02:53:39 поподне »
Tačno tako Vanja!
Genetika i nacija i religija nemaju nikakve veze.Postoji svest o propadanju nekom narodu i to niko nikome ne može oduzeti.
Mislim da je primer za ovo jedna skulptura ispred muzeja u Prijepolju. Majka Ružica Pejović zagrljena sa svoja dva sina. Jedan Srbin, a drugi Bošnjak.
Ne razumem da mnogo njih ne shvata ili još bolje ne želi da razume da je krv starija od nacije i religije... :)

Хвала Гоцо и Драјвере!

Нећу више да трошим своју снагу.

Кад и ако г. Неделку прочита шта му написах - можда ће схватити поенту, а можда и неће!

Мене само изнова и изнова изненади количина негативне енергије наших  суседа не Срба према Србима. Па и онда када имају србско порекло или колико толико србску генетику.

Иначе, наравно да је сваком човеку ближа кошуља од капута (ако би обрнуто навукао или обукао могу га прогласити и лудим) па ће му тако увек бити милији и дражи они његови преци (родитељи, бабе и деде, и евентуално прабабе и прадеде) које је имао прилику да лично упозна и проведе са њима део свог живота, и држаће се њиховог националног идентитета, од неких даљих рођака што се дубље сеже у прошлост (неке имагинарне пра пра бабе и пра пра деде или чукунбабе и чукундеде и остали).

 Не каже се узалуд: далеко од очију, далеко од срца!

Али, ипак један интелектуалац или онај ко претендује (настоји) да буде интелектуалац треба да размотри све аспекте неког проблема или питања па тако и када је реч о генетском пореклу

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #56 послато: Децембар 14, 2020, 02:58:37 поподне »
Pa kao sto rekoh sa muske strane nemam bas podataka, znam o zenskoj liniji po dedi od oca. Ovo je i misterija ostalo. Jedino znam da se prizetio, i da je ziveo i sahranjen u Prizrenu (oko 45). U svakom slucaju to prezime se vuce medju nama u formalnim dokumentima, jer je moj deda koji se rodio i umro u prizrenu bio poznat po prezimenu svoje majke Leac (Ljakić posle 1912). Tako da se to prezime posle prenosilo na oca i na mene. Niko nije isao ovde u Rumuniji, ovde govorim o Rumunima kao nac.manjini u Srbiji ( moja baba po ocu se kao Rumunka iz Braničeva preselila za Prizren poslom), dok je majka isto Rumunka iz Zvižda.

Na kraju to sa muske strane je manje bitno jer su sve ostale linije rumunske, tako da je taj Nedeljkovic ko god da je 12.5 % porekla. Posto nikog porodicno nije interesovalo postoji prica da je on nadjen kao siroče aromunskih ili grčkih trgovaca koje su valjda bašibozluci opljačkali i ubili u okolini Prizrena, i da je prezime dobio po danu kad je nađen. Mada meni ovo sve zvuči romantizovano.

Jedino sto znam da se u kuci neke poznate grcke porodice Nedelkou u Thessaloniki-iju lekarske nalazi kul.cent Mt. Atos-a,  https://www.agioritikiestia.gr/en/nedelko-building-100-years-february-26-1909-februrary-26-2009

I da ima podataka o toj porodici na netu ali to je davno bilo kad sam nasao, sad ne znam ni gde ni sta

Занима ли Вас порекло ваших предака, Влаха (како кажете Румуна) из Браничева и Звижда? Која су села у питању, ако нам желите рећи (постоје и текстови о селима на нашем веб сајту, па можете потражити: https://www.poreklo.rs/srbija-okruzi-gradovi-i-naselja/)?

Иначе, изненађује ме нескривени антисрпски сентимент, с обзиром да Вам је практично цело порекло из Србије (не нужно и српско пореклом). Наравно нико вам не спори право да се осећате како желите.

Живи били.
« Последња измена: Децембар 14, 2020, 03:02:28 поподне Мића »
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5294
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #57 послато: Децембар 14, 2020, 03:00:04 поподне »
Pa nije bilo jer je prezime nastalo rekao sam vam kako. Nisu slavili slavu jer su bili pod grckom episkopom (mislim jedini u to vreme) verovatno su imali imendan ali to nije bitno jer se menjalo od osobe do osobe u zavisnosti od krstenog imena. Pa moj otac se nije bavio time, dok su bili zivi izvori od kojih je moglo da se dobiju usmene informacije, a sto se tice crkvenih knjiga rekao sam vam da ne postoje. Cak ni za rodjene posle 1945. jer su spaljene (ovo je za Maticnu kancelariju Prizren, ne znam za sela).

Ако сам добро разумео, ти би да испратиш линију презимена твога деде, који се презивао по мајци, што ће рећи твога прадеде, али не прадеде по мушкој наследној линији, већ једног од преостала три? Бојим се да на генетичке тестове можеш да заборавиш у том случају, осим уколико не нађеш неког мушког Љакића.
У праву си и када кажеш да ти BigY ништа неће открити, пошто тебе не занима мушка наследна линија. О осталим предачким линијама BigY ти не може дати никаква сазнања.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5294
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #58 послато: Децембар 14, 2020, 03:02:41 поподне »
...
Мене само изнова и изнова изненади количина негативне енергије наших  суседа не Срба према Србима.
...

Не ради се о никаквом суседу, човек је из Србије.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Maximus.Thrax

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 29
  • Pe aici nu se trece
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #59 послато: Децембар 14, 2020, 03:06:33 поподне »
Занима ли вас порекло ваших предака, Влаха (како кажете Румуна) из Браничева и Звижда? Која су села у питању, ако нам желите рећи (постоје и текстови о селима на нашем веб сајту, па можете потражити: https://www.poreklo.rs/srbija-okruzi-gradovi-i-naselja/)?

Иначе, изненађује ме ваш нескривени антисрпски сентимент, с обзиром да Вам је практично цело порекло из Србије (не нужно и српско пореклом). Наравно нико вам не спори право да се осећате како желите.

Живи били.

Hvala vam na predlogu, ali mi imamo svoje rumunske izvore sa svim ovim podacima, tako da taj deo znam (bar po majici). Nije mi bas najjasnije za babu po ocu. Da sa teritorije danasnje Srbije, cak i sa teritorije Srbije pre 1833 (za one koji ne znaju tad su Srbiji pridruzeni danasnjih Borski i Zajecarski okrug).

A inace za drugi deo poruke, prvo treba da vas pitam da li ste iz istocne Srbije ili imate neku rodbinu. Ako jeste, onda sami znate odgovor.