Аутор Тема: Genetičko poreklo i karakterologija zapadnog Balkana  (Прочитано 52262 пута)

Miloš Bogdanović

  • Гост
Genetičko poreklo i karakterologija zapadnog Balkana
« послато: Новембар 30, 2013, 02:18:17 пре подне »
Ovo je predavanje na tu temu:

http://www.youtube.com/v/BxsNA_VDwuU

A ovo je PDF materijal gde su reference za ono što je citirano u predavanju:

http://www.enlite.org/poreklo.pdf

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1136
Одг: Genetičko poreklo i karakterologija zapadnog Balkana
« Одговор #1 послато: Новембар 30, 2013, 12:15:32 поподне »
Ovo je predavanje na tu temu:

http://www.youtube.com/v/BxsNA_VDwuU

A ovo je PDF materijal gde su reference za ono što je citirano u predavanju:

http://www.enlite.org/poreklo.pdf

Схватих суштину вашега прѣдавања. Срби су Азияти, и одвратне нарави. Закључци у складу са хрватском латиницом койом говорник пише.
Све ме ово подсѣћа на врлога дукљанскога повѣстничара Ћосовића и сличне.
Имам утисак да иза овога свега стойе ликови попут Наташе Кандић.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Miloš Bogdanović

  • Гост
Одг: Genetičko poreklo i karakterologija zapadnog Balkana
« Одговор #2 послато: Новембар 30, 2013, 02:15:09 поподне »
Схватих суштину вашега прѣдавања. Срби су Азияти, и одвратне нарави.

Ne, iz predavanja i iz PDF fajla je jasno da su današnji Srbi mešavina devet rasa zapadnog Balkana, starosedelaca sa desetak procenata pravih Slovena koji su ovde došli kao mešavina nordida (izvorni Sloveni) i baltida (žute rase).

Закључци у складу са хрватском латиницом койом говорник пише.

Loša je logika pismom tumačiti smisao napisanog. Latinicom pišem da bi šire govorno područje moglo da prati i da učstvuje. Što ti ne pišeš vinčainskim pismom ili glagiljicom?

Све ме ово подсѣћа на врлога дукљанскога повѣстничара Ћосовића и сличне.

Podsećanje, ličenje, asocijacije, to je stvar za psihoterapeuta, a ne za sagovornika koji se obraća tvom zdravom razumu i očekuje od tebe komentar SMISLA napisanog, a ne zaklojučivanje na osnovu oblika, forme, načina i asocijacija. Nije ovo gledanje u šoljicu od kafe, nego poziv da se razume napisano i da se ospori smisao ako može.

Имам утисак да иза овога свега стойе ликови попут Наташе Кандић.

Opet ponavljam da pozivanje na utiske i asocijacije jesu stvar za psihoteraperuta. Ako imaš strahove da neko stoji iza nečega, ovo zaista nije mesto za takve oduške. Postoje čike u belom koje će rado saslušati sve tvoje strahove.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1136
Одг: Genetičko poreklo i karakterologija zapadnog Balkana
« Одговор #3 послато: Новембар 30, 2013, 04:31:12 поподне »
Ne, iz predavanja i iz PDF fajla je jasno da su današnji Srbi mešavina devet rasa zapadnog Balkana, starosedelaca sa desetak procenata pravih Slovena koji su ovde došli kao mešavina nordida (izvorni Sloveni) i baltida (žute rase).

Ево га йош йедан Ћосовић, тврдећи како смо Словени само у траговах. А и десетак посто што ни признайе за словенско по њем нѣйе све изворно словенско него йе дѣлом (не зна се койим) у ствари из Источне Азийе. Страшно. На оваквих глупостих би ти и Ћосовић позавидѣо.
У твойем назови прѣдавању се истраява и намећу се ставови да смо ми по генетских особинах и изгледу слични са: Ирачанима, Арапима поданицима породице Сауд, са Пакистанцима, Авганистанцима, и наравно, са Кавкаскима Грузинима. За "доказ" да смо им блиски, и генетски и духовно и йезички, се пуштайу два исѣчка из грузинских филмова. Са европскима народима немамо сличности, само за Азийом. А све то, не сумњам, на велику радост цетињских слушалаца, жељних србске крви, и доказа да су Срби Азияти.

Оваквим начином, као што ти чиниш, бих и я могао доказати да су Срби слични, са рецимо, говедима. И гле, и Срби и говеда имайу по главу, по два прѣдња и по два задња уда, по труп, по два ока и уха, по желудац, по срце и тако даље. Колика сличност! Значи, Срби су говеда!
Ето, толико врѣде твойи закључци, колико и мойи о Србах и говедах.

Loša je logika pismom tumačiti smisao napisanog. Latinicom pišem da bi šire govorno područje moglo da prati i da učstvuje. Što ti ne pišeš vinčainskim pismom ili glagiljicom?
Пишеш на србском мрежном сѣдишту, али ти Срби нѣсу битни, него само странци, те с тога не пишеш србским писмом него страним? Те не с тога врѣђаш и понижаваш страним писмом? Што онда не пишеш на енглеском, имаш долѣ подразговаралиште на енглеском йезику зврйеће празно.
И йош врѣђаш нас Србе што пишемо писмом свойега народа, поредећи наше писмо са винчанским писмом? Како те нѣйе срамота? Види се да свойе узоре у мржњи наспрам нашега народа имаш у Анту Павелићу и у сличних. А то се види и по држању прѣдавања на Цетињу, у срѣдишту савременога "монтенегринскога" усташтва и мржње усмѣрене ка србскоме народу и словѣнству уопште. Зна се у чийу корист, наравно.

Podsećanje, ličenje, asocijacije, to je stvar za psihoterapeuta, a ne za sagovornika koji se obraća tvom zdravom razumu i očekuje od tebe komentar SMISLA napisanog, a ne zaklojučivanje na osnovu oblika, forme, načina i asocijacija. Nije ovo gledanje u šoljicu od kafe, nego poziv da se razume napisano i da se ospori smisao ako može.

Opet ponavljam da pozivanje na utiske i asocijacije jesu stvar za psihoteraperuta. Ako imaš strahove da neko stoji iza nečega, ovo zaista nije mesto za takve oduške. Postoje čike u belom koje će rado saslušati sve tvoje strahove.

Не сумњам да би ти волѣо мене дати у руке лѣкару, по могућству некому попут Менгелеа или Франкенштайна.
Када се већ позиваш на здрав разум, покушай доказати твоя силна наклапања о азиятском и (найвећим дѣлом) несловенском порѣклу Срба. То наравно не можеш, йер су то чисте глупости. Имаш овдѣ на разговаралишту доста писанога о генетици Срба, како на мушком Y хромозому тако и о општой генетици Срба, койе теби и оному што ти покушаваш доказати никако не иде у прилог.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Genetičko poreklo i karakterologija zapadnog Balkana
« Одговор #4 послато: Децембар 02, 2013, 08:30:14 поподне »
Само без сувишних излива негативних емоција, молим вас! Врло је важно да се одржи нормалан однос међу дискутантима! Цивилизовани људи се сукобљавају аргументима а дивљаци увредама.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13158
Одг: Genetičko poreklo i karakterologija zapadnog Balkana
« Одговор #5 послато: Децембар 03, 2013, 08:14:32 пре подне »
Ovo je predavanje na tu temu:

http://www.youtube.com/v/BxsNA_VDwuU

A ovo je PDF materijal gde su reference za ono što je citirano u predavanju:

http://www.enlite.org/poreklo.pdf

Овде ми само није јасно зашто се И2а група повезује са Атлантским Медитеранцима? Медитеранци никако не могу бити И група. Логично је да су носиоци И2а групе изворно били Кромањонци. Касније су се измешали са Нордидима и Алпидима (на северу), и са Динарцима и Медитеранцима (на Балкану, нпр).

Mijomanović

  • Гост
Одг: Genetičko poreklo i karakterologija zapadnog Balkana
« Одговор #6 послато: Децембар 03, 2013, 01:59:24 поподне »
Па шта рећи? Прочитао сам текст који је препоручен и толико тога нашао тамо да ми све личи на један огромни лонац у који су се зачини и различите врсте хране додавали одока и без реда. Генетика, психологија, социологија, лингвистика, па ред историје, књижевности, мало етике, мало расизма, па мало естетике, па мало небулоза, доста спекулативног, емпиријско само тамо гдје је проблематично и тако у круг. Не знам ни шта је писац хтио да докаже.

У сваком случају хвала Милошу Богдановићу што нам је скренуо пажњу на овај перформанс, јер ваља чути и шта други мисле да је истина.

Што се тиче хаплогрупа за ту област нијесам стручан - управо овај форум посјећујем да чујем мишљење људи од струке, генетичара, микробиолога уже струке и сличних образовних профила. Ипак, основни став који је мени најприхватљивији, и од ког сматрам да сваки разуман човјек треба да пође је да нема "чистих". Вјероватно је да ни сви Германи, нити Словени, нити пак Грци, Семити итд. итд. нису никад нити су данас били састављени од само једне мушке лозе и једне женске. Мијешање је било неминовно, да не улазимо у све могуће разлоге због којих је долазило до њега. Битан је, ипак, био осјећај културне припадности, као уосталом што је и данас, јер и највећа достигнућа људског рода до дана данашњег заснована су на ширем друштвеном уговору.

Дакле питање за милион долара (или евра) на овом и свим сличним порталима је ко је све чинио старо словенско језгро, колико мушких и колико женских лоза и у приближно којој размјери?

За сада неспорни су кандидати Р, И, Е, Ј и Н, мада вјероватно има и других.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13158
Одг: Genetičko poreklo i karakterologija zapadnog Balkana
« Одговор #7 послато: Децембар 03, 2013, 02:50:42 поподне »
Свака част Милошу Б. На један занимљив начин је пробао да објасни и приближи људима читав проблем карактерологије западног Балкана. 

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Genetičko poreklo i karakterologija zapadnog Balkana
« Одговор #8 послато: Децембар 03, 2013, 05:40:27 поподне »
Свака част Милошу Б. На један занимљив начин је пробао да објасни и приближи људима читав проблем карактерологије западног Балкана.

Али пре свега на аматерски начин!!!

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13158
Одг: Genetičko poreklo i karakterologija zapadnog Balkana
« Одговор #9 послато: Децембар 03, 2013, 05:50:00 поподне »
Али пре свега на аматерски начин!!!

Ако неко може боље, нека покуша. :) Аматерски...Тешко да је било ко од нас "профи" када су ове ствари у питању, па ипак коментаришемо и износимо своје ставове.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Genetičko poreklo i karakterologija zapadnog Balkana
« Одговор #10 послато: Децембар 03, 2013, 05:55:31 поподне »
И раније сам писао шта мислим о писању Милоша Богдановића, има тога и овдје на форуму, тако да сад нећу да понављам.

Иако оно што Милош пише свакако није научни рад (не постоје ни најосновније претпоставке да то буде) ипак су то интересантна размишљања и постављање нових питања које до тада нико код нас није постављао. У том смислу, као пионира у области поштујем његов напор.

С друге стране, није само дискутабилна научна неутемељеност појединих ставова Милоша Б. већ и лична нетрпљивост према одређеним групама нашег становништва, која се не може сакрити. Има тога доста у неким ранијим његовим текстовима које сам читао.

Што се тиче генетике, поготово y-dnk код Милоша Б. примјетан је површан приступ. То се види у веома сведеном опису хаплогрупа гдје се хаплогрупа К (која је била присутна у једном раном истраживању међу Србима Босне , не зато што је Срби посједују, већ зато што нису рађени тестови на неке подгране хаплогрупе К, које су касније рађене и показале да хаплогрупе К практично нема међу Србима). Међутим Милош Б. је ту информацију узео као готов факат и оплео анализу о хаплогрупи К и Србима. Слично је и са хаплогрупом Р1а и Словенима, прежваканом, клишеизираном причом о изворним Словенима као Р1а, не улазећи у анализу подграна Р1а , старости појединих грана, присутности Р1а од Индије, Авганистана, Казахстана до Скандинавије. Иако баналан, овај примјер открива начин ауторовог приступа анализи проблема и доста тока показује.

Нисам стручњак за остале области које Милош Б. обрађује (акцентуација, физиологија и сл), али ако је и тамо био површан као што је био у анализи хаплогрупа,онда ме не чуди извођење потпуно промашених закључака.

Сјетимо се само скорашње приче Милоша Б. о блискости између Ираца, атлантских Медитеранаца и Синида у Кини. Изгледа да је тај дио текста пречишћен, не могу више да га нађем.

Зато, Милоше могу ти само поновити оно што сам ти и раније писао, а то је: не буди типичан "динарац", превладај сујету и размотри поново своје ставове. Твоји ставови нису библијске истине, наука их је одавно прегазила. Као учесник на овом форуму нема сумње да можеш да будеш један од најинтересантнијих саговорника.

Miloš Bogdanović

  • Гост
Одг: Genetičko poreklo i karakterologija zapadnog Balkana
« Одговор #11 послато: Децембар 03, 2013, 07:12:40 поподне »
Што се тиче генетике, поготово y-dnk код Милоша Б. примјетан је површан приступ. То се види у веома сведеном опису хаплогрупа гдје се хаплогрупа К (која је била присутна у једном раном истраживању међу Србима Босне , не зато што је Срби посједују, већ зато што нису рађени тестови на неке подгране хаплогрупе К, које су касније рађене и показале да хаплогрупе К практично нема међу Србима). Међутим Милош Б. је ту информацију узео као готов факат и оплео анализу о хаплогрупи К и Србима

Ma to je odlomak iz jednog mog hipotetičkog razmišljanja koji ja nikada nigde javno nisam objavio, je rnije bio završen, već sam ga poslao nekim poznanicima koji su ga ona raširili. To je stari tekst koji sam napisao pre oko osam do deset godina kada se o tome svemu malo znalo. Zato vam preporučujem ovaj noviji tekst sačinjen od različitih isečaka na tu temu:

http://enlite.org/inserti.pdf

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13158
Одг: Genetičko poreklo i karakterologija zapadnog Balkana
« Одговор #12 послато: Децембар 24, 2013, 03:04:01 поподне »
Одличан пример динарске импулсивности:

<a href="http://www.youtube.com/v/xe0YvSIp9HQ" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">http://www.youtube.com/v/xe0YvSIp9HQ</a>

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Genetičko poreklo i karakterologija zapadnog Balkana
« Одговор #13 послато: Децембар 24, 2013, 11:59:16 поподне »
приметан је велики прилив тестостерона који има везе са прихваћеним степеном толеранције на агресивност у друштву. Опет тај тестостерон има доста везе са поднебљем и климом. Дакле, у питању је једна комплексна појава која обухвата како физиолошке тако и културалне чиниоце.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13158
Одг: Genetičko poreklo i karakterologija zapadnog Balkana
« Одговор #14 послато: Март 27, 2014, 12:03:02 поподне »
Динарска раса - психичке особине

Припаднике ове расе се одликује сирова снага, непосредност, самопоуздање, затим осећај за част и љубав према дому, храбрости и самосвест.
 
То су атрибути који су у Великом рату направили људе са обе стран, који су дошли из претежно динарских округа, најбољим борцима на југоисточном фронту. Динарска крв је то што прави разлику између природе Бавараца и Немаца са севера, и доводи до самосвести људи у јужно-немачком и аустријско-алпском округу.
 
Динарски човек се одликује топлим осећајем за природу, показује велику љубав према дому, креативан је и поштује обичаје. Динарска смелост је пре једна од телесних особина, прави духовни нагон за освајањем, који често карактерише нордијске мушкараце, изгледа да је ређи. Карактеристика Динараца је склоност ка изненадним изливима љутње и беса. Иако борбен и импулсиван, Динарац је генерално добре нарави, весео, и пријатељски настројен.

У суштини Динарац је често неотесан, са дозом грубе ведрине, лако се препушта ентузијазму, има дар за брз и живописан опис. Дар за музику, пре свега за песму, посебно је изражен.

Када је ментални капацитет у питању ја бих ставио Динарску расу на друго место међу расама Европе.

The Racial Elements of European History, Hans F. K. Günther

vitavita

  • Гост
Одг: Genetičko poreklo i karakterologija zapadnog Balkana
« Одговор #15 послато: Март 28, 2014, 01:17:27 пре подне »
Динарска раса - психичке особине

Припаднике ове расе се одликује сирова снага, непосредност, самопоуздање, затим осећај за част и љубав према дому, храбрости и самосвест.
 
То су атрибути који су у Великом рату направили људе са обе стран, који су дошли из претежно динарских округа, најбољим борцима на југоисточном фронту. Динарска крв је то што прави разлику између природе Бавараца и Немаца са севера, и доводи до самосвести људи у јужно-немачком и аустријско-алпском округу.
 
Динарски човек се одликује топлим осећајем за природу, показује велику љубав према дому, креативан је и поштује обичаје. Динарска смелост је пре једна од телесних особина, прави духовни нагон за освајањем, који често карактерише нордијске мушкараце, изгледа да је ређи. Карактеристика Динараца је склоност ка изненадним изливима љутње и беса. Иако борбен и импулсиван, Динарац је генерално добре нарави, весео, и пријатељски настројен.

У суштини Динарац је често неотесан, са дозом грубе ведрине, лако се препушта ентузијазму, има дар за брз и живописан опис. Дар за музику, пре свега за песму, посебно је изражен.

Када је ментални капацитет у питању ја бих ставио Динарску расу на друго место међу расама Европе.

The Racial Elements of European History, Hans F. K. Günther

Hans Günther poznati je kao nazi eugeničar, a to se vidi i po njegovoj poslednjoj rečenici koju si citirao: zna se koju bi on rasu stavio na prvo mesto :)

sve to skupa podseća na one beleške o horoskopskim znacima, i kvalitetom se ne udaljava mnogo od takvog

vitavita

  • Гост
Одг: Genetičko poreklo i karakterologija zapadnog Balkana
« Одговор #16 послато: Март 28, 2014, 01:19:02 пре подне »
приметан је велики прилив тестостерона који има везе са прихваћеним степеном толеранције на агресивност у друштву. Опет тај тестостерон има доста везе са поднебљем и климом. Дакле, у питању је једна комплексна појава која обухвата како физиолошке тако и културалне чиниоце.

X

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13158
Одг: Genetičko poreklo i karakterologija zapadnog Balkana
« Одговор #17 послато: Април 16, 2014, 07:31:57 поподне »
Волео бих да ми објасните на основу чега I групу повезујете са Атлантским-Медитеранцима? То ми некако највише "боде очи" у Вашим текстовима.

Сасвим је реално да су Атлантски Медитеранци носиоци E  и J2 групе, дакле реч је о неолитском становништву Балкана.

Ово се јасно види и на картама антрополога Куна, на чији рад се често и сами ослањате у својим књигама.

Такође, на основу те мапе, I група се лако може повезати са Кромањонцима.

Да је Кромањонаца било међу Словенима потврђује нам и овај текст:

Kромањонци се одликују високим растом, широким лицем и четвороугаоним очним шупљинама. Препознајемо га по атлетској грађи, високом издуженом стасу, куполастој лобањи, широким лицем, јаким костима вилице.

Унеколико су слични Нордидима и Атлантидима, но много крепкијег стаса, дугоглави. Кожа је тамнија, очне дупље су ниске и широке, уопште је цео образ, особито доњи део лица, шири и угластији. Остатке и делове те подрасе налазимо у Шведској (Даларна), у Немачкој (Вестфалија), свуда по Европи, па такође у Шпанији и без сумње на Канарским острвима. И део наших Далматинаца, посебно на острвима, припада тој подраси коју смо у већем броју открили још код Старих Словена, по нашим гробљима.

(Божо Шкерљ, Општа антропологија, стр. 72-73)

Одлике кромањонског типа:

Висок раст (179-194 цм), снажна грађа, велике шаке, долихокефална лобања, лице кратко и широко, нос дуг и узак, чело високо.

(Марија Ђурић-Срејић, Увод у физичку антропологију древних популација, стр. 296)

Остаје само дилема да ли је тај тип дошао са Словенима на Балкан, или је он знатно дуже присутан на овом подручју, посебно у Црној Гори и Херцеговини како и сам Кун тврди.

Miloš Bogdanović

  • Гост
Одг: Genetičko poreklo i karakterologija zapadnog Balkana
« Одговор #18 послато: Април 19, 2014, 11:44:51 поподне »
Волео бих да ми објасните на основу чега I групу повезујете са Атлантским-Медитеранцима? То ми некако највише "боде очи" у Вашим текстовима.

Upravo treba ovih dana da obradim atlantske mediterance kao što sam obradio dinarce pre desetak dana, pa ću onda sve to u jednom takvom radu da objasnim.

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Genetičko poreklo i karakterologija zapadnog Balkana
« Одговор #19 послато: Март 09, 2015, 05:26:40 поподне »
Извињавам се ако будим ову стару тему, но морао сам, јер је већина овога што је изнесено у овој "студији" ми личи на азијатско-монголски фетишизам подстакнут комплексима.

Тврдња да су сви стари Словени били долихокефални нордиди (иако данашњи Словени плавокоси су више источни балтиди него нордиди) једноставно не пије воду. Да, можемо да нађемо доста података код античких и арапских писаца о свијелтој пигментацији Словена, но то је отприлике то.

Динарска подраса није физички слична ниједном блискоисточном народу који наводите. Карлетон Кун је примијетио да је брахикефализација динараца одраз нутритивних фактора на овом подручју.
То најбоље можемо да видимо на примјеру Неандерталца. Готово сви Неандерталци из Европе били су долихокефални, али они из овог нашег простора, из Крапине у Хрватској били су брахикефални...
Такође је као могућ извор брахикефализације наведен тежак живот и дуг боравак дјеце у специфичним колијевкама. Британско министарство здравља једно вријеме је спровело апел да се дјеца окрећу на леђа током спавања да се не би јавио "синдром изненадне смрти новорођенчета" (Sudden Infant Death Syndrome). Таква дјеца би у око пола случајева постала брахикефална: "Brachycephaly with plagiocephaly is positional and has become more prevalent since the "Back to Sleep" Campaign.The Back to Sleep campaign began in 1994 as a way to educate parents, caregivers, and health care providers about ways to reduce the risk for sudden infant death syndrome (SIDS). The campaign was named for its recommendation to place healthy babies on their backs to sleep. Placing babies on their backs to sleep reduces the risk for SIDS, also known as "crib death."

Да напоменем да је, и међу протословенским и протогерманским лобањама у сва доба било и брахикефала, и мезокефала, и долихокефала. Постоје брахикефални подтипови и код Нордијске расе (као што су Бореби, Дало-Фаелид, итд.) Оно што ви сматрате нордијским заправо је само мали подтип звани "халштат Нордид", а видјећете у наставку да се један "бочни" нордијски тип код нас јавља веома често.


Такође је и лаж да се међу данашњим Словенима осим нас не среће динарски тип- напротив, постојање овог типа документовано је од стране Куна и у Чешкој и на Карпатима.

Још једна лаж коју сам уочио јесте тврдња да је атланскомедитерански подтип узрок велике висине наших људи. То једноставно није истина.
Ако погледате земље гдје је атлантскомедитерански тип заступљен (сјевер Италије, дијелови Француске, Енглеска итд.) видјећете да су они заправо ниски, и данас њихове популације имају веома низак просјек (у данашње вријеме не више од 177), а тако је било и у Куново вријеме.
А по вама, западни Далматинци би, као најчистији примјери атлантског типа требали да буду и највиши на Балкана, но супротно је истина. Карлетон Кун њихову висину рангира од 166 до 171 центиметара, а висину Црногораца, као уједно и највиших Европљана 177-8 (а у данашње вријеме становници Динарида имају просјек од чак 184,6цм, највиши у Европи и свијету (Pineau et al, 2005)).

Тврдња да међу старим Словенима нема људи тамније обојене косе такође је лажна. Старе Словене већином описују као људе русе и плаве косе. Али та "руса" коса није риђа, већ обухвата све од црвенкасто плаве до смеђе косе, која међу античким римским и арапским писцима се веома ријетко јављала.

Ево шта каже Абрахам бен Јакоб (965-966) о Чесима:

"(...) Оно што је чудно [када говоримо о Словенима], већина људи из Бохемије (Чеси) су протамне пути и тамније косе, док су свијетле боје међу њима ријетке. (...)"

Са овим ваше тврдње падају у воду.

Замимљиво је и како упорно спомињете некакву "тамну пут". Кун међу свмма нама биљежи изразито свијетлу кожу (румено бијелу, онакву са каквом су стари Словени описани), нарочито међу Словенцима, Херцеговцима и Црногорцима (НАПОМЕНА: гледа се дио коже који није излаган сунцу!).
Ако сте природно тамни онда свакако нисте чисто јужнословенског поријекла, и ваљало би вам да провјерите родослов прије него ли наметнете те азијатске теорије и псеудо-антропологију осталима.

Што се тиче пигментације косе, црна коса је (макар у динарском подручју) такође изразито ријетка. Шта Италијан Тимолеоне Ведови каже о црногорској популацији гдје је боравио другом половином 19. вијека ("Биљешке о Црној Гори"):

"...Предњи дио главе је најчешће ријетко обликован, лице помало широко, што се често види код жена; коса је кестењасте боје [оно што антички писци броје у "русу"], понекад тамне, веома ријетко црна...".

На ово можемо додати запажања да већина становника динарских алпа у дјетињству има плаву косу.

Руса коса код античких писаца (Арабљани о Словенима, Тацит у "Германији") као што сам рекао обухватала је све од плаве до смеђе (тамне са црвеним елементом). Ако би је убројали као риђу косу, видјели би да нити једна словенска или германска земља нема преко 4 посто чисто риђе косе.

Занимљиво је да сте упорно избјегавали било какав помен Borreby подтипа код нас, који је Кун добро дефинисао и чије је језгро смјестио у Црну Гору.
http://www.theapricity.com/snpa/chapter-XII12.htm
Тај тип је осим код нас најчешћи међу германским популацијама, на сјеверу Њемачке и западу Норвешке. Уједно је и овај право објашњење нашег великог стаса. Кун је примијетио да се из Црне Горе (гдје је најчистије очуван) шири у правцу Херцеговине, и даље, Босне.
Данас Бореби тип има (из мојих личних запажања) такође огромну концентрацију на простору југозапада Србије (Златибор, Ужице).




Такође је знање о хаплогрупама катастрофално (сав динарски подтип приписасте Ј хаплогрупи која је веома ријетка код нас).
А тек да не говорим о атл'-медитеранском типу и И хаплогрупи... смијешно.



А дио о психолошким особинама расе је тек тешка спрдачина. "Нордиди често развијају склоност ка педерлуку"... то све казује, да ли сте свјесни какве бесмислице причате?
Посебно када извлачите генетску повезаност на основу менталитета, види се колико је заправо све то апсурдно.

Не покушавајте остале да учините онаквим какви сте сами.


Трагедија није у томе што сте ово направили, него што је наш народ тако слабо едукован да се заправо прима на овакве азијатско-монголске флоскуле.

Сад примијетих и класификацију балтида (сјеверни источноевропски расни тип чест код Руса и Финаца карактерисан плавом косом и очима, свијетлом кожом, ниским стасом и брахикефалијом) као "жуте расе". Боже, чега се све нећу наслушати...

Да иронија буде већа код нас тај тип не постоји, али је аутор дотичног текста мислио да је савршено згодно њу покрстити у"жуту" и тако је уметнути у његових фиктивних "9 раса" и тако од нас направити мјешанце...
Такође и тврдња да "нордијски тип код нас не постоји"'- аутор ове "студије" вјероватно сматра "халштат" нордида као једини нордијски тип. Управо сам доказао супротно, тј. да је један бочни, кромањонски нордијски тип на великом нашем подручју и доминантан (сушта супротност непостојећем) !!!
Псеудоантропологија као што рекох.

Остаје само дилема да ли је тај тип дошао са Словенима на Балкан, или је он знатно дуже присутан на овом подручју, посебно у Црној Гори и Херцеговини како и сам Кун тврди.
Кун не тврди да је он овдје присутан знатно дуже, већ је амбивалентан што се тога тиче (јер се нама сличан тип налази у сјеверној Њемачкој и зап. Норвешкој), па не зна како је овај тип дошао овдје.
Могућност да је дошао са Словенима и није највећа, али је око 100 пута већа него могућност да је аутохтоног балканског поријекла. Илири су припадали грацилном медитеранском типу и имали су хаплогрупе (највјероватније) Е1б, Г2а, Ј...
Могућност да је дошао са Словенима знатно је већа (иако данас ниједан словенски народ нема овај тип), но ја мислим да је највећа вјероватноћа у томе да су га донијели неки Германи (јер се данас он среће само код нас и код Германа). Могући кандидати су Бастарни (читао сам овдје на форуму о њима као могућим доносиоцима И2а1б међу Словене), а такође су могући доносиоци и Остроготи.
Дакле то су двије могућности о поријеклу овог типа- али влашко-илирско-морлачка псеудоисторија никако не долази у обзир.
« Последња измена: Март 09, 2015, 06:38:36 поподне шкрњо »