Аутор Тема: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба  (Прочитано 39122 пута)

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2523
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #220 послато: Септембар 06, 2022, 08:42:43 поподне »
За праалбански важи да нема неки велики број ријечи позајмљених из старога грчкога, но оно мало што има веома су дријевње и ако позајмљене онда не из којне него из доричкога језика који се је говорио у Епиру до 1. в. Нове Ере. Ево само њеке воћке које се обично налазе у том крају, а њеке од њих су и веома специфичне само за Приморје.

apple: mollë < protoalbanian*mālā, compare Doric μᾶλα, ancient Greek μῆλον; lat. malum

plum: kumëll, kumull, kumbull  lat. prunus; rom. stafidă, prună; gre.  κοκκύμελον ( literally red apple)

pomegranate; alb. shegë, lat. punica, rhodium; rom. rodie; ancient Greek σίδη but Albanian term is related to Doric κυσήγη

grapevine: alb. rrush; anient Greek ῥώξ; lat. vitis vinifera

walnut: alb. arrë; ancient Greek ἄρυα

Према тому праалбански се је највјеројатније надовезивао на Епир и не бих претјеривао са завлачењем праалбанске прадомовине на сјевер.

Што се тиче дорских позајмљеница у прото-албанском, ако ме сећање добро служи исте се датирају у рано гвоздено доба (9-8. век п.н.е.), и као што НиколаВук рече смештање прото-Албанаца у том периоду тако далеко на југ није могуће поткрепити никаквим доказима. Ја сам у сваком случају говорио о доста ранијем периоду, тј. о раном бронзаном добу, и заиста ми се чини да би културе Бубањ-Хум II-III и Арменохори могле представљати не само пре-прото-Албанце, већ и сва остала балканска индоевропска племена (прото-Грке, прото-Фригијце, прото-Јермене и вероватно још нека мања/незабележена/изумрла племена).

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1389
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #221 послато: Септембар 06, 2022, 08:57:32 поподне »

https://www.yfull.com/tree/E-Y173822/

https://www.yfull.com/tree/E-Y140828/

https://www.yfull.com/tree/E-BY168279/

https://www.yfull.com/tree/E-BY191636/

https://www.yfull.com/tree/E-Y84585/


 Пронађен је Македонац са истока Македоније који је филогенетски изнад свих албанских E-Y140828 или паралелан са највишим, а исто ће бити утврђено и за све остале када се буде тестирао довољан број људи са подручја Македоније, југоистока Србије, западне Бугарске..

 Генерално не постоји нити једна "албанска" E-V13 грана даље од позне антике. Док постоје J2b2 гране.

 Што се тиче R1b

 R-Z2705 је јака и код Гега, и код Тоска са двоцифреним процентима и код једних и код других.

 Што се тиче PF7562. Шаљани су грана R-Y83965 и имају рођака већ по Бугарској и Румунији.

 Док R-Z29758 има један кластер гегијски кластер R-FGC40202, остало доминантно Тоске са међусобним везама од по 4000+ година. Ова хг је 3 % код Албанаца, мислим да су мале шансе да представља изворне прото-Албанце.

 У ствари ако пођемо од одвајања гег-тоск дијалеката, прото-Албанци су кластери стари до 2000 година којих има и код Гега и код Тоска, а R-Z2705 избија на прво мјесто убједљиво. За све што нема код Гега и Тоска а старије је од 1500-2000 г. се може аргументовано тврдити да је ушло у прото-Албанце након одвајања гег-тоск дијалеката. А то је већ много ужи круг.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2523
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #222 послато: Септембар 06, 2022, 09:19:56 поподне »
Мислим да налази старе ДНК оповргавају овакав сценарио. Хг V13 не постоји на Балкану у Бронзано доба, а постоји у Бронзаном добу сјевера Паноније. Управо је тај податак и донио албански лажов и пропагандиста Bruzmi (који је уредио и Википедијин чланак о Васојевићима као Албанцима, а сада и већ и о Кричима Албанцима :D) са Антрогенике, тиме оповргавајући сам своју тезу о V13 као "робовима-Пелазгима". По свому судећи тај узорак раног БД потиче са сјевера Мађарске из културе која јако добро објашњава поријекло V13, која је у једном тренутку дошла у контакт и сукоб са R1a доминирајућом културом и од ње била асимилована. А ту је и узорак позног БД сјевероистока Мађарске. Оба узорка имају доста степске генетике, много више од трачких, међутим у Панонији је постојао базен неолитске аутосомалне генетике коју је управо доминантно и представљала ова култура.

Уколико ово буде потврђено (рано БД у специфично овој култури) V13 ће се моћи пратити од раног БД до ЖД кроз цијели низ међусобно комплементарних култура и то ће бити то.

И ја сам дуго био присталица те "северније" теорије, и нисам је још увек у потпуности отписао, али колико схватам ови E-V13 узорци из гвозденог доба Бугарске не личе као да су дошли са простора Паноније, узевши у обзир јако висок проценат неолитске генетике, и скоро ништаван постотак WHG компоненте, која је скоро без изузетка присутна код бронзанодопских узорака из Паноније. С обзиром да се не бавим претерано аутосомалном генетиком, замолио бих те да ако имаш поставиш неки бољи модел за те узорке.

Још једна археолошка култура на коју треба обратити пажњу када је у питању E-V13, а мислим да си је управо ти поменуо у том контексту, је Глина III-Шнекенберг (2600-2000 п.н.е.), која се датира управо у време иницијалне експанзије грана V13/Z1057/CTS1273.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #223 послато: Септембар 06, 2022, 09:23:25 поподне »

Када сам поменуо неке ексклузивно или скоро ексклузивно албанске гране E-V13 које сежу у бронзано доба заборавио сам их навести, па ево и њих неколико:

https://www.yfull.com/tree/E-Y173822/

https://www.yfull.com/tree/E-Y140828/

https://www.yfull.com/tree/E-BY168279/

https://www.yfull.com/tree/E-BY191636/

https://www.yfull.com/tree/E-Y84585/


Да, ово су гране које су учествовале у етногенези Албанаца. Али са друге стране све ове гране имају велики јаз између TMRCA (који је свима средњовековни) и време формирања гране (бронзано доба), што се види и по броју СНП-ова на истом нивоу. Мислим да је само питање када ће се појавити неки Бугарин, Србин, Грк и поделити грану... Показују слично "понашање" као и R1b-Z2705, с тим што је она формирана очигледно током гвозденог доба. Она је део гране R1b-Y18959, чије је формирање и TMRC исти, 4800 год. У овој грани имамо још једну подграну где је Албанац и још једну где су Бугари, чији је TMRCA 4500 година. Из тог разлога мислим да их не треба одбацивати, с обзиром да су вероватно они носиоци неког индоевропског језика, по мом мишљењу пра-албанског, који је асимилујући неке E-V13 гране, створио временом прото-Албанце из којих су се, након доласка на територију данашње Албаније и у симбиози са J2b-M241 староседеоцима, издвојили, током раног средњег века,  Албанци.
« Последња измена: Септембар 06, 2022, 09:28:19 поподне Милош »

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2339
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #224 послато: Септембар 06, 2022, 09:29:34 поподне »
Занимљива дискусија. За десетак година надам се да ће бити много јасније, с обзиром на генетичко тестирање садашње популације и древне ДНК. За сада узимам у обзир разматрања само оних који нису E-V13, J2 и R1b, пошто су они ваљда објективни по том питању. Све се мења из месеца у месец (из дана у дана у дан је превише), али су ове хипотезе корисне. Буде машту и размишљање. Идемо у добром правцу, па можда и утврдимо праву истину. На Бошњачком и албанском пројекту третирају  R1b-Z2705 као Илирску. То су и моје жеље, пошто сам одувек био фан Илира, али чињенице једноставно говоре да је ова хаплогрупа дошла са истока, тј. да се не може повезати са динарским подручјем где су прави Илири обитавали. Најпаметнији је био Сократ који је рекао - "Знам да ништа не знам". То само могу паметни људи. Потребни су време и нове чињенице, да би хипотезе биле прихватљиве или одбачене.

Ван мреже Кековац

  • Уредник СДНКП
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 516
  • I2-S25733>PH2670>Y200040
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #225 послато: Септембар 06, 2022, 09:45:40 поподне »
Да, ово су гране које су учествовале у етногенези Албанаца. Али са друге стране све ове гране имају велики јаз између TMRCA (који је свима средњовековни) и време формирања гране (бронзано доба), што се види и по броју СНП-ова на истом нивоу. Мислим да је само питање када ће се појавити неки Бугарин, Србин, Грк и поделити грану... Показују слично "понашање" као и R1b-Z2705, с тим што је она формирана очигледно током гвозденог доба. Она је део гране R1b-Y18959, чије је формирање и TMRC исти, 4800 год. У овој грани имамо још једну подграну где је Албанац и још једну где су Бугари, чији је TMRCA 4500 година. Из тог разлога мислим да их не треба одбацивати, с обзиром да су вероватно они носиоци неког индоевропског језика, по мом мишљењу пра-албанског, који је асимилујући неке E-V13 гране, створио временом прото-Албанце из којих су се, након доласка на територију данашње Албаније и у симбиози са J2b-M241 староседеоцима, издвојили, током раног средњег века,  Албанци.

Ако су прото-Албанци живели на територији данашње Србије и/или Северне Македоније током антике и онда се у раном средњем веку доселили на територију данашње Албаније онда су они добар део хаплогрупе J2b-M241 асимиловали још пре доласка на територију данашње Албаније. Имамо античке локалце из околине Књажевца који су припадали овој хаплогрупи. Да не помињем Виминацијум. Ако је ова хаплогрупа била доминантна у Илирској зони онда би у античкој западној Србији била још бројнија.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #226 послато: Септембар 06, 2022, 09:53:15 поподне »
Ако су прото-Албанци живели на територији данашње Србије и/или Северне Македоније током антике и онда се у раном средњем веку доселили на територију данашње Албаније онда су они добар део хаплогрупе J2b-M241 асимиловали још пре доласка на територију данашње Албаније. Имамо античке локалце из околине Књажевца који су припадали овој хаплогрупи. Да не помињем Виминацијум. Ако је ова хаплогрупа била доминантна у Илирској зони онда би у античкој западној Србији била још бројнија.

Лакше ми је да напишем J2b-M241, а уствари је грана J-PH4679, која је ексклузивно албанска и чији TMRCA 3500 год.

https://www.yfull.com/tree/J-PH4679/

Рекао бих да се ради о "Илирима у ужем смислу", који су до касне антике романизовани.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2523
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #227 послато: Септембар 06, 2022, 09:59:11 поподне »
Пронађен је Македонац са истока Македоније који је филогенетски изнад свих албанских E-Y140828 или паралелан са највишим, а исто ће бити утврђено и за све остале када се буде тестирао довољан број људи са подручја Македоније, југоистока Србије, западне Бугарске..

Дакле, пронађен је управо на простору за који је изгледно да је био део прото-албанске прапостојбине. Сигурно његови далеки преци нису били Македонци, Срби или Бугари. :D

Генерално не постоји нити једна "албанска" E-V13 грана даље од позне антике. Док постоје J2b2 гране.

Оних неколико грана које сам навео су ексклузивно албанске, бар за сад, и уско грло им почиње далеко пре периода позне антике.

Што се тиче PF7562. Шаљани су грана R-Y83965 и имају рођака већ по Бугарској и Румунији.

Док R-Z29758 има један кластер гегијски кластер R-FGC40202, остало доминантно Тоске са међусобним везама од по 4000+ година. Ова хг је 3 % код Албанаца, мислим да су мале шансе да представља изворне прото-Албанце.

У ствари ако пођемо од одвајања гег-тоск дијалеката, прото-Албанци су кластери стари до 2000 година којих има и код Гега и код Тоска, а R-Z2705 избија на прво мјесто убједљиво. За све што нема код Гега и Тоска а старије је од 1500-2000 г. се може аргументовано тврдити да је ушло у прото-Албанце након одвајања гег-тоск дијалеката. А то је већ много ужи круг.

Разноврсност увек има предност у односу на бројност када је у питању даље порекло било које гране/хаплогрупе, тако да тих 3% не доказује апсолутно ништа, када знамо колико велике "founder effect-e" су доживеле поједине гране код Албанаца. Са друге стране, Албанци су присутни у 5 од 6 грана испод Z29758, од којих су 3 за сада ексклузивно албанске. Којим су онда језиком у прошлости говорили припадници ове гране ако не прото-албанским? И колика је вероватноћа да је 5 од 6 подграна одвојених пре 4300 година ушло баш у прото-албански корпус после одвајања Гега и Тоска, док ниједан други народ није присутан у више од једне подгране? Па разуме се, никаква.


Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1389
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #228 послато: Септембар 06, 2022, 10:00:37 поподне »
И ја сам дуго био присталица те "северније" теорије, и нисам је још увек у потпуности отписао, али колико схватам ови E-V13 узорци из гвозденог доба Бугарске не личе као да су дошли са простора Паноније, узевши у обзир јако висок проценат неолитске генетике, и скоро ништаван постотак WHG компоненте, која је скоро без изузетка присутна код бронзанодопских узорака из Паноније. С обзиром да се не бавим претерано аутосомалном генетиком, замолио бих те да ако имаш поставиш неки бољи модел за те узорке.

Још једна археолошка култура на коју треба обратити пажњу када је у питању E-V13, а мислим да си је управо ти поменуо у том контексту, је Глина III-Шнекенберг (2600-2000 п.н.е.), која се датира управо у време иницијалне експанзије грана V13/Z1057/CTS1273.

 Болдовано је лаж и није тачно. Тачно је да од објављених, ово мало, узорака БД Паноније они имају изражену WHG. Међутим, Панонија је била дом великом броју култура, које су се међусобно јако разликовале. Панонска студија је тестирала узорке из 25 култура. Ту је излгеда један степски Q1b из Зока, узорци Љубљанске културе са локалитета Љубљанско барје који је од старих епонимних локалитета. Могло би бити ту пар R-Z2103.

 Ја знам све тестиране културе из те студије из ових и оних извора. Све локалитете. Чак код већине и број  гробова итд. Само не знам хаплогрупе. Али постоје два дијаграма.
 Један приказује Y-DNA узорке, старост и омјер степске генетике.
 Други је PCA plot већине тестираних (и неких објављених) узорака.

 Обзиром да знамо на првом да V13 узорак има 39 % степе, можемо га убицирати на другом. Једино што има смисла јесте један кластер Hungary_EBA/MBA 1, који сматрам сигурно садржи доминантно или искључиво узорке Хатван културе са сјевера Мађарске.

 Тај кластер има 4 припадника са врло мало WHG компоненте на линији EEF-Steppe. А два узорка су на око 40 % Steppe, и ту се V13 уклапа. 4 узорка имају можда око 10-15 % Steppe, остало EEF, врло мало WHG.

 Хатван је култура са јаким неолитским везама, а имала је неке раније утјецаје културе Бојних сјекира, а онда је покорена од Отомани културе која је такођер била R1a.

 Ја сам прије неки дан дознао да има ова студија чак 7-8, можда још узорака Хатван културе и јасно ми је да се овај кластер само ту уклапа. Ишао сам методом елиминације осталих кластера. Практично нема друге опције.

 Осим тога, узорци Тумулус културе средњег БД Мађарске показују код већине око 2/3 EEF и 1/3 Steppe, само мањина има јачу степску компоненту. Тумулус представљају R-L51 освајаче који су дословно збрисали већину култура Инкруситриране керамике средње и западне Мађарске који су имали јаку WHG компоненту, а Тумулус нема WHG.

 Такођер узорци позног БД, тј. Урнфелд узорци, показују опет неке припаднике са доминантно EEF генетиком и мањинском степском.

 Оно што би требало да је V13 узорак позног БД, тј. Урнфелд V13 има највише степске од свих, 47 % остало је по свему судећи EEF са опет мало WHG.

 Дакле то једноставно није тачно, и чак постоји континуитет другачије генетике у Панонији.

 По свему судећи исток Мађарске је био са ниском WHG компонентом још у рано БД.

 А тамо је и пуо мање узорака. Смијешни су неки аргументи као V13 je 2/145 у БД Паноније, али колико је од тога на истоку. Нема више од 4 Y-DNA узорка са истока у рано БД. А изгледа да је V13 један од њих. на Блатном језеру с друге стране, на једном локалитету 12xI2a, 2xR1b i 1xR1a..

 Оно што је битно оба бронзанодобска E1b1b1a узорка су изгледа аутосомално на EEF-Steppe линији са минорним WHG елементом. Тачно је да се не могу Трачани и Дачани изводити од ових узорака са израженим WHG елементом, али од E1b1b1a бронзаног доба могу. Иако са мјешавином јер они имају доста више степске генетике. Међутим обзиром да су у Панонији постојале популације које су доминантно аутозомално EEF, та мјешавина је могла настати и тамо, или на путу.

 Баш сам негдје постовао, близу старијег E1b1b1a узорка има близу аутосомално неких узорака Ветенберг, Гата, Унтервоблинг култура, али због датација локалитета ипак нису добри кандидати, а чини се да су они сви R-L51.

 А хатвански V13 је нешто што заиста има смисла и логике.

 Глину сам давно помињао, у смислу веза неких њених са Цетинском културом, док сам заступао везу о V13  и Цетинске културе. Међутим оно што сам нашао о тој групи каже да је поријеклом из Анадолије, да је прошавши кроз Бугарску стигла на Карпате.

 Неки кажу да је Цетинска култура од ње добила тумуле, а Говедарица да су камени тумули Цетинске културе дошли из Анадолије а не од Индоевропљана. :)  Није немогућа овдје веза J2b2 са њом. Но ипак сигурно више је вјероватан долазак преко степе.
« Последња измена: Септембар 06, 2022, 10:09:25 поподне Zor »

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2523
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #229 послато: Септембар 06, 2022, 10:25:56 поподне »
Верујем да си на добром трагу што се тиче убицирања тих панонских E-V13 узорака из бронзаног доба, али ипак бих пре коначног суда сачекао да студија буде званично објављена. То да је исток Мађарске имао ниску WHG компоненту у раном БД је врло могуће, знам да се енеолитски узорци Бодрогкерештур културе са налазишта Урзичени моделују у просеку са чак 90% неолитске и око 10% WHG компоненте, а логично је очекивати да је WHG додатно опадао у наредним периодима. Чини ми се да се Хатванска култура делом налазила на истом подручју, или у непосредној близини, али не знам колико, и да ли је уопште, популација Бодрогкерештур културе учествовала у етногенези популација раног бронзаног доба. Што се тиче E-V13, какво год било њено даље порекло, и даље остајем при тези да су њене поједине гране у прото-албански корпус ушле пре J2b2a-L283. "Оригиналне" пре-прото-Албанске гране су без сумње проистекле из R1b-PF7562 и R1b-Z2103, а врло вероватно и из I2-PH2670/Y199158.
« Последња измена: Септембар 06, 2022, 10:39:53 поподне Црна Гуја »

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #230 послато: Септембар 06, 2022, 10:38:52 поподне »
Без мојих претпоставки овог пута. Само ћу рећи да је један од кључних параметара у мом размишљању о етногенези Албанаца такозвана Албанско-румунска језичка веза

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2339
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #231 послато: Септембар 06, 2022, 10:43:18 поподне »
Већина овде размишља како је за формирање неког етноса и носилац прото-језика заслужна једна одређена хаплогрупа. Било би сјајно да је све тако једноставно, али, дуг је пут кроз праисторију до старог и средњег века, кроз хорде, родовске заједнице, племена, да би се дошло до народа. Верујем да је у самом почетку формирања свих данашњих народа учествовало много више хаплогрупа и грана, него што ми замишљамо и покушавамо да сведемо све то на једноставну формулу.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2523
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #232 послато: Септембар 06, 2022, 10:44:53 поподне »
Без мојих претпоставки овог пута. Само ћу рећи да је један од кључних параметара у мом размишљању о етногенези Албанаца такозвана Албанско-румунска језичка веза

Веза албанског и румунског језика је неупитна, али ова последња реченица је пресмешна, у стилу најимбецилнијих изјава деретићевих сведока. ;D

Цитат
С друге стране, могуће је да су оба језика били креолски и већином продукт католичке пропаганде на Балкану у 17. веку, мада је албанска низиjа дошла под италијански утицај много раније од Влашке и Молдавије.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #233 послато: Септембар 06, 2022, 10:50:11 поподне »
Веза албанског и румунског језика је неупитна, али ова последња реченица је пресмешна, у стилу најимбецилнијих изјава деретићевих сведока. ;D

Слажем се.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1389
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #234 послато: Септембар 06, 2022, 11:14:28 поподне »
Верујем да си на добром трагу што се тиче убицирања тих панонских E-V13 узорака из бронзаног доба, али ипак бих пре коначног суда сачекао да студија буде званично објављена.

 Свакако, можда и дођем до информације о томе прије изласка. :) Но, на PCA plot-у су јасно и означени узорци већине култура, знам и већину са "generic" називима осим два, 6 EBA/MBA и 1 EBA. Једине културе које нисам убицирао су Хатван и Њиршег, али сам дознао прије пар дана 100 % провјерену информацију да је у студији 1 Њиршег узорак и бар 7 Хатванских, тако да је јасно да Хатван не може бити тај један EBA.

 Разлог што су аутори назвали кластер EBA/MBA а не Хатван је изгледа што нису сигурни око ових узорака код њих стоји Хатван-Фузешабоњ, то је локалитет у раном БД Хатавнске културе, у СБД Фузешабоњ/Отомани. Сви Хатвански узорци су кремације, а инхумације се тек јављају у Фузешабоњ фази али изгледа да је радикално раличита аутосомална генетика разлог за ово "Хатван" у њиховом имену.

 За E-V13 позног БД, не знам његов локалитет али сви локалитети су са сјевероистока Мађарске па је и он. :) Али ће бити занимљиво видјети који локалитет, која култура итд.

То да је исток Мађарске имао ниску WHG компоненту у раном БД је врло могуће, знам да се енеолитски узорци Бодрогкерештур културе са налазишта Урзичени моделују у просеку са чак 90% неолитске и око 10% WHG компоненте, а логично је очекивати да је WHG додатно опадао у наредним периодима. Чини ми се да се Хатванска култура делом налазила на истом подручју, или у непосредној близини, али не знам колико, и да ли је уопште, популација Бодрогкерештур културе учествовала у етногенези популација раног бронзаног доба.

 У сваком случају је постојао континуитет недостатка "WHG" елемента тамо, и овај један Тумулус локалитет је са југоистока Мађарске. Па и код Мокрин/Марош групе има узорака који су јужнији.
 Код узорака позног БД има их са доминирајућом EEF и ниском WHG.

 Хатван је јако занимљива група, по овим неким индицијама као да је имала у редовима екстремне јужњаке/неолићане (могуће један J2a јер се ту уклапа) и мањину која је имала степске генетике (V13?). А јесте захватала и сјевероисток/исток Мађарске, југ Словачке. Може бити објашњење за рано гранање V13 грана. У свом замаху је имала довољно пространу територију.

 У случају неког балканског поријекла за V13 то би био исток Бугарске чак и турска Тракија. Али врло тешко. Није да нема неолитских узорака од тамо, има пуно, и нема V13 прије ЖД а онда се јавља у култури која је потпуно страна. Узорци раног БД Бугарске такођер показују јак WHG утицај. А мало узорака средњег БД, врло сјеверни. Нема ту континуитета већ смјена популације, и аутосомална, и по мушким линијама, и то радикална у рано ЖД. Не могу се ови V13 изводити ни од раног БД Бугарске.

 На антрогеници каже Аспар "Бабадаг се развила из Монтеору културе", који чита прастаре енглеске изворе са googlebooks, а ексеперти јасно кажу да је Бабадаг страна група и да се није развила од Монтеору основе.. Имамо и један Бабадаг узорак, женски, MJ12. Као и за Пшеничево ја сам га нашао у литератури и Бабадаг је, није само како га зову "Thraco-Cimmerian", и он наравно показује јачу јужњачку компоненту.

 Чињеница је да су Пшеничево, Бабадаг и Басараби групе раног ЖД дословно преплавиле исток Балкана, као и да су донијеле нову аутосомалну генетику, и то јужнију.

Што се тиче E-V13, какво год било њено даље порекло, и даље остајем при тези да су њене поједине гране у прото-албански корпус ушле пре J2b2a-L283. "Оригиналне" пре-прото-Албанске гране су без сумње проистекле из R1b-PF7562 и R1b-Z2103, а врло вероватно и из I2-PH2670/Y199158.

 Са тим се слажем, мислим да ове неке гране јесу одавно прото-албанске. А са тим да су ушле раније од J2b2a-L283 такођер. Мада мислим да и ту има раних албанских кластера, вјероватно потомака J2b2a Илира из Дарданије. Александар Лома је и изнио врло занимљиве лингивистичке аргументе о специфично дарданско-илирском утјецају на албански.

 За I2-PH2670, могуће но даље узводна грана је нађена код Месапа, а и у Босни, па врло могуће да P78 ипак има доминантно илирску оријентацију. Ту су и Паштровићи.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1389
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #235 послато: Септембар 06, 2022, 11:24:12 поподне »
Већина овде размишља како је за формирање неког етноса и носилац прото-језика заслужна једна одређена хаплогрупа. Било би сјајно да је све тако једноставно, али, дуг је пут кроз праисторију до старог и средњег века, кроз хорде, родовске заједнице, племена, да би се дошло до народа. Верујем да је у самом почетку формирања свих данашњих народа учествовало много више хаплогрупа и грана, него што ми замишљамо и покушавамо да сведемо све то на једноставну формулу.

 Тачно је то за неки новији период. Но видимо шта се дешава са Бронзаним добом, раним жељезним добом. Како доминира R-Z93 код Индо-Иранаца, R-U106 код Германа, R-U152 код Келто-Италика, а и J-L283 код Илира и E-V13 код Трачана. Нађе се нека експанзивна група са огромним бројем грана и њој доминантно "припадну" те културе..

 Ја сам давно претпоставио да је био могуће генетски/културолошки зид између J-L283 и E-V13 и поред јаког модерног присуства потоње на западу Балкана, и јесте..

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2339
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #236 послато: Септембар 06, 2022, 11:40:35 поподне »
Додао бих још једно запажање што се тиче моје R-Z2705. Многи овде заступају мишљење да хаплогрупа потиче из централног Балкана и да се померала према Албанији, изједначавајући то са мишљењем о померању Албанаца са истока према Албанији. Тренутни генетички резултати не подржавају такав сценарио нимало. Највећа разноврсност, тачније једина разноврсност R-Z2705, налази се у Албанији и непосредно око ње. И моја подграна (која је везана за Србе) настала је негде између Косова и Старог Влаха. Где су подгране R-Z2705 које су типичне за Бугаре? Нема ниједна. Сви Бугари на Yfull стаблу су упали у гране Албанаца из Албаније. Истина да се наши из источних делова Србије скоро уопште не тестирају. Има један и упао је у грану са Зукорлићем. Да видимо баш, чекамо наредне године, можда се појави нека грана испод R-Z2705 која је типична за источну Србију и Бугарску, али чисто сумњам. И да видимо да ли ће се наћи у древним узорцима с тог подручја.

Још напомена да се прве братске гране R-Z2705 не налазе на Балкану, него у Италији и Шпанији. А даље, наредне братске се налазе код Албанаца и Бугара, али исто тако и на острвима код Задра, плус Хрват из БиХ који је сигурно неки остатак најстаријег становништва одатле.

https://www.yfull.com/tree/R-Y18959/
« Последња измена: Септембар 07, 2022, 09:44:51 пре подне Зрно »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7269
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #237 послато: Септембар 07, 2022, 02:11:59 пре подне »
Много се нетачних и полутачних тврдњи изрекло на последњих пар страница ове теме, а највећи део њих потиче јер се креће од погрешне премисе, која је последица немогућности да се објективно сагледа ситуација, односно занемаре односи Срба и Албанаца у последњих пар векова. Ствари постају много јасније ако се крене од непорециве чињенице, а то је да су Албанци палеобалкански народ. Они дакле нису тек тако настали ни из чега пре 1000 година, како то појединци наивно замишљају, већ су присутни на Балкану још од раног бронзаног доба, односно од продора племена Јамне и/или Катакомбне културе. Апсолутно је неважно како су се тада називали, или како су их други називали, оно што је битно је да су говорили неком раном варијантом језика који данас зовемо албанским. А тај језик такође није настао ни из чега пре 1000 година, већ се хиљадама година раније развијао као посебан дијалекат из касног прото-иноевропског, заједно и упоредо са свим другим индоевропским дијалектима.
Погрешно си ме протумачио, нисам ја рекао да је хиљадита година "година нулта" за данашње Албанце, него да је сам појам Албанац у контексту данашњих Албанаца (а који се односи на потомке оних који су се у 11том веку доселили у Мат) везан од тада (11ти век, насељавање области Мат, tj. Арбанон или по илирском племену Албанои). Наравно да генетска и језичка веза те групе која се доселила у Мат сеже уназад. Нисам негирао континуитет, јер би то било неозбиљно и наравно да су уз Грке, једини доминантно палеобалкански народ на Балкану. Хтео сам само да укажем на чињеницу да се напр. то илирско племе Албанои, којим случајем звало другачије, новопридошли преци данашњих Албанаца у Мат у 11. веку би узели и то име за своје. Етимологија данашњих Албанаца се надовезала за на више векова уназад присутно илирско племе,пошто су дошли на то подручје (као када би новопридошли Бугари назвали себе Трачанима)
« Последња измена: Септембар 07, 2022, 02:19:38 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7269
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #238 послато: Септембар 07, 2022, 02:48:43 пре подне »
Погрешно си ме протумачио, нисам ја рекао да је хиљадита година "година нулта" за данашње Албанце, него да је сам појам Албанац у контексту данашњих Албанаца (а који се односи на потомке оних који су се у 11том веку доселили у Мат) везан од тада (11ти век, насељавање области Мат, tj. Арбанон или по илирском племену Албанои). Наравно да генетска и језичка веза те групе која се доселила у Мат сеже уназад. Нисам негирао континуитет, јер би то било неозбиљно и наравно да су уз Грке, једини доминантно палеобалкански народ на Балкану. Хтео сам само да укажем на чињеницу да се напр. то илирско племе Албанои, којим случајем звало другачије, новопридошли преци данашњих Албанаца у Мат у 11. веку би узели и то име за своје. Етимологија данашњих Албанаца се надовезала за на више векова уназад присутно илирско племе,пошто су дошли на то подручје (као када би новопридошли Бугари назвали себе Трачанима)
У складу са тим сам и хтео да укажем Палабардију да све генетске везе између Срба и Албанаца, које су старије од 1000 година, а које су у вези са гранама које су доминантне код данашњих Албанаца (тј. пре доласка у Мат), не могу да се подведу под "албанско" порекло (могу само да се дефинишу као заједничко порекло за сада неименоване палеобалканске групе, од које се један доминантан део одселио у 11. веку на простор данашње Албаније и постао албански, а један део није, тј.  који је постао део српског или бугарског, или неког трећег народа. Колико год свако треба да прихвати своје порекло ( и да занемаримо односе), , под број 1. треба да узмемо ТМРЦА и историјску чињеницу о 11. веку , тј, период доласка у Мат
« Последња измена: Септембар 07, 2022, 02:59:05 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1114
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #239 послато: Септембар 07, 2022, 05:28:56 пре подне »
У складу са тим сам и хтео да укажем Палабардију да све генетске везе између Срба и Албанаца, које су старије од 1000 година, а које су у вези са гранама које су доминантне код данашњих Албанаца (тј. пре доласка у Мат), не могу да се подведу под "албанско" порекло (могу само да се дефинишу као заједничко порекло за сада неименоване палеобалканске групе, од које се један доминантан део одселио у 11. веку на простор данашње Албаније и постао албански, а један део није, тј.  који је постао део српског или бугарског, или неког трећег народа. Колико год свако треба да прихвати своје порекло ( и да занемаримо односе), , под број 1. треба да узмемо ТМРЦА и историјску чињеницу о 11. веку , тј, период доласка у Мат

Meni ovo takođe deluje najlogičnije...
Pročitao sam kompletnu diskusiju