Порекло становништва > Опште

Андријевштаци

<< < (5/5)

Синиша Јерковић:

--- Цитат: kacin  Јун 18, 2014, 12:11:19 пре подне --- moja porodica slavi Sv. Andriju . Zivimo u Mraljino kod Skoplja gde smo pocetkom 20 veka dosli iz Toplickog kraja . Po porodicnom predanju Poticemo iz Rvata kod Raske , a tamo iz Kremica gde vise porodica slave ovog svetca i svi su u rodjackoj vezi . Po predanju ovi rodovi iz kremica su iz vasojevica.  . Za ove porodice nema komentara u dosadasnjoj diskusiji. Molio bi za komentar . pozdrav

--- Крај цитата ---

Тешко да шта може да се каже о породици, ако не знамо ни како се презива...

У Кремићу, заиста има једна група породица која слави св. Андрију, али Радомир М. Илић у свом раду "Ибар" изричито каже да су старинци. Под старинцима Илић сматра породице које су у подручју Ибра живјеле још од средњег вијека. У ибру иначе има доста таквих породица, неке су биле повезане и са интензивном рударском активношћу у тој области.

kacin:
 Da u predhodnom  napisao da se radi o porodici Ristic.
Moja porodica Ristic,  slavi Sv. Andriju . Zivimo u Mraljino kod Skoplja gde smo pocetkom 20 veka dosli iz Toplickog kraja . Po porodicnom predanju Poticemo iz Rvata kod Raske , a tamo iz Kremica gde vise porodica slave ovog svetca i svi su u rodjackoj vezi .
Trazeci po knjizi Dragosa Radulovica ''Monografija Zutice i Kremice'' nailazim na sledece podatke:''...dosao sam do saznanja da Tomovici,Simonovici,Vujovici,Maksimovici,Knezevici i Kovacevici jedno srodstvo.Slave istu slavu, svetog Andriju 13.decembra, a i imanja im se u vecini granice,sto takodje navodi na cinjenicu da su u rodbinskim odnosima.Oni su najverovatnije potomci izvesnog Nedeljka.....doseljen iz Lijeve Reke u Crnoj Gori,a starinom je od Vasojevica.''
 Za ove porodice nema komentara u dosadasnjoj diskusiji. Molio bi za komentar . pozdrav

shnajder:
Ja sam Nenad Petrović iz sela Liso polje kod Uba (Valjevska Tamnava). Radeći na svom rodoslovu u knjizi "Antropogeografija Valjevske Tamnave"- Lj.Pavlovića, izdanje iz 1912.g, pronašao sam da su se moji doselili II-polovinom 18.veka iz Svojdruga.
Zvao sam sve ove familije koje ste naveli da su od frakcije "Milošević" i niko od njih  nema saznanja da je u njihovoj familiji bio neki Petar, po kojem smo dobili prezime. Kontaktirao sam i Obrada Dodića ni on nema neke podatke o "mom Petru". Ja jesam u mom istraživanju našao Petra Petrovića koji je otprilike  to godište oko doseljenja u Liso polje (1770-1780) ali u selu ima  tri (3) doma i svi se prezivamo Petrovići, a svaki od domova ima svog rodonačelnika (Andriju i  Vlastimira) približnih godišta kao Petar. Zaključak prost "moj Petar" je sigurno unuk Petra po kojem smo dobili prezimena, a to znači da je taj prvi Petar otprilike 40-tak godina stariji od "mog Petra" znači oko 1730-1740, a to se onda ne poklapa sa doseljenjem "Miloševića" u Svojdrug. Ispada da su se moji doselili iz Svojdruga pre nego što je Miloš sa familijom došao u Svojdrug. Ili Dodić nije dobro naveo imena. 
Neki sagovornici iz Svojdruga su mi rekli da su i oni iz Dodićeve knjige saznali za te podatke, da znaju da su se doselili iz Pive ali nisu znali za imena mnogih navedenih u "Svojdruškom rodoslovu ", tj. po prezimenima zaključuju imena svojih rodonačelnika a po slavi sa ostalima familijama u selu smatraju da su u rodbinskoj vezi.
Stoga pošto sam zapao u neku vrstu ćorsokaka MOLIM sve koji mogu da mi pomognu da moju familiju povežem sa Svojdrugom da mi se jave.

Навигација

[0] Индекс порука

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију